Jaki odkurzacz pionowy wybrać?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na rynku odkurzaczy nie wydarzy się żadna rewolucja. Producenci starali się zwiększać siłę ssania klasycznych odkurzaczy, borykając się jednocześnie z ograniczeniami ich mocy narzuconymi przez organy Unii Europejskiej. Jednocześnie starali się unowocześniać akcesoria, takie jak szczotki, ssawki, czy filtry. Odkurzacze pionowe traktowane były jak ciekawostka dla fanów bardzo innowacyjnych rozwiązań.

Okazało się jednak, że odkurzacze pionowe bardzo szybko zyskują na popularności. Klienci zaczęli doceniać prostotę ich obsługi oraz stale poprawiające się parametry pracy. Obecnie urządzenia te nadal są na fali wzrostu zainteresowania. Warto się więc dowiedzieć, jak działa odkurzacz pionowy i czym kierować się przy jego wyborze.

O innych rodzajach odkurzaczy przeczytasz w poradniku: Jak wybrać odkurzacz?

W tym poradniku znajdziesz:

 • Co to jest odkurzacz pionowy i jak działa?
 • Jak wybrać odkurzacz pionowy, na co zwrócić uwagę?
 • Moc silnika a siła ssania w odkurzaczu
 • Wyposażenie dodatkowe, które może okazać się dla Ciebie niezbędne
 • Rodzaj filtra – szczególnie ważny dla alergików
 • Oświetlenie LED
 • Długość pracy na akumulatorze
 • Funkcje dodatkowe
 • Zalety i wady odkurzaczy pionowych
 • Najczęściej kupowane odkurzacze pionowe – ranking

Co to jest odkurzacz pionowy i jak działa?

Sama nazwa tego typu sprzętu wiele mówi o jego konstrukcji. Nie znajdziemy w nim żadnego węża i nie musimy go za sobą ciągnąć. Jeśli wydaje Ci się, że urządzenie jest ciężkie i kłopotliwe w obsłudze, to warto sprawdzić to w sklepie. Szybko przekonasz się, że jest wręcz przeciwnie. Cały ciężar opiera się na przylegającej do podłogi szczotce. My ruchami ręki kierujemy go tylko we właściwą stronę.

Urządzenie w swojej jednolitej bryle ma zamknięte wszystkie komponenty – silnik, rury, szczotkę, rączkę.

W niektórych modelach także dodatkowy mini-odkurzacz, który w każdej chwili możemy odłączyć. Sprzęt z wysokiej półki pozwala też skorzystać z funkcji sprzątania na mokro, więc ma także zbiornik na wodę i detergent.

Odkurzacz pionowy nie posiada worków. Kurz i odpadki gromadzone są w pojemniku.

Po zapełnieniu odłączamy go, wypróżniamy i zakładamy ponownie. Zdecydowana większość odkurzaczy jest bezprzewodowa. Jeśli jednak zależy ci na ciągłej pracy bez konieczności ładowania, to w ofercie znajdziesz także modele przewodowe.

Najczęściej wybierane odkurzacze pionowe

Jak wybrać odkurzacz pionowy, na co zwrócić uwagę?

Gdy zaczniesz przeglądać oferty odkurzaczy pionowych, szybko przekonasz się, że wybór jest bardzo szeroki. Warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi parametrami i dowiedzieć się, na co mają one wpływ.

 • Moc silnika
 • Wyposażenie
 • Rodzaj filtra
 • Oświetlenie LED
 • Długość pracy akumulatora
 • Funkcje dodatkowe

Moc silnika a siła ssania w odkurzaczu

Ten parametr w bardzo dużym stopniu wpływa na siłę ssania. Jednak nie w 100%, ponieważ liczą się też takie czynniki jak szczelność obudowy odkurzacza, budowa jego szczotki, czy zbiornika na kurz. Możesz jednak w uproszczeniu założyć, że im wyższa moc silnika, tym wyższa będzie siła ssania.

Warto też wiedzieć, że unijne prawo zakazuje produkcji oraz importu odkurzaczy, których moc silnika przekracza 900W. Nakazuje też obowiązek umieszczenia na urządzeniach etykiet prezentujących m.in. klasy efektywności energetycznej. Są one prezentowane za pomocą symboli: od A+++ (najlepsza efektywność energetyczna) do D (najgorsza).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Nowa etykieta energetyczna dla odkurzaczy – najważniejsze zmiany.

Wyposażenie dodatkowe, które może okazać się dla Ciebie niezbędne

W dużym stopniu od tego zależy jego funkcjonalność. Bardzo istotne są szczotki wchodzące w skład zestawu. Oprócz głównej możemy otrzymać m.in. dedykowaną szczotkę do dywanów, parkietu, mebli, lub szczelinówkę pozwalającą dokładnie oczyścić niewielkie zakamarki. Niektóre modele posiadają też elektroszczotkę, która dosłownie wyczesuje dywan podczas sprzątania. Pomaga to zbierać włosy, sierść lub nitki.

Częstym dodatkiem do odkurzaczy pionowych są mini-odkurzacze.

Można je odłączyć i użyć do usuwania okruszków, czy czyszczenia wnętrza samochodu. Z kolei odkurzacz pionowy z funkcją mycia może zawierać m.in. końcówki do mopowania podłogi czy mycia płytek.

Część modeli w swoim wyposażeniu posiada uchwyt ścienny.

Jest to niewielki element, który bardzo ułatwia przechowywanie sprzętu. Montujemy go na ścianie lub wewnątrz szafy. Po zamontowaniu możemy wieszać na nim nasz odkurzacz pionowy. Pozwala to zaoszczędzić pewną ilość miejsca.

Źródło: Różne rodzaje końcówek w odkurzaczu pionowym oraz stacja dokująca, Dyson

Rodzaj filtra – szczególnie ważny dla alergików

Informacja bardzo istotna, szczególnie dla osób mających problemy alergiczne. Przy tego typu dolegliwościach powinniśmy zdecydować się na wybór urządzenia wyposażonego w filtr klasy HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Jest on wyprodukowany w dużej części z kompozytu poliestrowo-szklanego. Na jego powierzchni znajdują się pory mające średnicę około 0,3µm. Filtr klasy HEPA H13 jest w stanie zatrzymać 99,95% cząstek o takiej lub większej średnicy.

Wybierając odkurzacz, sprawdźmy też, czy jego filtr jest zmywalny, czy też nie ma takiej możliwości. Jeśli ma tę zaletę, to przy odpowiednim czyszczeniu będziemy mogli go używać przez bardzo długie lata.

Oświetlenie LED

Część odkurzaczy pionowych posiada lampy LED zintegrowane z główną szczotką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie przegapisz kurzu i odpadków nawet w najciemniejszych kątach. Lampy są wytrzymałe, więc nie musisz się obawiać, że zbiją się przy uderzeniach o meble, czy ściany.

odkurzacz pionowy z podświetleniem

Zdjęcie: Black&Decker

Długość pracy na zasilaniu z akumulatora

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy daje nam dużą swobodę. Nie musimy przełączać się z gniazdka do gniazdka. Wiąże się to jednak z ograniczeniem możliwości ciągłego wykorzystania. Po pewnym czasie energia w akumulatorze się wyczerpie i trzeba go podłączyć do ładowarki. Przed zakupem sprawdźmy, jak pojemną baterię posiada sprzęt, który chcemy nabyć.

Funkcje dodatkowe

Jeśli będziesz już miał jasność w temacie wyposażenia, czas przyglądnąć się dodatkowym funkcjom, jakie odkurzacz pionowy może oferować. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

Odłączany odkurzacz ręczny

Fantastyczne rozwiązanie, które bez wątpienia przyczyniło się do rosnącej popularności odkurzaczy pionowych. Sprzątanie domu to nie tylko odkurzanie podłóg. To także szereg drobniejszych prac – odkurzanie mebli, uprzątnięcie blatu, a nawet wyczyszczenie powierzchni usytuowanych wysoko – na przykład przy karniszach. We wszystkich tych czynnościach pomoże ci mini-odkurzacz. Lekki, poręczny, wydajny i zasilany akumulatorem. Po użyciu po prostu umieść go z powrotem w korpusie głównego odkurzacza.

jaki odkurzacz pionowy z minio-dkurzaczem

Zdjęcie: Philips

Funkcja sprzątania na mokro

Odkurzacz pionowy na mokro to rozwiązanie zarezerwowane dla sprzętów z wyższej półki. Warto się jednak zastanowić, czy nie dopłacić nieco więcej i móc cieszyć się poszerzoną funkcjonalnością. Tego typu urządzenie najczęściej wyposażone jest w dwa zbiorniki. W pierwszym z nich znajduje się czysta woda, używana do mycia. Do drugiego pojemnika trafia zassana z powrotem woda brudna. System jest niezwykle praktyczny i wygodny w obsłudze. Mając taki odkurzacz, możemy najpierw odkurzyć podłogę, a następnie dokładnie umyć ją z pomocą detergentu. Więcej informacji na temat tego typu urządzeń znajdziesz w poniższym artykule: Odkurzacze z funkcją mycia – jaki rodzaj wybrać?

Schowek na akcesoria

Podczas odkurzania często potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, takich jak choćby szczelinówka, czy mała ssawka do tapicerki. Wyciąganie ich z szafki jest dość kłopotliwe. Dlatego niektórzy producenci zdecydowali się umieścić w obudowie odkurzaczy pionowych zintegrowane schowki na tego typu elementy. Bardzo ułatwia to sprzątanie.

Zalety i wady odkurzaczy pionowych

Szybko rosnące zainteresowanie odkurzaczami pionowymi to efekt wielu zalet, jakie posiadają. Na pierwszym miejscu należy wymienić wygodę użytkowania. Wyciągamy go z szafy, bądź zdejmujemy ze specjalnego wieszaka i już jest gotowy do użycia. Nie musimy podłączać żadnych rur, czy szczotek, ponieważ urządzenie stanowi jednolitą bryłę.

W wielu przypadkach nie musimy go nawet włączać do kontaktu, bo odkurzacz pionowy przewodowy to rzadkość. Najczęściej tego typu sprzęt zasilany jest akumulatorem. Podczas odkurzania nic się za nami nie ciągnie i nie obija o meble, czy ściany. Kabel nie plącze się pod nogami. Nie musimy się też schylać, na czym zyskują nasze plecy. Odkurzacze są bowiem tak zaprojektowane, żeby umożliwić ergonomiczną pozycję podczas sprzątania.

Odkurzacze pionowe mają także wady. Pierwsza z nich wynika z ich konstrukcji – silnik umieszczony jest w rączce, więc nie może być zbyt duży i ciężki. To z kolei powoduje, że tańsze modele mają pewne ograniczenia w mocy. Na szczęście przemyślany system przepływu powietrza oraz innowacyjne szczotki uzupełniają ewentualne niedostatki siły ssania.

W przypadku modeli z niższej półki kłopotem może być też mała pojemność akumulatora. Spadek mocy lub nawet wyłączenie się odkurzacza w trakcie sprzątania bywa irytujące. Aby problem ten nas nie dotykał, musimy po prostu pamiętać, by po każdym odkurzaniu podłączyć urządzenie do ładowania.

+ Wygoda użytkowania – nie trzeba podłączać rury czy szczotki

+ Ergonomiczna pozycja podczas sprzątania

+ Mini-odkurzacz (funkcja dodatkowa w wybranych modelach)

Ograniczenia w mocy i mała pojemność akumulatora (dotyczy tańszych modeli)

Dla kogo przeznaczone są odkurzacze pionowe?

Przede wszystkim dla osób otwartych na nowości i innowacyjne rozwiązania. Są też świetne dla wszystkich, którzy chcą odkurzać w wygodnej, wyprostowanej pozycji – choćby ze względu na swoje plecy. Odkurzacz taki dobrze sprawdzi się też w małych mieszkaniach ze względu na niewielką ilość miejsca, która jest potrzebna do przechowywania.

A w jakich sytuacjach tego typu odkurzacz może się gorzej sprawdzać? Przede wszystkim w przypadku konieczności odkurzania bardzo gęstych dywanów o wysokim włosiu. Do ich solidnego wysprzątania potrzeba maksymalnej siły ssania, która póki co zarezerwowana jest dla odkurzaczy klasycznych.

Odkurzacze pionowe – ranking

Jak wybrać odkurzacz pionowy bezworkowy, by uniknąć rozczarowania? Pomóc może poniższy ranking modeli cieszących się bardzo dobrymi opiniami ekspertów.

 • Odkurzacz pionowy do 500 zł: Tefal TY6751 Dual Force 2w1
 • Odkurzacz pionowy z podświetleniem: Gorenje SVC219FMW
 • Cichy odkurzacz pionowy: Hoover RHAPSODY RAP22HCG011
 • Wydajny odkurzacz pionowy: Philips SpeedPro FC6724/01 21,6V
 • Inteligentny odkurzacz pionowy: Dyson V11 Absolute

Odkurzacz pionowy do 500 zł: Tefal TY6751 Dual Force 2w1

Nowoczesny i efektywny odkurzacz pionowy do 500 zł. Posiada odłączany moduł mini-odkurzacza, który świetnie sprawdza się w odkurzaniu mebli tapicerowanych, czy samochodu. Składana rączka ułatwia przechowywanie. Solidny akumulator umożliwia ciągłe odkurzanie nawet do 45 minut. Zastosowana w odkurzaczu innowacyjna technologia cyklonowa zapewnia dużą siłę ssania i precyzyjne oddzielenie kurzu od czystego powietrza. Zastosowane w szczotce podświetlenie LED ułatwia odkurzanie ciemnych zakamarków.


Odkurzacz pionowy z podświetleniem: Gorenje SVC219FMW

Odkurzacz pionowy do 700 zł, który polecany jest dla osób z dolegliwościami alergicznymi. Wyposażony jest w niezwykle skuteczny filtr HEPA. Na jednym ładowaniu możliwe jest odkurzanie przez 40 minut. W tym czasie bez problemu posprzątasz duży dom. Niezależnie od stopnia naładowania akumulatora siła ssania pozostaje niezmienna. Dedykowany uchwyt ścienny ułatwia przechowywanie sprzętu. Opróżnianie zbiornika na kurz jest niezwykle proste i szybkie. Wystarczy kilka sekund, by odłączyć go od obudowy.


Cichy odkurzacz pionowy: Hoover RHAPSODY RAP22HCG011

Innowacyjny odkurzacz pionowy do sierści oraz innych problematycznych zabrudzeń. Skuteczność w ich usuwaniu zawdzięcza mini-turboszczotce. Jej obrotowy wałek pokryty sztywnym włosiem obraca się z dużą prędkością i wyczesuje sprzątane powierzchnie. Z kolei do odkurzania parkietu możesz użyć miękkiej szczotki, która nie porysuje wrażliwych powierzchni. Nie musisz sobie zawracać głowy wymianą filtra. Jest zmywalny, więc możesz go używać przez długie lata. Dołączone akcesoria samochodowe pomogą utrzymać twoje auto w idealnej czystości.


Wydajny odkurzacz pionowy: Philips SpeedPro FC6724/01 21,6V

Odkurzacz pionowy Philips wyróżniający się dużą mocą ssania osiągniętą dzięki zastosowaniu innowacyjnego silnika PowerBlade. Na poprawę efektywności pracy wpływa też użycie technologii PowerCyclone 7. Dzięki niej parametry urządzenia nie pogarszają się nawet przy dużym stopniu zapełnienia zbiornika na kurz. Unikalna konstrukcja szczotki sprawia, że można nią dosięgnąć nawet trudno dostępną przestrzeń pod niskimi meblami. Nowoczesna konstrukcja zbiornika na kurz umożliwia jego higieniczne opróżnienie bez kontaktu z zawartością.


Inteligentny odkurzacz pionowy: Dyson V11 Absolute

Odkurzacz pionowy Dyson, który można uznać za prawdziwą rewolucję. System Dynamic Load Sensor dzięki nowoczesnym czujnikom dostosowuje siłę ssania do rodzaju odkurzanej powierzchni. Na efektywność duży wpływ ma także elektroszczotka High Torque. Wyposażona w specjalne nylonowe włosie oraz antystatyczne włókna węglowe usuwa zabrudzenia nawet ze szczelin w podłodze. Bardzo mocny akumulator umożliwia ciągłe odkurzanie przez niemal 60 minut. Hermetyczne uszczelnienie konstrukcji zapobiega jakiejkolwiek utracie siły ssania.