Jaki podgrzewacz do butelek? Doradzamy, jak wybrać

Jaki podgrzewacz do butelek wybrać? W tym poradniku staramy się podpowiedzieć młodym rodzicom na co zwrócić uwagę w trakcie wyboru takiego urządzenia. Najlepszy podgrzewacz do butelek to taki, który spełni konkretne wymagania, ale warto znać podstawowe informacje na temat tego typu rozwiązań. Dostępne obecnie modele na rynku oferują wiele dodatkowych funkcji. Poza podgrzewaniem, umożliwiają także chociażby sterylizację czy bezpieczne rozmrażanie pokarmu.

Spis treści:


Wszystkie podgrzewacze


Podgrzewacz do butelek – ranking 2025







Jak działa podgrzewacz do butelek?

Podgrzewacz do butelek to stosunkowo proste, ale niezwykle przydatne dla rodziców małych dzieci urządzenie. Znacznie ułatwia ono jedną z codziennych czynności, którą jest podgrzewanie mleka czy zupek, obiadków i deserków w słoiczkach. Klasyczny podgrzewacz wymaga zasilania sieciowego. Kupić można także przenośny podgrzewacz do butelek, ale o nim więcej dowiecie się w dalszej części naszego poradnika.

Jaki podgrzewacz do butelek?

Co ważne, bez względu na rodzaj systemu grzania, butelka nie jest podgrzewana bezpośrednio. Unika się dzięki temu jej ewentualnego uszkodzenia i nadmiernego nagrzania pokarmu. Podgrzewacze posiadają duże i szczelne wieczka, którymi nakrywa się butelkę lub słoiczek, a za grzanie odpowiada para lub kąpiel wodna.

Rodzaje podgrzewaczy do butelek

  • Parowy podgrzewacz do butelek – do podgrzewania mleka czy pokarmu wykorzystywana jest para wodna. Tego typu podgrzewacze często dysponują także funkcją sterylizacji, którą wykorzystać można do różnego rodzaju naczyń czy smoczków.
  • Podgrzewacz do butelek z wodą – do podgrzewania pokarmu wykorzystywana jest kąpiel wodna. Naczynie umieszczane jest w koszyczku znajdującym się w wodzie, która podgrzewana jest przez urządzenie.
  • Turystyczny podgrzewacz do butelek – podgrzewacz, który zasilany jest z gniazdka zapalniczki samochodowej. Działa podobnie jak poczciwy koc elektryczny. Ich zaletą jest utrzymywanie ciepła przez długi czas nawet po odłączeniu od zasilania.
  • Bezprzewodowy podgrzewacz do butelek – tego typu urządzenia mogą wykorzystywać jeden z trzech opisanych wyżej systemów podgrzewania. Różnica jest jednak taka, że nie są one podłączane do zasilania, ponieważ wyposażono je w baterię, którą należy ładować – tak jak na przykład w smartfonie.

Jaki podgrzewacz do butelek wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszy podgrzewacz do butelek to taki, który spełni oczekiwania rodziców i będzie pomagać im w ich codziennych obowiązkach. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje kilka podstawowych cech i parametrów, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru tego typu urządzenia:

  • Zakres temperatury – ważne jest by przed zakupem sprawdzić zakres temperatury do jakiej może zostać podgrzany posiłek. Innej temperatury wymaga mleko, a innej gęste obiadki w słoiczku.
  • Sposób zasilania – większość podgrzewaczy to urządzenia przeznaczone do stosowania w domu, więc podłącza się je do standardowego gniazdka. Dostępne są także przenośne podgrzewacze do butelek zasilane z zapalniczki samochodowej i podgrzewacze na baterię.
  • Moc – im wyższa moc, tym lepiej. Wpływa ona przede wszystkim na czas potrzebny na podgrzanie pokarmu do określonej temperatury.
  • Termostat – podgrzewacz do butelek z termostatem pozwala na utrzymywanie zadanej temperatury pokarmu przez dłuższy czas.
  • Wielkość komory grzewczej – większa komora umożliwia włożenie do niej większego naczynia, na przykład dużej butelki czy słoika z pokarmem.

Dodatkowe funkcje i cechy podgrzewaczy do butelek

Wyżej opisaliśmy podstawowe cechy, które powinien mieć dobry podgrzewacz do butelek. Obecnie dostępne na rynku modele dysponują wieloma dodatkowymi funkcjami, które mogą okazać się przydatne w codziennym użytkowaniu:

  • Funkcja utrzymywania ciepła – posiadają ją podgrzewacze z termostatem. Funkcja przydaje się wtedy, gdy okazuje się, że posiłek po podgrzaniu musi chwilę poczekać – na przykład na czas zmiany pieluchy.
  • Funkcja sterylizacji – podgrzewacz z taką funkcją wyeliminuje konieczność wygotowywania butelek i smoczków. Sterylizacja za pomoc pary wodnej pozwala zachować higienę i zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
  • Automatyczne wyłączanie – podgrzewacz z taką funkcją wyłącza się po danym czasie lub w przypadku, gdy skończy się woda, która wykorzystywana jest do podgrzewania. Nie trzeba się zatem martwić o to, że zapomnimy wyłączyć urządzenie na czas.
  • Rozmrażanie – funkcja umożliwia bezpieczne rozmrażanie pokarmu, zachowując możliwie najwięcej składników odżywczych w nim zawartych.
  • Szybkie podgrzewanie – podgrzewanie pokarmu w krótkim czasie, zazwyczaj do niższych temperatur. Przydatne, gdy bardzo się spieszymy lub pokarm nie był zbyt zimny przed rozpoczęciem podgrzewania.
  • Sygnał dźwiękowy – dźwiękowe powiadomienie o zakończeniu procesu podgrzewania. Dzięki tej funkcji nie trzeba co chwila sprawdzać czy posiłek dla dziecka jest już gotowy.
  • Wyświetlacz – droższe modele podgrzewaczy wyposażone w ekran, który ułatwia obsługę i monitorowanie parametrów pracy, między innymi bieżącej temperatury i czasu, który pozostał do zakończenia podgrzewania.

Czy warto kupić podgrzewacz do butelek?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że każda minuta zaoszczędzona w trakcie opieki nad małym dzieckiem jest na wagę złota. Podgrzewacz eliminuje konieczność korzystania z tradycyjnych metod takich jak podgrzewanie butelki w garnku z wodą, która wymaga ciągłego pilnowania i zazwyczaj kończy się przegrzaniem pokarmu.

Co ważne, nawet najlepszy podgrzewacz do butelek nie kosztuje wiele. Na rynku można kupić modele z wyższej półki w cenie od 100 do 200 złotych. To niewiele za komfort niemal bezobsługowego rozmrażania, podgrzewania czy sterylizowania naczyń dla dzieci.


Mogą Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (5 głosów)

Czytaj więcej