Jak wybrać robot ogrodowy? Jaki robot koszący?

19.06.2020 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Ogród jest miejscem wypoczynku i zabaw z dziećmi. Aby dobrze się do tego nadawał, musi być odpowiednio utrzymany – chodzi w szczególności o przystrzyżoną i wypielęgnowaną trawę. Możemy ją oczywiście kosić za pomocą kosiarki, ale mogą to też zrobić za nas roboty ogrodowe. W ostatnim robot koszący do ogrodu dogania popularnością domowe roboty sprzątające.
Urządzenie samodzielnie wykona pracę – wystarczy je tylko włączyć. Na jaki robot koszący do ogrodu się zdecydować? Sprawdźmy co warto wiedzieć, zanim udamy się na zakupy.

Jaki robot do koszenia wybrać? Na co zwrócić uwagę?

 • powierzchnia strzyżenia,
 • układu ogrodu (przeszkody, ścieżki, pagórki itp)
 • czas ładowania akumulatorów i pracy robota,
 • czas ładowania i pracy akumulatora,
 • poziom hałasu podczas pracy,
 • robot ogrodowy z czujnikiem deszczu,
 • robot koszący sterowany smartfonem,
 • zabezpieczenia w robocie ogrodowym,
 • dodatkowe funkcje robotów do koszenia trawy.

Najpopularniejsze roboty do koszenia trawy w Komputronik.pl

Powierzchnia strzyżenia – co warto wiedzieć?

Czujniki i oprogramowanie robotów ogrodowych są w stanie zapewnić mu sprawną pracę na terenie o określonej wielkości. Im lepsza sprawność tych dwóch elementów, tym teren może być większy. Jego wielkość jest oczywiście podawana w metrach kwadratowych.

WAŻNE!

Przed zakupem zmierz powierzchnię trawnika, bo może się okazać, że robot do koszenia trawy będzie w stanie skosić jedynie jego połowę.

Popularne modele, w jednym trybie są w stanie skosić od tysiąca, do dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Warto założyć jakiś drobny margines błędu. Oczywiście mówimy o jednolitej powierzchni trawnika. W przypadku, gdy przeniesiemy go na drugi, podobny trawnik znajdujący się w innej części ogrodu, robot koszący naturalnie również skosi.

Jaki robot koszący

Jak dobrać robot koszący do układu ogrodu?

Gdzie może pracować robot koszący? Pierwsza odpowiedź, jaka przyjdzie nam do głowy to „w ogrodzie”. To oczywiście prawda, ale pamiętajmy, że ogrody są różne. W najprostszym ogrodzie, gdzie trawnik jest płaski i jednolity poradzi sobie każdy model. Jaki robot do ogrodu wybrać, gdy jego powierzchnia jest bardziej skomplikowana?

Jaki robot koszącyRobot ogrodowy z czujnikiem przeszkód

Jeśli pomiędzy trawą znajdują się krzewy oraz drzewa, to powinniśmy się zaopatrzyć w robot do ogrodu, wyposażony w odpowiednie czujniki zbliżeniowe, które pozwolą mu ominąć przeszkodę. Robot ogrodowy z czujnikiem przeszkód nie będzie wymagał naszej uwagi.


Jaki robot koszącyRobot koszący a pagórkowata powierzchnia

A co w przypadku, gdy nasz trawnik położony jest na pagórkowatym terenie? Dla robotów koszących z górnej półki cenowej nie będzie to stanowiło problemów. Jeśli jednak dysponujemy mniejszym budżetem, to sprawdźmy, jaki jest maksymalny kąt nachylenia terenu, na którym może pracować nasz robot do koszenia trawy. Część modeli jest w stanie obsłużyć teren o nachyleniu jedynie 25 stopni.


Jaki robot koszącyRobot koszący a trawnik przecinany ścieżkami

Problem może pojawić się też przy większych trawnikach, które poprzecinane są dodatkowo ścieżkami. W takim przypadku część robotów koszących uzna ścieżkę za koniec trawnika i terenu za ścieżką już nie wykosi. Jeśli nasz trawnik wygląda właśnie w ten sposób, sprawdźmy, czy robot, który chcemy kupić, posiada możliwość wyznaczania stref. Jeśli tak, to będziemy mogli mu wskazać kilka obszarów trawy, pomiędzy którymi będzie swobodnie przemieszczał się.

Najczęściej używa się do tego specjalnych przewodów kładzionych w trawie lub za pomocą niewielkich nadajników umieszczanych na trawnikach. W ten sam sposób możemy też zabezpieczyć oczka wodne lub klomby przed wjechaniem do nich robota.

Zdjęcia: Roboty koszące Gardena


Jaki czas ładowania akumulatorów i pracy robota?

Jednym z pierwszych parametrów, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest czas pracy robota na w pełni naładowanych akumulatorach. Nie da się wykosić trawnika w kilka minut i dlatego ten czas pracy powinien być jak najdłuższy.

W przypadku mniej zaawansowanych modeli wynosić on będzie 45 min – tyle mniej więcej upłynie na koszeniu średniego trawnika. Droższe modele robotów koszących na jednym ładowaniu pracować będą około 100 minut. Oczywiście sprawdźmy też czas ładowania akumulatorów. Ten parametr wynosi najczęściej od jednej godziny, do nawet trzech godzin.

Poziom hałasu podczas pracy

Nikt z nas nie chce w swoim ogrodzie wyjącego i hałasującego robota koszącego. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup, sprawdźmy, jaki hałas będzie on generował.

Warto wiedzieć, że…

hałas podawany jest przy pracy na jałowym biegu. Gdy robot do koszenia trawy zacznie pracę, hałas ten wzrośnie.

Popularne modele robotów ogrodowych generują hałas na poziomie od 55 dB do nawet 80 dB. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że ręczne kosiarki też mocno hałasują. Nie zapomnijmy też zestawić generowanego hałasu z mocą silnika naszego robota. Bo przecież nie chcielibyśmy kupić sprzętu, który co prawda jest cichy, ale też i mało efektywny.

Jaki robot koszący

Robot ogrodowy z czujnikiem deszczu

Czasem pogoda jest w stanie zmienić się dosłownie w kilka chwil. W trakcie koszenia trawy może spaść deszcz. Naszemu robotowi to specjalnie nie zaszkodzi, gdyż z reguły ich producenci zadbali, aby były one odporne na działanie warunków atmosferycznych. Gorzej jednak ze ścinaną trawą, gdyż mokra trawa nie nadaje się do koszenia.

Dlaczego nie warto kosić mokrej trawy?

Pod wpływem deszczu traci swą sprężystość i zwyczajnie zaczyna się chylić ku ziemi. To powoduje, że jej precyzyjne i równe cięcie jest bardzo utrudnione.

Dlatego też warto zainwestować w robot ogrodowy z czujnikiem deszczu. Takie urządzenie błyskawicznie wykryje, że zaczyna padać deszcz, przerwie koszenie i powróci do bazy dokującej. Gdy pogoda się poprawi, wróci do pracy i będzie kontynuować ją z miejsca, w którym przerwał.

Robot koszący sterowany smartfonem

Jeśli budżet pozwala Ci na zakup robota z wyższej półki, warto poszukać modelu, który ma możliwość komunikować się z naszymi urządzeniami mobilnymi. Na przykład smartfonem. Korzyści z takiej technologii jest bardzo wiele. Przede wszystkim możemy

 • łatwo opracować tygodniowy harmonogram pracy robota – aplikacji zaznaczamy dni i godziny, w których robot ogrodowy sterowany smartfonem ma pracować,
 • dostosować ustawienia rozmiaru trawnika,
 • wyznaczyć strefy koszenia,
 • zdalnie sterować robotem – możemy zmienić trasę jego przejazdu, wskazać fragmenty, które ma wykosić w pierwszej kolejności, czy też skierować go do innego ogrodu.

Jaki robot koszący

Jakie zabezpieczenia ma robot koszący trawę?

Robot koszący trawę bez wątpienia nie jest zabawką, choć naszym dzieciom z pewnością wydawać się będzie bardzo atrakcyjny. Jest to urządzenie wyposażone w zestaw bardzo ostrych noży, które tną trawę z dużą prędkością. Dlatego też większość producentów robotów wyposaża je w szereg odpowiednich zabezpieczeń. Warto wziąć je pod uwagę.

 • Zabezpieczenie przed dziećmi oraz kradzieżą – ciekawą formą ochrony jest kod PIN. Nikt nie będzie w stanie uruchomić urządzenia bez jego wpisania.
 • Czujnik temperatury – wyłączy urządzenie, gdy grozi mu przegrzanie, chroniąc w ten sposób jego silnik.

Dodatkowe funkcje robotów ogrodowych

Roboty ogrodowe to bardzo innowacyjne urządzenia. Oprócz spełniania podstawowej funkcji, jaką jest koszenie trawy, wyposażone są w szereg ciekawych, dodatkowych funkcji zwiększających ich efektywność i komfort obsługi. Najciekawsze z nich to:

 • Czujnik wysokości trawy – trawa nie w każdym miejscu wymaga skoszenia. Jeśli Twój robot koszący do ogrodu będzie wyposażony w czujnik wysokości trawy, to skosi ją tylko tam, gdzie będzie za wysoka.
 • Funkcja mulczowania – nie musisz grabić i zbierać ściętej trawy, gdy robot ma funkcję mulczowania. Mulczowanie to specjalny rodzaj obróbki ściętej trawy. Po skoszeniu jest rozdrabniana na bardzo małe kawałki. Taki system ma wiele zalet. Po pierwsze, nie musimy zbierać skoszonej trawy. Po drugie, rozdrobniona i odpowiednio rozrzucona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się naturalnym kompostem. Robot ogrodowy z funkcją mulczowania to pełny komfort obsługi.
 • Automatyczne ładowanie – robot koszący może posiadać funkcję, dzięki której wykryje niski poziom energii w akumulatorach, a następnie samodzielnie powróci do stacji dokującej. Taki robot ogrodowy ze stacją dokującą jest całkiem bezobsługowy.
Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!