Multicooker to rozwiązanie coraz częściej spotykane na wyposażeniu kuchennym i trudno się temu dziwić. Urządzenie to skupia w sobie funkcje wielu innych, automatyzując i upraszczając proces gotowania, bez uszczerbku dla przestrzeni, którą dysponujemy. Jakby tego było mało, dostępne jest w cenie, która nie zmusza do większych wyrzeczeń. W poradniku wyjaśniamy dokładniej, co to jest multicooker. Podpowiadamy także, jaki multicooker wybrać, ze wskazaniem produktów, które zasługują na szczególną uwagę. Nasze wskazówki i ranking – poniżej.
Spis treści:
- Ranking multocookerów
- Co to jest multicooker?
- Jaki multicooker wybrać?
- Multicooker – czy warto?
- Multicooker czy Thermomix?
Polecane multicookery
Jaki multicooker wybrać – ranking 2025
- Multicooker z bazą przepisów – Eldom MFC2506 Perfect MIX2 Wi-Fi
- Multicooker wielofunkcyjny – Ninja OL750EU 14w1
- Pojemny multicooker – Ninja SFP700EU
- Multicooker dla dzieci – BEABA Babycook Neo
- Tani multicooker – Maestro MR-795
Multicooker z bazą przepisów: Eldom MFC2506 Perfect MIX2 Wi-Fi
Naszą pierwszą podpowiedzią, jaki multicooker wybrać, jest model Eldom MFC2506 Perfect MIX2 Wi-Fi – urządzenie o wielu zaawansowanych funkcjach, z obsłużeniem których nie powinniście mieć jednak żadnych problemów. Sprzęt wyposażono w 9 automatycznych programów, takich jak mieszanie, gotowanie na parze, duszenie, smażenie, szatkowanie oraz ubijanie. Możecie czynić z nich użytek, korzystając z wbudowanej bazy przepisów kulinarnych, które poprowadzą Was krok po kroku aż do pysznego finału. Urządzenie charakteryzuje się dużą efektywnością pracy, co zawdzięcza mocnemu silnikowi, grzałce o łącznej mocy 1300 W oraz szerokiemu zakresowi obrotów – od 100 do 5000 na minutę. Niezależnie od wybranych parametrów model gwarantuje bezpieczeństwo podczas gotowania, o które zadbano, stabilizując go za pomocą mocnych przyssawek.
Multicooker wielofunkcyjny: Ninja OL750EU 14w1
Kolejny argument za w dyskusji “czy warto kupić multicookera” wysuwa Ninja OL750EU 14w1 – urządzenie o wyglądzie garnka, które skrywa w sobie funkcje charakterystyczne dla kuchenki, piekarnika i szybkowaru. Sprzęt oddaje w Wasze ręce aż 14 funkcji gotowania, w tym: smażenie beztłuszczowe, pieczenie, suszenie owoców, przygotowywanie jogurtu, pieczenie chleba, grillowanie, wyrastanie ciasta oraz podgrzewanie posiłku. Udostępnia także 3 tryby pracy: smażenie gorącym powietrzem, gotowanie pod ciśnieniem oraz tryb kombi-parowy, pomiędzy którymi możecie się swobodnie przełączać, korzystając z intuicyjnego Suwaka SmartLid. Trudno przeoczyć jego dużą pojemność 7,5l, za którą idą też duże możliwości w zakresie przygotowywania posiłków dla licznej rodziny lub grona przyjaciół. W zestawie znajdziecie nadto cyfrową sondę do gotowania, czuwającą nad temperaturą potrawy i wstrzymującą proces, gdy ta jest gotowa.
Pojemny multicooker: Ninja SFP700EU
Zanim podejmiecie decyzję o zakupie konkretnego sprzętu, powinniście dokładnie zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, jakie funkcje multicookera są dla Was kluczowe. Kolejna propozycja w naszym zestawieniu – Ninja SFP700EU – to w skrócie: multicooker, piekarnik i frytkownica beztłuszczowa w jednym. Urządzenie cechuje się imponującą pojemnością 12,5 litra, która służy jednemu nadrzędnemu celowi: dogadzaniu Waszym kubkom smakowym bez ograniczeń. O przyrządzenie dania idealnego zaś nietrudno, gdyż wybierać możecie aż spośród 12 programów, w tym m.in.: frytownicy beztłuszczowej, płyty grzewczej, piekarnika, patelni do smażenia, parowaru, kuchenki mikrofalowej, wolnowaru, rondla, grilla oraz ryżowaru. Tym, co wyróżnia model, są tryby: Combi Cooker, umożliwiający gotowanie gorącą parą lub gorącym powietrzem oraz Air Fry / Płyta grzewcza, przygotowujący potrawy przy pomocy obiegu gorącego powietrza. Szybkie przełączanie pomiędzy nimi jest możliwe dzięki pokrętłu SmartSwitch.
Multicooker dla dzieci: BEABA Babycook Neo
A jaki multicooker wybrać, będąc młodym rodzicem? – Odpowiedzi dostarcza BEABA Babycook Neo – sprzęt, z pomocą którego pełny posiłek (przystawka, obiad, deser) dla swojego dziecka przygotujcie w niespełna 10 minut. To ciche, kompaktowe urządzenie gotuje na parze, blenduje, sieka, podgrzewa i rozmraża, bazując na czterech innowacyjnych rozwiązaniach, do których należą: modulacja pary, pozwalająca zachować pełnię wartości odżywczych i oszczędzać energię, podwójne ostrze ze stali nierdzewnej, ergonomiczny dzbanek oraz koszyczek ze stali szlachetnej o pojemności 1 litra. Model powiadomi Was dźwiękowo o swojej gotowości do pracy. Później bez problemu obsłużycie go jedną ręką. Nie musicie też wyłączać go po przyrządzeniu dania – wyręczy Was w tym zakresie automatycznie.
Tani multicooker: Maestro MR-795
Wbrew pozorom, multicooker to urządzenie dostępne również w obrębie niskich półek cenowych. Znajdziemy tam m.in. Maestro MR-795 – produkt za niespełna 200 zł, który może stać się Waszym nieocenionym wsparciem podczas przyrządzania codziennych posiłków. Za tę, przyznajcie, niewygórowaną cenę zyskujecie aż 26 programów przygotowania różnych dań, które otrzymacie w drodze duszenia, gotowania lub gotowania na parze. Sprzęt wyposażono także w funkcje podgrzewania i podtrzymywania temperatury, dzięki którym będziecie mogli cieszyć się zawsze ciepłymi potrawami. Programator czasowy do 24 godzin zapewni Wam zaś swobodę w zakresie planowania posiłków z odpowiednim wyprzedzeniem. Obsługa modelu jest bezproblemowa i odbywa się za pośrednictwem dotykowego panelu sterowania. Producent zadbał o Wasz komfort również na etapie czyszczenia urządzenia, dołączając do niego pojemnik do gotowania z nieprzywierającą powłoką.
Co to jest multicooker?
Oprócz rankingu multicookerów, dostarczamy również poradnika odnośnie tych urządzeń. Na samym wstępie słów kilka co to multicooker właściwie jest. Urządzenie, o którym mowa, nierzadko sprowadzane jest do pojęcia „garnek elektryczny”. Jak przekonacie się już za chwilę, jest to jednak daleko idące uproszczenie. W istocie, multicooker pełni funkcję garnka, przy czym to zaledwie wycinek całej palety jego możliwości. Multicooker to bowiem przede wszystkim urządzenie typu all in one. Kupując je, zyskujecie korzyści, jakie dają szybkowar, wolnowar, parowar, frytkownica, a nawet piekarnik. Lista owych funkcjonalności jest różna dla poszczególnych modeli i może zawierać się w zakresie od kilku do nawet kilkunastu programów działania.
Multicooker znacząco przyspiesza proces gotowania, który staje się zautomatyzowany. Odsyła też w zapomnienie dyskomfort związany z koniecznością uprzątnięcia wielu, wykorzystanych podczas gotowania naczyń.
Jaki multicooker wybrać?
Zanim odpowiecie sobie na pytanie, czy warto kupić multicooker, przyjrzyjmy się wspólnie bliżej mechanizmowi jego działania. Jak wspomnieliśmy, urządzenie to działa na zasadzie automatyzacji wielu procesów kulinarnych – gotuje (w tym na parze), smaży, dusi i piecze produkty, umieszczone wcześniej wewnątrz misy – bez konieczności doglądania i mieszania składników. Niektóre z dostępnych modeli potrafią nadto szatkować i ubijać żywność. Dysponują też wbudowaną bazą przepisów, co zbliża je nieco do popularnego Thermomixa.
Wszechstronność multicookerów sprawia, że nierzadko bywają postrzegane jako urządzenia z wyższej półki cenowej, jednak niesłusznie. Najtańsze z dostępnych modeli kupicie już za mniej niż 200 złotych. Tym bardziej warto rozważyć ich obecność na wyposażeniu swojej kuchni – zwłaszcza jeśli chcecie upraszczać proces gotowania, a zaoszczędzony w ten sposób czas spożytkować z korzyścią dla swoich pasji, bliskich lub odpoczynku.
Na jakie funkcje multicookera należy zwrócić szczególną uwagę?
Gotowanie pod ciśnieniem
Rozważając, jaki multicooker wybrać, zwróćcie uwagę czy model, który macie na oku, dysponuje opcją gotowania pod ciśnieniem, które przebiega szybciej, z zachowaniem cennych składników odżywczych i pełni smaku produktów. Szybszy czas gotowania przekłada się także na mniejsze zużycie energii i wody.
Gotowanie na parze
Cennym udogodnieniem jest również możliwość gotowania na parze, znacznie zdrowszego niż to z użyciem tłuszczu. Pozwala ono zachować więcej witamin, minerałów i antyoksydantów, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnego gotowania produktów w garnku. To też sprawdzony sposób na zachowanie ich naturalnego smaku i aromatu.
Duszenie
Kolejnym, zielonym światłem w kontekście dyskusji, jaki multicooker wybrać, jest opcja duszenia mięsa i warzyw, które – gotowane w niskiej temperaturze – trafiają na Wasz talerz miękkie i soczyste. Duszone w zamkniętym naczyniu produkty zachowują też pełnię smaku.
Smażenie beztłuszczowe
Przygotowywane w ten sposób dania są mniej kaloryczne i zawierają mniej tłuszczu, dzięki czemu przyjemnie chrupią. Sam proces smażenia bez uciążliwego zapachu i tłustej, wymagającej oczyszczenia warstwy jest zaś bardziej komfortowy.
Zobacz także air fryery
Pieczenie
Jeśli świeże, pachnące chleby i ciasta domowej roboty to coś, czemu nie możecie się oprzeć, odpowiedź na pytanie, czy warto kupić multicooker, jest więcej niż oczywista. Wyposażony w tę opcję sprzęt, za sprawą precyzyjnej kontroli temperatury i cyrkulacji ciepła, wypieka równomiernie wyroby piekarnicze i mięsa. Co więcej, czyni to znacznie szybciej od piekarnika, oszczędzając Wasz czas i pieniądze.
Utrzymywanie ciepła
Z pewnością nie raz skorzystacie z funkcji utrzymywania ciepła, obecnej w wielu modelach multicookerów. To nawet do kilku godzin zachowania potrawy w temperaturze podania.
Opóźniony start
O tym, czy warto kupić multicookera, może zadecydować też w Waszym przypadku funkcja opóźnionego startu. Dzięki niej możecie zaplanować pracę urządzenia tak, aby zaserwowało Wam gotowe danie o konkretnej godzinie, np. zaraz po powrocie do domu.
Wgrane przepisy
Dużym ułatwieniem jest także wbudowana, elektroniczna książka przepisów, będąca cennym źródłem inspiracji podczas komponowania planu posiłków. Przepisy te są nadto dostosowane do możliwości sprzętu, który samodzielnie dobiera odpowiednie ustawienia, dbając o dokładność i powtarzalność efektów pracy.
Regulacja czasu i temperatury
Jeśli cenicie sobie personalizację, a detale robią dla Was dużą różnicę, koniecznie sprawdźcie, czy dany multicooker dysponuje opcją regulacji czasu i temperatury. Pozwoli Wam ona na wprowadzenie modyfikacji do automatycznych ustawień urządzenia tak, abyście mogli sporządzić danie na miarę swoich kubków smakowych.
Aplikacja na smartfon
Choć multicooker z zasady nie wymaga wiele Waszej uwagi, aplikacja mobilna ułatwia jego obsługę jeszcze dalej. Dzięki niej czynności, takie jak wyszukiwanie przepisów czy sterowanie ustawieniami sprzętu wykonacie zdalnie.
Wbudowana waga
Ostatni element, decydujący o tym, jaki multicooker wybrać, to wbudowana waga, będąca niezwykle przydatnym dodatkiem do urządzenia. Jeśli ograniczacie liczbę swoich sprzętów kuchennych lub dysponujecie niewielką przestrzenią, szczególnie warto zwrócić na niego uwagę.
Multicooker – czy warto?
Biorąc pod uwagę liczne zalety multicookerów, trudno dziwić się ich popularności. To urządzenie wielofunkcyjne, skupiające w sobie potencjał całej masy sprzętów kuchennych, na czele z kuchenką, piekarnikiem, szybkowarem, wolnowarem, ryżowarem czy frytownicą. Zważywszy na ograniczony metraż polskich mieszkań, przechowanie tak dużej ilości narzędzi byłoby po prostu niemożliwe.
Zobacz wszystkie roboty kuchenne
Co więcej, przyrządzanie dań z pomocą multicookerów jest zautomatyzowane, odbywa się znacznie łatwiej, szybciej i z większą oszczędnością energii, aniżeli miałoby to miejsce w piekarniku czy w zwykłym garnku. Dużo sprawniej przebiega też proces późniejszego sprzątania, gdyż ograniczamy ilość zużytych naczyń i akcesoriów, a wyjmowane elementy urządzenia często nadają się do mycia w zmywarce.
Multicookery nierzadko oddają w Wasze ręce opcje gotowania na parze i smażenia beztłuszczowego, będące zdrowymi alternatywami przyrządzania posiłków. Gotowanie z ich pomocą jest intuicyjne, wobec czego staje się dostępne również dla niewprawionych w sztuce kucharzy. Wasz komfort zwiększają nadto liczne, wbudowane udogodnienia, takie jak opcja opóźnionego startu, utrzymywanie ciepła czy wgrane przepisy, prowadzące Was krok po kroku.
Multicooker czy Thermomix?
Stając przed decyzją zakupową: multicooker czy Thermomix, musicie przede wszystkim zastanowić się nad własnymi potrzebami, oczekiwaniami i budżetem, jakim dysponujecie na ten określony cel.
Thermomix to zaawansowane, inteligentne urządzenie, łączące funkcje garnka, patelni, blendera, miksera, parowaru, maszynki do mielenia i wagi oraz charakteryzujące się wysoką precyzją ustawień temperatury, czasu i prędkości obrotów. Z jego pomocą przyrządzicie zarówno proste, jak i bardzo skomplikowane dania, przy czym w każdym przypadku zostaniecie poprowadzeni niemal za rękę (Thermomix oferuje także dostęp do bazy przepisów). Sprzęt nie należy do najtańszych, a zakupić go można po wcześniejszej prezentacji.
Na tle Thermomixa multicooker stanowi przystępne cenowo rozwiązanie, które oferuje funkcje wielu sprzętów kuchennych, takich jak szybkowar, wolnowar, parowar, frytkownica, piekarnik czy gotowanie na parze. Droższe modele urządzenia potrafią szatkować i ubijać; dysponują też wbudowaną bazą przepisów i wagą, co zbliża je do Thermomixa. Co do zasady jednak multicooker to sprzęt prostszy, mniej precyzyjny oraz o mniejszej ilości funkcji. Nie zastąpi blendera i nie wyrobi ciasta. W przeciwieństwie do Thermomixa potrafi za to piec, gotować pod ciśnieniem i smażyć w głębokim tłuszczu.
Mogą Cię zainteresować: