Jaki monitor dla grafika komputerowego i fotografa?

Monitor jest podstawowym narzędziem pracy grafika, montażysty czy projektanta. Jaki monitor wybrać, aby spełniał wymagania takich specjalistów? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu? W końcu nie tylko przekątna i rozdzielczość mają znaczenie, ale też odwzorowanie kolorów, obecność narzędzi kalibracyjnych i szerokie opcje regulacji. Jest wiele cech, które musi spełnić monitor dla grafika, jeśli ma zapewniać temu ostatniemu odpowiednie warunki do pracy. Jaki monitor dla grafika wybrać? W tym rankingu umieściliśmy najlepsze monitory, dostępne w różnych przedziałach cenowych.

Podpowiadamy, na co konkretnie warto zwrócić uwagę i przedstawiamy monitory stanowiące atrakcyjne propozycje dla osób zajmujących się obróbką zdjęć, projektowaniem stron, tworzeniem animacji czy montażem filmów. Sprawdź, jakie monitory graficzne polecamy w naszym rankingu! Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Jaki monitor wybrać, w którym rozszerzamy kwestię poszczególnych funkcji, kluczowych dla wybrania najlepszego modelu dla swoich potrzeb. Sprawdź też koniecznie nasz Ranking monitorów, w którym wybraliśmy najlepsze modele w tym roku.


Polecane monitory graficzne


Jaki monitor dla grafika – ranking 2024


jaki monitor dla grafika

Jaki monitor dla grafika wybrać – najważniejsze cechy

Oto najważniejsze cechy, jakie musi spełnić dobry monitor dla grafika:

  • Rozdzielczość Full HD lub wyższa. Są dwa powody, po pierwsze w przypadku projektowania czy obróbki zdjęć, obraz na ekranie musi być bogaty w szczegóły. Po drugie w pracy istotna jest duża przestrzeń robocza. FullHD to minimum, a optymalne będzie QHD lub 4K.
  • Panel IPS lub AH-IPS. Wyświetlacz tego typu zapewnia przede wszystkim wierne odwzorowanie kolorów, co przy przetwarzaniu obrazu jest bardzo ważne. Panel IPS oznacza także szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz wygląda właściwie nie tylko wtedy, gdy patrzy się idealnie na wprost.
  • Właściwa powłoka ekranu. Może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Ta pierwsza zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy ciemno w pokoju. W innym przypadku lepiej wybrać powłokę matową, na której nie powstają refleksy, w przypadku gdy w pokoju jest jasno.
  • Pokrycie około 100% palety barw sRGB. Oznacza to wierną reprodukcję kolorów. Warto też zwrócić uwagę na jak największe pokrycie innych przestrzeni kolorów, przede wszystkim DCI-P3 oraz AdobeRGB.
  • Możliwość kalibracji obrazu. Zaawansowane narzędzia tego typu pozwalają mieć pewność, że wszystkie parametry obrazu będą odpowiednio dostosowane: to nasycenie kolorów, korekcja gamma, poziom jasność czy współczynnik kontrastu.
  • Szerokie opcje regulacji ekranu. Bardzo dużą rolę w tym, czy praca przed monitorem jest komfortowa, odgrywa odpowiednie ułożenie ekranu. Dlatego dobre urządzenie powinno oferować możliwość zmiany wysokości, pochylenia, a także pivot.

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
3.1/5 (14 głosów)

Czytaj więcej