
W ostatnich latach smartfony stały się najpopularniejszymi urządzeniami mobilnymi. Ich możliwości są obecnie ogromne, a dla większości osób smartfon jest już nie tylko narzędziem do komunikacji. Daje nam natychmiastowy dostęp do Internetu, zastępuje aparat fotograficzny, oferuje jeszcze wiele przydatnych funkcji.
Najczęściej jednak wykorzystywany jest jako odtwarzacz muzyczny. Niemal każdy lubi uprzyjemnić sobie czas ulubioną nutą, pojawiają się więc pytania, jaki smartfon do słuchania muzyki wybrać?
Na co zwrócić uwagę wybierając smartfon do słuchania muzyki:
- ilość wbudowanej pamięci – powyżej 64 GB, gniazdo kart microSD
- pojemna bateria – co najmniej 4500 mAh
- najnowszy moduł Bluetooth (5.0 lub nowszy)
- złącze słuchawkowe mini jack / USB typ C
- bezstratne przesyłanie dźwięku
- przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC)
Jak wybrać smartfon muzyczny?
Decydując się na smartfon do muzyki warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Niektóre z nich związane są bezpośrednio z jakością dźwięku, inne z pozoru banalne, mogą być istotne dla naszej wygody. O czym mowa?
Chociażby o pojemności baterii (im większa tym lepiej), obsługiwanych technologiach ładowania oraz zasobach pamięci i obecności lub braku czytnika kart pamięci microSD. To elementy, które warto wziąć pod uwagę w każdym modelu, nawet jeśli wybierać będziemy tańszy, muzyczny smartfon do 1000 zł.
Sprawdź poradnik Jak wydłużyć czas pracy na baterii?
Modele ze średniej, a zwłaszcza z wyższej półki cenowej powinny móc pochwalić się też cechami, które w największym stopniu wpływają na przyjemność ze słuchania muzyki. Należą do nich np.: najnowsze standardy łączności, bezstratne przesyłanie dźwięku, dobre głośniki stereo czy przetwornik cyfrowo-analogowy.
Najważniejsze cechy smartfona muzycznego
- Najnowszy moduł Bluetooth – jeśli ktoś zalicza się do zwolenników komunikacji bezprzewodowej, bardzo ważny jest najnowszy moduł Bluetooth. Dobry smartfon do słuchania muzyki to smartfon z Bluetooth w standardzie przynajmniej 5.0 lub nowszym, których szeroką ofertę znaleźć można w sklepie Komputronik. To bardzo ważne, ponieważ im nowszy Bluetooth tym niższy pobór energii, lepsza przepustowość (w efekcie jakość dźwięku), a dodatkowo pozwala to też sparować smartfona z dwoma peryferiami jednocześnie.
- Gniazdo słuchawkowe – jeśli chcesz podłączać do swojego smartfona duże słuchawki nauszne, powinieneś wybrać model wyposażony w złącze jack obsługujące słuchawki z wysoką impedancją. Trzeba jednak podkreślić, że wielu producentów coraz częściej odchodzi od stosowania tego elementu.
- Bezstratne przesyłanie dźwięku – kluczowe dla osób ceniących wysoką jakość audio. Dobry smartfon muzyczny wspierać powinien format aptX HD. Mniej popularne, ale również efektywne są formaty MQA czy Hi-Res Audio. Szczególnie wiele do zaoferowania będzie miał smartfon muzyczny wyposażony w zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), ale tych nie ma wiele.
- Dodatkowe technologie – mile widziane są również dodatkowe technologie mające na celu zwiększenie doznań ze słuchania muzyki. W smartfonach jest to obecnie głównie Dolby Atmos.
Sprawdź poradnik Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?
- Wbudowana pamięć – jeśli nie planujemy korzystania z serwisów streamingowych, to pliki muzyczne mogą szybko zapełnić pamięć, zwłaszcza jeśli decydujemy się tylko na wysokiej jakości bezstratne formaty audio. Dlatego im więcej pamięci, tym lepiej – a najlepiej jeśli będzie jej co najmniej 64 GB w tańszym telefonie i przynajmniej 128 GB w modelu ze średniej i wyższej półki. Alternatywą dla smartfonów wyposażonych w małą ilość pamięci jest gniazdo kart microSD.
- Bateria – wprawdzie samo słuchanie muzyki nie zalicza się do bardzo wyczerpujących ją procesów, ale już słuchanie muzyki on-line (np.: z YouTube lub Spotify) wymaga włączonej mobilnej transmisji danych lub WiFi, a korzystanie z bezprzewodowych słuchawek także Bluetooth. Dlatego pojemna bateria zawsze będzie dużym atutem, jeśli dużo słuchamy muzyki. Rozsądnym minimum wydaje się smartfon z baterią przynajmniej 4500 mAh. Warto zwracać też uwagę na obsługiwane technologie ładowania.
- Głośniki stereo – coraz częściej mamy do czynienia z niezłymi głośnikami stereo, niekiedy są sygnowane przez znane firmy muzyczne. Dobrze jeśli będą one frontowe – szczególnie jeśli słuchamy muzyki oglądając klipy wideo. Można wtedy wygodnie trzymać w dwóch dłoniach smartfona, nie zasłaniając sobie głośników. Oczywiście nawet najlepsze głośniki w smartfonie nie zapewnią takiego dźwięku jak dobrej jakości słuchawki, ale w wielu sytuacjach zaoferują więcej niż wystarczającą jakość.
Gniazdo słuchawkowe czy USB-C?
Niektórzy z producentów decydują się na rezygnację z gniazda słuchawkowego. Ma to zwolenników i przeciwników, wciąż nie brakuje opinii, że dobry telefon do muzyki powinien takie złącze posiadać.
Przede wszystkim gniazdo słuchawkowe pozwala wykorzystywać dotychczasowe słuchawki. Nie pojawia się zatem konieczność noszenia ze sobą i korzystania ze specjalnych przejściówek. Dodatkowo możliwe jest jednoczesne słuchanie muzyki i ładowanie smartfona (np.: podpięcie do powerbanku). Być może nie zdarza się to często, ale jednak warto mieć to na uwadze.
Telefony z gniazdem słuchawkowym
Argumentując usunięcie tego elementu producenci skupiają się na zaoszczędzonym miejscu wewnątrz obudowy, lepszej stylistyce (smuklejsze obudowy, bezbramkowe wyświetlacze). O spadek jakości dźwięku nie trzeba się martwić, a może być nawet wyższa – zależnie od specyfikacji smartfona i słuchawek – lepiej wypada aktywna redukcja szumów.
Zobacz nasz poradnik Jakie słuchawki wybrać?
Muzyka najwyższej jakości – skąd ją brać?
Jakiś czas temu dominowało zgrywanie ulubionych utworów z płyt CD do mp3 – 128, 256 i 320kbps. Jakość w sporej mierze zależy od typu kompresji i bitrate.
Obecnie jest inaczej, bardzo dużą popularnością cieszą się serwisy streamingowe, dzięki którym po opłaceniu abonamentu zyskuje się dostęp do ogromnej bazy utworów, nawet w najwyższej bezstratnej jakości. Najpopularniejsze z nich to Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music i YouTube Music. Który wybrać? To zależy do naszych potrzeb, oferty są bowiem różne w zakresie bazy utworów, ich jakości czy cen.
Polecane smartfony do muzyki
To w skrócie najważniejsze kwestie dotyczące tego, jak wybrać smartfon muzyczny. Zależnie od tego czy słuchasz offline czy on-line, na głośnikach czy słuchawkach, przewodowo, bezprzewodowo, dousznie czy nausznie, dopasuj wybrane powyżej cechy i znajdź smartfona, który je posiada.
Poniżej prezentujemy modele, które warto brać pod uwagę.
- Xiaomi Redmi Note 11
- Samsung Galaxy S22 Ultra 5G
- Motorola Edge 30 Pro
- Apple iPhone 13
- Realme C35
- Motorola Moto G72
- Samsung Galaxy M33
- Xiaomi 12T Pro
- Realme GT Neo 3
- Samsung Galaxy A53 5G
Xiaomi Redmi Note 11: muzyczny smartfon do 1000 zł
Głośniki stereo w niższym segmencie cenowym to rzadkość. Ten model je posiada, podobnie jak wyjście słuchawkowe 3,5mm i bardzo pojemną baterię 5000mAh.
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G: dobry smartfon muzyczny
Samsung Galaxy S22 Ultra 5G oferuje wbudowane głośniki Dolby Atmos, a także mocną baterię 5000 mAh i szybkie ładowanie. Co więcej, jest wodoodporny i ma wytrzymałą obudowę.
Motorola Edge 30 Pro: dobry smartfon do słuchania muzyki
Dźwięk Dolby Atmos, redukcja szumów oraz obsługa Bluetooth v 5.2 to nie jedyne zalety tego telefonu. Wyróżnia się też możliwością podłączenia słuchawek za pomocą złącza USB-C.
Apple iPhone 13: iPhone do muzyki
Seria iPhone 13 też zapewnia sporo sympatykom muzyki, proponujemy model o najlepszej relacji cena-możliwości. Posiada głośniki stereo z niezłą głębią i obsługuje wiele różnych formatów, w tym AAC, MP3, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital, Dolby Digital Plus czy Dolby Atmos.
Realme C35: muzyczny smartfon do 1000 zł
Realme C35 wyróżnia się wyjściem Jack 3.5 mm oraz obsługą Bluetooth v 5.0. Oferuje też pojemną baterię 5000mAh.
Smartfon do muzyki do 1500 zł: Motorola Moto G72
Model Motoroli obsługuje Bluetooth v 5.1, aptX Adaptive oraz dźwięk Dolby Atmos. Dzięki baterii o pojemności 5000mAh pozwala nawet na dwa dni pracy bez ładowania.
Samsung Galaxy M33: smartfon z głośnikami stereo
Bateria w tym Samsungu ma pojemność 5000 mAh oraz łączność bezprzewodową Bluetooth w wersji 5.2. Smartfon oferuje obsługę Dolby Atmos.
Xiaomi 12T Pro: smartfon muzyczny z wyższej półki
Smartfon wyposażony jest w dużą baterię (5000 mAh), głośniki stereo Harman Kardon. Obsługuje ponadto aptX Adaptive oraz Bluetooth v 5.3.
Smartfon do muzyki z szybkim ładowaniem: realme GT Neo 3 12/256GB Nitro Blue
Nowoczesny model z imponująco szybkim ładowaniem 150W. Dzięki niemu przerwy od muzyki nie będą długo trwały, bo po 5 minutach bateria napełniona jest w połowie. Oczywiście na pokładzie są głośniki stereo i najnowszy Bluetooth 5.3 z aptX HD.
<
Samsung Galaxy A53 5G – smartfon muzyczny do 2000 zł
W Samsungu Galaxy A53 zastosowano głośniki stereo, dzięki czemu jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo dobra. Na uwagę zasługuje też wydajna bateria i szybkie ładowanie.
Mogą Cię zainteresować:
- Jaki prezent dla melomana?
- Jaki smartfon wybrać? Doradzamy
- Jakie słuchawki? Jak wybrać? Poradnik
- Jaki smartfon do zdjęć? Wybieramy telefon z najlepszym aparatem
- Smartfon z dobrą baterią. Jak wydłużyć czas pracy na baterii?
- Jaki smartfon do 1500 zł kupić? Ranking smartfonów
- Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy
- Jaki telefon do oglądania filmów i seriali?
- Co to jest Dolby Atmos? Jak działa?


Najnowsze


Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik


Jak działa system Mac OS? Poradnik dla początkujących


Porównywarka kart graficznych – pomagamy wybrać najlepszą kartę graficzną


Jaki laptop z dyskiem SSD będzie najlepszy? Polecane modele


Jaka karta graficzna? Rodzaje kart graficznych


Trawnik po zimie – 6 czynności, które musisz wykonać


Kalkulator odległości od TV. Jak dobrać rozmiar TV?


Kalkulator mocy zasilacza. Jak dobrać zasilacz do komputera?

