Mycie okien to dość uciążliwa czynność, którą mało kto lubi wykonywać. Trzeba to jednak robić regularnie, szczególnie w miastach, gdzie czystość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Mamy jednakże dobrą wiadomość dla wszystkich, których chcą szybko i sprawnie poradzić sobie z myciem szyb. Roboty sprzątające to również urządzenia radzące sobie właśnie z myciem okien. W tym poradniku omówimy wszystkie kwestie, które pomocne będą przy decydowaniu, jaki robot myjący okna wybrać. Wyposażając dom w urządzenia ułatwiające utrzymywanie porządku, warto dowiedzieć się także Jakiego robota sprzątającego wybrać?
Spis treści:
- Ranking robotów myjących okna
- Jak działa robot do mycia okien?
- Czy robot może się odczepić od szyby?
- Do czego jeszcze sprawdzi się robot myjący okna?
- Jak wybrać robot do okien? Co jest ważne?
Popularne roboty myjące okna
Ranking robotów myjących okna
- Dobry robot myjący okna – Hobot S6 PRO
- Wydajny robot myjący okna – Hobot 2S
- Innowacyjne urządzenie do mycia szyb – Ecovacs Winbot W1 Pro
- Wszechstronny robot myjący okna – Webber WM170
- Cichy robot myjący szyby – Hobot 298
- Łatwy w obsłudze robot myjący okna – Webber WM200
- Precyzyjne urządzenie do mycia szyb – Ecovacs Winbot W2
Dobry robot myjący okna: Hobot S6 PRO
Hobot S6 PRO został wyposażony w podwójny mop polerujący, dzięki czemu działa płynnie i szybko, zapewniając doskonałe rezultaty. Dzięki dwóm ultradźwiękowym dyszom spryskującym tworzy delikatną mgiełkę wodną, co pozwala na mycie bez smug i zacieków. Zastosowane ściereczki z mikrofibry, poruszające się z prędkością 600 ruchów na minutę, skutecznie usuwają brud i kurz, pozostawiając okna lśniąco czyste. Dodatkowo specjalne czujniki dbają o bezpieczeństwo pracy, umożliwiając robotowi poruszanie się po nierównych powierzchniach oraz wokół krawędzi bezramowych okien.
Wydajny robot myjący szyby: Hobot 2S
Hobot 2S zapewnia dokładne i automatyczne czyszczenie szyb bez smug. Dzięki ultradźwiękowym dyszom rozpylającym wodę lub środek czyszczący w formie lekkiej mgiełki precyzyjnie wyciera okna ściereczką z mikrofibry. Nie pominie przy tym żadnego miejsca dzięki zaprogramowanej trasie. Robot wykonuje dwukrotne mycie: najpierw poziomo, a potem pionowo, a użytkownik ma możliwość dostosowania trasy. Funkcja wykrywania krawędzi i wydłużona ściereczka pozwalają na dokładne czyszczenie narożników. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi urządzenie myje 1 m² w zaledwie 2,4 minuty. Dodatkowo jest zabezpieczony przed upadkiem specjalną linką.
Innowacyjne urządzenie do mycia szyb: Ecovacs Winbot W1 Pro
Jaki robot do mycia okien wybrać, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, nowoczesnych rozwiązaniach i skuteczności? Postaw na Ecovacs Winbot W1 Pro. Urządzenie to, dzięki technologii Cross Auto-Spray, automatycznie rozpyla wodę pod szerokim kątem, skutecznie rozpuszczając zabrudzenia na każdej powierzchni. Co więcej, nowoczesny system planowania trasy WIN-SLAM 3.0 zapewnia dokładne i systematyczne mycie, dostosowując się do różnych potrzeb użytkownika, oferując tryby szybki, głęboki oraz punktowy. Moc ssania na poziomie 2800 Pa oraz 8-poziomowy system bezpieczeństwa gwarantują stabilność działania nawet na śliskich powierzchniach i w razie przerw w zasilaniu.
Wszechstronny robot myjący okna: Webber WM170
Robot myjący Webber WM170 to urządzenie przystosowane do pracy na różnych powierzchniach, takich jak szkło, lustra, płytki czy gładkie ściany. Oferuje 4 tryby pracy, zarówno automatyczne, jak i manualne. Inteligentna technologia Go-Stop precyzyjnie oblicza trasę czyszczenia i zatrzymuje robota przy wykryciu krawędzi, co jest szczególnie przydatne przy oknach dachowych czy oranżeriach. Dodatkowo układ UPS gwarantuje ciągłość pracy w przypadku przerw w zasilaniu, a system antyupadkowy zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Robotem można sterować za pomocą pilota lub aplikacji na smartfonie, co zwiększa wygodę obsługi.
Cichy robot myjący szyby: Hobot 298
Jeśli interesują Cię roboty do mycia okien od Hobot, sprawdź model 298. To nowoczesne urządzenie wyróżniające się cichą pracą. Zostało wyposażone w silnik bezszczotkowy o mocy 72 W, precyzyjne czujniki laserowe i wydajny wentylator Nidec. Dzięki temu gwarantuje skuteczne i szybkie czyszczenie. Urządzenie wykorzystuje ściereczki z mikrofibry oraz ultradźwiękową dyszę, która rozpyla wodę w postaci drobnej mgiełki, dzięki czemu nie powstają smugi. Robot może działać w trybie automatycznym lub być sterowany zdalnie za pomocą smartfona, czy tableta.
Łatwy w obsłudze robot myjący okna: Webber WM200
Robot myjący okna Webber WM200, wyposażony w moc ssania 3000 Pa, to innowacyjne urządzenie, które dzięki wbudowanej pompie próżniowej zapewnia silny chwyt i stabilność pracy na różnych powierzchniach, nawet na dużych wysokościach. Funkcja ssania nie tylko chroni urządzenie przed upadkiem, ale również dociska ściereczkę do czyszczonej powierzchni, zwiększając skuteczność usuwania uporczywych zabrudzeń. Wszechstronność robota pozwala na czyszczenie nie tylko okien, ale także luster, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych czy paneli słonecznych. Czujniki i inteligentne algorytmy dostosowują działanie urządzenia do różnych powierzchni, umożliwiając wydajne czyszczenie każdej przestrzeni.
Precyzyjne urządzenie do mycia szyb: Ecovacs Winbot W2
Ecovacs Winbot W2 to zaawansowany robot do mycia okien, który zapewnia skuteczne i bezpieczne czyszczenie dzięki technologii WIN-SLAM 4.0. System ten gwarantuje optymalne planowanie ścieżki, umożliwiając precyzyjne czyszczenie każdej części okna. Robot został wyposażony w potrójne dysze o precyzyjnym ciśnieniu i szerokim kącie natrysku, dzięki czemu równomiernie rozprowadza wodę, skutecznie usuwając nawet uporczywe zabrudzenia. Urządzenie oferuje pięć trybów czyszczenia: szybkie czyszczenie, głębokie czyszczenie, czyszczenie punktowe, narożników oraz dokładne mycie. Dzięki optymalnej mocy ssania 2800 Pa i systemowi antypoślizgowemu zapewnia stabilność na śliskich powierzchniach.
Jak działa robot myjący okna?
Roboty myjące okna są stosunkowo niewielkie – bez problemu uniesiemy taki robot do mycia okien na jednej dłoni. Urządzenie wyposażone jest w szybko rotujące się dyski. Do nich przyczepione są specjalne, chłonne ściereczki. Mogą być one suche bądź też lekko nasączone detergentem.
Podczas pracy robot jest przez cały czas przyczepiony do szyby. Przyczepność zapewnia mu mały silnik próżniowy. Urządzenie należy włączyć i przyssać do powierzchni, która ma być czyszczona. Na tym nasza rola się kończy. Pozostaje poczekać, aż robot zakończy swoją pracę i przenieść go na kolejną szybę.
Obracające się dyski w robocie, które szybko i sprawnie polerują szybę. Dodatkowo zabrudzenia wsysane są przez silniczek próżniowy. Takie połączenie daje doskonałe efekty.
Oczywiście nasz robot myjący okna nie porusza się po czyszczonej powierzchni na chybił-trafił. Jego ścieżkę wyznacza mu specjalne oprogramowanie, które korzysta z wielu czujników, które zintegrowane są z urządzeniem. Robot nie powraca do raz wyczyszczonych miejsc. Potrafi też wykrywać krawędzie okna.
Czy robot może się odczepić od szyby?
Ponieważ tego typu roboty podczas czyszczenia często pracują na dużej wysokości, większość producentów stosuje dla nich dodatkowe zabezpieczenia.
Roboty myjące okna przez pewien czas pozostają przyssane do czyszczonej powierzchni nawet jeśli wyłączone zostanie zasilanie.
Dodatkowo roboty są często zabezpieczane specjalnym kablem, który fizycznie przytrzymuje je w przypadku upadku.
Zdjęcie: Ecovacs, Robot Winbot 880 trzyma się szklanej powierzchni, wykorzystując zaawansowany system ssący. W przypadku nagłej przerwy w zasilaniu robot nadal będzie nadal przymocowany, korzystając z wewnętrznej baterii zapasowej. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której robot się odczepi, to zawiśnie on na lince zabezpieczającej.
Do czego jeszcze sprawdzi się robot myjący okna?
Głównym zadaniem naszego robota do mycia okien będzie oczywiście mycie szyb. Ale to nie znaczy, że jest to jedyna pomoc, którą możemy od niego uzyskać. Świetnie poradzi sobie takimi powierzchniami płaskimi jak:
- Okna
- Lustra
- Witryny
- Kabina prysznicowa
- Kafelki w łazience lub w kuchni
Jak wybrać robot myjący okna? Co jest ważne?
Najważniejsze cechy i funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego robot do mycia okien:
- Moc silnika
- Kółka i rolki
- Dyski czyszczące
- Linka mocująca
- Tryb automatyczny i manualny
- Mycie okien bezramowych
- Szybkość mycia
- Długość przewodu
- Głośność
Dlaczego w robocie myjącym okna ważna jest moc silnika?
Wybierając robota do mycia okien, na początek rzućmy okiem na moc jego silnika. Im jest ona wyższa, tym robot lepiej przyssa się do czyszczonych powierzchni i tym lepiej będzie zasysał zanieczyszczenia z powierzchni szyby.
Kółka oraz dyski czyszczące
Sprawdźmy też, z czego zrobione są kółka, rolki lub inne elementy, dzięki którym robot przesuwa się po szybie. Idealnie, gdyby były one z miękkich materiałów. W innym przypadku robot do okien może pozostawiać smugi przy poruszaniu się.
Ważna jest także jakość materiału, który pokrywa dyski czyszczące. Będzie on intensywnie wykorzystywany podczas czyszczenia. Powinna to być wysokiej jakości mikrofibra, lub inny materiał, który będzie jednocześnie chłonny i odporny na zużycie. Zwróćmy uwagę, czy nakładki czyszczące łatwo zdejmują się z dysków. Będziemy je dość często zdejmować. Materiał powinien dobrze się prać. Musi być możliwy do wyprania nawet w wysokiej temperaturze.
Jak ważna jest linka mocująca?
Zapytajmy sprzedawcę też, czy robot myjący do okien ma możliwość zabezpieczenia go za pomocą linki mocującej.
Możemy oczywiście zaufać mechanizmowi, który przysysa go do szyby, ale z drugiej strony tego typu urządzenie nie jest tanie i szkoda byłoby ryzykować, że z jakiegoś powodu zdarzy mu się odpaść od szyby i upaść na ziemię.
Upadek z wysokości prawie na pewno skończyłby się uszkodzeniem robota.
Tryb automatyczny i manualny – jak działa?
Niektóre z robotów czyszczących mogą pracować zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym. Ten pierwszy to standardowy tryb pracy, ale warto, żeby nasz robot posiadał też możliwość pracy w tym drugim trybie. Najczęściej odbywa się to za pomocą pilota zdalnego sterowania. Bardzo przydaje się to na przykład w przypadku czyszczenia okien znajdujących się na dużej wysokości – choćby okien dachowych.
Funkcja mycia okien bezramowych
Dowiedzmy się, jak robot będzie zachowywał się na bezramowych oknach. Czy posiada on czujniki, które zatrzymają go w odpowiednim miejscu, mimo, że okno nie posiada ogranicznika w postaci ramki okiennej?
Jaka szybkość mycia?
Koniecznie dowiedz się, jaka jest wydajność robot. Jeśli nie znajdziesz takiej informacji, to zwróć uwagę na szybkość, z jaką będzie się on przesuwał, czyszcząc okno.
Dobrej jakości robot do mycia okien powinien wyczyścić jeden metr kwadratowy okna w czasie poniżej trzech minut.
Odpowiednia długość przewodu
Cześć robotów podczas pracy połączona jest po prostu z gniazdkiem elektrycznym za pomocą kabla. W takim wypadku sprawdźmy, w jak długi kabel został wyposażony nasz model. Jeśli robot posiada również akumulatory, to sprawdźmy, jaką mają one pojemność i jak długo robot może na nich pracować. Nie zaszkodzi też zapytać, jak długo trwa ładowanie akumulatora.
Odpowiednia głośność pracy
Warto też zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez robota. Wyczyszczenie wszystkich okien w domu zajmie nieco czasu, więc warto, żeby robot możliwie jak najmniej przeszkadzał nam w codziennym funkcjonowaniu.
Mogą Cię zainteresować: