Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy

Większość osób korzysta z przynajmniej jednego urządzenia mobilnego. Sporo jest też tych, którzy nie wyobrażają sobie bez smartfona, tabletu czy aparatu codziennego funkcjonowania.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji, gdy nie mamy pod ręką zasilacza są powerbanki, a więc gadżet, który ostatnimi czasy znacząco zyskał na popularności. Oferta producentów jest szeroka, więc pojawia się pytanie – jaki power bank wybrać?

Sprawdź również Ranking powerbanków

W tym poradniku znajdziesz:

Pojemność powerbanka – jaka powinna być?

Pojemność to najważniejszy parametr, na jaki zwracać należy uwagę przy zakupie power banku. Aby jego użyteczność była zadowalająca pozwalać powinien na przynajmniej podwójne uzupełnienie baterii smartfona oraz jedno pełne ładowanie tabletu. Jaką powinien mieć zatem pojemność?

Przyjmuje się, że minimalną wartością będzie 5000 – 6000 mAh, ale warto rozejrzeć się za powerbankiem o pojemności 10 000 mAh lub wyższej.

Należy uwzględnić przy tym, że proste przeliczenia nie zawsze do końca się sprawdzają, ponieważ power bank narażony jest na samoczynną utratę energii wynoszącą średnio około 20%.

Każdy może zatem dobrać model odpowiadający indywidualnym potrzebom. Informacje o pojemności znajdziesz w specyfikacji produktu, w polu „pojemność typowa”.

Powerbanki o pojemności od 10 000 mAh


Jakie urządzenie można naładować power bankiem?

Każdy power bank wyposażony jest w minimum dwa złącza – microUSB i coraz częściej USB-C oraz USB. Pierwsze służy do ładowania power banku, dzięki drugiemu natomiast energia z niego przekazywana jest innym urządzeniom. Chociaż najczęściej wymienia się smartfony i tablety, katalog jest tu zdecydowanie szerszy i obejmuje także odtwarzacze muzyczne, przenośnie konsole do gier, smartwatche, aparaty cyfrowe, kamery oraz nawigacje samochodowe.

Standardowo w zestawie z power bankiem znajdujemy przewód pozwalający na ładowanie większości wyżej wymienionych urządzeń. Pamiętać należy, że w przypadku smartfonów i tabletów Apple, czyli iPadów potrzebna będzie przejściówka ze złączem Lightning.

Dwa porty USB w powerbanku – dlaczego mają różne oznaczenia?

Niektóre z power banków oferują dwa porty USB. Rozwiązanie to okazuje się bardzo praktyczne, ponieważ możliwe jest ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie. W takich przypadkach mają one zazwyczaj różne oznaczenia – 1A oraz 2.1A. Nie jest to bez znaczenia.

jaki powerbank

Port 2.1A pozwala na szybsze ładowanie, zbliżone mniej więcej do tego, jakie efekty otrzymujemy korzystając klasycznej ładowarki i gniazdka. Jeśli planujemy wykorzystywać power bank do ładowania tabletu lub smartfona z pojemną baterię lepiej będzie sięgnąć po model wyposażony w port USB 2.1A. Informacji o tym szukajcie w specyfikacji, w polu „porty”.

Więcej o portach USB przeczytasz w Przegląd USB – rodzaje i zastosowanie złączy


Obudowa i oznaczenia – o czym świadczą?

Power bank powstał z myślą o tym, aby służyć nam głównie poza domem. W związku z tym charakteryzować powinien się w miarę kompaktowymi wymiarami, a także stosunkowo wytrzymałą obudową. Producenci zdają się coraz częściej odchodzić od tworzyw sztucznych i stawiają na przykład na aluminium. Jest ono nie tylko trwalsze, ale jednoczenie zapewnia miłą dla oka stylistykę. Nie są to jednak jedyne opcje. Do wyboru mamy też power banki z obudowami pokrytymi miękką gumą lub materiałem przypominającym skórę.

Rodzaje materiałów stosowanych w obudowach powerbanków:

  • tworzywo sztuczne odporne na zachlapanie
  • materiał antypoślizgowy
  • aluminium pokryte powłoką o teksturze skóry

Wskaźnik naładowania – LED czy LCD?

Znając pojemność power banku oraz czasy użytkowania można oszacować, ile energii jeszcze w nim pozostało. Nie jest to jednak czynność szczególnie pasjonująca, co producenci na szczęście dostrzegli. Coraz częściej decydują się na implementowanie wskaźników naładowania. Warto mieć ten element na uwadze, a jednocześnie wiedzieć, że obecnie stosowane są wskaźniki dwóch typów.

Pierwszy to diody LED, drugi natomiast niewielki wyświetlacz LCD. Który sprawdza się lepiej? Jeśli chodzi o efekt wizualny to zapewne odpowiedź zależeć będzie od indywidualnego gustu. Podchodząc jednak do omawianej kwestii pod kątem dokładności wskazań przewagę zdaje się mieć wyświetlacz LCD.

Power bank do pracy w trudnych warunkach

Wiele osób korzysta ze wzmacnianych smartfonów czy tabletów. Konstrukcje takie cechują się zazwyczaj wodoszczelnością, odpornością na kurz, wstrząsy i upadki. Również one narażone są jednak na utraty energii, a więc przydałby się do kompletu power bank przystosowany do pracy w trudnych warunkach. Na szczęście w sprzedaży można znaleźć takowe propozycje.

Bezpieczeństwo, jaki power bank je zapewni?

Chociaż power bank to gadżet stosunkowo niewielki, z racji jego oddziaływania na baterie zwracać należy uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Jaki power bank wybrać, aby nie martwić się o możliwość ewentualnego uszkodzenia ładowanych urządzeń?

jaki powerbank

Pierwszym krokiem wydaje się sięgnięcie po propozycję znanego producenta, który ma już pewien dorobek, a jego produkty cieszą się dobrymi opiniami. Propozycje tylko takich firm znaleźć można w największych sklepach, także w sieci Komputronik.

Jeśli dodatkowo da się zauważyć zapisy mówiące o zabezpieczeniach przed przeładowaniem, rozładowaniem czy zwarciem, powodów do jakiegokolwiek niepokoju nie ma.

Dodatki do powerbanków

Nawet w przypadku power banków producenci starają się o dodatkowe elementy, dzięki którym zwiększa się komfort użytkowania.

  • lampka LED – zdecydowanie najczęściej spotykana jest latarka LED, która nie zużywa wiele energii, daje całkiem mocne światło i w wielu sytuacja może okazać się bardzo pomocna
  • ładowarka solarna – powerbank, który jest jednocześnie ładowarką solarną naładować można w dowolnym miejscu bez konieczności podłączenia urządzenia do zasilania
  • wbudowany przewód – niektóre z modeli mogą pochwalić się z kolei wbudowanym przewodem, co również sprawdza się bardzo dobrze (choć taki kabel może być trudniejszy w wymianie, w razie uszkodzenia)
  • uchwyt/brelok – w przypadku power banków o mniejszych gabarytach spotkać można się także z uchwytem, dzięki któremu przymocujemy go na przykład do kluczy czy paska
  • ekran LCD – wyświetlacz LCD w wygodny sposób informuje o poziomie naładowania powerbanka
  • ładowanie indukcyjne – dzięki tej funkcji wystarczy położyć smartfon na powerbanku, aby rozpocząć ładowanie (oczywiście najpierw należy sprawdzić czy nasz telefon wspiera taką możliwość)
  • Quick Charge – funkcja szybkiego ładowania pozwoli w pełni naładować telefon w bardzo krótkim czasie (np. 30 minut)

Jak zadbać o długą żywotność power banku?

Chcielibyśmy, aby każdy z zakupów posłużył nam jak najdłużej i power bank nie jest wyjątkiem od tej reguły. W takim wypadku pamiętać należy o kilku zasadach, które zapewnią mu dłuższą żywotność. Nie narażanie urządzenia na uszkodzenia fizyczne to jedno, ale warto też zadbać o samą baterię znajdującą się we wnętrzu.
W miarę możliwości wykonywać trzeba pełne cykle ładowania.

Jeśli natomiast z jakichś powodów power bank pozostaje nieużywany przed dłuższy czas, zaleca się chociaż raz w miesiącu jego naładowanie i rozładowanie. Warto też zadbać, aby podczas kilkunastodniowej bezczynności nie pozostawał on w pełni rozładowany (najlepiej jest zostawić go z naładowaniem 30-70%).

Na koniec zapytajmy, ile to kosztuje?

Głównym determinantem ceny power banku jest jego pojemność, w dalszej części także dodatkowe funkcje, które omówione zostały w powyższych wskazówkach.

W ofercie sklepu Komputronik znaleźć można power banki od około 50 złotych do 400 złotych. Wszystkie są produktami markowymi, w związku z czym wystarczy dobrać model odpowiadający pod względem pojemności, jakości wykonania, wyglądu i funkcjonalności.

Nawet w przypadku sięgania po teoretycznie najdroższe modele wydatek nie jest szczególnie duży, a posiadanie pod ręką power banku niekiedy może okazać się zabawiane.

Popularne Power Banki w Komputronik.pl

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (12 głosów)

Czytaj więcej