Router to więcej niż urządzenie, dzięki któremu połączysz swój komputer z Internetem.
W trybie online działają również konsole do gier, smartfony czy nawet telewizory. Internet jest potrzebny, aby korzystać na nich z rozgrywki wieloosobowej czy serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Spotify.
Do tego taki sprzęt jest podstawą systemu smart home, poprawiającego komfort i bezpieczeństwo domowników. Podpowiadamy jaki router wybrać i tłumaczymy, dlaczego jest to takie ważne.
Spis treści
- Czym różnią się routery za 100, 300 i 1000 zł?
- Czy nie wystarczy mi modem z wbudowanym routerem od dostawcy internetu?
- Mam internet ze światłowodu – jaki router do kablówki będzie najlepszy?
- Potrzebuję routera do smart home – co musi mieć?
- Dużo gram online – czym powinien się cechować gamingowy router?
- Jaki router do mieszkania, a jaki router do domu?
- System mesh – rozwiązanie dla dużego domu i mieszkania
- Chcę poprawić zasięg WiFi – jak zwiększyć siłę sygnału WiFi?
- Tam, gdzie mieszkam nie ma infrastruktury sieciowej – co teraz?
- Router z 5G – czy warto kupić w 2025?
- Porty USB w routerze – do czego można je wykorzystać?
- Jak zabezpieczyć domową sieć?
- Czy oprogramowanie routera ma znaczenie?
- Technikalia, czyli najważniejsze cechy ze specyfikacji routerów
Jak wybrać router, czyli czym różnią się routery za 100, 300 i 1000 zł?
Poszukiwania odpowiedniego routera należy rozpocząć od ustalenia budżetu – ile trzeba wydać i ile jesteśmy w stanie zapłacić. Ceny routerów rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych, ale za najlepiej wyposażone modele można przeznaczyć nawet czterocyfrowe sumy. Czym się od siebie różnią?
- Najtańsze routery – te za około 100 złotych – mają najczęściej wolniejsze porty i obsługują Wi-Fi starszej generacji. W najprostszych słowach oznacza mniejszą prędkość Internetu. Takie modele sprawdzą się przy najniższych abonamentach, ale później mogą ograniczać potencjał. Mniejsza liczba i niższa jakość anten zewnętrznych sprawia też, że zasięg może być niezadowalający – przede wszystkim w większych mieszkaniach.
- Routery ze średniej półki – za około 300 złotych – obsługują już najczęściej nowsze standardy. W efekcie można liczyć na większy zasięg, wyższą prędkość i możliwość skorzystania z dwóch pasm: 2,4 i 5GHz. Będą też mieć funkcjonalne porty USB i zaawansowane technologie, mogące zwiększać stabilność sieci i komfort użytkowania.
- Najdroższe routery – których cena niejednokrotnie przekracza 1000 złotych – są najczęściej kierowane albo do graczy, albo do firm. Są w stanie zaoferować nawet kilka razy szybsze transfery, bezproblemowo obsługują większą liczbę urządzeń naraz, oraz pozwalają na precyzyjną konfigurację sieci. To opcje dla tych, którzy oczekują pełnej niezawodności w każdym zadaniu.
Czy nie wystarczy mi modem z wbudowanym routerem od dostawcy internetu?
Modemy dostarczane przez operatorów sprawdzają się nieźle, ale tylko w podstawowych zadaniach. Oferują przeciętne prędkości, słaby zasięg i nie są w stanie prawidłowo obsłużyć większej liczby urządzeń.
Jeśli potrzebujesz tylko Internetu do przeglądania Facebooka na komputerze i telefonie – powinien wystarczyć. W innym razie jednak lepiej zainwestować we własny router.
Własny router będzie miał nie tylko lepsze transfery i mocniejszy zasięg, ale też lepiej poradzi sobie z większą liczbą urządzeń. Do tego pozwoli zmienić konfigurację sieci i zadbać o lepsze zabezpieczenia.
Mam internet ze światłowodu – jaki router do kablówki będzie najlepszy?
Światłowód zapewnia superszybkie połączenie z Internetem… o ile twój router za nim nadąża. Co musi mieć, by tak było?
Przede wszystkim porty WAN w klasie 1000Mb/s i co najmniej Wi-Fi 5 (o łącznej przepustowości powyżej 1000Mb/s).
Dobrze też, jeśli router do światłowodu będzie wyposażony w nie mniej niż cztery anteny zewnętrzne. W takim przypadku nic nie będzie ograniczać potencjału drzemiącego w sieci WiFi 5.
Dowiedz się więcej i sprawdź polecane modele w poradniku Jaki router do światłowodu? Ranking
Potrzebuję routera do smart home – co musi mieć?
Router do smart home musi spełniać trzy cechy: być szybki, oferować duży zasięg i obsługiwać wiele urządzeń równocześnie bez znacznego spadku prędkości. Dlatego najlepiej postawić na model z dwu- albo i trzypasmowym Wi-Fi. W standardzie Wi-Fi 5 lub 6, oraz mechanizmem MU-MIMO – odpowiedzialnym właśnie za optymalne rozsyłanie sygnału pomiędzy wieloma sprzętami. Duża liczba anten o wysokiej mocy będzie dodatkowym atutem.
Dowiedz się więcej i sprawdź polecane modele w poradniku Jaki router do Smart Home? Sieć w inteligentnym domu
Dużo gram online – czym powinien się cechować gamingowy router?
Dobry router gamingowy to taki, który ma wydajny procesor i nie mniej niż 256MB RAM. Dzięki temu jest w stanie sprawnie zarządzać ruchem sieciowym, a to bardzo ważne, szczególnie w kontekście pozostałych priorytetów. Wśród nich znajduje się możliwość nadawania – nomen omen – priorytetów.
Funkcje znane pod nazwami QoS, Killer Prioritization Engine czy Game Boost, pozwalają na to, by pierwszeństwo zawsze miały urządzenia, na których gramy – czyli komputer lub konsola.
Kolejne ważne cechy, jakie powinien spełnić dobry router WiFi do gier, to obsługa pasma 5 GHz. Choć ma niższy zasięg, to oferuje znacznie szybszy przesył danych. Z kolei port WAN klasy 1000Mb/s pozwoli na wykorzystanie potencjału drzemiącego w przewodowym połączeniu sieciowym.
Dowiedz się więcej i sprawdź polecane modele w poradniku Jaki router do gier? Najlepsze routery gamingowe
Jaki router do mieszkania, a jaki router do domu?
Jaki router kupić do niewielkiego mieszkania? W zupełności wystarczy tani router klasy WiFi 4 z dwoma lub trzema antenami zewnętrznymi. Jeżeli nie jesteś graczem albo innego rodzaju wymagającym użytkownikiem, to więcej nie potrzeba.
Dobrym, opłacalnym wyborem do większego mieszkania lub domu będzie też nowoczesny, dwuzakresowy router z WiFi 6, z większą liczbą anten, technologią kształtowania wiązki i mechanizmem MU-MIMO. To rozwiązania zwiększające nie tylko szybkość, ale i zasięg sieci.
Jeżeli jednak szukasz czegoś bardziej przyszłościowego, na kolejne pięć lat użytkowania, to optymalnym wyborem będzie router z WiFi 6. Szybki, wydajny i oferujący jak największy zasięg.
Polecane routery z WiFi 6
Gdyby mimo to zasięg okazał się niewystarczający, to możesz jeszcze skorzystać z pomocy repeatera. Pod tą nazwą kryje się wzmacniacz sygnału, odbierający sygnał z routera i wysyłający go dalej, z większą mocą. W razie potrzeby możesz zainstalować w domu więcej takich akcesoriów.
Dowiedz się więcej o repeaterach i sprawdź polecane modele w poradniku Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?
System mesh – rozwiązanie dla dużego domu i mieszkania
W przypadku dużych, wielopiętrowych domów, jeszcze lepszą opcją może być system mesh. Polega on na rozmieszczeniu w mieszkaniu kilku routerów, które tworzą jedną, spójną sieć. W efekcie nie musisz przełączać się pomiędzy nimi, ponieważ twój komputer, smartfon czy telewizor automatycznie połączy się z tym, którego sygnał będzie najsilniejszy.
Dowiedz się więcej i sprawdź polecane modele w poradniku System mesh – co to jest i jak działa? Polecane modele
Wśród zalet systemów mesh należałoby wymienić przede wszystkim duży zasięg, ale też stabilność takiego połączenia oraz dziecinnie prostą konfigurację i równie łatwą rozbudowę. Wada tego rozwiązania jest właściwie tylko jedna, cena. Systemy mesh potrafią naprawdę sporo kosztować.
Chcę poprawić zasięg WiFi – jak zwiększyć siłę sygnału WiFi?
Być może jednak wcale nie potrzebujesz nowego routera, a wystarczy poprawić zasięg tego, który masz. Jak można tego dokonać? Choćby poprzez wymianę podstawowych anten na wzmocnione. Możesz też dokupić repeater lub access point – którego cena będzie znacznie niższa.
Czasami aby rozwiązać któryś z problemów w twoim mieszkaniu, możesz na przykład przestawić router w miejsce, w którym sygnał będzie miał mniej przeszkód na swojej drodze. To mogą być grubsze ściany, lub inne urządzenia elektryczne. Najlepiej też, gdy urządzenie stanie w centralnym punkcie domu.
Dowiedz się więcej z poradnika Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?
Tam, gdzie mieszkam nie ma infrastruktury sieciowej – co teraz?
Choć takich punktów jest na mapie Polski coraz mniej, wciąż istnieją miejsca, w których nie ma jeszcze infrastruktury sieciowej. W takim przypadku jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje internet mobilny. Upewnij się, że dociera do ciebie sygnał któregoś z operatorów telekomunikacyjnych i wykup pakiet.
Więcej w poradniku Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE
Dodatkowo będzie potrzebny router mobilny lub stacjonarny z wbudowanym modemem 4G/LTE i gniazdem na kartę SIM. Ewentualnie możesz wybrać zwykły router z portem USB, do którego podepniesz modem mobilny.
Router z 5G – czy warto kupić w 2025?
Wspominaliśmy o routerach z modemem 4G, ale na rynku są już też routery 5G. Czy warto je kupić? Mimo iż 5G zdobywa na popularności, to w większości przypadków odpowiedź będzie zależeć od tego, czy masz zasięg tej sieci. Jeśli na telefonie masz silny sygnał 5G, to i router przenośny lub stacjonarny w tym standardzie jak najbardziej się sprawdzi. W praktyce zasięg 5G ograniczony jest na razie wyłącznie do największych miast w Polsce, chociaż trzeba dodać, że sytuacja szybko się zmienia. Dlatego naszym zdaniem jak najbardziej warto kupić router WiFi 5G już teraz.
Porty USB w routerze – do czego można je wykorzystać?
Niewiele osób zwraca uwagę na obecność portów USB w routerze. Jednak te gniazda mogą się okazać naprawdę funkcjonalne.
- Serwer druku – jedną z najczęściej wykorzystywanych opcji jest serwer druku: można podłączyć drukarkę, z której wygodnie można korzystać na wszystkich urządzeniach w tej samej sieci.
- Serwer multimediów – kolejne zastosowanie oferowane przez router WiFi z USB to serwer multimediów: podłączasz pendrive lub dysk zewnętrzny, a zapisane na nim filmy, muzyka i zdjęcia są dostępne w całej sieci domowej. Podłączona pamięć masowa może też przydać się przy funkcji serwera FTP.
- Możesz też podłączyć modem 4G/LTE – o czym wspominaliśmy już w jednym z poprzednich punktów.
Routery z serwerem druku
Jak zabezpieczyć domową sieć?
Bezpieczeństwo w sieci jest kluczową kwestią. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie chronić dostępu do domowej sieci. Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze należy ustawić mocne hasło – inne niż domyślne, oraz włączyć zabezpieczenie WPA2, które szyfruje transmisję. Większość routerów ma również zaporę ogniową.
Warto też zadbać o to, by aktywne było uwierzytelnianie MAC. Pozwala ono na ustalenie, które karty sieciowe mogą łączyć się z routerem – a więc, które urządzenia mogą to robić. Dobrym pomysłem jest także wybranie routera z kontrolą rodzicielską i korzystanie z niej choćby do blokowania potencjalnie niebezpiecznych stron.
Innym zyskującym popularność rozwiązaniem jest VPN (Virtual Private Network). Dzięki niemu możemy do pewnego stopnia pozostawać anonimowi w sieci.
Polecane routery z VPN
Czy oprogramowanie routera ma znaczenie?
Odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście, że tak.
Dobrze zaprojektowane oprogramowanie pomaga zarówno na etapie pierwszej instalacji routera, jak również późniejszej konfiguracji ustawień.
Najczęściej jest ono dostępne z poziomu przeglądarki WWW i najlepiej gdy oferuje język polski. Szczególnie, że w menu najczęściej znajdziemy wiele mocno technicznych określeń.
Technikalia, czyli najważniejsze cechy ze specyfikacji routerów
Na koniec odpowiedzmy sobie na kilka ważnych pytań, przybliżając przy okazji najważniejsze cechy, jakie można znaleźć w specyfikacji i opisie routerów.
- Jak działa router?
- Jakie są rodzaje złączy? Czym różnią się WAN i LAN?
- Czym jest przepustowość routera?
- Co to jest częstotliwość sieci?
- Router dwuzakresowy – co to znaczy?
- Jakie są standardy sieci bezprzewodowej: Wi-Fi 4, 5 i 6
- Czy ilość anten ma znaczenie?
- Co to jest MU-MIMO?
- Co to jest beamforming?
- Co to jest QoS?
- Co daje współpraca z systemami Amazon Echo, Google Home i IFTTT?
Jak działa router?
Router to urządzenie pośredniczące. Z jednej strony jest podłączony do Internetu (służy do tego gniazdo WAN), z drugiej do sieci lokalnej i poszczególnych urządzeń, które się w niej znajdują (przez Wi-Fi lub porty LAN). Odbiera i wysyła dane z i do sieci globalnej. Dodatkowo umożliwia wymianę informacji wewnątrz sieci domowej czy firmowej.
Jakie są rodzaje złączy? Czym różnią się WAN i LAN?
Podstawowe złącza w routerze to: WAN (najczęściej jedno) i LAN (najczęściej cztery). To pierwsze służy do połączenia z Internetem – przewód idzie od skrzynki operatora do gniazda w twoim domowym routerze. To drugie natomiast odpowiadają za połączenie urządzeń w sieci domowej – przewód idzie od routera do twojego komputera, telewizora czy konsoli.
Porty LAN zawsze wykorzystują wtyk typu RJ45. Porty WAN dzielą się na RJ45 (mówimy wtedy o typie DSL) oraz RJ11 (ADSL/VDSL). Z tym drugim mamy do czynienia, gdy internet jest dostarczany kablem telefonicznym (np. Neostrada). Alternatywą jest router na kartę SIM – wówczas taki wtyk może pełnić funkcję portu WAN.
Co to jest przepustowość?
Przepustowość określa jak szybko twoje urządzenia mogą łączyć się z Internetem. Najczęściej jest wyrażana w Mb/s (megabitach na sekundę) lub Gb/s (gigabitach na sekundę). Przykładowo 100Mb/s oznacza, że możliwe jest pobranie około 12MB (megabajtów) danych w ciągu sekundy. Zasada jest prosta: im większa, tym lepiej.
Porty WAN i LAN w routerze do domu powinny oferować co najmniej 100, a najlepiej 1000Mb/s. Jeśli zaś chodzi o Wi-Fi, to maksymalna prędkość może być wielokrotnie wyższa.
Co to jest częstotliwość sieci?
Częstotliwość to kolejny istotny parametr sieci Wi-Fi. Podstawowym pasmem, w jakim działa router bezprzewodowy, jest 2,4GHz. Zapewnia daleki zasięg i dobrze radzi sobie z przeszkodami, takimi jak ściany czy drzwi, ale ma ograniczoną prędkość.
Router dwuzakresowy – co to znaczy?
Nowoczesne routery pozwalają na połączenie nie tylko w paśmie 2,4GHz, ale też 5GHz. To drugie oferuje znacznie szersze pasmo i większe prędkości, ale też wyraźnie mniejszy zasięg. Równocześnie może działać w nim więcej sprzętu bez zakłócania sygnału, co oznacza kolejny atut: niezawodność. Można więc łączyć się z siecią szybciej, ale urządzenie musi być położone blisko routera.
Dwuzakresowy router to dobre rozwiązanie dla graczy preferujących rozgrywkę online. Z myślą o nich właśnie powstały także routery trzyzakresowe (tri-band), umożliwiające łączenie się z Internetem w jednym paśmie 2,4GHz i dwóch pasmach 5GHz.
Jakie są standardy sieci bezprzewodowej: Wi-Fi 4, 5 i 6
Aktualnie dostępne routery mogą działać w jednym z trzech standardów – przy czym każdy kolejny jest wstecznie kompatybilny:
- Wi-Fi 4 (802.11n) szybkości do 600 Mb/s
- Wi-Fi 5 (802.11ac) prędkości do 1300 Mb/s
- Wi-Fi 6 (802.11ax) prędkości powyżej 6000 -10 000 Mb/s
W przypadku każdego z tych standardów możesz liczyć na router działający zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
Warto przeczytać więcej o najnowszym standardzie WiFi 6 i czym różni się od poprzedników.
Czy ilość anten ma znaczenie?
Oczywiście, że tak – im więcej anten, tym silniejszy sygnał. Właśnie istotniejsza od ilości jest moc tych anten, a ta powinna być jak najwyższa. Wbrew powszechnej opinii przeważnie jednak nie jest tak, że większa liczba anten zwiększa zasięg.
Co to jest MU-MIMO?
MU-MIMO to mechanizm wprowadzony w standardzie Wi-Fi 5, odpowiadający za niezawodność połączenia przy wielu podłączonych urządzeniach. Krótko mówiąc: jeśli chcesz podłączyć do Internetu wszystkie swoje sprzęty (np. komputer, smartfon, tablet, smartwatch, telewizor, konsolę i głośniki), to dobrze, by twój router był wyposażony w to rozwiązanie.
Co to jest beamforming?
Beamforming, czyli kształtowanie wiązki, polega na wysyłaniu sygnału w kierunku konkretnego urządzenia odbiorczego. Takie rozwiązanie eliminuje rozproszenie i tym samym pozwala na zwiększenie siły połączenia.
Co to jest QoS?
QoS – rozwijane w Quality of Service – umożliwia optymalny rozkład przepustowości dla wszystkich podłączonych urządzeń. Dzięki temu większa przepustowość będzie zarezerwowana dla sprzętu, który tego wymaga (na przykład telewizor Smart TV na potrzeby strumieniowania filmów 4K lub konsola na potrzeby gry online). Całość może działać automatycznie, ale możesz też samodzielnie nadać priorytety.
Co daje współpraca z systemami Amazon Echo, Google Home i IFTTT?
Współpraca z systemami Amazon Echo, Google Home i IFTTT pozwala na tworzenie harmonogramów i korzystanie z funkcji smart home. Przykładowo, możesz ustalić o której godzinie ma się włączać lub wyłączać sieć Wi-Fi. Automatycznie nadawać priorytet w ruchu sieciowym konsoli, gdy ta zostanie uruchomiona albo otrzymać powiadomienie na telefon, gdy któreś z urządzeń zostanie podłączone do Internetu. Zakres możliwych scenariuszy jest niemal nieograniczony.
Najpopularniejsze routery w sklepie
Mogą Cię zainteresować:
- Router na kartę SIM – co warto wiedzieć przy zakupie?
- Czym jest inteligentny dom?
- Rozwiązania smart dla domu – pytania i odpowiedzi
- Jaki modem LTE wybrać? Poradnik zakupowy
- Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE
- System mesh – co to jest i jak działa?
- Jaki router do Smart Home? Sieć w inteligentnym domu