Smartfony to obecnie urządzenia typu all in one. Nie służą już tylko do dzwonienia, pisania i surfowania po internecie, ale odpowiadają też – z coraz lepszym skutkiem – na potrzeby kinomanów, fotografów, czytelników, graczy czy audiofilów. Tym razem zastanowimy się wspólnie, jaki smartfon do słuchania muzyki będzie najlepszy w ramach poszczególnych półek cenowych. Wybrane przez nas modele i wskazówki zakupowe znajdziecie poniżej.
Jeżeli interesuje Was temat telefonów jako takich, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł Jaki smartfon wybrać. W poszukiwaniu najnowszych flagowców zerknijcie zaś na nasz Ranking smartfonów.
Spis treści:
- Ranking smartfonów do słuchania muzyki
- Jak wybrać smartfon muzyczny?
- Najważniejsze cechy smartfonu muzycznego
- Gniazdo słuchawkowe czy USB-C?
- Muzyka najwyższej jakości – skąd ją brać?
Wszystkie smartfony w sklepie
Polecane smartfony do muzyki – ranking 2024
- Niezły telefon muzyczny – POCO M6 Pro 12
- Dobry smartfon muzyczny – Xiaomi Redmi Note 13 Pro 8
- Solidny smartfon muzyczny – POCO X6 Pro 5G 12
- Najlepszy telefon do słuchania muzyki – Apple iPhone 15 Plus
- Telefon do słuchania muzyki – Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 12/512GB Dual SIM
- Smartfon muzyczny z Dolby Atmos – Samsung Galaxy M35 5G 128GB Dual SIM
- Telefon do muzyki z dobrą baterią – Motorola Moto G54 5G Power Edition 12/256GB
- Telefon do słuchania muzyki z gniazdem słuchawkowym – Xiaomi Redmi Note 13 8/256GB
- Tani smartfon muzyczny – Samsung Galaxy M15 5G 128GB Dual SIM
- Bardzo tani telefon do słuchania muzyki – Realme Note 50 3/64GB
Niezły telefon muzyczny: POCO M6 Pro 12
Smartfon w przystępnej cenie, na którym bez bólu zębów można posłuchać muzyki. Jego zalety. Wyposażony jest w gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, zatem podłączysz do niego słuchawki przewodowe. Oczywiście muzyki posłuchasz również przez słuchawki Bluetooth (urządzenie obsługuje Bluetooth 5.0). Ten telefon do słuchania muzyki ma również podwójne głośniki stereo, które oferują dobrą jakość dźwięku. Dzięki pamięci wewnętrznej 512 GB nie musisz się bać o brak miejsca na bibliotekę utworów, albumów i playlist. Nie ma też obaw, że niespodziewanie przestaniesz słuchać, bo smartfona trzeba będzie podłączyć do źródła energii – producent wyposażył go w dobrą baterię o pojemności 5000 mAh wspieraną szybkim ładowaniem 67 W (do 100% w 45 minut). Wyświetlacz? To 6.67 calowy AMOLED z rozdzielczością 2400 × 1080 pikseli i częstotliwością odświeżania 120 Hz.
Dobry smartfon muzyczny: Xiaomi Redmi Note 13 Pro 8
Dwa głośniki stereo z funkcją dźwięku panoramicznego, Dolby Atmos zapewniająca wysoką jakość dźwięku, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, do którego podłączysz słuchawki przewodowe – to najważniejsze cechy tego smartfona przemawiające do słuchaczy. To nie wszystko. Oglądanie teledysków i obsługa aplikacji streamingowych będzie przyjemnością na wyświetlaczu AMOLED o przekątnej 6.67 cala i rozdzielczością 2400 × 1080 pikseli z odświeżaniem 120 Hz. Spotify, YouTube Music, Tidal czy inne serwisy muzyczne będą działały szybko i bezproblemowo dzięki procesorowi Snapdragon 7s Gen 2 i obsłudze 5G. Bateria ma odpowiednią moc 5000 mAh plus szybkie ładowanie o mocy 67 W, a pamięć 256 GB powinna wystarczyć na dużo nagrań (w razie potrzeby możesz rozszerzyć ją o 1 TB przy użyciu karty MicroSD). Całości dopełnia Bluetooth 5.2, dzięki któremu możesz słuchać muzyki z bezprzewodowych słuchawek.
