Jaki mop parowy wybrać? Jak działa i czy warto? Ranking 2024

Technologia w segmencie efektywnego i wygodnego sprzątania rozwija się bardzo szybko. Co jakiś czas pojawiają się rozwiązania, które skracają czas sprzątania bądź poprawiają jego skuteczność. Coraz większą popularność zdobywają mopy parowe oraz odkurzacze mopujące. Mopy parowe, które wybraliśmy do tego rankingu, nie tylko dokładnie wyczyszczą każdą powierzchnię, ale są również dostępne w przystępnej cenie – bez problemu dobierzesz interesujący Cię model do własnych potrzeb i budżetu.

Osoby, które kupiły dobry mop parowy, najczęściej nie wracają już do tradycyjnych metod czyszczenia. Jak działa mop parowy i na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Polecamy sprawdzone mopy – zobacz nasz ranking i sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie tego typu.


Polecane mopy parowe w sklepie


Najlepszy mop parowy – ranking 2024

W tym rankingu znajdziesz popularne mopy parowe:

jaki mop parowy

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa mop parowy?

Mop parowy z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy. Jest to długie i wąskie urządzenie, którym posługujemy się jedną ręką. Głowica mopa parowego na pierwszy rzut oka bardzo przypomina klasyczny mop do podłóg. Jednak mop parowy czyści za pomocą strumienia gorącej pary.

Wyposażony jest w zbiornik na wodę, a w jego głowicy znajduje się niewielki bojler, który błyskawicznie doprowadza wodę do wrzenia, wytwarzając parę.

W zależności od zastosowanej końcówki uzyskać możemy kilka dodatkowych urządzeń:

 • mop parowy do podłóg,
 • mop parowy do dywanów,
 • wygodny mop parowy do okien.

W niektórych zestawach znajdują się też precyzyjne końcówki do fug lub wąskich szczelin. W wielu przypadkach wielkość strumienia pary można regulować, dostosowując go do naszych bieżących potrzeb. Na rynku dominują urządzenia zasilane z gniazdka, jednak bez trudu znajdziemy też mop parowy bezprzewodowy.

Do jakich powierzchni sprawdzi się mop parowy?

Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Na rynku jest bowiem wiele modeli tych urządzeń. Niektóre z nich dają nam dużą regulację strumienia pary i nadają się do stosowania na większości powierzchni. Z kolei modele, które dają nam mniejszy zakres doboru strumienia pary, nadają się tylko do wybranych powierzchni.

Bez żadnych ograniczeń możemy stosować mop parowy do mycia podłóg z płytek lub kamienia. Mop parowy do tapicerki oraz mebli pokrytych materiałem również nadaje się doskonale.

Nie musimy się też ograniczać w przypadku czyszczenia szyb, glazury oraz płyt ceramicznych i indukcyjnych. Możemy też czyścić dywany i wykładziny, jednak pamiętajmy, że niektóre plamy mogą być na tyle trudne, że mogą wymagać użycia odkurzacza piorącego.

Na jakich powierzchniach czyszczenie parą jest ryzykowne?

Na pewno należy bardzo uważać na drewnianych podłogach woskowanych lub olejowanych. Tu nadmuch pary powinien być minimalny.

Ograniczmy też nadmuch na parkietach i słabej jakości panelach. Drewniane podłogi potraktowane długim natryskiem gorącej pary mogą nam puchnąć.

Jak wybrać mop parowy? Na co zwrócić uwagę?

Jaki mop parowy okaże się najlepszy do naszych potrzeb? Zacznijmy od przyglądnięcia się jego najważniejszym parametrom.

Najważniejsze cechy i parametry mopa parowego:

 • Rodzaj podstawowej głowicy – z reguły im szersza tym lepsza – pozwoli umyć większy obszar podłogi za jednym pociągnięciem. Ważne też, aby była obrotowa, a więc posiadała jak największy zakres ruchu. Idealnie jeśli będziemy w stanie niemal położyć drążek na podłodze, a głowica nadal będzie przylegać do podłogi. Wtedy będziemy mogli wsunąć ją pod niskie meble.
 • Moc – im większa, tym mop szybciej będzie gotowy do pracy po włączeniu. Za minimum możemy uznać 1200W.
 • Ciśnienie – im większe, tym efektywniej będzie działał mop. Do trudnych, zaschniętych plan przyda się urządzenie generujące ciśnienie powyżej 3 bar.
 • Waga – na ten parametr warto zwrócić uwagę szczególnie, gdy myć będziemy ściany lub okna dachowe. Wtedy cały ciężar urządzenia będzie spoczywał na naszych rękach. Waga urządzenia nie powinna przekraczać 4 kilogramów.
 • Długość przewodu – to istotna sprawa, jeśli nie chcemy co chwilę przełączać się z gniazdka do gniazdka. Dobry mop parowy do paneli, płytek czy glazury powinien mieć przewód o długości co najmniej pięciu metrów.
 • Pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli uzupełniać poziom wody. Za minimum możemy uznać 0,3 litra, jednak 0,5 litra może być lepszym wyborem jeśli planujemy myć często duże powierzchnie.
 • Wybór trybu działania – bardzo przydatna funkcja, która pozwala nam dostosować siłę nadmuchu pary do rodzaju czyszczonej powierzchni. Wtedy nasz mop parowy do podłóg drewnianych będzie wydzielał inną ilość pary niż w trybie do glazury.

Zalety mopa parowego

 • Skuteczność – podstawowa zaleta tych urządzeń. Gorąca para błyskawicznie radzi sobie z zabrudzeniami, a podłoga szybko wysycha po jej umyciu.
 • Łatwość obsługi i funkcjonalność – mop parowy jest prosty w użyciu i nadaje się do mycia bardzo różnych powierzchni. Możemy nim też umyć urządzenia AGD, takie jak choćby płyty ceramiczne, płyty gazowe, wnętrza piekarników, kuchenek mikrofalowych, czy nawet zmywarek.
 • Brak konieczności stosowania detergentów – docenią to szczególnie alergicy oraz osoby, które chcą zadbać o środowisko naturalne.

Jaki mop parowy

O czym pamiętać używając mopa parowego?

Przede wszystkim stosujemy odpowiednią końcówkę do odpowiednich podłóg i powierzchni. Spis zastosowań poszczególnych końcówek znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

Warto uważnie sprawdzać, jaki efekt daje stosowanie mopa na podłogach drewnianych. Mop parowy do parkietu przy pierwszym użyciu ustawmy na minimalną moc.

Pamiętajmy o opróżnianiu zbiornika z wodą po użyciu. Pozostawiona w zbiorniku będzie powodować osadzanie się kamienia.

Urządzenie trzymajmy poza zasięgiem dzieci. Mop użyty „do zabawy” może spowodować oparzenia.

Czy warto kupić mop parowy?

Bez wątpienia urządzenie to stanowi nieocenioną pomoc przy codziennych porządkach. Łatwy w użyciu, skuteczny i ekologiczny. Doskonały do różnych zastosowań. Możemy go użyć do podłóg, ścian, tarasu, okien, a nawet jako mop parowy do fug. Zdecydowanie warto zainwestować w zakup tego sprzętu.


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Julia Sowińska
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 (19 głosów)

Czytaj więcej