Jak wybrać robot sprzątający? Poradnik zakupowy

03.02.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Jednym z największych symboli postępu i innowacyjnych rozwiązań stały się ostatnio domowe oraz kuchenne sprzęty AGD. Do najbardziej rozwiniętych sprzętów należą roboty sprzątające, które szturmem zdobywają uznanie polskich rodzin.

Sprawdźmy, jak najlepiej przygotować się do kupna takiego sprzątającego robota. W tym poradniku, doradzamy, jaki robot sprzątający sprawdzi się najlepiej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje robotów sprzątających
 • Jak działa robot sprzątający
 • Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
 • Programowanie robota – na czym polega?
 • Sterowanie robotem za pomocą pilota
 • Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?
 • Jaki robot sprzątający wybrać? Ranking

Polecane roboty sprzątające w Komputronik.pl

Rodzaje robotów sprzątających

Zanim podejmiesz decyzję, jaki robot sprzątający warto wybrać, powinieneś wiedzieć, czym właściwie są roboty sprzątające. W kategorii robotów sprzątających wyróżniamy:

Jak działa robot sprzątający?

Roboty odkurzające to urządzenia znacznie mniejsze od przeciętnego odkurzacza, które po włączeniu przemieszczają się po mieszkaniu i sprzątają zabrudzenia. Otóż mają one oprogramowanie, które pozwala im się orientować w przestrzeni, planować drogę, po której będą się poruszać i omijać przedmioty stojące im na przeszkodzie. Roboty te nie są połączone z gniazdkiem żadnym kablem. Są zasilane akumulatorem, który raz na jakiś czas musi zostać naładowany.

jaki robot sprzątającyRobot sprzątający iRobot Roomba

Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy

Decydując, jaki robot sprzątający wybrać należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • pojemność akumulatora
 • pojemność pojemnika na odpadki
 • moc silnika
 • czujniki ruchu

Pojemność akumulatora w robocie sprzątającym

Akumulator musi mieć możliwie dużą pojemność jednak nie warto patrzeć tylko i wyłącznie ten parametr może być mylący. Może się bowiem zdarzyć, że robot mający bardzo pojemny akumulator, będzie zużywał energię tak szybko, że wystarczy mu jej na pół godziny pracy.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Warty uwagi jest więc czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli czas ten wynosi poniżej jednej godziny, to jest to zdecydowanie za mało. Jeśli mieści się on pomiędzy 60 minutami a 120 minutami to jest to już wynik zadowalający. Jeśli jest to powyżej 120 minut, możemy być bardzo zadowoleni. Pamiętajmy też, że akumulator z czasem się zużywa i po jakimś czasie jego pojemność będzie maleć.

Czas ładowania akumulatora

Musimy też zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania akumulatora. Tu znowu mogą nas czekać niespodzianki, bo niektóre modele, ładują się do pełna w trzy godziny, a niektóre potrzebują na to aż pięciu godzin. Zależy to przede wszystkim od pojemności akumulatora i jego jakości.

Pojemność pojemnika na odpadki

Roboty sprzątające to dość niewielkie urządzenia, więc siłą rzeczy również na pojemnik jest niewiele miejsca. Zbiorniki poniżej pół litra raczej nie powinny przyciągać naszej uwagi. Są zbyt małe, nawet na potrzeby niewielkich mieszkań. Zbiornik o pojemności 0,7 litra to już zdecydowanie lepiej. Spokojnie wystarczy na kilka cykli odkurzania. Pojemność powyżej jednego litra gwarantuje nam już pełen spokój.

Moc silnika robota sprzątającego

Teraz czas przyjrzeć się mocy silnika naszego robota sprzątającego. Ten parametr decyduje przede wszystkim jak szybko i z jaką siłą będzie on „czesał” nasze dywany za pomocą swoich szczotek. Wpływa on również na siłę ssania. Moc silnika wyrażona jest w watach. Jeśli wynosi ona około 30 W, to wynik taki należy ocenić jako słaby. Jeśli będzie to około 35 W, to jest to już dobry wynik. Robot będzie pracował szybko i efektywnie.

Czujniki ruchu w robocie – jak działają?

Robot sprzątający porusza się sprawnie po domu dzięki całemu systemowi czujników pozwalających mu orientować się w przestrzeni. Można powiedzieć, że są to jego oczy i uszy. I właśnie na czujniki zwróćmy naszą uwagę, kupując nowy sprzęt.

Czujniki zbliżeniowe

Bardzo ważne są czujniki zbliżeniowe. Bez nich robot zorientuje się, że w coś uderzył dopiero po tym, jak już to zrobi. Może to mieć zgubne skutki dla naszego wyposażenia domu. Poprawnie działające czujniki zbliżeniowe sprawią, że robot zatrzyma się i zmieni trasę, zanim napotka na przeszkodę.

Czujniki uskoku terenu

Jeśli w naszym domu są schody, to warto, żeby nasz robot miał czujnik uskoku terenu. Sprawi on, że zatrzyma się przed schodami i innymi gwałtownymi spadkami terenu. Brak tego czujnika może spowodować konieczność zbierania robota po jego upadku.

Reakcja na szczególne zabrudzenia – czujnik kurzu

Na kolejnym miejscu jest czujnik kurzu. Nie jest on niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia, ale w bardzo istotny sposób wpływa na dokładność wykonywanej pracy. Czujnik kurzu, jak łatwo się domyślić, wskazuje robotowi miejsca szczególnie zabrudzone. Wtedy może on zatrzymać się dłużej na takim obszarze, dzięki czemu sprzątanie będzie bardziej efektywne. Póki co nie ma niestety możliwości regulacji dokładności, z jaką czujnik kurzu będzie badał odkurzaną powierzchnię.

jaki robot sprzątającyRoboty sprzątające iRobot Roomba

Programowanie robota – na czym polega?

W programowaniu robota chodzi o ustawianie czasu jego pracy, a nie o zmianę algorytmów sterujących pracą urządzenia. Nasz robot powinien posiadać opcję planowania swojej pracy na kilka dni do przodu. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie poświęcać mu czasu.

Ważne, żeby miał on możliwość ustawiania różnych godzin pracy w różne dni. Wtedy będzie on mógł elastycznie dostosować się do wymagań naszej rodziny. Programowanie robota odbywa się najczęściej za pomocą panelu LCD. Zdarzają się też modele programowane bezpośrednio z pilota zdalnego sterowania. Po zaprogramowaniu robota na kilka dni do przodu pamiętajmy o opróżnieniu jego zbiornika.

Sterowanie robotem za pomocą pilota lub smartfona

Część osób może się w tym momencie zastanawiać, po co nam pilot lub smartfon, skoro nasz automatyczny pomocnik ma odkurzać głównie podczas naszej nieobecności. To prawda, ale przecież nie zawsze tak będzie. Czasem robot może odkurzać, podczas gdy my będziemy pracować lub bawić się z dziećmi. Wtedy za pomocą pilota możemy między innymi wskazać mu miejsce do odkurzenia.

jaki robot sprzątającyAplikacja mobilna dla robotów iRobot Roomba

Z pomocą pilota lub smartfona wyposażonego w aplikację możemy też wydać polecenie powrotu do bazy, zmienić ścieżkę odkurzania, czy zatrzymać robota w miejscu. Większość pilotów działa na podczerwień, tak jak klasyczne piloty do telewizora. Wymagają więc one, aby robot był w polu naszego widzenia.

Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?

Na koniec temat, który zainteresuje szczególnie osoby z alergiami wziewnymi, astmą, czy innymi podobnymi dolegliwościami. Jeśli chcemy, aby nasz robot podczas odkurzania skutecznie filtrował wydmuchiwane powietrze, to musimy zadbać o to już na etapie zakupu, wybierając model z filtrem HEPA.

Filtry te wykonane są najczęściej ze specjalnego rodzaju spiekanego szkła. Są one tak skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, że są też wykorzystywane nawet w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Mają one różną skuteczność w zależności od konstrukcji. Dla ułatwienia nadaje się im oznaczenia od 10 do 13. Cyfra 10 oznacza poziom standardowy filtracji, a 13 poziom najwyższy.

Więcej o filtrach HEPA dowiesz się z poradnika: Co to jest filtr HEPA?

Filtry HEPA do robota odkurzającego

Na rynku dostępne są też automatyczne roboty sprzątające wyposażone w mikrofiltry. Są to tańsze i bardziej cienkie filtry. Trudno odnaleźć jakiekolwiek badania potwierdzające ich skuteczność, więc ich efektywność może budzić wątpliwości. Z całą pewnością nie powinny ich stosować osoby ze skłonnościami do alergii wziewnych.

Jaki robot sprzątający kupić? Ranking

W tym rankingu znajdziesz:

 • Robot sprzątający z funkcją mopowania: TESLA RoboStar T60
 • Robot sprzątający z systemem automatycznego ładowania: Xiaomi Mi Robot
 • Niski robot sprzątający: iRobot Roomba e5
 • Robot sprzątający z pojemnym akumulatorem: Xiaomi Roborock S60
 • Robot sprzątający o dużej sile ssania: Xiaomi Roborock S65

Robot sprzątający z funkcją mopowania: TESLA RoboStar T60

Nowoczesny robot sprzątający, który nie tylko dokładnie odkurzy podłogę, ale też wyczyści ją na mokro. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb pracy na dotykowym panelu. Sprzątanie może być przeprowadzone o dowolnej porze. Czas rozpoczęcia można wcześniej zaprogramować. Osoby mające problem z alergiami wziewnymi docenią potrójny system filtracji. Jednym z jego elementów jest bardzo efektywny filtr HEPA. Robot porusza się, wspomagany innowacyjnym systemem nawigacyjnym FASTtrack 2.0. Dzięki niemu jest w stanie wyznaczyć najbardziej efektywną ścieżkę przejazdu i nie powraca do uprzednio odkurzonych fragmentów podłogi.


Robot sprzątający z systemem automatycznego ładowania: Xiaomi Mi Robot

Robot Xiaomi, który bez przeszkód odkurzy dom o bardzo dużej powierzchni. Nie powstrzyma go niski poziom energii w akumulatorze. W takim przypadku samodzielnie wraca do stacji ładującej i po naładowaniu kontynuuje sprzątanie. Doskonale radzi sobie nawet na grubych dywanach, ponieważ jego wydajny silnik generuje siłę ssania na poziomie aż 1800Pa. Robot sprzątający bez problemu porusza się po domu, nawet wśród dużej ilości przeszkód. Wykorzystuje w tym celu aż 12 wyspecjalizowanych czujników, m.in. żyroskop, ultradźwiękowy czujnik radarowy oraz czujnik klifowy.


Niski robot sprzątający: iRobot Roomba e5

Chcesz, żeby twój robot odkurzacz sprzątał także pod meblami? iRobot Roomba e5 ma mniej niż 10cm wysokości. Bez problemu wjedzie pod szafki, łóżka i kanapy. Urządzenie samodzielnie wyszukuje najbardziej zabrudzone miejsca dzięki wykorzystaniu technologii DirtDirect. Efektywnie sprząta w narożnikach i przy krawędziach używając szczotki bocznej. System nowoczesnych czujników chroni robota przed upadkiem ze schodów. Wirtualna ściana Dual Mode umożliwia ci określenie obszaru domu, do którego robot nie będzie miał wstępu. Aplikacja mobilna iRobot Home pozwala na wydawanie robotowi komend z dowolnego miejsca na świecie.


Robot sprzątający z pojemnym akumulatorem: Xiaomi Roborock S60

Robot sprzątający Xiaomi wyposażony w mocny akumulator umożliwiający mu ciągłą pracę przez trzy godziny. Możesz też mieć pewność, że twoje parkiety i panele są należycie chronione przed zarysowaniami. Zastosowana w tym sprzęcie szczotka sprzątająca została wykonana z miękkiego i delikatnego włosia DuPont. Na uznanie zasługuje poszerzona funkcjonalność tego modelu, gdyż jest to też robot myjący podłogi. By wyczyścić podłogę na mokro, wystarczy uzupełnić wodę w zbiorniku, założyć ściereczki z mikrofibry i uruchomić odpowiedni tryb.


Robot sprzątający o dużej sile ssania: Xiaomi Roborock S65

Jaki robot sprzątający kupić, by mieć pewność, że dom będzie zawsze idealnie wysprzątany? Ten model daje taką gwarancję. Jego moc ssania to aż 2000Pa, więc usunie zanieczyszczenia nawet z gęstych dywanów. Nowoczesny system Tornado pozwala połączyć zalety szczotki bocznej i turboszczotki. Czujniki odległości oraz miękka osłona pozwalają chronić urządzenie przed kolizjami. Robot wyposażony jest w filtr HEPA, co zapewnia maksymalną czystość wydmuchiwanego powietrza. Pracuje cicho i dyskretnie, więc nie ma przeszkód, by sprzątał w nocy.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 64,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 73,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 339,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 64,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 259,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 6,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 31,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 34,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 54,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 99,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 29,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
Hozelock OO-HOZ2177 Przyłącze do kranu 24mm
Cena od 29,90zł
HP No. 301 czarny
Cena od 83,90zł
Accura Accucharge Triple 17W AccuQuick
Cena od 59,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 66,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Accucharge Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 59,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł