Jaki opiekacz do kanapek wybrać? Poradnik

Doskonałym sprzętem do urozmaicenia codziennych śniadań są opiekacze do kanapek. Jest to bardzo proste urządzenie – na jednej płycie grzejnej kładziemy nasze kanapki, a drugą identyczną płytą przyciskamy całość od góry. Po kilku minutach kanapki są już przypieczone. Przed zakupem opiekacza warto poznać rodzaje i funkcje opiekaczy. Jaki opiekacz do kanapek najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni?


Polecane opiekacze do kanapek


Ranking opiekaczy do kanapek

Jaki opiekacz do kanapek i tostów kupić? Ranking tego typu urządzeń z pewnością pomoże w podjęciu decyzji. W zestawieniu poniżej znalazły się proste i tanie opiekacze do tostów, a także modele droższe i bardziej skomplikowane, np. opiekacze 3w1.









Spis treści:

Jak wybrać najlepszy opiekacz do kanapek? Kluczowe parametry

Czym się kierować podczas zakupu urządzenia do opiekania i przyrządzania słodkich lub słonych przekąsek? Jaki najlepszy opiekacz do kanapek wybrać? W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na parametry, takie jak:

  • Moc opiekacza
  • Rodzaj powłoki na płytach grzejnych
  • Kształt i rozmiar urządzenia
  • Rodzaj obudowy opiekacza

Moc opiekacza

Co zrobić, gdy nie chcemy długo czekać na kanapki? Jaki wybrać opiekacz do kanapek? Jaka moc będzie najlepsza? Warto zainwestować w urządzenie o najwyższej możliwej mocy w danym przedziale cenowym. Wśród tanich opiekaczy do tostów i kanapek będzie to zwykle około 700 W, natomiast wśród droższych propozycji znajdziemy modele o mocy rzędu 1000 W lub nawet więcej, które będą gotowe do pracy o wiele szybciej. W ich przypadku czas oczekiwania na przekąski będzie także dość krótki.

jaki opiekacz do kanapek

Rodzaj powłoki na płytach grzejnych

Gdy marzy nam się nowy opiekacz do kanapek lub opiekacz 3w1, warto przyjrzeć się powłoce płyt grzejnych. Powinna ona być wykonana z nieprzywierającego i odpornego na zarysowania materiału. Informacje na temat rodzaju powłoki na płytach grzejnych znajdziemy w specyfikacji technicznej opiekacza do tostów i kanapek. W tej samej rubryce producent zamieszcza zwykle również dane na temat możliwości mycia płyt grzejnych w zmywarce.

Kształt i rozmiar

Jaki opiekacz do kanapek wybrać do niewielkiej kuchni? Zwróćmy uwagę na to, aby urządzenie było kompaktowe i łatwe w przechowywaniu. Na rynku są dostępne również opiekacze, które można stawiać w pozycji pionowej – dzięki temu możemy z łatwością schować urządzenie w szafce, gdy z niego nie korzystamy. Jeśli zależy nam na możliwości przygotowywania większych ilości naraz, niestety musimy sięgnąć po większe modele, np. przystosowane do przygotowywania jednocześnie 6 czy nawet 8 kanapek.

Rodzaj obudowy opiekacza

Czym jeszcze kierować się podczas zakupu opiekacza do kanapek? Jak wybrać najlepszy model? Bardzo istotne jest to, z czego została wykonana obudowa urządzenia. W przypadku opiekaczy do tostów i kanapek stosuje się zwykle obudowę z plastiku lub metalu. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które jest lekkie i łatwe w przenoszeniu z miejsca na miejsce, natomiast musimy się liczyć z mniejszą wytrzymałością i ryzykiem stopienia się niektórych miejsc na obudowie wskutek częstego i długotrwałego użytkowania. Jeśli chodzi o metalowe opiekacze do kanapek, rankingi tego typu produktów zwykle od nich stronią, ze względu na wysoką cenę oraz toporność i przez to mniejsze zainteresowanie użytkowników. Gdy jednak zdecydujemy się zainwestować w tego typu model, możemy się cieszyć wytrzymałością i stylowym wyglądem urządzenia przez znacznie dłuższy czas. Kompromisem jest mieszanka dwóch różnych materiałów w postaci obudowy z tworzywa sztucznego i metalu (np. stali szlachetnej).

Jaki opiekacz do kanapek wybrać?

Wybierając opiekacz do kanapek, najlepiej kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Gdy już zaznajomiliśmy się z podstawowymi parametrami tego typu urządzeń, zwróćmy uwagę na:

  • dodatkowe wyposażenie w zestawie;
  • funkcje dodatkowe opiekacza do kanapek.

jaki opiekacz do kanapek

Dodatkowe wyposażenie w zestawie

Funkcjonalność opiekacza do tostów i kanapek możemy zwiększyć poprzez skorzystanie z wyposażenia dołączonego do zestawu przez producenta. Mowa tutaj o:

  • wkładkach do wypieków, np. ciastek, donatów, muffinków czy też rurek z kremem;
  • wymiennych płytach grzewczych, np. do gofrów lub naleśników.

Funkcje dodatkowe opiekacza do kanapek

Czym jeszcze się kierować? Jaki opiekacz do kanapek wybrać? Zwróćmy uwagę na funkcje dodatkowe opiekacza, które znacznie ułatwią nam życie i zwiększą bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Należy do nich np.:

  • izolowany i nienagrzewający się uchwyt – dzięki tej funkcji szybko przygotujemy przekąski bez ryzyka poparzenia rąk;
  • możliwość mycia płyt grzewczych w zmywarce – jeśli zamierzamy często korzystać z opiekacza 3w1 w celu grillowania mięsa, warto sprawdzić, czy wymienne płyty grzewcze można myć w zmywarce;
  • pionowe przechowywanie – jeśli mamy niewielką kuchnię, upewnijmy się, czy opiekacz do tostów można postawić w pionie. Dzięki temu lepiej zagospodarujemy przestrzeń na blatach czy też w szafkach;
  • pojemnik magazynujący tłuszcz – nowoczesne opiekacze 3w1, z których pomocą przygotujemy nie tylko kanapki czy tosty, ale też grillowane mięso, często są wyposażone w specjalny pojemnik lub tackę ociekową, które zbierają nadmiar tłuszczu podczas opiekania potrawy;
  • praktyczny system przechowywania kabla – jeśli zależy nam na porządku i nie lubimy plączących się kabli, wybierzmy model z wbudowanym schowkiem na przewód;
  • wskaźniki świetlne – w wielu modelach opiekaczy do kanapek spotkamy się z diodami, które sygnalizują nie tylko uruchomienie urządzenia, ale także jego gotowość do pracy lub nawet zakończenie opiekania.

Zobacz również Toster czy opiekacz? Najważniejsze funkcje

Czy warto wybrać opiekacz do kanapek 3w1?

jaki opiekacz do kanapek

Oto ostatnia istotna kwestia związana z opiekaczami do kanapek. Jak wybrać urządzenie, jeśli zależy nam na możliwości przygotowywania większej ilości przekąsek niż tylko kanapki na ciepło? Z pomocą wtedy przychodzą opiekacze 3w1, czyli wielofunkcyjne opiekacze do tostów i nie tylko, z wymiennymi płytami grzewczymi.

Opiekacze 3w1 stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z opiekacza do przygotowywania różnych potraw, nie tylko kanapek czy tostów, ale też grillowania mięs, robienia gofrów, wypieków czy nawet smażenia naleśników. Mogą one zastąpić wiele różnych urządzeń w kuchni, dzięki czemu możemy zaoszczędzić wiele miejsca na blatach czy też w kuchennych szafkach. Minusem tego rozwiązania jest wyższa cena niż w przypadku klasycznych opiekaczy do kanapek. Należy również mieć świadomość, że w opiekaczu 3w1 nie przygotujemy dużych porcji jedzenia oraz urządzenia tego typu mogą być mniej wytrzymałe niż profesjonalne sprzęty kuchenne, takie jak np. grill elektryczny, frytkownica beztłuszczowa czy zaawansowane modele gofrownic.


Mogą Cię zainteresować:

 

zdjęcie autora
Autor
Alicja Hudzik
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (7 głosów)

Czytaj więcej