
Doskonałym sprzętem do urozmaicenia codziennych śniadań są opiekacze do kanapek. Jest to bardzo proste urządzenie – na jednej płycie grzejnej kładziemy nasze kanapki, a drugą identyczną płytą przyciskamy całość od góry. Po kilku minutach kanapki są już przypieczone.
Przed zakupem opiekacza warto poznać rodzaje i funkcje opiekaczy. Jaki opiekacz do kanapek najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni?
W tym poradniku znajdziesz:
- Jak wybrać opiekacz?
- Jaka moc opiekacza?
- Rodzaj obudowy opiekacza – jaki wybrać?
- Jaka powłoka w opiekaczu?
- Jaki opiekacz z funkcją grillowania i smażenia?
- Opiekacz z wymiennymi wkładami
- Toster czy opiekacz – co wybrać?
- Wyposażenie dodatkowe
- Najważniejsze funkcje opiekaczy
Polecane opiekacze do kanapek
Jak wybrać opiekacz do kanapek?
Podejmując decyzję, jaki opiekacz do kanapek wybrać, na początek zwróćmy uwagę na moc naszego opiekacza. Im wyższa moc opiekacza tym urządzenie będzie szybciej gotowe do pracy. Kolejna sprawa to ilość funkcji dodatkowych. Poszerzają one możliwości opiekacza.
Zwróćmy też uwagę na dodatkowe wyposażenie dołączone w zestawie.
Warto również przyjrzeć się powłoce płyt grzejnych. Powinna ona być wykonana z materiału gwarantującego nieprzywieralność pieczywa.
Możemy się zdecydować na opiekacz z powłoką ceramiczną. Opiekacz ceramiczny nie tylko zapewnia brak efektu przywierania, ale też jego powłoka jest bardzo odporna na zarysowania.
Ciekawą odmianą opiekaczy jest opiekacz do panini. Nie dociska on mocno kanapek, a jedynie delikatnie je przykrywa.
Jaka moc opiekacza?
Jeśli nie chcemy długo czekać na opiekane kanapki, zainwestujmy w urządzenie o wysokiej mocy. Opiekacz do bułek z najniższej półki cenowej będzie miał moc około 700W. Możemy je kupić za bardzo nieduże pieniądze. Będą one jednak przygotowywać kanapki dość długo.
Za opiekacz do tostów i innego pieczywa o mocy około 1000W zapłacić będziemy musieli już nieco wyższą cenę. W tym przypadku czas oczekiwania będzie dość krótki.
Wybierając moc naszego opiekacza, upewnijmy się też, czy ma on możliwość regulacji temperatury opiekania. To niezwykle praktyczne funkcja. Pozwala określić, jak bardzo nasze kanapki będą opieczone.
Rodzaj obudowy opiekacza – jaki wybrać?
Opiekacze mogą mieć obudowę z plastiku lub metalu. W tym ostatnim przypadku jest to czasem nawet szczotkowana stal nierdzewna. Opiekacz do chleba z obudową z metalu jest oczywiście elegancki, ale też dość ciężki. Z kolei opiekacz sandwich z plastiku jest lekki i łatwiejszy do przenoszenia.
Jednak w tym przypadku musimy zwrócić uwagę na jakość materiału. Kiepskiej jakości plastik może się przetopić, gdy opiekacz elektryczny jest nagrzany przez zbyt długi czas.
Pomyślmy też o wytrzymałości obudowy. Obudowa z metalu z reguły wytrzyma więcej, a urządzenie zachowa stylowy wygląd przez znacznie dłuższy czas.
Jaka powłoka w opiekaczu?
Powłoka, która powleka płyty grzejne to bardzo istotna sprawa w opiekaczu. Jeśli jest ona słabej jakości, to odklejenie zapieczonych kanapek od płyty będzie bardzo kłopotliwe. Producenci bardzo różnie nazywają swoje powłoki, ale w rzeczywistości ważne jest jedno – aby była ona nieprzywierająca, czyli antyadhezyjna.
Świetnym rozwiązaniem są też płyty ceramiczne. Nie tylko są bardzo wytrzymałe i nieprzywierające, ale też szybko przekazują ciepło.
Jaki opiekacz do kanapek z funkcją grillowania i smażenia?
Jaki opiekacz do kanapek z dodatkowymi funkcjami wybrać? Jedną z najciekawszych jest grillowanie i smażenie. Takie opiekacze cechują się wysoką mocą i specjalnymi pokrywami.
Po otworzeniu opiekacza pod odpowiednim kątem, tworzymy grill elektryczny. Możemy na nim grillować mięso dla kilku osób.
Po całkowitym rozłożeniu pokrywy, a więc pod kątem 180 stopni, opiekacz przeobraża się w patelnię elektryczną. Tego typu opiekacz 3w1 zastępuje więc w kuchni kilka innych urządzeń.
Podczas grillowania lub smażenia mięsa, tłuszcz nie gromadzi się na powierzchni płyty grzejnej, ale spływa na znajdującą się poniżej tackę ociekową.
Opiekacz z wymiennymi płytkami
Opiekacz wielofunkcyjny może w kilka chwil zmienić się w gofrownicę, urządzenie do panini, czy sprzęt do robienia naleśników, pączków, a nawet pierożków. Opiekacz z wymiennymi wkładkami pozwala je wyjąć i zastąpić inną wkładką, dedykowaną do konkretnego celu.
Na rynku dostępne są nawet wkładki umożliwiające wypalanie wzorów na kanapkach. Opiekacz z wymiennymi płytkami to więc świetne rozwiązanie i atrakcja m.in. dla najmłodszych niejadków.
Toster czy opiekacz – co wybrać?
A może jednak toster zamiast opiekacza? Toster przeznaczony jest najczęściej do opiekania pojedynczych kromek pieczywa i nadaje się np.: do tostów z konfiturami, dżemami, masłem orzechowym i innymi smarowidłami. Ma on swoich zwolenników między innymi ze względu na łatwość zastosowania. Wrzucenie kromki chleba tostowego do tostera to kilka sekund.
Kanapki z opiekacza to bardziej urozmaicone przekąski, zawierające kilka składników. Najczęściej plasterki sera, które idealnie pasują do takich przypieczonych kanapek. Wybór należy do Ciebie.
Zobacz również Toster czy opiekacz? Najważniejsze funkcje
Wyposażenie dodatkowe w opiekaczach
Wyposażenie dodatkowe w istotny sposób poszerza funkcjonalność opiekaczy i często ułatwia podjęcie decyzji, jaki opiekacz do kanapek wybrać. Dowiedzmy się, na co w szczególności zwracać uwagę.
- wkładka do ciastek – za pomocą tej wkładki możemy szybko i sprawnie upiec smaczne ciasteczka. Ciekawą jej odmianą jest wkładka do zrobienia rurek z kremem.
- wkładka do mini-pączków – jeśli jesteś miłośniczką pączków, to ucieszysz się z informacji, że możesz zrobić je u siebie w domu. Wystarczy skorzystać z wkładki i przepisu, który bez trudu znajdziesz w Internecie.
- wkładka do gofrów – nie tylko dzieci uwielbiają gofry. Dla dorosłych to też nie lada przysmak. Opiekacz z gofrownicą pozwoli Ci błyskawicznie zrobić pyszne gofry dla całej rodziny.
Najważniejsze funkcje opiekaczy
- możliwość mycia płyt w zmywarce – bardzo praktyczna cecha. Szczególnie w przypadku urządzeń umożliwiających smażenie mięsa. Płyty wrzucamy do zmywarki i nie musimy sobie zawracać głowy ich szorowaniem.
- pionowe przechowywanie – praktyczna cecha, która przyda się w małych kuchniach. Niektóre z opiekaczy można postawić w pionie. Nie będą się przewracać. To daje możliwość lepszego zagospodarowania powierzchni w szafkach.
- regulacja temperatury – nie każdy lubi identycznie przypieczone kanapki. Opiekacz z regulacją temperatury pozwala dopasować ten parametr do swoich preferencji.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki grill elektryczny wybrać? Do domu, do ogrodu i na taras

Jaki aparat cyfrowy? Jak wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki aparat na wakacje 2022? Poradnik zakupowy

Jaki grill ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły

Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick

Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?

Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy
