Jaki serwer plików NAS? Serwery NAS do domu i firmy – ranking 2023

Serwer NAS, to obecnie najlepszy sposób, aby w domu z kilku urządzeń cyfrowych, np.: smarfona, tabletu, laptopa lub komputera stacjonarnego, czy nawet telewizora, uzyskać dostęp do swoich danych. Może to być muzyka, lub zdjęcia i filmy, albo dokumenty. Serwer NAS z HDMI umożliwi nawet wyświetlanie jego zawartości na telewizorze.

W małej firmie, dzięki NAS można zapewnić wszystkim pracownikom łatwy i szybki dostęp do firmowych danych, łatwą wymianę danych pomiędzy komputerami, a serwer NAS do backupu umożliwi tworzenie kopii zapasowych z firmowych komputerów, laptopów lub smartfonów.

Spis treści

Ranking serwerów plików NAS – 2023

Serwer NAS – co to jest i do czego służy?

Serwer NAS to specjalistyczny mini-komputer z własnym systemem operacyjnym. Zależnie od przeznaczenia, możliwości oraz ilości obsługiwanych dysków, może być umieszczony w bardzo małej i zgrabnej obudowie, którą postawimy na biurku.

Taki właśnie jest najczęściej serwer NAS jednodyskowy lub serwer nas dwudyskowy. Obsługa większej ilości dysków wymaga już większej obudowy, a urządzenia takie mogą przybrać formę:

 • NAS wolnostojący – umożliwiającego zainstalowanie nawet 12 dysków twardych
 • NAS w obudowie rack – które montuje się w specjalnych stelażach serwerowych. Te ostatnie przeznaczone są głównie dla firm i do profesjonalnego zastosowania.

Jakie jest zastosowanie serwera NAS? Funkcje serwera

NAS mogą pełnić różne funkcje. Można wybrać dwie lub trzy cechy, które będą dla nas szczególnie użyteczne. Serwer plików może jednocześnie pełnić każdą z tych funkcji, a możliwości określa producent, poprzez udostępnianie odpowiedniego oprogramowania. Oprogramowanie może być fabrycznie zainstalowane w chwili zakupu, lub dostępne za darmo do pobrania.

Backup danych na NAS

Najczęściej spotykane zastosowanie serwerów NAS to backup i archiwizacja danych, z komputerów lub urządzeń przenośnych. Odpowiednie oprogramowanie może zautomatyzować proces tworzenia kopii. Przy odpowiednio dużej pojemności dyskowej, możemy dysponować kopią nawet z kilku lat i kilkunastu różnych urządzeń.

Udostępnianie danych na NAS

Kolejne zastosowanie, jako centralny magazyn plików w sieci domowej lub firmowej, w której użytkownicy mogą przeglądać, pobierać lub wgrywać dane, odpowiednio do udzielonych im uprawnień. Szczególnie w firmie dysponującej wrażliwymi danymi, pozwala to na lepszą kontrolę w dostępie do takich danych.

Serwer multimediów DLNA na NAS

Funkcja ta umożliwia bezprzewodowe udostępnianie muzyki, filmów lub zdjęć do urządzeń zgodnych z DLNA. Na przykład na telewizorze lub tablecie możesz oglądać filmy znajdujące się na serwerze NAS.

Galeria zdjęć na NAS

Gdy dysponujemy obszernym albumem zdjęć, serwer NAS może pełnić w domu, lub w firmie, rolę urządzenia do wyświetlania ich na dowolnym urządzeniu: smartfonie, komputerze, telewizorze. Wygodna i funkcjonalna aplikacja „Galeria zdjęć” ułatwia katalogowanie, wyszukiwanie i przeglądanie takich materiałów.

NAS jako rejestrator dla kamer monitorujących

Zarówno w domu jak i w firmie, serwer NAS może pełnić rolę rejestratora dla kamer monitorujących IP. Kamery podłączone do lokalnej sieci LAN, będą zapisywać nagrania lub fotki na serwerze plików, znajdującym się w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem włamywaczy. W takich zastosowaniach może świetnie sprawdzić się również serwer NAS z WIFI lub serwer NAS z funkcją chmury prywatnej.

NAS jako serwer druku

Wykorzystując wbudowane w serwer NAS porty USB, można udostępnić drukarkę w sieci i współdzielić ją w obrębie sieci domowej lub firmowej. Może zatem pełnić funkcję serwera druku i urządzeń wielofunkcyjnych.

jaki serwer NAS

NAS jako serwer mail, serwer www, serwer baz danych

Instalując odpowiednie aplikacje i pakiety, udostępnianie przez producenta NAS, można uczynić z niego własny serwer poczty e’mail, serwer WWW lub serwer baz danych. Możesz instalować gotowe rozwiązania webowe takie jak systemy blogowe czy CMS. W połączeniu z serwerem WWW możesz uruchomić np. stronę internetową lub zaawansowane aplikacje bazodanowe

Serwery NAS oferują jeszcze wiele innych ciekawych funkcji, o których można się dowiedzieć bezpośrednio ze specyfikacji lub opisu produktu. Wśród wartych uwagi możemy jeszcze wymienić:

 • Serwer iTunes – serwer NAS może działać jako serwer iTunes, który przesyła strumieniowo muzykę i wideo, przechowywane na serwerze, do klienta iTunes w tej samej sieci lokalnej,
 • Serwer AirPlay – streaming multimediów do Apple TV,
 • Serwer PLEX – umożliwia dostęp do materiałów online, czyli z dowolnego miejsca poza domem lub firmą,
 • Serwer TV – obsługa tunerów TV, nagrywanie audycji i programów radiowych i TV,
 • Serwer w chmurze – niektóre serwery NAS umożliwiają korzystanie z nich tak jak w przypadku standardowej pamięci w chmurze. Działanie jest tu podobne na przykład do Google Drive.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie NAS?

Pojemność i ilość dysków w NAS

Wybierając serwer NAS na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużo miejsca na dane będziesz potrzebował? Urządzenia jednodyskowe oferują do 10 TB pojemności – to maksymalna pojemność dostępnych obecnie dysków twardych 3.5″. Serwery dwu i czterodyskowe odpowiednio 20 i 40 TB.

Ważna jest przy tym maksymalna obsługiwana przez serwer NAS pojemność dysku. Informacje te warto sprawdzić w specyfikacji producenta. Nie wszystkie serwery NAS potrafią obsługiwać dyski o pojemności aż 10 TB.

jaki serwer NAS

Jeśli nie wiesz jak dużo miejsca będziesz potrzebować lub jak szybko dysk zapełni się danymi, polecamy NAS dwudyskowy, do którego w przyszłości zawsze będziesz mógł zainstalować kolejny dysk. Jeśli natomiast zależy nam na ochronie danych, poprzez duplikowanie ich na dwóch dyskach, analogicznie najbardziej przyszłościowych wyborem będzie serwer NAS czterodyskowy.

Dyski do serwerów NAS

Funkcje RAID w NAS – bezpieczeństwo danych

Jeśli chcesz zapewnić najwyższe bezpieczeństwo danym, wybierz serwer NAS dwudyskowy i skonfiguruj dyski w tryb RAID 1 mirroring. Na każdym z dysków będą składowane te same dane. Awaria jednego dysku nie spowoduje utraty danych.

Serwer NAS z funkcją RAID, to obecnie standard i każdy model obsługujący więcej niż jeden dysk, obsługuje technologię RAID.

Możesz połączyć bezpieczeństwo z wysoką wydajnością, konfigurując NAS czterodyskowy w tryb RAID 0+1. Taka macierz ma zalety RAID 0 – czyli szybkość w operacjach zapisu i odczytu, oraz RAID 1 – zabezpieczenie danych w przypadku awarii dysku. Cztery dyski powinny być mieć taką samą pojemność.

Możliwość tworzenia kopii zapasowych

Praktycznie każdy dostępny w ofercie NAS oferuje funkcje tworzenia kopii zapasowych. Można w tym celu wykorzystać zarówno odpowiednie aplikacje zainstalowane w systemie operacyjnym Windows 11 Home lub Windows 11 Pro oraz Linux, lub wybrać NAS, w którym producent oferuje zaawansowane, specjalistyczne programy do backupu danych.

