Jaki modem LTE wybrać? Poradnik zakupowy

Jaki modem LTE?

Z dostępnością do internetu nie ma dziś większego problemu. W wielu miejscach mamy sieci WiFi, z których możemy korzystać bez ograniczeń. Na rynku funkcjonuje także usługa szybkiego internetu LTE, jakiego używa coraz więcej osób. Modemy LTE nie są konieczne w przypadku smartfonów z LTE. Jednak, gdy chodzi o laptopy z wbudowanym modemem LTE, nie zawsze jest to dostępny standard, dlatego często należy wyposażyć się w dodatkowe urządzenie. Jaki modem LTE wybrać i czym sugerować się przed zakupem?

W tym artykule znajdziesz:

  • Czym różni się modem od routera?
  • Jaki modem LTE wybrać?
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze modemu LTE?
  • Modem LTE na kartę SIM – o czym pamiętać?
  • Model i router LTE w jednym
  • Kiedy wybrać modem USB, a kiedy router i modem w jednym?
  • Jaka jest dostępność LTE, czyli zasięg LTE w Polsce
  • Wbudowany modemem LTE w laptopie

Czym różni się modem od routera?

Aby właściwie przedstawić cały temat, należy zacząć od początku, a mianowicie od tego, Czym jest LTE? Mowa tutaj o technologii przesyłania danych, która w domyśle miała być następcą popularnego 3G. Aby móc odbierać sygnał szybkiego internetu od dostawcy należy jednak wyposażyć się w modem. Niektórzy mylą go z routerem, jednak mają one różne przeznaczenie.

Router rozdziela sygnał, aby mogło z niego korzystać więcej urządzeń, niż tylko jedno.

Modem to niewielkie urządzenie podłączane do komputera, które pozwala na mobilne odbieranie internetu.

Istnieją też routery z wbudowanym modemem. Więcej o routerach WiFi dowiesz się w poradniku: Jaki router WiFi? Poradnik zakupowy


Na co zwrócić uwagę przy wyborze modemu LTE?

Ważną kwestią podczas szukania właściwego modemu LTE USB na pewno jest prędkość, z jaką będzie on pozwalał przesyłać dane. Szybkość do 150 Mbit/s pozwala wygodnie surfować po sieci. Powinno się zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ to od niego zależy komfort korzystania z sieci. Sprawdzić trzeba kategorię sprzętu. Prędkość, o której była mowa wyżej należy już do 4 kategorii. Modemy LTE często obsługiwać mogą różne programy operacyjne – oprócz Windowsa także Mac OS, dzięki czemu są odpowiednie także dla użytkowników posiadających laptopy Apple.

Modem LTE na kartę SIM – o czym pamiętać?

Niektórzy producenci mogą wymagać używania konkretnych kart SIM w swoim urządzeniu. Szczególnie mowa tutaj o zakupie bezpośrednio od dostawcy internetu. Wtedy, po zmianie karty na inną możemy mieć problem z dostępem do sieci. Dlatego właśnie lepiej dowiedzieć się, czy modem, jaki mamy zamiar kupić, obsługuje także inne karty SIM. To na wypadek, gdybyśmy jednak zmienili operatora.

Modem i router LTE w jednym

Warto również powiedzieć, że istnieją także modemy bezprzewodowe, które udostępniają sygnał za pomocą WiFI, to na pewno wygodne, ponieważ nie musimy się wtedy przejmować kwestią kompatybilności z naszym laptopem. Przykładem są routery z wbudowanym modemem LTE, do których wystarczy włożyć kartę SIM i można cieszyć się dostępem do sieci.

Wybierając taki model, warto zwrócić uwagę na dodatkowe anteny, które wzmacniają sygnał LTE. Takie urządzenie powinno mieć przynajmniej dwa wejścia antenowe. Można także zakupić modem LTE z anteną zewnętrzną.

Popularne routery z wbudowanym modemem LTE


Kiedy wybrać modem USB, a kiedy router i modem w jednym?

Kupując modem LTE, należy zadać sobie podstawowe pytanie, czy chcemy go używać mobilnie, czy jednak wystarczy nam korzystanie z internetu jedynie we własnym domu. Trzeba widzieć, że modem na kartę SIM, który umieszczamy w gnieździe USB, może mieć poważną wadę, a mianowicie, jeśli sygnał będzie zbyt słaby, to nie będzie on sprawdzał się tak dobrze.

Dlatego właśnie osoby, które korzystają z internetu głównie stacjonarnie, w swoim domu, decydują się na zakup modemu oraz routera w jednym. Dodatkowo takie połączenie urządzeń pozwala na polepszenie jakości sygnału, co jest szczególnie istotne na terenach, gdzie nie jest on doskonały. Szczególnie tam można mieć problem korzystając jedynie ze standardowego modemu podłączanego przez USB.

Jaka jest dostępność LTE, czyli zasięg LTE w Polsce

W Polsce bardzo dobrze działa Internet LTE. Na tle wielu krajów europejskich wyróżnia się pod względem parametrów sieci, zasięgu oraz przystępnych ofert cenowych.

W niewielu miejscach – ale jednak zdarzają się takie – może nie być zasięgu LTE. Problemem może być niewystarczająca infrastruktura, która nie jest rozbudowywana w aż tak dużym tempie, w jakim przybywa nowych użytkowników. Dlatego, zanim zdecydujemy się na całkowite przejście jedynie na taki system, to dobrze będzie najpierw sprawdzić zasięg.

Wbudowany modemem LTE w laptopie

Na rynku istnieją różne modemy LTE, które kupimy, jako osobne urządzenie podłączane na przykład do laptopa. Coraz częściej producenci sprzętu komputerowego wyposażają laptopy we wbudowany już modem LTE. Jeśli możliwość korzystania właśnie z tej technologii jest dla nas priorytetem, to warto poszukać sprzętu, który w tym zakresie okaże się samowystarczalny, sprawdzając oczywiście parametry takiego modemu.

Laptopy z modemem LTE w Komputronik.pl


Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
2.9/5 (15 głosów)

Czytaj więcej