Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE

Router LTE to dobry sposób na poprawienie wygody łączenia się z internetem, szczególnie wersja mobilna w podróży, lub jako router do obsługi  systemów Smart Home i Home Security. To także opcja stworzenia łączności awaryjnej jeśli zawiedzie połączenie klasyczne. Konfiguracja najczęściej ogranicza się do umieszczenia karty SIM w przeznaczonym do tego celu slocie, a możliwe do osiągnięcia szybkości transferu mogą być większe. Oczywiście model modelowi nierówny, zatem jaki router SIM wybrać, by nie żałować i na co zwracać uwagę?

Routery LTE dzielą się na dwie kategorie: pierwszą są routery stacjonarne – czyli takie, które są podłączone do gniazdka elektrycznego i są przeznaczone do użytku domowego. Drugie to routery mobilne – z akumulatorem umożliwiającym użytkowania poza mieszkaniem.

Jak wybrać router na kartę SIM?

Router tego rodzaju jest niemal dokładnie taki sam jak ten standardowy. Różni go jedynie to, że ma gniazdo na kartę telefoniczną (SIM), która może być jedynym dostępnym źródłem Internetu lub opcjonalnym. W tym drugim przypadku urządzenie wyposażone jest także w klasyczny port WAN typu RJ45, co oznacza możliwość podłączenia Internetu kablowego.

Podobnie jak w przypadku zwykłych routerów, przy wyborze takiego sprzętu należy brać pod uwagę przede wszystkim

  • maksymalną szybkość – najlepiej minimim 150Mb/s,
  • standard WiFi co najmniej N, a najlepiej AC,
  • anteny i technologie poprawiające zasięg oraz zabezpieczenia.

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku: Router na kartę SIM – co warto wiedzieć przy zakupie?

Polecane routery SIM w sklepie Komputronik

Mobilny router na SIM za nieduże pieniądze: Alcatel Link Zone 4G LTE

router SIMAlcatel Link Zone 4G LTE reprezentuje gatunek niedużych (9x6cm) i lekkich (80g) routerów mobilnych, a więc takich, które są przeznaczone do użytkowania nie tylko w domu, ale też podczas podróży. Jego wbudowany akumulator o pojemności 1800mAh pozwala cieszyć się szybkim połączeniem z Internetem nawet przez 8 godzin między ładowaniami. Link Zone 4G obsługuje standardy b/g/n, działa tylko w jednej częstotliwości 2,4GHz, według producenta może osiągać prędkość do 150Mb/s, obsługuje też bezpieczne połączenie w standardzie WPA2.

Dodajmy, że równocześnie łączyć może się z nim maksymalnie 15 urządzeń – co jest liczbą więcej niż wystarczającą i to nie tylko w typowych, codziennych zastosowaniach.


Niedrogi router SIM LTE do domu: TP-Link TL-MR6400

router SIMZa stosunkowo nieduże pieniądze można też kupić router stacjonarny, czyli taki, który podłączamy do gniazdka elektrycznego w domu, by wypełnić łącznością WiFi cały jego obszar. Niezły zasięg i prędkość dochodząca do 150Mb/s w trybie 4G (do 300Mb/s w standardowej sieci bezprzewodowej) to istotne atuty modelu TP-Link TL-MR6400, ale na tym nie koniec.
Dużą zaletą jest też uproszczona konfiguracja (także za pomocą intuicyjnego interfejsu w przeglądarce lub przy użyciu aplikacji Tether), ograniczająca się właściwie do umieszczenia karty SIM w odpowiednim slocie. Dodatkowo, w razie potrzeby można skorzystać ze standardowego połączenia (RJ45).

Z TP-Link TL-MR6400 można udostępnić połączenie bezprzewodowe już dla  32 urządzeń, a do portów LAN można podłączyć urządzenia stacjonarne.


Domowy router na kartę SIM: D-Link DWR-953

router SIMD-Link DWR-953 (AC1200 4G LTE Multi‑WAN) to router z nieco wyższej półki, umożliwiający utworzenie optymalnej sieci bezprzewodowej w mieszkaniu. Pozwala cieszyć się szybkim i niezawodnym połączeniem 4G LTE, a dzięki temu, że jest zgodny ze standardem AC, pozwala na pracę w dwóch pasmach WiFi, w których osiąga prędkości sięgające 300Mb/s dla 2,4GHz, oraz 867Mb/s dla 5GHz. Producent postarał się również o dobre zabezpieczenia – na czele z podwójną zaporą sieciową (SPI i NAT) i szyfrowaniem, a także prostą konfigurację i obsługę.

D-Link DWR-953 oferuje Tryb Failover,  który podtrzymuje stałe połączenie internetowe, jeśli zawiedzie połączenie stacjonarne lub mobilne łącze szerokopasmowe. Router automatycznie przełączy się na zapasowy mobilny Internet, gdy główne łącze ulegnie awarii.


Stacjonarny router SIM dla wymagających: ASUS 4G-AC68U

router SIMUżytkownicy, którzy nie zgadzają się na kompromisy lub potrzebują urządzenia profesjonalnego, mogą postawić na model ASUS 4G-AC68U. To sprzęt, który jest w stanie zaoferować połączenie LTE o szybkości wynoszącej nawet do 300Mb/s, oraz WiFi rozpędzone aż do 1900Mb/s. Strumieniowanie filmów w jakości 4K i rozgrywka online to więc opcje, z których można skorzystać bez większych przeszkód. Dodatkowym atutem jest mocny zasięg, gwarantowany przez 4 zewnętrzne anteny i inteligentną technologię wzmacniającą – AiRadar. Uwaga: urządzenie wykorzystuje karty typu micro SIM.

Funkcja ASUS AiProtection zapewnia zaawansowaną ochronę i bezpieczeństwo klasy korporacyjnej. Usługa AiProtection jest regularnie automatycznie aktualizowana, co gwarantuje zawsze aktualną wersję i pełną ochronę systemu.


Mobilny router LTE z wysokiej półki: Netgear MR1100

router SIMSuperszybka łączność LTE nieograniczona do własnych czterech ścian? To coś, co jest w stanie zaoferować Netgear MR1100 – znany też pod nazwą Nighthawk M1. Mobilny router zgodny z 4G LTE kategorii 16 (4×4 MIMO) oraz ze standardem WiFi AC. Z łącza o szybkości na poziomie nawet 1Gb/s równocześnie korzystać może nawet 20 urządzeń.

Dodajmy, że sprzęt został wyposażony w pojemny akumulator (5040mAh), a jego obsługa jest w pełni komfortowa, dzięki 2,4-calowemu wyświetlaczowi LCD. Z kolei slot na kartę pamięci (microSD) umożliwia łatwe udostępnianie plików.


Czy warto kupić router SIM?

Jeszcze do niedawna odpowiedź brzmiała „nie”, ale dziś sytuacja wygląda nieco lepiej. Po pierwsze, dzięki wprowadzeniu standardu 4G LTE prędkości internetu mobilnego są dziś naprawdę zadowalające. Po drugie, pakiety oferowane przez operatorów komórkowych są na tyle duże, by wystarczyć większości użytkownikom do pracy lub w domu (z wyłączeniem oglądania VoD). Obydwa argumenty, plus bezproblemowa konfiguracja sprawiają, że router SIM może być dziś dobrym wyborem i alternatywą dla klasycznego rozwiązania.


Wojciech Kulik

Analog man in a digital world. Uwielbia pisać o nowych technologiach – szczególnie takich, które mają realny wpływ na ludzkie życie. Podziwia ich twórców.
W poszukiwaniu odpowiednich znaków szusuje palcami po klawiaturze od 2010 roku. W wolnych chwilach nie gardzi sportem i dobrą książką.

Jaki router SIM wybrać? Polecane routery LTE
5 (100%) 2 głosów