Jaki monitor dla grafika komputerowego i fotografa?

Monitor jest podstawowym narzędziem pracy grafika, montażysty czy projektanta. Jaki monitor wybrać, aby spełniał wymagania takich specjalistów?

Nie tylko przekątna i rozdzielczość, ale też odwzorowanie kolorów, obecność narzędzi kalibracyjnych i szerokie opcje regulacji. Jest wiele cech, które musi spełnić monitor dla grafika, jeśli ma zapewniać temu ostatniemu odpowiednie warunki do pracy.

Podpowiadamy, na co konkretnie warto zwrócić uwagę i przedstawiamy monitory stanowiące atrakcyjne propozycje dla osób zajmujących się obróbką zdjęć, projektowaniem stron, tworzeniem animacji czy montażem filmów.

Monitory graficzne w Komputronik.pl

Monitor dla grafika – najważniejsze cechy

Oto najważniejsze cechy, jakie musi spełnić dobry monitor dla grafika:

 • Rozdzielczość Full HD lub wyższa. Są dwa powody, po pierwsze w przypadku projektowania czy obróbki zdjęć, obraz na ekranie musi być bogaty w szczegóły. Po drugie w pracy istotna jest duża przestrzeń robocza. FullHD to minimum, a optymalne będzie QHD lub 4K.
 • Panel IPS lub AH-IPS. Wyświetlacz tego typu zapewnia przede wszystkim wierne odwzorowanie kolorów, co przy przetwarzaniu obrazu jest bardzo ważne. Panel IPS oznacza także szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz wygląda właściwie nie tylko wtedy, gdy patrzy się idealnie na wprost.
 • Właściwa powłoka ekranu. Może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Ta pierwsza zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy ciemno w  pokoju. W innym przypadku lepiej wybrać powłokę matową, na której nie powstają refleksy, w przypadku gdy w pokoju jest jasno.
 • Pokrycie około 100% palety barw sRGB. Oznacza to wierną reprodukcję kolorów. Warto też zwrócić uwagę na jak największe pokrycie innych przestrzeni kolorów, przede wszystkim DCI-P3 oraz AdobeRGB.
 • Możliwość kalibracji obrazu. Zaawansowane narzędzia tego typu pozwalają mieć pewność, że wszystkie parametry obrazu będą odpowiednio dostosowane: to nasycenie kolorów, korekcja gamma, poziom jasność czy współczynnik kontrastu.
 • Szerokie opcje regulacji ekranu. Bardzo dużą rolę w tym, czy praca przed monitorem jest komfortowa, odgrywa odpowiednie ułożenie ekranu. Dlatego dobre urządzenie powinno oferować możliwość zmiany wysokości, pochylenia, a także obrót.

Polecane monitory dla grafików

 • Monitor dla grafika do 1000 zł: HP EliteDisplay E243i
 • Monitor dla grafika do 1500 zł: BenQ PD2700Q
 • Monitor dla grafika do 2500 zł: Eizo ColorEdge CS2410
 • Monitor dla grafika do 3500 zł: LG 32UD89
 • Monitor dla grafika do 4000 zł: Dell U3219Q


Monitor dla grafika do 1000 zł: HP EliteDisplay E243i

jaki monitor dla grafika

Dobry monitor graficzny za rozsądne pieniądze – tak najkrócej scharakteryzować można HP EliteDisplay E243i. Na duże uznanie zasługuje tu świetna ergonomia, monitor dopasować można do swoich preferencji ustawiając nie tylko nachylenie i wysokość, ale również obrót – przewidziana została opcja pracy w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej.

Dodatkowo, dzięki wąskiej ramce micro-edge, HP EliteDisplay E243i sprawdza się w przypadku konieczności pracy z kilkoma monitorami. W pojedynkę zapewnia 24-calową matrycę IPS z antyrefleksyjną powłoką, przy rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Jak na monitor dla grafika do 1000zł specyfikacja wypada tu naprawdę atrakcyjnie.


Monitor dla grafika do 1500 zł: BenQ PD2700Q

jaki monitor dla grafika

Warto przyjrzeć się również monitorowi BenQ PD2700Q. Nie tylko dlatego, że jego ekran jest większy – ma 27 cali, ale też ze względu na wyższą szczegółowość – obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Większą przestrzeń roboczą doceni każdy profesjonalista. Podobnie zresztą jak 100-procentowe pokrycie palety sRGB oraz specjalne tryby optymalizujące pracę w CAD/CAM, z animacjami czy z fotografiami.

Funkcje ochrony wzroku i regulowana stopka mają z kolei pozytywny wpływ na ergonomię stanowiska. To jest przecież niezwykle istotne, gdy spędza się przed komputerem wiele godzin każdego dnia.


Monitor dla grafika do 2500 zł: Eizo ColorEdge CS2410

jaki monitor dla grafika

Eizo ColorEdge CS2410 to propozycja z wyższej półki. To 24-calowy monitor dla grafika komputerowego mającego konkretne wymagania, oczekującego wiernie odwzorowanych kolorów. Zapewniają to antyodblaskowa matryca IPS, ponad 100% pokrycie przestrzeni sRGB, indywidualnie regulowana krzywa gamma, technologia DUE eliminująca wahania jasności oraz oprogramowanie Quick Color Match.

To urządzenie jest jak dobry współpracownik, pomaga realizować najróżniejsze zadania związane z grafiką komputerową, fotografią cyfrową czy tworzeniem stron internetowych. Dodajmy, że rozdzielczość wynosi w tym przypadku 1920×1200 pikseli.


Monitor dla grafika do 3500 zł: LG 32UD89

jaki monitor dla grafika

Gdy mamy do wydania nieco więcej pieniędzy, na naszym celowniku może pojawić się monitor graficzny oferujący rozdzielczość 4K. Takim właśnie modelem jest 32-calowy LG 32UD89 z matrycą IPS gwarantującą wierną reprodukcję kolorów i szerokie kąty widzenia. Szczególnie polecamy go jako monitor dla fotografa. Przedstawiciele tej grupy docenią w nim funkcję 6-Axis Control, czyli możliwość indywidualnej regulacji każdego koloru.

Krótko mówiąc: dostosujemy odcień i nasycenie osobno czerwonego, zielonego, niebieskiego, szafirowego, amarantowego i żółtego. Regulacja wysokości i redukcja migotania stanowią dopełnienie jego funkcjonalności.


Monitor dla grafika do 4000 zł: Dell U3219Q

jaki monitor dla grafika

Dell U3219Q to bardzo dobry monitor do zdjęć, filmów i projektów graficznych. Cechuje go duży, 31,5-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości 4K oraz obsługa materiałów HDR. Cechą, która pozytywnie wyróżnia go na tle innych modeli, jest też duża jasność maksymalna do 400 nitów.

Profesjonaliści, pracujący na dwóch komputerach równocześnie, docenią możliwość wyświetlania obrazu z dwóch źródeł naraz na jednym ekranie. Każdy użytkownik doceni natomiast opcje pochyłu oraz obrotu w pionie i w poziomie. Warto też wspomnieć o porcie USB-C umożliwiającym jednoczesne ładowanie i przesyłanie danych.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.