Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Poradnik

26.04.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Zdecydowana większość posiadaczy samochodów chce utrzymać w nich czystość i porządek. Niestety nie jest to łatwe, gdyż we wnętrzu naszych aut pełno jest miejsc i zakamarków, w których zbierają się drobne śmieci. Czuć to szczególnie jesienią i na wiosnę, kiedy to na naszych butach wnosimy do samochodu błoto i inne odpadki.

Do oczyszczania wnętrza auta doskonale nadaje się odkurzacz. Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Najwygodniej jest wykorzystać niewielkie odkurzacze ręczne. Są to urządzenia lekkie i poręczne w użyciu. Jeśli planujesz zakup takiego odkurzacza, zapoznaj się wcześniej z poniższymi poradami.

W tym artykule znajdziesz:

 • Rodzaje odkurzaczy samochodowych
 • Jak wybrać odkurzacz samochodowy?
 • Funkcje dodatkowe odkurzaczy samochodowych

Najczęściej wybierane odkurzacze ręczne

Jakie są rodzaje odkurzaczy samochodowych?

Aby dowiedzieć się, jaki odkurzacz samochodowy będzie dla nas najlepszy, warto na początek zastanowić się, jak powinien być on zasilany. Od tego zależy między innymi jego waga i czas pracy.

Odkurzacz samochodowy na akumulator

Na sklepowych półkach najczęściej spotkamy odkurzacz samochodowy na akumulator. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Pierwsza z nich jest dość oczywista. Nie ograniczają nas żadne kable. Taki odkurzacz samochodowy bezprzewodowy możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i nie musimy się oglądać na dostępność gniazdek elektrycznych. Znacznie łatwiej się nim też manewruje. A pamiętajmy, że w aucie jest mnóstwo schowków i zakamarków, do których trudno się dostać.Z drugiej strony nie ma rozwiązań idealnych. Odkurzacz samochodowy na baterię jest dość ciężki. Nie dość, że sporo waży sam silnik, to jeszcze należy do tego dołożyć wagę akumulatora.

jaki odkurzacz samochodowy

Odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki

Ciekawą alternatywą jest po prostu odkurzacz samochodowy na prąd. Tu często spotkamy się z modelami, które zasilane są z gniazdka samochodowego. Taki odkurzacz może mieć wyższą moc od swojego akumulatorowego konkurenta. Może się też pochwalić stałą pracą – w tym przypadku nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora w środku sprzątania. Wadą tego typu odkurzaczy jest kabel, który plątać się nam będzie pomiędzy fotelami. Bierzmy też pod uwagę, że pracując w ten sposób, dość szybko wyczerpujemy akumulator w naszym aucie.

Klasyczny odkurzacz na prąd z gniazdka

Ostatnią propozycją jest po prostu zakup klasycznego odkurzacza, zasilanego z gniazdka i dedykowanie go do pracy w garażu. W takim wypadku wybierzmy możliwie mały i raczej niedrogi sprzęt. Musi to być też lekki odkurzacz, żeby nie poobijał nam auta w trakcie sprzątania. Zwróćmy też uwagę na jego wyposażenie – dobrze byłoby, gdyby posiadał kilka małych ssawek i szczotek.

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać?

Podejmując decyzję, jaki odkurzacz samochodowy wybrać, warto zwrócić uwagę na sposób jego działania oraz budowę. W ten sposób możemy skutecznie dopasować jego rodzaj do swoich potrzeb.

 • Czas pracy na akumulatorze – jeśli wybraliśmy odkurzacz bezprzewodowy, to koniecznie sprawdźmy czas jego ładowania i pracy na pełnym akumulatorze. Różnice mogą być spore. Zdarzają się modele, które po długim ładowaniu pracują zaledwie dziesięć minut. To raczej mało na dokładne posprzątanie auta. Znajdziemy też odkurzacze, które na pełnym ładowaniu będą pracować dwa razy dłużej. Różnice zobaczymy też w samym czasie ładowania. Niektóre modele trzeba ładować 18 godzin. Innym wystarczy tylko 5 godzin ładowania.
 • Wytrzymała obudowa – kupując odkurzacz do auta, zwróćmy też uwagę na jakość jego obudowy. Niestety zdarzają się modele wykonane ze słabej jakości tworzywa. Ma to duże znaczenie, bo z odkurzaczem rzadko obchodzimy się delikatnie. W garażu może nam upaść na podłogę, często też w trakcie pracy będziemy go obijać o różnego rodzaju przedmioty.
 • Regulacja mocy – istotną kwestią jest też możliwość regulacji mocy. Nie zawsze będziemy potrzebowali odkurzać na maksymalnych obrotach. Pracując na niższej mocy, będziemy oszczędzać energię. Wtedy akumulator będzie wyczerpywał się wolniej.
 • Końcówki – odkurzacz ręczny powinien mieć też kilka końcówek do wyboru. Do odkurzania foteli i tylnej kanapy przyda nam się szersza szczotka. Z kolei do różnego rodzaju zakamarków bardziej przydatne będą ssawki szczelinowe. Generalnie im większym zbiorem końcówek będziemy dysponować, tym łatwiej i skuteczniej będzie nam się odkurzać.

jaki odkurzacz samochodowy

 • Waga odkurzacza – zwróćmy uwagę na wagę naszego odkurzacza. Podczas sprzątania wnętrza auta będziemy trzymać go w jednej dłoni. Oczywiście nikt nie ma problemu z utrzymaniem takiego sprzętu przez chwilę. Bierzmy jednak pod uwagę, że będziemy nim sprzątać nawet przez kilkanaście minut. Na dodatek będziemy to robić w mało wygodnych pozycjach. Waga takiego odkurzacza nie powinna przekroczyć dwóch kilogramów. Najlepiej, żeby wynosiła około jednego kilograma.
 • Dobry filtr powietrza – odkurzacz samochodowy powinien też posiadać odpowiedni filtr powietrza. Przede wszystkim dlatego, żeby cały kurz, który usuniemy, nie wyleciał w powietrze z drugiej strony. Porządny filtr pomoże też ochronić silnik odkurzacza przed zanieczyszczeniami, a sprawniejsze filtrowanie kurzu gwarantuje jego dłuższą pracę bez problemów i z pełną mocą.
 • Zbiornik na zanieczyszczenia – ostatnia ważna kwestia to oczywiście pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Nikt z nas nie chciałby przerywać na chwilę odkurzania, aby opróżnić zbiornik. Ręczny model ze zbiornikiem na odpadki o pojemności 0,2 litra będzie oferował raczej krótką pracę. Najlepiej, jeśli taki odkurzacz będzie oferował zbiornik o pojemności co najmniej pół litra.

Funkcje dodatkowe odkurzaczy samochodowych

Kupując odkurzacz do auta, zwróćmy też uwagę na jego dodatkowe funkcje. Najciekawsze z nich to na przykład.

 • Zbieranie płynów – niektóre z odkurzaczy samochodowych mogą odkurzać również płyny. To bardzo przydatna funkcja, chociażby do zbierania wody po roztopionym śniegu. Możemy też zbierać błoto.
 • Zmywalny filtr – część odkurzaczy ma klasyczne filtry, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas. Ale zdarzają się też modele, które posiadają filtry zmywalne. Nie musisz w tym przypadku wydawać pieniędzy na nowy filtr. Wystarczy przepłukać stary pod bieżącą wodą.
 • Stacja dokująca – nie lubisz męczyć się w podłączaniem ładowarki? Stacja dokująca jest znacznie wygodniejsza. Po prostu umieść w niej odkurzacz i nie zawracaj sobie niczym głowy. Stacja dokująca naładuje jego akumulator do pełna.

Odkurzacze, które polecamy w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP No. 652 kolor
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP No. 652 czarny
Cena od 74,90zł
Samsung 860 Evo 500GB
Cena od 299,00zł
HP No. 650 czarny
Cena od 58,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 259,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 39,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 39,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 19,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 5,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 34,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 31,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP No. 650 kolor
Cena od 51,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 27,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
Razer Goliathus Control Fissure Small
Cena od 49,00zł
HP No. 301 czarny
Cena od 83,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 49,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 68,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł