Większość osób korzysta z przynajmniej jednego urządzenia mobilnego. Sporo jest też tych, którzy nie wyobrażają sobie bez smartfonu, tabletu czy aparatu codziennego funkcjonowania. Niestety mobilne urządzenia, aby służyć nam godzinami, wymagają regularnego ładowania. Nie zawsze jednak mamy dostęp do prądu i bywa, że nie mamy jak podłączyć telefonu czy tabletu do ładowania. Rozwiązaniem w takiej sytuacji ą powerbanki – coraz bardziej popularne i niezbędne wielu z nas gadżety. Oferta producentów jest szeroka, więc pojawia się pytanie – jak wybrać powerbank? Jaki powerbank będzie najlepszy? Podpowiadamy w poniższym artykule, a dodatkowo polecamy również Ranking powerbanków, który ułatwi wybór najlepszego dla nas modelu.
Spis treści
- Co to jest powerbank?
- Jaka powinna być pojemność powerbanka?
- Co można naładować powerbankiem?
- Powerbank z 2 portami USB
- Obudowa i oznaczenia
- Wskaźnik naładowania – LED czy LCD?
- Czy powerbank jest bezpieczny?
- Dodatkowe funkcje powerbanków
- Jak zadbać o długą żywotność powerbanka?
- Ile kosztuje powerbank?
Powerbanki w naszym sklepie
Co to jest powerbank?
Powerbank jest dodatkowym, przenośnym źródłem energii dla smartfonu, tabletu, słuchawek bezprzewodowych, smartwatcha czy opaski fitness. Mówiąc najprościej, to akumulator litowo-jonowy lub litowo-polimerowy ze złączem USB. Podpinamy do niego, w dowolnym miejscu i czasie, małe urządzenia mobilne, aby mogły działać bez obaw o rozładowanie baterii. Powerbank przydaje się przede wszystkim osobom, które często podróżują, pracują w terenie, prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sport (np. biegają, wędrują po górach, jeżdżą na nartach) lub po prostu często korzystają z urządzeń mobilnych.
Powerbank jest na wagę złota w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, podróżujemy (np. podczas długiej jazdy samochodem), pracujemy zdalnie poza domem lub uczestniczymy w imprezach w plenerze. Współczesne powerbanki to wszechstronne urządzenia z szybkim ładowaniem, zabezpieczeniami przeciążeniowymi i licznymi portami ładowania. Spójrzmy teraz, jak wybrać dobry powerbank – na właściwą pojemność, urządzenia, które można podłączyć czy rodzaje gniazd.
Jaka powinna być pojemność powerbanka?
Pojemność to najważniejszy parametr, jaki trzeba brać pod uwagę podczas zakupów. Wiele zależy od naszych potrzeb, rodzaju ładowanych urządzeń oraz intensywności ich użycia. Inny powerbank będzie optymalny jeżeli potrzebujesz go „na wszelki wypadek” (np. podczas górskiej wycieczki), a inny jeżeli wiesz z doświadczenia, że musisz codziennie ładować telefon, bo poziom naładowania baterii szybko spada do kilku, kilkunastu procent.
Powerbank – jaka pojemność jest właściwa?
Zazwyczaj powerbank przeznaczony przede wszystkim do smartfonu powinien mieć przynajmniej pojemność 4 000-5 000 mAh. Tyle wystarczy na jednorazowe doładowanie telefonu. Jednocześnie powerbank nie będzie zbyt duży i ciężki. Jedno lub dwa pełne ładowania smartfona umożliwi Ci powerbank z pojemnością 5 000-10 000 mAh. To urządzenie, które przyda się np. podczas dłuższych wyjazdów. Duże powerbanki (10 000-20 000 mAh) ucieszą osoby, które muszą ładować wiele urządzeń jednocześnie lub/i potrzebują niezawodnego wsparcia (wiesz, że będziesz więcej niż jeden dzień poza zasięgiem gniazdka elektrycznego).
W sklepach znajdziesz też potężne powerbanki (powyżej 20 000 mAh), którymi np. naładujesz laptopa lub kilka razy telefon czy tablet. Najmocniejszy powerbank 50 000 mAh bez problemu postawi na nogi laptopa, profesjonalnego drona, mikrofon, kamerę lub aparat fotograficzny czy konsolę przenośną. A więc na ile wystarcza powerbank 50000 mAh? Np. na 10-15 pełnych ładowań smartfonu, 4-5 pełnych ładowań tabletu oraz 1-3 pełne naładowania laptopa.
