Jaki robot planetarny kupić? Ranking

20.10.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Kategorie robotów kuchennych i mikserów od wielu lat wzajemnie się przenikają. Poszczególne modele sprzętów upodobniają się do siebie pod względem funkcji i możliwości. Efektem tego jest powstanie bardzo ciekawej grupy sprzętów – robotów planetarnych.

Są one bardziej skomplikowane od mikserów i mają szersze zastosowanie. Z kolei od robotów kuchennych różnią się bardziej zwartą budową i mniejszą liczbą części.

Czym wyróżnia się tego typu sprzęt i jaki robot planetarny kupić?

Co to jest robot planetarny?

O ile klasyczny robot kuchenny w swojej budowie bardzo przypomina dawne malaksery, o tyle robot planetarny wygląda jak nowoczesny mikser. Ma on jedno lub kilka gniazd obrotów, do których podpinamy rozmaite końcówki. Głowica z odpowiednią końcówką opuszczana jest do misy, w której znajdują się produkty przeznaczone do przetworzenia.

Nie dajcie się jednak zwieźć podobieństwu do mikserów. Roboty planetarne z wyższej półki mogą przetwarzać produkty na kilkanaście różnych sposobów, wyposażone są w automatyczne programy, a nawet mogą gotować przyrządzone dania. Możemy w nich siekać, mieszać, ucierać, miksować, blendować, kroić w kostkę, ubijać pianę, wyrabiać i zagniatać ciasto, mielić mięso, wyciskać soki, smażyć, dusić i robić wiele innych praktycznych czynności.

Nazwa „robot planetarny” wynika z ruchów, które wykonywane są przez mieszadła. Oprócz tego, że kręcą się one wokół własnej osi, to jeszcze poruszają się po obwodzie misy.

Dzięki temu mieszanie i miksowanie są znacznie bardziej efektywne. Dlatego tego typu sprzęt polecany jest dla osób, które lubią gotować i często przyrządzają różne dania.

Jak wybrać robot planetarny?

Wybierając robot planetarny, zwróćmy uwagę na kilka najważniejszych cech i funkcji:

  • Moc – bardzo ważny parametr, który w istotny sposób wpływa na efektywność pracy robota. Jeśli chcemy wykorzystywać go do prostych czynności, takich jak miksowanie, blendowanie, czy ucieranie, to wystarczy nam sprzęt o mocy od 600-900W. Jeśli nasz robot będzie miał cięższe zadania, na przykład wyrabianie ciasta, czy mielenie mięsa, to wybierzmy modele o mocy powyżej 900W.
  • Misa – ważna jest pojemność misy oraz materiał, z którego jest wykonana. Roboty zwykle mają stalowe misy. Jeśli jednak misa wykonana będzie z aluminium, to będzie lżejsza. W przypadku pojemności wszystko zależy od wielkości dań, jakie chcemy robić. Dla dużej rodziny najlepszy będzie robot z misą powyżej czterech litrów.
  • Końcówki – im jest ich więcej, tym bardziej wszechstronny będzie nasz robot. Absolutna podstawa to mieszadła do ubijania, mieszadła do ucierania i hak do zagniatania ciasta.
  • Regulacja prędkości – nasz robot powinien posiadać przynajmniej 5-7 wariantów prędkości pracy. Oczywiście większa ilość jest mile widziana – umożliwi lepsze dostosowanie pracy urządzenia do zadania, które ma wykonać.

Polecane roboty planetarne – TOP-5

Wybieramy dobry robot planetarny – ranking TOP 5 na rok 2020 prezentuje się następująco.

  • Maestro MR560
  • Maestro MR559
  • Bosch MUM58L20
  • Kenwood Chef KVC3170S
  • Bosch MUM58258

Warto też sprawdzić Ranking polecanych robotów kuchennych


Popularne roboty kuchenne w Komputronik.pl


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej