
Na komfort pracy przy komputerze duży wpływ ma jakość monitora. Jest wiele cech, które decydują o tym, czy dany monitor spełni oczekiwania użytkownika. Jedną z najważniejszych z nich jest rozdzielczość. Coraz większą popularnością cieszą się monitory 4K. Są wybierane przez bardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu oraz dużej przestrzeni roboczej.
Ponieważ liczba monitorów dostępnych w sklepach jest bardzo duża, powstaje pytanie – jaki monitor 4K / Ultra HD wybrać? Do jakich zastosowań sprawdzi się on najlepiej i na jakie cechy w specyfikacji zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jeśli natomiast szukasz uniwersalnego monitora sprawdź poradnik Jaki monitor wybrać? Poradnik
W tym poradniki znajdziesz:
- Co to jest 4K?
- Dla kogo monitor 4K?
- Jaki monitor 4K do gier?
- Jaki monitor 4K do grafiki?
- Czy warto kupić monitor 4K do domu?
Jakie są zalety rozdzielczości 4K?
Monitor 4K czy też Ultra HD (bo nazwy te są stosowane zamiennie), to określenie ultrawysokiej rozdzielczości ekranu – 3840×2160 pikseli. Łącznie daje to ponad osiem milionów kolorowych punktów tworzących obraz widziany na wyświetlaczu, a więc pikseli jest cztery razy więcej niż w przypadku najpopularniejszego Full HD (1920×1080 pikseli).
Wysoka rozdzielczość – w skrócie – oznacza większą szczegółowość obrazu (jest on bardziej bogaty w detale), co wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla osób pracujących przy obróbce zdjęć, ponieważ zapewnia większą ostrość. Dodatkowym atutem jest możliwość bardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni roboczej.
Dla kogo monitor 4K?
Urządzenia tego typu odnajdują zastosowanie przede wszystkim u tych osób, dla których ostrość i ogólna jakość obrazu jest priorytetowa.
- Monitor 4K dla gracza – ze względu na jakość obrazu tak często można ostatnio znaleźć na półkach modele opisywane jako monitor 4K do gier. Dzięki takiej rozdzielczości miłośnicy elektronicznej rozrywki mogą cieszyć się swoimi ulubionymi tytułami w najwyższej możliwej jakości, doświadczyć wszystkiego tego, co przygotowali dla nich twórcy i odkrywać fantastyczne światy w pełnej krasie (o ile oczywiście komputer jest odpowiednio wydajny).
- Monitor 4K dla grafika – inną kategorię produktów reprezentują monitory 4K dla grafików komputerowych, fotografów czy profesjonalistów zajmujących się edycją i montażem materiałów wideo. Dla nich również wysoka rozdzielczość ma bardzo duże znacznie – jest bowiem gwarancją bogactwa szczegółów.
- Monitor 4K do domu – monitor 4K sprawdzi się też w mieszkaniach osób, które przywiązują wagę do detali i mają wysokie wymagania względem tego, co jest wyświetlane na ekranie.
- Monitor 4K do biura – monitory 4K z powodzeniem mogą być także wykorzystywane w różnego rodzaju biurach – użytek z nich zrobią głównie ci pracownicy, którzy w trakcie wykonywania swoich zadań polegają na wielozadaniowości. Dzięki wysokiej rozdzielczości mogą optymalnie rozmieścić okna wielu programów na ekranie.
Jaki monitor 4K do gier?
Jak wspominaliśmy, jedną z najważniejszych grup docelowych monitorów 4K Ultra HD są miłośnicy gier. Wysoka rozdzielczość to dla nich szansa, by dostrzec wszystkie szczegóły na ekranie i móc poznać każdy detal ich ukochanej produkcji. Aby to wszystko docenić, takie urządzenie musi mieć jednak więcej niż tylko wysoką rozdzielczość.
Jaki czas reakcji?
Monitor 4K dla gracza powinien mieć przede wszystkim krótki czas reakcji. Pod tym względem królują matryce TN, które pozwalają zejść nawet do poziomu 1 ms. Matryce typu IPS, które cechują się czasem reakcji 4 ms, również są bardzo atrakcyjne, tym bardziej że ich dodatkową zaletą są bardzo szerokie kąty widzenia – czyli obraz wygląda tak samo, niezależnie od tego pod jakim kątem się na niego patrzy.
Czas reakcji ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia wysoką płynność obrazu ruchomego. W eliminacji zacięć pomagają również takie technologie jak FreeSync czy G-Sync – odpowiednio od AMD i Nvidia.
Jaka matryca?
Dobry monitor 4K do zabawy przy grach ma także matowy ekran – eliminujący odbicia światła. Wskazany jest kontrast o współczynniku minimum 1000:1 i jasność na poziomie 300 cd/m2.
Jakie złącza?
Jeśli chodzi o złącza, to port HDMI 2.0 (tylko ta wersja zapewni 60fps w trybie 4K) lub DisplayPort 1.2 – w zależności od tego, jakie gniazdo jest obsługiwane przez kartę graficzną w komputerze. Praktycznym dodatkiem jest złącze słuchawkowe (mini jack), które pozwala szybko i prosto podłączyć to akcesorium.
Więcej informacji znajdziesz w poradniku Jaki monitor do gier wybrać?
Najważniejsze cechy dobrego monitora 4K do gier
- przekątna min. 27 cali – najlepiej nie większa niż 32 cale
- matowa matryca typu TN (krótszy czas reakcji) lub IPS (lepsze kolory i szersze kąty widzenia)
- jasność min. 300 cd/m2 i kontrast min. 1000:1
- czas reakcji maks. 4 ms lub 1 ms w przypadku TN
- mile widziana obsługa G-Sync / FreeSync
- złącza HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2 (opcjonalnie: USB i słuchawkowe)
Polecane monitory 4K do gier
Jaki monitor 4K dla grafika?
Graficy, fotografowie i montażyści mają zupełnie inne potrzeby i wymagania niż gracze. Ich interesują przede wszystkim profesjonalne monitory 4K, cechujące się przede wszystkim wiernym odwzorowaniem kolorów. Dlatego bardzo ważny jest rodzaj matrycy – dobrze, gdy jest to IPS, najlepiej w wersji matowej lub antyrefleksyjnej.
Dokładne odwzorowanie sRGB
Istotne jest to, by taki monitor 4K dla grafika był w stanie pokryć w stu procentach paletę barw sRGB – to informacja, której nie odnajdziemy w specyfikacji produktu, ale w opisie już jak najbardziej. Monitory profesjonalne najczęściej też wyświetlają 1,07 miliarda kolorów, dzięki czemu możliwe jest ich wierne odwzorowanie.
Ergonomia
Jako że profesjonaliści spędzają przed monitorem wiele godzin każdego dnia, niezwykle istotne jest to, by zapewniał on wysoki poziom ergonomii. W tym celu powinien umożliwiać dokonanie regulacji wysokości i pochylenia ekranu, a także dbał o wzrok użytkownika – poprzez brak efektu migotania i redukcję emisji światła niebieskiego.
Możliwości kalibracyjne i specjalne tryby
Liczne możliwości kalibracyjne i tryby usprawniające pracę z grafiką – to kolejne informacje, których należy szukać w opisach produktów. Niektóre monitory mogą nawet działać w dwóch trybach równocześnie – jedna połowa ekranu jest na przykład przystosowana do projektowania CAD/CAM, druga zaś do obróbki zdjęć.
Najważniejsze cechy dobrego monitora 4K dla grafika
- przekątna ekranu od 27 do 32 cali
- matowa lub antyrefleksyjna matryca typu IPS (zagwarantuje szerokie kąty widzenia)
- jasność min. 300 cd/m2 i kontrast min. 1000:1
- wyświetlanie 1,07 mld kolorów i pokrycie 100% sRGB oraz palety Adobe RGB
- możliwości kalibracyjne i specjalne tryby graficzne
- ergonomiczna konstrukcja i funkcje ochrony wzroku.
Polecane monitory znajdzie w artykule Jaki monitor dla grafika? Ranking monitorów
Czy warto kupić monitor 4K do domu?
Choć urządzenia te są tworzone głównie pod kątem zastosowań mniej lub bardziej profesjonalnych, monitor 4K do domu też jak najbardziej ma sens. W rzeczywistości może on być nawet bardzo atrakcyjną alternatywą dla telewizora – przede wszystkim dla osób, które korzystają z niego do oglądania filmów i seriali z platform VOD, takich jak Netflix, Ipla czy YouTube.
Jaki monitor 4K do oglądania filmów i seriali?
Szczególnie dobrze do oglądania filmów i seriali sprawdzi się monitor 4K HDR, który zapewnia wysoki kontrast i ładne, żywe kolory na ekranie. Warto przy okazji zadbać o to, by obsługiwał on któryś ze standardów VESA, co pozwoli zawiesić ekran na ścianie. W takim przypadku trzeba jednak postarać się o matrycę IPS lub VA (o szerokich kątach widzenia) oraz nieco większą przekątną – na przykład 32 lub nawet 40 cali.
Jaka wielkość monitora 4K ?
Monitor komputerowy 4K, który zamierzamy postawić na biurku nie może być zbyt duży – by komfortowo patrzyło się na ekran. Ale nie powinien być też zbyt mały – żeby móc w ogóle docenić ultrawysoką rozdzielczość. Optymalne przekątne mieszczą się w zakresie od 27 do 32 cali.
Jakie funkcje dodatkowe w monitorze 4K?
W domu, a przede wszystkim w domowym biurze, przydatna może być również funkcja pivot („obrotowy ekran”), dzięki której możliwe jest fizyczne obrócenie ekranu o 90 stopni – z trybu krajobrazowego na portretowy. To świetne rozwiązanie, które usprawnia pracę z programami wchodzącymi w skład pakietów biurowych.
Ranking monitorów 4K Ultra HD
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji monitorów 4K, które sprawdzą się w różnych zastosowaniach. Są wśród nich modele dla graczy, ale także dla osób potrzebujących monitora graficznego UltraHD, a także wariant dla osób, które chcą wydać na jego zakup jak najmniej.

Monitor 28 cali 4K: Philips 288E2A
Philips 288E2A to stosunkowo tani monitor 4K z ekranem o przekątnej 28 cali. Zastosowano w nim matrycę typu IPS, co przekłada się na naturalne kolory oraz szerokie kąty widzenia – do 178 stopni w pionie i poziomie. Ultrawysoka rozdzielczość pozwala efektywnie pracować na wielu oknach równocześnie. Docenią ją także graficy i projektanci. Nie bez znaczenia są również technologie redukujące negatywny wpływ na oczy, a praktycznym dopełnieniem całości jest system prowadzenia przewodów, pomagający w utrzymaniu porządku na biurku.

Monitor gamingowy 4K: ASUS TUF Gaming VG289Q1A
Jeśli jesteś graczem, to twoim celem jest pewnie monitor 4K do gier. W takim przypadku koniecznie zerknij na 28-calowy model ASUS TUF Gaming VG289Q1A. Poza ultrawysoką rozdzielczością może pochwalić się obsługą Adaptie-Sync i FreeSync, dzięki czemu obraz jest płynny i nie dochodzi do jego rozrywania. ShadowBoost zwiększa widoczność szczegółów w ciemnych fragmentach, a panel IPS zapewnia wiernie odwzorowane kolory i szerokie kąty widzenia. A najlepsze, że jest to też monitor 4K HDR, a więc kontrast stoi na bardzo wysokim poziomie.
Monitor 4K 144Hz: Acer Predator XB273KG
Gdy obok rozdzielczości 2160p, twoim priorytetem jest nieprzeciętna płynność, to koniecznie postaw na monitor 144Hz 4K, taki jak Acer Predator XB273KGPbmiipprzx. Odświeżanie z taką częstotliwością może dać realną przewagę na wirtualnym polu bitwy czy też torze wyścigowym. Antyrefleksyjna matryca IPS o przekątnej 27 cali, jasności 400 nitów i czasie reakcji 1ms zapewnia komfortowe warunki do rozgrywki. Poważnym plusem tego modelu jest także pokaźny zestaw złączy, na który składają się porty HDMI, DisplayPort, mini jack i USB.
Monitor 32 cale 4K: BenQ PD3200U
Decydując się na tak wysoką rozdzielczość, można także poszaleć z przekątną. Dlatego też nie zdziwimy się, jeśli szczególnie mocno zainteresuje cię ten monitor 4K 32 cale. Oto BenQ PD3200U z wyświetlaczem IPS. To sprzęt, który może przypaść do gustu grafikom, projektantom i innym osobom, którym zależy nie tylko na wysokiej szczegółowości, ale też na precyzyjnym odtwarzaniu kolorów oraz na specjalnych trybach do pracy z obróbką grafiki. Ergonomia jest mocną stroną tego monitora i objawia się to na wielu polach.

Monitor 27 cali 4K: LG 27UN880
Maksymalna wygoda i swoboda montażu mają dla ciebie kluczowe znaczenie? W takim razie trudno o lepszy wybór niż LG 27UN880. To ergonomiczny monitor 4K 27 cali, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest stopka. Uchwyt może być przymocowany do krawędzi blatu, dzięki czemu sporą przestrzeń roboczą masz nie tylko na wyświetlaczu, ale też na biurku. Co więcej, możesz swobodnie wyregulować pozycję ekranu, aby zapewnić sobie maksimum wygody. Równocześnie możesz liczyć na żywe kolory, wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia – w końcu to IPS.
Mogą Cię zainteresować:

Najnowsze

Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy biurowej i zdalnej

Jak wybrać odkurzacz pionowy? Ranking odkurzaczy pionowych

Jaka szczoteczka elektryczna? Jak wybrać?

Jak zwiększyć pamięć RAM w laptopie? Jaki RAM do laptopa?

Jaki robot kuchenny wybrać? Doradzamy

Jak zwiększyć zasięg WiFi w domu?

Jaki robot myjący okna? Jak wybrać dobry robot do mycia okien?

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Ranking 2023