Solidny smartfon do muzyki: POCO X6 Pro 5G 12
Smartfon w przystępnej cenie i całkiem solidny wybór do słuchania muzyki. Ma głośniki stereo, obsługuje Dolby ATMOS, możesz też ustawić dźwięk przestrzenny. Odtwarzanie muzyki w najwyższej jakości zarówno przez przewodowe, jak i bezprzewodowe słuchawki umożliwiają technologie Hi-Res Audio 24-bit/192 kHz oraz Hi-Res Wireless Audio. W oglądaniu klipów i obsłudze aplikacji muzycznych sprzyja 6,67-calowy wyświetlacz CrystalRes Flow AMOLED. Na 512 GB pamięci zmieścisz wszystko, co wpadnie Ci w ucho, a 12 GB RAM gwarantuje płynne działanie nawet podczas multitaskingu. Dzięki Bluetooth 5.4, możesz cieszyć się stabilnym i szybkim połączeniem z bezprzewodowymi słuchawkami. Bateria 5000 mAh z turbodoładowaniem 67 W sprzyja wielu godzinom odtwarzania muzyki bez irytujących przerw.
Najlepszy telefon do słuchania muzyki: Apple iPhone 15 Plus
I jeszcze jedna propozycja dla fanów smartfonów spod znaku nadgryzionego jabłuszka. Mamy tutaj głośniki stereo z czystym i wyraźnym dźwiękiem, obsługę technologii Dolby Atmos. Co więcej, na tym telefonie posłuchasz muzyki nawet przez 95 godzin na jednym ładowaniu. Możesz wybierać między słuchawkami bezprzewodowymi i przewodowymi ze złączem USB-C. AirPods i iPhone’a połączysz w parę jednym stuknięciem. Telefon ma wbudowany Bluetooth 5.3 zapewniający stabilne połączenie. Apple zaproponował też ciekawe rozwiązania, np. Adaptive EQ (dźwięk adaptacyjny, dopasowany do ucha) – stopień niwelowania hałasu będzie dostrajany do Twojego otoczenia. Dynamic Island pomaga sprawnie i szybko zarządzać m.in. odtwarzaniem muzyki. Tryb transparentności sprawia, że pozostaniesz świadomy tego, co dzieje się wokół. Znakomity obraz podczas oglądania teledysków zapewnia 6.7-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2796 × 1290 pikseli.
Dobry telefon muzyczny: Samsung Galaxy S24 Ultra 5G 12/512GB Dual SIM
Ten dobry telefon do słuchania muzyki oddaje w Wasze ręce duży, 6.8-calowy wyświetlacz Dynamic Amoled 2X o rozdzielczości 3120 x 1440 pikseli i jasności do 2600 nitów, co zapewnia wysoki komfort użytkowania nawet w wysokim nasłonecznieniu. Urządzenie pozostaje do Waszej dyspozycji przez długie godziny pracy, a to za sprawą pojemnej baterii 5000mAh, umożliwiającej nawet do 95 godzin nieprzerwanego słuchania muzyki. Obsługuje też technologię szybkiego ładowania oraz ładowanie bezprzewodowe. Dzięki pamięci wewnętrznej 512 GB nie musicie obawiać się dłużej, że zabraknie Wam miejsca na obszerne, ulubione playlisty. Integracja z pozostałymi urządzeniami Galaxy, w tym ze słuchawkami, zapewnia płynną i intuicyjną współpracę sprzętu. Fani tradycyjnych słuchawek mogą zaś śmiało czynić użytek z wbudowanego złącza USB (Typ C).
Smartfon muzyczny z Dolby Atmos: Samsung Galaxy M35 5G 128GB Dual SIM
Samsung Galaxy M35 5G 128GB Dual SIM to smartfon do słuchania muzyki, w którym zastosowanie znalazła technologia Dolby Atmos, oferująca niezwykle immersyjne, przestrzenne i bogate doświadczenia dla słuchacza. O najwyższy komfort podczas wyszukiwania utworów dba duży, 6.6-calowy wyświetlacz FHD+ Super AMOLED Infinity-O, charakteryzujący się nasyceniem kolorów oraz głęboką czernią. Waszym sprzymierzeńcem podczas długich sesji muzycznych będzie wyjątkowo pojemna bateria (6000 mAh), zapewniająca wielogodzinny czas pracy urządzenia, nawet przy intensywny użytkowaniu. Niemało, bo 128 GB, pamięci Flash możecie rozszerzyć o kolejne 1024 GB, wobec czego nie musicie ograniczać się w rozbudowywaniu swoich ulubionych playlist. Model obsługuje Bluetooth 5.3. Posiada też wbudowany port USB (Typ C).
Telefon do muzyki z dobrą baterią: Motorola Moto G54 5G Power Edition 12/256GB
Stawiając na telefon do słuchania muzyki ze średniej półki cenowej, również możecie liczyć na satysfakcjonującą jakość obrazu i dźwięku. Dowodem na to jest Motorola Moto G54 5G Power Edition 12/256GB – urządzenie oferujące wielowymiarowy dźwięk stereo, zapewniany przez technologię Dolby Atmos oraz duży, 6.5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli. Na jego pokładzie znajdziecie też potężny akumulator o mocy 6000 mAh, gwarantujący długie godziny pracy sprzętu na jednym ładowaniu. 256 GB przestrzeni wewnętrznej możecie dodatkowo rozszerzyć o kolejne 1024 GB, zyskując tym samym niczym nieograniczoną swobodę w rozbudowywaniu swojej biblioteki plików muzycznych. Spore pole do wyboru otrzymujecie również w obszarze łączności. Telefon obsługuje bowiem Bluetooth 5.1. Został też wyposażony w gniazda mini jack 3.5 mm oraz USB (Typ C).
Telefon do słuchania muzyki z gniazdem słuchawkowym: Xiaomi Redmi Note 13 8/256GB
Zastanawiając się, jaki smartfon do słuchania muzyki marki Xiaomi wybrać, zwróćcie uwagę na Redmi Note 13 8/256GB. Model ten wyróżnia się dużym, amoledowym wyświetlaczem o przekątnej 6.67 cala z ultrasmukłą ramką oraz wyjątkową precyzją dotyku. Oferowana przez niego jakość obrazu wespół z 4096 poziomami jasności i funkcją rytmu okołodobowego sprawiają, że wielogodzinne korzystanie ze sprzętu jest mniej obciążające dla oczu. Staje się zaś możliwe dzięki pojemnej baterii 5000 mAh. 256 GB pamięci Flash możecie rozszerzyć o dodatkowe 1024 GB, zyskując w ten sposób dużo przestrzeni dla wysokiej jakości, bezstratnych formatów audio. Urządzenie obsługuje Bluetooth w standardzie 5.1. Dysponuje też gniazdami mini jack 3.5 mm oraz USB (Typ C), co w przypadku amatorów tradycyjnych słuchawek jest nieodzownym rozwiązaniem.
Tani smartfon muzyczny: Samsung Galaxy M15 5G 128GB Dual SIM
Jeśli doceniacie korzyści płynące z poruszania się obrębie ekosystemu Galaxy Samsunga, przy czym interesują Was wyłącznie budżetowe rozwiązania, ten tani smartfon muzyczny może okazać się strzałem w dziesiątkę. Samsung Galaxy M15 5G 128GB Dual SIM to szereg jakościowych rozwiązań, dostępnych w ramach niższej półki cenowej. Wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli i jasności do 800 nitów to gwarancja żywych kolorów, głębokich czerni i wyraźnych obrazów, również w zmiennych warunkach oświetlenia. Bateria o dużej pojemności 6000 mAh z pewnością przypadnie do gustu osobom długo przebywającym poza domem, bez dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Posiadacze innych urządzeń Galaxy mogą zaś czynić użytek z ich integracji i wiążącej się z nią automatyzacji. Sprzęt zachowuje również inne, przydatne rozwiązania, takie jak gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz miejsce na kartę pamięci microSD o pojemności do 1 TB.
Bardzo tani telefon do słuchania muzyki: Realme Note 50 3/64GB
Realme Note 50 3/64GB to tani telefon do słuchania muzyki, który możecie kupić już za około 300 zł. W zamian otrzymacie 6.74-calowy wyświetlacz o dużej rozdzielczości z maksymalną jasnością do 560 nitów, dzięki któremu nie umknie Wam żaden detal, a także pojemną baterię 5000 mAh, dającą daleko posuniętą niezależność od zewnętrznych źródeł zasilania (to nawet do 106 godzin ciągłego odtwarzania muzyki na jednym ładowaniu). 64 GB pamięci wewnętrznej możecie śmiało rozszerzyć o 2 TB za pomocą Micro SD, zyskując w ten sposób sporo przestrzeni na aplikacje i Wasze ulubione playlisty. Urządzenie pozostaje do Waszej dyspozycji, niezależnie czy stawiacie na łączność bezprzewodową, czy tę tradycyjną, przewodową – na pokładzie obecne są bowiem zarówno Bluetooth 5.0, jak i mini jack 3.5 mm oraz USB-C.
Jak wybrać smartfon muzyczny?
Decydując się na smartfon do muzyki, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Niektóre z nich związane są bezpośrednio z jakością dźwięku, inne z pozoru banalne, mogą być istotne dla naszej wygody. O czym mowa? Przede wszystkim o pojemności baterii, obsługiwanych technologiach ładowania oraz pojemności pamięci i obecności lub braku czytnika kart microSD, oraz jakości wyświetlacza i procesora. To elementy, które warto wziąć pod uwagę w każdym modelu, nawet jeśli wybierać będziemy tańszy, muzyczny smartfon do 1000 zł.
Modele ze średniej, a zwłaszcza z wyższej półki cenowej nie mogą się obejść bez elementów, które najbardziej wpływają na przyjemność czerpaną ze słuchania muzyki. To np. najnowsze standardy łączności, bezstratne przesyłanie dźwięku, dobre głośniki stereo czy przetwornik cyfrowo-analogowy.
Na co zwrócić uwagę wybierając telefon muzyczny:
- Ilość wbudowanej pamięci – powyżej 128 GB, gniazdo kart microSD
- Pojemna bateria – co najmniej 4400 mAh
- Najnowszy moduł Bluetooth (5.0 lub nowszy)
- Złącze słuchawkowe mini jack / USB typ C
- Bezstratne przesyłanie dźwięku
- Przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC)
Najważniejsze cechy smartfona muzycznego
Przeglądając oferty smartfonów, sprawdź czy model, który wpadł Ci w oko, ma:
- Najnowszy moduł Bluetooth – jeśli ktoś zalicza się do zwolenników komunikacji bezprzewodowej, bardzo ważny jest najnowszy moduł Bluetooth. Dobry telefon muzyczny to smartfon z Bluetooth w standardzie przynajmniej 5.0 lub nowszym, których szeroką ofertę znaleźć można w sklepie Komputronik. To bardzo ważne, ponieważ im nowszy Bluetooth, tym niższy pobór energii, lepsza przepustowość (w efekcie jakość dźwięku), a dodatkowo pozwala to też sparować smartfona z dwoma peryferiami jednocześnie.
- Gniazdo słuchawkowe – jeśli chcesz podłączać do swojego smartfona duże słuchawki nauszne, powinieneś wybrać model wyposażony w złącze jack 3,5 mm obsługujące słuchawki z wysoką impedancją. Jednak takie gniazdo znajdziesz zazwyczaj w starszych modelach. Wielu producentów coraz częściej odchodzi od stosowania tego złącza, a we flagowcach jest bardzo rzadki.
- Bezstratne przesyłanie dźwięku – kluczowe dla osób ceniących wysoką jakość audio. Dobry telefon muzyczny powinien obsługiwać kodek audio aptX HD oraz/lub mniej popularne, ale również efektywne formaty MQA czy Hi-Res Audio. Szczególnie wiele do zaoferowania będzie miał smartfon muzyczny wyposażony w zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC).
- Dodatkowe technologie – mile widziane są również rozwiązania zwiększające doznania podczas słuchania muzyki. W smartfonach jest to obecnie głównie Dolby Atmos, czyli technologię dźwięku przestrzennego. Dzięki Dolby Atmos powstaje kopuła dźwiękowa – słuchacz ma wrażenie, że dźwięk otacza go ze wszystkich stron, nawet z góry.
- Wbudowana pamięć – jeśli nie planujesz korzystania z serwisów streamingowych, to pliki muzyczne mogą szybko zapełnić pamięć, zwłaszcza jeśli decydujemy się tylko na wysokiej jakości bezstratne formaty audio. Dlatego im więcej pamięci, tym lepiej – a najlepiej jeśli telefon do muzyki będzie miał jej co najmniej 128 GB. Alternatywą dla smartfonów wyposażonych w małą ilość pamięci jest gniazdo kart microSD.
- Bateria – wprawdzie samo słuchanie muzyki nie zalicza się do bardzo wyczerpujących ją procesów, ale już słuchanie muzyki on-line (np.: z YouTube lub Spotify) wymaga włączonej mobilnej transmisji danych lub WiFi, a korzystanie z bezprzewodowych słuchawek także Bluetooth. Dlatego pojemna bateria zawsze będzie dużym atutem, jeśli dużo słuchamy muzyki. Rozsądnym minimum wydaje się smartfon z baterią przynajmniej 4400 mAh. Warto zwracać też uwagę na obsługiwane technologie ładowania.
- Głośniki stereo – coraz częściej mamy do czynienia z niezłymi głośnikami stereo, niekiedy są sygnowane przez znane firmy muzyczne. Dobrze jeśli będą one frontowe – szczególnie jeśli słuchamy muzyki, oglądając klipy wideo. Można wtedy wygodnie trzymać w dwóch dłoniach smartfona, nie zasłaniając sobie głośników. Oczywiście nawet najlepsze głośniki w smartfonie nie zapewnią takiego dźwięku jak dobrej jakości słuchawki, ale w wielu sytuacjach zaoferują więcej niż wystarczającą jakość.
Gniazdo słuchawkowe czy USB-C?
Większość producentów rezygnuje z gniazda słuchawkowego. Ma to zwolenników i przeciwników, wciąż nie brakuje opinii, że dobry telefon do muzyki powinien takie złącze posiadać. Przede wszystkim gniazdo słuchawkowe pozwala wykorzystywać dotychczasowe słuchawki. Nie pojawia się zatem konieczność noszenia ze sobą i korzystania ze specjalnych przejściówek. Dodatkowo możliwe jest jednoczesne słuchanie muzyki i ładowanie smartfona (np.: podpięcie do powerbanku). Być może nie zdarza się to często, ale jednak warto mieć to na uwadze.
Argumentując usunięcie tego elementu, producenci skupiają się na zaoszczędzonym miejscu wewnątrz obudowy, lepszej stylistyce (smuklejsze obudowy, bezramkowe wyświetlacze). O spadek jakości dźwięku nie trzeba się martwić, a może być nawet wyższa – zależnie od specyfikacji smartfona i słuchawek – lepiej wypada aktywna redukcja szumów.
Smartfony z USB-C
Muzyka najwyższej jakości – skąd ją brać?
Jakiś czas temu dominowało zgrywanie ulubionych utworów z płyt CD do mp3 – 128, 256 i 320kbps. Jakość w sporej mierze zależała od typu kompresji i bitrate. Obecnie jest inaczej, bardzo dużą popularnością cieszą się serwisy streamingowe, dzięki którym po opłaceniu abonamentu zyskuje się dostęp do ogromnej bazy utworów, nawet w najwyższej bezstratnej jakości. Najpopularniejsze z nich to Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music i YouTube Music. Który wybrać? To zależy do naszych potrzeb, oferty są bowiem różne w zakresie bazy utworów, ich jakości czy cen.
Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na jakości, to przetestuj:
- Tidal HiFi Plus oferuje dźwięk w jakości do 24-bit/192kHz oraz format MQA (przybliża brzmienie do oryginalnego nagrania studyjnego)
- Qobuz Studio Premier dostarcza pliki w jakości do 24-bit/192kHz
- Apple Music Lossless zapewnia bezstratną jakość dźwięku do 24-bit/192kHz
- Amazon Music HD ma utwory w jakości HD i Ultra HD
Warto pamiętać, że dźwięk o rozdzielczości do 24 bit / 192 kHz przewyższa możliwości płyty CD (jej standardowa rozdzielczość to 16 bit / 44.1 kHz) jeżeli chodzi o bogactwo szczegółów, większą dynamikę i mniejszą liczbę zniekształceń. Ciekawe sklepy z muzyką w wersji cyfrowej to m.in. HDtracks, ProStudioMasters i 7digital. Lubisz odkrywać i słuchać mało znanych artystów? Sprawdź platformę Bandcamp, oprócz formatu mp3 znajdziesz tam flac, czyli format bezstratnej kompresji dźwięku.
Mogą Cię zainteresować: