W tym artykule znajdziesz:

  • Czym różni się modem od routera?
  • Jaka jest zasięg LTE w Polsce?
  • Wbudowany modemem LTE w laptopie
  • Jaki modem LTE wybrać?

Jaki modem LTE wybrać? Poradnik zakupowy

Z dostępnością do internetu nie ma dziś większego problemu. W wielu miejscach mamy sieci WiFi, z których możemy korzystać bez ograniczeń. Na rynku funkcjonuje także usługa szybkiego internetu LTE, jakiego używa coraz więcej osób. Modemy LTE nie są konieczne w przypadku smartfonów z LTE. Jednak, gdy chodzi o laptopy, należy wyposażyć się w takie dodatkowe urządzenie. Jaki modem LTE wybrać i czym sugerować się przed zakupem?

Czym różni się modem od routera?

Aby właściwie przedstawić cały temat, należy zacząć od początku, a mianowicie od tego, Czym jest LTE? Mowa tutaj o technologii przesyłania danych, która w domyśle miała być następcą popularnego 3G. Aby móc odbierać sygnał szybkiego internetu od dostawcy należy jednak wyposażyć się w modem.

Niektórzy mylą go z routerem, jednak mają one różne przeznaczenie. Router rozdziela sygnał, aby mogło z niego korzystać więcej urządzeń, niż tylko jedno. Z kolei modem pozwala  na odbieranie internetu. Istnieją też routery z wbudowanym modemem.

Więcej o routerach WiFi dowiesz się w poradniku: Jaki router WiFi? Poradnik zakupowy

Jaka jest dostępność LTE, czyli zasięg LTE w Polsce

Aby sprawdzić dostępność sygnału LTE wykorzystać można aport wykonany przez OpenSignal, który przedstawia stan na czerwiec 2017 roku. Oczywiście nie będzie zaskoczeniem, że Polska znajduje się w zasięgu szybkiego internetu w ok. 63% powierzchni kraju.

W przypadku prędkości internetu LTE Polska zajmuje 52 miejsce. Problemem może być niewystarczająca infrastruktura, która nie jest rozbudowywana w aż tak dużym tempie, w jakim przybywa nowych użytkowników. Dlatego, zanim zdecydujemy się na całkowite przejście jedynie na taki system, to dobrze będzie najpierw sprawdzić zasięg.

Wbudowany modemem LTE w laptopie

Na rynku istnieją różne modemy LTE, które kupimy, jako osobne urządzenie podłączane na przykład do laptopa. Coraz częściej producenci sprzętu komputerowego wyposażają go we wbudowany już modem LTE. Jeśli możliwość korzystania właśnie z tej technologii jest dla nas priorytetem, to warto poszukać sprzętu, który w tym zakresie okaże się samowystarczalny, sprawdzając oczywiście parametry takiego modemu. Natomiast w innym wypadku, gdy obecnie nie kupujemy nowego komputera, trzeba dowiedzieć się, co może pomóc dokonać właściwego wyboru? Na co zwrócić uwagę?

Jaki modem LTE wybrać?

Modem USB to niewielkie urządzenie podłączane do komputera, dzięki któremu można cieszyć się mobilnym internetem.

Jaka prędkość?

Ważną kwestią podczas szukania właściwego modemu LTE USB na pewno jest prędkość, z jaką będzie on pozwalał przesyłać dane. Szybkość do 150 Mbit/s pozwala wygodnie surfować po sieci. Powinno się zwrócić uwagę na ten parametr, ponieważ to od niego zależy komfort korzystania z sieci. Sprawdzić trzeba kategorię sprzętu. Prędkość, o której była mowa wyżej należy już do 4 kategorii. Modemy LTE USB często obsługiwać mogą różne programy operacyjne – oprócz Windowsa także Mac OS, dzięki czemu są odpowiednie także dla użytkowników posiadających laptopy Apple.

Modem LTE na kartę SIM

Niektórzy producenci mogą wymagać używania konkretnych kart SIM w swoim urządzeniu. Szczególnie mowa tutaj o zakupie bezpośrednio od dostawcy internetu. Wtedy, po zmianie karty na inną możemy mieć problem z dostępem do sieci. Dlatego właśnie lepiej dowiedzieć się, czy modem, jaki mamy zamiar kupić, obsługuje także inne karty SIM. To na wypadek, gdybyśmy jednak zmienili operatora.

Modem LTE WiFi

Warto również powiedzieć, że istnieją także modemy bezprzewodowe, które udostępniają sygnał za pomocą WiFI, to na pewno wygodne, ponieważ nie musimy się wtedy przejmować kwestią kompatybilności z naszym laptopem. Przykładem są routery z wbudowanym modemem LTE, do których wystarczy włożyć kartę SIM i można cieszyć się dostępem do sieci.

Zobacz wszystkie routery z wbudowanym modemem LTE >

Modem i router LTE w jednym

Trzeba widzieć, że modem na kartę SIM, który umieszczamy w gnieździe USB, może mieć poważną wadę, a mianowicie, jeśli sygnał będzie zbyt słaby, to nie będzie on sprawdzał się tak dobrze. Dlatego właśnie osoby, które korzystają z internetu głównie stacjonarnie, w swoim domu, decydują się na zakup modemu oraz routera w jednym. Wybierając taki model, warto zwrócić uwagę na dodatkowe anteny, które wzmacniają sygnał LTE. Takie urządzenie powinno mieć przynajmniej dwa wejścia antenowe. Można także zakupić modem LTE z anteną zewnętrzną.

Mobilnie, czy w domu?

Kupując modem LTE, należy zadać sobie podstawowe pytanie, czy chcemy go używać mobilnie, czy jednak wystarczy nam korzystanie z internetu jedynie we własnym domu. W tym drugim przypadku mamy na pewno większy wpływ na polepszenie jakości sygnału, co jest szczególnie istotne na terenach, gdzie nie jest on doskonały. Szczególnie tam można mieć problem korzystając jedynie ze standardowego modemu podłączanego przez USB.

Produkty, które polecamy w naszym sklepie:

Modemy LTE Routery z wbudowanym modemem LTE

Jaki modem LTE wybrać? Poradnik zakupowy
5 (100%) 2 głosów