Jaki komputer mini PC wybrać? Najlepsze mini komputery

Tak jak w wielu dziedzinach, tak i segment sprzętu PC dąży do miniaturyzacji. Lecz  pomimo tego, że komputery maleją, mają do zaoferowania coraz więcej. Podpowiadamy, jaki komputer mini PC wybrać i na co zwracać uwagę, a także na co można liczyć, chcąc kupić taki miniaturowy komputer.

Już teraz zdradzimy, że można spodziewać się zaskakująco dużej wydajności i funkcjonalności jak na urządzenia, które zajmuje tak mało miejsca.

Popularne komputery mini PC w Komputronik.pl

Co to jest Mini PC? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Mini PC to po prostu miniaturowy komputer osobisty. Ma wszystkie elementy klasycznego peceta (procesor główny, procesor graficzny, pamięć RAM, nośnik danych…), ale jest zamknięty w znacznie mniejszej obudowie. To alternatywa zarówno dla „blaszaka”, jak i laptopa. Kiedy warto się nią zainteresować?

Komputer mini PC dobrze sprawdza się jako centrum multimedialne. Może na przykład łączyć się z Internetem i z telewizorem, dając dostęp do niezliczenie wielu treści wyświetlanych na dużym ekranie. Może też zastąpić klasycznego peceta w małym pokoju u osoby, która nie ma szczególnie dużych wymagań. To także bardzo dobre rozwiązanie do biura i innych zastosowań profesjonalnych – np. do obsługi systemu monitoringu czy wyświetlania treści reklamowych na ekranach wielkoformatowych.

Na pewno nie będzie najlepszym pomysłem wybór mini PC do gier. Współczesne tytuły wymagają dużej mocy obliczeniowej, więc w przypadku braku miejsca lepiej już postawić na konsolę lub choćby przystawkę smart TV.

Jak wybrać mały komputer PC?

Przejdźmy teraz do konkretnych cech specyfikacji, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze mini PC:

  • Procesor – serce każdego komputera. W przypadku mini PC najczęściej mamy do czynienia z modelami energooszczędnymi, ale to nie znaczy, że nie mogą być wydajne. Optymalnym rozwiązaniem są obecnie procesory Intel Core i Celeron.
  • Pamięć RAM – aby aktualne systemy operacyjne działały bez zarzutu, komputer powinien mieć minimum 4GB pamięci. Należy zwrócić uwagę też na to, czy mini PC w ogóle ma na pokładzie RAM (czy jest w cenie). W innym przypadku trzeba go dokupić oddzielnie.
  • System operacyjny – podobnie jak w przypadku RAM, może być, a może go nie być. Jeśli decydujemy się na mini PC z zainstalowanym systemem, to najlepiej gdy jest to Windows 10 Home (do domu) lub Windows 10 Pro (do firmy) – zapewnia bowiem najszerszą funkcjonalność i kompatybilność.
  • Opcje łączności – o funkcjonalności komputera świadczy też ilość i rodzaj złączy. Mini PC powinien mieć kilka portów USB, co najmniej 1 port HDMI (do podłączenia monitora lub telewizora) oraz gniazdo LAN lub moduł Wi-Fi (do Internetu). Tak naprawdę im jest ich więcej, tym lepiej.
  • Magazyn danych – niektóre małe komputery mają na pokładzie magazyny danych i najczęściej jest to SSD. Pojemność należy dostosować do swoich potrzeb. Zdarza się też, że mini PC ma czytnik kart pamięci.

Gdy podstawowe wymagania zostaną już spełnione, można także zwrócić uwagę na kulturę pracy – czyli przede wszystkim poziom generowanego hałasu, oraz wygląd – jeżeli mini PC ma pozostawać na widoku.

Polecane komputery mini PC

  • Komputer mini PC do 1000 zł
  • Tani mini PC do telewizora 4K: MSI Cubi
  • Komputer mini PC do biura: Intel NUC
  • Mały komputer biznesowy: Komputronik NUC ECO
  • Wydajny mini PC dla profesjonalistów: Intel NUC Hades Canyon

Komputer mini PC do 1000 zł

Bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że jest możliwy zakup mini PC przy mocno ograniczonym budżecie. Taki uniwersalny komputerek, sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach, przede wszystkim tych domowych.

Nie będzie może demonem prędkości, ale przy odtwarzaniu filmów czy przeglądaniu Internetu nie odmówi współpracy. Warto przed zakupem sprawdzić ile złączy USB dysponuje taki mini komputer, aby mieć pewność, że pozwoli na podłączanie peryferiów, a także portów HDMI i VGA do podpięcia monitora.


Tani mini PC do telewizora 4K: MSI Cubi

Szukając małego komputera do salonu, warto zerknąć na modele z rodziny MSI Cubi. Są malutkie, energooszczędne i niemal bezgłośne, a ich możliwości są bardzo szerokie. Korzystając z gniazda HDMI można taki mini PC podłączyć do telewizora i odtwarzać na dużym ekranie filmy w 4K czy przeglądać Internet.

Materiały odtworzymy z SSD, dostarczymy na nośnikach USB lub przez Bluetooth albo też uzyskamy do nich dostęp przez Internet: przewodowo (RJ45) lub bezprzewodowo (Wi-Fi 5). Wydajny procesor Intel Celeron i nie mniej niż 4GB RAM, to elementy otwierające specyfikację i zapewniające płynne działanie.


Komputer mini PC do biura: Intel NUC

W biurze ważne są przede wszystkim dwie cechy: wydajność i kompatybilność. Dlatego właśnie mini PC spod znaku Intel NUC to bardzo atrakcyjne propozycje. Każdy taki komputerek ma na pokładzie wydajny i energooszczędny procesor Intel Core siódmej generacji.

Gwarantuje płynną pracę i to niezależnie od tego, czy jest to edytowanie dokumentów, wyświetlanie materiałów multimedialnych czy szeroko rozumiane tworzenie. Dodatkowym plusem jest szeroka gama złączy, zapewniających uniwersalność zastosowań.


Mały komputer biznesowy: Komputronik NUC ECO

Niskie zapotrzebowanie na energię i przyzwoita wydajność – tym właśnie może pochwalić się Komputronik NUC ECO. To mini PC znajdujący różne zastosowania w środowisku firmowym. Może służyć do wykonywania rozmaitych zadań biurowych, do prowadzenia wideokonferencji, do wyświetlania treści na monitorach wielkoformatowych czy też do zarządzania systemem monitoringu.

Wydajne procesory, duża ilość pamięci RAM, pojemne dyski SSD oraz duże możliwości pod względem łączności przewodowej i bezprzewodowej, to kolejne istotne cechy tej serii.


Wydajny mini PC dla profesjonalistów: Intel NUC Hades Canyon

Intel NUC Hades Canyon to nieco większy, ale wciąż nieduży komputer, w którym drzemie olbrzymia moc. Wystarczy spojrzeć na specyfikację, na którą składają się: czterordzeniowe procesory Kaby Lake Intel Core i7 oraz grafika Radeon RX Vega M. Wewnątrz znalazło się też miejsce na dwa dyski SSD, a także dwa sloty na pamięć RAM.

Dużą zaletą tego mini PC jest także spora liczba złączy, która zwiększa jego funkcjonalność i wszechstronność. Znajdziemy tutaj m.in. dwa porty Thunderbolt, cztery wyjścia wideo, dwa złącza sieciowe i mnóstwo portów USB.

Dzięki temu ten mini komputer ma spory potencjał, jeśli chodzi o realne wykorzystanie przez przedsiębiorców i profesjonalistów, a nawet graczy. To pecet z prawdziwego zdarzenia, zamknięty w zdecydowanie mniejszej obudowie.


Czy warto kupić komputer mini PC?

Co do jednego nie można mieć wątpliwości: komputer mini PC nie jest sprzętem dla każdego. Jeżeli jednak oszczędność miejsca to absolutny priorytet, to warto postawić właśnie na niego. Jest subtelny, dlatego dobrze sprawdza się w salonie, gdzie wraz z telewizorem może pełnić funkcję domowego centrum rozrywki. To też godne uwagi rozwiązanie do rozmaitych zastosowań profesjonalnych i biurowych.

Wówczas istotne są szerokie opcje łączności, ale w nowoczesnych mini komputerach jest to już właściwie standard.