
Jednym z największych symboli postępu i innowacyjnych rozwiązań stały się domowe oraz kuchenne sprzęty AGD. Do najbardziej rozwiniętych sprzętów należą roboty sprzątające, które szturmem zdobywają uznanie polskich rodzin.
Sprawdźmy, jak najlepiej przygotować się do kupna takiego sprzątającego robota. W tym poradniku doradzamy, jaki robot sprzątający sprawdzi się najlepiej i w jakich wypadkach rzeczywiście warto go kupić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są rodzaje robotów sprzątających?
- Jak działa robot sprzątający
- Test robotów sprzątających – jak działają w praktyce?
- Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
- Programowanie robota – na czym polega?
- Sterowanie robotem za pomocą pilota
- Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?
Polecane roboty sprzątające
- Severin RB 7025 – tani robot sprzątający za 500 zł
- Eta Falco Smart – robot sprzątający do 1000 zł
- Roborock Q7 Max Plus – dobry robot odkurzająco-mopujący
- Roborock S7 MaxV Ultra – robot sprzątający z funkcją mopowania
- Roborock S7 MaxV – mocny i cichy robot sprzątający do domu
- Ecovacs Deebot OZMO N8 Plus – robot sprzątający z automatycznie opróżniającą się stacją
Rodzaje robotów sprzątających
Zanim podejmiesz decyzję, jaki robot sprzątający warto wybrać, powinieneś wiedzieć, czym właściwie są roboty sprzątające. W kategorii robotów sprzątających wyróżniamy:
- Roboty odkurzające (często mają również funkcję mopującą)
- Roboty mopujące – przejdź do poradnika Jak wybrać robot mopujący?
- Roboty myjące okna – przejdź do poradnika Jaki robot myjący okna kupić?
Jak działa robot sprzątający?
Roboty odkurzające to urządzenia znacznie mniejsze od przeciętnego odkurzacza, które po włączeniu przemieszczają się po mieszkaniu i sprzątają zabrudzenia. Otóż mają one oprogramowanie, które pozwala im się orientować w przestrzeni, planować drogę, po której będą się poruszać i omijać przedmioty stojące im na przeszkodzie. Roboty te nie są połączone z gniazdkiem żadnym kablem. Są zasilane akumulatorem, który ładowany jest w specjalnej stacji dołączanej do robota.
Robot sprzątający iRobot Roomba
Test robotów sprzątających – jak działają w praktyce?
Czy warto kupować robota sprzątającego? Na kanale Jak w domu przetestowaliśmy 3 popularne modele w różnych cenach, aby pokazać ich skuteczność, funkcjonalność oraz wady. Takie zestawienie powinno pomóc Wam określić, jakiego robota potrzebujecie i czy w ogóle go potrzebujecie.
Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
Decydując, jaki robot sprzątający wybrać należy zwrócić uwagę na następujące parametry:
- pojemność akumulatora,
- pojemność pojemnika na odpadki,
- moc silnika,
- czujniki ruchu.
Pojemność akumulatora w robocie sprzątającym
Akumulator musi mieć możliwie dużą pojemność jednak nie warto patrzeć tylko i wyłącznie ten parametr może być mylący. Może się bowiem zdarzyć, że robot mający bardzo pojemny akumulator, będzie zużywał energię tak szybko, że wystarczy mu jej na pół godziny pracy.
Czas pracy na jednym ładowaniu
Warty uwagi jest więc czas pracy na jednym ładowaniu. Jeśli czas ten wynosi poniżej jednej godziny, to jest to zdecydowanie za mało. Jeśli mieści się on pomiędzy 60 minutami a 120 minutami to jest to już wynik zadowalający. Jeśli jest to powyżej 120 minut, możemy liczyć na to, że robot jednorazowo postrząsa bardzo duże powierzchnie (jeśli mamy mniejsze mieszkania, nie będziemy potrzebować, aż tak długiego czasu pracy). Pamiętajmy też, że akumulator z czasem się zużywa i po jakimś czasie jego pojemność będzie maleć.
Czas ładowania akumulatora
Musimy też zapoznać się z deklarowanym czasem ładowania akumulatora. Tu znowu mogą nas czekać niespodzianki, bo niektóre modele, ładują się do pełna w trzy godziny, a niektóre potrzebują na to aż pięciu godzin. Zależy to przede wszystkim od pojemności akumulatora i jego jakości.
Pojemność pojemnika na odpadki
Roboty sprzątające to dość niewielkie urządzenia, więc siłą rzeczy również na pojemnik jest niewiele miejsca. Zbiorniki poniżej pół litra sprawdzą się na potrzeby niewielkich mieszkań. Zbiornik o pojemności 0,7 litra spokojnie wystarczą na kilka cykli odkurzania przy dużych metrażach.
Roboty sprzątające mogą mieć również stacje, które będę opróżniać pojemniki z zabrudzeniami. To gwarantuje już nam już pełen spokój – brak konieczności ciągłego opróżniania zbiornika.
Moc silnika robota sprzątającego
Teraz czas przyjrzeć się mocy silnika naszego robota sprzątającego. Ten parametr decyduje przede wszystkim jak szybko i z jaką siłą będzie on „czesał” nasze dywany za pomocą swoich szczotek. Wpływa on również na siłę ssania. Moc silnika wyrażona jest w watach. Jeśli wynosi ona około 30 W, to wynik taki należy ocenić jako słaby. Jeśli będzie to około 35 W, to jest to już dobry wynik. Robot będzie pracował szybko i efektywnie.
Czujniki ruchu w robocie – jak działają?
Robot sprzątający porusza się sprawnie po domu dzięki całemu systemowi czujników pozwalających mu orientować się w przestrzeni. Można powiedzieć, że są to jego oczy i uszy. I właśnie na czujniki zwróćmy naszą uwagę, kupując nowy sprzęt.
Czujniki zbliżeniowe
Bardzo ważne są czujniki zbliżeniowe. Bez nich robot zorientuje się, że w coś uderzył dopiero po tym, jak już to zrobi. Może to mieć zgubne skutki dla naszego wyposażenia domu. Poprawnie działające czujniki zbliżeniowe sprawią, że robot zatrzyma się i zmieni trasę, zanim napotka na przeszkodę.
Czujniki uskoku terenu
Jeśli w naszym domu są schody, to warto, żeby nasz robot miał czujnik uskoku terenu. Sprawi on, że zatrzyma się przed schodami i innymi gwałtownymi spadkami terenu. Brak tego czujnika może spowodować konieczność zbierania robota po jego upadku.
Reakcja na szczególne zabrudzenia – czujnik kurzu
Na kolejnym miejscu jest czujnik kurzu. Nie jest on niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia, ale w bardzo istotny sposób wpływa na dokładność wykonywanej pracy. Czujnik kurzu, wskazuje robotowi miejsca szczególnie zabrudzone. Wtedy może on zatrzymać się dłużej na takim obszarze, dzięki czemu sprzątanie będzie bardziej efektywne. Póki co nie ma niestety możliwości regulacji dokładności, z jaką czujnik kurzu będzie badał odkurzaną powierzchnię.
Roboty sprzątające iRobot Roomba
Programowanie robota – na czym polega?
W programowaniu robota chodzi o ustawianie czasu jego pracy, a nie o zmianę algorytmów sterujących pracą urządzenia. Nasz robot powinien posiadać opcję planowania swojej pracy na kilka dni do przodu. Dzięki temu nie będziemy musieli codziennie poświęcać czasu na jego uruchamianie.
Ważne, żeby miał on możliwość ustawiania różnych godzin pracy w różne dni. Wtedy będzie on mógł elastycznie dostosować się do wymagań naszej rodziny. Po zaprogramowaniu robota na kilka dni do przodu pamiętajmy o opróżnieniu jego zbiornika.
Sterowanie robotem za pomocą pilota lub smartfona
Część osób może się w tym momencie zastanawiać, po co nam pilot lub smartfon, skoro nasz automatyczny pomocnik ma odkurzać głównie podczas naszej nieobecności. To prawda, ale przecież nie zawsze tak będzie. Czasem robot może odkurzać, podczas gdy my będziemy pracować lub bawić się z dziećmi. Wtedy za pomocą pilota możemy między innymi wskazać mu miejsce do odkurzenia.
Aplikacja mobilna dla robotów iRobot Roomba
Z pomocą pilota lub smartfona wyposażonego w aplikację możemy też wydać polecenie powrotu do bazy, zmienić ścieżkę odkurzania, czy zatrzymać robota w miejscu. Większość pilotów działa na podczerwień, tak jak klasyczne piloty do telewizora. Wymagają więc one, aby robot był w polu naszego widzenia.
Co to jest filtr HEPA i na co wpływa?
Na koniec temat, który zainteresuje szczególnie osoby z alergiami wziewnymi, astmą, czy innymi podobnymi dolegliwościami. Jeśli chcemy, aby nasz robot podczas odkurzania skutecznie filtrował wydmuchiwane powietrze, to musimy zadbać o to już na etapie zakupu, wybierając model z filtrem HEPA.
Filtry te wykonane są najczęściej ze specjalnego rodzaju spiekanego szkła. Są one tak skuteczne w zatrzymywaniu zanieczyszczeń, że są też wykorzystywane nawet w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Mają one różną skuteczność w zależności od konstrukcji. Dla ułatwienia nadaje się im oznaczenia od 10 do 14. Cyfra 10 oznacza poziom standardowy filtracji, a 14 poziom najwyższy.
Więcej o filtrach HEPA dowiesz się z poradnika: Co to jest filtr HEPA?
Filtry HEPA do robota odkurzającego
Na rynku dostępne są też automatyczne roboty sprzątające wyposażone w mikrofiltry. Są to tańsze i bardziej cienkie filtry. Trudno odnaleźć jakiekolwiek badania potwierdzające ich skuteczność, więc ich efektywność może budzić wątpliwości. Z całą pewnością nie powinny ich stosować osoby ze skłonnościami do alergii wziewnych.
Jaki robot sprzątający kupić? Ranking
W tym rankingu znajdziesz urządzenia z różnych półek cenowych i zróżnicowanym pakietem funkcjonalności.
Tani robot sprzątający za 500 zł: Severin RB 7025
Severin RB 7025o to jeden z najbardziej przystępnych cenowo robotów sprzątających. Jego cena nieznacznie przekracza 500 zł, co czyni go wyjątkowo atrakcyjną propozycją. Odkurzacz przeznaczony jest do sprzątania podłóg twardych oraz dywanów krótkowłosych. Jego wysokość to zaledwie 7 cm, więc nadaje się również do czyszczenie przestrzeni pod meblami. Severin RB 7025o zaopatrzono w czujniki wykrywające schody oraz wskaźnik LED sygnalizujący potrzebę wyczyszczenia urządzenia. Wbudowany akumulator zapewnia do 90 minut pracy, a czas ładowania wynosi 6,5 godziny.
Robot sprzątający do 1000 zł: Eta Falco Smart
Robot sprzątający Eta Falco Smart udowadnia, że nie trzeba wydawać dużo pieniędzy, aby uwolnić się od ręcznego sprzątania. Odkurza i dysponuje przy tym wysoką mocą ssania, a także mopuje, czyniąc podłogi czystymi nie tylko od kurzu. Po pomieszczeniu jest w stanie poruszać się całkowicie samodzielnie, a dzięki niedużej wysokości bez trudu mieści się także pod szafkami. Krótko mówiąc, to niedrogi, a naprawdę dobry robot sprzątający do dywanów, paneli i płytek.
Dobry robot odkurzająco-mopujący: Roborock Q7 Max Plus
Kolejna propozycja jest dla osób szukających jeszcze bardziej uniwersalnego urządzenia. Roborock Q7 Max Plus ma bowiem aż trzy tryby sprzątania – odkurzanie, mopowanie i tryb łączący obie te czynności. Sprawia to, że ten robot sprzątający jest wyjątkowo skuteczny. Wbudowany zbiornik na wodę dostosowuje jej dozowanie do rodzaju podłogi, więc jest bezpieczny do stosowania na każdej powierzchni. Odkurzacz wyposażony jest w laserowy system nawigacji nowej generacji, który jeszcze precyzyjniej mapuje cały dom u rozpoznaje przeszkody na trasie pracy urządzenia. Odkurzacz może być sterowany zdalnie za pomocą aplikacji.
Robot sprzątający z funkcją mopowania: Roborock S7 MaxV Ultra
Jest jednym z najbardziej zaawansowanych modeli tego producenta na rynku. I nic w tym dziwnego, bo pod względem stosunku ceny do oferowanych możliwości, reprezentuje pierwszą ligę. Roborock S7 MaxV Ultra to odkurzająco-mopujący robot, który zarówno radzi sobie sam (bo nie tylko samodzielnie sprząta), ale też wraca do stacji ładowania, ale też odda ci pełną kontrolę na sprzątaniem. Ty wybierzesz, które części mieszkania, w jaki sposób i o jakiej porze mają być czyszczone, a następnie możesz monitorować pracę robota. Szybko, sprawnie i efektywnie – tak działa ten model. Dzięki danym pozyskanym przez moduł LiDAR, aplikacja precyzyjnie pokazuje układ domu, aby zidentyfikować sofy, łóżka, szafki pod telewizor, stołki, krzesła i stoły. Do sprzątania używa technologii sonicznej.
Mocny i cichy robot sprzątający do domu: Roborock S7 MaxV
Roborock S7 MaxV to robot sprzątający z wyższej półki. Mocniejszy, a przy tym cichszy od swojego poprzednika, a do tego jeszcze bardziej inteligentny. Wykorzystuje podwójną kamerę i LiDAR – niczym samokierujący się samochód. Dzięki temu jeszcze lepiej radzi sobie z omijaniem przeszkód. Podczas odkurzania i mopowania jest jeszcze szybszy, i dokładniejszy. Do tego wszystkiego może działać nawet trzy godziny między ładowaniami. To wszystko sprawia, że możesz na nim polegać.
Pozostałe roboty sprzątające Roborock
Robot sprzątający z automatycznie opróżniającą się stacją: Ecovacs Deebot OZMO N8+
Nie interesują cię kompromisy i chcesz tego, co najlepsze? W takim razie modelem dla ciebie jest Ecovacs Deebot OZMO N8+. Dzięki technologii TrueMapping jest w stanie zaplanować optymalną trasę znacznie szybciej i precyzyjniej niż konkurenci. Szczotka walcowa i dwustronne szczotki boczne skutecznie eliminują zarówno większe, jak i mniejsze zabrudzenia. System OZMO Pro umożliwia odkurzanie i mopowanie za jednym zamachem. Ten robot sprzątający jest w dodatku niemal bezobsługowy. Bo nie tylko sam wraca do stacji, ale też ta stacja wysysa kurz i brud z jego pojemnika. Ty masz porządek i święty spokój.
Mogą Cię zainteresować:
Najnowsze

Jaki alkomat kupić? Polecane alkomaty

Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych i dla dzieci? Najlepsze hulajnogi elektryczne

Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking i poradnik zakupowy

Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

Jaki system operacyjny wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły
