W tym poradniku znajdziesz:

 • Projektor, telewizor czy monitor dla gracza? Co wybrać?
 • Dlaczego warto wybrać projektor do gier?
 • Jaki projektor do gier? Na co zwrócić uwagę?
 • Jaki projektor do konsoli lub PC?
 • Jak podłączyć projektor do konsoli lub PC?

Jaki projektor do gier? Jaki projektor do konsoli lub PC?

Świat współczesnych gier potrafi być naprawdę wciągający nawet gdy gramy na niewielkim monitorze. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jak fantastycznym uczuciem jest grać, patrząc na obraz zajmujący całą ścianę w pokoju. Wbrew pozorom nie jest to trudne do osiągnięcia. Wystarczy kupić odpowiedni projektor do grania.

Projektory to oczywiście wyższy wydatek niż monitory. Jednak wrażenia z gry są zdecydowanie tego warte. Jaki projektor do gier wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Projektor, telewizor czy monitor dla gracza? Co wybrać?

Zanim przejdziemy do zalet projektora, omówmy krótko cechy innego sprzętu, który również możemy podłączyć do konsoli, czy komputera.

Telewizor czy projektor?

Podstawowa zaleta telewizora do gier to lepsza jasność, kontrast i odwzorowanie kolorów. W nowoczesnych telewizorach otrzymamy również efektowny tryb HDR. Telewizory mogą również zaoferować nieco lepszy system dźwięku niż projektory – jeśli nie zamierzamy podłączać dodatkowych głośników. W porównaniu do projektora nie wymagają też gładkiej, jasnej (najlepiej białej) ściany do rzucenia obrazu. Nie generują tyle ciepła co projekty i są znacznie cichsze. Nadają się lepiej do dłuższych rozgrywek. Zobacz również: Projektor zamiast TV – dla kogo i czy warto?

Więcej o telewizorach do gier dowiesz się w poradniku: Jak wybrać telewizor do gier?

Zobacz telewizory w sklepie >

Monitor czy projektor?

Monitor do gier sprawdzi się lepiej od projektora przede wszystkim w grach wymagających wygodnej i komfortowej pozycji w grze, używania klawiatury i myszki, a więc w dynamicznych strzelankach sieciowych i grach strategicznych. Dobry monitor gamingowy co prawda nie ma rozmiaru zbliżonego do obrazu z projektora, ale może oferować rozdzielczość 4K, dokonały czas reakcji plamki, czy błyskawiczne odświeżanie obrazu.

Więcej o monitorach do gier dowiesz się w poradniku: Jak wybrać monitor do gier?

Zobacz monitory dla graczy w sklepie >

jaki projektor do gier

Dlaczego warto wybrać projektor do gier?

Do czynników, które wpływają na wybór projektora zamiast monitora czy telewizora należą:

 • wielkość obrazu – podstawową zaletą projektora jest oczywiście wielkość wyświetlanego obrazu. Może on mieć nawet 100 lub więcej cali,
 • współdzielenie ekranu – doskonale wygląda to przy samodzielnej grze, ale też w końcu komfortowo będziemy mogli grać ze znajomymi na współdzielonym ekranie,
 • głębia kolorów i kontrast – wysokiej klasy projektor do konsoli lub PC-ta zachwyci nas doskonałą głębią kolorów i świetnym kontrastem. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na zakup projektora w technologii SXRD,
 • mobilność – dużą zaletą projektora jest też jego mobilność. Chcesz pograć u znajomego? Telewizora raczej ze sobą nie weźmiesz. Ale projektor wystarczy zapakować do torby i w drogę,
 • efekt wyświetlania obrazu 3D – warto też wspomnieć, że niektóre modele projektorów umożliwiają wyświetlanie obrazu 3D. Przy użyciu przez widza aktywnych okularów migawkowych, w połączeniu z wielkością wyświetlanego obrazu, efekty mogą być imponujące. Oczywiście niektóre telewizory również przystosowane są do odtwarzania obrazu 3D, ale pamiętajmy, że im mniejszy ekran, tym efekt wizualny jest słabszy.

Zobacz projektory obsługujące 3D >

Jakie są minusy projektorów?

Minus projektora, to konieczność posiadania odpowiedniego pomieszczenia z wystarczająco dużą ścianą, na której będziemy mogli wyświetlić obraz. Kolejna niedogodność to duża ilość ciepła wydzielana przez projektor. Po kilku godzinach jego użytkowania temperatura w pomieszczeniu wzrasta.

Jaki projektor do gier? Na co zwrócić uwagę?

Decydując, jaki projektor do gier sprawdzi się najlepiej, zwróćmy uwagę na jego kluczowe cechy i parametry:

 • technologia,
 • kontrast,
 • jasność,
 • rozdzielczość,
 • minimalna odległość rzutu,
 • częstotliwość odświeżania.

Technologia w projektorach

Przede wszystkim sprawdźmy, jaka technologia została w nim zastosowana. W praktyce możemy się obecnie spotkać z projektorami LCD, DLP lub SXRD (zależnie od producenta projektora, technologia ta może również nosić nazwę LCoS – Liquid Crystal on Silicon). W sprzedaży bez problemu znajdziemy też projektor LED, ale nie są one raczej polecane do gier m.in. ze względu na niewielką jasność, jaką są w stanie wytworzyć.

W tańszych projektorach LCD z jedną matrycą otrzymamy z reguły nieco słabszą jasność i kontrast. Droższe modele, wyposażone w nawet trzy matryce polisilikonowe, dadzą nam doskonałą jasność i jakość kolorów.

Technologia w projektorach DLP zapewnia nam dobry kontrast i błyskawiczne odświeżanie obrazu, co jest bardzo istotne w dynamicznych grach. Możliwe jest też uzyskanie głębokiej czerni.

Dobrym połączeniem technologii LCD i DLP jest technologia LCoS. Obraz w grze będzie cechował się bardzo wysokim kontrastem, idealnymi kolorami i doskonałą płynnością. Co więcej, wygładzone są krawędzie pikseli, co dodatkowo poprawia jakość obrazu. Technologia LCoS występuje też pod nazwą SXRD. Godnym polecenia modelem projektora wykorzystującego technologię SXRD jest Sony VPL-HW65/B.

Kontrast, jasność i rozdzielczość

Kupując projektor, zwróćmy uwagę na kontrast jaki oferuje. W świecie gier często ważne są nawet małe detale. Odpowiedni kontrast pomoże nam je dostrzec. Postarajmy się wybrać projektor z kontrastem 3000:1 lub lepszym.

Ważny jest też poziom jasności, jaki jest w stanie wytworzyć nasz projektor. Szczególnie jeśli grać będziemy w jasnych pomieszczeniach. Starajmy się w takim wypadku wybrać projektor o jasności co najmniej 3000 ANSI Lumenów.

Tu absolutne minimum to Full HD. Jeśli jednak mamy wystarczająco dużo środków, to możemy zafundować sobie projektor 4K. Bez wątpienia zachwyci nas jakością obrazu.

Minimalna odległość rzutu

Wybierając projektor, weźmy też pod uwagę odległość, jaką mamy do dyspozycji pomiędzy urządzeniem, a ścianą. Jeśli jest ona duża, na przykład pięć metrów, to nie musimy się martwić.

Jeśli jednak mamy znacznie mniejsze pomieszczenie, to większość projektorów nie będzie mogła zaprezentować nam swojego maksymalnego obrazu. Wtedy warto zastanowić się nad zakupem projektora z krótkim rzutem lub ultrakrótkim rzutem. Projektory z krótkim rzutem do zaprezentowania pełnego obrazu potrzebują około 1 metra odległości od ściany. Projektorom z ultrakrótkim rzutem wystarczy zaledwie kilkanaście centymetrów.

Częstotliwość odświeżania

Istotna jest też częstotliwość odświeżania – jest ona podawana w hercach (Hz). Każdy gracz wie, jak bardzo dynamiczne potrafią być niektóre wyścigi. Tu zasada jest prosta – im wyższa jest częstotliwość, tym dla nas lepiej.

jaki projektor do gier

Jaki projektor do konsoli lub PC?

Bez wątpienia idealnym rozwiązaniem jest projektor o rozdzielczości  FullHD, a jeśli dysponujemy odpowiednio dużym budżetem nawet projektor 4K. Wiele jednak zależy od gier w jakie będziemy grać i wydajności naszego komputera. Uruchomienie gier w rozdzielczości FullHD lub 4K wymaga niekiedy bardzo wydajnej karty graficznej, a więc do niektórych komputerów lub laptopów może nam wystarczyć projektor HD 720p.

Mając bardzo wydajny komputer z mocną kartą graficzną, w Wiedźmina3 najlepiej będzie zagrać z projektorem FullHD lub 4K. Z kolei do dynamicznych wyścigów optymalny projektor do PS4 to HD lub FullHD.

Projektor do gier powinien oferować co najmniej 3000 lumenów, a do gry w świetle dziennym 3500 lumenów lub więcej. Kontrast 15.000:1 lub większy.

Jeśli wybieramy projektor do gier z myślą o częstym transportowaniu go, można zdecydować się na modele HD, ale za to ważące do 1.5kg. Projektor do gier musi mieć złącze HDMI.

Jak podłączyć projektor do konsoli?

Podłączenie się do konsoli nie powinno nam sprawić trudności. Projektor do konsoli podłączamy najczęściej po prostu za pomocą kabla HDMI. Czasem jest też możliwość skorzystania z innych przewodów. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w instrukcji obsługi projektora.

Jak podłączyć projektor do komputera stacjonarnego?

W tym przypadku zdecydowanie także powinniśmy skorzystać z kabla HDMI. Wszelkie inne sposoby mogą pogorszyć nam jakość obrazu i dynamikę gier. Mowa tu także o łączności bezprzewodowej. Nawet jeśli mamy projektor z wifi, to w przypadku gier rozwiązanie to jest odradzane z uwagi na niską przepustowość takiego łącza. Niski transfer danych może spowodować istotne pogorszenie się płynności wyświetlanego obrazu.

Zobacz kable HDMI w sklepie >

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Projektory Ekrany do projektorów Akcesoria do projektorów
jaki projektor do gier jaki projektor do gier jaki projektor do gier

Jaki projektor do gier? Jaki projektor do konsoli lub PC?
5 (100%) 1 głosów