Monitor to niezbędny dodatek do każdego komputera. Możemy potrzebować go do pracy, zabawy z grami lub do multimediów. W każdym przypadku należy zadbać o jak najlepszy model, który zapewni optymalną jakość obrazu do jego zastosowania. Często zastanawiamy się, czy wybrać monitor z HDR czy bez tej funkcji. Obecnie warto jednak postawić na monitory z HDR, technologia ta może bowiem pomóc w wyświetlaniu naprawdę efektownego, przyjemnego obrazu. Sprawdzi się też w zastosowaniu profesjonalnym, kiedy odpowiednia głębia kolorów i wysoki kontrast są pożądane (np. w pracy grafika).
W tym artykule odpowiadamy na pytanie jaki monitor z HDR wybrać, by spełniał Twoje oczekiwania. Zachęcamy jednak do przeczytania naszego poradnika Jaki monitor wybrać, w którym znacznie rozszerzamy niektóre palące kwestie, pojawiające się przed zakupem dobrego monitora. Zobacz też nasz Ranking monitorów, do którego wybraliśmy najpopularniejsze, najlepsze monitory w tym roku.
Ranking monitorów z HDR
- Monitor z HDR do 500 zł: LG 24GS60F-B – 24”
- Monitor HDR do 1000 zł: Samsung Odyssey G5 LS32CG552EUXEN
- Dobry monitor z HDR do 1000 zł: ASUS VG279QL3A – 27”
- Monitor z HDR do gier: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle – 34”
- Duży monitor z HDR 1000R UHD: LG 32GS60QC-B – 31.5”
- Ogromny monitor HDR 144 Hz: ASUS ROG STRIX Curved XG49VQ
- Najlepszy monitor z HDR 4K, monitor z HDR 1000: LG 27GS95QE-B – 27” OLED
Monitor HDR do 500 zł: LG 24GS60F-B - 24
Najtańszy w naszym zestawieniu model to LG 24GS60F-B. Ten niedrogi monitor z HDR posiada niezłą matrycę IPS UltraClear. Wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, czyli Full HD. To dziś standard – niższa rozdzielczość może świadczyć o tym, że masz do czynienia z naprawdę słabym lub przestarzałym monitorem. LG 24GS60F-B ma przekątną 24”, która jest niezłym kompromisem między czytelnością a wyższą ceną i sporymi gabarytami. Nawet na niewielkim biurku monitor nie powinien przeszkadzać, ekran jest też sporo większy od wyświetlacza laptopa. Sporo osób używa podobnych monitorów właśnie jako dodatek do kompaktowych, przenośnych komputerów. Ogromną zaletą modelu LG 24GS60F-B jest wysoka częstotliwość odświeżania obrazu – wynosi aż 180 Hz. Oznacza to, że w dynamicznych grach uzyskamy płynny obraz (oczywiście, jeśli pozwoli na to posiadana w komputerze karta graficzna i sama gra). Możemy więc uznać opisywany produkt za niedrogi tani z HDR do gier. Sprawdzi się także podczas oglądania transmisji sportowych, filmów i seriali (także VOD), czy do uniwersalnego użytku. Maksymalna jasność wynosi 240 nitów, a czas reakcji to zaledwie 1 ms. Możliwe jest pochylenie monitora, aby lepiej dopasować kąt widzenia. Poza HDR10 wspiera technologię FreeSync i G-Sync, jest też przydatny filtr światła niebieskiego i redukcja migotania. Pole widzenia wynosi 178 stopni, możliwe jest podłączenie z wykorzystaniem HDMI 2.0 lub DisplayPort. To wszystko otrzymujemy w cenie poniżej 500 złotych!
Monitor HDR do 1000 zł: Samsung Odyssey G5 LS32CG552EUXEN - 32
Ten monitor HDR od Samsunga to idealna propozycja dla entuzjastów gier – Samsung Odyssey G5 łączy w sobie wysoką jakość wyświetlanego obrazu z płynnością działania i komfort użytkowania. Zaawansowanie technologiczne, zakrzywiony ekran i imponująca częstotliwość odświeżania (165 Hz) sprawią, że zanurzysz się w pełni w świecie rozgrywki. Monitor ma rozdzielczość WQHD, a matryca VA zapewni szeroki kąt widzenia i przy okazji wierne odwzorowanie kolorów, potęgując Twoje wrażenia wizualne. Zakrzywiony ekran zwiększa intensywność doznań podczas gry, z kolei AMD FreeSync synchronizuje odświeżanie obrazu z wydajnością karty graficznej, zwiększając płynność gry – przy okazji redukuje efekt rozmywania obrazu. Monitor Samsung Odyssey G5 w wersji z przekątną ekranu 32” kosztuje nieco ponad 1000 złotych. Wybierając mniejszy model (27”) zaoszczędzisz natomiast nieco ponad 200 złotych. Zaletą urządzenia jest wyższa, niż standardowo rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli. Przyda się, gdy zależy Ci na za czytelnym i wyraźnym obrazie na dużym ekranie. Jasność maksymalna to przyzwoite 300 nitów. Monitor pozwala na pochylanie i ma dobre kąty widzenia (po 178 stopni w pionie i poziomie). Możesz zamontować go na ścianie lub na uchwycie, korzystając ze standardu VESA (100 x 100 mm).
Dobry monitor z HDR do 1000 zł: ASUS VG279QL3A - 27
Kolejna propozycja również przypadnie do gustu fanom gier komputerowych i wymagającym użytkownikom. Za monitor ASUS VG279QL3A nie zapłacisz przy tym dużo – kosztuje około 800 złotych. Przekątna ekranu to 27”, rozdzielczość wynosi natomiast 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Monitor należy do gamingowej serii ASUS TUF, może być więc idealnym uzupełnieniem biurka gracza. Ma ciekawe wykończenie tylnej części i solidną podstawę z możliwością regulacji kąta pochylenia oraz wysokości. Jasność maksymalna 400 nitów i powłoka antyrefleksyjna przydadzą się podczas korzystania z monitora przy mocniejszym świetle. Zwolennicy płynnego i dynamicznego obrazu (gry e-sportowe, transmisje sportowe, filmy akcji) docenią niski czas reakcji 1 ms i wysoką częstotliwość odświeżania 180 Hz. Ten monitor z HDR posiada dwa wbudowane głośniki (2x 2 W), choć ich jakość nie powala, przydadzą się w sytuacji awaryjnej. Możliwości dostosowania ustawienia ekranu do swoich potrzeb zwiększa funkcja pivot (praca w pionie) i opcja obrotu na podstawie. Na wyposażeniu są też funkcje AMD FreeSync, redukcja niebieskiego światła, czy zapobieganie efektowi migotania.
Monitor z HDR do gier: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle - 34
Jeśli wybierzesz ten zakrzywiony monitor, zobaczysz obraz w wysokiej rozdzielczości 3440×1440 piksele i z odświeżaniem z częstotliwością 180Hz. To bardzo dobre parametry, które sprawdzą się podczas gier, czy w bardziej profesjonalnym użytkowaniu. iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle ma proporcje 21:9, czyli nieco rozciągnięte w stosunku do tradycyjnych 16:9. Taki wyświetlacz może więc stać się niezłą alternatywą dla dwóch monitorów ustawionych obok siebie. Jak można wykorzystać tak duży, zakrzywiony wyświetlacz? iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagl pozwala między innymi na wyświetlenie obrazu z czterech źródeł. Możliwe jest też korzystanie z widoku w różnych oknach lub po prostu cieszenie się ogromnym obrazem (film, gra, itp.). Dobrą wiadomością jest matryca VA z podświetleniem LED. Wyświetla realistyczne barwy, co przyda się w przypadku pracy z grafiką, czy montowaniem filmów wideo. Spory rozmiar (przekątna 34”) powoduje, że monitor może zajmować dużo miejsca na biurku. Warto rozważyć zawieszenie go na uchwycie z wykorzystaniem mocowania VESA.
Duży monitor z HDR 1000R UHD: LG 32GS60QC-B - 31.5
Kolejny model ma kilka dużych zalet. Przede wszystkim to monitor z HDR oferujący rozdzielczość UHD 2560 x 1440 pikseli. Przydaje się do wyświetlania wyraźnych treści na sporym panelu 31,5”. Możesz też liczyć na naprawdę płynny obraz – częstotliwość odświeżania to aż 180 Hz. To wszystko dostaniesz natomiast w stosunkowo niedrogim modelu LG 32GS60QC-B – 31.5” w cenie do 900 złotych. Aby łatwo objąć wzrokiem spory obszar, powierzchnia została zakrzywiona (monitor HDR 1000R). Jasność 300 nitów jest dość przeciętnym wynikiem, musimy za to pochwalić krótki czas reakcji 1 ms. Mimo sporej przekątnej LG 32GS60QC-B – 31.5” posiada standardowe proporcje 16:9, nie jest więc rozciągnięty w poziomie, co nie każdemu pasuje. Wszyscy użytkownicy docenią natomiast matrycę typu VA, wiernie oddającą kolory. Monitor obsługuje standard HDR10 dla wyświetlania efektownych i czytelnych treści. Dla graczy przygotowano natomiast wsparcie AMD FreeSync (adaptacyjne) i redukcję migotania. Jest też filtr niebieskiego światła chroniący wzrok, przede wszystkim podczas korzystania z ekranu w nocy. LG 32GS60QC-B – 31.5” ma dwa wejścia HDMI oraz port DisplayPort. Pole widzenia to 178 stopni w obu kierunkach, dostajemy także opcję zawieszenia monitora (VESA).
Ogromny monitor HDR 144 Hz: ASUS ROG STRIX Curved XG49VQ
Gracze nieuznający kompromisów mogą zainteresować się modelem ASUS ROG STRIX Curved XG49VQ. To bardzo zaawansowany monitor przygotowany z myślą o wymagających użytkownikach i zapewniający rewelacyjny komfort rozgrywki. Imponuje rozmiarem, przekątna wynosi tu aż 49 cali. Dzięki zakrzywieniu nie ma problemu z objęciem wzrokiem prezentowanego obrazu. Ten z kolei, dzięki rozdzielczości 3840×1080 pikseli, wsparciu HDR, FreeSync 2 i maksymalnej jasności 450 nitów, wypada perfekcyjnie. To monitor HDR 144 Hz – wysoką częstotliwość odświeżania obrazu docenią przede wszystkim gracze. Myśląc o wyborze tego modelu warto pamiętać o jego szerokości. Ekran ASUS ROG STRIX Curved XG49VQ zajmuje tyle miejsca, co dwa duże monitory ustawione jeden obok drugiego. Proporcje to 32:9 (w standardowym ekranie – 16:9). Zakrzywiony monitor z gamingowej serii ASUS ROG STRIX posiada matrycę VA gwarantującą szczegółowość i wierne oddanie barw. Na obudowie tego gigantycznego monitora HDR 144 Hz znajdziemy szereg przydatnych złącz (m.in. 2x HDMI, 3x USB, słuchawkowe, DisplayPort). Są też głośniki stereo o mocy 5 W każdy.
Najlepszy monitor z HDR 4K, monitor z HDR 1000: LG 27GS95QE-B - 27'' OLED
Jeśli wybierasz monitor i zależy Ci na najlepszej jakości obrazu, wybierz model z panelem OLED. LG 27GS95QE-B – 27” OLED zapewnia dzięki niemu doskonale głęboką czerń, duży poziom kontrastu 1500000:1 i piękne, żywe barwy. Ten monitor z HDR 4K został stworzony z myślą o profesjonalistach (np. grafikach) oraz graczach. Mamy w nim rekordowo szybką matrycę z częstotliwością odświeżania obrazu aż 240 Hz. Przekątna 27” wydaje się natomiast dobrym wyborem dla osób, które nie chcą stawiać na biurku ogromnego monitora. Taki rozmiar sprawdzi się też, jeśli chcesz jednocześnie korzystać z więcej, niż jednego monitora. LG 27GS95QE-B – 27” OLED posiada technologię HDR True Black 400, Nawet w ciemnych scenach (gry, ale też filmy i seriale) dostrzeżesz każdy szczegół. Monitor HDR 1000 (jasność 1000 nitów) z powłoką antyrefleksyjną gwarantuje dobrą czytelność w każdych warunkach. Dla wygody możesz regulować wysokość, kąt pochylenia, obracać monitor na podstawie, a także ustawić go w pozycji pionowej (pivot). Monitor łączy się z komputerem przez HDMI 2.1 (dwa porty), DisplayPort lub złącze SPDIF. Mamy też aż trzy porty USB 3.0 do podłączenia akcesoriów.
Co to jest HDR? Jakie są standardy HDR?
Powyżej przedstawiliśmy kilka propozycji dobrych monitorów z HDR 4K, UHD lub Full HD. W tym miejscu znajdziesz natomiast krótkie wyjaśnienie, czym jest HDR i jakie korzyści zapewnia. High Dynamic Range, bo tak brzmi pełna nazwa tej technologii, odpowiada za zwiększanie zakresu rozpiętości pomiędzy ciemnymi i jasnymi kolorami na ekranie.
To nie tylko lepszy kontrast, czyli uwidocznienie różnicy pomiędzy najciemniejszymi i najjaśniejszymi obszarami, ale jednocześnie wzmocnienie elementów, które bez HDR są słabo widoczne – mogą być zbyt ciemne lub zbyt jasne.
Aktualnie najważniejsze standardy HDR to:
- HDR10 – 10-bitowe kodowanie i statyczne metadane, prosty, najpopularniejszy format, który bez opłat może wykorzystywać każdy z producentów
- HDR10+ – 10-bitowe kodowanie, ale dynamiczne metadane, nieco bardziej zaawansowana odmiana HDR10, również oferowana bez opłat licencyjnych
- Dolby Vision – 12-bitowe kodowanie, dynamiczne metadane, płatny
- Advanced HDR by Technicolor – dynamiczne metadane, płatny, ale mniej popularny
- Hybrid Log Gamma (HLG) – dedykowany telewizji na żywo
- HDRxxx – czasami do oznaczenia technologii zastosowanej w danym modelu stosuje się oznaczenie z liczbą. W tym przypadku liczba określa jasność maksymalną ekranu. Na przykład monitor HDR 1000 posiada HDR i może emitować obraz z jasnością do 1000 nitów
Więcej informacji na temat HDR znajdziecie w szczegółowym artykule Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range
Monitor z HDR – czy warto?
Co wybrać – monitor z HDR czy bez? Jedyną zaletą ekranów bez HDR jest niższa cena. Gdy nie odpowiada Ci sposób wyświetlania obrazu z HDR, możesz wyłączyć tę funkcję. Wydaje się więc, że dobry monitor HDR 144 Hz (lub z jeszcze wyższym odświeżaniem) to obecnie najlepszy wybór. Jeśli tylko dysponuje się odpowiednim budżetem, nie warto długo zastanawiać się nad sensem zakupu monitora z HDR. Bez wątpienia warto się na to zdecydować. Omawiana technologia znacząco poprawia jakość prezentowanego obrazu, co doceni niemal każdy. HDR jest bowiem przydatny nie tylko podczas pracy (przede wszystkim przy obróbce zdjęć), ale też w trakcie gry czy spędzania wolnego czasu na oglądaniu filmów i seriali.
Miłośnicy tych ostatnich nie muszą już ograniczać się do telewizora – monitor z HDR godnie go zastąpi. Materiałów do oglądania nie brakuje, wideo wspierające HDR można znaleźć już nie tylko na płytach Blu-ray, ale także na popularnych serwisach streamingowych np. Netflix.