Jaki monitor z HDR? Ranking TOP 5 monitorów HDR

Monitor z HDR - ranking

Monitor to niezbędny dodatek do każdego komputera. Możemy potrzebować go do pracy, zabawy z grami lub do multimediów. W każdym przypadku należy zadbać o jak najlepszy model, który zapewni optymalną jakość obrazu do jego zastosowania. Często zastanawiamy się, czy wybrać monitor z HDR czy bez tej funkcji. Obecnie warto jednak postawić na monitory z HDR, technologia ta może bowiem pomóc w wyświetlaniu naprawdę efektownego, przyjemnego obrazu. Sprawdzi się też w zastosowaniu profesjonalnym, kiedy odpowiednia głębia kolorów i wysoki kontrast są pożądane (np. w pracy grafika).

W tym artykule odpowiadamy na pytanie jaki monitor z HDR wybrać, by spełniał Twoje oczekiwania. Zachęcamy jednak do przeczytania naszego poradnika Jaki monitor wybrać, w którym znacznie rozszerzamy niektóre palące kwestie, pojawiające się przed zakupem dobrego monitora. Zobacz też nasz Ranking monitorów, do którego wybraliśmy najpopularniejsze, najlepsze monitory w tym roku.


Kup PC monitor za 1 zł

Ranking monitorów z HDR









Co to jest monitor z HDR?

Co to jest HDR? Jakie są standardy HDR?

Powyżej przedstawiliśmy kilka propozycji dobrych monitorów z HDR 4K, UHD lub Full HD. W tym miejscu znajdziesz natomiast krótkie wyjaśnienie, czym jest HDR i jakie korzyści zapewnia. High Dynamic Range, bo tak brzmi pełna nazwa tej technologii, odpowiada za zwiększanie zakresu rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi kolorami na ekranie.

To nie tylko lepszy kontrast, czyli uwidocznienie różnicy pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi obszarami, ale jednocześnie wzmocnienie elementów, które bez HDR są słabo widoczne – mogą być zbyt ciemne lub zbyt jasne.

Aktualnie najważniejsze standardy HDR to:

  • HDR10 – 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane, prosty, najpopularniejszy format, który bez opłat może wykorzystywać każdy z producentów
  • HDR10+ – 10-bitowe kodowanie, ale dynamiczne metadane, nieco bardziej zaawansowana odmiana HDR10, również oferowana bez opłat licencyjnych
  • Dolby Vision – 12-bitowe kodowanie, dynamiczne metadane, płatny
  • Advanced HDR by Technicolor – dynamiczne metadane, płatny, ale mniej popularny
  • Hybrid Log Gamma (HLG) – dedykowany telewizji na żywo
  • HDRxxx – czasami do oznaczenia technologii zastosowanej w danym modelu stosuje się oznaczenie z liczbą. W tym przypadku liczba określa jasność maksymalną ekranu. Na przykład monitor HDR 1000 posiada HDR i może emitować obraz z jasnością do 1000 nitów

Więcej informacji na temat HDR znajdziecie w szczegółowym artykule Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

Monitor z HDR – czy warto?

Co wybrać – monitor z HDR czy bez? Jedyną zaletą ekranów bez HDR jest niższa cena. Gdy nie odpowiada Ci sposób wyświetlania obrazu z HDR, możesz wyłączyć tę funkcję. Wydaje się więc, że dobry monitor HDR 144 Hz (lub z jeszcze wyższym odświeżaniem) to obecnie najlepszy wybór. Jeśli tylko dysponuje się odpowiednim budżetem, nie warto długo zastanawiać się nad sensem zakupu monitora z HDR. Bez wątpienia warto się na to zdecydować. Omawiana technologia znacząco poprawia jakość prezentowanego obrazu, co doceni niemal każdy. HDR jest bowiem przydatny nie tylko podczas pracy (przede wszystkim przy obróbce zdjęć), ale też w trakcie gry czy spędzania wolnego czasu na oglądaniu filmów i seriali.

Miłośnicy tych ostatnich nie muszą już ograniczać się do telewizora – monitor z HDR godnie go zastąpi. Materiałów do oglądania nie brakuje, wideo wspierające HDR można znaleźć już nie tylko na płytach Blu-ray, ale także na popularnych serwisach streamingowych np. Netflix.


Może Cię zainteresować:
zdjęcie autora
Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.6/5 (5 głosów)

Czytaj więcej