Technologia w segmencie efektywnego i wygodnego sprzątania rozwija się bardzo szybko. Co jakiś czas pojawiają się rozwiązania, które skracają czas sprzątania bądź poprawiają jego skuteczność. Coraz większą popularność zdobywają mopy parowe oraz odkurzacze mopujące. Mopy parowe, które wybraliśmy do tego rankingu, nie tylko dokładnie wyczyszczą każdą powierzchnię, ale są również dostępne w przystępnej cenie – bez problemu dobierzesz interesujący Cię model do własnych potrzeb i budżetu.
Osoby, które kupiły dobry mop parowy, najczęściej nie wracają już do tradycyjnych metod czyszczenia. Jak działa mop parowy i na co zwracać uwagę przy jego zakupie? Polecamy sprawdzone mopy – zobacz nasz ranking i sprawdź, jak wybrać najlepsze urządzenie tego typu.
Polecane mopy parowe w sklepie
Najlepszy mop parowy – ranking 2024
W tym rankingu znajdziesz popularne mopy parowe:
- Ariete Steam Mop 4164 – tani mop parowy
- Vileda Steam Plus – polecany mop parowy do parkietu
- ETA Azurit – mop parowy i ręczna myjka w jednym
- Black&Decker FSM1616-QS – przewodowy mop parowy
- Hoover H-PURE 700 STEAM HPS700 011 – mop parowy z odkurzaczem
- Roborock Dyad Pro Combo – bezprzewodowy mop parowy
- Black&Decker FSMH13151SM-QS – mop parowy z odłączalnym ręcznym oczyszczaczem parowym
Tani mop parowy: Ariete Steam Mop 4164
Jeden z bardziej popularnych mopów parowych, którego żywiołem są wszelkie zabrudzone powierzchnie. Bardzo szybki, niezwykle lekki i wyposażony w obrotową podstawę, wjedzie do Twojego domu w licznym towarzystwie dobrze przemyślanych nakładek. Jako wydajny mop parowy nie ma pojęcia co to mokra plama, a wyposażony w odpowiednią końcówkę wyczyści i zdezynfekuje każde okno, ceramikę łazienkową i tapicerkę. Niczego nie zniszczy, a jednocześnie wedrze się we wszystkie szczeliny. To wszystko bez detergentów, tylko z mocą domowego generatora pary.
Dobry mop parowy do parkietu: Vileda Steam Plus
Dobry mop parowy w niskiej cenie – to właśnie Vileda Steam Plus. Dzięki trzem domyślnym ustawieniom pary: do parkietów, płytek podłogowych oraz dywanów, jest bardzo prosty w użyciu. Mop ma poręczną konstrukcję, czyści szybko i skutecznie, usuwając uporczywy brud i tłuste plamy. Wyróżnia się trójkątnym kształtem stopki, co pozwala na łatwe manewrowanie, a co za tym idzie – dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Mop nie wymaga ponadto stosowania silnych detergentów.
Pionowy mop parowy z myjką ręczną: ETA Azurit
ETA Azurit to mop parowy, który jest wydajnym i praktycznym urządzeniem. Może poradzić sobie z każdym rodzajem zanieczyszczeń – od podłóg, przez fugi, aż po koła samochodowe. Wszystko dzięki swojej wielofunkcyjności. Ta parownica do podłóg ma szeroką gamę akcesoriów (w tym płaską skrobaczkę i wąż przedłużający) i nie wymaga użycia różnego rodzaju detergentów. Jedyne, co jest potrzebne to woda – dzięki nowoczesnemu filtrowi może pochodzić także z kranu! Gorąca para skutecznie dezynfekuje powierzchnie i zabija do 99% bakterii.
Przewodowy mop parowy: Black&Decker FSM1616-QS
Cechą charakterystyczną mopa parowego Black&Decker jest płynnie obracająca się o 180 stopni stopka czyszcząca. Pozwala to na precyzyjne czyszczenie w ciasnych przestrzeniach oraz wokół mebli. Warto wspomnieć o dodatkowych akcesoriach, które sprawiają, że jest to także mop parowy z funkcją czyszczenia mebli i odświeżania odzieży. Jego moc – 1600W zapewnia skuteczne pozbycie się brudu ze wszystkich powierzchni. To idealny mop parowy do parkietu lakierowanego oraz winyli, płytek, marmuru czy kamienia.
