Jaki monitor 16:10 wybrać? Porównanie proporcji ekranu 16:10 i 16:9

27.09.2022 | autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Monitor o dużej powierzchni roboczej i wysokiej rozdzielczości to podstawa przyjemnej pracy lub udanej rozrywki. Dopasowanie przekątnej oraz rozdzielczości z reguły jest pierwszym pomysłem, ponieważ komfort pracy czy spędzania przy komputerze wolnego czasu w dużej mierze wynika z tych cech monitora.

Często jednak pomijane są proporcje ekranu, a w praktyce mogą one mieć duże znaczenie, zależnie od tego, do jakich zadań będzie wykorzystywany monitor.

W tym artykule przedstawiamy zalety i wady proporcji ekranu 16:10 i 16:9 oraz ranking popularnych modeli monitorów 16:10.

Ranking monitorów 16:10

Proporcje ekranu 16:10 vs 16:9

Obecnie największą popularnością cieszą się monitory 16:9 oraz (ale w nieco mniejszym stopniu) monitory 16:10. Zastanawiasz się, jaki wybór będzie lepszy? 16:10 czy 16:9?

Monitor 16:9 – format „telewizyjny” do gier

Proporcje 16:9 często określane są mianem „telewizyjnych”. Nie bez przyczyny, ponieważ zostały przeniesione do branży komputerowej właśnie z małego ekranu.

Są uniwersalne, dedykowane zastosowaniom biznesowym, codziennemu użytkowaniu czy rozrywce przy filmach lub grach.

Poza tym są tanie w produkcji, w związku z czym monitor 16:9 o rozdzielczości FullHD (1920×1080 pikseli) można kupić już za około 500 złotych.

Monitor 16:10 – dobry monitor do pracy

W przypadku monitora 16:10 rozdzielczość FullHD przyjmuje wartość 1920×1200 pikseli. Widać zatem, że tego typu rozwiązanie zapewnia większą przestrzeń roboczą w pionie – dodatkowe 120 linii.

Format obrazu 16:10 lepiej sprawdza się podczas pracy. Zwłaszcza z edytorami tekstu czy arkuszami kalkulacyjnymi lub podczas edycji grafiki.

Otrzymujemy bowiem możliwość rzadszego przewijania ekranu czy wyświetlania dodatkowych pasków narzędzi. Monitory 16:10 są nieco droższe, ale można określać je mianem profesjonalnych i będących lepszym wyborem dla osób pracujących.

Który wybrać?

Jak widać, wiele zależy od tego, do czego wykorzystywany będzie komputer i współpracujący z nim monitor.

  • Format 16:9 można polecać osobom poszukującym jak najbardziej uniwersalnego modelu czy też modelu ukierunkowanego na prezentowanie multimediów oraz gry.
  • Format 16:10 nie jest tak dobry do oglądania filmów (czarne paski na górze i dole ekranu) czy gier (węższy widok w poziomie), ale zdecydowanie lepiej sprawdza się w sytuacji, w której chce się postawić na monitor do pracy.

Osoby tylko okazjonalnie oglądające wideo na pełnym ekranie czy grające, a codziennie pracujące w większym stopniu docenią format 16:10.

Ranking monitorów 16:10

W naszym zestawieniu wybraliśmy monitory przeznaczone do użytku domowego, takie, które sprawdzą się w biurze i w pracy oraz zaawansowane monitory do profesjonalnych zastosowań.


Najczęściej wybierane monitory 16:10

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej