Monitor jest podstawowym narzędziem pracy grafika, montażysty czy projektanta. Jaki monitor wybrać, aby spełniał wymagania takich specjalistów? Na jakie aspekty zwrócić uwagę przed zakupem tego sprzętu? W końcu nie tylko przekątna i rozdzielczość mają znaczenie, ale też odwzorowanie kolorów, obecność narzędzi kalibracyjnych i szerokie opcje regulacji. Jest wiele cech, które musi spełnić monitor dla grafika, jeśli ma zapewniać temu ostatniemu odpowiednie warunki do pracy. Jaki monitor dla grafika wybrać?
Podpowiadamy, na co konkretnie warto zwrócić uwagę i przedstawiamy monitory stanowiące atrakcyjne propozycje dla osób zajmujących się obróbką zdjęć, projektowaniem stron, tworzeniem animacji czy montażem filmów. Sprawdź, jakie monitory graficzne polecamy w naszym rankingu!
Polecane monitory graficzne
Jaki monitor dla grafika wybrać – najważniejsze cechy
Oto najważniejsze cechy, jakie musi spełnić dobry monitor dla grafika:
- Rozdzielczość Full HD lub wyższa. Są dwa powody, po pierwsze w przypadku projektowania czy obróbki zdjęć, obraz na ekranie musi być bogaty w szczegóły. Po drugie w pracy istotna jest duża przestrzeń robocza. FullHD to minimum, a optymalne będzie QHD lub 4K.
- Panel IPS lub AH-IPS. Wyświetlacz tego typu zapewnia przede wszystkim wierne odwzorowanie kolorów, co przy przetwarzaniu obrazu jest bardzo ważne. Panel IPS oznacza także szerokie kąty widzenia, dzięki czemu obraz wygląda właściwie nie tylko wtedy, gdy patrzy się idealnie na wprost.
- Właściwa powłoka ekranu. Może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Ta pierwsza zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów, ale sprawdzi się tylko wtedy, gdy mamy ciemno w pokoju. W innym przypadku lepiej wybrać powłokę matową, na której nie powstają refleksy, w przypadku gdy w pokoju jest jasno.
- Pokrycie około 100% palety barw sRGB. Oznacza to wierną reprodukcję kolorów. Warto też zwrócić uwagę na jak największe pokrycie innych przestrzeni kolorów, przede wszystkim DCI-P3 oraz AdobeRGB.
- Możliwość kalibracji obrazu. Zaawansowane narzędzia tego typu pozwalają mieć pewność, że wszystkie parametry obrazu będą odpowiednio dostosowane: to nasycenie kolorów, korekcja gamma, poziom jasność czy współczynnik kontrastu.
- Szerokie opcje regulacji ekranu. Bardzo dużą rolę w tym, czy praca przed monitorem jest komfortowa, odgrywa odpowiednie ułożenie ekranu. Dlatego dobre urządzenie powinno oferować możliwość zmiany wysokości, pochylenia, a także pivot.
Jaki monitor dla grafika – ranking 2023
- Monitor dla grafika do 1000 zł: ASUS VA24DQSB
- Monitor dla grafika do 1500: ASUS VZ27EHE
- Monitor dla grafika do 2000 zł: BenQ PD2700Q
- Monitor dla grafika do 3000 zł: Eizo ColorEdge CS2410
- Monitor dla grafika do 3500 zł: Dell U4320Q
- Monitor dla grafika do 4000 zł: Samsung C34J791WTRX
Monitor dla grafika do 1000 zł: ASUS VA24DQSB
Dobry monitor graficzny za rozsądne pieniądze – tak najkrócej scharakteryzować można ASUS VA24DQSB. Monitor ma przekątną 23 cale, typ matrycy IPS a format obrazu: 16:9. Dzięki częstotliwości odświeżania 75 Hz doskonale sprawdzi się w domu oraz w biurze. Ma prostokątną podstawę i zapewnia również możliwość montażu ściennego. Prezentuje obraz o kącie widzenia 178 stopni.
Ten monitor dla grafika korzysta z technologii Adaptive-Sync, która jest kompatybilna z kartami graficznymi NVIDIA GeForce i gwarantuje płynne odświeżanie obrazu z częstotliwością 75Hz. Zapewnia jednocześnie ostry, szczegółowy oraz płynny obraz w trakcie odtwarzania wideo i obróbki zdjęć. W rezultacie możesz bardziej docenić grafikę podczas korzystania z multimediów.
Monitor dla grafika do 1500 zł: ASUS VZ27EHE
ASUS VZ27EHE to dobry monitor graficzny o przekątnej 24 lub 27 cali. Dzięki rozdzielczości Full HD doskonale sprawdzi się do domowego biura lub na użytek hobbysty. Prezentuje obraz o szerokim kącie widzenia 178 stopni. Dzięki technologii Adaptive-Sync™ zapewnia czas reakcji plamki na poziomie 1ms i odświeża obraz z częstotliwością 75Hz.
Monitor korzysta z technologii ASUS Eye Care, która ma na celu zaawansowaną ochronę wzroku osób spędzających każdego dnia wiele czasu przed ekranem swojego komputera. Oprócz tego możesz dostosować do siebie filtr ASUS Blue Light (posiada certyfikat TÜV Rheinland), który minimalizuje zmęczenie oczu podczas pracy.
Monitor dla grafika do 2000 zł: BenQ PD2700Q
Warto przyjrzeć się również monitorowi BenQ PD2700Q. Nie tylko dlatego, że jego ekran jest większy – ma 27 cali, ale też ze względu na wyższą szczegółowość – obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Większą przestrzeń roboczą doceni każdy profesjonalista. Podobnie zresztą jak 100-procentowe pokrycie palety sRGB oraz specjalne tryby optymalizujące pracę w CAD/CAM, z animacjami czy z fotografiami.
Funkcje ochrony wzroku i regulowana stopka mają z kolei pozytywny wpływ na ergonomię stanowiska. To jest przecież niezwykle istotne, gdy spędza się przed komputerem wiele godzin każdego dnia.
Monitor dla grafika do 3000 zł: Eizo ColorEdge CS2410
Eizo ColorEdge CS2410 to propozycja z wyższej półki. To 24-calowy monitor dla grafika komputerowego mającego konkretne wymagania, oczekującego wiernie odwzorowanych kolorów. Zapewniają to antyodblaskowa matryca IPS, ponad 100% pokrycie przestrzeni sRGB, indywidualnie regulowana krzywa gamma, technologia DUE eliminująca wahania jasności oraz oprogramowanie Quick Color Match.
To urządzenie jest jak dobry współpracownik, pomaga realizować najróżniejsze zadania związane z grafiką komputerową, fotografią cyfrową czy tworzeniem stron internetowych. Dodajmy, że rozdzielczość wynosi w tym przypadku 1920×1200 pikseli.
Monitor dla grafika do 3500 zł: Dell U4320Q
Gdy mamy do wydania nieco więcej pieniędzy, na naszym celowniku może pojawić się monitor graficzny oferujący rozdzielczość 4K. Takim właśnie modelem jest 42,5-calowy Dell U4320Q z matrycą IPS gwarantującą wierną reprodukcję kolorów i szerokie kąty widzenia. Szczególnie polecamy go jako monitor dla fotografa czy grafika.
Funkcja obraz-obok-obrazu (PBP) zapewnia pełny wgląd w realizowane zadania poprzez wyświetlenie zawartości z maksymalnie czterech różnych komputerów na jednym ekranie. Monitor wyposażono także w ulepszony program Dell Display Manager – to inaczej funkcja łatwego rozmieszania i kafelkowania na ekranie, zwiększająca wydajność pracy.
Monitor dla grafika do 4000 zł: Samsung C34J791WTRX
Jaki monitor dla grafika kupić? Samsung C34J791WTRX to zdecydowanie dobry wybór do obróbki zdjęć, edycji filmów i projektów graficznych. Cechuje go duży, 34-calowy ekran o wysokiej rozdzielczości i matrycy VA. Cechą, która pozytywnie wyróżnia go na tle innych modeli, jest przede wszystkim zakrzywiony ekran.
Oferuje 797 x 334 mm obszaru aktywnego, częstotliwość odświeżania 100 Hz oraz łatwą regulację wysokości. Nowoczesne złącze Thunderbolt 3 przesyła dane 8 razy szybciej niż USB 3.0. Monitor wyposażono w technologię AMD FreeSync, która zapewnia płynne odtwarzanie gier i filmów.
Mogą Cię zainteresować:
- Jak wybrać monitor? Jaki monitor będzie najlepszy?
- Monitor graficzny – 5 najważniejszych cech
- Telewizor jako monitor – o czym pamiętać?
- Jaki monitor do gier do 1000 złotych kupić? Ranking
- Jaki monitor do 500 złotych wybrać?
- Jaki monitor do laptopa? Jaki monitor zewnętrzny?
- Jak wybrać monitor 4K? Poradnik
- Jaki monitor 16:10 wybrać? Porównanie proporcji ekranu 16:10 i 16:9