Jaki monitor 144 Hz wybrać? Czy warto? Polecane modele

Marzeniem gracza coraz częściej jest monitor 144Hz. Czy tak wysoka częstotliwość odświeżania rzeczywiście robi różnicę i warto zwracać uwagę na tę cechę podczas wyboru wyświetlacza do gier? W dalszej części wyjaśnimy, dlaczego odpowiedź brzmi: tak.

W rankingu natomiast polecamy kilka modeli z różnych półek cenowych, które stanowią atrakcyjne propozycje dla osób, zastanawiających się nad tym, jaki monitor 144Hz kupić.

Spis treści:

 • Co daje monitor 144 Hz? Różnice pomiędzy 144 Hz i 60 Hz
 • Rodzaje matryc w monitorach 144 Hz
 • Jaka rozdzielczość w monitorze 144 Hz?
 • Jaki monitor 144 Hz? Polecane modele

Polecane monitory 144 Hz

Co daje monitor 144 Hz? Różnice pomiędzy 144 Hz i 60 Hz

Większość monitorów dostępnych w sprzedaży oferuje odświeżanie 60 lub 75Hz, ale coraz popularniejsze stają się modele 144Hz. Jaka korzyść płynie z posiadania tak wysokiej częstotliwości? Przede wszystkim większa częstotliwość odświeżania = płynniejszy obraz na ekranie. To zaś pozwala na uzyskanie realnej przewagi w niektórych grach, na czele z pierwszoosobowymi strzelankami i wyścigami. Ma to znaczenie przede wszystkim w grach multiplayer, w których rywalizujemy z żywymi przeciwnikami, takich jak CS:GO.

Możliwość osiągania lepszych wyników w grach nie jest jednak jedynym powodem, dla którego ze starcia „monitor 144Hz czy 60Hz” ten pierwszy wychodzi zwycięsko. Kolejny jest taki, że wyższa częstotliwość odświeżania jest bardziej przyjazna dla oczu, które wówczas mniej się męczą. Docenią to wszystkie osoby, które przed ekranem spędzają wiele godzin każdego dnia: pracownicy biurowi, pasjonaci seriali czy studenci.

Warto też w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ilość klatek na sekundę ma związek z częstotliwością odświeżania. Otóż ma i to ścisły. Trudno bowiem docenić odświeżanie obrazu w tempie 144 razy na sekundę, jeśli w samej grze liczba generowanych klatek jest niższa. Dlatego też stawianie na monitor 144Hz ma sens tylko wtedy, gdy komputer jest wystarczająco dobrze wyposażony, by zapewniać równie dużą liczbę fpsów.

jaki monitor 144 hz

Rodzaje matryc w monitorach 144 Hz

Częstotliwość jest niezwykle ważna, ale bardzo istotne są też inne cechy monitora, które w dużej mierze zależą od tego, jakiego typu ma on matrycę. Ma ona wpływ między innymi na czas reakcji (czyli to jak szybko wykonany ruch znajduje odwzorowanie na ekranie), głębię czerni oraz to, jak żywe są kolory. Aktualnie stosowane są trzy rodzaje matryc:

 • TN jest najtańsza, oferuje niezłe, ale nierówne kolory i niezbyt głęboką czerń, cechuje się nieszczególnie szerokimi kątami widzenia (około 150 stopni), ale bez trudu zapewnia czas reakcji na poziomie zaledwie 1ms,
 • IPS jest zdecydowanie droższa, oferuje żywe kolory, równomierne podświetlenie i średnią czerń, cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia (do  178 stopni), ale czas reakcji najczęściej wynosi około 5ms,
 • VA stanowi kompromis pomiędzy dwiema powyższymi, plasując się gdzieś pośrodku, oferuje dobre kolory i całkiem niezłą czerń, cechuje się szerokimi kątami widzenia (do 178 stopni), a czas reakcji może osiągać wartości tak niskie jak 3ms.

Jaka rozdzielczość w monitorze 144 Hz?

Z rozdzielczością jest podobnie jak z liczbą klatek na sekundę. Im wyższa wartość, tym wydajniejszy komputer jest potrzebny. Jeśli dysponuje się naprawdę potężną maszyną, spokojnie można postawić na monitor 144Hz 4K Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli. W większości przypadków bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wybranie jednego z dwóch niższych formatów: FullHD (1920×1080 pikseli) lub Quad HD (2560×1440 pikseli).

Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy jest obraz wyświetlany na ekranie. Większa liczba detali może dawać przewagę podczas rozgrywki. Duże znaczenie ma też to, z jakiej odległości patrzy się na monitor i jaką przekątną ma wyświetlacz. Zwykle FullHD to optymalna opcja przy ekranach do 25 cali, QuadHD – przy 27- i 32-calowych urządzeniach, a 4K – przy większych.

Jaki monitor 144 Hz? Polecane modele

 • Tani monitor 144 Hz do 1000 zł: iiyama G-Master GB2560HSU Red Eagle
 • Zakrzywiony monitor 144 Hz: MSI Optix MAG272C
 • Monitor 144 Hz QHD: LG 27GL850-B NanoIPS HDR10
 • Ultrapanoramiczny monitor 144 Hz IPS: LG 34UC79G-B
 • Monitor HDR 144 Hz: Samsung C32HG70QQUX

Tani monitor 144 Hz do 1000 zł: iiyama G-Master GB2560HSU Red Eagle

jaki monitor 144 Hz

Otwierający zestawienie model iiyama G-Master GB2560HSU Red Eagle to niedrogi monitor 144Hz do gier. Zdecydowanie jednak jest godny polecenia, jako że poza świetnym odświeżaniem cechuje się też obsługą FreeSync i 1-milisekundowym czasem reakcji. Ma też specjalne tryby dostosowane do różnych gatunków gier (takich jak strzelanki czy strategie) oraz funkcję poprawiającą widoczność w ciemnych obszarach, co jest o tyle istotne, że mówimy o matrycy TN.

Istotna informacja jest też taka, że na jego matowym ekranie o przekątnej 24,5 cala wyświetlany jest obraz FullHD.


Zakrzywiony monitor 144 Hz Full HD: MSI Optix MAG27C

jaki monitor 144 Hz

Monitor do gier MSI Optix MAG272C ma nieco większy, bo 27-calowy ekran, który w dodatku jest lekko zakrzywiony. Dzięki temu można się poczuć tak, jakby się było w samym centrum zdarzeń i czerpać jeszcze więcej przyjemności z rozgrywki. Producent postawił na matrycę VA, co pozwoliło zachować czas reakcji na poziomie 1ms, ale też zwiększyć kąty widzenia aż do 178 stopni.

Jasność sięgająca 300cd/m2, rozdzielczość FullHD, odświeżanie 144Hz i obsługa FreeSync wieńczą specyfikację.


Monitor 144 Hz QHD: LG 27GL850-B NanoIPS HDR10

Osoby preferujące klasyczne, płaskie ekrany, może zainteresować LG 27GL850-B z 27-calowym panelem typu IPS. To kolejny monitor 144Hz/1ms, ale w porównaniu do poprzedników oferuje on wyższą rozdzielczość: QuadHD, czyli 2560×1440 px. Obraz jest więc bardziej szczegółowy. Zastosowanie matrycy Nano IPS skutkuje znacznie wyższą jakością obrazu i lepszym odwzorowaniem kolorów. Mamy tutaj nawet wsparcie dla technologii HDR 10, co pozwala uzyskać bardziej naturalny obraz.

Atutem tego monitora jest obsługa technologii AMD FreeSync oraz zgodność z Nvidia G-Sync. To wraz z częstotliwością odświeżania 144 Hz i szybkim czasem reakcji przekłada się na wyjątkową płynność animacji i możliwość komfortowego grania w najbardziej dynamiczne tytuły.

Nie zabrakło także możliwości regulacji pozycji ekranu w kilku płaszczyznach oraz licznym złączom, w tym portom USB.


Monitor 144 Hz QHD: AOC AGON AG271QX

To monitor przeznaczony dla osób szukających szybkiego monitora do gier o rozdzielczości QHD 2560×1440 pikseli. Wyposażono go w matrycę typu TN o przekątnej 27 cali z czasem reakcji 1 ms. Mamy tutaj także obsługę technologii Adaptive Sync, co gwarantuje, że nawet najbardziej dynamiczny obraz będzie wyświetlany płynnie.

To nie koniec autów tego modelu, bo kolejnymi są: regulacja nachylenia i wysokości, redukcja migotania oraz szerokie opcje łączności: HDMI, DVI, DisplayPort i VGA. Dodatkowo gniazdom tym towarzyszą jeszcze 4 porty USB 3.0.


Monitor HDR 144 Hz QHD: Samsung C32HG70QQUX

jaki monitor 144 Hz

Samsung C32HG70QQUX to zdecydowanie godny polecenia monitor 144Hz. Ma zakrzywiony ekran o przekątnej 31,5 cala, wysoka rozdzielczość 2560×1440 pikseli, matryca typu VA i kropki kwantowe, czas reakcji na poziomie 1ms i FreeSync oraz HDR.

To wszystko razem sprawia, że obraz prezentuje się nienagannie i to niezależnie od tego, czy gramy, oglądamy serial czy po prostu przeglądamy Internet. Głęboka czerń, jasna biel, żywe kolory i pierwszorzędna ostrość to właśnie to, czego można oczekiwać od tego modelu.


Monitor 144 Hz, czy warto?

Na koniec należałoby odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, a więc: czy warto kupić monitor 144Hz. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, o ile ma się komputer, który pozwoli wykorzystać tak dużą częstotliwość odświeżania.

Jeśli tak, to zarówno na co dzień, jak i podczas grania, doceni się znacznie płynniejsze animacje. Trudno też będzie wrócić do zwykłego, 60-hercowego monitora.

Wojciech Kulik

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.