Jaki robot myjący okna? Jak wybrać dobry robot do mycia okien?

Mycie okien to dość uciążliwa czynność, którą mało kto lubi wykonywać. Trzeba to jednak robić regularnie, szczególnie w miastach, gdzie czystość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Mamy jednakże dobrą wiadomość dla wszystkich, których chcą szybko i sprawnie poradzić sobie z myciem szyb. Wśród robotów sprzątających znajdziemy takie urządzenie jak robot myjący okna.

W tym poradniku omówimy wszystkie kwestie, które pomocne będą przy decydowaniu, jaki robot myjący okna wybrać.

Zobacz także poradnik: Wszystko o robotach sprzątających

Jak działa robot myjący okna?

Roboty myjące okna są stosunkowo niewielkie – bez problemu uniesiemy taki robot do mycia okien na jednej dłoni. Urządzenie wyposażone jest w szybko rotujące się dyski. Do nich przyczepione są specjalne, chłonne ściereczki. Mogą być one suche bądź też lekko nasączone detergentem.

Podczas pracy robot jest przez cały czas przyczepiony do szyby. Przyczepność zapewnia mu mały silnik próżniowy. Urządzenie należy włączyć i przyssać do powierzchni, która ma być czyszczona. Na tym nasza rola się kończy. Pozostaje poczekać, aż robot zakończy swoją pracę i przenieść go na kolejną szybę.

Obracające się dyski w robocie, które szybko i sprawnie polerują szybę. Dodatkowo zabrudzenia wsysane są przez silniczek próżniowy. Takie połączenie daje doskonałe efekty.

Jak działa robot myjący okna?

Oczywiście nasz robot myjący okna nie porusza się po czyszczonej powierzchni na chybił-trafił. Jego ścieżkę wyznacza mu specjalne oprogramowanie, które korzysta z wielu czujników, które zintegrowane są z urządzeniem. Robot nie powraca do raz wyczyszczonych miejsc. Potrafi też wykrywać krawędzie okna.

Czy robot może się odczepić od szyby?

Ponieważ tego typu roboty podczas czyszczenia często pracują na dużej wysokości, większość producentów stosuje dla nich dodatkowe zabezpieczenia.

Roboty myjące okna przez pewien czas pozostają przyssane do czyszczonej powierzchni nawet jeśli wyłączone zostanie zasilanie.

Dodatkowo roboty są często zabezpieczane specjalnym kablem, który fizycznie przytrzymuje je w przypadku upadku.

Jak wybrać robot myjący okna?

Zdjęcie: Ecovacs, Robot Winbot 880 trzyma się szklanej powierzchni, wykorzystując zaawansowany system ssący. W przypadku nagłej przerwy w zasilaniu robot nadal będzie nadal przymocowany, korzystając z wewnętrznej baterii zapasowej. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której robot się odczepi, to zawiśnie on na lince zabezpieczającej.

Do czego jeszcze sprawdzi się robot myjący okna?

Głównym zadaniem naszego robota do mycia okien będzie oczywiście mycie szyb. Ale to nie znaczy, że jest to jedyna pomoc, którą możemy od niego uzyskać. Świetnie poradzi sobie takimi powierzchniami płaskimi jak:

  • Okna
  • Lustra
  • Witryny
  • Kabina prysznicowa
  • Kafelki w łazience lub w kuchni

Jak wybrać robot myjący okna? Co jest ważne?

Najważniejsze cechy i funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego robot do mycia okien:

Dlaczego w robocie myjącym okna ważna jest moc silnika?

Wybierając robota do mycia okien, na początek rzućmy okiem na moc jego silnika. Im jest ona wyższa, tym robot lepiej przyssa się do czyszczonych powierzchni i tym lepiej będzie zasysał zanieczyszczenia z powierzchni szyby.

Kółka oraz dyski czyszczące

Sprawdźmy też, z czego zrobione są kółka, rolki lub inne elementy, dzięki którym robot przesuwa się po szybie. Idealnie, gdyby były one z miękkich materiałów. W innym przypadku robot do okien może pozostawiać smugi przy poruszaniu się.

Robot do mycia okien - na co zwrócić uwagę?

Ważna jest także jakość materiału, który pokrywa dyski czyszczące. Będzie on intensywnie wykorzystywany podczas czyszczenia. Powinna to być wysokiej jakości mikrofibra, lub inny materiał, który będzie jednocześnie chłonny i odporny na zużycie. Zwróćmy uwagę, czy nakładki czyszczące łatwo zdejmują się z dysków. Będziemy je dość często zdejmować. Materiał powinien dobrze się prać. Musi być możliwy do wyprania nawet w wysokiej temperaturze.

Jak ważna jest linka mocująca?

Zapytajmy sprzedawcę też, czy robot myjący do okien ma możliwość zabezpieczenia go za pomocą linki mocującej.

Możemy oczywiście zaufać mechanizmowi, który przysysa go do szyby, ale z drugiej strony tego typu urządzenie nie jest tanie i szkoda byłoby ryzykować, że z jakiegoś powodu zdarzy mu się odpaść od szyby i upaść na ziemię.

Upadek z wysokości prawie na pewno skończyłby się uszkodzeniem robota.

Tryb automatyczny i manualny – jak działa?

Niektóre z robotów czyszczących mogą pracować zarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym. Ten pierwszy to standardowy tryb pracy, ale warto, żeby nasz robot posiadał też możliwość pracy w tym drugim trybie. Najczęściej odbywa się to za pomocą pilota zdalnego sterowania. Bardzo przydaje się to na przykład w przypadku czyszczenia okien znajdujących się na dużej wysokości – choćby okien dachowych.

Funkcja mycia okien bezramowych

Dowiedzmy się, jak robot będzie zachowywał się na bezramowych oknach. Czy posiada on czujniki, które zatrzymają go w odpowiednim miejscu, mimo, że okno nie posiada ogranicznika w postaci ramki okiennej?

Jaka szybkość mycia?

Koniecznie dowiedz się, jaka jest wydajność robot. Jeśli nie znajdziesz takiej informacji, to zwróć uwagę na szybkość, z jaką będzie się on przesuwał, czyszcząc okno.

Dobrej jakości robot do mycia okien powinien wyczyścić jeden metr kwadratowy okna w czasie poniżej trzech minut.

Odpowiednia długość przewodu

Cześć robotów podczas pracy połączona jest po prostu z gniazdkiem elektrycznym za pomocą kabla. W takim wypadku sprawdźmy, w jak długi kabel został wyposażony nasz model. Jeśli robot posiada również akumulatory, to sprawdźmy, jaką mają one pojemność i jak długo robot może na nich pracować. Nie zaszkodzi też zapytać, jak długo trwa ładowanie akumulatora.

Odpowiednia głośność pracy

Warto też zwrócić uwagę na poziom hałasu generowanego przez robota. Wyczyszczenie wszystkich okien w domu zajmie nieco czasu, więc warto, żeby robot możliwie jak najmniej przeszkadzał nam w codziennym funkcjonowaniu.

Popularne roboty myjące okna

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.2/5 (21 głosów)

Czytaj więcej