Jaki odtwarzacz Blu-ray wybrać? Najważniejsze cechy

Streaming filmów i seriali stał się w ostatnich latach niezwykle popularny. Wciąż jednak istnieją dobre powody do tego, żeby zdecydować się na odtwarzacz Blu-ray. Standardowe odtwarzacze Blu-ray są zazwyczaj stosunkowo niedrogie. Mimo to jakość obrazu, którą oferują, robi wyraźną różnicę w porównaniu do DVD czy filmów oglądanych na kanale telewizyjnym.

Nowsze modele wyposażone w dodatkowe funkcjonalności oferują znacznie lepsze wrażenia wzrokowe i słuchowe. Jednak dla początkującego użytkownika, który chce przerzucić się z oglądania filmów na ekranie komputera, podstawowy model będzie na jakiś czas wystarczający.

Polecane odtwarzacze Blu-ray w Komputronik.pl

Co wziąć pod uwagę wybierając odtwarzacz Blu-ray

  • Z jakim telewizorem chcesz go połączyć – tego typu odtwarzacze, w przeciwieństwie do DVD, są wyspecjalizowane w odtwarzaniu filmów w jakości co najmniej Full HD. Jeśli masz telewizor 1080p, standardowy odtwarzacz wystarczy. Jeśli masz telewizor UHD, odtwarzacz Blu-ray powinien być z tej samej półki. Oczekiwane efekty osiągniesz kupując odtwarzacz 4K. Standardowe odtwarzacze są w pełni kompatybilne z telewizorami HD, oferując najwyższą jakość obrazu 1080p.
  • Czy chcesz oglądać filmy 3D – bardziej zaawansowane modele mają funkcjonalność odbierania filmów 3D. Jeśli to jest dla Ciebie ważne, skup się na wyższej półce.
  • Czy zależy Ci na streamingu – dobra wiadomość jest taka, że to już standard. Większość podstawowych modeli umożliwia streaming online, na przykład z Netflix, Amazon czy CDA.

Funkcjonalności

Poniżej znajduje się lista mniej lub bardziej powszechnie występujących funkcjonalności odtwarzaczy Blu-ray. Zastanów się, które z nich są Ci potrzebne, niekoniecznie odpowiedni dla Ciebie odtwarzacz musi mieć je wszystkie. Dobrze też porównać funkcje modeli w interesującym Cię przedziale cenowym. Może zdarzyć się tak, że niektóre wzbogacone modele będą  mieścić się w Twoim budżecie.

  • HDR – szybko staje się standardem w odtwarzaczach UHD Blu-ray. HDR może jednak występować w kilku różnych rodzajach, na przykład działać tylko na nagrania odtwarzane z płyty, albo dawać dostęp do funkcji również z poziomu aplikacji, na przykład streamingu. Modele różniące się tą funkcją niekoniecznie muszą znacząco różnić się ceną.
  • 4K Upscaling – jeśli planujesz zakup odtwarzacza Ultra HD Blu-ray, z dużym prawdopodobieństwem ta funkcjonalność w nim będzie, obecnie zaczyna się pojawiać również w budżetowych modelach. 4K Upscaling to nic innego jak podnoszenie jakości odtwarzanego obrazu standardowych płyt Blu-ray, a nawet niektórych płyt DVD. Funkcja ta sprawia, że obraz staje się ostrzejszy i bardziej realistyczny. Twój telewizor też prawdopodobnie ma funkcję podnoszenia jakości, ale żeby osiągnąć najlepszy możliwy efekt, najlepiej podkręcić jakość już na poziomie nagrania.
  • Dolby Vision vs HDR10 – HDR10+ i Dolby Vision to sposoby realizacji koncepcji HDR. Na nowo zdefiniowane poziomy jasności dają o wiele bardziej atrakcyjne wrażenia wizualne. HDR10 to standard obsługiwany przez wszystkie urządzenia. Dolby to jego doskonalsza wersja z większym potencjałem polepszania obrazu, z tym że wspierają ją tylko niektórzy producenci (np. LG, Sony). HDR10+ to dostępna od jakiegoś czasu na rynku rozszerzona wersja standardu HDR. Przewaga Dolby polega na tym, że dostarcza dokładniejszych informacji. Informuje jak wyświetlić każdą klatkę obrazu w sytuacjach, kiedy jej odtworzenie nie mieści się w możliwościach fizycznych telewizora. Żaden telewizor nie jest w stanie wyświetlić poprawnie jasności 10.000cd/m2, czyli maksymalnej wartości Ultra HD, dlatego potrzebne są wspomagacze pomagające określić, czy dane odcienie powinny być wyświetlone jaśniej, czy ciemniej.
  • Wi-Fi – ta funkcjonalność staje się już standardem, jednak najbardziej budżetowe modele mogą jej nie mieć. Warto zwrócić na nią uwagę, często modele z tej samej półki różnią się tą cechą, a znacznie usprawnia ona użytkowanie urządzenia.
  • Streaming apps – jeśli używasz smart TV albo niezależnego streaming boxa, możesz tę funkcję pominąć. Jednak ma ona tę zaletę, że pozwala na zminimalizowanie ilości urządzeń podłączonych do telewizora. Jeśli ta funkcja jest Ci potrzebna, upewnij się, że aplikacje, których chcesz używać, są obsługiwane przez dany odtwarzacz.
  • DLNA streaming – ta funkcjonalność nie jest zbyt powszechna, ale może być użyteczna dla osób, które używają domowego serwera multimedialnego, albo multimedialnego serwera NAS na protokole DLNA. To ta funkcja pozwala na słuchanie muzyki albo przeglądanie zdjęć.
  • High-resolution audio – jeśli Twoje kino domowe służy Ci także do słuchania muzyki, model dający możliwość odtwarzania dźwięku high-resolution może być dla Ciebie atrakcyjnym rozwiązaniem.

jaki odtwarzacz blu-ray

Kompatybilność odtwarzaczy Blu-ray i DVD

Blu-ray został stworzony dla wyższej rozdzielczości niż HD. Technologia zastosowana w odtwarzaczach DVD jest niewystarczająca do odczytu płyt Blu-ray. Po prostu informacje o obrazie zapisane na tych drugich są dla nich zbyt szczegółowe. Natomiast urządzenia Blu-ray umożliwiają odtwarzanie płyt DVD, większość z nich ma funkcję podnoszenia jakości obrazu i dźwięku DVD.