Monitory dla specjalistów muszą oferować więcej. W końcu nie tylko przekątna i rozdzielczość mają znaczenie, ale też odwzorowanie kolorów, obecność narzędzi kalibracyjnych i szerokie opcje regulacji. Jest wiele cech, które musi spełnić monitor dla grafika, jeśli ma zapewniać temu ostatniemu odpowiednie warunki do pracy. Jaki monitor dla grafika wybrać? W tym rankingu umieściliśmy najlepsze monitory, dostępne w różnych przedziałach cenowych.
Podpowiadamy, na co konkretnie warto zwrócić uwagę i przedstawiamy monitory stanowiące atrakcyjne propozycje dla osób zajmujących się obróbką zdjęć, projektowaniem stron, tworzeniem animacji czy montażem filmów. Sprawdź, jakie monitory graficzne polecamy w naszym rankingu! Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Jaki monitor wybrać, w którym rozszerzamy kwestię poszczególnych funkcji, kluczowych dla wybrania najlepszego modelu dla swoich potrzeb. Sprawdź też koniecznie nasz Ranking monitorów, w którym wybraliśmy najlepsze modele w tym roku.
Jaki monitor dla grafika – ranking 2025
- Monitor do obróbki zdjęć do 1000 zł: ASUS VA24DQSB
- Duży monitor dla grafika: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle
- Monitor dla grafika: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
- Monitor dla grafika do 1500 zł: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle
- Monitor dla grafika komputerowego: LG 27GS85Q-B
- Dobry monitor do gier i grafiki: ASUS VG24VQ1B
- 27-calowy monitor dla grafika: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
Monitor do obróbki zdjęć do 1000 zł: ASUS VA24DQSB
ASUS VA24DQSB to monitor graficzny, który oferuje dobrą jakość za przystępną cenę. Posiada 23-calowy ekran z matrycą IPS i formatem obrazu 16:9. Dzięki częstotliwości odświeżania 75 Hz, idealnie nadaje się zarówno do domu, jak i biura. Monitor ma prostokątną podstawę, ale można go również zamontować na ścianie. Kąt widzenia wynosi 178 stopni. Wykorzystuje technologię Adaptive-Sync, która jest kompatybilna z kartami graficznymi NVIDIA GeForce, zapewniając płynne odświeżanie obrazu przy 75 Hz. Dzięki temu, monitor oferuje ostry, szczegółowy i płynny obraz podczas odtwarzania wideo oraz obróbki zdjęć, co pozwala na pełniejsze docenienie grafiki w multimediach.
Duży monitor dla grafika: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle
Model iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle to spory, 34-calowy monitor o zakrzywionej matrycy i sporych możliwościach. Matowy ekran wyświetla obraz w rozdzielczości 3440×1440 pikseli i odświeża go z częstotliwością 180 Hz. Wszystko to przekłada się na możliwość podziwiania bogatej w szczegóły, płynnej grafiki. Świetny dla osób zajmujących się animacją i montażem wideo. Czas reakcji na poziomie 0,4 ms pozwala doskonalić swój refleks w grach komputerowych. Funkcja redukująca migotanie obrazu i filtr światła niebieskiego sprawiają, że monitor w mniejszym stopniu obciąża wzrok. Na uwagę zasługuje funkcja picture-by-picture, która umożliwia równoległe wyświetlanie obok siebie treści z 4 różnych źródeł. Do tego oczywiście sporo przydatnych złącz, które ułatwiają podłączenie wielu różnych urządzeń.
Monitor dla grafika: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
Technologicznie zaawansowane monitory Full HD spełnią oczekiwania każdego profesjonalisty. Zapewniają wysoką jakość obrazu dzięki szybkiemu odświeżaniu i krótkiemu czasowi reakcji. Monitory te oferują doskonały kontrast i głęboką czerń, a kolory są żywe i realistyczne. Rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli) gwarantuje wysoką szczegółowość obrazu, co jest nieocenione dla osób zajmujących się grafiką lub edycją filmów.
Monitor dla grafika komputerowego: ASUS TUF Gaming VG289Q1A
Ten wszechstronny monitor to propozycja, która sprawdzi się zarówno przy grach, jak i pracy z obróbką zdjęć i grafiki. Mamy tu elegancki design i dużą przestrzeń roboczą. Posiada 28-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 4K, szeroki zakres tonalny (do wyboru jest kilka trybów HDR), wspierany przez technologie Shadow Boost, a to wszystko zapewnia świetnie odwzorowane kolory, mnóstwo detali i bardzo szerokie kąty widzenia. Antyrefleksyjna powłoka matrycy umożliwia pracę nawet w mocno oświetlonych pomieszczeniach. Monitor daje możliwość ustawienia pochylenia ekranu oraz obrotu na podstawie. Oferuje również istotne funkcje ochrony oczu. Graczom pomogą technologie Adaptive-Sync oraz FreeSync, które uchronią przed efektem rozrywania obrazu oraz przycinania się gier. W efekcie można cieszyć się wyjątkowo płynną rozgrywką.
Monitor dla grafika do 1500 zł: iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle
Ten monitor o przekątnej 27 cali idealnie nada się dla każdej osoby, pracującej z grafiką, zdjęciami czy filmem. Monitor o rozdzielczości UWQHD z matrycą Fast IPS i częstotliwością odświeżania 165Hz sprawdzi się przy nawet najbardziej wymagających zadaniach. Dzięki stopce z regulacją wysokości możesz bez problemu dopasować położenie ekranu do swoich preferencji. Matryca Fast IPS zapewnia wierne odwzorowanie kolorów i barw oraz ich wyjątkową dokładność, a także niesamowity czas reakcji na ruchomy obraz (MPRT) wynoszący 0.4 ms. Ten model obsługuje zawartość HDR z szeroką gamą kolorów i poziomów jasności. Eliminuje to problem rwania lub przycinania obrazu przy praktycznie dowolnej liczbie klatek na sekundę. Funkcja Black Tuner pozwala na swobodne regulowanie jasności.
Monitor dla grafika komputerowego: LG 27GS85Q-B
Monitory IPS to doskonały wybór zarówno do gier, jak i do profesjonalnej pracy z grafiką komputerową. Ten model oferuje wyświetlacz IPS o rozdzielczości QHD, wysoką częstotliwość odświeżania oraz ergonomiczną konstrukcję z różnorodnymi opcjami łączności. Panel IPS zapewnia bardzo dobre odwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Częstotliwość odświeżania 200 Hz gwarantuje płynność zarówno podczas rozgrywki, jak i przy pracy z filmami. Monitor posiada ergonomiczną konstrukcję, która pozwala na regulację wysokości, kąta nachylenia oraz obrotu ekranu, umożliwiając użytkownikom znalezienie optymalnego kąta widzenia.
Dobry monitor do gier i grafiki: ASUS VG24VQ1B
To monitor, który został zaprojektowany nie tylko dla graczy, ale również profesjonalistów, zajmujących się szeroko rozumianą grafiką komputerową. Odpowiednio wyprofilowany ekran w połączeniu z wysokimi parametrami technicznymi zapewniają niesamowite wrażenia w czasie rozgrywki oraz pracy z filmem. Ma powłokę antyrefleksyjną, która sprawia że obraz jest bardzo dobrze widoczny nawet podczas słonecznego dnia. Rozdzielczość 1920 x 1080 (Full HD) piksele w połączeniu z bardzo wysoką częstotliwością odświeżania na poziomie 165 Hz zapewnia dobre doznania podczas rozgrywki czy pracy profesjonalnej. Ma także możliwość regulacji kąta nachylenia, co znacznie ułatwia pracę.
27-calowy monitor dla grafika: Samsung Odyssey G5 LS27CG552EUXEN
Ten 27-calowy monitor jest idealny dla osób poszukujących sprzętu łączącego doskonałą jakość obrazu, płynność działania i wygodę użytkowania. Doskonale sprawdzi się nie tylko do rozgrywki, ale przede wszystkim do pracy z grafiką – dzięki zaawansowanym parametrom technicznym, zakrzywionemu ekranowi, imponującej częstotliwości odświeżania i krótkiemu czasowi reakcji ten model zdecydowanie wyróżnia się na rynku. Zapewnia rozdzielczość WQHD (2560 x 1440 pikseli), co sprawia, że obraz jest znacznie bardziej szczegółowy niż w przypadku tradycyjnych monitorów Full HD. Ma matrycę VA, zapewniającą szerokie kąty widzenia i wierną reprodukcję kolorów, co jest kluczowe w pracy z grafiką. Ma zakrzywiony ekran, który intensyfikuje doznania podczas pracy. Gwarantuje wysoką częstotliwość odświeżania (165 Hz) i krótki czas reakcji (1 ms).
Jaki monitor dla grafika wybrać – najważniejsze cechy
Rozdzielczość
W przypadku projektowania czy obróbki zdjęć, obraz na ekranie musi być bogaty w szczegóły. Poza tym, w pracy istotna jest duża przestrzeń robocza. FullHD to minimum, a optymalne będzie QHD lub 4K.
Jeżeli wybierasz monitor o wielkości do 24 cali, FullHD spokojnie wystarczy. Jednak decydując się na większy model, czyli 27 cali i więcej, zdecydowanie warto rozważyć większą rozdzielczość, aby obraz pozostał ostry. Duży ekran i niska rozdzielczość skutkuje lekko rozmytym obrazem. Taki monitor dla fotografa czy grafika nie jest dobrą inwestycją.
Panel IPS
Wyświetlacz tego typu zapewnia przede wszystkim najlepsze odwzorowanie kolorów w porównaniu do innych technologii, takich jak TN czy VA. Świetnie też zachowuje szczegóły zarówno w jaśniejszych, jak i w ciemniejszych partiach obrazu. A to dla fotografa jest bardzo ważne.
Panel IPS oznacza także szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz wygląda właściwie nie tylko wtedy, gdy patrzy się idealnie na wprost. Jakość obrazu nie zmienia się nawet przy patrzeniu w monitor pod dużym kątem. Najbardziej praktyczne jest to podczas pracy w ruchu lub kiedy korzystasz z kilku monitorów.
Powłoka ekranu
Może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Każda z nich ma swoje wady i zalety, a wybór zależy od osobistych preferencji.
Powłoka błyszcząca zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów. Kontrast i ostrość obrazu również będą na zadowalającym poziomie. Jednak sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy ciemno w pokoju, ponieważ mocno odbija światło. Z kolei na powłoce matowej nie powstają refleksy, nawet kiedy do pomieszczenia wpada światło słoneczne. Jednak na takiej powłoce kolory mogą wydawać się mniej intensywne.
Pokrycie około 100% palety barw sRGB
Większość treści cyfrowych jest zaprojektowana z myślą o palecie barw sRGB. Monitory pokrywające sRGB w 80-90 procentach nie są w stanie poprawnie wyświetlać wszystkich odcieni, zatem będą przekłamywać kolory. Z tego powodu zdjęcia i filmy wyglądają na nich nieco inaczej niż powinny. A to może prowadzić do ich niepoprawnej edycji.
Wybierając monitor do obróbki zdjęć, warto zwrócić uwagę na jak największe pokrycie też innych przestrzeni kolorów, przede wszystkim DCI-P3 oraz AdobeRGB. Pokrywają znacznie większy zakres kolorów niż sRGB.
Możliwość kalibracji obrazu
Kalibracja polega na takim ustawieniu monitora, aby wyświetlał poprawny obraz o określonej jasności, kontraście, gamma, nasyceniu kolorów i ich temperaturze. W odróżnieniu od kalibracji programowej, kalibracja sprzętowa pozwala na bezpośrednie zmiany z poziomu menu monitora. Taka kalibracja pozwala na uzyskanie najlepszej jakości obrazu. Jest to szczególnie ważne w bardziej profesjonalnych zastosowaniach graficznych i filmowych.
Funkcje ekranu
Nawet tani monitor dla fotografa musi zapewniać przyzwoitą jasność. Zazwyczaj do komfortowej pracy potrzeba od 80 do 120 cd/m2. Ważne jest też równomierne podświetlenie ekranu, zapewniające stałą jasność i spójne kolory. Jeżeli zajmujesz się też animacją, zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania. Monitor do obróbki zdjęć ma zazwyczaj 60 Hz, jednak w przypadku pracy z animacją wyższe częstotliwości odświeżania mogą być przydatne.
Bardzo dużą rolę w tym, czy praca przed monitorem jest komfortowa, odgrywa odpowiednie ułożenie ekranu. Dlatego dobry monitor dla grafika powinien oferować możliwość zmiany wysokości i pochylenia ekranu.
Redukcja migotania i filtr światła niebieskiego
W monitorach przeznaczonych do wielogodzinnej pracy, takiej jak edycja zdjęć, istotny jest komfort użytkownika podczas długotrwałego korzystania z ekranu. Funkcje redukcji migotania oraz filtr światła niebieskiego mają kluczowe znaczenie, ponieważ zmniejszają zmęczenie oczu.
Monitor wyposażony w te funkcje pozwala uniknąć szybkiego zmęczenia oczu, bólu głowy oraz problemów ze snem z powodu zakłócenia rytmu dobowego podczas nadmiernej ekspozycji na światło niebieskie. Ma to duże znaczenie dla zdrowia.
Złącza
Dobry monitor dla grafika musi mieć dużo przydatnych złącz. Zazwyczaj jest ich znacznie więcej niż w przeciętnym monitorze do codziennych zastosowań. Na pewno musi mieć DisplayPort, zapewniający obraz wysokiej jakości. Do tego obowiązkowa najnowsza wersja HDMI. Monitor dla fotografa powinien mieć również hub USB, zwiększający funkcjonalność poprzez możliwość podłączenia wielu dodatkowych akcesoriów, w tym aparatu i czytnika karty SD. Plusem jest też złącze 3.5 mm ułatwiające podłączenie słuchawek.
Dodatkowe funkcje
Czasami to funkcje dodatkowe decydują o tym, jaki monitor dla fotografa kupić. Monitor do grafiki zdecydowanie powinien stawiać na ergonomię.
Pivot to bardzo przydatna opcja dostępna w niektórych monitorach. Umożliwia obrót ekranu, pozwalając na przejście z trybu poziomego w pionowy. Przydaje się nie tylko do profesjonalnych zastosowań graficznych. Sprawdzi się podczas edycji tekstu i przeglądaniu długich dokumentów, a także dla programistów. Albo do przeglądania YouTube shorts podczas przerwy w pracy.
Mogą Cię zainteresować: