Jaki router do Smart Home? Sieć w inteligentnym domu

22.11.2019 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Koncepcja smart home powoli zmienia sposób posługiwania się otaczającymi nas urządzeniami w domu. Wydając im polecenia za pomocą aplikacji, głosu lub gestów, czynimy ich obsługę wygodną i naturalną. Jednak by urządzenia w naszym domu były naprawdę „smart”, potrzebują szybkiego i niezawodnego połączenia z siecią.

Dlatego ważny jest wybór odpowiedniego routera, który te warunki zagwarantuje. Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą technologia inteligentnego domu i czym kierować się przy wyborze routera obsługującego taki zestaw.

Smart Home – czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to taki, w którym znajdują się urządzenia mogące się nawzajem komunikować i których pracą możemy sterować zdalnie. Częścią takiej sieci mogą być na przykład sprzęty RTV, żarówki, gniazdka elektryczne, kamery, czy nawet termostaty na kaloryferach.

Wszystkie te elementy łączą się bezprzewodowo z niewielkim urządzeniem zwanym centralką, którą można uznać za centrum dowodzenia naszego domu. Ona jest z kolei zintegrowana z aplikacją na naszym urządzeniu mobilnym. W ten sposób możemy kontrolować wszystkie sprzęty wchodzące w skład zestawu z dowolnego miejsca.

Jeśli w naszym domu podłączymy dodatkowo urządzenia z asystentem głosowym – na przykład Google Home lub Amazon Echo – nasze możliwości znacznie się poszerzają. Pracą poszczególnych sprzętów będziemy mogli sterować, wydając im komendy. Brzmi dziwnie? Zobaczysz, jak szybko się do tego przyzwyczaisz.

Wyobraź sobie, że wracasz do domu z zakupów. Zaraz po wejściu dajesz polecenie włączenia światła w kuchni, zwiększenia temperatury i zamknięcia okna w sypialni, którą chciałeś przewietrzyć. Chwilę później prosisz o zasłonięcie rolet w oknach i włączenie ulubionej stacji radiowej. Wszystko to w ciągu kilkunastu sekund, zanim zakupy znajdą się na kuchennym blacie.

Inne przykłady znajdziesz w artykule Smart home – 5 łatwych i praktycznych zastosowań inteligentnego domu.

router do Smart Home

Podsumujmy krótko najważniejsze komponenty, które mogą wejść w skład smart home:

  • Oświetlenie – możliwość włączania i wyłączania inteligentnych lamp, a także ściemniania światła i zmiany jego barwy.
  • Inteligentne głośniki – nie tylko wyszukają i włączą naszą ulubioną muzykę, ale też udzielą niezbędnych nam informacji z niemal każdej dziedziny. Sprawdzą nam pogodę na jutro, przepis na obiad, zarezerwują bilet do kina, a nawet opowiedzą kawał.
  • Ogrzewanie – specjalne termostaty umożliwią zdalne starowanie temperaturą powietrza w pomieszczeniach.
  • Sprzęty RTV/AGD – system smart home umożliwi nam zdalne sterowanie pracą przystosowanych do tego urządzeń, jak na przykład telewizor, kino domowe, czy lodówka.
  • Inteligentne gniazdka – umożliwiają włączanie i wyłączanie podłączonych do nich sprzętów. Wiele modeli daje też możliwość tworzenia harmonogramów i monitorowania zużycia energii.
  • Systemy bezpieczeństwa – dają możliwość bezprzewodowego kontrolowania i sterowania pracą kamer, czujników ruchu, syren alarmowych oraz innych elementów zestawów alarmowych.
  • Inteligentne czujniki zagrożeń – wykrywacze obecności ognia, czadu, dymu, gazu, czy wody. Błyskawicznie zawiadomią cię w przypadku niebezpieczeństwa w twoim domu.

Polecamy artykuł Smart Home – od czego zacząć?

Jak system smart home działa od strony technicznej?

Poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą, wykorzystując technologie bezprzewodowe. Są to najczęściej wyspecjalizowane standardy takie jak Z-Wave lub ZigBee lub też uniwersalne (Wi-Fi, Bluetooth). Mózgiem całego systemu jest centralka, która z kolei podłączona jest do Internetu za pomocą routera. To daje nam możliwość kontrolowania wszystkich elementów inteligentnego domu za pomocą prostej aplikacji na smartfon, czy tablet.

router do Smart Home

Więcej informacji znajdziesz w poradnikach o inteligentnym domu.

Inteligentny dom a domowa sieć

Aby cały system smart home działał prawidłowo, musi być spełniony jeden, bardzo istotny warunek. Każdy jego komponent powinien mieć niezakłóconą łączność z centralką, a ona z kolei musi być stale podłączona do Internetu. Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny, gdyż wiele urządzeń inteligentnego domu służy do monitorowania różnego rodzaju zagrożeń – od włamania, po zalanie lub pożar. W takich wypadkach nawet kilkuminutowe opóźnienie w komunikacji może mieć negatywne skutki.

Dobra wiadomość jest taka, że do instalacji poszczególnych urządzeń nie musisz w żaden sposób zmieniać domowej infrastruktury. Żadnego wiercenia ścian, krycia kabli pod listwami lub tynkiem. Wszystkie elementy smart home z założenia działają bezprzewodowo. Pewną wadą tego rozwiązania jest zjawisko tłumienia sygnału przez ściany i stropy. Jest to szczególnie dotkliwe w starszych mieszkaniach, do których budowy używano tak solidnych materiałów, jak choćby żelbet.

Potrzebujemy wysokiej jakości routera, a w niektórych przypadkach także wzmacniaczy sygnału, które poprawią łączność pomiędzy poszczególnymi urządzeniami smart home.

Jakie warunki powinien spełniać router do inteligentnego domu?

Przede wszystkim powinien zapewniać możliwie daleki i mocny sygnał.

  • Kluczowa jest tu kwestia anten – ich jakości i ilości (możliwość użycia różnych pasm nadawania). Tańsze modele routerów mają najczęściej dwie anteny o niewielkim wzmocnieniu (około 1,5dBi). Modele droższe mogą mieć ich nawet osiem anten, a wzmocnienie zasięgu sięga zwykle 3dBi. Pierwszej grupy urządzeń można użyć do stworzenia sieci w niewielkim mieszkaniu o stosunkowo cienkich ścianach. Routery z wyższej półki pomogą zbudować sieć w większych lokalach, biurach i na jednym poziomie dużego domu jednorodzinnego.
  • Funkcja DualBand – jednoczesna obsługa częstotliwości 2,4GHz i 5GHz. Pierwsza z nich charakteryzuje się większym zasięgiem, a druga jest bardziej odporna na zakłócenia. Na rynku dostępne są też routery Tri-Band. W przypadku tych urządzeń pasmo 5GHz rozgłasza więcej niż jedna antena.
  • Mechanizm MU-MIMO – w routerach pozbawionych tego systemu poszczególne urządzenia końcowe „kradną” sobie pewną pulę transferu danych. W konsekwencji, jeśli jedna osoba włączy na swoim laptopie streaming wideo, może zająć w ten sposób większość transferu i nasza centralka smart home będzie miała problemy z przekazaniem informacji na nasze urządzenie mobilne. W przypadku mechanizmu MU-MIMO router formuje wiązki danych i kieruje je równolegle do wielu urządzeń z maksymalną przepustowością.

System mesh w Smart Home

Jeśli mimo wszystko pojedynczy router nie radzi sobie z obsługą elementów inteligentnego domu i nadal mamy problemy z zasięgiem, warto zainwestować w urządzenia tworzące system mesh, czyli tak zwaną sieć kratową.

System mesh tworzy centralnie ustawiony router wraz z jego „satelitami” rozmieszczonymi w poszczególnych pokojach i na różnych piętrach. Wszystkie te urządzenia tworzą jednolitą sieć Wi-Fi.

Tego typu efektu nie osiągniemy stawiając kilka niezależnych routerów, gdyż wtedy każdy z nich stworzy osobną sieć.

router do Smart Home

System mesh pozwala pokryć siecią Wi-Fi nie tylko cały dom, ale też na przykład ogród i garaż. Co ważne, tak stworzona sieć nie jest wrażliwa na zakłócenia w paśmie 2,4GHz, co jest dużą zaletą w blokach i domach wielorodzinnych.

Warto też zapoznać się z ofertą producenta, od którego kupujemy elementy naszego zestawu inteligentnego domu. Na przykład w zestawach Fibaro większość modułów podłączonych na stałe do sieci pełni funkcję repeatera. Dlatego w wielu sytuacjach wystarczy w odpowiednim miejscu podłączyć Wall Plug (inteligentne gniazdko), aby poprawić komunikację pomiędzy znajdującymi się w pobliżu urządzeniami tego producenta.

Przyszłość smart home – sieć 5G i unifikacja standardów komunikacji

Bardzo istotny wpływ na przyśpieszenie rozwoju Internetu rzeczy (Internet of things) będzie miało wprowadzenie sieci 5G. W Europie pojawi się zapewne na przełomie 2020 i 2021 roku. Zastąpi ona dotychczasowy standard 4G / LTE i zrewolucjonizuje wiele dziedzin naszego życia.

Ze specyfikacji wynika między innymi, że technologia ta będzie mogła obsługiwać nawet milion urządzeń na metr kwadratowy. To może oznaczać, że zbędne stanie się wtedy budowanie domowej sieci smart opartej na routerze, centralce i połączonych z nią urządzeniach smart.

Nietrudno sobie wyobrazić, że każde z urządzeń będzie mogło samodzielnie łączyć się z siecią 5G, a rolę ich koordynatora będzie pełnić zwykła aplikacja w telefonie komórkowym.

Znacznie zwiększy się też prędkość transferu danych. Będą mogły być wysyłane z szybkością do 10Gb/s, a pobierane dwa razy szybciej. To otworzy drogę do wielu nowych możliwości, choćby związanych ze streamingiem wideo w bardzo wysokiej jakości. Nowa technologia zapewni też znacznie wyższą stabilność i niezawodność transferu.

router do Smart Home

Więcej informacji znajdziesz w artykule Co to jest 5G? Zalety i zagrożenia sieci 5G

Przyszłość smart home to także unifikacja standardów komunikacji. Obecnie panuje pod tym względem duża dowolność. Na rynku konkurują technologie dedykowane pod systemy smart home (głównie Zigbee i Z-Wave) oraz uniwersalne (Wi-Fi i Bluetooth). Taka rywalizacja powoduje, że urządzenia poszczególnych producentów nie są ze sobą kompatybilne, co istotnie hamuje rozwój całej kategorii.

W przyszłości zapewne jeden z systemów osiągnie dominację i zacznie wypierać z rynku konkurentów. Taka unifikacja spowoduje, że montaż i konfigurowanie urządzeń inteligentnego domu stanie się jeszcze prostsze.

Jaki router do inteligentnego domu?

Wybierając router do naszego systemu smart home, bierzmy pod uwagę w szczególności wielkość naszego domu, grubość ścian i ilość urządzeń, które ma obsługiwać. Poniżej przedstawiamy rekomendowane przez nas modele.
Może Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 49,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 57,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 59,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 1,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 77,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 58,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 16,90zł