Osoby preferujące laptopy, a jednocześnie potrzebujące dużej wydajności i zaawansowanej funkcjonalności sprzętu, bardzo często stawiają na modele Apple MacBook. Nieprzypadkowo, ponieważ oprócz nienagannej jakości wykonania i eleganckiej stylistyki, zapewniają one duże moce obliczeniowe, umożliwiające korzystanie z rozbudowanych, profesjonalnych aplikacji. Zwłaszcza, jeśli zestawi się je z zewnętrznym monitorem. Wtedy można cieszyć się komfortowym stanowiskiem pracy, z którego często korzystają architekci, projektanci, fotografowie czy graficy. Monitory, które wybraliśmy do tego rankingu, będą się doskonale prezentować z lekkimi, stylowymi MacBookami, a na dodatek mają specjalne złącze, umożliwiające podłączenie do laptopa.
Jeżeli jednak masz specjalną przejściówkę do MacBooka, to nie musisz się ograniczać i możesz wybrać jakikolwiek monitor. Zanim jednak to zrobisz koniecznie przeczytaj nasz artykuł Jaki monitor wybrać?, w którym podpowiadamy na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem. Zachęcamy także do przeczytania Rankingu monitorów, w którym znajdziesz najlepsze monitory tego roku.
Jaki monitor do MacBooka wybrać? Ranking 2025
- Dodatkowy monitor do MacBooka: ASUS ProArt Display PA279CRV – 27”
- Monitor ze złączem USB-C: iiyama ProLite XCB4594DQSN-B1 – 44,5”
- Monitor z hubem USB-C: Samsung S90PC ViewVinity S9 – 27”
- Tani monitor z USB-C: Samsung Smart Monitor LS32BM700UPXEN – 32”
- Tani monitor do MacBooka: iiyama ProLite XCB3494WQSN-B5 – 34”
- Dobry monitor do MacBooka Pro: Gigabyte M32U – 31,5”
- Polecany monitor do MacBooka Air: Philips 346B1C – 34”
Dodatkowy monitor do MacBooka: ASUS ProArt Display PA279CRV - 27''
Pierwsza propozycja to dodatkowy monitor do MacBooka marki ASUS serii ProArt. To model, który wyposażony został w matryce IPS z podświetleniem LED, której przekątna ma długość wynoszącą 27 cali. Monitor dedykowany jest do pracy z grafiką, fotografią oraz wideo i może pochwalić się antyrefleksyjną powłoką matrycy. Rozdzielczość wynosi 3840 na 2160 pikseli, czyli 4K Ultra HD. Jak na dobry monitor dla grafika przystało, ten model dysponuje zaawansowanymi funkcjami kalibracji parametrów obrazu. Wyświetlacz osiąga pokrycie 99% przestrzeni kolorów DCI-P3 i Adobe RGB. Proponowany model to monitor ze złączem USB C z Power Delivery (PD) do 96 W, co oznacza, że poza danymi, takimi jak obraz czy dźwięk, przewód dostarcza także energię, więc za pośrednictwem tego monitora ładować można na przykład podłączonego do niego laptopa.
Monitor ze złączem USB-C: iiyama ProLite XCB4594DQSN-B1 - 44,5''
Jeśli zastanawiacie się jaki monitor do MacBooka wybrać to ciekawą propozycją jest monitor marki iiyama, wyposażony w ultraszeroką, zakrzywioną matrycę. Charakteryzuje się ona proporcjami 32:9, a jej rozdzielczość to 5120 na 1440 pikseli. Za wysoką jakość obrazu odpowiada matryca typu VA LED o częstotliwości odświeżania 165Hz. Warto też dodać, że wyświetlacz uzyskuje wysoki kontrast, doskonałą czerń i szerokie kąty widzenia, a czas reakcji wynosi 0,8 ms. iiyama ProLite XCB4594DQSN-B1 to monitor z hubem USB C, który posiada wbudowaną stację dokującą. MacBook może być podłączony do tego monitora za pomocą jednego przewodu, który zapewni zarówno transfer sygnału, jak i ładowanie baterii laptopa. Jest też przełącznik KVM, za pomocą którego można szybko zmienić źródło obrazu. Na koniec dodajmy, że monitor dysponuje wieloma wejściami, między innymi USB-C, 2 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort czy 3 x USB 3.2 Gen 1 Type A.
Monitor z hubem USB-C 27 cali: Samsung S90PC ViewVinity S9
Monitor Samsung ViewFinity S90PC z rozdzielczością 5K daje dużą przestrzeń roboczą, a zagęszczenie pikseli wynoszące 218 PPI zapewnia wierne odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów. Ma powłokę antyodblaskową która redukuje odbicie światła i nie zakłóca odbioru obrazu. Oprócz tego monitor redukuje niebieskie światło i eliminuje migotanie ekranu. Ma również inteligentną kalibrację, która zapewnia żywe, dopasowane kolory bez konieczności instalacji dodatkowych narzędzi czy aplikacji.
Tani monitor z USB-C: Samsung Smart Monitor S32BM700UPX
Ten monitor świetnie sprawdzi się w przypadku nieco mniej wymagających użytkowników, którzy z komputera korzystają w domu. Zadowolone z niego powinny być także osoby wykonujące proste prace biurowe. Ma 32-calową matrycę typu VA z antyrefleksyjną powłoką, której rozdzielczość wynosi 3840 na 2160 pikseli, czyli 4K. Istnieje możliwość regulacji nachylenia ekranu, dzięki czemu ten monitor dostosować można do własnych potrzeb w celu lepszej ergonomii pracy. Ciekawostką jest funkcja smart, która umożliwia uruchomienie popularnych platform streamingowych, jak w przypadku telewizorów typu smart tv.
Tani monitor do MacBooka: iiyama ProLite XCB3494WQSN-B5 - 34''
Kosztujący nieco ponad 1600 złotych monitor iiyama ProLite XCB3494WQSN-B5 świetnie sprawdzi się jako stosunkowo tani monitor do MacBooka. Wyposażony został w panoramiczną, zakrzywioną matrycę typu VA z powłoką antyrefleksyjną i podświetleniem LED, której przekątna ma długość aż 34 cali. Jej rozdzielczość nominalna to 3440 na 1440 piksele. To monitor z USB C, więc warto wybrać go jako dodatkowy monitor do MacBooka. Producent podaje, że kontrast jest na poziomie 3000:1, czas reakcji plamki to 4 ms, a kąt widzenia wynosi 178 stopni. Warto również wspomnieć o technologii redukującej migotanie obrazu i filtrze światła niebieskiego, co ogranicza efekt męczenia się wzroku. Mocną stroną tego monitora jest także duża liczba innego rodzaju portów, między innymi DisplayPort, HDMI czy aż trzy gniazda USB 3.0.
Dobry monitor do MacBooka Pro: Gigabyte M32U
Ten monitor z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom nowych MacBooków Pro z technologią Pro Motion, czyli adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Posiada 32-calową matrycę IPS o rozdzielczości 4K Ultra HD, której maksymalna częstotliwość odświeżania to 144 Hz, dzięki czemu obraz jest niezwykle płynny. Na uwagę zasługują także wąskie ramki wokół ekranu. Takie rozwiązanie sprawia, że monitor nie rzuca się w oczy, co pozwala skupić się na wykonywanej pracy. Jego stylistka jest bardzo nowoczesna i wpasowuje się w estetykę urządzeń marki Apple.
Polecany monitor do MacBooka Air: Philips 346B1C/00
Philips 346B1C/00 to 34-calowy monitor z zakrzywionym ekranem o proporcjach 21:9. Tak duża przestrzeń robocza sprawdzi się do pracy, zastępując zestaw składający się z kilku monitorów. Jest to też dobry monitor dla grafika zapewniający wierne odwzorowanie kolorów niezbędne przy np. retuszu zdjęć (zakres kolorów sRGB 119%). Monitor ma wbudowaną stację dokującą UBS C z funkcją zasilania, więc łatwo można go podłączyć do laptopa i komputera. Bezpośrednio do monitora można podłączać zewnętrzne akcesoria np. klawiaturę, mysz, a nawet przewód Ethernet. Philips 346B1C/00 idealnie wpasowuje się designem w specyfikę sprzętu Apple. Prezentuje się bardzo elegancko, na co składa się bezramkowy ekran i smukła podstawka, pozwalająca na regulację wysokości i obracanie ekranu na boki.
Jak wybrać monitor do MacBooka?
Wybierając monitor do MacBooka, warto zwrócić uwagę na jego podstawowe cechy. Przeczytaj o parametrach, które mają wpływ na jakość i komfort użytkowania monitora.
Przekątna
Na zewnętrzny monitor do Maca decydujemy się w przypadku chęci uzyskania większej przestrzeni roboczej. Warto zatem postawić na model, którego przekątna będzie zauważalnie większa niż ekran w laptopie, przynajmniej o 10 cali. MacBooki cechują się ekranami z przekątną o długości od 13,3 do 16,2 cala, więc rozsądnym wyborem będą tu monitory 27-calowe i większe. W przypadku bardziej ograniczonego wyboru można skusić się także na 24-calowy monitor o rozdzielczości Full HD.
Typ matrycy i rozdzielczość
MacBook to narzędzie dla profesjonalisty, dlatego przy wyborze zewnętrznego monitora warto zwrócić uwagę na odpowiedni typ matrycy. Monitory IPS oferują najwięcej możliwości – zapewniają nie tylko szerokie kąty widzenia, ale również doskonałe odwzorowanie kolorów i dobry kontrast, co czyni je idealnym wyborem dla grafików i fotografów. Nieco tańszą alternatywą mogą być monitory VA, natomiast najtańszych monitorów TN należy unikać, ponieważ nie spełnią oczekiwań wymagających użytkowników.
Kompromisów nie należy szukać także w przypadku rozdzielczości, zwłaszcza, że w MacBookach jest ona wysoka. Aby dodatkowy monitor temu odpowiadał powinien oferować rozdzielczość wynoszącą co najmniej 2560×1440 pikseli (QHD) lub zbliżoną (konkretne wartości zależą bowiem od proporcji ekranu). Najlepszym wyborem pod względem ceny do oferowanej jakości będzie monitor o rozdzielczości 4K Ultra HD. W przypadku większego budżetu można pokusić się o monitor 5K lub nawet 6K.
Jakość wykonania i stylistyka
Wydając na jakiekolwiek urządzenie znaczną sumę trzeba oczekiwać nie tylko dobrych parametrów technicznych, ale również odpowiedniej jakości wykonania i atrakcyjnej stylistyki. Wiedzą już o tym także producenci monitorów, którzy stawiają na coraz atrakcyjniejsze wizualnie obudowy. Monitor do MacBook Air oraz MacBook Pro powinien być dopasowany do powszechnie znanej elegancji sprzętów Apple.
Złącza
Nawet najlepszy monitor nie zda się na wiele, jeśli nie będzie można podłączyć do niego laptopa MacBook. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na kwestię kompatybilności i dobrać monitor posiadający odpowiednie złącze – w tym wypadku będzie to monitor do MacBooka z USB-C obsługujący Thunderbolt 3 lub Thunderbolt 4.
Jak podłączyć monitor do MacBooka?
Kwestia kompatybilności laptopa i zewnętrznego monitora może wydawać się bardzo prosta, ale warto pamiętać o pewnych uwarunkowaniach. Monitor do MacBook Pro oraz MacBook Air powinien obsługiwać złącze USB-C z interfejsem Thunderbolt. Najlepszym wyborem będzie zatem monitor, który również posiada takowe złącze i wspiera wymieniony standard – zazwyczaj jest on oznaczony charakterystycznym logo błyskawicy.
W takim wariancie unikamy konieczności stosowania dodatkowych przejściówek. Niestety wiążą się one nie tylko z mniejszym komfortem, ale również z dodatkowymi wydatkami.
Przy posiadaniu kompatybilnego monitora (lub ewentualnie przy zastosowaniu odpowiedniej przejściówki) MacBook może być podłączony do niego w trybie rozszerzonego biurka lub trybie klonowania ekranu. W pierwszym z nich można zarządzać oknami osobno dla każdego wyświetlacza, w drugim, jak sama nazwa wskazuje, prezentowane są te same treści.
Zobacz wszystkie monitory w sklepie
Mogą Cię zainteresować: