Monitor do biura jest konieczny nie tylko w sytuacji, gdy pracownicy korzystają z komputerów stacjonarnych, ale także gdy pracują na laptopach. Jaki monitor do pracy biurowej wybrać, by mieć pewność, że zapewni on komfortowe warunki podczas kilkugodzinnego, a czasami może nawet dłuższego dnia pracy? Pamiętaj, by monitor do pracy biurowej jak najmniej męczył wzrok i zapewniał możliwie maksymalną ergonomię. Odpowiednio zamontowany monitor do pracy biurowej pozwoli na przybranie prawidłowej postawy podczas pracy. Zwróć też uwagę na atrakcyjny stosunek ceny do możliwości i na energooszczędność, która w efekcie zmniejszy wydatki firmy. Do tego rankingu wybraliśmy monitory najlepszej jakości, o odpowiednio dużej przekątnej ekranu i w przystępnej cenie – znajdziesz tu modele topowych producentów, jak ASUS, Illyama czy Samsung. Udało nam się wybrać modele o różnych cenach i różnych dodatkowych funkcjach.
Przed zakupem monitora do firmy zachęcamy do przeczytania naszego poradnika Jaki monitor wybrać, w którym szczegółowo opisujemy na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu sprzęt do biura. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Ranking monitorów, w którym umieściliśmy najpopularniejsze modele w tym roku.
Najpopularniejsze monitory biurowe w sklepie
Ranking monitorów do pracy biurowej 2024
- Eizo ColorEdge CS2410 – monitor 16:10 do biura projektowego
- iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 Red Eagle – panoramiczny monitor dla programisty
- Samsung S27A700NWPX – dobry monitor do pracy biurowej
- AOC U27P2CA – tani monitor 4K do pracy biurowej
- Samsung S24C310EAUX – tani monitor do biura
- ASUS VY249HE Gaming – monitor do 1000 zł
- Apple Studio Display – ergonomiczny monitor do pracy Apple
- BenQ PD3205U – dobry monitor biurowy dla grafików
- ASUS ProArt Display PA279CV Professional – dobry monitor do pracy dla architekta
- ASUS VA24DQSB – uniwersalny monitor biurowy
Monitor 16:10 do biura projektowego: Eizo ColorEdge CS2410
Pierwsza propozycja to 24-calowy monitor marki Eizo. Posiada funkcję sprzętowej kalibracji kolorów i odwzorowuje ponad 100% przestrzeni sRGB, co oznacza, że sprawdzi się wśród grafików, fotografów i projektantów. Co więcej, technologia EIZO DUE (Digital Uniformity Equalizer) sprawia, że wyświetlany obraz jest stabilny i nie wykazuje wahań. Ważnym elementem w takim monitorze jest także antyodblaskowe wykończenie matrycy, zapewniające dobrą widoczność wyświetlanego obrazu. Na koniec warto wspomnieć o technologii, która minimalizuje migotanie, co zapobiega zmęczeniu oczu w trakcie długiego korzystania z monitora.
Panoramiczny monitor dla programisty: iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 Red Eagle
Ultrapanoramiczny monitor, którego przekątna ma długość 34 cali, a rozdzielczość wynosi 3440 x 1440 pikseli. Został wyposażony w dobrej jakości matrycę typu IPS, która zapewnia dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Choć monitor dedykowany jest dla graczy, to świetnie sprawdzi się wśród programistów, którzy często korzystają z kilku aplikacji jednocześnie. Komfort w tego typu pracy zapewni szeroki ekran, który pozwoli wyświetlić obok siebie dwa lub nawet trzy okna różnych programów. Technologia AMD Freesync Premium, odświeżanie 144 Hz oraz czas reakcji wynoszący 1 ms na pewno przypadną do gustu graczom.
Dobry monitor do pracy biurowej: Samsung S27A700NWPX
Za ten monitor zapłacić trzeba nieco ponad 1000 złotych, ale z pewnością wart jest swojej ceny. Warto zwrócić uwagę chociażby na dużą matrycę typu IPS, której przekątna ma długość 27 cali oraz na rozdzielczość wynoszącą 3840 na 2160 pikseli (czyli 4K Ultra HD). Wyświetlany obraz jest wyraźny, a duży obszar roboczy pozwala na pracę z kilkoma oknami jednocześnie. Jak w każdym dobrym monitorze do biura, tutaj także znajdziemy technologie związane z ochroną oczu.
Tani monitor 4K do pracy biurowej: AOC U27P2CA
Kolejne urządzenie w zestawieniu to monitor marki AOC. Posiada 27-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 4K UHD. Matryca wykonana została w technologii IPS, a to najlepszy obecnie standard z tej półki cenowej. Monitor może pochwalić się nowoczesną stylistyką i pełną ergonomią (regulacja pozycji ekranu w pionie, poziomie i dodatkowo funkcja pivot). Oprócz tego monitor AOC U27P2CA dysponuje 4 złączami USB 3.2 oraz złączem USB-C z funkcją Power Delivery. Można go wykorzystać jednocześnie do przesyłu obrazu z laptopa oraz jego ładowania.
Tani monitor do biura: Samsung S24C310EAUX
Ten model to jeden z lepszych wyborów w cenie do 500 złotych. Po pierwsze wyposażony został w matrycę typu IPS, która zapewnia dobre odwzorowanie kolorów i szeroki kąt widzenia. Jej przekątna ma długość wynoszącą 24 cale. Rozdzielczość Full HD świetnie sprawdzi się w przypadku obsługi poczty elektronicznej, arkusza kalkulacyjnego czy innych aplikacji, które używane są w pracy biurowej. Nie zapomniano o rozwiązaniach redukujących migotanie obrazu i emisję światła niebieskiego, które chronią wzrok użytkownika.
Monitor do 1000 zł: ASUS VY249HE Gaming
Ten monitor dla graczy doskonale sprawdzi się także w biurze przy bardziej wymagających zadaniach, jak np. grafice komputerowej. Czas reakcji wynosi zaledwie 1 ms, z kolei dzięki technologii ASUS Eye Care+ nawet długi czas pracy w biurze nie będzie męczący dla oczu. Matryca IPS zapewnia żywą paletę barw, z kolei pole widzenia, wynoszące 178 stopni, umożliwia oglądanie zawartości na ekranie praktycznie z każdej perspektywy. Monitor ma 24 cale (dostępna jest wersja 27-calowa) i aż 75 Hz częstotliwości odświeżania.
Ergonomiczny monitor do pracy Apple: Apple Studio Display
Sprzęt marki Apple nie należy do tanich, ale zazwyczaj oferuje nieco więcej niż konkurencyjne rozwiązania. Apple Studio Display to monitor, który posiada 27 calową matrycę o rozdzielczości 5K, czyli 5120 na 2880 pikseli. Jakość wyświetlanego przez niego obrazu jest godna podziwu. Co więcej, wyposażono go we wbudowaną kamerę o rozdzielczości 12 MP oraz sześć głośników stereo, które zawstydzą niejeden dedykowany zestaw głośników za kilkaset złotych. Co ciekawe, całością steruje procesor A13 Bionic, który montowany był między innymi w iPhone’ach serii 11.
Dobry monitor biurowy dla grafików: BenQ PD3205U
BenQ PD3205U to także propozycja z wyższej półki. Monitor ma antyrefleksyjną matrycę IPS o rozdzielczości 4K Ultra HD, ale nie powinno to dziwić w tym przedziale cenowym. Przekątna ekranu ma długość wynoszącą aż 31,5 cala, więc ten monitor także świetnie sprawdzi się w realizowaniu kilku zadań jednocześnie. Na uwagę zasługuje mnogość portów, na przykład HDMI, DisplayPort czy USB-C oraz funkcje PiP oraz PBP, dzięki którym monitor może wyświetlać obraz z więcej niż jednego urządzenia. Warto też wspomnieć o dwóch wbudowanych głośnikach, których łączna moc wynosi 5 W.
Dobry monitor do pracy dla architekta: ASUS ProArt Display PA279CV Professional
ASUS ProArt Display PA279CV Professional to monitor z wyższej półki. Jego możliwości docenią między innymi graficy, fotografowie oraz architekci. Oferuje między innymi 27-calową matrycę o rozdzielczości 4K UHD oraz dużą dokładność odwzorowania kolorów. Funkcje ProArt Preset i ProArt Palette umożliwiają szybkie dostosowanie ustawień kolorów do potrzeb użytkownika. Producent zadbał także o ergonomię, ponieważ do dyspozycji jest regulacja położenia ekranu w wielu płaszczyznach.
Uniwersalny monitor biurowy: ASUS VA24DQSB
ASUS VA24DQSB to dobry monitor graficzny za rozsądne pieniądze. Ma przekątną 23 cale, typ matrycy IPS a format obrazu: 16:9. Częstotliwość odświeżania 75 Hz pozwala na swobodną pracę, rozrywkę oraz obróbkę zdjęć i filmów na użytek biurowy oraz hobbistyczny. Monitor wyposażono w prostokątną podstawę, ma także możliwość montażu ściennego. Prezentuje obraz o kącie widzenia 178 stopni.
Najważniejsze cechy monitora do biura
- przekątna ekranu – najczęściej wybierany jest monitor z ekranem 23-24 cale, im większa przekątna, tym większa przestrzeń robocza, a co za tym idzie bardziej komfortowa praca. Potrzebne jest jednak odpowiednio duże biurko, aby pomieścić duży monitor
- matowa matryca – poprawia czytelność obrazu, niweluje odbijanie się otoczenia
- matryca IPS lub VA – zapewniają szerokie kąty widzenia, wysoki kontrast i dobrze odwzorowane kolory. Jeśli wybieramy monitor dla grafika, to powinien cechować się co najmniej 100% odwzorowaniem przestrzeni barw sRGB
- rozdzielczość Full HD lub wyższa – do większości biurowych zadań w zupełności wystarczy rozdzielczość 1920×1080. Przy monitorach o przekątnej 27 cali lub wyższej warto rozważyć wyższą rozdzielczość: QHD 2560×1440 lub nawet 4K 3840×2160. Wyższa rozdzielczość poprawi jakość obrazu i jego szczegółowość, a także zwiększy przestrzeń roboczą (np. liczbę okien, które można wyświetlić jednocześnie, czy liczbę komórek w Excelu)
- proporcje ekranu
– standardowy monitor wyposażony jest w ekran o proporcjach 16:9, najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane
– dostępne są także monitory ultrapanoramiczne 21:9. Są znacznie szersze niż zwyczajne monitory, co pozwala na wyświetlanie obok siebie np. dwóch okien przeglądarki. Jest to alternatywa dla pracy na dwóch monitorach
– monitory 16:10 – ta nietypowa proporcja ekranu zwiększa rozmiar monitora w pionie, a więc zwiększa ilość wyświetlanej treści (np. przeglądanej strony internetowej, dokumentu tekstowego, czy ekranu aplikacji do edycji grafiki) - ergonomia – regulacja wysokości ekranu, kąta nachylenia oraz funkcja pivot umożliwi optymalne ustawienie pozycji ekranu i zwiększy komfort pracy
- ochrona oczu – redukcja migotania obrazu (FlickerFree) oraz redukcja emisji światła niebieskiego (Blue Light) zmniejszają dyskomfort długotrwałej pracy z komputerem
- VESA – system montażu na dedykowanych uchwytach, przydaje się w celu lepszego zorganizowania miejsca pracy i zaoszczędzenia miejsca na biurku
- wyjścia wideo – najpopularniejszym złączem jest zdecydowanie HDMI. Często stosowanym jest także DisplayPort. Starsze komputery mogą obsługiwać ponadto złącza DVI-D oraz D-Sub (VGA)
- USB – dodatkowe akcesoria (np. myszkę czy pendrive) można podłączyć szybko i wygodnie bezpośrednio do monitora, zamiast szukać wolnych gniazd w komputerze, czy laptopie
- PiP oraz PbP – funkcje Picture in Picture oraz Picture by Picture pozwalają na wyświetlanie na monitorze z dwóch źródeł jednocześnie, np. z komputera i laptopa lub smartfona.
Mogą Cię zainteresować: