Jaki router do światłowodu? Ranking 2024

Jaki router do światłowodu?

Wybór routera do światłowodu bywa kłopotliwy – na rynku dostępnych jest wiele urządzeń w bardzo różnych cenach. Jeżeli zastanawiasz się, które urządzenie najlepiej będzie pasowało do Twoich wymagań, to spójrz na ten ranking. Przedstawiamy konkretne routery, których zakup jest obecnie najbardziej opłacalny, dostaniesz również pigułkę wiedzy pomagającą w korzystnym wyborze w 2024 roku.

Chcesz wiedzieć więcej? Polecamy poradnik Jak wybrać router Wi-Fi? w którym szczegółowo omawiamy na co zwrócić uwagę przed zakupem tego urządzenia.


Najpopularniejsze routery w sklepie


Jaki router do światłowodu? TOP 10 w 2024 roku

Oto polecane modele:

Dlaczego sieć światłowodowa zapewnia lepsze połączenie?

A w ogóle czym jest światłowód i jaką ma przewagę nad „konwencjonalnym” połączeniem sieciowym? Przede wszystkim oferuje zawrotne prędkości przesyłu danych, nieosiągalne dla zwykłych kabli. Dzięki temu oglądanie filmów w wysokiej jakości albo zabawa przy grach sieciowych to czysta przyjemność. Dodatkowo światłowody są odporne na każde warunki atmosferyczne i trwałe do tego stopnia, że kwestią modernizacji sieci właściwie w ogóle nie trzeba się przejmować.

Dobry router do światłowodu – najważniejsze cechy

Oczywiście wykorzystanie tego potencjału, jaki daje światłowód, jest niemożliwe bez zainwestowania w odpowiedni sprzęt, czyli router dobrej jakości. Na jakie cechy konkretnie należy zwracać uwagę, szukając routera z wejściem na światłowód? Co powinien mieć naprawdę dobry router Wi-Fi do światłowodu? Odpowiedzi i najważniejsze wskazówki znajdziesz poniżej w naszym przewodniku.

Prędkość

Chcąc kupić dobry router na światłowód, należy dobrze przyjrzeć się temu, jaką oferuje on prędkość. Ważne, by miał porty WAN i LAN o przepustowości 1000Mb/s. Dzięki temu nic nie będzie go ograniczać.

Standard i prędkość łączności bezprzewodowej

Trzeba też zwrócić uwagę na to, jaki standard i jaką prędkość łączności bezprzewodowej oferuje dane urządzenie. Za absolutne minimum należy uznać Wi-Fi 5 (inaczej: IEEE 802.11ac) i przepustowość 300Mb/s + 867Mb/s odpowiednio w pasmach 2,4 i 5 GHz. Dobrym wyborem będzie router z WiFi 6, który staje się już powszechnie obowiązującym standardem obsługiwanym przez większość nowych telefonów, laptopów i innych urządzeń. Bardziej zaawansowane modele mogą zapewnić jeszcze szybsze połączenie, choć wiąże się to naturalnie z wyższymi kosztami zakupu.

Warto przeczytać artykuł Co to jest WiFi 6? Czy warto kupić router w tym standardzie?

Zasięg

Ważne jest również to, jak duży zasięg gwarantuje router. Dlatego powinien on być wyposażony w co najmniej 4 anteny, a do tego mile widziane są technologie optymalizujące połączenie.

Co dodatkowo?

Gdy wszystkie te wymagania zostaną spełnione, a w budżecie zostanie jeszcze trochę pieniędzy, można zacząć przyglądać się dodatkowym rozwiązaniom. Przede wszystkim należy upewnić się, że router oferuje mocne szyfrowanie i inne funkcje zabezpieczające (np. VPN czy kontrolę rodzicielską). Praktycznym dodatkiem może być też port USB, pozwalający na współdzielenie dysku twardego lub drukarki.

Ranking routerów do światłowodu – TOP 10

Nie jest łatwo wybrać dobry router do światłowodu. Przygotowaliśmy ranking routerów, który ułatwi Ci zadanie.Jaki router do światłowodu wybrać?

Router światłowodowy musi spełniać kilka wymogów: posiadać port WAN do podłączenia modemu, dobrą przepustowość oraz obsługę częstotliwości dopasowanej do przeznaczenia (np. 5 GHz dla routerów gamingowych z nawet 4 pasmami Wi-Fi). Router Wi-Fi do światłowodu należy też dopasować do przestrzeni, na której ma działać, np. w domach czy małych biurach przyda się router z systemem Mesh. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie i prywatności, to dobrym wyborem będzie router obsługujący sieć VPN. Warto wybrać router, którego port WAN obsłuży większą przepustowość łącza niż prędkość deklarowana przez dostawcę internetu.


Może Cię zainteresować:

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 (21 głosów)

Czytaj więcej