Na komfort pracy przy komputerze duży wpływ ma jakość monitora. Jest wiele cech, które decydują o tym, czy dany monitor spełni oczekiwania użytkownika. Jedną z najważniejszych z nich jest rozdzielczość. Coraz większą popularnością cieszą się monitory z rozdzielczością 4K. Są wybierane przez bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu oraz dużej przestrzeni roboczej. Monitory 4K doskonale sprawdzą się nie tylko do gier czy pracy, ale także do oglądania filmów czy seriali czy po prostu do codziennego użytku.
Na jakie cechy w specyfikacji zwrócić szczególną uwagę przed zakupem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. Jeśli natomiast szukasz uniwersalnego monitora sprawdź poradnik Jaki monitor wybrać? Poradnik. Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu Ranking monitorów, w którym opisujemy najpopularniejsze, najlepsze monitory tego roku.
Polecane monitory 4K
Ranking monitorów 4K Ultra HD
- Monitor gamingowy 4K: ASUS TUF Gaming VG289Q1A
- Najlepszy monitor 4K: ASUS ROG Swift PG32UCDM
- Dobry monitor 4K do biura i grafiki: ASUS ProArt Display PA279CRV
- Zakrzywiony monitor 4K: Samsung Odyssey G75NB LS32BG750NPXEN
- Dobry monitor 4K do gier: LG 32UQ750P-W
- Tani monitor 4K: iiyama XUB3293UHSN-B5
- Monitor 4K z pivot i IPS: iiyama ProLite XUB2893UHSU-B5
Monitor gamingowy 4K: ASUS TUF Gaming VG289Q1A
Jeśli jesteś graczem, to twoim celem jest pewnie monitor 4K do gier. W takim przypadku koniecznie zerknij na 28-calowy model ASUS TUF Gaming VG289Q1A. Poza ultrawysoką rozdzielczością może pochwalić się obsługą Adaptie-Sync i FreeSync, dzięki czemu obraz jest płynny i nie dochodzi do jego rozrywania. ShadowBoost zwiększa widoczność szczegółów w ciemnych fragmentach, a panel IPS zapewnia wiernie odwzorowane kolory i szerokie kąty widzenia. A najlepsze, że jest to też monitor 4K HDR, a więc kontrast stoi na bardzo wysokim poziomie.
Najlepszy monitor 4K: ASUS ROG Swift PG32UCDM
Jeśli zastanawiasz się, jaki monitor 4K do gier wybrać, a pieniądze nie są przeszkodą, to ASUS ROG Swift PG32UCDM jest doskonałym wyborem. To kapitalny monitor 4K dla graczy z HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4 i wyróżnia się matrycą QD OLED, oferującą najlepsze z tych dwóch technologii, czyli szerokie pokrycie barw, wysoką jasność obrazu, jak i idealną czerń oraz nieskończony kontrast. Dzięki 99% pokryciu przestrzeni barw DCI-P3 uzyskamy tu idealny obraz tak w grach, jak i filmach, szczególnie z efektem HDR. Jednak tu zalety się nie kończą – ogromnym atutem jest odświeżanie 240 Hz, które przydaje się w grach sieciowych gdzie daje ogromną przewagę. Oprócz tego nie zabraknie tu wsparcia dla rozwiązań AMD FreeSync Premium Pro i NVIDIA G-Sync, dzięki którym obraz jest wolny od zacięć i zawsze zachowuje maksimum płynności, eliminując przy tym rozerwanie ramek obrazu. Inne warte uwagi opcje to Dynamic Shadow Boost które poprawia widoczność ciemnych obszarów oraz GamePlus aktywujący licznik FPS-ów. Monitor ma również regulowany pochył, wysokość oraz obrót na podstawie.
Dobry monitor 4K do biura i grafiki: ASUS ProArt Display PA279CRV
Monitor 4K ASUS z matrycą IPS, ProArt Display PA279CRV, to produkt skierowany dla profesjonalistów, np. osób pracujących przy obróbce zdjęć czy wideo. Właśnie przy tego typu zajęciach zaowocuje 99% pokrycie barw w przestrzeniach kolorów DCI-P3 oraz Adobe RGB – dzięki temu kolory uzyskane w tego typu projektach unikną przekłamań. Dzięki współczynnikowi ΔE poniżej 2 różnice w kolorach względem wartości referencyjnych będą niewykrywalne gołym okiem. Z innej strony funkcjonalność monitora stoi na wysokim poziomie, a to dzięki obsłudze USB-C Power Delivery do 96 W, dzięki czemu jednym kablem prześlemy obraz, naładujemy kilka urządzeń jednocześnie i prześlemy dane.
Zakrzywiony monitor 4K: Samsung Odyssey G75NB LS32BG750NPXEN
Ranking monitorów 4K byłby niekompletny bez Samsung Odyssey G75NB LS32BG750NPXEN – sprzętu kapitalnego dla graczy, jak i wielbicieli filmów. Ten doskonały zakrzywiony monitor 4K oferuje zarówno wysoką jakość obrazu dzięki mariażowi technologii kropki kwantowej (Quantum Dot) i Mini-LED. Za ich sprawą, monitor ten jest w stanie uzyskać zarówno wierne pokrycie kolorów, dobry kontrast i czerń, jak i wysoką jasność, z aż 1196 lokalnymi strefami ściemniania. Jeśli chodzi o funkcje dla graczy, to docenić należy odświeżanie 165 Hz oraz zaledwie 1 ms czasu reakcji plamki, dzięki czemu uzyskamy niesamowitą płynność w grach. Za sprawą technologii Nvidia G-Sync lub AMD FreeSync, obraz uniknie zacięć i rozerwania ramek, zawsze idealnie synchronizując się z kartą graficzną. Warto wyróżnić także doskonałą ergonomię, z krzywizną 1000R imitującą kształt ludzkiego oka, a także opcji regulowania wysokości, obrotu i kąta nachylenia. Klimatu doda subtelne podświetlenia rdzenia monitora, które można skonfigurować.
Dobry monitor 4K do gier: LG 32UQ750P-W
LG 32UQ750P-W to monitor, który świetnie sprawdzi się zarówno w grach, jak i codziennym użytku. Dzięki 90% pokryciu przestrzeni barw DCI-P3 uzyskamy żywe i naturalne kolory, a jeśli chodzi o funkcje dla graczy, to jest ich co niemiara. Począwszy od 144 HZ odświeżania, które sprawi, że gry będą działać niesamowicie płynnie i z minimalnymi opóźnieniami, to jeszcze dzięki technologii Dynamic Action Sync, owe opóźnienia będą jeszcze bardziej zredukowane. Z kolei opcja Black Stabilizer pozwala lepiej widzieć szczegóły ciemnych obszarów ekranu, co może ułatwić dostrzeżenie ukrytych wrogów. Monitor LG jest bardzo ergonomiczny i funkcjonalny, gdyż posiada opcję regulacji wysokości, kąta nachylenia oraz obrotu ekranu i pivota. Nie zabrakło też powłoki antyrefleksyjnej, redukcji światła niebieskiego i migotania obrazu.
Tani monitor 4K: iiyama XUB3293UHSN-B5
Jaki monitor 4K wybrać, gdy nie dysponujemy zbyt dużym budżetem? Warto wtedy zwrócić uwagę na iiyama XUB3293UHSN-B5. Monitor ten posiada panel IPS o rozdzielczości 4K, a więc zapewnia szeroki kąt widzenia. Oprócz tego sprzęt te oferuje wiele opcji podłączenia, dzięki złączom HDMI, DisplayPort oraz USB-C przez które można przesyłać obraz. Dodatkowym atutem są tu wbudowane głośniki 2 x 3 W, jak i ergonomia konstrukcji, za sprawą której obrócimy monitor na podstawie, pochylimy ekran lub zredukujemy wysokość. A wszystko w cenie poniżej 2000 zł.
Monitor 4K z pivot i IPS: iiyama ProLite XUB2893UHSU-B5
iiyama ProLite XUB2893UHSU-B5 to monitor edge-to-edge – sprawdza się przy używaniu aplikacji wymagających łączenia ekranów – doskonale odnajdzie się zarówno w biurze, jak i w domu. Matrycę wykonano w technologii IPS doskonale odwzorowuje barwy, a rozdzielczość 4K jest aż 4-krotnie lepsza niż FullHD. Zapewnia doskonałą wydajność przy takich czynnościach jak obróbka fotografii, video czy projektowanie stron internetowych. Stopka z regulacją wysokości 150 mm sprawia, że bez problemu można dostosować położenie ekranu do swoich preferencji. Ma funkcję pivot, przydatną szczególnie przy posiadaniu wielu monitorów na biurkach. Na Twoją uwagę zasługuje także Technologia Flicker-free – zmniejsza ryzyko migotania ekranu. Oprócz tego ten model ma również redukcję niebieskiego światła, a także ACR (współczynnik kontrastu).
W tym poradniki znajdziesz:
- Co to jest 4K?
- Dla kogo monitor 4K?
- Jaki monitor 4K do gier?
- Jaki monitor 4K do grafiki?
- Czy warto kupić monitor 4K do domu?
Jakie są zalety rozdzielczości 4K?
Monitor 4K czy też Ultra HD (bo nazwy te są stosowane zamiennie), to określenie ultrawysokiej rozdzielczości ekranu – 3840×2160 pikseli. Łącznie daje to ponad osiem milionów kolorowych punktów tworzących obraz widziany na wyświetlaczu, a więc pikseli jest cztery razy więcej niż w przypadku najpopularniejszego Full HD (1920×1080 pikseli).
Wysoka rozdzielczość – w skrócie – oznacza większą szczegółowość obrazu (jest on bardziej bogaty w detale), co wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla osób pracujących przy obróbce zdjęć, ponieważ zapewnia większą ostrość. Dodatkowym atutem jest możliwość bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni roboczej.
Dla kogo monitor 4K?
Urządzenia tego typu odnajdują zastosowanie przede wszystkim u tych osób, dla których ostrość i ogólna jakość obrazu jest priorytetowa.
- Monitor 4K dla gracza – ze względu na jakość obrazu tak często można ostatnio znaleźć na półkach modele opisywane jako monitor 4K do gier. Dzięki takiej rozdzielczości miłośnicy elektronicznej rozrywki mogą cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami w najwyższej możliwej jakości, doświadczyć wszystkiego tego, co przygotowali dla nich twórcy i odkrywać fantastyczne światy w pełnej krasie (o ile oczywiście komputer jest odpowiednio wydajny).
- Monitor 4K dla grafika – inną kategorię produktów reprezentują monitory 4K dla grafików komputerowych, fotografów czy profesjonalistów zajmujących się edycją i montażem materiałów wideo. Dla nich również wysoka rozdzielczość ma bardzo duże znacznie – jest bowiem gwarancją bogactwa szczegółów.
- Monitor 4K do domu – monitor 4K sprawdzi się też w mieszkaniach osób, które przywiązują wagę do detali i mają wysokie wymagania względem tego, co jest wyświetlane na ekranie.
- Monitor 4K do biura – monitory 4K z powodzeniem mogą być także wykorzystywane w różnego rodzaju biurach – użytek z nich zrobią głównie ci pracownicy, którzy w trakcie wykonywania swoich zadań polegają na wielozadaniowości. Dzięki wysokiej rozdzielczości mogą optymalnie rozmieścić okna wielu programów na ekranie.
Jaki monitor 4K dla gracza?
Rozdzielczość jest oczywiście bardzo ważna, ale istnieją także inne istotne cechy, które powinny spełniać monitory 4K dla graczy. Szczególnie jeśli mają zapewniać komfortowe warunki do rozgrywki.
- Duża przekątna – aby w pełni wykorzystać rozdzielczość 4K, warto wybrać monitor z większą przekątną: na przykład 27 lub 28 cali. Monitor 4K 32 cale zapewnia już bardzo komfortową grę.
- Wysoka częstotliwość odświeżania – najczęściej spotkasz 60-hercowe modele, ale monitor 4K 144Hz albo przynajmniej 120Hz zapewni jeszcze płynniejsze wyświetlanie grafiki 3D.
- Obsługa FreeSync/G-Sync – to rozwiązanie dodatkowo poprawia płynność animacji, poprzez dostosowywanie odświeżania do liczby klatek na sekundę oferowanej przez grę.
- Krótki czas reakcji – to kolejna cecha mająca wpływ na dynamikę rozgrywki. Najlepiej, gdy wynosi on 1ms, ale każdy wynik poniżej 5ms jest jak najbardziej w porządku.
- Obsługa HDR – nie jest wymagana, ale zalecana dla graczy ceniących wysokie doznania wizualne. Technologia ta sprawia, że kolory są żywsze, a kontrast wyższy.
- Odpowiednie porty – dostosowane do funkcji monitora i karty graficznej. Najbardziej powinny cię interesować HDMI 2.0 i DisplayPort, bez problemu radzące sobie z rozdzielczością 4K w 60fps. Niektóre monitory posiadają dodatkowe złącza: wyjście słuchawkowe i porty USB. Pozwala to na jeszcze wygodniejsze korzystanie z komputera i podłączanych do niego akcesoriów, a także np. podładowanie swojego smartfona.
- Regulowana stopka – ostatni punkt na naszej liście ma znaczenie dla ergonomii twojego gamingowego stanowiska. Ważne byś mógł dostosować wysokość ekranu do swojej pozycji na fotelu przed monitorem.
Najważniejsze cechy dobrego monitora 4K do gier
- przekątna min. 27 cali – najlepiej nie większa niż 32 cale
- matowa matryca typu TN (krótszy czas reakcji) lub IPS (lepsze kolory i szersze kąty widzenia)
- jasność min. 300 cd/m2 i kontrast min. 1000:1
- czas reakcji maks. 4 ms lub 1 ms w przypadku TN
- mile widziana obsługa G-Sync / FreeSync
- złącza HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2 (opcjonalnie: USB i słuchawkowe)
Polecane monitory 4K do gier
Jaki monitor 4K dla grafika?
Graficy, fotografowie i montażyści mają zupełnie inne potrzeby i wymagania niż gracze. Ich interesują przede wszystkim profesjonalne monitory 4K, cechujące się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem kolorów. Dlatego bardzo ważny jest rodzaj matrycy – dobrze, gdy jest to IPS, najlepiej w wersji matowej lub antyrefleksyjnej.
Dokładne odwzorowanie sRGB
Istotne jest to, by taki monitor 4K dla grafika był w stanie pokryć w stu procentach paletę barw sRGB – to informacja, której nie odnajdziemy w specyfikacji produktu, ale w opisie już jak najbardziej. Monitory profesjonalne najczęściej też wyświetlają 1,07 miliarda kolorów, dzięki czemu możliwe jest ich wierne odwzorowanie.
Ergonomia
Jako że profesjonaliści spędzają przed monitorem wiele godzin każdego dnia, niezwykle istotne jest to, by zapewniał on wysoki poziom ergonomii. W tym celu powinien umożliwiać dokonanie regulacji wysokości i pochylenia ekranu, a także dbał o wzrok użytkownika – poprzez brak efektu migotania i redukcję emisji światła niebieskiego.
Możliwości kalibracyjne i specjalne tryby
Liczne możliwości kalibracyjne i tryby usprawniające pracę z grafiką – to kolejne informacje, których należy szukać w opisach produktów. Niektóre monitory mogą nawet działać w dwóch trybach równocześnie – jedna połowa ekranu jest na przykład przystosowana do projektowania CAD/CAM, druga zaś do obróbki zdjęć.
Najważniejsze cechy dobrego monitora 4K dla grafika
- przekątna ekranu od 27 do 32 cali
- matowa lub antyrefleksyjna matryca typu IPS (zagwarantuje szerokie kąty widzenia)
- jasność min. 300 cd/m2 i kontrast min. 1000:1
- wyświetlanie 1,07 mld kolorów i pokrycie 100% sRGB oraz palety Adobe RGB
- możliwości kalibracyjne i specjalne tryby graficzne
- ergonomiczna konstrukcja i funkcje ochrony wzroku.
Polecane monitory znajdzie w artykule Jaki monitor dla grafika? Ranking monitorów
Czy warto kupić monitor 4K do domu?
Choć urządzenia te są tworzone głównie pod kątem zastosowań mniej lub bardziej profesjonalnych, monitor 4K do domu też jak najbardziej ma sens. W rzeczywistości może on być nawet bardzo atrakcyjną alternatywą dla telewizora – przede wszystkim dla osób, które korzystają z niego do oglądania filmów i seriali z platform VOD, takich jak Netflix, Ipla czy YouTube.
Jaki monitor 4K do oglądania filmów i seriali?
Szczególnie dobrze do oglądania filmów i seriali sprawdzi się monitor 4K HDR, który zapewnia wysoki kontrast i ładne, żywe kolory na ekranie. Warto przy okazji zadbać o to, by obsługiwał on któryś ze standardów VESA, co pozwoli zawiesić ekran na ścianie. W takim przypadku trzeba jednak postarać się o matrycę IPS lub VA (o szerokich kątach widzenia) oraz nieco większą przekątną – na przykład 32 lub nawet 40 cali.
Jaka wielkość monitora 4K ?
Monitor komputerowy 4K, który zamierzamy postawić na biurku nie może być zbyt duży – by komfortowo patrzyło się na ekran. Ale nie powinien być też zbyt mały – żeby móc w ogóle docenić ultrawysoką rozdzielczość. Optymalne przekątne mieszczą się w zakresie od 27 do 32 cali.
Jakie funkcje dodatkowe w monitorze 4K?
W domu, a przede wszystkim w domowym biurze, przydatna może być również funkcja pivot („obrotowy ekran”), dzięki której możliwe jest fizyczne obrócenie ekranu o 90 stopni – z trybu krajobrazowego na portretowy. To świetne rozwiązanie, które usprawnia pracę z programami wchodzącymi w skład pakietów biurowych.
Mogą Cię zainteresować: