
Gdy przygotowujemy posiłki w kuchni, w powietrzu rozchodzi się para oraz duża ilość rozmaitych zapachów. Nie zawsze chcemy tego, aby zapachy roznosiły się po całej kuchni i dalej po mieszkaniu. Otwieranie okna przeważnie niewiele daje, a często też jest kłopotliwe. Dobrym rozwiązaniem są okapy kuchenne.
Niezależnie czy wybierzemy okap wyspowy czy okap kuchenny podszafkowy, tego typu urządzenie szybko i sprawnie usunie niepożądane zapachy. Jaki okap kuchenny wybrać? Doradzamy
W tym poradniku znajdziesz:
- Typ konstrukcji okapu – wolnostojący czy do zabudowy?
- Jaki okap kuchenny? Wyciąg czy pochłaniacz?
- Rodzaje okapów kuchennych
- Jaki rozmiar okapu?
- Wydajność i regulacja szybkości działania
- Poziom hałasu
- Jaki rodzaj sterowania?
- Filtry w okapach kuchennych
- Funkcje i wyposażenie dodatkowe
Typ konstrukcji okapu – wolnostojący czy do zabudowy?
Decydując, jaki okap kuchenny wybrać, na poczatek warto zastanowić się, czy lepiej kupić okap do zabudowy czy wolnostojący.
- Okap do zabudowy – z pewnością lepiej wkomponuje się w nasze kuchenne umeblowanie. Jeśli robimy remont całej kuchni, to zapewne wybierzemy właśnie tę opcję. Już na etapie projektu warto zdecydować, jaki okap do zabudowy kupić.
- Okap wolnostojący – jego montaż jest mało skomplikowany. Wiele z nich odznacza się też ładnym wzornictwem. Z pewnością mogą dobrze komponować się z istniejącą już zabudową.
Jaki okap kuchenny? Wyciąg czy pochłaniacz?
Kolejnym pytaniem, które pojawi się przy podejmowaniu decyzji, jako okap kuchenny kupić, związane jest z typem okapu. W sklepach spotkamy się z dwoma typami okapów – są to wyciągi i pochłaniacze.
- Wyciąg – funkcjonuje w obiegu otwartym. Jest to okap podłączany do przewodu wentylacyjnego, przez który powietrze jest następnie wyrzucane na zewnątrz budynku. Do poprawnego działania nie potrzebuje żadnych filtrów.
- Pochłaniacz – jest urządzeniem nieco bardziej skomplikowanym. Powietrze funkcjonuje w nim w obiegu zamkniętym. Jest ono wciągane do środka, a następnie przepuszczane przez system filtrów. Najczęściej są to klasyczne filtry oczyszczające je z tłuszczy, ale w wielu przypadkach są to również filtry węglowe, które oczyszczają je z zapachów oraz dymu. Okap z filtrem węglowym jest często niewiele droższy od modelu bez takiego filtra.
Wyciąg czy pochłaniacz – wady i zalety
Zarówno wyciąg, jak i pochłaniacz mają swoje wady i zalety. Wyciąg jest bardziej efektywny w działaniu i tańszy w użytkowaniu. Trzeba go jednak podłączyć do instalacji, a to często wymaga drobnych prac budowlanych. Nie powinien on być podłączany do wspólnych kanałów wentylacyjnych.
Pochłaniacz nie wymaga podłączenia, ale jest za to droższy w zakupie. Ponadto wymaga okresowej wymiany wszystkich filtrów. Możemy go jednak zamontować w dowolnym miejscu w kuchni.
Rodzaje okapów kuchennych
Trzeba też wybrać konkretny rodzaj okapu. Najpopularniejsze modele to okap kuchenny kominowy i podszafkowy. Mniej popularne, ale także bardzo interesujące są okapy teleskopowe i wyspowe.
W sprzedaży dostępne są też takie warianty, jak okap blatowy i okap sufitowy.
Jaki rozmiar okapu?
Żeby nasz okap kuchenny pracował prawidłowo i z odpowiednią wydajnością, należy jego rozmiary dostosować do rozmiarów płyty grzewczej. Oczywiście najpopularniejsze są okapy o szerokości sześćdziesięciu centymetrów. Jednak nie jest to reguła. Na rynku znajdziemy też okapy 50-centymetrowe, 70cm oraz 90cm.
Jeśli nasza płyta grzewcza ma większe rozmiary, to wybór modeli będzie niestety już niewielki, ale zdarzają się też okapy o szerokości nawet 120cm.
Rozmiar okapu a płyta grzewcza – co jest ważne?
A co gdy okap będzie węższy niż nasza płyta grzewcza? Będzie przepuszczał powietrze bokiem. Z kolei zbyt szeroki będzie niepotrzebnie zużywał energię, pracując z wydajnością większą, niż jest to wymagane.
Jeśli będziemy wybierać okap przyścienny bądź też wyspowy, pamiętajmy również o odpowiednim dobraniu jego wysokości. Musimy więc dostosować wysokość tak zwanego maskownika, do wysokości przestrzeni nad płytą grzewczą. Na szczęście wiele maskowników jest rozsuwanych, dzięki czemu łatwiej je dostosować do naszych wymagań.
Jeśli chodzi o wysokość okapu, to najwięcej modeli jest w przedziale do 1 metra. W tych górnych granicach mieszczą się najczęściej modele wyspowe i kominowe.
Wydajność i regulacja szybkości działania
Przed wybraniem, jaki okap kuchenny sprawdzi się najlepiej, warto dowiedzieć się, jaką powinien mieć on wydajność.
Jak obliczyć wymaganą wydajność okapu do danej kuchni?
Zacznijmy od wyznaczenia kubatury naszej kuchni, mnożąc jej powierzchnię przez wysokość. Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć przez 6. Otrzymany wynik określa nam minimalną wydajność, którą powinien posiadać nasz okap. Nowoczesne modele okapów z wysokiej półki mogą mieć wydajność na poziomie nawet 900m³/godz.
Sposób regulacji prędkości okapu
Kolejna ważna kwestia to sposób regulacji prędkości pracy okapu. Najpopularniejsze są modele, w których regulacja odbywa się skokowo. Do wyboru mamy kilka wariantów prędkości pracy. Najniższych biegów używamy podczas gotowania niewielkich posiłków, a najwyższych, gdy wszystkie palniki na płycie grzewczej są zajęte. Na rynku dostępne są też modele, w których prędkość pracy regulowana jest płynnie.
Poziom hałasu
Nikt z nas nie lubi hałasu, dlatego kupując okap, warto zwrócić uwagę na jego głośność. Oczywiście co do zasady, im większą wydajność ma okap, tym większy hałas wyemituje.
Na szczęście do tej reguły są wyjątki. W uproszczeniu można przyjąć, że małe okapy o niewielkiej wydajności generują najczęściej hałas nieprzekraczający 55dB. Modele ze średniej półki cenowej hałasują już z natężeniem około 60dB. Modele przetwarzające dużą ilość powietrza wytwarzają już hałas na poziomie nawet 70dB. Warto wiedzieć, że pomiary głośności okapów dokonywane są zazwyczaj na najwyższym biegu.
Jaki rodzaj sterowania?
Najczęściej spotykanymi mechanizmami sterowania pracą okapu są przyciski, przełączniki lub suwaki.
- Suwaki – umieszczone są najczęściej w dolnej części urządzenia.
- Przyciski oraz przełączniki – umieszczane są na froncie. Przyciśniecie lub przełączenie jednego z nich i zmiana prędkości najczęściej powoduje zwolnienie poprzedniego przycisku lub przełącznika. Zarówno w przypadku suwaków, jak i przycisków należy dbać o czystość panelu sterującego, gdyż w takich miejscach lubi gromadzić się tłusty nalot.
- Dotykowy panel sterujący – zdecydowanie najwygodniejszym mechanizmem sterującym jest panel dotykowy. Wystarczy lekko dotknąć konkretnego przycisku, aby uruchomić funkcję. Panel dotykowy jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości.
Wygodnym rozwiązaniem jest też spotykane czasem sterowanie za pomocą dużego pokrętła umieszczonego na froncie. Warto też wspomnieć o sterowaniu za pomocą pilota. Opcja taka jest dostępna w droższych modelach.
Filtry w okapach kuchennych
Filtry stosowane są w okapach o obiegu zamkniętym. W takich przypadkach jest ono wciągane do środka, a następnie przepuszczane przez system filtrów. Najczęściej są to proste filtry oczyszczające je z tłuszczy i kurzu. Wykonane są z aluminium lub ze stali nierdzewnej. Tego typu filtry należy regularnie myć.
Jako dodatek do klasycznych filtrów często spotyka się w okapach także filtry węglowe. Oczyszczają one powietrze z zapachów oraz dymu. Na koniec oczyszczone powietrze trafia z powrotem do kuchni. Filtrów węglowych nie można myć. Należy je wymieniać na nowe.
Funkcje dodatkowe w okapach
Jeśli nadal nie możesz zdecydować, jaki okap kuchenny sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni, sprawdź koniecznie, jakie dodatkowe funkcje mogą posiadać takie sprzęty.
- Intensywne wentylowanie – czasem atmosfera w kuchni wymaga naprawdę szybkiej interwencji. Niektóre modele okapów wyposażone są w funkcję intensywnego wentylowania. Na krótki okres silnik uruchamia się na maksimum obrotów. Potem stopniowo zwalnia.
- Wyłącznik czasowy – bardzo praktyczna funkcja. Po zakończeniu gotowania okap ma za zadanie oczyścić powietrze w kuchni z pary wodnej i różnego rodzaju zapachów. Ale przecież nie będziemy stali obok niego, aby wyłączyć go. Może wyłączyć się sam po określonym przez nas czasie, jeśli posiada funkcję wyłącznika czasowego.
- Czujnik zapachów – funkcja charakterystyczna dla nowoczesnych okapów. Specjalny czujnik przez cały czas monitoruje powietrze w kuchni. Gdy wykryje duże natężenie zapachów, parę wodną lub inne opary gotowania, automatycznie włącza okap na odpowiednią prędkość. Jeśli zastanawiasz się, jaki okap do kuchni z salonem kupić, to warto, aby posiadał on tę właśnie opcję.
Wyposażenie dodatkowe okapów kuchennych
- Dodatkowe rury w zestawie – bardzo ułatwiają montaż okapu i dostosowanie go do architektury naszej kuchni. Jest to zazwyczaj kilka rur o różnych długościach i średnicy.
- Wyświetlacz LCD – w podstawowych modelach okapów jest właściwie niepotrzebny. Jednak w bardziej skomplikowanych urządzeniach bardzo ułatwia komunikację z użytkownikiem. Wyświetla między innymi aktualny bieg, informację o konieczności wyczyszczenia filtra, czy też aktualną godzinę.
- Radio – niektóre okapy mają opcję radia. Uprzyjemni nam ono czas spędzony w kuchni.
Polecane okapy kuchenne


Najnowsze


Jaki prezent na Komunię dla dziewczynki? Najlepsze pomysły


Jaki kijek do selfie? Doradzamy jak wybrać selfie stick


Jaki dzbanek filtrujący do wody wybrać?


Jak wybrać powerbank? Poradnik zakupowy


Wyprawa w góry – jak się przygotować? Co zabrać?


Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking najlepszych hulajnóg


Jaki prezent na Komunię dla chłopca? Sprawdzone pomysły


Jaka kuchenka mikrofalowa? Jak wybrać mikrofalówkę?