Pamiętaj przy tym, że proste przeliczenia nie zawsze do końca się sprawdzają, ponieważ power bank narażony jest na samoczynną utratę energii wynoszącą średnio około 20%. Każdy może zatem dobrać model odpowiadający indywidualnym potrzebom. Informacje o pojemności znajdziesz w specyfikacji produktu, w polu „pojemność typowa”.
Ile wat powinien mieć powerbank?
Warto jeszcze zwrócić uwagę na moc powerbanku. Najtańsze, podstawowe modele mają moc do 10W (odpowiedni do mniejszych urządzeń, np. słuchawek czy opasek fitness). Urządzenie 10-18W to często spotykane powerbanki, które poradzą sobie z naładowaniem smartfona. Możesz też wybrać powerbank o mocy (18-45W), który obsługuje szybkie ładowanie oraz urządzenia profesjonalne 45-100W.
Co można naładować powerbankiem?
Powerbanki są bardzo uniwersalne. To znaczy, że pomogą Ci naładować wszystkie małe i średnie urządzenia elektroniczne, które mają port USB. Z zasady im nowocześniejszy powerbank, tym więcej ma złączy i obsłużysz nim różne urządzenia (w tym konsole do gier, smartwatche, aparaty cyfrowe, kamery oraz nawigacje samochodowe).
Każdy powerbank wyposażony jest w minimum dwa złącza:
- Wejście ładowania – microUSB, USB-C, Lightning (przeznaczone dla urządzeń Apple)
- Wyjście ładowania – USB-A (standardowo) i USB-C (najszybsze ładowanie)
Powerbanki mają też złącza USB-C PD czy DC (np. dla laptopów i ultrabooków, szczególnie wymagających wyższych napięć, np. 12V, 16V czy 20V, profesjonalnych kamer, dronów, przenośnych lamp LED czy przenośnych lodówek) oraz do bezprzewodowego ładowania (Qi). Standardowo w zestawie z powerbankiem znajdujemy przewód pozwalający na ładowanie większości wyżej wymienionych urządzeń. Pamiętać należy, że w przypadku smartfonów i tabletów Apple, czyli iPadów potrzebna będzie przejściówka ze złączem Lightning.
Powerbank z 2 portami USB
Niektóre z powerbanków oferują dwa porty USB. Rozwiązanie to okazuje się bardzo praktyczne, ponieważ możliwe jest ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. Dodatkową zaletą jest zachowanie różnej wydajności portów – jeden może oferować szybkie ładowanie (Quick Charge), a drugie obsłuży standardowe doładowywania. W takich przypadkach mają one zazwyczaj różne oznaczenia – 1A oraz 2.1A. Nie jest to bez znaczenia.
- Port 2.1A pozwala na szybsze ładowanie, zbliżone mniej więcej do tego, jakie efekty otrzymujemy, korzystając z klasycznej ładowarki i gniazdka. Jeśli planujemy wykorzystywać power bank do ładowania tabletu lub smartfona z pojemną baterię lepiej będzie sięgnąć po model wyposażony w port USB 2.1A. Informacji o tym szukajcie w specyfikacji, w polu „porty”. Warto dodać, że nowoczesne power banki często oferują jeszcze szybsze porty np. 3A lub obsługujące technologię Quick Charge.
- Port 1A (wolniejsze ładowanie) może natomiast wystarczyć do ładowania mniejszych urządzeń – np. słuchawek bezprzewodowych czy opasek fitness. Praktyczna wskazówka: warto wybrać model z funkcją inteligentnego rozdziału mocy, aby ładować oba podłączone urządzenia bez ryzyka przeciążenia.
Obudowa i oznaczenia
Power bank powstał z myślą o tym, aby służyć nam głównie poza domem. W związku z tym charakteryzować powinien się w miarę kompaktowymi wymiarami, a także stosunkowo wytrzymałą obudową. Producenci zdają się coraz częściej odchodzić od tworzyw sztucznych i stawiają na przykład na aluminium. Jest ono nie tylko trwalsze, ale jednocześnie zapewnia miłą dla oka stylistykę. Nie są to jednak jedyne opcje. Do wyboru mamy też power banki z obudowami pokrytymi miękką gumą lub materiałem przypominającym skórę.
Rodzaje materiałów stosowanych w obudowach powerbanków:
- Tworzywo sztuczne odporne na zachlapanie, lekkie i tanie w produkcji, najczęściej spotykane w tańszych modelach
- Materiał antypoślizgowy, zazwyczaj gumowe wykończenie, które mają np. powerbanki outdoorowe (jednocześnie odporne na wodę, pył i wstrząsy)
- Aluminium (metal) pokryte powłoką o teksturze skóry, trwalsze, odporne na uszkodzenia bardziej eleganckie, a jednocześnie cięższe
Warto dodać, że obudowa z certyfikatem IP (np. IP67, IP68) będzie w pełni lub częściowo odporna na kurz i wodę.
Na powerbankach znajdziesz też informację o pojemności (w mAh), parametry wyjścia i wejście (output i input), certyfikat bezpieczeństwa (symbole CE, RoHS czy FCC wskazują na zgodność z normami bezpieczeństwa) oraz dodatkowe funkcje (np. QC –Quick Charge, PD – Power Delivery czy wskaźniki LED informujące o poziomie naładowania baterii). Możesz też zobaczyć na powerbankach ikony kompatybilnych urządzeń, informacje o technologii ładowania, napięciu i natężeniu prądu.
Wskaźnik naładowania – LED czy LCD?
Znając pojemność powerbanku oraz czas użytkowania można oszacować, ile energii jeszcze w nim pozostało. Nie jest to jednak czynność szczególnie pasjonująca, co producenci na szczęście dostrzegli. Coraz częściej decydują się na implementowanie wskaźników naładowania. Warto mieć ten element na uwadze, a jednocześnie wiedzieć, że obecnie stosowane są wskaźniki dwóch typów. Pierwszy to diody LED, drugi natomiast niewielki wyświetlacz LCD. Który sprawdza się lepiej?
LED jest prosty w obsłudze. Diody (zazwyczaj cztery) sygnalizują poziom naładowania w procentach (np. 1 dioda = 25%, 4 diody = 100%) lub przy użyciu kolorów (np. zielony, czerwony). Taki wyświetlacz jest trwały i energooszczędny, dobrze sprawdza się na co dzień. O ile nie potrzebujesz bardzo dokładnych odczytów.
Bardziej precyzyjne informacje uzyskasz na powerbankach z wyświetlaczem LCD – rzut oka i wiesz, że pozostało np. 73% oraz jaki jest poziom napięcia lub natężenia prądu. Z drugiej strony LCD jest bardziej energochłonny niż LED. Taki wyświetlacz znajdziesz zazwyczaj w droższych modelach powerbanków.
Czy powerbank jest bezpieczny?
Chociaż powerbank to gadżet stosunkowo niewielki, z racji jego oddziaływania na baterie zwracać należy uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Jaki powerbank wybrać, aby nie martwić się o możliwość ewentualnego uszkodzenia ładowanych urządzeń?
Nowoczesne powerbanki mają zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które chronią urządzenie i podłączone do niego przedmioty. Można przyjąć, że modele znanych producentów sprawią zdecydowanie mniej kłopotów niż powerbanki wątpliwego pochodzenia, bez zbyt wielu pozytywnych opinii. Szczególnie niebezpieczne są podróbki, które często kryją w obudowie ogniwa marnej jakości.
Przed zakupem warto sprawdzić, czy powerbank ma zabezpieczenia elektryczne (m.in. kontroli temperatury ładowania), ochronę baterii (m.in. kontrola poziomu napięcia), certyfikowane komponenty (np. akumulatory renomowanych producentów, certyfikaty CE, FCC, RoHS) oraz dodatkowe zabezpieczenia (np. termiczne czujniki bezpieczeństwa). Jak każde urządzenie elektroniczne, powerbank trzeba umiejętnie używać. Powerbank będzie bezpieczny jeżeli przestrzegamy instrukcji producenta, sprawdzamy jego stan techniczny i nie wystawiamy go na bardzo wysokie/niskie temperatury (więcej na ten temat dowiesz się za chwilę).
Dodatkowe funkcje powerbanków
Nawet w przypadku tańszych power banków producenci starają się o dodatkowe elementy, dzięki którym zwiększa się komfort użytkowania.
- Lampka LED – zdecydowanie najczęściej spotykana jest latarka LED, która nie zużywa wiele energii, daje całkiem mocne światło i w wielu sytuacjach może okazać się bardzo pomocna
- Ładowarka solarna – powerbank, który jest jednocześnie ładowarką solarną naładować można w dowolnym miejscu bez konieczności podłączenia urządzenia do zasilania
- Wbudowany przewód – niektóre z modeli mogą pochwalić się z kolei wbudowanym przewodem, co również sprawdza się bardzo dobrze (choć taki kabel może być trudniejszy w wymianie, w razie uszkodzenia)
- Uchwyt/brelok – w przypadku powerbanków o mniejszych gabarytach spotkać można się także z uchwytem, dzięki któremu przymocujemy go na przykład do kluczy czy paska
- Ekran LCD – wyświetlacz LCD w wygodny sposób informuje o poziomie naładowania powerbanku
- Ładowanie indukcyjne – dzięki tej funkcji wystarczy położyć smartfon na powerbanku, aby rozpocząć ładowanie (oczywiście najpierw należy sprawdzić, czy nasz telefon wspiera taką możliwość)
- Quick Charge – funkcja szybkiego ładowania pozwoli w pełni naładować telefon w bardzo krótkim czasie (np. 30 minut)
- Power Delivery – technologia umożliwiająca szybkie i inteligentne (automatyczny wybór optymalnych parametrów) ładowanie różnych urządzeń poprzez jeden uniwersalny port USB-C
- Adaptive Charging – technologia zarządzająca procesem ładowania urządzeń elektronicznych (dostosowuje parametry zasilania do aktualnych potrzeb baterii)
- Pass-Through – funkcja umożliwiająca jednoczesne ładowanie powerbanku i podłączonych do niego urządzeń
- Wbudowana latarka LED – przydaje się w sytuacjach awaryjnych, np. w nocy lub podczas biwaków
- Wodoodporność i pyłoszczelność – modele z certyfikatami IP (IP65, IP67, IP68)
- Funkcja powerbank + głośnik
Jak zadbać o długą żywotność powerbanka?
Chcielibyśmy, aby każdy z zakupów posłużył nam jak najdłużej i power bank nie jest wyjątkiem od tej reguły. W takim wypadku pamiętać należy o kilku zasadach, które zapewnią mu dłuższą żywotność:
- Przechowuj powerbank w odpowiedniej temperaturze – przede wszystkim unikaj ekstremalnie wysokich i niskich temperatur, które mogą uszkodzić akumulatory (idealne będzie 15-25°C), pamiętaj, żeby urządzenie nie leżało na słońcu lub w bardzo zimnym miejscu
- Przestrzegaj zasad ładowania – po pierwsze, nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania powerbanku, podłącz go, gdy poziom naładowania spadnie do 20-30%, unikaj też pełnego ładowania przez długi czas (przeładowania)
- Zawsze stosuj się do instrukcji producenta (np. unikaj przeciążenia – podłączania urządzeń o wyższym zapotrzebowaniu na energię niż obsługuje powerbank), sprawdzaj stan techniczny powerbanku, nie przeciążaj portów
- Przechowuj power bank w pokrowcu lub pudełku, chroń go przed wilgocią i zabrudzeniami (np. kurzem i błotem, sprawdzaj przede wszystkim porty USB), a co 6 miesięcy wykonaj pełny cykl ładowania
- Używaj dobrej jakości kabli, które nie uszkodzą gniazd
- Staraj się regularnie używać powerbank, to sprawia, że bateria będzie lepiej funkcjonowała
Ile kosztuje powerbank?
Głównym determinantem ceny power banku jest jego pojemność, w dalszej części także dodatkowe funkcje, które omówione zostały w powyższych wskazówkach. W ofercie sklepu Komputronik znaleźć można power banki od około 40 złotych do 700 złotych. Wszystkie są produktami markowymi, w związku z czym wystarczy dobrać model odpowiadający pod względem pojemności, jakości wykonania, wyglądu i funkcjonalności. Nawet w przypadku sięgania po teoretycznie najdroższe modele wydatek nie jest szczególnie duży, a posiadanie pod ręką power banku niekiedy może okazać się zbawienne.
Polecane power banki
Mogą Cię zainteresować: