Jaki router SIM wybrać? Ranking routerów LTE i 5G

Routery LTE to dobry sposób na poprawienie wygody łączenia się z internetem zarówno w domu, jak i w podróży. Routery LTE mogą służyć także jako obsługa systemów Smart Home i Home Security. To także opcja stworzenia łączności awaryjnej, jeśli zawiedzie połączenie klasyczne. Konfiguracja routera najczęściej ogranicza się do umieszczenia karty SIM w przeznaczonym do tego celu slocie, a możliwe do osiągnięcia szybkości transferu mogą być naprawdę duże. W tym artykule znajdziesz ranking routerów na kartę oraz najnowsze routery 5G.

Zanim jednak wybierzesz router SIM zastanów się, jakich funkcji oczekujesz od tego urządzenia i czy naprawdę potrzebujesz najmocniejszej wersji routera do użytku domowego. Dzięki temu kupisz produkt, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb – i zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Router na kartę SIM – co warto wiedzieć przy zakupie? – znajdziesz tam praktyczne porady, które pozwolą Ci dopasować router do swoich potrzeb (domowych lub firmowych).


Polecane routery LTE


Ranking routerów LTE i routerów 5G – 2024

Jaki router na kartę SIM wybrać? Przedstawiamy poniżej ranking 10 najpopularniejszych modeli w 2023 roku z bardzo dobrymi opiniami użytkowników. Znajdziesz tu zarówno routery mobilne, jak i stacjonarne.router SIM

Spis treści

Routery LTE – rodzaje:

Routery LTE nie różnią się samym działaniem od klasycznych routerów oprócz tego, że zamiast gniazdka telefonicznego (lub światłowodu) wykorzystuje się kartę SIM. Mają więc specjalne miejsce na nią, a niektóre modele mogą obsługiwać także karty nano SIM.

 • routery stacjonarne – czyli takie, które są podłączone do gniazdka elektrycznego i są przeznaczone do użytku domowego i biurowego. Pozwalają na podłączenie kilku urządzeń jednocześnie, dzięki czemu mogą obsługiwać nie tylko jeden laptop, ale także komputery stacjonarne, tablety, konsole do gier oraz inne urządzenia. Routery stacjonarne nie są zasilane akumulatorem, a prosto z gniazda – elektrycznością. Dzięki temu nie wymagają ładowania, jednak nie można z nich korzystać na wyjazdach.
 • routery mobilne – czyli z akumulatorem, umożliwiającym użytkowanie poza mieszkaniem. Routery mobilne również pozwalają na podłączenie kilku urządzeń, jednak nie tak dużej liczby, jak routery stacjonarne. Mają jednak tę przewagę, że można je wziąć wszędzie – na wycieczkę, do biura, do samochodu czy do pociągu, bez konieczności korzystania z własnego internetu telefonicznego. Tego typu routery mogą działać do kilku godzin na pełnym naładowaniu, a w razie potrzeby łatwo je podłączyć do komputera czy powerbanka.

Popularne routery 5G

Najważniejsze cechy routerów SIM

Łatwa konfiguracja

Pamiętaj o tym szczególnie w przypadku wyboru routera domowego. Najlepiej wybieraj modele, które obsługują język polski – dzięki temu nawet osoby nieznające się na technologii będą w stanie łatwo skonfigurować router lub po prostu go zresetować, jeśli będzie tego wymagała sytuacja. Podczas pierwszych konfiguracji wiele opcji ustawi się domyślnie, a menadżer konfiguracji pokaże Ci tylko najważniejsze ustawienia. Zadbaj więc o to, by później sprawdzić w ustawieniach, czy urządzenie jest ustawione tak, jak tego chciałeś.

Wyświetlacz LCD w routerach mobilnych

Wciąż zastanawiasz się jaki router do LTE wybrać? Pomyśl więc o wygodzie użytkowania, szczególnie w przypadku routerów mobilnych. Średniej wielkości wyświetlacze LCD znacznie ułatwią Ci nie tylko uruchomienie i konfigurację routera, ale także każdorazowe szukanie hasła czy podłączanie urządzeń. Co ważne: na ekranie wyświetlane są bardzo ważne informacje, jak te o stanie baterii, sile sygnału czy stanie sieci.

Liczba podłączanych urządzeń

Jeśli zastanawiasz się jaki router do karty SIM wybrać i masz przed sobą 2 modele o zbliżonych parametrach, zawsze wybieraj ten, który ma możliwość podłączenia większej liczby urządzeń. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nie będziesz mógł udostępnić internetu znajomym, bo osiągniesz limit urządzeń. Dodatkowo pamiętaj, że do routera podłącza się także konsole, ale również urządzenia z kategorii Smart Home, jak odkurzacze, oczyszczacze powietrza czy inne.

Modem 5G

Łączność 5G to coraz powszechniejszy standard, dlatego nic dziwnego, że przy zakupie routera SIM warto również wziąć pod uwagę standard 5G. Pamiętaj, że routery 5G będą także obsługiwać sieci z 4G LTE, dlatego jeżeli jeszcze nie masz 5G ale wiesz, że niedługo to się zmieni – na spokojnie możesz kupić router z 5G. Wiąże się to z odrobinę większym wydatkiem, jednak jest to zakup bardzo przyszłościowy i w niedługim czasie zapewne będzie koniecznością.

Zabezpieczenia

Router SIM powinien umożliwiać odpowiednie zabezpieczenie dostępu do sieci bezprzewodowej – m.in. poprzez ustawienie hasła dostępu. Te urządzenia wyposażone są w przeróżne technologie, szyfrujące połączenie. Szukaj więc routerów z WPA2 oraz WPA3. Jeśli zależy nam na najlepszym zabezpieczeniu, kupowany router na kartę SIM powinien umożliwiać szyfrowanie połączenia w technologii WPA3.

Jak wybrać router na kartę SIM?

Jaki router do LTE będzie najlepszy? Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Na te i inne pytania musisz odpowiedzieć sobie sam, jednak poniżej przedstawiamy listę, która może Ci pomóc dokonać wyboru.

 • Mobilny czy stacjonarny?
 • Antena wbudowana czy zewnętrzna?
 • Ile urządzeń chcesz do niego podłączyć?
 • Zależy Ci na dodatkowych gniazdach?
 • Czy ma mieć dodatkowe zabezpieczenia sieci?
 • Chcesz mieć duży router, czy Twoje mieszkanie pozwala na kompaktowe modele?
 • Czy router ma służyć tylko do internetu w komputerze, czy może chcesz oglądać filmy w serwisach streamingowych?
 • Czy router jest Ci potrzebny do obsługi Smart Home?

Jeżeli odpowiesz sobie na te pytania, powinieneś mieć już mniej więcej obraz tego, jaki router do karty SIM jest Ci potrzebny. Poniżej przestawiamy także elementy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem. Podobnie jak w przypadku zwykłych routerów, przy wyborze takiego sprzętu należy brać pod uwagę przede wszystkim:

 • maksymalną szybkość – najlepiej minimum 150Mb/s,
 • standard WiFi co najmniej N, a najlepiej AC (WiFi 5) lub AX (WiFi 6),
 • anteny i technologie poprawiające zasięg oraz zabezpieczenia.

Czy warto kupić router SIM?

Zdecydowanie tak. Dzięki wprowadzeniu standardu 4G LTE prędkości internetu mobilnego są dziś naprawdę zadowalające, a pakiety oferowane przez operatorów komórkowych są na tyle duże, by wystarczyć większości użytkownikom do pracy lub w domu. Dzięki routerom na kartę SIM bez problemu będziesz mógł korzystać także z opcji Smart Home, a także podpiąć wiele różnych urządzeń, takich jak laptopy, tablety, telefony czy konsole do gier.

Bezproblemowa konfiguracja sprawia, że router SIM jest dobrym wyborem i alternatywą dla klasycznego rozwiązania. Dodatkowo jest to niezwykle korzystna opcja, jeżeli chcesz korzystać z internetu poza domem. Wtedy wystarczy wybrać router mobilny, który zabierzesz ze sobą w każde miejsce. To dobra opcja szczególnie w przypadku osób, które często podróżują np. służbowo lub po prostu lubią korzystać z internetu w podróży.


Polecane routery z SIM


Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (25 głosów)

Czytaj więcej