Jaki projektor? 10 porad, które ułatwią zakup

02.02.2018 | autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Projektory multimedialne znajdują zastosowanie nie tylko w domu, ale również,  w warunkach biurowych, czy szkolnej klasie. Zanim zadasz sobie pytanie jaki projektor wybrać, warto przeanalizować czym rzeczywiście jest i czego możesz oczekiwać od projektora multimedialnego.

Czy są cechy, które szczególnie określają projektory multimedialne? Jak się przekonamy ważne jest nie tylko, by projektor spełniał pewne kryteria, ale by spełniał je odpowiednio do typu treści i warunków, w których będzie pracował.

Przyjrzymy się najważniejszym cechom projektorów z odpowiedniej perspektywy.

Jaka rozdzielczość wyświetlania projektora?

Projektory określane jako multimedialne oferują dziś bardzo szeroki zakres  rozdzielczości od SVGA aż do 4K. Im większa rozdzielczość tym lepiej. Przyda się to podczas wyświetlania zdjęć, filmów popularnonaukowych, a szczególnie gdy zdecydujemy się na dużą przekątną wyświetlania.

Najpopularniejsze rozdzielczości ekranu:

  • 1024 x 768
  • 1280 x 800
  • 1920 x 1080
  • 1920 x 1200
  • 3840 x 2160

Najkorzystniejszą będzie projektor o rozdzielczości 1920 x 1200  pikseli (WUXGA), która pozwoli przystosować się nie tylko do wysokiej rozdzielczości treści, ale też tych z proporcjami 16:10.

Alternatywą, gdy wybieramy projektor do filmów jest projektor o rozdzielczości Full HD. Projektory o rozdzielczości XGA nadal mają sens, gdy w grę wchodzi bardzo duża jasność i niezbyt duży budżet na zakup.

Projektory Full HD

Funkcja dostosowania położenia obrazu – jak działa?

Nie zawsze uda się umieścić projektor dokładnie na wprost ekranu lub ściany.  W tym celu projektor powinien być wyposażony w funkcje korekty zniekształceń trapezowych (ang. keystone). Pozwala to ustawić projektor z boku, przechylony w górę lub w dół i nadal uzyskać obraz idealnie prostokątny.

W urządzeniach typowo biznesowych lub edukacyjnych przydatna będzie też funkcja niezależnej korekty położenia każdego z narożników obrazu.

Jaki kontrast i kolory w projektorze wybrać?

Z kolorami sprawa jest prosta – co prawda projektory LCD dają lepiej nasycone barwy, ale nowej generacji projektory DLP radzą sobie nie tylko z dobrym oddaniem czerni, ale i kolorystyką obrazu.

Istotniejsze od technologii wyświetlania są technologie wspierające kompatybilność z różnymi przestrzeniami kolorów. Na przykład zgodność z REC.709 przekłada się na ogólnie bardzo dobrą pracę z kolorami niezależnie od materiału wejściowego.

Kontrast jest istotny gdy wybieramy projektor do kina domowego lub gdy chcemy z projektora korzystać w ciemności. Wtedy jak najwyższy współczynnik kontrastu jest wskazany. Jeśli w pomieszczeniu projekcyjnym będzie choć trochę światła zastanego to ten parametr nie gra wielkiej roli. Technologia HDR w projektorach multimedialnych na razie nie oferuje realnych możliwości.

Istnieją również projektory, które obsługują technologię 3D. Wystarczy połączyć projektor do źródła 3D oraz posiadać odpowiednie okulary 3D.

Projektory z obsługą 3D

Żywotność źródła światła – jaka najlepsza?

Projektor multimedialny, a szczególnie projektor do domu, z pewnością będzie pracował często. To oznacza, że należy zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji związane w największym stopniu z kosztami wymiany zużytego źródła światła.

Najlepszym rozwiązaniem jest projektor laserowy, którego źródło światła wytrzyma przez co najmniej 20 do 30 tysięcy godzin. Taki projektor jednak kosztuje sporo.

Coraz lepiej radzą sobie tańsze projektory wyposażone w zwykłe lampy wysokociśnieniowe. W specjalnych trybach, z optymalizacją wyświetlania, są one w stanie pracować przez co najmniej 6-8 tysięcy godzin, zanim jakość obrazu zacznie się widocznie pogarszać.

Dostępne są już modele, które w trybie Eco lub Dynamicznym osiągają czas pracy nawet do 10 czy 15 tysięcy godzin. Takie projektory sprawdzą się też w warunkach domowych, gdzie nie ma zbyt dużych oczekiwań co do jasności urządzenia.

projektor multimedialny

Czy konieczne są złącza: HDMI, D-Sub w projektorze?

Standardem jest dziś HDMI i taki port bezwzględnie powinien posiadać projektor. Aby zagwarantować uniwersalność i mieć pewność, że każdy użytkownik będzie w stanie odtworzyć swoje multimedia, nawet ze starego komputera lub kamery wideo, w projektorze powinno znaleźć się przynajmniej jedno złącze VGA (D-Sub).

Projektory 4K

Natomiast projektor 4K powinien być wyposażony w nowoczesne złącze HDMI w wersji 1.4 lub 2.0.

Głośniki i złącza audio, czyli możliwości nagłośnienia w projektorze

Multimedia często wiążą się z dźwiękiem, a to oznacza, że projektor musi poradzić sobie z jego odtworzeniem. Zwykle jest to głośnik mono, ale można znaleźć urządzenia wyposażone w głośniki stereo.

Alternatywą jest wyjście audio minijack, do którego można podłączyć głośniki. Bardziej zaawansowane projektory mogą mieć wyjście cyfrowe w standardzie SPDIF.

Opcją dająca najbardziej przenośny charakter projektorowi jest wbudowany moduł Bluetooth, który posłuży do podłączenia głośników bezprzewodowych lub głośników przenośnych. Bluetooth powinna towarzyszyć funkcja synchronizacji dźwięku i obrazu (w menu projektora).

Jeszcze inną przydatną cechą jest wejście dźwięku, które pozwala podłączyć mikrofon. Przyda się to wtedy, gdy projekcji multimediów w większym pomieszczeniu towarzyszy komentarz prelegenta wzmocniony przez system audio.

Jaka komunikacja w projektorze multimedialnym?

Niezwykle wygodna jest możliwość połączenia z projektorem bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Posłuży ono do współdzielenia ekranu komputera/smartfona i bezprzewodowego wyświetlania treści multimedialnych.

Niektóre projektory dysponują dedykowanymi aplikacjami, które dają więcej możliwości niż wbudowane w system operacyjny komputera/smartfona funkcje.

Projektory z WiFi

Wbudowany odtwarzacz treści multimedialnych w projektorze

Wyobraźmy sobie sytuację, w której dysponujemy tylko pendrive z multimediami – filmem, zdjęciami czy prezentacją w PowerPoincie. Z ich odtworzeniem może poradzić sobie sam projektor. W takiej sytuacji należy wybrać projektor z wbudowanym odtwarzaczem multimediów.

Największy potencjał pod tym względem mają urządzenia przenośne, w tym niewielkie pikoprojektory. Radzą sobie z dokumentami Office, plikami PDF.

Przydatne funkcje projektora multimedialnego

Multimedia, które wiążą się z edukacją, zastosowaniami biznesowymi, mogą być wzbogacone o elementy interaktywne. Wtedy przydatna będzie funkcja współpracy ze wskaźnikami lub emulacji wskaźnika za pomocą dołączonego do projektora pilota.

Przydatną funkcją, szczególnie w edukacji, jest współdzielenie ekranów. Jeśli projektor wspiera takie rozwiązanie będzie w stanie wyświetlić jednocześnie obraz z kilku czy kilkunastu urządzeń (jako mozaikę ekranów).

Ekrany do projektorów

Funkcje interaktywne projektora – jak sprawdzić?

Pod tym określeniem nie kryje się jedna konkretna funkcja projektora, ale wszystkie rozwiązania, które ułatwiają interakcję użytkownika z treściami wyświetlanymi przez projektor. Nie są one zawsze komunikowane w specyfikacji, przyda się lektura instrukcji obsługi. Przydatne w interaktywności są porty projektora typu RS-232 oraz Ethernet.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej