Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik

Jaki odkurzacz do sierści

Kiedy pies mieszka z nami w domu, często zmuszeni jesteśmy w większym zakresie dbać o utrzymania czystości. Nasz czworonóg gubi bowiem w naturalny sposób sierść. Nie sposób zebrać jej mopem czy miotłą, gdyż najczęściej wbija się ona w dywany i wykładziny. Dobre odkurzacze poradzą sobie jednak z tym zadaniem.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak specjalny odkurzacz do psiej sierści, posiadający odpowiednie wyposażenie. Jaki odkurzacz do sierści będzie najlepszy do naszego domu? Doradzamy! Sprawdź też koniecznie nasz poradnik Jaki odkurzacz wybrać?, w którym doradzamy na jakie inne funkcje powinieneś jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem. Koniecznie zobacz też nasz Ranking odkurzaczy.


Najlepsze odkurzacze w sklepie


Najlepsze odkurzacze do sierści zwierząt – ranking 2024

 1. Bissell SpotClean Pet Pro Plus 37252 – najlepszy odkurzacz do sierści zwierząt
 2. Dyson V15 Detect Absolute SV47 – skuteczny odkurzacz pionowy do sierści psa i kota
 3. Bissell CrossWave X7 Plus Cordless Pet 3401N – pionowy odkurzacz do sierści zwierząt
 4. Dreame R20 – odkurzacz na sierść psa
 5. JIMMY JV65 – tani, mopujący odkurzacz do sierści

 


Spis treści:

Czy każdy odkurzacz poradzi sobie z sierścią zwierząt?

Niestety nie wszystkie odkurzacze poradzą sobie z sierścią zwierząt. Sierść zwierząt domowych to wymagający przeciwnik podczas odkurzania. Słaby odkurzacz wyposażony w klasyczne szczotki pozostawi większość sierści na dywanach. Wymagana jest wysoka moc i specjalna szczotka, która będzie w stanie wydobyć sierść z zakamarków dywanów i wykładzin.

Istnieją także specjalne odkurzacze, dedykowane właścicielom pupili. Mają one nie tylko ogromną moc ssącą, ale są również wyposażone w kilka szczotek – w tym nieplączącą, która doskonale usuwa sierść zwierząt nie tylko z podłogi, ale i z wykładziny. Oprócz tego tego typu odkurzacze często są wyposażone w podświetlenie, które ułatwia nam dokładniejsze zbieranie sierści i kurzu. Część modeli, jak np. te od firmy Bissell, to odkurzacze mopujące – idealne dla właścicieli psów. Wystarczy chwila, by odkurzyć i zmyć podłogę po spacerze, gdy nasz pupil postanowi zwiedzać błotne zakamarki podwórka.

Odkurzacz do domu ze zwierzętami – na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję, by zaopatrzyć się w odkurzacz do sierści zwierząt, zwróćmy uwagę na kilka jego istotnych parametrów.

 • Moc – to kluczowy parametr. W uproszczeniu można powiedzieć, że im wyższa moc, tym większą siłę ssania będzie miał na odkurzacz. Aby wydobyć ostre fragmenty włosia powbijane w gęste dywany, nasz odkurzacz do zbierania sierści powinien mieć moc 800 W lub więcej.
 • Klasa skuteczności odkurzania na dywanie – parametr określający, jak dokładnie odkurzacz zbiera zanieczyszczenia z dywanów. Tu najlepsza będzie klasa A, ale odkurzacze z klasami B lub C również możemy brać pod uwagę.
 • Pojemność worka na kurz – w przypadku odkurzaczy workowych większa pojemność oznacza rzadszą konieczność wymiany worka. Za dobry wynik możemy przyjąć 4 litry lub więcej.
 • Rodzaj filtra – jeśli tylko pozwoli nam na to budżet, starajmy się wybierać urządzenia wyposażone w filtr HEPA. Gwarantuje on doskonałą czystość wydmuchiwanego powietrza. Więcej informacji o tego rodzaju filtrach znajdziesz w artykule: Co to jest filtr HEPA?
 • Poziom hałasu – powinniśmy nie tylko zadbać o nasz komfort, ale też naszego zwierzęcia. A jak wiadomo, zwierzęta boją się hałasu. Za cichy odkurzacz możemy uznać model emitujący poniżej 75 dB. Będzie to idealny odkurzacz do domu ze zwierzętami.

jaki odkurzacz do sierści

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

W przypadku posiadania zwierząt mechanizm gromadzenia kurzu i odpadków nie ma większego znaczenia. Pamiętajmy jedynie, że w przypadku alergii na kurz lub sierść zaleca się jednak odkurzacze workowe. Wypróżnianie pojemnika odkurzacza bezworkowego nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed wydostaniem się kurzu ze środka.

W przypadku alergii na kurz lub sierść zalecane są odkurzacze workowe.

Popularne odkurzacze workowe

Odkurzacze workowe w sklepie >

Odkurzacz wodny do usuwania sierści – tak czy nie?

Odkurzacze wodne i piorące kojarzą nam się z doskonałą czystością dywanów. W przypadku plam i zabrudzeń jest to prawda, jednak w przypadku zbierania sierści zwierząt, sytuacja nie wygląda już tak różowo. Sierść wbita i pozaplątywana w dywan, która zostanie zmoczona i utopiona w pianie, nadal będzie równie trudna do usunięcia.

Najlepiej usuwać sierść zwierząt na sucho, za pomocą wysokiej siły ssania i odpowiednich szczotek.

Odkurzacz z filtrem HEPA – dlaczego warto?

Odkurzacz z filtrem HEPA daje nam pewność, że powietrze wydmuchiwane z odkurzacza jest czyste. Filtr wykonany jest ze spiekanego szkła gwarantującego przechwytywanie cząstek o wielkości około 0,3µm. Według badań przechwytuje on nawet 99,97% zanieczyszczeń tej wielkości i większych. Jest on idealny dla alergików. Odkurzacz do sierści kota lub psa powinien taki filtr posiadać.

O tym, jak wybrać odkurzacz dla alergika przeczytasz w poradniku: Jaki odkurzacz dla alergika?

Najczęściej kupowane odkurzacze workowe z filtrem HEPA

jaki odkurzacz do sierści

Usuwanie sierści z dywanów i podłóg

Jeśli chcemy, aby nasz dom był czysty i wolny od sierści, musimy przede wszystkim pamiętać o regularności w odkurzaniu. Musimy na tę czynność poświęcić też sporo czasu. Szybkie i mało dokładne odkurzanie niestety nie zapewni nam dobrego efektu, szczególnie jeśli nasze domowe zwierzątko jest długowłose.

Odkurzać należy dokładnie, stosując przy tym odpowiednią szczotkę – najlepiej turboszczotkę bądź elektroszczotkę. Pamiętajmy też, że możemy zapobiegać pojawianiu się dużej ilości sierści na dywanach. W tym celu należy odpowiednio często szczotkować naszego pupila. Warto też regularnie trzepać dywany.

Usuwanie sierści z mebli i tapicerki

Pamiętajmy, aby nie usuwać sierści z mebli i tapicerki szczotkami do odkurzania podłóg. Do mebli służą specjalne szczotki z miękkim włosiem. Są one na wyposażeniu większości odkurzaczy znajdujących się w sklepach. Miękkie włosie szczotki ochroni nasze meble przed zarysowaniem.

Jeśli chodzi o tapicerkę, to możemy ją delikatnie odkurzać małymi szczotkami. Domowym sposobem na pozbycie się sierści z tapicerki, jest przecieranie jej za pomocą gumowej rękawiczki. Sierść przywiera do niej i w ten sposób łatwiej ją usunąć.

jaki odkurzacz do sierści

Nasadki i szczotki do usuwania sierści

Do odkurzania sierści polecane są specjalne rodzaje szczotek – są to turboszczotka i elektroszczotka.

Obydwie wyposażone są w zintegrowany wałek obrotowy. Znajdują się na nim małe kępki sztywnego włosia. Gdy odkurzamy, wałek ten obraca się z dużą prędkością i zamocowane na nim włosy czeszą nasz dywan. Jednak jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma typami szczotek?

 • Elekroszczotka ma swój własny silnik. Jest zasilana energią elektryczną i działa z tą samą prędkością niezależnie od mocy odkurzacz. Gdy jednak jej silnik się zepsuje, będzie bezużyteczna.
 • Turboszczotka nie ma swojego napędu. Jej wałek napędzany jest siłą ciągu powietrza. Ma ona prostszą konstrukcję od elektroszczotki – nie ma silnika. Jednak przy małej sile ssania obroty wałka spadają, przez co jest mniej skuteczna.

A może robot sprzątający?

Jeśli nie mamy czasu na regularne sprzątanie, to wspomóc nas może robot sprzątający. Są to niewielkie i w pełni zautomatyzowane urządzenia, które odkurzą dom nawet, gdy nas w nim nie będzie. Wystarczy ustawić podstawowe parametry pracy i sprzątnąć z podłogi kable albo inne elementy, które mogłyby wkręcić się w szczotkę. Taki odkurzacz automatyczny do sierści samodzielnie wraca po skończonej pracy do stacji ładującej, dzięki czemu nie musimy się martwić o poziom jego naładowania. Z taką pomocą odkurzając co jakiś czas zwykłym odkurzaczem ze specjalistyczną szczotką, będziemy mieli bardzo ułatwione zadanie.

Jedyne o czym musimy pamiętać to regularne opróżnianie pojemnika na kurz, a także czyszczenie szczotki – szczególnie jeśli mamy długowłosego pupila. Odkurzacz sprzątający będzie przydatny, jeżeli nie chcemy codziennie odkurzać odkurzaczem klasycznym, a zależy nam na czystych podłogach. Można także wybrać model mopująco-odkurzający, dzięki czemu nasze podłogi będą lśnić nawet wtedy, gdy nie będziemy mieli czasu na ich umycie.

Więcej o robotach sprzątających dowiesz się z poradnika: Jak wybrać robot sprzątający?

Najpopularniejsze roboty sprzątające

Wszystkie roboty sprzątające >

Jaki odkurzacz do sierści zwierząt wybrać? Podsumowanie

Odkurzacz, który dobrze zbiera sierść to nieoceniona pomoc w przypadku posiadania czworonoga. Odkurzanie wymaga znacznie mniej wysiłku i jest zdecydowanie bardziej skuteczne. My będziemy więc mieć więcej czasu dla najbliższych. Taki odkurzacz do domu z psem to strzał w dziesiątkę.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 (7 głosów)

Czytaj więcej