Jaki odkurzacz ogrodowy? Jak wybrać odkurzacz do liści?

23.10.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Posiadanie dużego ogrodu lub sadu to duża przyjemność. Wiąże się to z koniecznością regularnego porządkowania całego terenu, co zwykle nie jest rzeczą łatwą. Szczególnie jesienią, kiedy co kilka dni trzeba porządkować ogród z opadłych liści. Na szczęście dziś już nie musimy robić tego przy użyciu grabi.

Z pomocą przychodzą nam odkurzacze ogrodowe, które szybko i sprawnie pomagają w oczyszczeniu terenu. Jednak przed podjęciem decyzji, jaki odkurzacz ogrodowy wybrać, warto dowiedzieć się nieco na ich temat.

W tym poradniku znajdziesz:

  • Jak działa odkurzacz ogrodowy?
  • Odkurzacz czy dmuchawa do liści?
  • Jaki odkurzacz ogrodowy wybrać? Na co zwrócić uwagę?
  • Jaka moc odkurzacza ogrodowego?
  • Jaka prędkość przepływu powietrza?
  • Jak działa funkcja rozdrabniania liści?
  • Worek na liście – jaka optymalna pojemność?

Jak działa odkurzacz ogrodowy?

Odkurzacze ogrodowe to niewielkie urządzenia noszone najczęściej na ramieniu, na którym mocowane są za pomocą specjalnych szelek. Od korpusu odkurzacza odchodzi dość długa rura, przez którą wciągane są liście i drobne odpadki. Są one gromadzone w płóciennym worku, który zawieszony jest pod odkurzaczem.

Urządzenie najczęściej zasilane jest sieciowo – a więc musi być podłączone do gniazdka. Są też wersje zasilane z akumulatora. Główną przewagą odkurzaczy ogrodowych nad tradycyjnymi sposobami sprzątania za pomocą narzędzi ogrodowych jest przede wszystkim szybkość wykonywania prac. Dodatkowo, liści nie musimy gromadzić na stertach, bo od razu lądują one w worku.

Strumień powietrza jest w stanie wessać liście i odpadki nawet z trudno dostępnych zakamarków. A takich przecież w ogrodzie nie brakuje.

Odkurzacz ogrodowy a dmuchawa? Czym się różnią?

Na rynku spotkamy się także z innymi urządzeniami do oczyszczania ogrodów – są to dmuchawy do liści. Jednak ich przeznaczenie jest nieco inne.

Dmuchawy do liści – najczęściej używane są do oczyszczania konkretnych powierzchni – na przykład chodników, czy dróg dojazdowych. Liście, które zostały zdmuchnięte, lądują obok na trawnikach.

Odkurzacze do liści – w tym przypadku pozbywamy się ich raz na zawsze. Liście zbierane są od razu do worka znajdującego się przy rurze odkurzacza.

Odkurzacze z funkcją dmuchawy – niektóre odkurzacze do liści posiadają też funkcję dmuchawy. Jest to praktyczne rozwiązanie, bo czasem chcemy po prostu szybko oczyścić chodnik, czy drogę dojazdową.

Więcej o dmuchawach ogrodowych dowiedz się z poradnika: Jaka dmuchawa do liści? Jak wybrać?

Jaki odkurzacz ogrodowy wybrać? Rodzaje zasilania

Proces wyboru odkurzacza ogrodowego zacznijmy od podjęcia decyzji w kwestii sposobu zasilania urządzenia. Do wyboru będziemy mieli głównie odkurzacze zasilane sieciowo lub z akumulatora. Czasem zdarzają się jednak odkurzacze z silnikiem spalinowym.

Odkurzacz ogrodowy sieciowy

Odkurzacze sieciowe są lekkie i poręczne. Jest to ich duża zaleta, gdyż podczas sprzątania przez cały czas będziemy nosić je w rękach lub na ramieniu. Musimy się jednak liczyć z tym, że podczas pracy ograniczać nas będzie ciągnący się za nami kabel. Kalkulując więc zakup tego typu odkurzacza, do ceny jego zakupu doliczmy przedłużacz na tyle długi, że będziemy w stanie dojść do każdego zakątka ogrodu. Z tej przyczyny odkurzacze do liści zasilane sieciowo są kupowane przeważnie przez właścicieli niewielkich ogrodów i działek.

Odkurzacz ogrodowy akumulatorowy

Odkurzacz ogrodowy akumulatorowy jest nieco większy i cięższy od sieciowego. Mają one jednak olbrzymią zaletę – możemy ich używać wszędzie, nawet w miejscach, gdzie w ogóle nie ma energii elektrycznej. Kupując tego typu odkurzacz ogrodowy, zwróćmy uwagę na czas ładownia akumulatora oraz czas pracy urządzenia po pełnym ładowaniu. Czas pracy powinien wynosić około trzech godzin. W tym czasie bez kłopotu odkurzymy nawet duży ogród.

Odkurzacz ogrodowy spalinowy

Cechuje się największą mocą. Z tego powodu doskonale sprawdzi się na dużych obszarach. Dodatkowo nie ogranicza go kabel ani rozładowujący się akumulator. Wadą jest jednak spora waga urządzenia, konieczność częstej konserwacji jego części oraz hałas i spaliny, które towarzyszą jego pracy.

Jaka moc odkurzacza ogrodowego?

Wybierając odkurzacz do liści, koniecznie zwróćmy też uwagę na moc silnika. Generalnie możemy przyjąć zasadę, że im większa moc, tym sprawniejszy i efektywniejszy będzie odkurzacz ogrodowy. Moc ssania będzie odpowiednio duża, a silnik będzie mógł działać przez bardzo długi czas, bez konieczności robienia przerw w jego pracy.

Moc silnika poniżej 2000 W pomoże nam zebrać suche liście i papierowe odpadki. Jeśli jednak poważnie myślimy o sprzątaniu ogrodu, to powinniśmy się zaopatrzyć w urządzenie o mocy co najmniej 2500 W. Taki odkurzacz ogrodowy poradzi sobie też z mokrymi liśćmi, patykami, czy cięższymi odpadkami.

Oceniając moc odkurzacza do liści, sprawdźmy też, czy urządzenie posiada regulację siły ssania. Nie zawsze będziemy przecież potrzebowali, aby pracował on na najwyższych obrotach.

Prędkość przepływu powietrza

Parametrem powiązanym z mocą silnika jest prędkość przepływu powietrza zadeklarowana dla danego modelu. Im wyższa jest to prędkość, z tym większą siłą powietrze będzie wsysane do środka.

  • prędkość przepływu powietrza do 250 km/h – zbieranie lekkich, wyschniętych liści,
  • prędkość przepływu powietrza do 300 km/h – zbieranie mokrych liści i małych gałązek.

Objętość przepływu wsysanego powietrza

Jednak prędkość przepływu powietrza, to tylko jeden z dwóch elementów tworzących całość obrazu efektywności odkurzacza. Cóż bowiem z tego, że powietrze wsysane jest z olbrzymią prędkością, skoro jego strumień jest bardzo wąski? Dobry odkurzacz do liści powinien objąć swoim działaniem spory obszar. I tu dochodzimy do drugiego parametru, jakim jest objętość przepływu wsysanego powietrza. Odpowiednią wartością jest tu objętość około 800 m3/h.

Jak działa funkcja rozdrabniania liści?

Kolejna, bardzo ważna kwestia, to funkcja rozdrabniania liści. Jeśli odkurzacz ogrodowy taką funkcję posiada, to wessane liście, zanim trafią do worka, są rozdrabniane na malutkie kawałeczki. W takiej formie zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu my musimy znacznie rzadziej opróżniać worek. Rozdrobnione liście lepiej i szybciej się też kompostują.

Worek na liście – jaka optymalna pojemność?

Skoro już jesteśmy przy opróżnianiu worka na liście, to sprawdźmy przy okazji jego pojemność. Dobrze, jeśli będzie ona wynosić co najmniej 40 litrów. Powinno to spokojnie wystarczyć na posprzątanie za jednym razem nawet bardzo dużego ogrodu.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 61,90zł
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!