Jaki odkurzacz do paneli? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobre odkurzacze do paneli podłogowych nie tylko skutecznie oczyszczają ich powierzchnię, ale też zabezpieczają ją przed zarysowaniami i mikrouszkodzeniami. Znaczenie w tym kontekście ma wiele czynników: począwszy od rodzaju szczotki, poprzez materiał wykonania, na wadze kończąc. W niniejszym artykule podpowiadamy, jaki odkurzacz do paneli wybrać, aby cieszyć się czystą, zadbaną podłogą przez całe lata.


Polecane odkurzacze w sklepie


Typy odkurzaczy do paneli

To, jaki odkurzacz do paneli sprawdzi się u Was najlepiej, zależy w znacznej mierze od preferowanego przez Was typu urządzenia. Wyróżnić można m.in. odkurzacze klasyczne, pionowe, myjące oraz te z filtrem wodnym. Różnice pomiędzy nimi dostrzeżecie na poziomie dostępnych funkcjonalności, mechanizmu działania, konstrukcji, mobilności oraz ceny. Aby ułatwić Wam wybór pomiędzy nimi, poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z rozwiązań.

Odkurzacze pionowe

Odkurzacze pionowe to urządzenia, z pomocą których szybko i sprawnie oczyścicie najróżniejsze powierzchnie, w tym również panele. Dzięki ich pionowej konstrukcji zachowacie naturalną postawę sylwetki podczas sprzątania, z korzyścią dla Waszego zdrowia i komfortu.

Odkurzacz pionowy do paneli to zazwyczaj rozwiązanie bezworkowe. Nie musicie więc pamiętać o regularnym kupowaniu kompatybilnych z nim worków, gdyż całość zanieczyszczeń gromadzona jest w zamkniętej komorze, którą możecie następnie z łatwością opróżnić.

Dodatkowym atutem jest jego lekkość, przekładająca się na mobilność i ochronę przed ewentualnymi zarysowaniami paneli. Wygodę podczas sprzątania zwiększa również bezprzewodowość, którą charakteryzuje się większość tego rodzaju modeli.

Odkurzacze myjące

Odkurzacz do paneli z funkcją mycia to nieocenione wsparcie w usuwaniu mokrych plam oraz błota z podłogi. Sprawdzi się zatem świetnie w przestrzeni, która często ulega zabrudzeniu (np. poczekalnie, recepcje, punkty usługowe).

Ta alternatywa dla tradycyjnego mopa jest rozwiązaniem nie tylko wygodniejszym, ale i bardziej wydajnym. Odkurzacze myjące podczas pracy wykorzystują bowiem znacznie mniej wody, która gromadzona jest w dedykowanym zbiorniczku, dzięki czemu podłoga szybciej wysycha, a ryzyko wypadków spada.

Intensywność, z jaką jest stamtąd pobierana, można niejednokrotnie stopniować, zwiększając lub zmniejszając poziom nawilżenia w zależności od potrzeb i właściwości danej nawierzchni. Odkurzacze mopujące nie powodują powstawania smug i zacieków, tworząc tym samym nieskazitelne wrażenia wizualne.

Odkurzacze klasyczne

Klasyczny odkurzacz do paneli znajdziecie w wariancie workowym lub bezworkowym. Odkurzacze workowe to rozwiązanie wygodniejsze, jednak wiążące się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów wymiany worków. W przypadku odkurzaczy bezworkowych problem ten odpada – zanieczyszczenia są gromadzone w pojemniku, który trzeba jednak regularnie opróżniać.

Wybierając klasyczny odkurzacz do paneli, możecie liczyć na dużą moc ssania, a zatem na wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Jako że mowa o opcji przewodowej, Wasz czas pracy z urządzeniem nie będzie limitowany pojemnością akumulatora. Znaczną swobodę zyskacie również dzięki większej pojemności worka lub pojemnika na brud. Nie bez znaczenia jest też cena – zauważalnie niższa względem tej, w jakiej oferowane są nowoczesne odkurzacze pionowe.

Odkurzacze z filtrem wodnym

Odkurzacze z filtrem wodnym to rodzaj odkurzaczy bezworkowych, który w pierwszej kolejności rekomendujemy osobom zmagającym się z alergią, astmą lub innymi problemami z układem oddechowym.

Urządzenie tego typu wyposażone jest w zbiornik na wodę, do którego trafiają wszelkie zanieczyszczenia, w tym alergeny. Środowisko wodne skutecznie zatrzymuje je wewnątrz, pozwalając cieszyć się nie tylko czystym, ale i nawilżonym powietrzem (co ważne szczególnie w okresie grzewczym).

Odkurzacz do paneli z filtrem wodnym sprzyja też środowisku naturalnemu i domowemu budżetowi, gdyż eliminuje konieczność regularnego kupowania worków. Jego bardziej zaawansowane modele dobrze wpiszą się zaś w preferencje fanów multifunkcyjności – posłużą bowiem również jako sprzęt do prania dywanów, mycia podłóg oraz aromaterapii.

Jak wybrać szczotkę do odkurzacza do paneli?

Szczotka do odkurzacza do paneli to element, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Tylko w ten sposób unikniemy bowiem niepożądanych zarysowań i mikrouszkodzeń. Kluczowe znaczenie ma w tym kontekście miękkie włosie końcówki, bezpieczne dla nawierzchni.

Zwróćcie również uwagę na materiał, z jakiego wykonane są kółka szczotki (o ile występują). Te filcowe i gumowe sprawdzą się znacznie lepiej niż plastikowe, które narażają podłogę na uszkodzenia.

Dużą rolę odgrywa też szerokość szczotki – większa nadaje się lepiej do czyszczenia otwartych przestrzeni, podczas gdy mniejsza pozwala na swobodne manewrowanie w trudniej dostępnych miejscach.

W końcu, jeśli rozważacie zakup końcówki niezależnie, upewnijcie się wcześniej, czy pasuje ona do Waszego modelu odkurzacza.

Czy rodzaj paneli ma znaczenie przy zakupie odkurzacza?

Na rynku znajdziecie wiele rodzajów paneli, np. drewniane, laminowane i winylowe. Różnią się one między sobą m.in. stopniem podatności na uszkodzenia mechaniczne oraz odpornością na wilgoć. Najlepiej wypadają pod tym kątem panele winylowe, jednak również w tym przypadku trzeba zachować ostrożność podczas odkurzania.

Zawsze warto więc używać szczotki z miękkim włosiem oraz filcowymi lub gumowymi kółkami, a także unikać szurania sprzętem, zwłaszcza tym o większej wadze. Jako odkurzacz do paneli nie sprawdzi się też w żadnym wypadku odkurzacz parowy.

Na co zwrócić uwagę, kupując odkurzacz do paneli?

Kupując odkurzacz do paneli podłogowych, obowiązkowo zwróćcie uwagę na kilka parametrów, od których zależy skuteczność Waszej pracy oraz bezpieczeństwo Waszych podłóg:

  • moc ssania (nie mylić z mocą samego sprzętu) – ten kluczowy parametr informuje, z jak dużą skutecznością urządzenie zasysa zanieczyszczenia, a zatem w Waszym interesie jego jego jak największa wartość; warto pamiętać, że wraz z zapełnianiem się worka lub pojemnika na brud realna moc ssania będzie stopniowo spadać;
  • regulacja mocy ssania – umożliwia dostosowanie intensywności pracy urządzenia do rodzaju nawierzchni i zarządzanie zużywaną energią; większa moc ssania oznacza szybsze, bardziej efektywne usuwanie zabrudzeń np. z paneli, podczas gdy mniejsza sprawdzi się dobrze podczas pracy z delikatniejszymi tkaninami;
  • pojemnik lub worek na kurz o dużej pojemności – starcza na dłużej, wobec czego trzeba wymieniać / opróżniać go rzadziej, a sprzątanie przebiega w sposób niezakłócony;
  • duży zasięg pracy – odpowiednio długi kabel lub czas pracy na jednym ładowaniu usprawnia sprzątanie;
  • zestaw końcówek – np. szczotka do paneli, końcówka szczelinowa, turboszczotka, elektroszczotka, szczotka 2 w 1;
  • niewielka waga – lekki sprzęt jest bardziej poręczny i mniej inwazyjny dla powierzchni, takich jak panele;
  • ergonomia – odkurzacz powinien być wygodny w obsłudze, aby nie zniechęcać nas do wykonywania obowiązków;
  • zwrotność – odkurzacz, którym łatwo manewrować sprawdzi się dobrze podczas sprzątania trudniej dostępnych miejsc;
  • łatwość przechowywania – możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia sprzętu motywuje do korzystania z niego;
  • materiał, z jakiego wykonane są koła – plastikowe koła, w przeciwieństwie do tych filcowych i gumowych, mogą powodować powstawanie uszkodzeń na panelach.

Jakie odkurzacze sprawdzą się przy panelach domowych?

W warunkach domowych dobrze, aby odkurzacz do paneli podłogowych generował możliwie najmniejszy hałas, nie ingerując zanadto w codzienność reszty domowników, zwłaszcza tych najmłodszych. Jeśli Wy sami lub ktoś z Waszych najbliższych ma alergię, zadbajcie również, aby zakupiony przez Was model dysponował skutecznym systemem filtracji, takim jak HEPA, który zatrzymuje alergeny i nie uwalnia ich z powrotem do otoczenia. Jeśli mieszkacie w dużym domu, a Wasz wybór padł na odkurzacz bezprzewodowy do paneli, koniecznie upewnijcie się też, że jego czas pracy na jednym ładowaniu umożliwi porządki bez nieplanowanych przerw.

Niewielkie rozmiary oraz waga urządzenia sprawią, że żaden z domowników nie będzie wykluczony z wykonywania obowiązków. Wysoka klasa energetyczna pozwoli zaś na poczynienie oszczędności w domowym budżecie.


Mogą Cię też zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Aneta Tomczyk
Z wykształcenia prawniczka i specjalistka ds. social mediów. Z zamiłowania pasjonatka podróży, kina i swojego królika. Na co dzień stara się otaczać wszystkim, co inspiruje i uwrażliwia, aby potem móc przelać (nie wylać!) to na klawiaturę swojego komputera.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
Brak głosów.

Czytaj więcej