Duże znaczenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia ma sposób odżywiania. Nie chodzi jedynie o dobór potraw, ale także to jak są one przygotowywane. Jednym z najlepszych wyborów jest obróbka na parze, w czym może pomóc parowar. Urządzenia tego typu nawet przy stosunkowo niskiej cenie oferują szeroką funkcjonalność. Jaki parowar warto wybrać? Zobacz ranking parowarów i sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując takie urządzenie.
Spis treści:
Popularne parowary
Ranking parowarów
- Tani parowar do 150 zł: Russell Hobbs 19270-56 Cook@Home
- Parowar z aromatyzerem na zioła i przyprawy: Amica PT4011
- Parowar do 100 zł: Clatronic DG 3665
- Tani parowar: Esperanza Steam Volcano EKG009
- Najlepszy parowar do 300 zł: ETA Steampot
Tani parowar do 150 zł: Russell Hobbs 19270-56 Cook@Home
Russell Hobbs 19270-56 Cook@Home to tani parowar bardzo pozytywnie zaskakujący swoimi możliwościami. To popularny model mogący pochwalić się sporą pojemnością 9 litrów. Składają się na nią 3 pojemniki, ale w zestawie znajduje się też dodatkowa miska do gotowania ryżu (1 litr). Russell Hobbs 19270-56 Cook@Home charakteryzuje się mocą 800W, posiada boczne wloty służące do uzupełniania wody w trakcie pracy urządzenia. Gotowanie może trwać maksymalnie 60 minut. Nie zabrakło funkcji automatycznego wyłączania.
Parowar z aromatyzerem na zioła i przyprawy: Amica PT4011
Ten dobry parowar od Amica PT4011 został wyposażony w cztery komory gotowania, dzięki czemu można łatwo przyrządzić wieloskładnikowy obiad w tym samym czasie. Oferuje też czytelny wyświetlacz LCD, dzięki któremu można bez problemu sterować urządzeniem, ustawiać czas i wybierać gotowe programy. Do tego warto wspomnieć również o funkcji utrzymywania stałej temperatury potraw oraz o dołączonej misce, która pozwala podgrzewać także płynne posiłki. Parowar został ponadto wyposażony w aromatyzer, gdzie można wkładać świeże lub suszone zioła.
Parowar do 100 zł: Clatronic DG 3665
Wyglądający nieco niepozornie Clatronic DG 3665, to dobry i funkcjonalny parowar w swojej klasie cenowej. Wyposażony został w trzy główne pojemniki oraz dodatkowy pojemnik na ryż. Parowar dysponuje wskaźnikiem poziomu wody oraz pozwala na jej dolewanie w trakcie pracy. Gotowanie ułatwia praktyczny zegar 60-minutowy, dzięki któremu łatwo kontrolować proces przyrządzania poszczególnych składników i dań. Nie zabrakło także zabezpieczenia przed przegrzaniem.
Tani parowar: Esperanza Steam Volcano EKG009
Parowar marki Esperanza to urządzenie, które ma pojemność 7.5 litra oraz moc 400 W. Umożliwia szybkie przygotowanie nawet kilku dań w tym samym czasie. Można znaleźć w nim trzy pojemniki o sporej pojemności – ich średnica to 19 cm, a wysokość 8,5 cm, a także wbudowany minutnik (maksymalny czas – 60 minut), który odlicza czas gotowania. Prosta budowa sprawia, że czyszczenie urządzenia jest bardzo łatwe. Ma ponadto niewielkie gabaryty, dzięki czemu jego przechowywanie jest bezproblemowe.
Najlepszy parowar do 300 zł: ETA Steampot
Parowar ETA Steampot oferuje trzy pojemniki do gotowania, które razem mają 12,25 litra i specjalne wycięcia do gotowania jajek. Urządzenie ma izolowane termicznie uchwyty, a także specjalny bezpiecznik. Wbudowany w parowar minutnik pozwala ustawić czas przygotowania do 75 minut. Do tego istnieje też łatwa możliwość sprawdzenia aktualnej ilości wody w zbiorniku. Do parowaru dołączony jest też pojemnik służący do przygotowywania ryżu lub zup o pojemności 1,5 l. Moc urządzenia wynosi 1000 W.
Jaki parowar kupić?
Zastanawiając się, jaki parowar wybrać, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Wśród nich podstawowym jest liczba pięter urządzenia oraz ich pojemność. To od tego zależy, ile potraw jednocześnie będzie możliwe do przygotowania. Wybór konkretnego urządzenia pod tym kątem zależy od tego, dla ilu osób przygotowujesz posiłki. Dla dwóch osób wystarczą 2 piętra w modelu pojemności 5-6 litrów. Z kolei dla większej rodziny lepiej jest wybrać parowary, które są większe i mają np. 3 pojemniki.
Do tego zwróć również uwagę na takie kwestie jak:
- Moc – dobry parowar powinien mieć dość wysoką moc, dzięki czemu będzie szybciej nagrzewać wodę, co skróci czas pracy. Najczęściej oferowane są modele o mocy od 650 do 2000 W
- Oprogramowanie – warto postawić na model, który ma możliwość wyboru automatycznych programów. To sprawi, że nie będziesz zastanawiać się nad doborem temperatury czy czasu gotowania danej potrawy
- Dodatkowe funkcje – może to być np. utrzymywanie stałej temperatury posiłku, timer, funkcja opóźnionego startu czy wskaźnik poziomu wody
- Dodatkowe wyposażenie – dobry parowar będzie oferował np. aromatyzer na zioła i przyprawy, tackę ociekową oraz miskę na ryż, sosy i zupy
Wybierając parowar, sprawdź też kwestię jego zabezpieczeń. Dobre urządzenie będzie wyposażone w ochronę przed przegrzewaniem się czy przypadkowym uruchomieniem bez żywności w środku. Nieco mniej istotny przy wyborze parowaru będzie jego design, ale warto wybrać taki, który wpasuje się w stylistykę Twojej kuchni.
Pozostałe parowary
Mogą Cię zainteresować: