Jaki robot mopujący wybrać? Poradnik

16.05.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W XXI wieku jest już niewiele urządzeń AGD, które potrafią nas zaskoczyć. Można zaryzykować stwierdzenie, że we właściwie każdej dziedzinie życia jesteśmy przez nie otoczeni – od robienia posiłków począwszy, na koszeniu trawników kończąc. Dużym wsparciem w codziennych obowiązkach są roboty mopujące, dzięki którym możesz zaoszczędzić czas jaki poświęcasz na mycie podłóg. Zanim jednak zdecydujesz się, jaki robot mopujący wybrać, warto poznać działanie oraz najważniejsze funkcje tego urządzenia.

Więcej w poradniku: Jaki robot sprzątający wybrać?

Jak działa robot mopujący do podłóg?

Zanim zdecydujesz, jaki robot mopujący wybrać, warto poznać jego sposób działania oraz sprawdzić, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Robot mopujący to urządzenie mniejsze od odkurzacza. Jest też stosunkowo niskie, ponieważ często podczas pracy musi wjeżdżać pod różnego rodzaju meble. Do spodu robota musimy na początek przyczepić specjalną ściereczkę z miękkiego i bardzo chłonnego materiału. Przyciąga ona kurz i brud.

Robot mopujący do podłogi posiada dwa tryby pracy:

 • ścieranie podłogi na sucho – robot porusza się przez cały czas do przodu, polerując podłogę i zmiatając z niej kurz i pył
 • ścieranie podłogi na mokro – w trybie sprzątania na mokro roboty mopujące najczęściej poruszają się krótkimi ruchami w przód i w tył. Naśladują w ten sposób ruchy naszych rąk podczas mycia podłogi.

Po zostawieniu robota w pomieszczeniu przeznaczonym do czyszczenia i jego włączeniu możemy wyjść z pokoju. Urządzenie samodzielnie wyznaczy sobie trasę, po której będzie się poruszało. Specjalny zespół czujników pozwala mu unikać przeszkód. Robot nie będzie wjeżdżał na dywany i wykładziny. Czujniki do wykrywania uskoków terenu sprawiają, że nie spadnie on ze schodów.

Wysokiej jakości roboty mopujące podczas pojedynczego cyklu pracy są w stanie wyczyścić ponad 150 metrów kwadratowych podłogi. Robot zasilany jest za pomocą akumulatora.

Jaki robot mopujący wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Pytanie – jaki robot mopujący wybrać? Zanim udamy się do sklepu w celu kupna robota mopującego, warto dowiedzieć się, na co w szczególności powinniśmy zwracać uwagę.

 • czas pracy na pełnym ładowaniu
 • czas ładowania akumulatorów
 • rodzaj czujników
 • tryby pracy
 • ograniczanie obszaru mopowania
 • poziom generowanego hałasu

Czas pracy na pełnym ładowaniu

Ocenę naszego robota mopującego rozpocznijmy od najbardziej podstawowego parametru, jakim jest czas jego pracy na pełnym ładowaniu. Powinien on wynosić co najmniej powyżej pół godziny. Taki czas jest wystarczający na dokładne wymycie jednego dużego pomieszczenia lub kilku mniejszych. Wybierając model o zbyt krótkim czasie pracy, ryzykujemy, że po powrocie do domu zastaniemy umyte jedynie pół podłogi, a naszego robota z rozładowanym akumulatorem.

Czas ładowania akumulatorów

W przypadku tego parametru oczywiście im dłużej tym gorzej. Pamiętajmy, że robot nie zawsze rozpoczyna mycie z w pełni naładowanym akumulatorem. Często jest on w części rozładowany jeszcze po poprzednim myciu. Czas ładowania akumulatora zależy przede wszystkim od jego pojemności, ale też i jakości. Tanie roboty wyposażone w akumulatory o niewielkiej pojemności potrafią ładować się bardzo długo. Upewnijmy się wiec, czy czas ładowania naszego robota wynosi poniżej trzech godzin.

Rodzaj czujników – na co wpływa?

Dla sprawnego poruszania się, każdy robot mopujący wyposażony jest w czujniki umożliwiające mu orientację w terenie. Bez nich jego poruszanie się po pomieszczeniu byłoby niemożliwe. Poza klasycznymi czujnikami zapewniającymi ruch we wszystkich kierunkach, roboty mopujące mają też różnego rodzaju czujniki specjalne, które zwiększają ich efektywność i bezpieczeństwo pracy.

W przypadku, gdy w naszym domu są schody, sprawdźmy, czy robot wyposażony jest w czujnik uskoku terenu. Jeśli tak, to możemy być pewni, że zatrzyma się przed schodami. Jeśli nie, to jest spore prawdopodobieństwo, że będzie z nich spadać.

Robot mopujący podłogi powinien posiadać też czujniki zderzeniowe. Zabezpieczają one zarówno robota, jak też meble i inne sprzęty domowe przed zarysowaniem przez próbującego przejechać robota. Jeśli robot wyposażony został w czujniki zderzeniowe, to po dojechaniu do przeszkody, wybierze sobie alternatywną trasę.

jaki robot mopujący do podłóg

Jakie tryby pracy?

Dobrze, jeśli nasz robot mopujący podłogi będzie możliwie wszechstronny w użytkowaniu. Powinien więc posiadać kilka trybów pracy.

 • tryb mopowania – to oczywiście podstawowy tryb. Po jego ustawieniu robot czyści podłogę na mokro przy użyciu wilgotnej ściereczki nasączonej detergentem,
 • tryb zamiatania – w takim przypadku robot będzie używać suchych ściereczek, by powycierać kurz, pył i brud,
 • tryb intensywnego mycia – robot będzie pracował wolniej, ale za to znacznie dokładniej.

Ograniczanie obszaru mopowania

Bardzo przydatna funkcja, w którą powinien być wyposażony nasz robot. Dzięki możliwości ograniczenia obszaru pracy, będziemy pewni, że robot nie odwiedzi również pomieszczeń, które chcemy trzymać poza jego zasięgiem.

Ograniczanie dostępnego obszaru odbywa się najczęściej za pomocą tak zwanych wirtualnych ścian. Wyznaczamy je za pomocą stawianych na podłodze nadajników, które układają się w linię. Takiej bariery nasz robot nie będzie w stanie przekroczyć. Możemy ustawić je na stałe lub za każdym razem, przed włączeniem robota.

Bariery te będą chronić nie tylko wyjście z pokoju, ale też cenne przedmioty, czy nawet legowiska oraz miski naszych domowych zwierzaków, które mogą nie przepadać za mechanicznym towarzystwem.

Poziom generowanego hałasu

Najczęściej robot mopujący do podłóg będzie pracował, gdy nie będzie nas w domu. Ale będzie się też zdarzać, że będzie nam pomagał podczas sprzątania. Dlatego też powinien on pracować możliwie cicho, by nie irytować nas swoim dzianiem. Tak więc w miarę możliwości poprośmy sprzedawcę, aby uruchomił nam robota przed jego zakupem i posłuchajmy, jak głośno pracuje. Jeśli kupujemy go zdalnie, warto upewnić się, czy jego hałas nie przekracza 65-70 dB.

Sterowanie pilotem – jak działa?

Nasz robot ma oczywiście za zadanie pracować samodzielnie. Ale czasem się zdarza, że mamy potrzebę pokierować jego pracą. Na przykład, gdy pomieszczenie ma wiele różnych zakamarków, do których robot nie potrafi dojechać samodzielnie. W takim przypadku bardzo przydaje się funkcja manualnego sterowania. Odbywa się to za pomocą pilota, po przełączeniu robota w tryb sterowania ręcznego.


Roboty sprzątające i akcesoria, które polecamy do sprzątania:

Roboty mopujące


Roboty odkurzające


Roboty myjące okna


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Sprawdź cenę!
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 49,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 62,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!