Jaki mop ze spryskiwaczem wybrać? Jak działa spray mop?

Do mycia lub ścierania podłóg najczęściej wybieramy mopy. Jest to wygodniejsze od mycia zwykłą ścierką, gdyż nie wymaga schylania się. Zwykły mop wymaga napełnienia wiaderka wodą, co w sytuacjach kiedy chcemy szybko przemyć tylko niewielki obszar podłogi jest czasochłonne.

Na rynku dostępne są urządzenia, które znacznie ułatwiają mopowanie – specjalne mopy ze spryskiwaczem. Jak działa mop ze spryskiwaczem i który model będzie dla nas najlepszy?

Mopowanie ułatwić mogą również mopy parowe lub roboty mopujące, o tym jak działają przeczytasz w poradnikach: Jaki mop parowy wybrać? oraz Jak wybrać robot mopujący?

Z tego poradnika dowiesz się:

Co to jest spray mop?

Mop do podłogi ze spryskiwaczem nie wymaga wiaderka z wodą.Woda lub płyn do czyszczenia podłogi znajduje się wewnątrz samego mopa.

Uzupełniamy ich poziom przed rozpoczęciem sprzątania. Pojemność jest na tyle duża, że prawie na pewno wody wystarczy na większe zmywanie. Aby namoczyć podłogę wystarczy, że naciśniemy przycisk znajdujący się w rączce urządzenia. Woda spryska nam powierzchnię znajdującą się przed mopem. Wystarczy już tylko przetrzeć i gotowe. Niezwykle chłonna ściereczka przyczepiona do mopa bardzo dokładnie zbiera wszelkie zabrudzenia.

jaki mop ze spryskiwaczem

Jak działa mop ze spryskiwaczem?

W zależności od modelu mopa, woda lub płyn do mycia znajdują się w odczepianym pojemniku lub wewnątrz drążka. W obydwu tych wariantach płyn sprężany jest przez specjalną pompkę, która wytwarza szeroką mgiełkę płynu, który pokrywa cały obszar przed mopem. Ciśnienie, pod którym tryska mgiełka wody, może sięgać nawet 20 bar. Natrysk uruchamiamy naciskając specjalny przycisk. Jego umiejscowienie zostało tak dobrane, że nie trzeba przesuwać dłoni po drążku.

Mocowanie części myjącej jest tak skonstruowane, że ma ona bardzo duży zakres ruchu. Dzięki temu możemy wsunąć mopa nawet pod niskie meble i wyczyścić podłogę pod nimi.

Sam spód mopa z dozownikiem jest zbliżony do jego klasycznych odpowiedników. Wyposażony jest on w ściereczkę zamocowaną na podłużnej plastikowej deseczce. W niektórych modelach dostępne są dwie ściereczki. Jedna klasyczna z mikrofibry odznaczająca się dużą chłonnością i druga mająca sztywne włókna usuwające uporczywe zabrudzenia.

Jaki mop ze spryskiwaczem będzie najlepszy? Jak wybrać?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • pojemność zbiornika na wodę – jeśli zamierzamy używać mopa od czasu do czasu, tylko do przemywania punktowych zabrudzeń (np.: rozlany płyn, ślady butów, itp.) zbiornik nie musi być duży – wystarczy pojemnik w drążku mopa. Jednak do częstego przemywania większych powierzchni, dobrze wybrać pojemność większa niż 0.5 litra Rozpryskiwanie płynu pod wysokim ciśnieniem sprawia, że wolniej się go zużywa. Pojemnik powinien też mieć wskaźnik poziomu wody.
  • zakres ruchu podstawy mopa – idealnie, jeśli będziemy w stanie niemal położyć drążek na ziemi, a podstawa mopa nadal będzie przylegała do podłogi. Głowica powinna być też obrotowa, a więc umożliwiać ruch w lewo i w prawo.
  • ściereczka – powinna być łatwa do odczepienia i równie łatwa do ponownego założenia. Powinna być też odpowiednia do wyprania w pralce – najlepiej w wysokiej temperaturze.
  • szerokość nakładki myjącej – również może zależeć od przeznaczenia i potrzeb. Do przemywania dużych powierzchni lepiej wybrać szerokość od 40cm i większą. Większy fragment podłogi umyjemy za jednym pociągnięciem. Standardowy mop ze spryskiwaczem ma nakładkę o szerokości około 25cm.

jaki mop ze spryskiwaczem

Czy mop ze spryskiwaczem nadaje się do każdego rodzaju podłogi?

Odpowiedź jest prosta – tak. Oczywiście pod warunkiem, że używamy mikrofibry. Szmatka z twardym włosiem nadaje się do podłóg odpornych na zarysowania. Mikrofibra jest odpowiednia do płytek, podłóg kamiennych, paneli, podłóg olejowanych, a nawet do parkietów, pod warunkiem stosowania niewielkiego tylko nawilżenia. Mop ze spryskiwaczem do podłóg drewnianych należy więc stosować z rozwagą. Zwróćmy też uwagę na rodzaj płynu, jaki używamy – musi być on odpowiedni do danego rodzaju podłogi.

Zobacz nakładki na mopa z mikrofibry >

Czy warto wybrać spray mop?

Mop płaski ze spryskiwaczem to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą często przemywać niewielkie powierzchnie, a modele z bardzo szeroką nakładką powyżej 40 cm, również do odświeżania większych powierzchni. Przecież mniej czasu spędzonego na sprzątaniu, to więcej czasu, który możemy poświęcić sobie i najbliższym. Mop ze spryskiwaczem do paneli, płytek, czy kamienia, to bardzo sensowne rozwiązanie.

Polecane mopy ze spryskiwaczem

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 (8 głosów)

Czytaj więcej