Jaki monitor do biura wybrać? Ranking monitorów do pracy


Jaki monitor do biura wybrać, by mieć pewność, że zapewni on komfortowe warunki podczas kilkugodzinnego, a czasami może nawet dłuższego dnia pracy? Pracownikowi zależeć będzie najbardziej na tym, aby monitor jak najmniej męczył jego wzrok i zapewniał możliwie maksymalną ergonomię. Szef zwróci natomiast uwagę na atrakcyjny stosunek ceny do możliwości i na energooszczędność, która w efekcie zmniejszy wydatki firmy.

W tym artykule znajdziesz:

 • Najważniejsze cechy monitora do biura
 • Ranking monitorów biurowych

Najważniejsze cechy monitora do biura

 • przekątna ekranu – najczęściej wybierany jest monitor z ekranem 23-24 cale, im większa przekątna, tym większa przestrzeń robocza, a co za tym idzie bardzie komfortowa praca. Potrzebne jest jednak odpowiednio duże biurko, aby pomieścić duży monitor
 • matowa matryca – poprawia czytelność obrazu, niweluje odbijanie się otoczenia
 • matryca IPS lub VA – zapewniają szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast i dobrze odwzorowane kolory. Jeśli wybieramy monitor dla grafika, to powinien cechować się co najmniej 100% odwzorowaniem przestrzeni barw sRGB
 • rozdzielczość Full HD lub wyższa – do większości biurowych zadań w zupełności wystarczy rozdzielczość 1920×1080. Przy monitorach o przekątnej 27 cali lub wyższej warto rozważyć wyższą rozdzielczość: QHD 2560×1440 lub nawet 4K 3840×2160. Wyższa rozdzielczość poprawi jakość obrazu i jego szczegółowość, a także zwiększy przestrzeń roboczą (np. liczbę okien, które można wyświetlić jednocześnie, czy liczbę komórek w Excelu)
 • proporcje ekranu
  – standardowy monitor wyposażony jest w ekran o proporcjach 16:9, najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane
  – dostępne są także monitory ultrapanoramiczne 21:9. Są znacznie szersze niż zwyczajne monitory, co pozwala na wyświetlanie obok siebie np. dwóch okien przeglądarki. Jest to alternatywa dla pracy na dwóch monitorach
  – monitory 16:10 – ta nietypowa proporcja ekranu zwiększa rozmiar monitora w pionie, a więc zwiększa ilość wyświetlanej treści (np. przeglądanej strony internetowej, dokumentu tekstowego, czy ekranu aplikacji do edycji grafiki)
 • ergonomia – regulacja wysokości ekranu, kąta nachylenia oraz funkcja pivot umożliwi optymalne ustawienie pozycji ekranu i zwiększy komfort pracy
 • ochrona oczu – redukcja migotania obrazu (FlickerFree) oraz redukcja emisji światła niebieskiego (Blue Light) zmniejszają dyskomfort długotrwałej pracy z komputerem
 • VESA – system montażu na dedykowanych uchwytach, przydaje się w celu lepszego zorganizowania miejsca pracy i zaoszczędzenia miejsca na biurku
 • wyjścia wideo – najpopularniejszym złączem jest zdecydowanie HDMI. Często stosowanym jest także DisplayPort. Starsze komputery mogą obsługiwać ponadto złącza DVI-D oraz D-Sub (VGA)
 • USB – dodatkowe akcesoria (np. myszkę czy pendrive) można podłączyć szybko i wygodnie bezpośrednio do monitora, zamiast szukać wolnych gniazd w komputerze, czy laptopie
 • PiP oraz PbP – funkcje Picture in Picture oraz Picture by Picture pozwalają na wyświetlanie na monitorze z dwóch źródeł jednocześnie, np. z komputera i laptopa lub smartfona

Ranking monitorów do pracy biurowej

 • Tani monitor do biura: ASUS VZ239HE
 • Monitor biurowy do 700 zł: iiyama ProLite XUB2493HS-B1
 • Monitor do pracy z tekstem do 1000 zł: Philips 240B7QPJEB/00
 • 24- calowy monitor do 1000 zł: Dell P2418D
 • Monitor panoramiczny do biura: LG 29WK600-W

Tani monitor do biura: ASUS VZ249HE

monitor do biura

ASUS VZ249HE ma wszystkie kluczowe cechy, jakie powinien oferować dobry monitor do pracy biurowej, a kosztuje przy tym niecałe 550 zł. Dysponuje 23,8-calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości 1920×1080 piksele (FullHD). Matryca typu IPS oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów – jak na monitor biurowy – jest całkowicie matowa i cechuje się szerokimi kątami widzenia do 178 stopni w pionie i poziomie.

Technologia ASUS Eye Care technology to redukcja migotania oraz filtr światła niebieskiego. Monitor ma regulację nachylenia ekranu w zakresie +20°~-5°, a także możliwość zamontowania na ramieniu VESA (100x100mm). Z komputrem można połączyć go przez cyfrowe złącze HDMI. To może być świetny monitor do biura do 500 zł.


Monitor biurowy z regulacją wysokości i pivot: iiyama ProLite XUB2493HS-B1

monitor do biura

Aby zapewnić optymalną ergonomię pracy przed monitorem, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup monitora z regulacją wysokości. Podniesienie ekranu na odpowiednią wysokość wzroku gwarantuje wyprostowaną pozycję siedzącą oraz mniejsze zmęczenie dla szyi i barków. Jednym z najbardziej atrakcyjnych cenowo modeli, a jednocześnie spełniającym wszystkie cechy na monitor do pracy z tekstem lub monitor dla programisty jest iiyama ProLite XUB2390HS-B1.

To monitor do 700 zł z 23-calowym matowym ekranem o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 piksele) z matrycą typu AH-IPS. Monitor wyposażony jest także w głośniki stereo. Wraz z funkcją regulacji wysokości otrzymujemy także możliwość obrotu ekranu do pozycji poziomej, czyli pivot.


Monitor 16:10 do pracy z tekstem: Philips 240B7QPJEB/00

monitor do biura

Philips 240B7QPJEB/00 to monitor o przekątnej 24 cale, a wyróżniają go proporcje 16:10, a tym samym rozdzielczość wynosząca 1920×1200 pikseli. Mamy tutaj zatem do czynienia z nieco większą powierzchnią roboczą w pionie. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to dobry monitor do pracy biurowej, zwłaszcza dla pracujących z edytorami tekstu czy arkuszami kalkulacyjnymi.

Tryb LowBlue dba o oczy użytkownika zmniejszając emisję szkodliwego światła niebieskiego. Monitor posiada funkcję pivot, sporo złączy – VGA, DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, audio, hub USB z dwoma portami USB 3.0, a także wbudowane głośniki.


24-calowy monitor do biura: Dell P2418D

monitor do biura

Dell P2418D to dobry wybór dla osób, którym zależy na wyższej rozdzielczości. W tym przypadku wynosi ona 2560×1440 pikseli, co przy panelu IPS o przekątnej 23,8 cali przekłada się na obraz o mogącej się podobać szczegółowości. Jednocześnie oferuje szerokie kąty widzenia i dobre odwzorowanie barw – 99% skali sRGB. Dell P2418D może pochwalić się też wieloma złączami – HDMI, DisplayPort, cztery porty USB 3.0.

Cienkie ramki pozwalając wykorzystać Dell P2418D do budowy stanowisk z dwoma czy trzema monitorami. Producent nie zapomniał też o opcjach pozwalających na dostosowanie położenia ekranu do preferencji użytkownika.


Monitor panoramiczny do biura: LG 29WK600-W

monitor do biura

LG 29WK600-W to z kolei monitor ultrapanoramiczny o proporcjach 21:9. Przekątna mierzy 29 cali, a przestrzeń robocza jest bardzo duża zwłaszcza w poziomie. To uniwersalny model w przystępnej cenie, który sprawdzi się podczas oglądania filmów, grania. Jest również dobrym monitorem biurowym, zwłaszcza jeśli w pracy wykorzystuje się kilka aplikacji jednocześnie.

Możliwe jest tu bowiem otworzenie większej liczby okien i korzystanie z nich bez przełączania. Sprawdzi się jako monitor dla programisty czy fotografa, producent zastosował tu panel IPS i wsparcie dla HDR. Szeroka podstawka zapewnia należytą stabilność, wśród złączy znalazły się między innymi dwa porty HDMI.


A może monitor z zakrzywionym ekranem?

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.