Mop parowy 2w1: Hoover H-PURE 700 STEAM
Hoover H-PURE to mop parowy do podłóg, dywanów i paneli, ale nie tylko. Sprawdzi się też do luster, zlewów, blatów czy płyt grzewczych, dzięki odczepianej, ręcznej parownicy. Doskonale likwiduje wszelkie uporczywe zabrudzenia, niezależnie od rodzaju powierzchni. Dzięki szczotce 2w1, można jednocześnie odkurzać i mopować. Do mopa dołączono zestaw dziesięciu akcesoriów oraz dwie ściereczki z mikrofibry. Urządzenie to bez problemu wystarczy do posprzątania nawet dużego domu.
Mop parowy bezprzewodowy: Roborock Dyad Pro Combo
Jeśli Twój budżet jest dość elastyczny, to z całego serca polecamy mop elektryczny Roborock Dyad Pro Combo – to odkurzacz mopujący z odłączanym odkurzaczem ręcznym, który doskonale sprawdzi się do odkurzania samochodu czy trudnodostępnych powierzchni. Na pełnym naładowaniu pracuje do 43 minut. Ten model wyróżnia się dedykowaną aplikacją, komunikatami głosowymi oraz wskaźnikami stopnia zabrudzenia powierzchni. Ma również automatyczne dozowanie płynu, a odkurzacz i mop automatycznie dopasowuję siłę ssania i ilość wody. Możesz także jednocześnie odkurzać i mopować podłogę. W zestawie znajduje się szczotka do mebli i kurzu (2 w 1), szczotka do tapicerki i szczelinowa (2 w 1), mini elektroszczotka i szczotka do dywanów.
Mop parowy z odłączalnym ręcznym oczyszczaczem parowym: Black&Decker FSMH13151SM-QS
Wygodny mop parowy, którego horyzonty nie kończą się na podłodze. Łatwo ślizga się po powierzchniach parkietów, ale trudno dostępne fugi, ciężko zabrudzone detale sanitariatów oraz sprzętów kuchennych i tapicerek także nie są dla niego wyzwaniem. Wystarczy demontaż pojemnika na wodę, aby z elektrycznego mopa parowego stał się wygodnym ręcznym parownikiem wspomaganym nakładką Easy Glide. Jest ona przystosowana do usuwania opornych zabrudzeń oraz dezynfekcji uderzeniami pary, które zastosujesz na zasilaniu sieciowym i akumulatorowym.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak działa mop parowy?
- Czy mop parowy można stosować do każdej powierzchni?
- Na jakich powierzchniach czyszczenie parą jest ryzykowne?
- Na co zwrócić uwagę wybierając mop parowy?
- Zalety mopów parowych
- O czym pamiętać używając mopa parowego?
- Czy warto kupić mop parowy?
Jak działa mop parowy?
Mop parowy z wyglądu przypomina odkurzacz pionowy. Jest to długie i wąskie urządzenie, którym posługujemy się jedną ręką. Głowica mopa parowego na pierwszy rzut oka bardzo przypomina klasyczny mop do podłóg. Jednak mop parowy czyści za pomocą strumienia gorącej pary.
Wyposażony jest w zbiornik na wodę, a w jego głowicy znajduje się niewielki bojler, który błyskawicznie doprowadza wodę do wrzenia, wytwarzając parę.
W zależności od zastosowanej końcówki uzyskać możemy kilka dodatkowych urządzeń:
- mop parowy do podłóg,
- mop parowy do dywanów,
- wygodny mop parowy do okien.
W niektórych zestawach znajdują się też precyzyjne końcówki do fug lub wąskich szczelin. W wielu przypadkach wielkość strumienia pary można regulować, dostosowując go do naszych bieżących potrzeb. Na rynku dominują urządzenia zasilane z gniazdka, jednak bez trudu znajdziemy też mop parowy bezprzewodowy.
Do jakich powierzchni sprawdzi się mop parowy?
Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna. Na rynku jest bowiem wiele modeli tych urządzeń. Niektóre z nich dają nam dużą regulację strumienia pary i nadają się do stosowania na większości powierzchni. Z kolei modele, które dają nam mniejszy zakres doboru strumienia pary, nadają się tylko do wybranych powierzchni.
Bez żadnych ograniczeń możemy stosować mop parowy do mycia podłóg z płytek lub kamienia. Mop parowy do tapicerki oraz mebli pokrytych materiałem również nadaje się doskonale.
Nie musimy się też ograniczać w przypadku czyszczenia szyb, glazury oraz płyt ceramicznych i indukcyjnych. Możemy też czyścić dywany i wykładziny, jednak pamiętajmy, że niektóre plamy mogą być na tyle trudne, że mogą wymagać użycia odkurzacza piorącego.
Na jakich powierzchniach czyszczenie parą jest ryzykowne?
Na pewno należy bardzo uważać na drewnianych podłogach woskowanych lub olejowanych. Tu nadmuch pary powinien być minimalny.
Ograniczmy też nadmuch na parkietach i słabej jakości panelach. Drewniane podłogi potraktowane długim natryskiem gorącej pary mogą nam puchnąć.
Jak wybrać mop parowy? Na co zwrócić uwagę?
Jaki mop parowy okaże się najlepszy do naszych potrzeb? Zacznijmy od przyglądnięcia się jego najważniejszym parametrom.
Najważniejsze cechy i parametry mopa parowego:
- Rodzaj podstawowej głowicy – z reguły im szersza tym lepsza – pozwoli umyć większy obszar podłogi za jednym pociągnięciem. Ważne też, aby była obrotowa, a więc posiadała jak największy zakres ruchu. Idealnie jeśli będziemy w stanie niemal położyć drążek na podłodze, a głowica nadal będzie przylegać do podłogi. Wtedy będziemy mogli wsunąć ją pod niskie meble.
- Moc – im większa, tym mop szybciej będzie gotowy do pracy po włączeniu. Za minimum możemy uznać 1200W.
- Ciśnienie – im większe, tym efektywniej będzie działał mop. Do trudnych, zaschniętych plan przyda się urządzenie generujące ciśnienie powyżej 3 bar.
- Waga – na ten parametr warto zwrócić uwagę szczególnie, gdy myć będziemy ściany lub okna dachowe. Wtedy cały ciężar urządzenia będzie spoczywał na naszych rękach. Waga urządzenia nie powinna przekraczać 4 kilogramów.
- Długość przewodu – to istotna sprawa, jeśli nie chcemy co chwilę przełączać się z gniazdka do gniazdka. Dobry mop parowy do paneli, płytek czy glazury powinien mieć przewód o długości co najmniej pięciu metrów.
- Pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy musieli uzupełniać poziom wody. Za minimum możemy uznać 0,3 litra, jednak 0,5 litra może być lepszym wyborem jeśli planujemy myć często duże powierzchnie.
- Wybór trybu działania – bardzo przydatna funkcja, która pozwala nam dostosować siłę nadmuchu pary do rodzaju czyszczonej powierzchni. Wtedy nasz mop parowy do podłóg drewnianych będzie wydzielał inną ilość pary niż w trybie do glazury.
Zalety mopa parowego
- Skuteczność – podstawowa zaleta tych urządzeń. Gorąca para błyskawicznie radzi sobie z zabrudzeniami, a podłoga szybko wysycha po jej umyciu.
- Łatwość obsługi i funkcjonalność – mop parowy jest prosty w użyciu i nadaje się do mycia bardzo różnych powierzchni. Możemy nim też umyć urządzenia AGD, takie jak choćby płyty ceramiczne, płyty gazowe, wnętrza piekarników, kuchenek mikrofalowych, czy nawet zmywarek.
- Brak konieczności stosowania detergentów – docenią to szczególnie alergicy oraz osoby, które chcą zadbać o środowisko naturalne.
O czym pamiętać używając mopa parowego?
Przede wszystkim stosujemy odpowiednią końcówkę do odpowiednich podłóg i powierzchni. Spis zastosowań poszczególnych końcówek znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.
Warto uważnie sprawdzać, jaki efekt daje stosowanie mopa na podłogach drewnianych. Mop parowy do parkietu przy pierwszym użyciu ustawmy na minimalną moc.
Pamiętajmy o opróżnianiu zbiornika z wodą po użyciu. Pozostawiona w zbiorniku będzie powodować osadzanie się kamienia.
Urządzenie trzymajmy poza zasięgiem dzieci. Mop użyty „do zabawy” może spowodować oparzenia.
Czy warto kupić mop parowy?
Bez wątpienia urządzenie to stanowi nieocenioną pomoc przy codziennych porządkach. Łatwy w użyciu, skuteczny i ekologiczny. Doskonały do różnych zastosowań. Możemy go użyć do podłóg, ścian, tarasu, okien, a nawet jako mop parowy do fug. Zdecydowanie warto zainwestować w zakup tego sprzętu.
Mogą Cię zainteresować: