Jaki pad do PC? Jak wybrać gamepad do Windows?

Każdy gracz zdaje sobie sprawę, że do komfortowej zabawy potrzeba nie tylko wydajnego komputera lub konsoli, ale również odpowiedniego kontrolera. W przypadku sympatyzowania z PC wybór akcesoriów jest naprawdę duży i absolutnie nie trzeba ograniczać się do klawiatury i myszki, które przychodzą tu na myśl w pierwszej kolejności.

Doskonałym wyborem może okazać się gamepad do pc, który w wielu grach będzie zdecydowanie bardziej pomocny. Co warto wiedzieć przed ewentualnym zakupem? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie oraz prezentujemy ranking padów w różnych cenach.

Polecane pady do PC

Pad czy mysz i klawiatura? Co lepsze?

Wybór kontrolera w dużej mierze determinują indywidualne preferencje oraz gry, przy których spędzasz najwięcej czasu.  Klawiatura i myszka to zestaw, który doskonale sprawdza się podczas zabawy z grami FPS (strzelaninami). Zapewnia bowiem lepszą precyzję celowania, a tym samym możliwość szybkiego wyeliminowania wrogów. Jest też idealny do gier strategicznych czy RPG, gdzie pozwala na wygodniejsze sterowanie kursorem po mapie czy sprawniejsze poruszanie się po rozbudowanym interfejsie tego typu gier.

Kiedy lepiej sięgnąć po pad do gier? Bez wątpienia w przypadku gier sportowych (np. FIFA) czy bijatyk. Pad umożliwia wygodne korzystanie z wielu przycisków jednocześnie, które w tego typu grach zapewnia przewagę nad przeciwnikami. To także dobry wybór w przypadku gier przygodowych nastawionych nie tylko na strzelanie, ale również eksplorację świata i walkę wręcz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gamepada do PC?

 • komunikacja z komputerem – przewodowa lub bezprzewodowa (niekiedy obydwie), a odpowiednio długość przewodu i zasięg
 • ilość przycisków
 • ergonomia – waga, wielkość i kształt uchwytów, antypoślizgowe elementy, rozlokowanie przycisków
 • dodatkowe funkcje – np. wibracje, programowalne przyciski, aplikacja do personalizacji kontrolera
 • kompatybilność
 • jakość wykonania, trwałość.

pad do pc

Jak podłączyć pada od Xbox One do PC?

Cenione z wielu powodów pady do Xbox One cieszą się sporym zainteresowaniem wśród korzystających z komputerów. Między innymi dlatego, że ich podłączenie nie sprawia najmniejszych trudności. W przypadku PC z Windows 10 można skorzystać z trzech metod podłączenia:

 1. przez przewód USB (na zasadach plug-and-play)
 2. adapter bezprzewodowy Xbox (Ustawienia > Urządzenia > Dodaj urządzenie Bluetooth > Wszystko inne > Kontroler bezprzewodowy Xbox > Gotowe)
 3. Bluetooth (w przypadku jego obecności i w komputerze/laptopie i w kontrolerze)
 4. Posiadając PC ze starszym systemem Windows trzeba ograniczyć się do 2 pierwszych metod.

Jak podłączyć pada PS4 do PC?

Również w przypadku pada PS4 można skorzystać z trzech metod podłączenia:

 1. przez przewód USB
 2. bezprzewodowy adapter USB do kontrolera DualShock 4
 3. protokół Bluetooth.

Korzystając z platformy Steam i trybu Steam Big Picture, można cieszyć się pełnym wsparciem DualShock 4. Chcąc grać w gry z innych źródeł trzeba użyć dodatkowej aplikacji DS4Windows, zainstalować ją na komputerze i uruchomić przed podłączeniem lub sparowaniem pada. Aplikacja musi być włączona podczas korzystania z pada. Dzięki takiemu zabiegowi DualShock 4 będzie obsługiwał wszystkie gry.

Ranking padów do PC

Wybraliśmy dla Was kilka propozycji gamepadów do PC. Wśród nich znalazły się modele w różnych cenach, zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe kontrolery. Polecamy także najbardziej popularne pady do konsol, które są kompatybilne z komputerami i można ich używać do grania na PC.

Pad do PC do 50 zł: Genesis P33

pad do pcOsoby chcące kupić pad do Windows, a dysponujące ograniczonym budżetem mogą brać pod uwagę Genesis P33. To jeden z najczęściej wybieranych modeli z niższej półki cenowej. To pad do pc do 50zł, który pozytywnie wyróżnia się na tle bezpośrednich rywali.

Jest solidnie wykonany, posiada 14 przycisków, w tym 4 wygodnie rozmieszczone spusty, a także system wibracji bazujący na dwóch silniczkach, który poprawia wrażenia z rozgrywki. To pad przewodowy, kabel ma długość 1,8 metra.


Bezprzewodowy pad do PC: Xbox One Wireless Controller

pad do pcXbox One Wireless Controller to pad do PC bezprzewodowy, wedle wielu graczy jedna ze zdecydowanie najlepszych tego typu propozycji. Komunikacja Bluetooth zapewnia duży komfort korzystania z pada, w zestawie znajduje się Wireless Adapter, a zasięg wynosi około 10 metrów.Specjalne materiały sprawiają, że pad nie ślizga się w dłoniach.Ma bardzo przemyślanie rozlokowane przyciski i gałki analogowe. Producent zadbał tutaj o rozbudowany system wibracji i świetną jakość wykonania, pad przetrwa niezliczone godziny nawet najbardziej intensywnej rozgrywki.


Pad do PC PS4: Sony Dualshock 4

pad do pcPropozycja, której przedstawiać nie trzeba. Sony Dualshock 4 to jeden z najpopularniejszych kontrolerów do gier na świecie, w tym przypadku w klasycznym, czarnym kolorze. Ceniony jest nie tylko przez posiadaczy konsol PlayStation 4, z powodzeniem uprzyjemnia rozgrywkę także na PC.

Jego najważniejsze atuty to najwyższa jakość wykonania, wzorowa ergonomia z uwzględnieniem perfekcyjnie działających drążków analogowych, duża wytrzymałość, a także wbudowany panel dotykowy i pasek świetlny dodający drapieżnego charakteru.


Pad do PC do 150 zł: Logitech F310

pad do pcLogitech F310 to bardzo popularny pad do PC do 150 zł. Nieprzypadkowo, ponieważ w swoim przedziale cenowym nie ma on wielu konkurentów dorównujących mu możliwościami. Wyróżnia go bardzo dobra ergonomia, co dotyczy nie tylko rozmieszczenia przycisków, ale również antypoślizgowych elementów na uchwytach i gałkach analogowych.Na uwagę zasługuje też precyzyjny D-pad bazujący na czterech oddzielnych przełącznikach. Logitech F310 korzysta z łączności przewodowej, przewód ma długość 1,8 metra.


Gamepad do PC do 150 zł: Qsmart GS007

pad do pcNajwiększym atutem Qsmart GS007 jest duża liczba wbudowanych przycisków – aż 18. To model dedykowany osobom preferującym bezprzewodową komunikację, Qsmart GS007 wykorzystuje moduł Bluetooth i zapewnia zasięg do 10 metrów. Wbudowana bateria cechuje się pojemnością 500mAh, co zapewnia długi czas pracy bez ładowania.

Docenić wypada wbudowane silniczki wibracyjne, które potęgują zmagania podczas rozgrywki z ulubionymi grami. Poza PC, Qsmart GS007 jest kompatybilny również z Nintendo Switch.

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.