Serwer NAS, to obecnie najlepszy sposób, aby w domu z kilku urządzeń cyfrowych, np.: smarfona, tabletu, laptopa lub komputera stacjonarnego, czy nawet telewizora, uzyskać dostęp do swoich danych. Może to być muzyka, lub zdjęcia i filmy, albo dokumenty. Serwer NAS z HDMI umożliwi nawet wyświetlanie jego zawartości na telewizorze.
W małej firmie, dzięki NAS można zapewnić wszystkim pracownikom łatwy i szybki dostęp do firmowych danych, łatwą wymianę danych pomiędzy komputerami, a serwer NAS do backupu umożliwi tworzenie kopii zapasowych z firmowych komputerów, laptopów lub smartfonów.
Spis treści
- Serwer NAS – co to jest i do czego służy?
- Jakie jest zastosowanie serwera NAS?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie NAS?
- Wydajność serwera NAS – co na nią wpływa?
- Jaki serwer NAS do domu?
- Jaki serwer NAS do firmy?
- Dodatkowe cechy na które warto zwrócić uwagę
Ranking serwerów plików NAS – 2023
- QNAP TVS-675-8G – serwer NAS do firmy
- QNAP TS-435XEU-4G – serwer NAS RACK
- Synology DX517 – wolnostojący serwer plików NAS
- OWC ThunderBay 8 – serwer NAS do biura
- Synology DS418 – serwer NAS z RAID 5
- Synology DS220+ – dobry serwer plików NAS do domu
- QNAP TS-231P3-2G – wolnostojący serwer plików
- QNAP TS-233 – niedrogi serwer plików NAS
- Zyxel NAS542 – serwer plików NAS z RAID 0
Serwer NAS – co to jest i do czego służy?
Serwer NAS to specjalistyczny mini-komputer z własnym systemem operacyjnym. Zależnie od przeznaczenia, możliwości oraz ilości obsługiwanych dysków, może być umieszczony w bardzo małej i zgrabnej obudowie, którą postawimy na biurku.
Taki właśnie jest najczęściej serwer NAS jednodyskowy lub serwer nas dwudyskowy. Obsługa większej ilości dysków wymaga już większej obudowy, a urządzenia takie mogą przybrać formę:
- NAS wolnostojący – umożliwiającego zainstalowanie nawet 12 dysków twardych
- NAS w obudowie rack – które montuje się w specjalnych stelażach serwerowych. Te ostatnie przeznaczone są głównie dla firm i do profesjonalnego zastosowania.
Jakie jest zastosowanie serwera NAS? Funkcje serwera
NAS mogą pełnić różne funkcje. Można wybrać dwie lub trzy cechy, które będą dla nas szczególnie użyteczne. Serwer plików może jednocześnie pełnić każdą z tych funkcji, a możliwości określa producent, poprzez udostępnianie odpowiedniego oprogramowania. Oprogramowanie może być fabrycznie zainstalowane w chwili zakupu, lub dostępne za darmo do pobrania.
- Backup danych
- Udostępnianie plików
- Serwer multimediów DLNA
- Galeria zdjęć
- Rejestrator dla kamer monitorujących
- Serwer druku
Backup danych na NAS
Najczęściej spotykane zastosowanie serwerów NAS to backup i archiwizacja danych, z komputerów lub urządzeń przenośnych. Odpowiednie oprogramowanie może zautomatyzować proces tworzenia kopii. Przy odpowiednio dużej pojemności dyskowej, możemy dysponować kopią nawet z kilku lat i kilkunastu różnych urządzeń.
Udostępnianie danych na NAS
Kolejne zastosowanie, jako centralny magazyn plików w sieci domowej lub firmowej, w której użytkownicy mogą przeglądać, pobierać lub wgrywać dane, odpowiednio do udzielonych im uprawnień. Szczególnie w firmie dysponującej wrażliwymi danymi, pozwala to na lepszą kontrolę w dostępie do takich danych.
Serwer multimediów DLNA na NAS
Funkcja ta umożliwia bezprzewodowe udostępnianie muzyki, filmów lub zdjęć do urządzeń zgodnych z DLNA. Na przykład na telewizorze lub tablecie możesz oglądać filmy znajdujące się na serwerze NAS.
Galeria zdjęć na NAS
Gdy dysponujemy obszernym albumem zdjęć, serwer NAS może pełnić w domu, lub w firmie, rolę urządzenia do wyświetlania ich na dowolnym urządzeniu: smartfonie, komputerze, telewizorze. Wygodna i funkcjonalna aplikacja „Galeria zdjęć” ułatwia katalogowanie, wyszukiwanie i przeglądanie takich materiałów.
NAS jako rejestrator dla kamer monitorujących
Zarówno w domu jak i w firmie, serwer NAS może pełnić rolę rejestratora dla kamer monitorujących IP. Kamery podłączone do lokalnej sieci LAN, będą zapisywać nagrania lub fotki na serwerze plików, znajdującym się w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem włamywaczy. W takich zastosowaniach może świetnie sprawdzić się również serwer NAS z WIFI lub serwer NAS z funkcją chmury prywatnej.
NAS jako serwer druku
Wykorzystując wbudowane w serwer NAS porty USB, można udostępnić drukarkę w sieci i współdzielić ją w obrębie sieci domowej lub firmowej. Może zatem pełnić funkcję serwera druku i urządzeń wielofunkcyjnych.
NAS jako serwer mail, serwer www, serwer baz danych
Instalując odpowiednie aplikacje i pakiety, udostępnianie przez producenta NAS, można uczynić z niego własny serwer poczty e’mail, serwer WWW lub serwer baz danych. Możesz instalować gotowe rozwiązania webowe takie jak systemy blogowe czy CMS. W połączeniu z serwerem WWW możesz uruchomić np. stronę internetową lub zaawansowane aplikacje bazodanowe
Serwery NAS oferują jeszcze wiele innych ciekawych funkcji, o których można się dowiedzieć bezpośrednio ze specyfikacji lub opisu produktu. Wśród wartych uwagi możemy jeszcze wymienić:
- Serwer iTunes – serwer NAS może działać jako serwer iTunes, który przesyła strumieniowo muzykę i wideo, przechowywane na serwerze, do klienta iTunes w tej samej sieci lokalnej,
- Serwer AirPlay – streaming multimediów do Apple TV,
- Serwer PLEX – umożliwia dostęp do materiałów online, czyli z dowolnego miejsca poza domem lub firmą,
- Serwer TV – obsługa tunerów TV, nagrywanie audycji i programów radiowych i TV,
- Serwer w chmurze – niektóre serwery NAS umożliwiają korzystanie z nich tak jak w przypadku standardowej pamięci w chmurze. Działanie jest tu podobne na przykład do Google Drive.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie NAS?
- Pojemność i ilość dysków w NAS
- Funkcje RAID w NAS – bezpieczeństwo danych
- Możliwość tworzenia kopii zapasowych
- Złącza w NAS
- Łatwość zarządzania serwerem NAS
Pojemność i ilość dysków w NAS
Wybierając serwer NAS na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużo miejsca na dane będziesz potrzebował? Urządzenia jednodyskowe oferują do 10 TB pojemności – to maksymalna pojemność dostępnych obecnie dysków twardych 3.5″. Serwery dwu i czterodyskowe odpowiednio 20 i 40 TB.
Ważna jest przy tym maksymalna obsługiwana przez serwer NAS pojemność dysku. Informacje te warto sprawdzić w specyfikacji producenta. Nie wszystkie serwery NAS potrafią obsługiwać dyski o pojemności aż 10 TB.
Jeśli nie wiesz jak dużo miejsca będziesz potrzebować lub jak szybko dysk zapełni się danymi, polecamy NAS dwudyskowy, do którego w przyszłości zawsze będziesz mógł zainstalować kolejny dysk. Jeśli natomiast zależy nam na ochronie danych, poprzez duplikowanie ich na dwóch dyskach, analogicznie najbardziej przyszłościowych wyborem będzie serwer NAS czterodyskowy.
Dyski do serwerów NAS
Funkcje RAID w NAS – bezpieczeństwo danych
Jeśli chcesz zapewnić najwyższe bezpieczeństwo danym, wybierz serwer NAS dwudyskowy i skonfiguruj dyski w tryb RAID 1 mirroring. Na każdym z dysków będą składowane te same dane. Awaria jednego dysku nie spowoduje utraty danych.
Serwer NAS z funkcją RAID, to obecnie standard i każdy model obsługujący więcej niż jeden dysk, obsługuje technologię RAID.
Możesz połączyć bezpieczeństwo z wysoką wydajnością, konfigurując NAS czterodyskowy w tryb RAID 0+1. Taka macierz ma zalety RAID 0 – czyli szybkość w operacjach zapisu i odczytu, oraz RAID 1 – zabezpieczenie danych w przypadku awarii dysku. Cztery dyski powinny być mieć taką samą pojemność.
Możliwość tworzenia kopii zapasowych
Praktycznie każdy dostępny w ofercie NAS oferuje funkcje tworzenia kopii zapasowych. Można w tym celu wykorzystać zarówno odpowiednie aplikacje zainstalowane w systemie operacyjnym Windows 11 Home lub Windows 11 Pro oraz Linux, lub wybrać NAS, w którym producent oferuje zaawansowane, specjalistyczne programy do backupu danych.
Kopie można wykonywać w trybie sieciowym – po odpowiednim skonfigurowaniu dyski w NAS będą widoczne dla systemu jako dyski sieciowe. Poprzez złączne USB – analogicznie jak zewnętrzny dysk twardy.
Największą zaletą wykonywania kopii zapasowych na serwerze NAS, jest możliwość jednoczesnego realizowania kopii z kilku komputerów – nawet w tym samym czasie.
Złącza w NAS
Jednym z najważniejszych interfejsów w serwerze NAS jest złącze LAN – jego typ i szybkość, oraz ilość takich złączy.
Gdy serwer NAS zamierzamy używać w domu, a użytkowników jest niewielu, może nam wystarczyć jedno lub dwa złącza LAN (Gigabit RJ-45).
Jeśli w firmie z dostępu do serwera ma korzystać intensywnie kilka lub kilkanaście osób, warto wybrać serwer NAS wyposażony w cztery złącza LAN. Znacząco przyspieszy to transfer danych. Nowoczesne i bardzo wydajne serwery NAS są wyposażone w złącze typu 10GBase-T LAN.
Serwer NAS QNAP TS-251+
Drugim przydatnym złączem może być port USB, do którego możemy podłączać zewnętrzne dyski twarde. W tej sytuacji najlepiej wybrać szybkie złącze USB 3.0
W profesjonalnych zastosowaniach, przy transferze materiałów wideo 4K, lub edycji ich bezpośrednio na serwerze NAS, warto zwrócić uwagę na złącza Thunderbolt 2 i Thunderbolt 3.
Więcej o portach USB i ich rodzajach przeczytasz w Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy
Łatwość zarządzania serwerem NAS
Większość najnowszych serwerów NAS charakteryzuje się bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika. Wyglądem przypomina klasyczny pulpit systemów operacyjnych składający się z paska zadań, pulpitu, okien. Są bardzo łatwe w konfiguracji i używaniu.
Jakie cechy wpływają na wydajność serwera plików?
- Procesor i pamięć RAM – dostępne funkcje oraz szybkość działania aplikacji na NAS, będą zależeć od wybranego modelu. Wydajność serwera plików NAS w dużej mierze zależy od jego podzespołów: typ procesora i jego częstotliwość, oraz ilość pamięci RAM. Analogicznie jak w komputerach, tabletach czy smartfonach, im mocniejsze podzespoły, tym płynniej działa na nich system i aplikacje,
- Szybkość dysków – drugi bardzo istotny element, to jakie dyski do serwera NAS wybierzemy. Im większej wydajności oczekujemy, tym szybsze dyski powinniśmy w nim zainstalować. Kluczowy jest w tym wypadku kompromis pomiędzy wydajnością dysków, a głośnością ich działania,
- Dyski w trybie RAID – wydajność dyskową można także zwiększyć łącząc dyski w tryb RAID 0 stripping. Może nam to zaoferować serwer NAS czterodyskowy lub większy, w którym odpowiednią ilość dysków wykorzystamy do przyspieszenia zapisu i odczytu danych,
- Ilość kart LAN – wśród cech, które znacząco wpływają na wydajność serwera plików, trzeba wymienić również ilość kart LAN. Ilość gniazdek LAN, którymi możemy podłączyć serwer do sieci lub routera, może mieć wpływ na szybkość odczytu i zapisu danych w sytuacji, gdy z serwera korzysta w firmie kilka osób jednocześnie. Najwydajniejsze serwery NAS mogą mieć nawet cztery karty LAN.
Jaka wydajność serwera NAS?
Serwer NAS może oferować taki sam, bardzo bogaty zestaw funkcji, ale od innego modelu różnić się znacząco mocą obliczeniową. Moc serwera plików zależy przede wszystkim od modelu procesora, jego częstotliwości, ilości rdzeni, oraz ilości pamięci RAM.
Jeśli planujesz uruchomić dwie/trzy usługi jednocześnie i nie oczekujesz bardzo wysokiej sprawności, wystarczy że wybierzesz serwer NAS wyposażony w procesor jednordzeniowy o częstotliwości do 1000 MHz oraz pamięć od 512 MB.
Gdy oczekujesz wyższej sprawności, z serwerem będzie łączyć się większa liczba użytkowników lub jednocześnie będzie działać więcej usług/aplikacji, polecamy wybrać serwer NAS o większej mocy, wyposażony w procesor powyżej 1200 MHz i RAM od 1 GB.
Jaki serwer NAS zapewni najwyższą moc? Będzie to urządzenie wyposażone w procesory dwurdzeniowe (Dual Core) i czterordzeniowe, oraz 2 GB pamięci lub więcej.
Jaki serwer NAS do domu?
W prostych zastosowaniach domowych, może wystarczyć nam niedrogi dwudyskowy NAS z procesorem 1000 MHz i 1 GB pamięci RAM. Jak zwykle jednak wiele zależy od potrzeb i zastosowań. Ilość dysków może być determinowana przez ilość danych jaką chcemy przechowywać – np.: filmy – a jak wiemy nagrania w rozdzielczości 4K, nawet ze smartfona, zajmują bardzo dużo miejsca. Zatem do przechowywania archiwum nagrań z trzech, czterech czy nawet pięciu lat, warto zainwestować w NAS cztero-dyskowy lub nawet sześcio-dyskowy. Pamiętajmy, że dyski nie muszą być zamontowane w chwili zakupu NAS i można je wpiąć za rok lub dwa.
W zastosowaniach domowych świetnie sprawdzi się także serwer NAS ze złączem HDMI.
Jaki serwer NAS do firmy?
Głównym kryterium wyboru serwera NAS do firmy jest ilość pracowników, którzy będą korzystać z jego zasobów, intensywność oraz ilość przesyłanych danych, lub ilość przechowywanych danych – np.: ilość kamer monitorujących, lub kopii zapasowych tworzonych ze wszystkich komputerów w firmie.
Warto zaopatrzyć się w urządzenie oferujące dużą elastyczność i pewien zapas mocy na kilka lat. Najlepiej zacząć od urządzenia czterodyskowego – choć na początku nie muszą w nim być zainstalowane wszystkie cztery dyski. Procesor cztero-rdzeniowy o częstotliwości min. 1400 MHz, 2GB pamięci RAM, dwa lub cztery złącza LAN.
Dodatkowe cechy na które warto zwrócić uwagę
Poza podstawowymi cechami, wspólnymi dla większości serwerów NAS, producenci oferują także dodatkowe drobne funkcjonalności, które mogą się okazać przydatne w pewnych zastosowaniach. Oto lista niektórych z nich:
- Wyświetlacz LCD ułatwiający konfigurację, monitoring i zarządzanie systemem,
- Inteligentne sterowanie wentylatorami – pozwolą na regulację głośności pracy urządzenia,
- Pasywny system chłodzący – zapewni bardzo ciche działanie serwera,
- Pilot zdalnego sterowania – w wyposażeniu lub jako opcja,
- Kopiowanie przez USB jednym przyciskiem z pamięci zewnętrznych, np.: aparaty cyfrowe, pamięci USB, dyski twarde,
- Pakiet licencji kamery – liczba bezpłatnych licencji do obsługi kamer IP,
- Współpraca z zasilaczami awaryjnymi UPS przez złącze USB,
- Obsługa materiałów w rozdzielczości 4K – dotyczy serwerów NAS, które oferują funkcję centrum multimedialnego.
Ranking 10 najlepszych serwerów NAS, które warto wybrać w 2023 roku!
Wybór odpowiedniego serwera NAS zależy przede wszystkim od jego zastosowania i wymagań użytkownika. Poniżej zebraliśmy najlepsze propozycje z różnych półek cenowych. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Sprawdź ranking i wybierz najlepszy serwer NAS!
Serwer NAS do firmy: QNAP TVS-675-8G
Mocno rozbudowany, zaawansowany serwer NAS. Jest on przeznaczony szczególnie do firm ze względu na ogromne możliwości. Sprzęt posiada 8 GB RAM i obsługuje formaty 2,5 cala, 3,5 cala i M.2 NVMe (2280). Można tu korzystać jednocześnie z 8 dysków. Ten model obsługuje wszystkie typy RAID, czyli JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 10, RAID 5, RAID 50 i RAID 6. Na wyróżnienie zasługuje także solidna, nowoczesna konstrukcja.
Serwer NAS RACK: Synology DX517
Synology DX517 wyposażono w obsługujące dyski 2,5″ i 3,5″ SATA urządzenie DX517 rozwiązanie. Obejmuje obsługę rozbudowy wolumenów w czasie pracy i pełni funkcję lokalnego miejsca docelowego kopii zapasowych. Maks. pojemność dysków twardych to aż 80000 GB. Synology DX517 może też pełnić funkcję rozwiązania do obsługi lokalnych kopii zapasowych dla serwera. Kieszenie dysków tego serwera umożliwiają łatwą instalację i wymianę dysków bez wyłączania systemu.
Wolnostojący serwer plików NAS: Synology DX517
Niewielki, wolnostojący serwer NAS. Wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem parametrów do ceny. Oferuje 8 GB RAM, procesor 4-rdzeniowy 2,9 GHz i opcję obsługi do 2 dysków (3,5 lub 2,5 cala). Uwzględniono tu 2 złącza LAN 2,5 GbE. Serwer idealnie sprawdzi się jako stacja multimedialna – obsługuje nawet materiały w rozdzielczości 4K. Sprzęt obsługuje JBOD, RAID 0, RAID 1 i Single Disk.
Serwer nas do biura: OWC ThunderBay 8G
Jest to macierz na 8 dysków twardych – serwer NAS, do którego można podłączyć dowolne HDD SATA 3,5 cala. Sprzęt oferuje maksymalny transfer na poziomie 2586 Mbps. Wyróżnia go interfejs Thunderbolt 3, serwer posiada 2 takie złącza. To idealne rozwiązanie przede wszystkim do biura. Taki sprzęt jest stworzony dla najbardziej wymagających użytkowników.
Serwer nas z RAID 5: Synology DS418
Ten model wyposażono w nowy, 64-bitowy, czterordzeniowy procesor – zapewnia wysoką szybkość transmisji danych, zarządzanie dużymi wolumenami pamięci oraz 10-bitowe transkodowanie wideo 4K H.265 na bieżąco. Dzięki Cloud Station możesz synchronizować dane w czasie rzeczywistym między wszystkimi urządzeniami w momencie modyfikacji pliku. Obsługuje 10-bitowe transkodowanie online 4K H.265 przez aplikacje Video Station i DS video. Dzięki temu możesz przekształcić i odtwarzać filmy 4K na innych urządzeniach. Technologia Synology Hybrid RAID (SHR) ułatwia zarządzanie pamięcią, a QuickConnect zapewnia łatwy i szybki dostęp do plików.
Dobry serwer plików NAS do domu: Synology DS220+
Serwer NAS na 2 dyski, który idealnie sprawdzi się w domowych zastosowaniach. Oferuje 4 GB RAM i szybki procesor Intel Celeron 2,0 GHz. Ten model może być wykorzystywany, jako stacja multimedialna. Posiada 4 złącza – 2 x Rj-45 oraz 2 x USB 3.0. To serwer NAS z RAID 0, JBOD, Basic, RAID 1 i Synology Hybrid RAID.
Wolnostojący serwer plików NAS: QNAP TS-231P3-2G
QNAP TS-231P3-2G jest wyposażony w czterordzeniowy procesor Annapurna Labs Alpine AL-314, 1,7 GHz, pamięć 2 GB DDR3L RAM, jeden port 1GbE LAN i jeden port 2,5GbE LAN. Zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo danych dzięki szyfrowaniu AES (256 bitów), umożliwia tworzenie kopii zapasowych zarówno lokalnie, jak i zdalnie oraz w chmurze. Ponadto ten model umożliwia bezpośrednie zarządzanie plikami zapisanymi w modelu TS-431P3 oraz w chmurze, a migawki pomagają chronić dane poprzez pełną rejestrację stanu i metadanych systemu NAS.
Niedrogi serwer plików NAS: QNAP TS-233
Jeśli zastanawiasz się, jaki serwer NAS do domu wybrać, może być to bardzo dobra propozycja – ze względu na stosunek ceny do parametrów. Sprzęt posiada 2 GB RAM i 4-rdzeniowy procesor Cortex-A55 2,0 GHz. Obsługuje do 2 dysków HDD 2,5 oraz 3,5 cala jednocześnie. Producent wyposażył serwer w 2 złącza USB 2.0 i 2 USB 3.2 Gen 1. Dodatkowo jest tu Ethernet 1 Gb. Serwer wyróżnia się dość niewielką budową oraz bardzo dobrą kulturą pracy.
Serwer NAS z RAID 0: Zyxel NAS542
To idealny serwer NAS do domu z wyższej półki. Jego cena wynosi obecnie 1400 zł. Sprzęt oferuje szybki, 2-rdzeniowy procesor 1,2 GHz oraz 1 GB RAM. Sprzęt obsługuje do 4 dysków twardych jednocześnie – 2,5 lub 3,5 cala. To serwer NAS z RAID 5, RAID 0, RAID 1, RAID 10, JBOD oraz RAID 6. Producent zaimplementował tu 2 złącza Rj-45 1 Gb oraz 2 porty USB 3.0. Duży plus to również niewielka, kompaktowa obudowa.
Mogą Cię zainteresować: