Jaki odkurzacz do domu? Jaki rodzaj wybrać?

07.09.2021 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie czystości w domu bez odkurzacza. Niezależnie od tego, czy w naszym domu dominują dywany i wykładziny, czy parkiet, odkurzacze idealnie nadają się do usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jednak już pierwsza wizyta w sklepie uświadomi nam, że kategoria tego typu sprzętu jest bardzo rozbudowana i podjęcie decyzji jaki odkurzacz wybrać, nie jest łatwa. Wybrać odkurzacz klasyczny odkurzacz workowy czy odkurzacz pionowy bezprzewodowy? A może odkurzacz piorący, albo z filtrem wodnym? Sprawdźmy więc, jaki odkurzacz będzie dla nas najlepszy.

Spis treści:

Jaki rodzaj odkurzacza potrzebujesz?

Na rynku spotkać możemy modele tradycyjne czyli odkurzacze bezworkowe i odkurzacze workowe oraz te bardziej zaawansowane czyli odkurzacze piorące i odkurzacze wodne.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników, zwłaszcza tych posiadających dzieci bądź domowe zwierzęta cieszą się odkurzacze pionowe. Poniżej najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy:

 • Workowe odkurzacze – wszystkim dobrze znany klasyczny typ odkurzaczy. Zabrudzenia są w nim zbierane do worków płóciennych lub papierowych.
 • Bezworkowe odkurzacze – równie popularny jest także odkurzacz bezworkowy lub inaczej cyklonowy. Jego posiadacz nie musi wymieniać worków, gdyż zanieczyszczenia zbierane są w plastikowym zbiorniku.
 • Odkurzacze wodne – model wyposażony w filtr wodny, który gromadzi zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą.
 • Odkurzacze piorące – bardzo wszechstronne modele z funkcją prania, które z łatwością usuną zanieczyszczenia, plamy z dywanów, a także zbiorą rozlane płyny.
 • Popularne odkurzacze pionowe – występują w dwóch wariantach – przewodowym i bezprzewodowym ze stacją dokującą. W obydwu przypadkach rączkę odkurzacza trzymamy w dłoni, a szczotka odkurza podłogę – nie ciągniemy więc odkurzacza za sobą.
 • Małe odkurzacze ręczne – niewielkich rozmiarów odkurzacze, które pozwolą bez problemu dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zarówno w domu jak i samochodzie. Brak kabli jest sporym udogodnieniem. Zobacz ranking: Najlepsze odkurzacze samochodowe 2021

Dlaczego odkurzacze pionowe są tak popularne?

Odkurzacze pionowe szybko zyskują na popularności. Tego typu urządzenia nie ciągniemy za sobą.

Odkurzacze pionowe są bardzo wygodne – trzymamy rączkę odkurzacza w dłoni i pchamy go przed sobą.

Często odkurzacze pionowe mogą zmienić się w mały odkurzacz ręczny do kanap, czy szafek, lub też pełnić funkcję mopa, czyszcząc na mokro. Odkurzacz z mopem pomoże nam błyskawicznie umyć podłogę. Odkurzacze pionowe występują zarówno w wersjach przewodowych, jak i bezprzewodowych. Ranking odkurzaczy pionowych znajdziesz w artykule: Jak wybrać odkurzacz pionowy?

Porównanie 3 popularnych odkurzaczy pionowych

Na kanale Jak w domu sprawdziliśmy, czy warto wydać 1000 złotych na odkurzacz pionowy. Testowaliśmy 3 popularne modele w różnych cenach oraz wskazaliśmy funkcje, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Najlepsze odkurzacze pionowe w Komputronik.pl

Odkurzacz piorący do dywanów – czym się cechuje?

Odkurzacz z funkcją prania jest zazwyczaj droższy od swego klasycznego odpowiednika, ale warto rozważyć jego zakup. Zwłaszcza że obecnie na rynku dobrej jakości odkurzacz piorący bez kłopotu kupimy w cenie poniżej tysiąca złotych. Poza tym jego funkcjonalność zdecydowanie jest tego warta.

Jakie minusy mają odkurzacze piorące?

Odkurzacze piorące są zazwyczaj dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większe od klasycznych urządzeń. Dodatkowo do ich uruchomienia trzeba wykonać dość dużo czynności związanych z ich eksploatacją.

Jak działa odkurzacz piorący do dywanów?

Jest to bardzo efektywny i skuteczny sposób na sprzątanie. Odkurzacz wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz zbiorniczek na detergent.

 1. Woda zmieszana z detergentem nanoszona jest na dywan.
 2. Za pomocą specjalnej szczotki należy wyszorować dywan.
 3. Następnie odkurzacz wciągnie nadmiar wody, piany i detergentu.

Jak wybrać klasyczny odkurzacz?

Jeśli wiesz, że funkcjonalności nowoczesnych odkurzaczy (np. pionowy lub piorący) nie są dla Ciebie niezbędne i chcesz kupić klasyczny odkurzacz, to warto zwrócić uwagę na takie cechy jak:

 • Moc odkurzacza – o tym, jak dobrać moc odkurzacza do potrzeb przeczytasz dalszej części poradnika.
 • Głośność – najcichsze obecnie odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. To szum, przy którym można normalnie rozmawiać, a w pewnych przypadkach nawet pozwolić komuś zasnąć w sąsiednim pokoju. Cichy odkurzacz przyda się szczególnie gdy mamy małe dzieci.
 • Pojemność worka– mały odkurzacz będzie wystarczający do dwuosobowego mieszkania, ale przy większej powierzchni, np. w domu worek powinien mieć pojemność co najmniej 3 litry.
 • Długość kabla – odkurzacze z długim przewodem pozwolą na łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania, bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek.
 • Waga – chociaż odkurzacz spoczywa w trakcie pracy na podłodze, to jednak jego przesuwanie może być męczące. Niska waga urządzenia ułatwia korzystanie z niego np. przez starsze osoby.

jaki odkurzacz

Popularne odkurzacze workowe

Funkcje klasycznych odkurzaczy

Decydując się na klasyczny odkurzacz, warto zwrócić uwagę na takie funkcje jak:

 • Autorevers – jest to mechanizm, który ma za zadanie rozwijać kabel odkurzacza, gdy oddalamy się od gniazdka, i zwijać go, kiedy się do niego przybliżamy. Jest to praktyczna funkcja, ułatwiająca nam poruszanie się z odkurzaczem.
 • Separator małych przedmiotów – czasem przez nieuwagę wciągniemy mały przedmiot – biżuterię lub monetę. Separator małych przedmiotów pozwala wyciągnąć zgubę, bez konieczności otwierania worka na kurz.
 • System mocowania rury – zapobiega przypadkowemu odłączeniu rury od odkurzacza w trakcie sprzątania, dzięki zaopatrzeniu w specjalną zapadkę. Jeśli chcemy odłączyć rurę, wystarczy wcisnąć zapadkę i lekko pociągnąć,
 • Wskaźnik wypełnienia worka – pozwala w szybki i łatwy sposób kontrolować stopień zapełnienia worka, aby wymienić go lub opróżnić w odpowiednim momencie, zapobiegając obniżeniu mocy odkurzacza lub nawet jego uszkodzeniu
 • Regulacja siły ssania – nie każda powierzchnia wymaga od nas użycia maksymalnej mocy odkurzacza. Do usunięcia zabrudzeń z parkietu można spokojnie obniżyć moc ssania, oszczędzając tym samym energię. Przy odkurzaniu dywanów można natomiast ją zwiększyć, co pozwoli na dokładniejsze jego wyczyszczenie.

jaki odkurzacz

Jaką moc powinien mieć dobry odkurzacz?

Jedną z kluczowych cech pomagającą w podjęciu decyzji jaki odkurzacz wybrać, jest jego moc. Zwróć uwagę na moc odkurzacza szczególnie w przypadku odkurzaczy zasilanych akumulatorem, ponieważ to właśnie one często mają dość niską moc. Często w tanich modelach akumulatorowych siły ssania starczy co najwyżej na zebranie okruszków z kuchennego blatu, czy piasku z tapicerki samochodowej.

Urządzenia, które chcemy stosować do odkurzania paneli i parkietów powinny mieć około 650W. Jeśli w naszym domu mamy w większości dywany i wykładziny, trzeba wybrać odkurzacz co najmniej o mocy 750W do 800 W. Zapewni on odpowiednią siłę ssania do ich oczyszczenia.

Jeśli w domu mamy dywany z długim włosiem, a na dodatek mamy zwierzęta, które pozostawiają swoją sierść, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z turboszczotką lub odkurzacz z elektroszczotką o mocy silnika min. 850W.

Jak dobrać odkurzacz (moc odkurzacza) do oczyszczanej powierzchni?

 • Odkurzacz do paneli i parkietów: około 650 W
 • Odkurzacz do dywanów i wykładzin: 750 – 800 W
 • Dobru odkurzacz do dywanów z długim włosiem: minimum 850 W
 • Odkurzacz do sierści zwierząt: minimum 850 W

Rodzaje filtrów w odkurzaczach

Filtr powietrza to ważna cecha, na którą musimy zwrócić uwagę stojąc przed dylematem jaki odkurzacz wybrać. Z pewnością chcemy uniknąć sytuacji, gdy część kurzu, która została wciągnięta do odkurzacza, wydostała się po jego drugiej stronie. Do najpopularniejszych rodzajów filtrów w odkurzaczach należą:

 • Mikrofiltr – cienka warstwa włókniny zapewniająca jedynie podstawową ochronę przed kurzem.
 • Filtr HEPA – wykonany ze szkła spiekanego, zapewniający bardzo wysoki poziom filtracji. Poziom ten jest skalowany cyframi. Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H14. Gwarantuje on doskonałą ochronę przed kurzem. Polecany jest w przypadku osób ze skłonnościami do alergii. Więcej dowiesz się w poradniku: Co to jest filtr HEPA?
 • Filtr wodny – zanieczyszczenia i kurz gromadzone są w specjalnym pojemniku z wodą.

Odkurzacz z filtrem HEPA – dla kogo?

Jeśli interesuje nas najlepszy odkurzacz, gwarantujący doskonałą filtrację powietrza, to postawmy na urządzenie wyposażone w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – najlepiej HEPA H13 lub H14. Powinni się nim zainteresować przede wszystkim alergicy oraz osoby mające problemy z układem oddechowym – na przykład astmatycy. Zobacz także: Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Odkurzacz z filtrem HEPA to też dobry wybór do domu w którym są zwierzęta np. pies lub kot. W przypadku alergii na sierść zwierząt wysoki stopień filtracji będzie bardzo pomocny. Tutaj znajdziesz więcej informacji: Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacz z filtrem wodnym wyposażony jest w specjalnie zbudowany pojemnik z wodą, przez którą przepływa zanieczyszczone powietrze.

Kurz i inne zanieczyszczenia pozostają w wodzie, a czyste powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz.

Po zakończeniu odkurzania pozostaje nam jedynie wylać brudną wodę. Zaletą filtra wodnego jest bez wątpienia niski koszt eksploatacji. Podobnie jak w przypadku odkurzaczy bezworkowych, do odkurzaczy z filtrem wodnym również nie potrzebujemy worków.

Jakie nasadki i szczotki powinien mieć odkurzacz?

Teraz pora wybrać szczotki i ssawki. Jeśli w naszym domu są zwierzęta bądź domownicy mają długie włosy to dokładne odkurzenie dywanu zwykłą ssawką może być problematyczne. Najbardziej popularne szczotki do odkurzaczy, które spotkać możemy w zestawie z odkurzaczem to:

 • Elektroszczotka – w  swoim korpusie posiada ona specjalny wałek ze sztywnym włosiem. W trakcie pracy odkurzacza elektryczny silniczek mieszczący się w szczotce napędza wałek i w ten wirując „czesze” odkurzane powierzchnie. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Ma jednak jedną wadę – elektroszczotka musi być połączona kablem z korpusem odkurzacza. Dla jednych nie jest to kłopot, a innym osobom to przeszkadza.
 • Turboszczotka – alternatywa dla elektroszczotki. Turboszczotka ma podobną funkcję, ale nie jest napędzana silniczkiem. W ruch wprawia ją pęd powietrza wytwarzany przez odkurzacz. I to właśnie powietrze napędza wałek z włosiem.
 • Ssawka szczelinowa – klasyczne szczotki są dość duże i nie zawsze są w stanie dokładnie odkurzyć wszelkie zakamarki. Ssawka szczelinowa ma niewielką i wąską końcówkę, która wciśnie się dosłownie wszędzie.
 • Szczotka z naturalnym włosiem – szczotka zakończona delikatnym włosiem chroni odkurzane powierzchnie, zapobiegając ich rysowaniu.
 • Szczotka dwu-funkcyjna – kompromis pomiędzy klasyczną szczotką do dywanów, a szczotką do parkietów. Posiada specjalny przełącznik, który w jednej chwili zmienia te jeden z trybów.

jaki odkurzacz

 

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Sprawdź cenę!
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Sprawdź cenę!
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Sprawdź cenę!
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 219,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
GOODRAM CX400 512GB
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!