Jaki nawilżacz powietrza? Jak wybrać?

Wilgotność powietrza w domu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz częściej do zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza wykorzystuje się nawilżacze powietrza, które mogą przybierać różne formy – może to być zarówno prosty nawilżacz powietrza na butelkę, nawilżacz powietrza parowy, czy bardziej wymyślny nawilżacz ultradźwiękowy.

Dowiedz się więcej o przyczynach suchego powietrza w domu: Jak nawilżyć powietrze w domu? Z kolei jeśli szukasz konkretnego modelu, to znajdziesz je w rankingu nawilżaczy powietrza. W oddzielnym zestawieniu zebraliśmy polecane nawilżacze powietrza dla dzieci.

W tym poradniku odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące nawilżaczy powietrza.


Najlepsze nawilżacze powietrza


Spis treści:

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Decydując, jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się najlepiej w domu, warto zwrócić uwagę na najważniejsze cechy takich urządzeń. Dobry nawilżacz powietrza powinien zatem posiadać:

  • czujnik wilgotności – higrostat
  • filtr HEPA lub węglowy
  • nocny tryb pracy
  • funkcja jonizacji
  • nowoczesne wzornictwo

jaki nawilżacz powietrza

Wbudowany higrostat, czyli czujnik wilgotności

Niska wilgotność powietrza w mieszkaniu jest łatwo wyczuwalna, jednak gdy włączymy nawilżacz, trudno nam określić, kiedy właściwie powinniśmy go wyłączyć – a trzeba pamiętać, że zbyt wysoka wilgotność również nie jest korzystna, bo stwarza dogodne warunki między innymi do rozwoju szkodliwych grzybów.

Najlepiej, aby nawilżacz powietrza był wyposażony w higrostat i higrometr:

  • czujnik wilgotności zwany higrostatem – wyłączy on urządzenie, gdy poziom wilgotności zacznie przekraczać normę.
  • nawilżacz powietrza z higrometrem – wyświetli obecną wartość wilgotności powietrza, dzięki czemu będziemy w stanie sami kontrolować jej poziom.

Te cechy docenią zwłaszcza osoby szukające nawilżacza powietrza dla dziecka, dla którego – z racji nisko rozwiniętej jeszcze naturalnej odporności – zbyt wysoki poziom nawilżenia powietrza może być szczególnie niebezpieczny.

Efektywny filtr węglowy lub HEPA

Dobry nawilżacz powietrza powinien być wyposażony w filtr, zapewniający wysoką jakość powietrza w pomieszczeniu. Możemy się spotkać z kilkoma rodzajami takich filtrów, a każdy z nich ma inne właściwości:

  • filtr węglowy – likwiduje nieprzyjemny zapach w powietrzu,
  • filtr ceramiczny – skutecznie oczyszcza wodę,
  • filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – oczyszcza powietrze z pyłków i kurzu. Więcej o filtrach HEPA przeczytasz w artykule: Co to jest filtr HEPA?

Jaki nawilżacz powietrza dla alergika?

Nawilżacz powietrza z filtrem HEPA docenią zwłaszcza osoby, którym potrzebny jest nawilżacz powietrza dla alergika – filtr ten skutecznie zatrzymuje większość zanieczyszczeń mechanicznych (pyłki, kurz), a także grzyby, pierwotniaki, wirusy i większość bakterii. Kupując nawilżacz powietrza warto sprawdzić, czy filtry są wymienne – jeśli tak, to czy nie ma problemu z ich kupnem.

Przeczytaj również: Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika?

jaki nawilżacz powietrza

Dlaczego warto zwrócić uwagę na nocny tryb pracy?

Suche powietrze w dzień można jeszcze jakoś wytrzymać, ale suche powietrze w sypialni to już prawdziwa tragedia. Powoduje katar, utrudnia zasypianie oraz pogarsza jakość naszego snu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zostawienie nawilżacza włączonego na całą noc. Kłopot w tym, że dźwięk nawilżacza tak słabo słyszalny w dzień, w nocy może już przeszkadzać, dlatego warto pomyśleć o zakupie takiego modelu, który posiadać będzie wbudowany tryb pracy nocnej.

Nawilżacze powietrza z trybem pracy nocnej

Alternatywą może być nawilżacz powietrza ultradźwiękowy, który z racji zasady działania jest najcichszym typem nawilżacza wśród dostępnych na rynku i idealnie sprawdzi się wtedy, gdy zechcemy go włączyć na noc.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – kiedy warto?

Nawilżacze mające zintegrowany jonizator nie tylko nawilżają powietrze, ale dodatkowo je jonizują poprzez produkcję jonów ujemnych. To ważna kwestia, jeśli szukamy nawilżacza powietrza do pracy w pomieszczeniach z licznym sprzętem elektronicznym – elektronika powoduje powstawanie „smogu elektromagnetycznego”, czyli dużej ilości jonów dodatnich, przyciągających wirusy i bakterie i pozwalających na utrzymywanie się zarodników grzybów w powietrzu.

Jonizacja powietrza pozwala na redukcję szkodliwego wpływu elektrosmogu na nasze zdrowie. Wiele osób twierdzi również, że zjonizowane powietrze daje odczucie świeżości, porównywalne do tego spotykanego chociażby w lesie.

Nawilżacze powietrza z jonizacją powietrza

Nowoczesne wzornictwo

Nieważne, czy potrzebny nam nawilżacz powietrza na lato czy jesień – niezależnie od pory roku, dobry nawilżacz powietrza powinien się dobrze prezentować. Jeszcze kilka lat temu wszystkie nawilżacze wyglądały niemalże identycznie. Dziś każdy z producentów postawił na indywidualność, dzięki czemu nowoczesny nawilżacz powietrza możemy z łatwością dopasować do pomieszczenia.

Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że nawilżacz przez cały czas musi znajdować się w eksponowanym miejscu by efektywnie spełniać swoją rolę. Do wyboru mamy więc nawilżacze w różnych kolorach oraz modele z różnymi wzorami graficznymi, zatem na pewno znajdziemy zarówno odpowiedni nawilżacz powietrza do domu, jak i do biura.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (7 głosów)

Czytaj więcej