Ranking odkurzaczy pionowych. Jaki odkurzacz wybrać? Najlepsze modele

Odkurzacze pionowe są niezwykle popularne w wielu domach – powoli wypierają tradycyjne modele, głównie ze względu na znacznie większą wygodę korzystania z nich. Wśród zalet pionowych odkurzaczy są również brak plączących się przewodów, wszechstronność i możliwość szybkiego sprzątnięcia każdej powierzchni, a także nowoczesny design i stylistka. Tego typu odkurzacze znacznie potaniały w porównaniu do tego, co było kilka lat temu – dodatkowo część modeli jest tak zaawansowana, że ich wciąganie kurzu stoi na naprawdę imponującym poziomie. Odkurzacze pionowe łatwiej także przechować, są niedrogie i dużo łatwiejsze w czyszczeniu, niż np. odkurzacze wodne.

Jak działa taki odkurzacz pionowy i czym kierować się przy jego wyborze? Na te pytania odpowiadamy w tym poradniku. Przygotowaliśmy ranking najlepszych odkurzaczy pionowych w 2024 roku, wśród których znajdziesz modele z różnych półek cenowych. Przeczytaj też poradnik Jak wybrać odkurzacz do domu?, w którym szczegółowo opisujemy zalety wszystkich odkurzaczy: i pionowych, i klasycznych. Koniecznie zobacz też nasz Ranking odkurzaczy.


Najlepsze odkurzacze pionowe


Ranking odkurzaczy pionowych

Jak wybrać odkurzacz pionowy bezworkowy, by uniknąć rozczarowania? Pomóc może poniższy ranking odkurzaczy bezprzewodowych 2024, w którym przedstawiamy modele cieszące się bardzo dobrymi opiniami ekspertów.

 

odkurzacz pionowy z podświetleniem

Zdjęcie: Lampy LED zintegrowane z główną szczotką, Black&Decker

Spis treści:

Co to jest odkurzacz pionowy i jak działa?

Sama nazwa tego typu sprzętu wiele mówi o jego konstrukcji. Nie znajdziemy w nim żadnego węża i nie musimy go za sobą ciągnąć. Jeśli wydaje Ci się, że urządzenie jest ciężkie i kłopotliwe w obsłudze, to warto sprawdzić to w sklepie. Szybko przekonasz się, że jest wręcz przeciwnie. Cały ciężar opiera się na przylegającej do podłogi szczotce. My ruchami ręki kierujemy go tylko we właściwą stronę.

Czym wyróżnia się odkurzacz stojący (odkurzacz pionowy)? Ma w swojej bryle zamknięte wszystkie komponenty – silnik, rury, szczotkę, rączkę. M.in. takie rozwiązanie przesądza o tym, że odkurzacze pionowe cieszą się wzięciem u klientów.

Odkurzacz pionowy w swojej jednolitej bryle ma zamknięte wszystkie komponenty – silnik, rury, szczotkę, rączkę.

Przy wielu modelach otrzymujesz jednocześnie dodatkowy mini-odkurzacz ręczny, który w każdej chwili możemy odłączyć. Wśród innych dodatkowych funkcjonalności wyróżnić możemy odkurzacze pionowe z mopowaniem. Oznacza to, że taki odkurzacz pionowy ma także zbiornik na wodę i detergent, więc otrzymuje się możliwość sprzątania na mokro.

Odkurzacz pionowy nie posiada worków. Kurz i odpadki gromadzone są w pojemniku.

Po zapełnieniu pojemnika, odłączamy go, wypróżniamy i zakładamy ponownie.

Zdecydowana większość odkurzaczy pionowych jest bezprzewodowa.

W ofercie znajdziesz także odkurzacze pionowe przewodowe. Najpopularniejsze jednak są modele bezprzewodowe, których praca na w pełni naładowanym akumulatorze w większości wypadków wystarczy na jednorazowe odkurzanie dużych powierzchni.

Myślisz o zakupie odkurzacza pionowego? Zastanawiasz się, jaki odkurzacz bezprzewodowy wybrać? Zobacz nasz film, w którym testujemy wybrane modele!

Jak wybrać odkurzacz pionowy bezprzewodowy, na co zwrócić uwagę?

Gdy zaczniesz przeglądać oferty odkurzaczy pionowych, szybko przekonasz się, że wybór jest bardzo szeroki. Warto wcześniej zapoznać się z najważniejszymi parametrami i dowiedzieć się, na co mają one wpływ.

Zanim zaczniemy ranking odkurzaczy bezprzewodowych, wskażemy, jaki odkurzacz pionowy można wybrać i sprawdzimy, który odkurzacz pionowy przewodowy warto przetestować, spójrzmy na kluczowe cechy tych urządzeń. Oto one:

  • Moc silnika
  • Wyposażenie
  • Rodzaj filtra
  • Oświetlenie LED
  • Długość pracy akumulatora
  • Funkcje dodatkowe

Te elementy dobrze wziąć pod uwagę zastanawiając się, jaki odkurzacz pionowy jest warty swojej ceny lub przeglądając tanie odkurzacze w cenie poniżej 500-1000 zł.

Moc silnika a siła ssania w odkurzaczu

Moc silnika w bardzo dużym stopniu wpływa na siłę ssania. Jednak nie w 100%, ponieważ liczą się też takie czynniki jak szczelność obudowy odkurzacza, budowa jego szczotki, czy zbiornika na kurz. Możesz jednak w uproszczeniu założyć, że im wyższa moc silnika, tym wyższa będzie siła ssania.

Warto też wiedzieć, że unijne prawo zakazuje produkcji oraz importu odkurzaczy, których moc silnika przekracza 900W. Nakazuje też obowiązek umieszczenia na urządzeniach etykiet prezentujących m.in. klasy efektywności energetycznej. Dowiedz się więcej z poradnika Co oznacza klasa energetyczna?

Wyposażenie dodatkowe, które może okazać się dla Ciebie niezbędne

W dużym stopniu wyposażenie dodatkowe odkurzacza pionowego wpływa na funkcjonalność.

Szczotki w zestawie

Bardzo istotne są szczotki wchodzące w skład zestawu. Oprócz głównej możemy otrzymać m.in. dedykowaną szczotkę do dywanów, parkietu, mebli, lub szczelinówkę pozwalającą dokładnie oczyścić niewielkie zakamarki. Niektóre modele posiadają też elektroszczotkę, która dosłownie wyczesuje dywan podczas sprzątania. Pomaga to zbierać włosy, sierść lub nitki.

Z kolei odkurzacz pionowy z funkcją mycia może zawierać m.in. końcówki do mopowania podłogi czy mycia płytek.

Uchwyt ścienny

Część modeli w swoim wyposażeniu posiada uchwyt ścienny. Jest to niewielki element, który bardzo ułatwia przechowywanie sprzętu. Montujemy go na ścianie lub wewnątrz szafy. Po zamontowaniu możemy wieszać na nim nasz odkurzacz pionowy. Pozwala to zaoszczędzić pewną ilość miejsca.

funkcje odkurzacza pionowego

Zdjęcie: Różne rodzaje końcówek w odkurzaczu pionowym oraz stacja dokująca, Dyson

Rodzaj filtra – szczególnie ważny dla alergików

Informacja bardzo istotna, szczególnie dla osób mających problemy alergiczne. Przy tego typu dolegliwościach powinniśmy zdecydować się na wybór urządzenia wyposażonego w filtr klasy HEPA. Jest on wyprodukowany w dużej części z kompozytu poliestrowo-szklanego. Na jego powierzchni znajdują się pory mające średnicę około 0,3µm. Filtr klasy HEPA H14 jest w stanie zatrzymać 99,995% cząstek o takiej lub większej średnicy. Więcej o filtrach tego typu dowiesz się z artykułu Co to jest filtr HEPA.

Wybierając odkurzacz, sprawdźmy też, czy jego filtr jest zmywalny, czy też nie ma takiej możliwości. Jeśli ma tę zaletę, to przy odpowiednim czyszczeniu będziemy mogli go używać przez długie lata.

Jakie znaczenie ma podświetlenie LED?

Część odkurzaczy pionowych posiada lampy LED zintegrowane z główną szczotką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie przegapisz kurzu i odpadków nawet w najciemniejszych kątach. Lampy są wytrzymałe, więc nie musisz się obawiać, że zbiją się przy uderzeniach o meble, czy ściany.

Długość pracy na zasilaniu z akumulatora

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy daje nam dużą swobodę. Nie musimy przełączać się z gniazdka do gniazdka. Wiąże się to jednak z ograniczeniem możliwości ciągłego wykorzystania. Po pewnym czasie energia w akumulatorze się wyczerpie i trzeba go podłączyć do ładowarki.

Przed zakupem sprawdźmy, jak pojemną baterię posiada sprzęt, który chcemy nabyć. Warto dopasować czas pracy odkurzacza bezprzewodowego do metrażu mieszkania. Może okazać się, że czas pracy np. 30-40 min na pełnym ładowaniu będzie w pełni wystarczający.

Funkcje dodatkowe

Po analizie niezbędnego dla was wyposażenia, czas przyglądnąć się dodatkowym funkcjom, jakie odkurzacz pionowy może oferować. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

Odłączany odkurzacz ręczny

Wbudowany mini-odkurzacz ręczny to fantastyczne rozwiązanie, które bez wątpienia przyczyniło się do rosnącej popularności odkurzaczy pionowych. Sprzątanie domu to nie tylko odkurzanie podłóg. To także szereg drobniejszych prac np. odkurzanie mebli, półek, uprzątnięcie blatu, czy wyczyszczenie wózka dziecięcego. Jest także doskonałym rozwiązaniem do czyszczenia wnętrza samochodu. We wszystkich tych czynnościach pomoże odłączany mini-odkurzacz.

Odłączany odkurzacz jest lekki, poręczny, wydajny i zasilany akumulatorem. Po użyciu po prostu umieść go z powrotem w korpusie głównego odkurzacza.

jaki odkurzacz pionowy z minio-dkurzaczem

Zdjęcie: Odłączany odkurzacz ręczny, Philips

Funkcja sprzątania na mokro

Odkurzacz pionowy na mokro to rozwiązanie zarezerwowane dla sprzętów z wyższej półki. Warto się jednak zastanowić, czy nie dopłacić nieco więcej i móc cieszyć się poszerzoną funkcjonalnością. Tego typu urządzenie najczęściej wyposażone jest w dwa zbiorniki. W pierwszym z nich znajduje się czysta woda, używana do mycia. Do drugiego pojemnika trafia zassana z powrotem woda brudna. System jest niezwykle praktyczny i wygodny w obsłudze. Mając taki odkurzacz, możemy najpierw odkurzyć podłogę, a następnie dokładnie umyć ją z pomocą detergentu.

Więcej informacji na temat tego typu urządzeń znajdziesz w artykule Odkurzacze z funkcją mycia – jaki rodzaj wybrać?

Schowek na akcesoria

Podczas odkurzania często potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, takich jak choćby szczelinówka, czy mała ssawka do tapicerki. Wyciąganie ich z szafki jest dość kłopotliwe. Dlatego niektórzy producenci zdecydowali się umieścić w obudowie odkurzaczy pionowych zintegrowane schowki na tego typu elementy. Jako schowek na akcesoria można także traktować uchwyt ścienny, który posiada często specjalne miejsca na przechowywanie dodatkowych szczotek. Bardzo ułatwia to sprzątanie.

Zalety i wady odkurzaczy pionowych

Szybko rosnące zainteresowanie odkurzaczami pionowymi to efekt wielu zalet, jakie posiadają. Na pierwszym miejscu należy wymienić wygodę użytkowania. Wyciągamy go z szafy, bądź zdejmujemy ze specjalnego wieszaka i już jest gotowy do użycia. Nie musimy podłączać żadnych rur, czy szczotek, ponieważ urządzenie stanowi jednolitą bryłę.

W wielu przypadkach nie musimy go nawet włączać do kontaktu, bo odkurzacz pionowy przewodowy to rzadkość. Najczęściej tego typu sprzęt zasilany jest akumulatorem. Podczas odkurzania nic się za nami nie ciągnie i nie obija o meble, czy ściany. Kabel nie plącze się pod nogami. Nie musimy się też schylać, na czym zyskują nasze plecy. Odkurzacze są bowiem tak zaprojektowane, żeby umożliwić ergonomiczną pozycję podczas sprzątania.

Odkurzacze pionowe mają także wady. Pierwsza z nich wynika z ich konstrukcji – silnik umieszczony jest w rączce, więc nie może być zbyt duży i ciężki. To z kolei powoduje, że tańsze modele mają pewne ograniczenia w mocy. Na szczęście przemyślany system przepływu powietrza oraz innowacyjne szczotki uzupełniają ewentualne niedostatki siły ssania.

W przypadku modeli z niższej półki kłopotem może być też mała pojemność akumulatora. Spadek mocy lub nawet wyłączenie się odkurzacza w trakcie sprzątania bywa irytujące. Aby problem ten nas nie dotykał, musimy po prostu pamiętać, by po każdym odkurzaniu podłączyć urządzenie do ładowania.

+ Wygoda użytkowania – nie trzeba podłączać rury czy szczotki

+ Ergonomiczna pozycja podczas sprzątania

+ Mini-odkurzacz (funkcja dodatkowa w wybranych modelach)

Ograniczenia w mocy i mała pojemność akumulatora (dotyczy tańszych modeli)

Dla kogo przeznaczone są odkurzacze pionowe?

Przede wszystkim dla osób otwartych na nowości i innowacyjne rozwiązania. Odkurzacz taki dobrze sprawdzi się też w małych mieszkaniach ze względu na niewielką ilość miejsca, która jest potrzebna do przechowywania.

Mocny odkurzacz pionowy jest też znakomity dla wszystkich, którzy chcą odkurzać w wygodnej, wyprostowanej pozycji – choćby ze względu na swoje plecy. Dobry odkurzacz bezworkowy docenią również osoby borykające się z alergią.

A w jakich sytuacjach tego typu odkurzacz może się gorzej sprawdzać? Przede wszystkim w przypadku konieczności odkurzania bardzo gęstych dywanów o bardzo długim włosiu. Do ich solidnego wysprzątania potrzebny jest odkurzacz o dużej mocy ssania, a taka jest teraz zarezerwowana dla klasycznych modeli.

Czy warto kupować odkurzacz pionowy?

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że na rynku odkurzaczy nie wydarzy się żadna rewolucja. Producenci starali się zwiększać siłę ssania klasycznych odkurzaczy, borykając się jednocześnie z ograniczeniami ich mocy narzuconymi przez organy Unii Europejskiej.

Jednocześnie starali się unowocześniać akcesoria, takie jak szczotki, ssawki, czy filtry. Odkurzacze pionowe traktowane były jak ciekawostka dla fanów bardzo innowacyjnych rozwiązań. Okazało się jednak, że odkurzacze pionowe bardzo szybko zyskują na popularności. Użytkownicy zaczęli doceniać prostotę ich obsługi oraz stale poprawiające się parametry pracy. Teraz najlepszy odkurzacz pionowy nie ustępuje swojemu starszemu kuzynowi.

Opisane w tym poradniku zalety odkurzaczy pionowych sprawiły, że obecnie są one najpopularniejszymi rodzajami odkurzaczy. Szczególnie w przypadku, gdy korzysta się z robota sprzątającego. Połączenie tych sprzętów zdecydowanie ułatwia sprzątanie mieszkania.

Robot sprzątający odświeża mieszkanie, a odkurzacz pionowy jest poręcznym uzupełnieniem w nagłych wypadkach lub przy dokładniejszym sprzątaniu mieszkania.

W przypadku pojawienia się nagłych zabrudzeń chwytamy odkurzacz pionowy, a następnie szybko i wygodnie je sprzątamy. Na takie urządzenie nie wydasz już fortuny – bez problemu znajdziesz dobre i tanie odkurzacze bezprzewodowe.

O innych rodzajach odkurzaczy przeczytasz w poradniku: Jak wybrać odkurzacz?


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 (15 głosów)

Czytaj więcej