Jaki odkurzacz do domu? Jak wybrać?

28.11.2019 | autor: Julia Sowińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie czystości w domu bez odkurzacza. Niezależnie od tego, czy w naszym domu dominują dywany i wykładziny, czy parkiet, odkurzacze idealnie nadają się do usuwania kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jednak już pierwsza wizyta w sklepie uświadomi nam, że kategoria tego typu sprzętu jest bardzo rozbudowana i podjęcie decyzji jaki odkurzacz wybrać, nie jest łatwa. Wybrać odkurzacz do paneli, czy odkurzacz pionowy bezprzewodowy? A może odkurzacz z filtrem wodnym? Sprawdźmy więc, jaki odkurzacz będzie dla nas najlepszy.

Rodzaje odkurzaczy i ich zastosowanie

Na rynku spotkać możemy modele tradycyjne czyli odkurzacze bezworkowe i odkurzacze workowe oraz te bardziej zaawansowane czyli odkurzacze piorące i odkurzacze wodne.

Coraz większą popularnością wśród użytkowników, zwłaszcza tych posiadających dzieci bądź domowe zwierzęta cieszą się odkurzacze pionowe. Poniżej rodzaje odkurzaczy dostępnych w naszym sklepie.

 • odkurzacze workowe – najpopularniejszy typ odkurzaczy. Zabrudzenia są w nim zbierane do worków płóciennych lub papierowych,
 • odkurzacze bezworkowe – równie popularny jest także odkurzacz bezworkowy lub inaczej cyklonowy. Jego posiadacz nie musi wymieniać worków, gdyż zanieczyszczenia zbierane są w plastikowym zbiorniku,
 • odkurzacze wodne – model wyposażony w filtr wodny, który gromadzi zanieczyszczenia w specjalnym zbiorniku z wodą,
 • odkurzacze piorące – bardzo wszechstronne modele z funkcją prania, które z łatwością usuną zanieczyszczenia, plamy z dywanów, a także zbiorą rozlane płyny,
 • odkurzacze pionowe – występują w dwóch wariantach – przewodowym i bezprzewodowym ze stacją dokującą. W obydwu przypadkach rączkę odkurzacza trzymamy w dłoni, a szczotka odkurza podłogę – nie ciągniemy więc odkurzacza za sobą,
 • odkurzacze ręczne – niewielkich rozmiarów odkurzacze, które pozwolą bez problemu dotrzeć w trudno dostępne miejsca, zarówno w domu jak i samochodzie. Brak kabli jest sporym udogodnieniem.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Jeśli nie wiemy jaki odkurzacz jest dla nas najlepszym wyborem, warto zacząć od podstaw. Na początku skoncentrujemy się na dwóch najpopularniejszych rodzajach, czyli odkurzaczach workowych i bezworkowych.

Odkurzacz bezworkowy jest niewątpliwie tańszy w utrzymaniu. Nie płacimy za worki. Problem pojawia się jednak przy jego opróżnianiu. Trzeba mieć sporą wprawę, żeby przy przesypywaniu nieczystości z pojemnika do worka, kurz nie wydostał się na zewnątrz.

Zwrócić na to uwagę powinny szczególnie osoby ze skłonnościami do alergii, które w szczególności powinny unikać takich sytuacji. Jeśli jednak bez kłopotu radzimy sobie z opróżnianiem pojemnika, to odkurzacze bezworkowe będą strzałem w dziesiątkę.

Zwróćmy też uwagę na kwestię siły ssania. W odkurzaczach workowych najczęściej spada ona wraz z napełnianiem się worka. W odkurzaczach bezworkowych ten problem jest znacznie mniej odczuwalny.

Zobacz odkurzacze bezworkowe >

jaki odkurzacz

Odkurzacz piorący – czym się cechuje?

Odkurzacz z funkcją prania jest zazwyczaj droższy od swego klasycznego odpowiednika, ale warto rozważyć jego zakup. Zwłaszcza że obecnie na rynku dobrej jakości odkurzacz piorący bez kłopotu kupimy w cenie poniżej tysiąca złotych.

Poza tym jego funkcjonalność zdecydowanie jest tego warta. Odkurzacze piorące są zazwyczaj dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większe od klasycznych urządzeń, a dodatkowo do ich uruchomienia trzeba wykonać dość dużo czynności związanych z ich eksploatacją.

Odkurzacz wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz zbiorniczek na detergent. Woda zmieszana z detergentem nanoszona jest na dywan. Za pomocą specjalnej szczotki należy wyszorować dywan. Następnie odkurzacz wciągnie nadmiar wody, piany i detergentu. Jest to bardzo efektywny i skuteczny sposób na sprzątanie.

Zobacz odkurzacze piorące >

Czym cechuje się odkurzacz pionowy?

Odkurzacze pionowe szybko zyskują na popularności. Tego typu urządzenia nie ciągniemy za sobą. Trzymamy rączkę w dłoni i pchamy go przed sobą. Tańsze modele tych odkurzaczy ograniczają swoją rolę tylko od zbierania kurzu.

Modele droższe są bardziej wszechstronne. Mogą zmienić się w mały odkurzacz ręczny do kanap, czy szafek, lub też pełnić funkcję mopa, czyszcząc na mokro. Odkurzacz z mopem pomoże nam błyskawicznie umyć podłogę. Odkurzacze pionowe występują zarówno w wersjach przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Ranking odkurzaczy pionowych znajdziesz w artykule: Jak wybrać odkurzacz pionowy?

Zobacz odkurzacze pionowe >

Jaka moc odkurzacza?

Jedną z kluczowych cech pomagającą w podjęciu decyzji jaki odkurzacz wybrać, jest jego moc. Zdecydowanie najniższą moc mają odkurzacze akumulatorowe. W ich przypadku siły ssania starczy co najwyżej na zebranie okruszków z kuchennego blatu, czy piasku z tapicerki samochodowej.

Urządzenia, które chcemy stosować do odkurzania paneli i parkietów powinny mieć około 650W. Jeśli w naszym domu mamy w większości dywany i wykładziny, trzeba wybrać odkurzacz co najmniej o mocy 750W do 800 W. Zapewni on odpowiednią siłę ssania do ich oczyszczenia.

Jeśli w domu mamy dywany z długim włosiem, a na dodatek mamy zwierzęta, które pozostawiają swoją sierść, powinniśmy zainwestować w odkurzacz z turboszczotką lub odkurzacz z elektroszczotką o mocy silnika min. 850W.

jaki odkurzacz

Rodzaje filtrów w odkurzaczach

Filtr powietrza to ważna cecha, na którą musimy zwrócić uwagę stojąc przed dylematem jaki odkurzacz wybrać. Z pewnością chcemy uniknąć sytuacji, gdy część kurzu, która została wciągnięta do odkurzacza, wydostała się po jego drugiej stronie.

 • mikrofiltr – cienka warstwa włókniny zapewniająca jedynie podstawową ochronę przed kurzem,
 • filtr HEPA – wykonany  ze szkła spiekanego, zapewniający bardzo wysoki poziom filtracji. Poziom ten jest skalowany cyframi. Najlepszą ochronę daje filtr HEPA H13. Gwarantuje on doskonałą ochronę przed kurzem. Polecany jest w przypadku osób ze skłonnościami do alergii,
 • filtr wodny – zanieczyszczenia i kurz gromadzone są w specjalnym pojemniku z wodą.

Jak działa odkurzacz z filtrem wodnym?

Ten typ odkurzaczy wyposażony jest w specjalnie zbudowany pojemnik z wodą, przez którą przepływa zanieczyszczone powietrze. Kurz i inne zanieczyszczenia pozostają w wodzie, a czyste powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Po zakończeniu odkurzania pozostaje nam jedynie wylać brudną wodę.

Zaletą filtra wodnego jest bez wątpienia niski koszt eksploatacji. Podobnie jak w przypadku odkurzaczy bezworkowych, do odkurzaczy z filtrem wodnym również nie potrzebujemy worków.

Zobacz odkurzacze z filtrem wodnym >

Odkurzacz z filtrem HEPA – dla kogo?

Jeśli interesuje nas najlepszy odkurzacz, gwarantujący doskonałą filtrację powietrza, to postawmy na urządzenie wyposażone w filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – najlepiej HEPA H13. Powinni się nim zainteresować przede wszystkim alergicy oraz osoby mające problemy z układem oddechowym – na przykład astmatycy.

Więcej o funkcjonalności filtrów HEPA Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Jest to też dobry odkurzacz do domu z psem lub kotem. W przypadku alergii na sierść zwierząt wysoki stopień filtracji będzie bardzo pomocny.

Tutaj znajdziesz więcej informacji: Jaki odkurzacz do sierści zwierząt? Poradnik

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Jeśli wiemy już jakie funkcjonalności powinien posiadać nowoczesny odkurzacz, ale wciąż nie wiemy jaki odkurzacz wybrać, to warto zwrócić uwagę na pozostałe jego cechy.

 • głośność – najcichsze obecnie odkurzacze charakteryzują się głośnością poniżej 65dB. To szum, przy którym można normalnie rozmawiać, a w pewnych przypadkach nawet pozwolić komuś zasnąć w sąsiednim pokoju. Cichy odkurzacz przyda się szczególnie gdy mamy małe dzieci,
 • pojemność – mały odkurzacz będzie wystarczający do dwuosobowego mieszkania, ale przy większej powierzchni, np. w domu worek powinien mieć pojemność co najmniej 3,5 litra
 • długość kabla – odkurzacze z długim przewodem pozwolą na łatwiejsze dotarcie do każdego zakamarku mieszkania, bez konieczności podłączania się do kilku gniazdek,
 • waga – chociaż odkurzacz spoczywa w trakcie pracy na podłodze, to jednak jego przesuwanie może być męczące. Niska waga urządzenia ułatwia korzystanie z niego np. przez starsze osoby.

Zobacz odkurzacze workowe >

Jakie nasadki i szczotki posiada odkurzacz? Co do odkurzacza wybrać?

Teraz pora wybrać szczotki i ssawki. Jeśli w naszym domu są zwierzęta bądź domownicy mają długie włosy to dokładne odkurzenie dywanu zwykłą ssawką może być problematyczne. Najbardziej popularne szczotki, które spotkać możemy w zestawie z odkurzaczem to:

 • elektroszczotka – w  swoim korpusie posiada ona specjalny wałek ze sztywnym włosiem. W trakcie pracy odkurzacza elektryczny silniczek mieszczący się w szczotce napędza wałek i w ten wirując „czesze” odkurzane powierzchnie. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Ma jednak jedną wadę – elektroszczotka musi być połączona kablem z korpusem odkurzacza. Dla jednych nie jest to kłopot, a innym osobom to przeszkadza,
 • turboszczotka – alternatywa dla elektroszczotki. Turboszczotka ma podobną funkcję, ale nie jest napędzana silniczkiem. W ruch wprawia ją pęd powietrza wytwarzany przez odkurzacz. I to właśnie powietrze napędza wałek z włosiem,
 • ssawka szczelinowa – klasyczne szczotki są dość duże i nie zawsze są w stanie dokładnie odkurzyć wszelkie zakamarki. Ssawka szczelinowa ma niewielką i wąską końcówkę, która wciśnie się dosłownie wszędzie,
 • szczotka z naturalnym włosiem – szczotka zakończona delikatnym włosiem chroni odkurzane powierzchnie, zapobiegając ich rysowaniu
 • szczotka dwu-funkcyjna – kompromis pomiędzy klasyczną szczotką do dywanów, a szczotką do parkietów. Posiada specjalny przełącznik, który w jednej chwili zmienia te jeden z trybów.

jaki odkurzacz

Nowoczesne funkcje odkurzaczy

Współczesne odkurzacze, to bardzo nowoczesne urządzenia, które są wyposażone w szereg ciekawych funkcji. Warto wspomnieć między innymi, o takich funkcjach jak:

 • autorevers – jest to mechanizm, który ma za zadanie rozwijać kabel odkurzacza, gdy oddalamy się od gniazdka, i zwijać go, kiedy się do niego przybliżamy. Jest to praktyczna funkcja, ułatwiająca nam poruszanie się z odkurzaczem.
 • separator małych przedmiotów – czasem przez nieuwagę wciągniemy mały przedmiot – biżuterię lub monetę. Separator małych przedmiotów pozwala wyciągnąć zgubę, bez konieczności otwierania worka na kurz.
 • system mocowania rury – zapobiega przypadkowemu odłączeniu rury od odkurzacza w trakcie sprzątania, dzięki zaopatrzeniu w specjalną zapadkę. Jeśli chcemy odłączyć rurę, wystarczy wcisnąć zapadkę i lekko pociągnąć,
 • wskaźnik wypełnienia worka – pozwala w szybki i łatwy sposób kontrolować stopień zapełnienia worka, aby wymienić go lub opróżnić w odpowiednim momencie, zapobiegając obniżeniu mocy odkurzacza lub nawet jego uszkodzeniu
 • regulacja siły ssania – nie każda powierzchnia wymaga od nas użycia maksymalnej mocy odkurzacza. Do usunięcia zabrudzeń z parkietu można spokojnie obniżyć moc ssania, oszczędzając tym samym energię. Przy odkurzaniu dywanów można natomiast ją zwiększyć, co pozwoli na dokładniejsze jego wyczyszczenie.

Produkty polecane w naszym sklepie:

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 57,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 39,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 29,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 74,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 58,90zł
Woreczek do prania Fassino Veneto 2szt.
Cena od 9,99zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,90zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 49,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 29,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 29,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 9,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 5,90zł
Accura Yorba ACC-M1203
Cena od 29,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 59,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 5,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 5,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 29,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 49,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 31,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Pelago 67x71
Cena od 19,99zł
CA Office Arcata CA-1007
Cena od 59,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
CA Office Skytop CA-1208
Cena od 39,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 51,90zł
Xiaomi Mi Band 4
Cena od 119,00zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 49,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 26,90zł
Rękawice do mycia Fassino Pelago (komplet)
Cena od 19,90zł
Fartuszek kuchenny Fassino Rufina 89x60
Cena od 19,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 79,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 29,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 65,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 9,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 49,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 19,90zł