Jaki monitor do gier? Czym wyróżnia się monitor gamingowy?

Monitory do gier muszą spełniać specyficzne wymagania, stawiane przez miłośników elektronicznej rozrywki. Monitory dla graczy powinny – oferować odpowiednią rozdzielczość, mieć krótki czas reakcji, oddawać do dyspozycji odpowiednie złącza i obsługiwać technologie, dzięki którym można czerpać jeszcze większą przyjemność z rozgrywki.

Doradzamy zatem, jaki monitor do gier wybrać, by uzyskać najlepszy efekt w grach.

W tym poradniku znajdziesz:

 • Jaka matryca w monitorze do gier?
 • Rozdzielczość ekranu – co wybrać?
 • Monitor 4K do gier – kiedy warto kupić?
 • Jaki czas reakcji plamki?
 • Odświeżanie – jakie ma znaczenie?
 • Monitor z G-Sync lub FreeSync
 • Jakie złącza w monitorze do gier?
 • Monitor do gier z zakrzywionym ekranem – czy warto?
 • Dodatkowe funkcje monitorów gamingowych

Jaka matryca do gier? Rodzaje matryc

Kluczowym elementem odpowiadającym na pytanie, jaki monitor do gier kupić jest ekran. Aktualnie dostępnych jest kilka różnych matryc, ale najczęściej można spotkać monitor do gier z IPS lub TN. Jakie zalety i wady mają poszczególne typy?


Matryca TN – niska cena bardzo krótki czas reakcji, ale słabe kąty widzenia.


Monitory do gier z matrycą TN


Matryca IPS – wierne odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia, ale wyższa cena i słabszy czas reakcji.


Monitory do gier z matrycą IPS


Monitory z matrycą VA, MVA – kompromis pod względem ceny i jakości – czas reakcji lepszy niż w IPS, a kąty widzenia i odwzorowanie kolorów lepsze niż w TN.


Monitory z matrycą VA i MVA


Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy matryca jest antyrefleksyjna lub matowa, a nie błyszcząca. Ta cecha sprawia, że światło się nie odbija, dzięki czemu można komfortowo grać także przy włączonej lampie lub naprzeciwko okna.

jaki monitor do gier

Rozdzielczość ekranu – jaką wybrać?

Jednym z podstawowych parametrów ekranu jest rozdzielczość, a ta powinna być możliwie największa, ale też dostosowana do przekątnej wyświetlacza.

Absolutnym minimum jest dziś monitor Full HD – czyli 1920×1080 pikseli, zapewniający dobrą szczegółowość na ekranach o przekątnej 22, 23, 24 lub 27-calowych. Coraz popularniejsze stają się natomiast monitory QHD – 2560×1440 pikseli.


Monitory do gier Full HD


Monitory do gier QHD (1440p)


Rozdzielczość należy czytać jako liczbę pikseli w poziomie i liczbę pikseli w pionie. Najczęściej spotykane są dwa formaty:

 • monitor 16:9 – panoramiczny, na przykład 1920×1080 pikseli lub bardziej szczegółowy 2560×1440 pikseli
 • monitor 21:9 – ultrapanoramiczny, na przykład 2560×1080 lub 3440×1440 pikseli.

Ten drugi rodzaj pozwala cieszyć się większym obszarem roboczym, przy zachowaniu niedużej wysokości ekranu. Dobrze też sprawdza się podczas oglądania filmów, bo eliminuje czarne pasy z góry i z dołu.


Panoramiczne monitory do gier


Czasem zdarza się też znaleźć monitor 16:10, ale nie jest to rozwiązanie szczególnie polecane graczom. Znakomicie za to sprawdza się w zastosowaniach biurowych i graficznych.

Monitor 4K do gier – kiedy warto kupić?

Coraz częściej jako monitor do gier sprawdza się monitor 4K, czyli taki o rozdzielczości 3840×2160 pikseli. Takie urządzenie zapewnia bardzo wysoką szczegółowość obrazu i pozwala cieszyć się grami w najwyższej możliwej jakości. Najlepiej sprawdza się w przypadku monitorów o przekątnej 27 cali lub większej.

Możliwości monitora 4K w pełni wykorzystają jednak tylko właściciele dobrze wyposażonych komputerów z bardzo wydajną kartą graficzną.

Tylko ona pozwoli na uruchomienie nowych gier jednocześnie w trybie 4K i w najwyższych ustawieniach grafiki.

Sprawdź również: Jaka karta graficzna do gier?

jaki monitor do gier

Jaki czas reakcji plamki?

Niektórzy mówią, że monitor gamingowy jest tak dobry, jak jego czas reakcji. Powinien on być tak krótki, jak to możliwe, bo zbyt wysokie opóźnienie obrazu może doprowadzić do dyskomfortu podczas zabawy przy dynamicznych grach. W takich jak CS:GO nawet decydować o zwycięstwie lub przegranej.

Podawany w milisekundach czas reakcji plamki świadczy o tym, jak szybko urządzenie radzi sobie ze zmianą kolorystycznej wartości pikseli.

Monitor do gier nie powinien potrzebować na to więcej niż 3 ms, a w przypadku matryc TN bez problemu można znaleźć modele o czasie reakcji na poziomie 1 ms.

Odświeżanie – jakie ma znaczenie?

Odświeżanie obrazu, wyrażane w hercach, to liczba obrazów (klatek), jakie mogą zostać wyświetlone na ekranie w ciągu jednej sekundy. Ten parametr powinien więc być możliwie najwyższy – zapewni to płynność obrazu i brak smużenia.

Modele z niższej półki oferują odświeżanie na poziomie 60 Hz, co dla bardziej wymagających graczy jest zbyt niską wartością.

Gracze mogą postawić na monitor 120 Hz czy monitory 144Hz. Najbardziej wymagający gracze inwestują w monitory odświeżające obraz nawet 240 razy na sekundę.

Sprawdź również: Jaki monitor 144 Hz? Polecane modele

Monitor z G-Sync lub FreeSync

Wysoka płynność obrazu ruchomego jest kluczowa dla graczy.

Oprócz czasu reakcji plamki i odświeżania wpływ na płynność animacji mają technologie synchronizacji obrazu.

Rozwiązanie to działa w taki sposób, że synchronizuje liczbę klatek generowanych przez komputer z częstotliwością odświeżania matrycy w monitorze. Efektem jest zlikwidowanie efektu rozdzierania i szarpania obrazu oraz poprawę płynności właśnie.

W przypadku AMD takie rozwiązanie nazywa się FreeSync, a w przypadku firmy Nvidia – G-Sync.


Monitory z FreeSync


Monitory z G-Sync


Choć nie jest to absolutny wymóg (szczególnie, gdy gra się maksymalnie w 60 fps), to jednak warto postawić na monitor z FreeSync lub monitor z G-Sync, zgodny technologią od producenta posiadanej karty graficznej.

jaki monitor do gier

Złącza w monitorze do gier

Złącza są istotnym elementem monitora dla gracza, aby podłączyć urządzenie do komputera (a właściwie do jego karty graficznej). Aktualnie standardem jest gniazdo HDMI, a w przypadku rozdzielczości 4K złącze DisplayPort. Porty D-Sub i DVI są już rzadziej spotykane, choć posiadacze starszych laptopów i kart graficznych powinni się upewnić co do kompatybilności z monitorem.

Nowoczesne monitory często oferują dodatkowe gniazda, na przykład USB, które  pozwala podłączyć peryferia bez konieczności schylania się do komputera, albo mini jack, do podłączenia słuchawek lub głośników.

Złącze Thunderbolt 3 i USB-C można też wykorzystać do przesyłania obrazu oraz ładowania innych urządzeń (np. smartfona).

Monitor do gier z zakrzywionym ekranem – czy warto?

Stosunkowo niedawno na rynku pojawił się wynalazek, jakim jest monitor z zakrzywionym ekranem. Takie urządzenie kosztuje nieco więcej, ale za to pozwala jeszcze lepiej zanurzyć się w rozgrywce. Obraz bowiem w pewnym sensie otacza gracza, przez co jest wrażenie większej imersji i zanurzenia w rozgrywce.

Tak więc wybierając monitor do gier zakrzywiony ekran jest interesującą opcją, choć zdecydowanie nie dla każdego. Nie sprawdzi się na przykład wtedy, gdy lubimy siedzieć przed wyświetlaczem nie w pojedynkę, lecz ze znajomymi.

Monitor do gier z HDR

Technologi a High Dynamic Range zadomowiła się już na dobre w telewizorach, a teraz obecna jest również w monitorach. Jej wykorzystanie pozwala na uzyskanie bardziej realistycznego obrazu z podkreśleniem kontrastu, cieni oraz jasnych obiektów

Dzięki temu obraz prezentuje się o wiele efektowniej i intensywniej. Jest nasycony i żywy.

Dodatkowe funkcje monitorów gamingowych

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Między innymi na ergonomię: regulowana wysokość i regulowane odchylenie ekranu to funkcje, które pozwalają stworzyć wygodne środowisko do zabawy.

Użytkownicy spędzający dużo czasu przed komputerem powinni też upewnić się, że monitor ma funkcje ochrony oczu – np.: redukcja migotania czy filtr światła niebieskiego.


Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Monitory dla graczy


Komputery dla graczy


Laptopy do gier


Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.