
Koncepcja smart home powoli zmienia sposób posługiwania się otaczającymi nas urządzeniami w domu. Wydając im polecenia za pomocą aplikacji, głosu lub gestów, czynimy ich obsługę wygodną i naturalną. Jednak by urządzenia w naszym domu były naprawdę „smart”, potrzebują szybkiego i niezawodnego połączenia z siecią.
Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego routera, który te warunki zagwarantuje. Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą technologia inteligentnego domu i czym kierować się przy wyborze routera obsługującego taki zestaw.
- Czym jest Smart Home?
- Jak system smart home działa od strony technicznej?
- Inteligentny dom a domowa sieć
- Co powinien mieć dobry router do smart home?
- System mesh w Smart Home
- Przyszłość smart home – sieć 5G i unifikacja standardów komunikacji
- Jaki router do inteligentnego domu? RANKING
Smart Home – czym jest inteligentny dom?
Inteligentny dom to taki, w którym znajdują się urządzenia mogące się nawzajem komunikować i których pracą możemy sterować zdalnie. Częścią takiej sieci mogą być na przykład sprzęty RTV, żarówki, gniazdka elektryczne, kamery, czy nawet termostaty na kaloryferach.
Wszystkie te elementy łączą się bezprzewodowo z niewielkim urządzeniem zwanym centralką, którą można uznać za centrum dowodzenia naszego domu. Ona jest z kolei zintegrowana z aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym. W ten sposób możemy kontrolować wszystkie sprzęty wchodzące w skład zestawu z dowolnego miejsca.
Jeśli w naszym domu podłączymy dodatkowo urządzenia z asystentem głosowym – na przykład Google Home (z Asystentem Google) lub Amazon Echo (z Amazon Alexa) – nasze możliwości znacznie się poszerzają. Pracą poszczególnych sprzętów będziemy mogli sterować, wydając im komendy. Brzmi dziwnie? Zobaczysz, jak szybko się do tego przyzwyczaisz.
Wyobraź sobie, że wracasz do domu z zakupów. Zaraz po wejściu dajesz polecenie włączenia światła w kuchni, zwiększenia temperatury i zamknięcia okna w sypialni, którą chciałeś przewietrzyć. Chwilę później prosisz o zasłonięcie rolet w oknach i włączenie ulubionej stacji radiowej. Wszystko to w ciągu kilkunastu sekund, zanim zakupy znajdą się na kuchennym blacie.
Inne przykłady znajdziesz w artykule Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.
Podsumujmy krótko najważniejsze komponenty, które mogą wejść w skład smart home:
- Oświetlenie – możliwość włączania i wyłączania inteligentnych lamp, a także ściemniania światła i zmiany jego barwy.
- Inteligentne głośniki – nie tylko wyszukają i włączą naszą ulubioną muzykę, ale też udzielą niezbędnych nam informacji z niemal każdej dziedziny. Sprawdzą nam pogodę na jutro, przepis na obiad, zarezerwują bilet do kina, a nawet opowiedzą kawał.
- Ogrzewanie – specjalne termostaty umożliwią zdalne starowanie temperaturą powietrza w pomieszczeniach.
- Sprzęty RTV/AGD – system smart home umożliwi nam zdalne sterowanie pracą przystosowanych do tego urządzeń, jak na przykład telewizor, kino domowe, czy lodówka.
- Inteligentne gniazdka – umożliwiają włączanie i wyłączanie podłączonych do nich sprzętów. Wiele modeli daje też możliwość tworzenia harmonogramów i monitorowania zużycia energii.
- Systemy bezpieczeństwa – dają możliwość bezprzewodowego kontrolowania i sterowania pracą kamer, czujników ruchu, syren alarmowych oraz innych elementów zestawów alarmowych.
- Inteligentne czujniki zagrożeń – wykrywacze obecności ognia, czadu, dymu, gazu, czy wody. Błyskawicznie zawiadomią cię w przypadku niebezpieczeństwa w twoim domu.
Polecamy artykuł Smart Home – od czego zacząć?
Jak system smart home działa od strony technicznej?
Poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą, wykorzystując technologie bezprzewodowe. Są to najczęściej wyspecjalizowane standardy takie jak Z-Wave lub ZigBee lub też uniwersalne (Wi-Fi, Bluetooth). Mózgiem całego systemu jest centralka, która z kolei podłączona jest do Internetu za pomocą routera. To daje nam możliwość kontrolowania wszystkich elementów inteligentnego domu za pomocą prostej aplikacji na smartfon, czy tablet.
Więcej informacji znajdziesz w poradnikach o inteligentnym domu.
Inteligentny dom a domowa sieć
Aby cały system smart home działał prawidłowo, musi być spełniony jeden, bardzo istotny warunek. Każdy jego komponent powinien mieć niezakłóconą łączność z centralką, a ona z kolei musi być stale podłączona do Internetu. Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny, gdyż wiele urządzeń inteligentnego domu służy do monitorowania różnego rodzaju zagrożeń – od włamania, po zalanie lub pożar. W takich wypadkach nawet kilkuminutowe opóźnienie w komunikacji może mieć negatywne skutki.
Dobra wiadomość jest taka, że do instalacji poszczególnych urządzeń nie musisz w żaden sposób zmieniać domowej infrastruktury. Żadnego wiercenia ścian, krycia kabli pod listwami lub tynkiem. Wszystkie elementy smart home z założenia działają bezprzewodowo. Pewną wadą tego rozwiązania jest zjawisko tłumienia sygnału przez ściany i stropy. Jest to szczególnie dotkliwe w starszych mieszkaniach, do których budowy używano tak solidnych materiałów, jak choćby żelbet.
Potrzebujemy wysokiej jakości routera, a w niektórych przypadkach także wzmacniaczy sygnału, które poprawią łączność pomiędzy poszczególnymi urządzeniami smart home.
Jakie warunki powinien spełniać router do inteligentnego domu?
Przede wszystkim powinien zapewniać możliwie daleki i mocny sygnał.
- Kluczowa jest tu kwestia anten – ich jakości i ilości (możliwość użycia różnych pasm nadawania). Tańsze modele routerów mają najczęściej dwie anteny o niewielkim wzmocnieniu (około 1,5dBi). Modele droższe mogą mieć ich nawet osiem anten, a wzmocnienie zasięgu sięga zwykle 3dBi. Pierwszej grupy urządzeń można użyć do stworzenia sieci w niewielkim mieszkaniu o stosunkowo cienkich ścianach. Routery z wyższej półki pomogą zbudować sieć w większych lokalach, biurach i na jednym poziomie dużego domu jednorodzinnego.
- Funkcja DualBand – jednoczesna obsługa częstotliwości 2,4GHz i 5GHz. Pierwsza z nich charakteryzuje się większym zasięgiem, a druga jest bardziej odporna na zakłócenia. Na rynku dostępne są też routery Tri-Band. W przypadku tych urządzeń pasmo 5GHz rozgłasza więcej niż jedna antena.
- Mechanizm MU-MIMO – w routerach pozbawionych tego systemu poszczególne urządzenia końcowe „kradną” sobie pewną pulę transferu danych. W konsekwencji, jeśli jedna osoba włączy na swoim laptopie streaming wideo, może zająć w ten sposób większość transferu i nasza centralka smart home będzie miała problemy z przekazaniem informacji na nasze urządzenie mobilne. W przypadku mechanizmu MU-MIMO router formuje wiązki danych i kieruje je równolegle do wielu urządzeń z maksymalną przepustowością.
System mesh w Smart Home
Jeśli mimo wszystko pojedynczy router nie radzi sobie z obsługą elementów inteligentnego domu i nadal mamy problemy z zasięgiem, warto zainwestować w urządzenia tworzące system mesh, czyli tak zwaną sieć kratową.
System mesh tworzy centralnie ustawiony router wraz z jego „satelitami” rozmieszczonymi w poszczególnych pokojach i na różnych piętrach. Wszystkie te urządzenia tworzą jednolitą sieć Wi-Fi.
Tego typu efektu nie osiągniemy stawiając kilka niezależnych routerów, gdyż wtedy każdy z nich stworzy osobną sieć.
System mesh pozwala pokryć siecią Wi-Fi nie tylko cały dom, ale też na przykład ogród i garaż. Co ważne, tak stworzona sieć nie jest wrażliwa na zakłócenia w paśmie 2,4GHz, co jest dużą zaletą w blokach i domach wielorodzinnych.
Więcej dowiesz się z artykułu Co to jest System mesh?
Warto też zapoznać się z ofertą producenta, od którego kupujemy elementy naszego zestawu inteligentnego domu. Na przykład w zestawach Fibaro większość modułów podłączonych na stałe do sieci pełni funkcję repeatera. Dlatego w wielu sytuacjach wystarczy w odpowiednim miejscu podłączyć Wall Plug (inteligentne gniazdko), aby poprawić komunikację pomiędzy znajdującymi się w pobliżu urządzeniami tego producenta.
Przyszłość smart home – sieć 5G i unifikacja standardów komunikacji
Bardzo istotny wpływ na przyśpieszenie rozwoju Internetu rzeczy (Internet of things) będzie miało wprowadzenie sieci 5G. W Europie możemy już obserwować jej wdrażanie w kolejnych krajach i poszczególnych (często największych) miastach. Zastąpi ona dotychczasowy standard 4G / LTE i zrewolucjonizuje wiele dziedzin naszego życia.
Ze specyfikacji wynika między innymi, że technologia ta będzie mogła obsługiwać nawet milion urządzeń na metr kwadratowy. To może oznaczać, że zbędne stanie się wtedy budowanie domowej sieci smart opartej na routerze, centralce i połączonych z nią urządzeniach smart.
Nietrudno sobie wyobrazić, że każde z urządzeń będzie mogło samodzielnie łączyć się z siecią 5G, a rolę ich koordynatora będzie pełnić zwykła aplikacja w telefonie komórkowym.
Znacznie zwiększy się też prędkość transferu danych. Będą mogły być wysyłane z szybkością do 10Gb/s, a pobierane dwa razy szybciej. To otworzy drogę do wielu nowych możliwości, choćby związanych ze streamingiem wideo w bardzo wysokiej jakości. Nowa technologia zapewni też znacznie wyższą stabilność i niezawodność transferu.
Więcej informacji znajdziesz w artykule Co to jest 5G? Zalety i zagrożenia sieci 5G
Przyszłość smart home to także unifikacja standardów komunikacji. Obecnie panuje pod tym względem duża dowolność. Na rynku konkurują technologie dedykowane pod systemy smart home (głównie Zigbee i Z-Wave) oraz uniwersalne (Wi-Fi i Bluetooth). Taka rywalizacja powoduje, że urządzenia poszczególnych producentów nie są ze sobą kompatybilne, co istotnie hamuje rozwój całej kategorii.
W przyszłości zapewne jeden z systemów osiągnie dominację i zacznie wypierać z rynku konkurentów. Taka unifikacja spowoduje, że montaż i konfigurowanie urządzeń inteligentnego domu stanie się jeszcze prostsze.
Jaki router do inteligentnego domu?
Wybierając router do naszego systemu smart home, bierzmy pod uwagę w szczególności wielkość naszego domu, grubość ścian i ilość urządzeń, które ma obsługiwać. Poniżej przedstawiamy rekomendowane przez nas modele.
- TP-Link TL-MR150
- TP-Link Archer AX73
- ASUS RT-AX88U
- ASUS ZenWiFi AX Mini XD4 (2 pack)
- Xiaomi Mi AIoT Router AX3600

Tani router do smart home: TP-Link TL-MR150
Propozycja od TP-Link sprawdzi się idealnie dla osób, których infrastruktura inteligentnego domu jest stosunkowo niewielka i w przyszłości nie jest planowane jej rozbudowanie. To jeden z podstawowych routerów, który pracuje w standardzie Wi-Fi 4 na częstotliwości 2.4GHz. W przypadku małych mieszkań z kilkoma urządzeniami smart sprawdzi się świetnie. Dodatkowym atutem jest wbudowany modem 4G LTE, który pozwala rozprowadzać Internet z umieszczonej wewnątrz karty SIM. To minimalizuje ryzyko chwilowego unieruchomienia sterowania domem w przypadku awarii sieci.

Router do inteligentnego domu: TP-Link Archer AX73
Nieco droższy model skierowany dla użytkowników świadomych swoich potrzeb, posiadających wiele urządzeń smart home. Wyposażony w 6 anten router Archer AX73 ze standardem Wi-Fi 6 oferuje szybkość przesyłu danych nawet 4800Mbps na częstotliwości 5GHz, oraz 574Mbps dla 2.4GHz. Dodatkowa funkcja beamforming i MU-MIMO gwarantuje sprawne funkcjonowanie wszystkich urządzeń znajdujących się w sieci Wi-Fi – bez niepotrzebnych zakłóceń i przerw w pracy.

Router smart home do dużego domu: ASUS RT-AX88U
Świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają duży dom (dwupiętrowy) i chcą pokryć go zasięgiem Wi-Fi bez wykorzystywania dodatkowych urządzeń. Procesor o mocy 1.8GHz, 1024MB RAM, 8 portów RJ45, standard Wi-Fi 6 oraz prędkość do 4800Mbps dla częstotliwości 5GHz i aż 1140Mbps dla 2.4 Ghz. To wszystko sprawia, że o kłopotach z zasięgiem w całym domu możesz całkowicie zapomnieć. RT-AX88U poradzi sobie doskonale nawet w najtrudniejszych warunkach, z mnóstwem akcesoriów smart home i licznymi urządzeniami korzystającymi jednocześnie z sieci. Dodatkowym atutem jest intuicyjna obsługa i konfiguracja routera przez aplikację na iOS/Android lub przez www.

System mesh do smart home: ASUS ZenWiFi AX Mini XD4 (2 pack)
Na system mesh warto się zdecydować, kiedy trudno pokryć zasięgiem całą powierzchnię domu ze względu na jego rozmiar lub przeszkody dla sieci. Inwestując w AX Mini XD4 pozbędziemy się problemu z brakiem połączenia dla urządzeń, które znajdują się zwykle daleko od routera. Szczególnie gdy nie można przenieść go w inne miejsce. Może się to sprawdzić w przypadku elementów smart home zainstalowanych w garażu lub ogrodu obok domu. Prędkość, z jaką ten system mesh jest w stanie przesyłać, dane powinna być wystarczająca nawet dla rozbudowanych inteligentnych domów: do 1020Mbps dla 5GHz oraz do 570Mbps dla 2.4GHz – w standardzie Wi-Fi 6. Wygodna jest także możliwość nazwania wszystkich sieci Wi-Fi wspólnym SSID dla obu częstotliwości.

Router Xiaomi do smart home: Xiaomi Mi AIoT Router AX3600
Xiaomi zwykle kojarzymy z produktami dobrym stosunku ceny do jakości. Nie inaczej jest w przypadku routera AX3600, który znajdzie zastosowanie nawet w dużej sieci urządzeń smart home. Szybki standard Wi-Fi 6 pozwala przesyłać dane z prędkością do 2400Mbps na częstotliwości 5GHz i do 570Mbps na 2.4GHz. Dodatkowo, aby ruch sieciowy był możliwie płynny, Xiaomi zastosowało beamforming wzmacniający sygnał tam, gdzie jest on aktualnie wymagany oraz MU-MIMO odpowiadające za równomierne rozdzielenie sygnału pomiędzy wszystkimi urządzeniami podłączonymi do sieci.
Może Cię zainteresować:
- Jaki router WiFi wybrać? Poradnik
- System mesh – co to jest i jak działa?
- Jaki wzmacniacz sygnału WiFi? Jak wybrać repeater WiFi?
- Systemy inteligentnego domu – co to takiego?
- Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania. Rodzaje i funkcje
- Co potrafi asystent głosowy? Jakie urządzenia obsługuje?
- Wszystko o inteligentnym domu

Najnowsze

Jaki grill elektryczny wybrać? Do domu, do ogrodu i na taras

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat na wakacje 2022? Poradnik zakupowy

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy
