Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Ogród jest miejscem wypoczynku i zabaw z dziećmi. Aby dobrze się do tego nadawał, musi być odpowiednio utrzymany – chodzi w szczególności o przystrzyżoną i wypielęgnowaną trawę. Możemy ją oczywiście kosić za pomocą kosiarki, ale mogą to też zrobić za nas roboty ogrodowe. W ostatnim robot koszący do ogrodu dogania popularnością domowe roboty sprzątające.
Urządzenie samodzielnie wykona pracę – wystarczy je tylko włączyć. Na jaki robot koszący do ogrodu się zdecydować? Sprawdźmy co warto wiedzieć, zanim udamy się na zakupy.

Polecane roboty ogrodowe


Ranking robotów ogrodowych


Jaki robot koszący

Jak wybrać robot ogrodowy?

Koszenie trawy to dla wielu osób wątpliwa przyjemność – wymaga wysiłku, jak i, w zależności od rozmiarów ogrodu, może zabierać sporo czasu. Nie ma w tym zatem nic dziwnego, że coraz większą popularność zdobywają automatyczne urządzenia do koszenia trawy. Zanim jednak przejdziemy do parametrów, jakie powinien mieć robot koszący (cena to nie wszystko!), warto zacząć od podstaw, czyli:

 • powierzchni strzyżenia,
 • układu ogrodu,
 • czujników wykrywania deszczu.

Powierzchnia strzyżenia – co warto wiedzieć?

Czujniki i oprogramowanie robotów ogrodowych są w stanie zapewnić mu sprawną pracę na terenie o określonej wielkości. Im lepsza sprawność tych dwóch elementów, tym teren może być większy. Jego wielkość jest oczywiście podawana w metrach kwadratowych.

Popularne modele w jednym trybie są w stanie skosić od tysiąca, do dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Warto założyć też drobny margines błędu.

WAŻNE!

Przed zakupem zmierz powierzchnię trawnika, bo może się okazać, że robot do koszenia trawy będzie w stanie skosić jedynie jego połowę.

Dzięki wcześniejszym pomiarom bez problemu dobierzesz odpowiedni model do powierzchni swojego ogrodu i nie będziesz się zastanawiać w sklepie, czy aby na pewno wystarczy Ci np. robot koszący 1000m2, czy lepiej postawić na robot koszący 1500m2.

Robot ogrodowy – kosiarka a układ ogrodu

Gdzie może pracować robot koszący? Pierwsza odpowiedź, jaka przyjdzie nam do głowy to „w ogrodzie”. To oczywiście prawda, ale pamiętajmy, że ogrody są różne. W najprostszym ogrodzie, gdzie trawnik jest płaski i jednolity poradzi sobie każdy model. Jaki robot do ogrodu wybrać, gdy jego powierzchnia jest bardziej skomplikowana?

 • Robot koszący a pagórkowata powierzchnia – istotny tutaj będzie maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym może pracować robot – w przypadku droższych modeli nie będzie to stanowiło problemów, jednak tańsze najczęściej obsługują teren o nachyleniu do 25 stopni.
 • Robot ogrodowy a trawnik przecinany ścieżkami – część robotów koszących uzna ścieżkę za koniec trawnika i terenu za nią już nie wykosi. Jeśli Twój trawnik wygląda właśnie w ten sposób, sprawdź, czy robot, który chcesz kupić, posiada możliwość wyznaczania stref, np. za pomocą specjalnych przewodów lub nadajników. Dzięki temu możesz wskazać mu kilka obszarów trawy, pomiędzy którymi będzie mógł swobodnie się przemieszczać.
 • Ogród z wieloma “przeszkodami” – specjalne czujniki wykrywania przeszkód pozwolą pracować Twojemu robotowi ogrodowemu bez nadzoru. Z wyprzedzeniem będzie wykrywał, że zbliża się do drzewka, oczka wodnego czy pozostawionej przez dzieci piłki.
 • Robot koszący dla rodzin z dziećmi lub zwierzętami – w tym wypadku warto postawić na bezpieczeństwo i wybrać sprzęt, który ma zintegrowane czujniki, wykrywające kontakt z innym obiektem, niż trawa. Wówczas ostrza będą chować się w dysku tnącym. Co więcej, noże powinny być zabudowane i umiejscowione z dala od krawędzi zewnętrznej. Zminimalizuje to ryzyko dostania się stóp lub łap zwierząt w ich zasięg.

Robot ogrodowy z czujnikiem deszczu

Czasem pogoda jest w stanie zmienić się dosłownie w kilka chwil. W trakcie koszenia trawy może spaść deszcz. Robotowi to specjalnie nie zaszkodzi, gdyż z reguły ich producenci zadbali, aby były one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Gorzej jednak ze ścinaną trawą, gdyż mokra trawa nie nadaje się do koszenia.

Dlaczego nie warto kosić mokrej trawy?

Pod wpływem deszczu traci swą sprężystość i zwyczajnie zaczyna się chylić ku ziemi. To powoduje, że jej precyzyjne i równe cięcie jest bardzo utrudnione.

Dlatego też warto zainwestować w robot ogrodowy z czujnikiem deszczu. Takie urządzenie błyskawicznie wykryje, że zaczyna padać deszcz, przerwie koszenie i powróci do bazy dokującej. Gdy pogoda się poprawi, wróci do pracy i będzie kontynuować ją z miejsca, w którym przerwał.

Jaki robot koszący

Jaki robot koszący wybrać?

Wśród podstawowych parametrów, które ułatwią Ci odpowiedź na pytanie, jaki robot ogrodowy wybrać, można znaleźć:

 • moc silnika,
 • czas ładowania akumulatorów i pracy robota,
 • poziom hałasu podczas pracy,
 • szerokość koszenia.

Moc silnika robota koszącego

Im wyższa jest moc silnika, tym szybciej Twój sprzęt poradzi sobie ze skoszeniem trawnika. Będzie to również istotne w przypadku pracy na wymagającym terenie, o dużym nachyleniu lub przy gęstej trawie. Jeśli interesuje Cię skuteczny robot koszący, ranking, który przygotowaliśmy, pomoże Ci wybrać odpowiedni.

Jaki czas ładowania akumulatorów i pracy robota?

Jednym z pierwszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest czas pracy robota na w pełni naładowanych akumulatorach. Nie da się wykosić trawnika w kilka minut i dlatego ten czas pracy powinien być jak najdłuższy.

W przypadku mniej zaawansowanych modeli wynosić on będzie 45 min – tyle mniej więcej upłynie na koszeniu średniego trawnika. Droższe modele robotów koszących na jednym ładowaniu pracować będą około 100 minut. Oczywiście sprawdź też czas ładowania akumulatorów. Ten parametr wynosi najczęściej od jednej godziny, do nawet trzech godzin.

Poziom hałasu podczas pracy

Nikt z nas nie chce w swoim ogrodzie wyjącego i hałasującego robota koszącego. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, jaki hałas będzie on generował.

Warto wiedzieć, że…

hałas podawany jest przy pracy na jałowym biegu. Gdy robot do koszenia trawy zacznie pracę, hałas ten wzrośnie.

Popularne modele robotów ogrodowych generują hałas na poziomie od 55 dB do nawet 80 dB. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że ręczne kosiarki też mocno hałasują. Nie zapomnijmy też zestawić generowanego hałasu z mocą silnika naszego robota. Bo przecież nie chcielibyśmy kupić sprzętu, który co prawda jest cichy i ma dodatkowe funkcje, jak np. robot koszący GPS,, ale też i mało efektywny.

Szerokość koszenia

Im większa szerokość koszenia, tym praca robota koszącego zostanie wykonana szybciej, jednak warto mieć na uwadze, że sprzęt będzie wówczas większy, jak i mniej zwrotny. W sklepach znajdziesz zarówno małe modele o szerokości koszenia 160 mm, jak i te większe, sięgające nawet 210 mm.

Jaki robot koszący

Dodatkowe funkcje robotów ogrodowych

Oprócz podstawowych funkcji, roboty koszące mają także dodatkowe opcje, które usprawniają pracę, jak i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Są to:

 • Komunikacja z urządzeniami mobilnymi – funkcja ta dostępna jest w modelach z wyższej półki i zapewnia wiele korzyści. Umożliwia np. opracowanie tygodniowego harmonogramu pracy robota, dostosowanie ustawień rozmiaru trawnika, wyznaczenie stref koszenia czy zdalne sterowanie (zmiana trasy przejazdu, wskazanie fragmentów, które ma wykosić pierwsze czy skierowanie do innego ogrodu).
 • Dodatkowe zabezpieczenia – jaki robot ogrodowy wybrać, by zabezpieczyć go przed kradzieżą lub dziećmi? Dobrym wyborem jest robot koszący GPS, który pozwoli zlokalizować sprzęt, a także ochrona kodem PIN – nikt nie będzie mógł uruchomić urządzenia bez jego wpisania. Z kolei czujnik temperatury wyłączy urządzenie, jeśli grozi mu przegrzanie.
 • Funkcja mulczowania – mulczowanie to specjalny rodzaj obróbki ściętej trawy. Po skoszeniu jest rozdrabniana na bardzo małe kawałki. Taki system ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musimy zbierać skoszonej trawy. Po drugie, rozdrobniona i odpowiednio rozrzucona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się naturalnym kompostem. Robot ogrodowy z funkcją mulczowania to pełny komfort obsługi.
 • Czujnik wysokości trawy – to ciekawa opcja dla osób, które zastanawiają się, jaki robot koszący kupić, by mieć pewność, że sprzęt skosi trawę tylko tam, gdzie będzie za wysoka.
 • Automatyczne ładowanie – tę funkcję będzie miał zarówno dobry robot koszący 1000m2, jak i robot koszący 1500 m2. Umożliwia ona wykrycie niskiego poziomu energii w akumulatorach – sprzęt wówczas powróci samodzielnie do stacji dokującej.

Wiemy już, jakie funkcje może mieć robot koszący. Ranking, który znajdziesz powyżej, pomoże Ci wybrać konkretny sprzęt, dopasowany do Twoich potrzeb.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej