Jaki router do światłowodu? Ranking

Zastanawiasz się, jaki router do światłowodu wybrać? Jesteś w dobrym miejscu. Znajdziesz tutaj podpowiedzi, dzięki którym będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę. Przedstawiamy również konkretne routery, których zakup jest obecnie najbardziej opłacalny.

Znajdziesz tutaj:

  • Dlaczego sieć światłowodowa zapewnia lepsze połączenie?
  • Dobry router do światłowodu – najważniejsze cechy
  • Jaki router do światłowodu? TOP 5

Dlaczego sieć światłowodowa zapewnia lepsze połączenie?

A w ogóle czym jest światłowód i jaką ma przewagę nad „konwencjonalnym” połączeniem sieciowym? Przede wszystkim oferuje zawrotne prędkości przesyłu danych, nieosiągalne dla zwykłych kabli. Dzięki temu oglądanie filmów w wysokiej jakości albo zabawa przy grach sieciowych to czysta przyjemność. Dodatkowo światłowody są odporne na każde warunki atmosferyczne i trwałe do tego stopnia, że kwestią modernizacji sieci właściwie w ogóle nie trzeba się przejmować.

Dobry router do światłowodu – najważniejsze cechy

Oczywiście wykorzystanie tego potencjału, jaki daje światłowód, wymaga zainwestowania w odpowiedni sprzęt, czyli router wyższej klasy. Na jakie cechy konkretnie należy zwracać uwagę? Najważniejsze znajdziesz poniżej.

Prędkość

Chcąc kupić dobry router na światłowód, należy dobrze przyjrzeć się temu, jaką oferuje on prędkość. Ważne, by miał porty WAN i LAN o przepustowości 1000Mb/s. Dzięki temu nic nie będzie go ograniczać.

Standard i prędkość łączności bezprzewodowej

Trzeba też zwrócić uwagę na to, jaki standard i jaką prędkość łączności bezprzewodowej oferuje dane urządzenie. Za absolutne minimum należy uznać Wi-Fi 5 (inaczej: IEEE 802.11ac) i przepustowość 300Mb/s + 867Mb/s odpowiednio w pasmach 2,4 i 5GHz. Bardziej zaawansowane modele mogą zapewnić jeszcze szybsze połączenie, choć wiąże się to naturalnie z wyższymi kosztami zakupu.

Zasięg

Ważne jest również to, jak duży zasięg gwarantuje router. Dlatego powinien on być wyposażony w co najmniej 4 anteny, a do tego mile widziane są technologie optymalizujące połączenie.

Co dodatkowo?

Gdy wszystkie te wymagania zostaną spełnione, a w budżecie zostanie jeszcze trochę pieniędzy, można zacząć przyglądać się dodatkowym rozwiązaniom. Przede wszystkim należy upewnić się, że router oferuje mocne szyfrowanie i inne funkcje zabezpieczające (np. VPN czy kontrolę rodzicielską). Praktycznym dodatkiem może być też port USB, pozwalający na współdzielenie dysku twardego lub drukarki.

Jaki router do światłowodu? TOP 5

Oto polecane modele:

  • TP-Link Archer C6: tani router do światłowodu
  • D-Link DIR-825: router do światłowodu do 20o zł
  • ASUS RT-AC1200G+: router do światłowodu do 300 zł
  • Linksys EA6900: router do światłowodu 1 Gb/s:
  • ASUS RT-AX92U: router Wi-Fi 6 do światłowodu

Niedrogi router do światłowodu: TP-Link Archer C6

Router do Internetu światłowodowego nie musi być drogi, na co dobrym dowodem jest TP-Link Archer C6. Urządzenie ma jeden gigabitowy port WAN oraz cztery równie szybkie porty LAN, pozwalające na uzyskanie dużej przepustowości przy połączeniu przewodowym. Dobrze radzi sobie także z siecią Wi-Fi (AC), oferując prędkość na poziomie 300Mb/s w paśmie 2,4GHz oraz 867 Mb/s w paśmie 5GHz. To prosty model dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie chcą przepłacać za dodatki, których i tak by nie wykorzystali.


Router do światłowodu z portem USB: D-Link DIR-825

Nieco lepiej wyposażony D-Link DIR-825 również oferuje szybkie Wi-Fi w standardzie AC, gigabitowy port WAN i cztery gigabitowe porty LAN, ale dodatkowo ma także port USB. Gniazdo jest wielofunkcyjne: można je wykorzystać do podłączenia modemu LTE (w przypadku awarii sieci) albo też do współdzielenia drukarki lub zewnętrznego dysku twardego. Pod względem funkcjonalności wypada więc nieco lepiej od poprzedniego modelu, nie ustępując mu równocześnie w kwestii jakości połączenia internetowego.


Router do światłowodu 300 Mb/s: ASUS RT-AC1200G+

ASUS RT-AC1200G+ to dobry router do światłowodu 300Mb/s, zapewniający nie tylko właśnie wysoką przepustowość, ale też silne połączenie i duży zasięg. Odpowiadają za to cztery anteny 5dBi, wzmacniacz i technologia AiRadar, dzięki którym Internet dociera do każdego pokoju w mieszkaniu. Wielofunkcyjny port USB, szybka i prosta konfiguracja oraz zaawansowane funkcje bezpieczeństwa (wraz z opcjami ochrony rodzicielskiej) to kolejne atuty, czyniące z tego modelu urządzenie godne uwagi.


Dobry router do światłowodu 1 Gb/s: Linksys EA6900

Potrzeba czegoś szybszego? W takim przypadku warto zerknąć na Linksys EA6900. To router do światłowodu 1Gb/s, zapewniający płynne i bezproblemowe działanie sieci. Strumieniowe odtwarzanie filmów w wysokiej jakości czy granie w gry online odbywają się w maksymalnie komfortowych warunkach. Albo przy połączeniu przewodowym – dzięki gigabitowym portom LAN, czy też bez „kabli”, za sprawą łączności Wi-Fi o szybkości sięgającej 600Mb/s dla 2,4GHz i 1300MB/s dla 5GHz, oraz optymalizacji QoS. Do tego mamy dostęp do dwóch gniazd USB i zaawansowanych zabezpieczeń.


Router Wi-Fi 6 do światłowodu: ASUS RT-AX92U

Na koniec urządzenie nowej generacji. ASUS RT-AX92U to router Wi-Fi 6 (standard AX), który między innymi dzięki technologiom OFDMA i MU-MIMO pozwala na osiąganie przepustowości dochodzącej do 400Mb/s w paśmie 2,4GHz i aż 5670Mb/s w 5GHz. Zapewnia mocny zasięg i bez trudu radzi sobie z obsługą wielu urządzeń równocześnie. To propozycja dla najbardziej wymagających osób, oczekujących niezawodności, ekstremalnie dużych prędkości i możliwości wykorzystania pełnego potencjału drzemiącego w światłowodach.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.