Kopie można wykonywać w trybie sieciowym – po odpowiednim skonfigurowaniu dyski w NAS będą widoczne dla systemu jako dyski sieciowe. Poprzez złączne USB – analogicznie jak zewnętrzny dysk twardy.

Największą zaletą wykonywania kopii zapasowych na serwerze NAS, jest możliwość jednoczesnego realizowania kopii z kilku komputerów – nawet w tym samym czasie.

Złącza w NAS

Jednym z najważniejszych interfejsów w serwerze NAS jest złącze LAN – jego typ i szybkość, oraz ilość takich złączy.

Gdy serwer NAS zamierzamy używać w domu, a użytkowników jest niewielu, może nam wystarczyć jedno lub dwa złącza LAN (Gigabit RJ-45).

Jeśli w firmie z dostępu do serwera ma korzystać intensywnie kilka lub kilkanaście osób, warto wybrać serwer NAS wyposażony w cztery złącza LAN. Znacząco przyspieszy to transfer danych. Nowoczesne i bardzo wydajne serwery NAS są wyposażone w złącze typu 10GBase-T LAN.

jaki serwer NAS

Serwer NAS QNAP TS-251+

Drugim przydatnym złączem może być port USB, do którego możemy podłączać zewnętrzne dyski twarde. W tej sytuacji najlepiej wybrać szybkie złącze USB 3.0

W profesjonalnych zastosowaniach, przy transferze materiałów wideo 4K, lub edycji ich bezpośrednio na serwerze NAS, warto zwrócić uwagę na złącza Thunderbolt 2 i Thunderbolt 3.

Więcej o portach USB i ich rodzajach przeczytasz w Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy

Łatwość zarządzania serwerem NAS

Większość najnowszych serwerów NAS charakteryzuje się bardzo przyjaznym interfejsem użytkownika. Wyglądem przypomina klasyczny pulpit systemów operacyjnych składający się z paska zadań, pulpitu, okien. Są bardzo łatwe w konfiguracji i używaniu.

jaki serwer NAS

Jakie cechy wpływają na wydajność serwera plików?

 • Procesor i pamięć RAM – dostępne funkcje oraz szybkość działania aplikacji na NAS, będą zależeć od wybranego modelu. Wydajność serwera plików NAS w dużej mierze zależy od jego podzespołów: typ procesora i jego częstotliwość, oraz ilość pamięci RAM. Analogicznie jak w komputerach, tabletach czy smartfonach, im mocniejsze podzespoły, tym płynniej działa na nich system i aplikacje,
 • Szybkość dysków – drugi bardzo istotny element, to jakie dyski do serwera NAS wybierzemy. Im większej wydajności oczekujemy, tym szybsze dyski powinniśmy w nim zainstalować. Kluczowy jest w tym wypadku kompromis pomiędzy wydajnością dysków, a głośnością ich działania,
 • Dyski w trybie RAID – wydajność dyskową można także zwiększyć łącząc dyski w tryb RAID 0 stripping. Może nam to zaoferować serwer NAS czterodyskowy lub większy, w którym odpowiednią ilość dysków wykorzystamy do przyspieszenia zapisu i odczytu danych,
 • Ilość kart LAN – wśród cech, które znacząco wpływają na wydajność serwera plików, trzeba wymienić również ilość kart LAN. Ilość gniazdek LAN, którymi możemy podłączyć serwer do sieci lub routera, może mieć wpływ na szybkość odczytu i zapisu danych w sytuacji, gdy z serwera korzysta w firmie kilka osób jednocześnie. Najwydajniejsze serwery NAS mogą mieć nawet cztery karty LAN.

Jaka wydajność serwera NAS?

Serwer NAS może oferować taki sam, bardzo bogaty zestaw funkcji, ale od innego modelu różnić się znacząco mocą obliczeniową. Moc serwera plików zależy przede wszystkim od modelu procesora, jego częstotliwości, ilości rdzeni, oraz ilości pamięci RAM.

Jeśli planujesz uruchomić dwie/trzy usługi jednocześnie i nie oczekujesz bardzo wysokiej sprawności, wystarczy że wybierzesz serwer NAS wyposażony w procesor jednordzeniowy o częstotliwości do 1000 MHz oraz pamięć od 512 MB.

Gdy oczekujesz wyższej sprawności, z serwerem będzie łączyć się większa liczba użytkowników lub jednocześnie będzie działać więcej usług/aplikacji, polecamy wybrać serwer NAS o większej mocy, wyposażony w procesor powyżej 1200 MHz i RAM od 1 GB.

Jaki serwer NAS zapewni najwyższą moc? Będzie to urządzenie wyposażone w procesory dwurdzeniowe (Dual Core) i czterordzeniowe, oraz 2 GB pamięci lub więcej.

Jaki serwer NAS do domu?

W prostych zastosowaniach domowych, może wystarczyć nam niedrogi dwudyskowy NAS z procesorem 1000 MHz i 1 GB pamięci RAM. Jak zwykle jednak wiele zależy od potrzeb i zastosowań. Ilość dysków może być determinowana przez ilość danych jaką chcemy przechowywać – np.: filmy – a jak wiemy nagrania w rozdzielczości 4K, nawet ze smartfona, zajmują bardzo dużo miejsca. Zatem do przechowywania archiwum nagrań z trzech, czterech czy nawet pięciu lat, warto zainwestować w NAS cztero-dyskowy lub nawet sześcio-dyskowy. Pamiętajmy, że dyski nie muszą być zamontowane w chwili zakupu NAS i można je wpiąć za rok lub dwa.

W zastosowaniach domowych świetnie sprawdzi się także serwer NAS ze złączem HDMI.

Jaki serwer NAS do firmy?

Głównym kryterium wyboru serwera NAS do firmy jest ilość pracowników, którzy będą korzystać z jego zasobów, intensywność oraz ilość przesyłanych danych, lub ilość przechowywanych danych – np.: ilość kamer monitorujących, lub kopii zapasowych tworzonych ze wszystkich komputerów w firmie.

Warto zaopatrzyć się w urządzenie oferujące dużą elastyczność i pewien zapas mocy na kilka lat. Najlepiej zacząć od urządzenia czterodyskowego – choć na początku nie muszą w nim być zainstalowane wszystkie cztery dyski. Procesor cztero-rdzeniowy o częstotliwości min. 1400 MHz, 2GB pamięci RAM, dwa lub cztery złącza LAN.

Dodatkowe cechy na które warto zwrócić uwagę

Poza podstawowymi cechami, wspólnymi dla większości serwerów NAS, producenci oferują także dodatkowe drobne funkcjonalności, które mogą się okazać przydatne w pewnych zastosowaniach. Oto lista niektórych z nich:

 • Wyświetlacz LCD ułatwiający konfigurację, monitoring i zarządzanie systemem,
 • Inteligentne sterowanie wentylatorami – pozwolą na regulację głośności pracy urządzenia,
 • Pasywny system chłodzący – zapewni bardzo ciche działanie serwera,
 • Pilot zdalnego sterowania – w wyposażeniu lub jako opcja,
 • Kopiowanie przez USB jednym przyciskiem z pamięci zewnętrznych, np.: aparaty cyfrowe, pamięci USB, dyski twarde,
 • Pakiet licencji kamery – liczba bezpłatnych licencji do obsługi kamer IP,
 • Współpraca z zasilaczami awaryjnymi UPS przez złącze USB,
 • Obsługa materiałów w rozdzielczości 4K – dotyczy serwerów NAS, które oferują funkcję centrum multimedialnego.

Ranking 10 najlepszych serwerów NAS, które warto wybrać w 2023 roku!

Wybór odpowiedniego serwera NAS zależy przede wszystkim od jego zastosowania i wymagań użytkownika. Poniżej zebraliśmy najlepsze propozycje z różnych półek cenowych. Dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Sprawdź ranking i wybierz najlepszy serwer NAS!


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 (10 głosów)

Czytaj więcej