Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący kupić?

Robot koszący to urządzenie, które powstało z myślą o wygodzie i oszczędności czasu osób, którym zależy na pięknym i zadbanym ogrodzie. Nowoczesne roboty koszące doganiają pod względem popularności domowe roboty sprzątające. Potrafią nie tylko skutecznie strzyc trawnik, ale także wykrywać przeszkody (np. rabaty z kwiatami) oraz dostosowywać tryb pracy do aktualnych warunków pogodowych. Jaki robot koszący wybrać? Podpowiadamy w artykule.

Ranking robotów ogrodowych








Jaki robot koszący

Jak wybrać robot koszący?

Gdy stajemy przed wyborem tego, jaki robot koszący kupić, musimy pamiętać, że cena to nie wszystko. By dokonać dobrego wyboru, konieczna jest znajomość podstawowych parametrów robotów do koszenia trawy. Decydujące znaczenie mają:

  • czas ładowania akumulatorów i czas pracy;
  • maksymalna powierzchnia strzyżenia;
  • moc silnika;
  • możliwość pracy w trudniejszym terenie i w ogrodzie o skomplikowanym układzie;
  • poziom hałasu generowanego podczas pracy;
  • regulacja pracy w zależności od warunków atmosferycznych;
  • wysokość i szerokość koszenia.

Czas ładowania akumulatorów i czas pracy

Jednym z pierwszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest czas pracy robota na w pełni naładowanych akumulatorach. Nie da się wykosić trawnika w kilka minut i dlatego ten czas pracy powinien być jak najdłuższy.

W przypadku mniej zaawansowanych modeli wynosić on będzie od 1 do 2 godzin – tyle mniej więcej upłynie na koszeniu średniego trawnika. Droższe modele robotów koszących na jednym ładowaniu pracować będą nawet do 15 godzin przy maksymalnym wykorzystaniu powierzchni.

Jeśli chodzi o czas ładowania akumulatorów do pełna, zwykle wynosi on od 1 do 2 godzin. Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić, czy robot ma funkcję samodzielnego powrotu do stacji ładującej, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na ciągłość pracy urządzenia bez konieczności nadzorowania.

Maksymalna powierzchnia strzyżenia

Dostępne na rynku modele robotów koszących są w stanie zapewnić sprawną pracę na terenie o określonej wielkości, podawanej w metrach kwadratowych. Może ona wynieść od 200-300 m² do 1200 m² 2000 m² lub nawet więcej, w zależności od pojemności akumulatora i mocy silnika.

WAŻNE!

Przed zakupem zmierz powierzchnię trawnika, bo może się okazać, że robot do koszenia trawy będzie w stanie skosić jedynie jego połowę.

Dzięki wcześniejszym pomiarom wybierzemy taki model, który będzie w stanie skosić cały obszar, bez konieczności częstego ładowania.

Jaki robot koszący

Moc silnika

Im wyższa jest moc silnika w robocie koszącym, tym szybciej poradzi sobie ze skoszeniem trawnika. Moc silnika ma również istotne znaczenie w przypadku pracy w wymagającym terenie, o dużym nachyleniu lub przy gęstej trawie. Jeśli dysponujemy mniejszym ogrodem o równym terenie, wystarczy w zupełności silnik o mniejszej mocy, np. rzędu 20-30 W. W przeciwnym wypadku lepiej sprawdzą się modele o mocy wynoszącej przynajmniej 40-50 W.

Możliwość pracy w trudniejszym terenie i w ogrodzie o skomplikowanym układzie

W najprostszym ogrodzie, gdzie trawnik jest płaski i jednolity, z koszeniem trawy poradzi sobie każdy model robota ogrodowego. Jaki robot koszący wybrać, gdy powierzchnia jest bardziej skomplikowana? Dobrze sprawdzą się modele, które oferują:

  • możliwość pracy w terenie o dużym nachyleniu, np. do 30, 35 lub nawet 40%;
  • możliwość wyznaczania kilku różnych stref koszenia, np. za pomocą specjalnych przewodów lub nadajników.

Jeśli dysponujemy ogrodem z wieloma “przeszkodami”, np. meblami ogrodowymi, oczkiem wodnym, drzewkami owocowymi lub rabatami kwiatowymi, przydadzą się również specjalne czujniki wykrywania przeszkód. Dzięki nim robot koszący z wyprzedzeniem wykryje przeszkody i je ominie. Dodatkowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i zwierzętom domowym warto się upewnić, czy dany model potrafi wykryć kontakt z innym obiektem niż trawa. W nowoczesnych modelach, po wykryciu takiego kontraktu ostrza będą chować się w dysku tnącym, co zminimalizuje ryzyko zranienia dziecięcych stóp lub zwierzęcych łap.

Poziom hałasu generowanego podczas pracy

Nikt z nas nie chce w swoim ogrodzie wyjącego i hałasującego robota koszącego. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup, należy sprawdzić, jaki hałas generuje urządzenie podczas pracy.

Warto wiedzieć, że…

hałas podawany jest przy pracy na jałowym biegu. Gdy robot do koszenia trawy zacznie pracę, hałas ten wzrośnie.

Popularne modele robotów ogrodowych generują hałas na poziomie od 55 dB do nawet 80 dB. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że ręczne kosiarki też mocno hałasują. Nie zapomnijmy też zestawić generowanego hałasu z mocą silnika naszego robota. Bo przecież nie chcielibyśmy kupić sprzętu, który co prawda jest cichy i ma dodatkowe funkcje, jak np. robot koszący GPS, ale też i mało efektywny.

Jaki robot koszący

Regulacja pracy w zależności od warunków atmosferycznych

Gdy w trakcie koszenia trawy spadnie deszcz, robotowi to specjalnie nie zaszkodzi – z reguły tego typu urządzenia wyposażono w odpowiednią obudowę, która chroni przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gorzej jednak ze ścinaną trawą, gdyż mokra trawa nie nadaje się do koszenia.

Dlaczego nie warto kosić mokrej trawy?

Pod wpływem deszczu traci swą sprężystość i zwyczajnie zaczyna się chylić ku ziemi. To powoduje, że jej precyzyjne i równe cięcie jest bardzo utrudnione.

Dlatego też warto zainwestować w robot ogrodowy z czujnikiem deszczu. Takie urządzenie błyskawicznie wykryje, że zaczyna padać deszcz, przerwie koszenie i powróci do bazy dokującej. Gdy pogoda się poprawi, wróci do pracy i będzie kontynuować ją z miejsca, w którym przerwał.

Wysokość i szerokość koszenia

Ostatni z istotnych parametrów, dzięki którym ocenimy, jaki robot koszący kupić, to wysokość i szerokość koszenia. Zazwyczaj roboty koszące pozwalają na ustawienie wysokości koszenia w zakresie od 2 do 6 cm. W przypadku bardziej nowoczesnych modeli możemy liczyć na automatyczne wykrywanie wysokiej trawy i wyrównywanie trawnika na żądaną wysokość. Jeśli chodzi o szerokość koszenia, ten parametr wpływa na to, jak szybko robot będzie w stanie skosić większy obszar. Im większa szerokość koszenia, tym praca robota koszącego zostanie wykonana szybciej, jednak warto mieć na uwadze, że sprzęt może być wówczas większy i mniej zwrotny, może również generować więcej hałasu i wymagać dłuższego czasu ładowania akumulatorów.

Dodatkowe funkcje robotów ogrodowych

Oprócz podstawowych funkcji, roboty koszące mają także dodatkowe opcje, które usprawniają pracę, jak i zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Są to:

  • Komunikacja z urządzeniami mobilnymi – funkcja ta dostępna jest w modelach z wyższej półki i zapewnia wiele korzyści. Umożliwia np. opracowanie tygodniowego harmonogramu pracy robota, dostosowanie ustawień rozmiaru trawnika, wyznaczenie stref koszenia czy zdalne sterowanie (zmiana trasy przejazdu, wskazanie fragmentów, które ma wykosić pierwsze czy skierowanie do innego ogrodu).
  • Dodatkowe zabezpieczenia – jaki robot ogrodowy wybrać, by zabezpieczyć go przed kradzieżą lub dziećmi? Dobrym wyborem jest robot koszący GPS, który pozwoli zlokalizować sprzęt, a także ochrona kodem PIN – nikt nie będzie mógł uruchomić urządzenia bez jego wpisania. Z kolei czujnik temperatury wyłączy urządzenie, jeśli grozi mu przegrzanie.
  • Funkcja mulczowania – mulczowanie to specjalny rodzaj obróbki ściętej trawy. Po skoszeniu jest rozdrabniana na bardzo małe kawałki. Taki system ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musimy zbierać skoszonej trawy. Po drugie, rozdrobniona i odpowiednio rozrzucona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się naturalnym kompostem. Robot ogrodowy z funkcją mulczowania to pełny komfort obsługi.
  • Automatyczne ładowanie – tę funkcję będzie miał zarówno dobry robot koszący 1000m2, jak i robot koszący 1500 m2. Umożliwia ona wykrycie niskiego poziomu energii w akumulatorach – sprzęt wówczas powróci samodzielnie do stacji dokującej.

Dlaczego warto kupić robot koszący?

Skoro wiemy już, jaki robot koszący wybrać w danym przedziale cenowym i na jakie parametry oraz funkcje dodatkowe zwrócić uwagę, na koniec krótkie podsumowanie, dlaczego w ogóle warto zainwestować w to urządzenie do ogrodu.

Faktem jest, że:

  • robot koszący oznacza dużą wygodę i oszczędność czasu – tego typu urządzenia wykonują swoją pracę w sposób automatyczny. Nie musimy ich kontrolować i w momencie koszenia trawy możemy się zająć innymi pracami ogrodniczymi lub po prostu odpoczywać. Rozwiązanie to docenią nie tylko osoby zapracowane, ale także w starszym wieku czy schorowane – dzięki robotom koszącym one także mogą cieszyć się zadbanym ogrodem;
  • robot koszący sprawia, że trawnik zawsze wygląda estetycznie i jest równo skoszony – roboty mogą pracować według zaplanowanego harmonogramu, zgodnie z tym, jak szybko rośnie trawa. Zaprojektowane je z myślą o bezpieczeństwie – po wykryciu przeszkody robot może się zatrzymać lub zmienić kierunek. Droższe modele radzą sobie dobrze w trudniejszym terenie, np. o nachyleniu powyżej 30%. Wyposażono je również w systemy mulczujące, które drobno tną trawę i zostawiają ją na trawniku. To nie tylko duży plus z punktu widzenia estetyki, ale i również nawożenia oraz poprawy kondycji trawnika;
  • roboty koszący jest znacznie cichszy niż tradycyjna kosiarka – cichsze roboty koszące generują hałas rzędu około 55 dB, dzięki czemu nie zakłócają one spokoju ani nie przeszkadzają sąsiadom.

Warto mieć na uwadze również, że regularne koszenie trawnika przez robota koszącego może pomóc w ograniczeniu liczby kleszczy w ogrodzie. Jest to więc inwestycja nie tylko w piękny, ale i bezpieczny dla domowników ogród.


Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 (7 głosów)

Czytaj więcej