Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Jak wybrać?

Przy składaniu komputera dla gracza, bardzo ważne jest to jaką kartę graficzną i jaki procesor do gier wybierzesz. Wybór tego drugiego wbrew pozorom nie jest taki prosty, bo na rynku znajdziemy procesory dwóch głównych producentów: Intel i AMD, a każdy z nich ma w swojej ofercie kilkadziesiąt układów z różnych generacji.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jaki powinien być dobry procesor do gier?
 • Procesor do gier – jak wybrać?
 • Procesory Intel do gier
 • Procesory AMD do gier
 • Polecane procesory do gier

Procesory Intel Procesory AMD
procesor do gier procesor do gier

Jaki powinien być dobry procesor do gier?

Każdy z producentów ma w swojej ofercie układy z różnych segmentów, które zostały zaprojektowane z myślą o innych zastosowaniach. Co jakiś czas pojawiają się też nowe generacje procesorów i warto na te modele zwrócić swoją uwagę – często oferują one wyższą wydajność lub lepsze funkcje.

Jaki powinien być procesor do komputera gamingowego? Wszystko zależy od naszych oczekiwań i budżetu. W tańszych zestawach sprawdzą się podstawowe modele ze średniej półki, ale w bardziej rozbudowanych konfiguracjach znacznie lepiej wypadną wydajniejsze jednostki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do gier?

Procesor komputerowy to bardzo złożone urządzenie, a jego specyfikacja dla niektórych potrafi być niezrozumiała. Przy wyborze odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych informacji.

 • ilość rdzeni i wątków do procesora,
 • częstotliwość,
 • odblokowany mnożnik w CPU,
 • pamięć podręczna,
 • gniazdo (tzw. podstawka).

procesor do gier

Ile rdzeni i wątków do procesora gamingowego?

Najnowsze gry potrafią wykorzystać potencjał kilkurdzeniowych jednostek, więc odpowiednim wyborem będzie model wyposażony w co najmniej 4 rdzenie. Do droższego, przyszłościowego komputera lepiej wybrać taki z 6 rdzeniami (12 wątkami) lub nawet 8 rdzeniami (16 wątkami). Szczególnie, jeżeli zajmujemy się też innymi, półprofesjonalnymi zadaniami typu tworzenie filmów czy obróbka zdjęć.

Jaka częstotliwość CPU do gier?

Kolejnym ważnym elementem specyfikacji jest częstotliwość taktowania. Wydajność w grach zwykle skaluje się wraz ze wzrostem taktowania, więc w tym przypadku należy kierować się prostą zasadą: im wyższa tym lepiej. Czasami lepiej, aby procesor dla gracza oferował wyższe taktowanie niż większą liczbę rdzeni.

Odblokowany mnożnik w CPU

Część dostępnych modeli oferuje odblokowany mnożnik, więc można je samodzielnie przetaktować i uzyskać lepsze osiągi. Rozwiązanie to polecamy jednak bardziej doświadczonym klientom, gdyż nieumiejętne podkręcanie może prowadzić do problemów ze stabilnością komputera lub nawet uszkodzenia jego podzespołów.

Zobacz procesory z odblokowanym mnożnikiem >

Pamięć podręczna CPU

Pamięć podręczna nie ma dużego wypływu na wydajność w grach, ale większa pojemność może przyczynić się do lepszych osiągów całego systemu i komputera. Warto również pamiętać, że pojemność pamięci podręcznej przeważnie jest uzależniona od liczby rdzeni procesora.

Jaka podstawka CPU?

Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo (tzw. podstawka). To właśnie ono decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera. Nowe procesory Intel wykorzystują podstawkę LGA 1151 (segment niższy i średnio wydajny) i LGA 2066 (segment bardzo wydajny). Natomiast w przypadku modeli AMD jest to podstawka AM4 (segment niższy i średnio wydajny) lub podstawka TR4 (segment bardzo wydajny).

procesor do gier

Procesory Intel do gier

Intel podzielił swoje procesory na kilka segmentów, ale gracze powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na modele z serii Core.

Intel Core i3

Właściwie najtańszy, sensowny procesor Intel do gier. Na szczególną uwagę zasługują modele z nowej generacji Core i3-8000, które dysponują 4 rdzeniami i oferują całkiem dobre osiągi. Starsze układy Intel Core i3, jak np.: Core i3-6000 i Core i3-7000, oferują tylko 2 rdzenie i 4 wątki, co może stanowić ograniczenie dla nowszych tytułów.

Intel Core i5

To propozycja dla wymagających klientów, którzy składają wydajny komputer do gier. Warto jednak zauważyć, że starsze modele Core i5-6000 i Core i5-7000 oferują 4 rdzenie, natomiast w nowych Core i5-8000 udostępniono już 6 rdzeni, co znacząco poprawiło możliwości procesora. Procesor Core i5 często okazuje się najlepszym wyborem dla gracza.

Intel Core i7

Propozycja dla najbardziej wymagających graczy, którzy oczekują najwyższej wydajności. Modele Core i7-6000 i Core i7-7000 oferują 4 rdzenie i 8 wątków, natomiast w najnowszych Core i7-8000 udostępniono już 6 rdzeni i 12 wątków. W przypadku topowej platformy dostępne są też modele Core i7-7000X wyposażone w 6 rdzeni i 12 wątków lub 8 rdzeni i 16 wątków. Jest to najwydajniejszy procesor Intel Core i7 do gier.

Intel Core i9

To absolutnie topowy segment wydajnościowy. Układy oferują bardzo dużą liczbę rdzeni – nawet 18 rdzeni i 36 wątków – a przy tym pracują ze stosunkowo niskim taktowaniem. Sprawdzą się więc również do budowy komputerów do półprofesjonalnych zastosowań oraz stacji roboczych. Warto zauważyć, że Core i9 to nie tylko najwydajniejszy, ale też najdroższy procesor do gier Intela. Z punktu widzenia graczy nie są one jednak optymalną propozycją.

procesor do gier

Procesory AMD do gier

Jeszcze do niedawna oferta AMD nie była zbyt atrakcyjna z punktu widzenia graczy, ale producent zaprezentował całkowicie nowe jednostki z serii AMD Ryzen.

AMD Ryzen 3

Seria stanowi odpowiedź na konkurencyjne modele Core i3. Procesory oferują 4 rdzenie – w przypadku modeli APU udostępniono też układ graficzny, a przy tym zostały atrakcyjnie wycenione. Dobra propozycja dla tanich komputerów do grania.

AMD Ryzen 5

To seria opłacalnych procesorów, które świetnie sprawdzą się w wydajnych i niedrogich komputerach do grania. W zależności od modelu, do dyspozycji oddano 4 rdzenie i 8 wątków lub 6 rdzeni i 12 wątków. W przypadku układów APU zastosowano też całkiem wydajną grafikę.

AMD Ryzen 7

Najwydajniejsze procesor do gier AMD. Dostępne modele oferują 8 rdzeni i 16 wątków, więc zainteresują również osoby zajmujące się półprofesjonalnymi zastosowaniami, typu obróbka filmów lub grafiki.

Ryzen Threadripper

To topowe procesory AMD, które oferują nawet 16 rdzeni/32 wątki. Podobnie jak konkurencyjne Core i9, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilku tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.

Polecane procesory do gier Intel

 • Core i3-8100 – niedrogi model wyposażony w 4 rdzenie o taktowaniu 3,6GHz
 • Core i5-8600K – wydajny model wyposażony w 6 rdzeni o taktowaniu sięgającym 4,3 GHz

Obydwa procesory pasują do płyt głównych z podstawką LGA 1151 i chipsetem z serii 300. Dodatkowym atutem modelu Core i5-8600K jest możliwość podkręcenia. Jest to jeden z lepszych układów Intel Core i5 do gier.

Polecane procesory do gier AMD

 • Ryzen 3 2200G – 4-rdzeniowy układ APU o zegarze do 3,7GHz
 • Ryzen 5 1600 – opłacalny model wyposażony w 6 rdzeni i 12 wątków o taktowaniu do 3,6GHz

Procesory Ryzen pasują do płyt z gniazdem AM4 i mogą być dodatkowo podkręcone. Ponadto Ryzen 3 2200G został wyposażony w układ graficzny Radeon Vega 8, który pozwoli na komfortową rozrywkę w mniej wymagających grach.

Cechy dodatkowe procesorów

 Procesory Inte Core i9 Procesory Intel Core i7 Procesory AMD Ryzen
procesor do gier procesor do gier procesor do gier

Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Jak wybrać?
4.5 (90%) 2 głosów