Większość kierowców chce, aby w ich aucie panował porządek. Zadanie to czasem może być ciężkie w realizacji, ponieważ w naszym pojeździe pełno jest miejsc, w którym mogą utknąć papierki, piasek i inne drobne rzeczy. Czuć to szczególnie jesienią i na wiosnę, kiedy to na naszych butach wnosimy do samochodu błoto i inne odpadki. Wtedy najlepiej sprawdzają się małe odkurzacze o silnej mocy ssania, najlepiej na akumulator.
Do oczyszczania wnętrza auta najwygodniejsze są odkurzacze samochodowe ręczne, które poradzą sobie z każdym brudnym zakamarkiem. Są to urządzenia lekkie i poręczne w użyciu. Jeśli planujesz zakup takiego odkurzacza, zapoznaj się wcześniej z poniższymi poradami. Zobacz również nasz ranking przedstawiający pięć modeli poręcznych i lekkich odkurzaczy, które pozwolą Ci na zachowanie porządku w Twoim samochodzie w 2025 roku.
Najpopularniejsze odkurzacze ręczne
Ranking odkurzaczy samochodowych 2025
Poniższy ranking odkurzaczy samochodowych przedstawia pięć najlepszych modeli, które w większości pochodzą od firmy Black&Decker. Są to najczęściej wybierane rodzaje odkurzaczy ręcznych, przez wzgląd na łatwość i komfort użytkowania idący w parze z przystępną ceną. Ranking pomoże Ci wybrać najlepszy odkurzacz samochodowy dla siebie.
- Blaupunkt VCP301 – tani odkurzacz do samochodu
- Black&Decker Dustbuster BHHV320J-QW – dobry odkurzacz samochodowy
- Black&Decker Dustbuster BHHV315B-QW – odkurzacz samochodowy akumulatorowy
- Black&Decker Dustbuster BHHV520BF-QW – mocny odkurzacz samochodowy
- Black&Decker Flexi PD1200AV-XJ – odkurzacz samochodowy
Tani odkurzacz do samochodu : Blaupunkt VCP301
Ten model odkurzacza do 150 zł jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących taniego, ale wysokiej jakości sprzętu do czyszczenia samochodu. Wyposażony jest w akumulator o napięciu 5 V oraz moc ssania wynoszącą 4000 Pa. Jego smukła budowa umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc zarówno w domu, jak i w samochodzie. Ładowanie odbywa się za pomocą kabla USB, co pozwala na łatwe naładowanie urządzenia w dowolnym miejscu. Zbiornik o pojemności 0,2 litra jest łatwy do wyjęcia i opróżnienia.
Dobry odkurzacz samochodowy: Black&Decker Dustbuster BHHV320J-QW
Najważniejsze parametry odkurzacza do samochodu Black&Decker Dustbuster BHHV320J-QW to duża pojemność pojemnika na kurz, wynosząca 610 ml. Jest to odkurzacz bezworkowy, zasilany akumulatorem. Po pełnym naładowaniu umożliwia użytkowanie odkurzacza przez 20 minut. Jest wyposażony w funkcję Cyclonic Action, dzięki czemu siła ssania jest większa, a kurz i inne drobiny są odseparowane od filtra. Filtr można umyć pod bieżącą wodą. To również odkurzacz bezprzewodowy, który dzięki specjalnej końcówce, dociera do trudno dostępnych miejsc.
Odkurzacz samochodowy akumulatorowy: Black&Decker Dustbuster BHHV315B-QW
O jakich najważniejszych parametrach warto wspomnieć, odnosząc się do odkurzacza ręcznego Black&Decker Dustbuster BHHV315B-QW? Model ten wyposażony jest w duży pojemnik na kurz 700 ml, który można szybko odłączyć od urządzenia i wyczyścić. Moc ssania to 20 W. Dzięki końcówce szczelinowej dociera w trudno dostępne miejsca. Jest to odkurzacz bezprzewodowy, zapewniający 16-minutowe działanie na jednym ładowaniu. Posiada ergonomiczną rączkę, a jego waga delikatnie przekracza 1 kg, dzięki czemu sprzątanie auta jest bardzo wygodne.
Mocny odkurzacz samochodowy : Black&Decker Dustbuster BHHV520BF-QW
Jeśli potrzebujesz odkurzacza ręcznego z większą mocą ssania, koniecznie zapoznaj się z tym modelem. Jego siła ssania wynosi aż 35 W. Jest to odkurzacz bezworkowy z pojemnikiem o pojemności 700 ml. Model wyposażony jest w wyświetlacz LED, dzięki czemu widzisz, ile energii w baterii Ci jeszcze pozostało do sprzątania. Po pełnym naładowaniu akumulatora, odkurzacz zapewnia do 20 minut pracy ciągłej. Wśród przydatnych funkcji i cech są tu także: wysuwana końcówka szczelinowa, sensor filtra informujący o stopniu zapchania, oraz podstawa ładująca w cenie,
Odkurzacz samochodowy: Black&Decker Flexi PD1200AV-XJ
To niezwykły odkurzacz, który ma podwójną funkcjonalność. Skorzystasz z niego jako z tradycyjnego odkurzacza ręcznego lub do pracy w trudno dostępnych miejscach. Okno w korpusie pozwala na ocenę kiedy pojemnik trzeba opróżnić. Wyposażono go w transparentny pojemnik na kurz, dzięki czemu wiesz kiedy go opróżnić. Pokrętło oczyszczania filtra – łatwe „otrzepywanie” pyłu z filtra. Opatentowany system „silnik w filtrze” pozwolił na skonstruowanie wyjątkowo kompaktowych rozmiarów odkurzacza.
W tym artykule znajdziesz:
- Rodzaje odkurzaczy samochodowych
- Jak wybrać odkurzacz samochodowy?
- Funkcje dodatkowe odkurzaczy samochodowych
- A może odkurzacz 2 w 1?
- Ranking najlepszych odkurzaczy ręcznych samochodowych
Jakie są rodzaje odkurzaczy samochodowych?
Aby dowiedzieć się, jaki odkurzacz samochodowy będzie dla nas najlepszy, warto na początek zastanowić się, jak powinien być on zasilany. Od tego zależy między innymi jego waga i czas pracy.
- Odkurzacz samochodowy na akumulator
- Odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki
- Klasyczny odkurzacz na prąd z gniazdka
Odkurzacz samochodowy na akumulator
Na sklepowych półkach najczęściej spotkamy odkurzacz samochodowy na akumulator. Takie rozwiązanie ma mnóstwo zalet. Pierwsza z nich jest dość oczywista. Nie ograniczają nas żadne kable. Taki odkurzacz samochodowy bezprzewodowy możemy zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i nie musimy się oglądać na dostępność gniazdek elektrycznych.
Znacznie łatwiej się nim też manewruje. A pamiętajmy, że w aucie jest mnóstwo schowków i zakamarków, do których trudno się dostać. Z drugiej strony nie ma rozwiązań idealnych. Odkurzacz samochodowy na baterię jest dość ciężki. Nie dość, że sporo waży sam silnik, to jeszcze należy do tego dołożyć wagę akumulatora.
Odkurzacz samochodowy na prąd z gniazdka zapalniczki
Ciekawą alternatywą jest po prostu odkurzacz samochodowy na prąd. Tu często spotkamy się z modelami, które zasilane są z gniazdka samochodowego. Taki odkurzacz może mieć wyższą moc od swojego akumulatorowego konkurenta. Może się też pochwalić stałą pracą – w tym przypadku nie spotka nas niemiła niespodzianka w postaci rozładowanego akumulatora w środku sprzątania.
Wadą tego typu odkurzaczy jest kabel, który plątać się nam będzie pomiędzy fotelami. Bierzmy też pod uwagę, że pracując w ten sposób, dość szybko wyczerpujemy akumulator w naszym aucie.
Klasyczny odkurzacz na prąd z gniazdka
Ostatnią propozycją jest po prostu zakup klasycznego odkurzacza, zasilanego z gniazdka i dedykowanie go do pracy w garażu. W takim wypadku wybierzmy możliwie mały i raczej niedrogi sprzęt. Musi to być też lekki odkurzacz, żeby nie poobijał nam auta w trakcie sprzątania. Zwróćmy też uwagę na jego wyposażenie – dobrze byłoby, gdyby posiadał kilka małych ssawek i szczotek.
Zobacz porady ułatwiające wybór dobrego odkurzacza.
Jaki odkurzacz samochodowy wybrać?
Podejmując decyzję, jaki odkurzacz samochodowy wybrać, warto zwrócić uwagę na sposób jego działania oraz budowę. W ten sposób możemy skutecznie dopasować jego rodzaj do swoich potrzeb.
- Czas pracy na akumulatorze – jeśli wybraliśmy odkurzacz bezprzewodowy, to koniecznie sprawdźmy czas jego ładowania i pracy na pełnym akumulatorze. Różnice mogą być spore. Zdarzają się modele, które po długim ładowaniu pracują zaledwie dziesięć minut. To raczej mało na dokładne posprzątanie auta. Znajdziemy też odkurzacze, które na pełnym ładowaniu będą pracować dwa razy dłużej. Różnice zobaczymy też w samym czasie ładowania. Niektóre modele trzeba ładować 18 godzin. Innym wystarczy tylko 5 godzin ładowania.
- Wytrzymała obudowa – kupując odkurzacz do auta, zwróćmy też uwagę na jakość jego obudowy. Niestety zdarzają się modele wykonane ze słabej jakości tworzywa. Ma to duże znaczenie, bo z odkurzaczem rzadko obchodzimy się delikatnie. W garażu może nam upaść na podłogę, często też w trakcie pracy będziemy go obijać o różnego rodzaju przedmioty.
- Regulacja mocy – istotną kwestią jest też możliwość regulacji mocy. Nie zawsze będziemy potrzebowali odkurzać na maksymalnych obrotach. Pracując na niższej mocy, będziemy oszczędzać energię. Wtedy akumulator będzie wyczerpywał się wolniej.
- Końcówki – odkurzacz ręczny powinien mieć też kilka końcówek do wyboru. Do odkurzania foteli i tylnej kanapy przyda nam się szersza szczotka. Z kolei do różnego rodzaju zakamarków bardziej przydatne będą ssawki szczelinowe. Generalnie im większym zbiorem końcówek będziemy dysponować, tym łatwiej i skuteczniej będzie nam się odkurzać.
- Waga odkurzacza – zwróćmy uwagę na wagę naszego odkurzacza. Podczas sprzątania wnętrza auta będziemy trzymać go w jednej dłoni. Oczywiście nikt nie ma problemu z utrzymaniem takiego sprzętu przez chwilę. Bierzmy jednak pod uwagę, że będziemy nim sprzątać nawet przez kilkanaście minut. Na dodatek będziemy to robić w mało wygodnych pozycjach. Waga takiego odkurzacza nie powinna przekroczyć dwóch kilogramów. Najlepiej, żeby wynosiła około jednego kilograma.
- Dobry filtr powietrza – odkurzacz samochodowy powinien też posiadać odpowiedni filtr powietrza. Przede wszystkim dlatego, żeby cały kurz, który usuniemy, nie wyleciał w powietrze z drugiej strony. Porządny filtr pomoże też ochronić silnik odkurzacza przed zanieczyszczeniami, a sprawniejsze filtrowanie kurzu gwarantuje jego dłuższą pracę bez problemów i z pełną mocą.
- Zbiornik na zanieczyszczenia – ostatnia ważna kwestia to oczywiście pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Nikt z nas nie chciałby przerywać na chwilę odkurzania, aby opróżnić zbiornik. Ręczny model ze zbiornikiem na odpadki o pojemności 0,2 litra będzie oferował raczej krótką pracę. Najlepiej, jeśli taki odkurzacz będzie oferował zbiornik o pojemności co najmniej pół litra.
Zdjęcie: Black&Decker
Funkcje dodatkowe odkurzaczy samochodowych
Kupując odkurzacz do auta, zwróćmy też uwagę na jego dodatkowe funkcje. Najciekawsze z nich to na przykład.
- Zbieranie płynów – niektóre z odkurzaczy samochodowych mogą odkurzać również płyny. To bardzo przydatna funkcja, chociażby do zbierania wody po roztopionym śniegu. Możemy też zbierać błoto.
- Zmywalny filtr – część odkurzaczy ma klasyczne filtry, które trzeba wymieniać raz na jakiś czas. Ale zdarzają się też modele, które posiadają filtry zmywalne. Nie musisz w tym przypadku wydawać pieniędzy na nowy filtr. Wystarczy przepłukać stary pod bieżącą wodą.
- Stacja dokująca – nie lubisz męczyć się w podłączaniem ładowarki? Stacja dokująca jest znacznie wygodniejsza. Po prostu umieść w niej odkurzacz i nie zawracaj sobie niczym głowy. Stacja dokująca naładuje jego akumulator do pełna.
A może odkurzacz 2 w 1?
Potrzebujesz nie tylko odkurzacza do samochodu, ale również do domu? W takim wypadku warto wziąć pod uwagę odkurzacze pionowe z odłączanym odkurzaczem ręcznym. Przejdź do poradnika, w którym doradzamy, jak wybrać odkurzacz pionowy.