Jak wybrać piekarnik do zabudowy? Na co zwrócić uwagę?

06.05.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Piekarnik to obowiązkowy sprzęt każdej nowoczesnej kuchni. Wybierając piekarnik, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego funkcje, pojemność i jakość. Ale liczy się też jego wygląd. Najlepiej, jeśli komponuje się on z resztą naszych kuchennych mebli, czy sprzętów. A taki efekt najłatwiej osiągnąć kupując piekarniki do zabudowy.

Zanim jednak zdecydujesz, jaki piekarnik pod zabudowę wybrać, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów.

Sprawdź również artykuł Jaki piekarnik wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie umieścić piekarnik do zabudowy?
  • Jakie napięcie do piekarnika?
  • Jaki piekarnik pod zabudowę – funkcje i parametry
  • Komfort użytkowania – na co zwrócić uwagę?
  • Jakie prowadnice w piekarniku?

Popularne piekarniki do zabudowy

Gdzie umieścić piekarnik do zabudowy?

Podejmując decyzję, jaki piekarnik do zabudowy warto wybrać, przede wszystkim zastanówmy się, w jaki sposób chcemy zabudować to urządzenie. Do wyboru mamy:

Piekarnik do zabudowy pod blatem – najbardziej klasyczny sposób. Będzie się on wtedy znajdował on w ciągu szafek, a więc możemy zainstalować nad nim okap kuchenny. Jednak takie rozwiązanie ma swoje wady. Największą z nich jest konieczność schylania się do piekarnika za każdym razem, gdy będziemy chcieli zajrzeć do środka.

Piekarnik zabudowany w kolumnie – przy tej zabudowie pod piekarnikiem możemy umieścić jakąkolwiek szafkę, a samo urządzenie znajdzie się na znacznie wygodniejszej dla nas wysokości.

Piekarnik zawieszony na ścianie – innym pomysłem jest zainstalowanie piekarnika, jako zawieszonego na ścianie. Wtedy będziemy mogli wybierać wśród urządzeń wyposażonych w windę, która opuszcza spód piekarnika wraz ze znajdującym się na nim daniem. To bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie w niewielkich kuchniach.

piekarnik do zabudowy

Pamiętajmy też, że piekarnik nie powinien sąsiadować z lodówką.

Jakie napięcie do piekarnika?

Kolejna kwestia to napięcie, które będzie potrzebne do zasilania naszego piekarnika. Należy wiedzieć, że wiele piekarników wymaga napięcia 400 V. A więc musimy mieć licznik trójfazowy. Jeśli go nie mamy, lub nie jesteśmy pewne, czy go mamy, warto dla bezpieczeństwa poszukać piekarnika zasilanego napięciem 230 V. Jeśli okaże się, że zakupimy piekarnik, nie mając w domu odpowiedniej instalacji, to fachowiec instalujący nasze urządzenie będzie mógł jedynie bezradnie rozłożyć ręce.

Niestety dla laika nie ma możliwości odróżnić na pierwszy rzut oka licznik jednofazowy, od trójfazowego. W tym celu najlepiej skontaktować się z zakładem energetycznym. Jednak co do zasady, jeśli mieszkamy w nowym domu, to szansa na licznik trójfazowy jest duża. Jeśli jednak mieszkamy w starszym mieszkaniu, to prawie na pewno mamy klasyczny licznik jednofazowy.

Jaki piekarnik pod zabudowę – funkcje i parametry

Jeśli mamy już jasność w kwestii rodzaju zabudowy i instalacji naszego piekarnika, warto pomyśleć funkcjach i parametrach na które warto zwrócić uwagę decydując, jaki piekarnik do zabudowy sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni.

Pojemność komory

Modele dostępne obecnie na rynku mają od 30 do 90 litrów pojemności. Te najmniejsze możemy od razu odrzucić. Nawet jeśli mieszkamy samemu, to zapewne raz na jakiś czas będziemy chciały przygotować większą potrawę na kilka dni. A w malutkiej komorze jest to bardzo utrudnione. Skupmy się więc na urządzeniach mających od 50 do 70 litrów. Są one świetnie dostosowane do potrzeb standardowej rodziny.

Rodzaj panelu sterowania

Kolejna kwestia to rodzaj panelu sterowania, jaki może posiadać piekarnik do zabudowy. Do wyboru mamy:

  • Sterowanie elektroniczne – najbardziej popularne. Sercem takiego systemu jest wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą panelu dotykowego. Często też spotka się różnego rodzaju przyciski sterujące. Zaletą sterowania elektronicznego jest jasne prezentowanie wszystkich parametrów pracy piekarnika w jednym miejscu.
  • Sterowanie manualne – a więc za pomocą różnego rodzaju gałek i pokręteł. Ten rodzaj sterowania wraca do łask w ostatnich latach. Widocznie zaczynamy na powrót tęsknić za prostotą obsługi urządzeń w naszych domach. Piekarniki sterowane manualnie mogą mieć nowoczesny wygląd lub mieć wzornictwo w stylu retro.

Termoobieg

Przejdźmy teraz do ciekawych funkcji piekarnika. Standardem dziś jest termoobieg. Jeśli nie zdecydujemy się na tę funkcję, to nasze potrawy będą podgrzewane jedynie z dołu i z góry. W efekcie będą upieczone nierównomiernie. Termoobieg wymusza rotacyjny ruch gorącego powietrza wewnątrz komory. Dzięki temu dania ogrzewają się ze wszystkich stron.

Piekarnik z funkcją gotowania na parze

Gdy chcemy jeść zdrowo, to zastanówmy się nad zakupem piekarnika z funkcją gotowania na parze. Jest to jeden z najzdrowszych sposobów na przygotowanie posiłków. Gotując na parze, zachowujemy większość cennych witamin i składników odżywczych. Takie dania zachowują też swój naturalny smak i aromat.

piekarnik do zabudowy

Komfort użytkowania – na co zwrócić uwagę?

Jeśli nie chcemy spędzać dużej ilości czasu na czyszczeniu naszego piekarnika, warto kupić model ze specjalnymi systemami, które ułatwią nam czyszczenie komory, bądź nawet zrobią to za nas. Najpopularniejsze rozwiązania na tym gruncie to wkłady katalityczne lub funkcja pyrolizy.

Co to jest funkcja pyrolizy?

Funkcja pyrolizy to zdolność piekarnika do wytworzenia w swoim wnętrzu temperatury sięgającej 500 stopni Celsjusza. Funkcja ta potrafi w ciągu kilkunastu minut zamienić w pył wszystkie zabrudzenia znajdujące się we wnętrzu komory. Po zakończeniu programu wystarczy jedynie zebrać pył wilgotną ściereczką

Co to są wkłady katalityczne?

Wkłady katalityczne to specjalny materiał, który wyściela ścianki komory piekarnika. Ich struktura przyciąga zabrudzenia. Są one następnie spalane i zamieniane w popiół.

Jaka jest więc różnica pomiędzy funkcją pyrolizy, a wkładami katalitycznymi? Przede wszystkim taka, że wkłady katalityczne pokrywają jedynie część komory piekarnika, a funkcja pyrolizy obejmuje swoim działaniem całość komory – również takie jej zakamarki, jak choćby szczeliny prowadnic.

Dodatkowe zabezpieczenia przed dziećmi

Jeśli w naszym domu są małe dzieci, poszukajmy urządzenia, które będzie wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Najważniejsze z nich to:

  • zimne drzwi – to nic innego jak specjalny rodzaj kilkuwarstwowej szyby. Nawet jeśli wewnątrz komory panuje bardzo wysoka temperatura, taki rodzaj drzwi jest zawsze chłodny w dotyku. Nie sposób się w ten sposób oparzyć.
  • blokada drzwi – doskonale sprawdza się w przypadku, gdy nasze ciekawskie szkraby, korzystając z chwili nieuwagi, zechcą otworzyć drzwi gorącego piekarnika. Na taką okoliczność warto zabezpieczyć się, kupując piekarniki z blokadą drzwi. Blokada może być zakładana mechanicznie (ma ona wtedy kształt specjalnej zapadki) albo może być elektroniczna, a więc zabezpieczona kilkucyfrowym kodem PIN.

Jakie prowadnice w piekarniku?

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na prowadnice w naszym nowym piekarniku. W większości modeli będą to prowadnice teleskopowe. Bez wątpienia jest to rozwiązanie proste i efektywne. Wystrzegajmy się prowadnic wytłaczanych w ściankach komory. W takich rowkach gromadzi się brud, który później trudno doczyścić.

Droższe modele piekarników posiadają specjalne wózki. Na nich wyjeżdża do nas prawie całe wnętrze piekarnika. Same zdecydujmy, czy jest to tylko gadżet, czy element, bez którego trudno się obejść. Należy dodać, że konstrukcja wózka jest na dłuższą metę również dość uciążliwa w czyszczeniu.

Zdjęcia: Gorenje

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 199,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 19,00zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!