Jaki procesor do 500 złotych kupić? Ranking

Jaki procesor do 500 zł

Zależnie od tego, do czego będzie nam służył komputer, procesor może być pierwszym elementem, który wybierzemy, lub dopiero kolejnym z całej listy podzespołów. Nie zawsze to on ma decydujący wpływ na optymalne działanie PC lub aplikacji i nie trzeba od razu kupować jednostki z górnej półki. W domowych komputerach do rozrywki lub nauki oraz podstawowych zestawach do gier, sprawdzi się nawet tańczy model.

Jaki procesor do 500 zł będzie najlepszy? Dla osób nie śledzących aktualnych trendów i zmian w technologiach CPU, wybór odpowiedniego modelu wcale nie jest taki oczywisty. Szczególnie, że ostatnie miesiące przyniosły sporo ciekawych premier. W naszym zestawieniu znajdziecie najlepsze tanie procesory z oferty Intel i AMD (także tanie procesory do gier).

Spis treści:


Najpopularniejsze procesory w Komputronik.pl


Procesor do 500 zł – ranking
Za co odpowiada procesor?

Procesor, znany również jako CPU (Central Processing Unit – centralna jednostka obliczeniowa), to mózg komputera. Odpowiada za wykonywanie wszelkich operacji obliczeniowych i zarządzanie pracą innych podzespołów w komputerze. Bez procesora komputer czy laptop nie może działać. Bez wyboru odpowiedniego procesora trudno też wyobrazić sobie wydajną jednostkę, która sprosta codziennym zadaniom w domu i biurze oraz poradzi sobie z wymagającymi grami czy programami do obróbki wideo lub grafiki 3D.

Oczywiście procesor nie jest samotny wilkiem – potrzebuje wsparcia płyty głównej, pamięci RAM, układu chłodzenia i oczywiście dobrze dobranej karty graficznej.

Oto kluczowe zadania CPU:

  1. Obliczenia arytmetyczne i logiczne: wykonywanie milionów operacji na sekundę, takich jak dodawanie, mnożenie, dzielenie, itp.
  2. Wykonywanie instrukcji: procesor realizuje programy poprzez wykonywanie sekwencji instrukcji zapisanych w kodzie maszynowym. Każda instrukcja mówi procesorowi, jakie operacje matematyczne, logiczne lub kontrolne należy wykonać.
  3. Koordynacja: nadzorowanie pracy innych komponentów, takich jak pamięć RAM, dyski twarde, karty graficzne i inne urządzenia. Procesor zarządza przepływem danych między tymi komponentami.
  4. Zarządzanie pamięcią: procesor kontroluje dostęp do pamięci operacyjnej (RAM). Wykonuje operacje takie jak odczyt i zapis danych w pamięci, co umożliwia programom przechowywanie i pobieranie potrzebnych informacji.
  5. Wielowątkowość i wielozadaniowość: nowoczesne tanie procesory potrafią jednocześnie wykonywać wiele zadań (np. dzięki technologii Hyper-Threading). Każdy rdzeń może wykonywać niezależne instrukcje, co znacząco zwiększa wydajność komputera przy równoczesnym uruchamianiu wielu aplikacji.
  6. Optymalizacja wydajności: procesory wykorzystują najróżniejsze techniki (np. przewidywanie rozgałęzień, czyli branch prediction), aby przewidzieć, które instrukcje będą potrzebne w przyszłości, przygotować je wcześniej i przyspieszyć działanie aplikacji.
  7. Zarządzanie energią: rachunki za prąd elektryczny rosną, zatem solidny procesor, który ma wbudowane mechanizmy zarządzania energią, jest na wagę złota. To również bardzo ważne w laptopach, których baterie powinny działać jak najdłużej na jednym ładowaniu.

Czy na procesorze warto oszczędzać?

Czasem kusi kupno tańszego procesora, żeby oszczędzić i zachować w portfelu kilkaset złotych. Warto? Szczera odpowiedź: to zależy. Rozważając zakup CPU, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim budżet, którym dysponujemy. To dość oczywiste. Inne ważne kryteria to:

Zastosowanie komputera

Wiele osób potrzebuje laptopa lub komputera do przeglądania internetu, używania aplikacji biurowych, wysyłania e-maili czy oglądania filmów. Takie urządzenie nie potrzebuje procesora z wyższej półki, wystarczy średnia.

Inaczej ma się sprawa w przypadku graczy. Do gamingu potrzeba oprócz CPU dobrej karty graficznej. Przy ograniczonym budżecie, lepiej zainwestować w dobry procesor średniej klasy oraz wydajną kartę graficzną, niż kupować najdroższy procesor lub łączyć potężną kartę graficzną ze słabym procesorem, który nie pozwoli wykorzystać jej potencjału. Mocny procesor przyda się profesjonalistom, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej do np. edycji wideo, renderowania 3D, analizy danych czy programowania.

Przyszłościowość

Technologia galopuje w zdumiewającym tempie. Jeżeli wybierzesz mocniejszy procesor, to zapewni Ci dłuższą żywotność komputera i dłuższą ścieżkę rozwoju (późniejszą modernizację zestawu).

Kompatybilność:

Mocniejsze tanie procesory są często lepiej przygotowane na przyszłe aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania – w dłuższej perspektywie nie musisz martwić się o płynne działanie komputera.

Cena a wydajność

O budżecie już wspomnieliśmy, jednak warto jeszcze rozważyć kwestię stosunku jakości do ceny. Procesory z wyższej półki cenowej często oferują znaczący wzrost wydajności, ale w niektórych przypadkach różnice między modelami średniej i wysokiej klasy mogą być niewielkie (przede wszystkim w codziennym użytkowaniu). Być może ciekawym rozwiązaniem będzie strategia polegająca na zakupie tańszego procesora z myślą o jego wymianie w przyszłości, gdy ceny spadną lub pojawią się nowe modele.

Chłodzenie i pobór energii

Wydajniejsze procesory generują więcej ciepła, co wymaga lepszego systemu chłodzenia. To może zwiększyć całkowity koszt zestawu. I jeszcze kwestia energii elektrycznej. Wydajniejsze CPU zużywają więcej prądu, a to bezpośrednio wpływa na wysokość rachunków za prąd, które otrzymasz (plus konieczność zainwestowania w mocniejszy zasilacz) Skoro mowa o chłodzeniu, to przejdźmy do kolejnej ważnej kwestii, którą należy rozważyć wybierając tani dobry procesor.

Jaki procesor do 500 zł wybrać?

Chłodzenie procesora – czy fabryczne chłodzenie wystarczy?

To złożone pytanie. Jak zwykle, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim od modelu procesora, przeznaczenia komputera i poziomu hałasu generowanego przez coolera. Procesor procesorowi nierówny, także jeżeli przyjrzymy się generowanemu ciepłu. Niektóre procesory energooszczędne o niskim TDP (Thermal Design Power) mogą działać wystarczająco dobrze z chłodzeniem fabrycznym – nawet jeżeli intensywnie grasz lub korzystasz z wymagających programów.

Z drugiej strony procesory o wysokim TDP, wykorzystywane do bardziej wymagających zadań (np. gaming) lub te, które planujesz podkręcać, zapewne będą wymagały dedykowanego chłodzenia wieżowego lub AiO. To warunek utrzymania temperatury w ryzach i stabilnej pracy PC. Generalnie fabryczne chłodzenie spotkasz w procesorach ze średniej i niższej półki i bez odblokowanego mnożnika.

Przeglądanie internetu, edycja dokumentów, wysyłanie e-maili czy oglądanie filmów, to zadania, które fabryczne chłodzenie powinno udźwignąć. Planujesz grać, renderować wideo lub edytować zdjęcia? CPU będzie generował więcej ciepła. Wysokie temperatury mogą prowadzić do throttlingu (obniżania taktowania procesora w celu zmniejszenia temperatury), a to już przekłada się bezpośrednio na gorszą wydajność.

Hałas. Fabryczne chłodzenie procesora jest tanie i prostsze w konstrukcji, ale może również głośniej pracować (zwłaszcza gdy CPU będzie obciążony). Jeśli planujesz podkręcać procesor, fabryczne chłodzenie raczej nie wystarczy. Overclocking zwiększa generowanie ciepła, dlatego bardziej zaawansowane chłodzenie okaże się niezbędne.


 

Może Cię zainteresować:

Autor
Paweł Maziarz
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.7/5 (6 głosów)

Czytaj więcej