Jaki robot kuchenny wybrać? Doradzamy

03.01.2018 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dla osób lubiących gotować prawdziwym skarbem są roboty kuchenne – najlepiej wyposażone w misę i komplet przystawek. Oferują one możliwości, jakich nie znajdziemy w żadnym innym sprzęcie AGD.

Bez większej przesady można powiedzieć, że z jedzeniem są w stanie zrobić wszystko – od obierania, przez siekanie, mielenie, miksowanie, po wyrabianie ciasta i podgrzewanie potraw. Jaki robot kuchenny sprawdzi się najlepiej w Twoim domu?

Rodzaje robotów kuchennych

Nasz przegląd robotów kuchennych zacznijmy od zapoznania się z konstrukcją tych urządzeń. Należy wiedzieć, że nie ma jednego schematu budowy robotów kuchennych – mogą one wyglądać w bardzo różny sposób. Podstawowy podział to roboty kuchenne wyposażone w napęd znajdujący się w dolnej części oraz te, które silnik zamontowany mają na górze.

Robot z silnikiem w podstawie

Urządzenia z silnikiem znajdującym się w podstawie to starszy typ konstrukcji. Jednak starszy, nie znaczy gorszy. Taki układ ma kilka zalet. W tym przypadku różnego rodzaju przystawki, takie jak moduł malaksera, blendera, czy sokowirówki nakładamy od góry. Jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Łatwiej dodaje się też składniki – najczęściej przez specjalny otwór w pokrywie.

jaki robot kuchenny

Robot planetarny

W przypadku napędu znajdującego się w górnej części urządzenia, moduł ten wraz z zamontowaną końcówką opuszcza się do misy znajdującej się poniżej. Droższe modele tego typu robotów kuchennych nazywane są planetarnymi. Robot kuchenny planetarny miesza na wszystkie kierunki, mieszadła obracają się wokół własnej osi oraz wokół misy. Jest to najbardziej efektywny sposób mieszania doskonale łączący wszystkie składniki.


jaki robot kuchennyW przypadku tańszych modeli mieszanie odbywa się jedynie w jednym kierunku. Mieszadła obracają się wyłącznie wokół własnej osi i zgodnie ze wskazówkami zegara. Ten sposób mieszania charakterystyczny jest dla podstawowych modeli robotów kuchennych

Jaka moc robota kuchennego?

Moc robota kuchennego to parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Słabsze roboty kuchenne będą kiepsko radzić sobie z wymagającymi zadaniami. Będą gorzej mielić twarde substancje i wolniej zagniatać ciasto. Mocny robot kuchenny wszystkie czynności wykonywać będzie szybko i sprawnie.

 • Moc poniżej 700W – roboty kuchenne, które mogą być wykorzystywane do mało wymagających zadań,
 • Moc pomiędzy 700W a 1000W – taką moc możemy potraktować jako standardową. Robot kuchenny do wyrabiania ciasta powinien taką moc posiadać. Choć z ugniataniem ciasta może mieć już problemy.
 • Moc powyżej 1000W – oznacza już bardzo dużą sprawność. Takim urządzeniom niestraszne są najcięższe zadania w tym ugniatanie dużej ilości ciasta.

Pamiętajmy też, że roboty kuchenne o niższej mocy najczęściej mają jedną, niezmienną prędkość obrotów. Ewentualnie kilka dodatkowych wariantów. Roboty kuchenne dysponujące dużym zapasem mocy często mogą płynnie modyfikować prędkość obrotów. Umożliwia to podłączenie do nich wielu modułów dodatkowych.

Nasz robot kuchenny może obsłużyć zarówno moduł maszynki do mięsa, który działa na niskich obrotach silnika, jak i kubek miksujący, który wymaga bardzo wysokich obrotów.

Jaka pojemność robota kuchennego?

Ten parametr jest równie ważny co moc. Powinniśmy zwrócić na niego uwagę szczególnie podczas zakupów przez Internet, gdy nie jesteśmy w stanie na własne oczy zweryfikować wielkości. Może się bowiem okazać, że w robocie, który kupiliśmy, nie będziemy w stanie przygotować posiłku dla całej rodziny, a jedynie dla jednej lub dwóch osób.

Pojemność misy malaksera:

Roboty kuchenne Bosch

Ilość obrotów w mikserze – jaka najlepsza?

Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się prosta – im więcej prędkości, tym lepiej. Jednak, gdy poznamy bliżej specyfikacjom robotów kuchennych, okaże się, że niektóre z nich w ogóle nie mają podanych wariantów prędkości. Droższe modele mają obroty regulowane płynnie. Jest to świetne rozwiązanie, bo prędkość ustawiamy sobie dokładnie tak, jak potrzebujemy.

Oprócz prędkości zwróćmy też uwagę na inne parametry opisujące pracę robota kuchennego. Przede wszystkim na ruch pulsacyjny. Pozwala on lepiej wymieszać składniki i jest zalecany w niektórych przepisach. Na rynku spotkamy też modele z funkcją płynnego startu. Dzięki niej robot kuchenny nie wchodzi od razu na najwyższe obroty, co w niektórych przypadkach może skutkować rozchlapywaniem mieszanych składników.

Najpopularniejsze przystawki do robota kuchennego

Roboty kuchenne to urządzenie wielofunkcyjne. Jest to możliwe dzięki możliwości podłączenia do nich wielu przystawek służących do różnych celów. Oprócz standardowego malaksera najpopularniejsze z nich to:

 • Kubek miksujący – służy do przygotowania koktajli, zupek czy przecierów z owoców i warzyw. Robot kuchenny z blenderem jest też nieoceniony do drinków i sosów,
 • Zestaw tarcz – dzięki dwustronnym tarczom nasze składniki możemy ciąć w wiórki, na plasterki i talarki. Możemy też ścierać i szatkować. Dostępne są też między innymi tarcze do cięcia warzyw na wzór azjatycki i do cięć ziemniaków na frytki,
 • Pojemnik do ciasta – specjalny pojemnik służący do wyrabiania i zagniatania ciasta. Całą tą męczącą czynność może wykonać za Ciebie robot kuchenny,
 • Maszynka do mielenia – idealna przystawka dla osób lubiących mięso. Nie musisz kupować osobnej maszynki – wystarczy ta nakładka,
 • Sokowirówka – robot kuchenny z sokowirówką z powodzeniem zastępuje tego typu osobny sprzęt AGD. Moduł sokowirówki błyskawicznie zrobi dla Ciebie doskonałe soki.

Jaki robot kuchenny do wyrabiania ciasta?

Wyrabianie i ugniatanie ciasta to męcząca czynność. Jaki robot kuchenny szybko i sprawnie zrobi dla nas ciasto? Musi mieć on odpowiednią funkcję i wyposażenie. Jednak kupując robota kuchennego do wyrabiania ciasta, bądźmy bardzo dociekliwi.

jaki robot kuchenny

Wiele robotów kuchennych potrafi wyrabiać ciasto, ale tylko niektóre potrafią je ugniatać. To, że w opisie danego modelu robota kuchennego znajduje się notka o wyrabianiu ciasta, nie znaczy, że będzie on je zagniatał. W opisie powinno być jasno napisane, że robot kuchenny z funkcją wyrabiania ciasta potrafi zarówno wyrabiać, jak i zagniatać ciasto.

Jeśli zależy nam na tej funkcji, sprawdźmy też dokładnie, jaka jest pojemność misy, w której nasz robot kuchenny wyrabia i ugniata ciasto. Mikser do wyrabiania ciasta powinien mieć misę o pojemności co najmniej 3-4 litrów.

Zobacz roboty kuchenne do ciasta >

Jaki robot kuchenny z funkcją gotowania?

Być może zdziwisz się, ale współczesne roboty kuchenne potrafią też gotować. Jaki robot kuchenny sprawdzi się przy takiej funkcji i jak on działa? W takim przypadku baza robota kuchennego pełni jednocześnie funkcję płyty indukcyjnej o mocy około 1000W.

Misa, w której przygotowywane są dania, zrobiona jest z odpowiedniego metalu, co umożliwia jej podgrzewanie metodą indukcji. Ten rodzaj podgrzewania jest bardzo bezpieczny. Ciepło emitowane jest jedynie, gdy płyta ma kontakt z misą. W przypadku jej ściągnięcia błyskawicznie się chłodzi.

Niektóre roboty kuchenne z wyższej półki potrafią też gotować na parze. Inne posiadają też funkcję sauté. Polega ona na lekkim smażeniu, które umożliwia uzyskanie właściwego aromatu potraw duszonych, sosów, ryżu i makaronów.

Robot kuchenny z funkcją gotowania nie musi służyć tylko do robienia dań obiadowych. Możliwe są też inne zastosowania, do których nie jest konieczne osiąganie bardzo wysokich temperatur. Delikatne podgrzewanie świetnie się sprawdza na przykład do wyrastania ciasta.

Innym przykładem jest temperowanie czekolady, czyli kilkukrotne podgrzewanie i schładzanie, dzięki czemu jest gładka i ma piękny połysk. Robot kuchenny do gotowania sprawdzi się w każdej kuchni.

Misa w robocie – jaka najlepsza?

Oczywiście im trwalszy jest materiał, z którego wykonana jest misa, tym dla nas lepiej. Z tego względu najlepszym wyborem będzie misa stalowa. Sprawdźmy jedynie, czy jest to stal nierdzewna. Ważne, żeby nie korodowała ona nawet w przypadku mycia w zmywarce, w której jak wiadomo, często używamy soli do czyszczenia.

Niestety roboty kuchenne wyposażone w stalową misę są droższe od tych z misą plastikową. Jeśli zdecydujemy się na plastikową wersję, sprawdźmy, czy nadaje się ona do mycia w zmywarce. Misa powinna być też twarda i wykonana z grubego tworzywa, co zapobiegnie jej uszkodzeniom podczas użytkowania.

jaki robot kuchenny

Nowoczesne funkcje robotów kuchennych

Zastanawiasz się, jaki robot kuchenny wybrać oraz co jeszcze potrafią nowoczesne roboty kuchenne? Lista ta jest długa. My przedstawiamy najciekawsze z funkcji.

 • Funkcja emulgowania – emulgowanie to proces łączenia dwóch niemieszających się cieczy – na przykład oleju z wodą. Dzięki robotom wyposażonym w taką funkcję, szybko zrobisz pyszne majonezy, sosy, sorbety czy musy.
 • Zintegrowana waga – często korzystasz z przepisów? Robot wyposażony w wagę kuchenną znacznie ułatwi przygotowywanie nowych dań. Każdy ze składników możesz dodać dokładnie w takiej ilości, jaka została wskazana w przepisie.
 • Gotowanie na parze – tę funkcję posiadają tylko drogie modele robotów kuchennych, ale mimo wszystko warto zastanowić się nad ich zakupem. Gotowanie na parze gwarantuje zdrowe i bardzo smaczne posiłki, zachowujące większość witamin i składników odżywczych.

Jakie są zabezpieczenia w robotach kuchennych?

Robot kuchenny nie powinien stanowić zagrożenia dla dorosłych, ale dla dzieci może być już niebezpieczny. Szczególnie jeśli skorzystają z niego bez nadzoru. Dlatego też urządzenie, na które się zdecydujemy, powinno posiadać wysokiej klasy zabezpieczenia.

Podstawowa sprawa to blokada uruchomienia bez odpowiednio założonej pokrywy. Funkcję tę pełni specjalny czujnik, który kontroluje czy pokrywa jest na miejscu, oraz, co ważne, czy jest właściwie zamocowana. Jeśli tak nie jest, automatycznie odłącza zasilanie.

Innym istotnym zabezpieczeniem jest hamulec, jaki robot kuchenny posiada. Zatrzymuje on pracę noża w przypadku zdjęcia pokrywy oraz ma za zadanie unieruchomić ostrza maksymalnie w ciągu dwóch sekund. W przypadku braku takiego hamulca, ostrza mogą kręcić się jeszcze przez kilka sekund siłą własnego rozpędu.

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!