Jaki monitor do laptopa? Jaki monitor zewnętrzny?

16.12.2019 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Monitor zewnętrzny do laptopa może być nieocenioną pomocą przy wielu zastosowaniach. Często używa się tego rozwiązania do prowadzenia szkoleń lub prezentacji. Monitory zewnętrzne dają grafikom większy obszar roboczy i lepszy podgląd wykonywanej pracy, a w przypadku prac biurowych pozwalają odpocząć oczom.

Miłośnicy cyfrowej rozrywki często dokupują monitor do laptopa do gier – choć zazwyczaj laptopy gamingowe mają ekrany o przekątnej 17,3″, to jednak znacznie lepsze wrażenia z rozgrywki daje obserwowanie jej na wyświetlaczu mającym co najmniej 24″.

Doradzamy, jaki monitor do laptopa warto wybrać oraz przedstawiamy ranking, a w nim najlepsze monitory zewnętrzne, polecane przez ekspertów.

W tym artykule znajdziesz informacje:

 • Jak wybrać monitor zewnętrzny do laptopa?
 • Kiedy warto dokupić dodatkowy monitor?
 • Jaki monitor do laptopa kupić? TOP 5

Popularne monitory w Komputronik.pl

Jak wybrać monitor do laptopa?

Decydując, jaki monitor do laptopa kupić, trzeba dokonać selekcji na podstawie takich czynników, takich jak:

 • Przekątna ekranu
 • Rozdzielczość
 • Powłoka antyrefleksyjna
 • Częstotliwość odświeżania

Przekątna ekranu

Wybierając optymalny monitor do laptopa na początek warto określić przekątną ekranu, która spełni nasze oczekiwania. Na przykład, nie ma sensu kupować monitora 19″ w sytuacji, gdy w laptopie mamy ekran 17,3″ – różnica będzie niewielka. Dlatego dobrze myśleć o monitorze mającym co najmniej 10 cali więcej, a więc w przypadku wspomnianego laptopa z ekranem 17,3″ warto zainwestować w monitor 28″ lub większy.

Rozdzielczość

Ponieważ każdy chce oglądać obraz w jak najlepszej jakości, warto postawić na co najmniej Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Taka rozdzielczość powinna umożliwić wysoki kontrast oraz pozwolić na wydobycie pełnej gamy kolorów. Do prac biurowych dobrym pomysłem może być zakup monitora panoramicznego 16:9 (2560×1440 pikseli) lub ultrapanoramicznego 21:9 (3840×1440) – na którym zmieścimy kilka otwartych dokumentów obok siebie. Dla grafika, montażysty wideo i projektanta, naturalnym wyborem może być z kolei monitor 4K.

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoka antyrefleksyjna ma za celu wyeliminować wszelkie refleksy i odbicia na ekranie, co wpływa znacząco na komfort prowadzonych szkoleń, prezentacji, pracy czy cieszenia cyfrową rozrywką. Warto zatem rozważyć zakup monitora z takim właśnie praktycznym rozwiązaniem.

Częstotliwość odświeżania

Odświeżanie na poziomie od 60 do 75Hz powinno wystarczyć do codziennej pracy, przeglądania Internetu, a także multimediów. Jednak im wyższa wartość odświeżania, tym mniejsze zmęczenie wzroku, dlatego warto przemyśleć modele mające ją na poziomie 120 lub 144Hz.

Kiedy warto dokupić zewnętrzny monitor?

Dodatkowy monitor do laptopa przydaje się w dwóch sytuacjach:

 • Pierwszy scenariusz – to wspomniana na wstępnie chęć wyświetlania obrazu z laptopa czy notebooka na większym ekranie lub w wyższej rozdzielczości. Celem może być ułatwienie sobie pracy lub wymagana wyższa szczegółowość obrazu.
 • Sytuacja druga – wykorzystanie monitora jako rozszerzenia ekranu urządzenia przenośnego. Dzięki temu na wyświetlaczu laptopa możemy wyświetlać jedno całe okno aplikacji, a na ekranie monitora drugie okno. Jest to przydatne w wielu zastosowaniach, np. przy pracy z tekstem lub grafikami. Takie rozwiązanie wspierają systemy z rodziny Windows 10, dzięki czemu łatwo dostosować na nich środowisko pracy do używania dwóch monitorów.

Jaki monitor do laptopa kupić? TOP 5

Oto pięć przykładowych modeli, które powinny sprawdzić się jako monitor do notebooka w różnego rodzaju zastosowaniach:

 • Niedrogi monitor 22 cale do laptopa: iiyama ProLite XUB2294HSU-B1
 • Uniwersalny monitor 24 cale do laptopa: Dell U2415
 • Gamingowy monitor 27 cali do laptopa: AOC 27G2U5/BK
 • Panoramiczny monitor 29 cali do laptopa: LG 29WN600
 • Monitor QHD do laptopa: Samsung C27JG50QQUXWszystkie monitory 16:10
Wszystkie monitory ultrapanoramiczneWymienione monitory z pewnością znacznie umilą używanie laptopa. Niewątpliwą zaletą ich nabycia jest fakt, że nie są przypisane do żadnego konkretnego urządzenia, a więc można używać ich bez problemu po zmianie używanego notebooka czy laptopa na inny model. Nic także nie stoi na przeszkodzie, aby posłużyły również do komputera stacjonarnego.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej