Komputery maleją, ale mają do zaoferowania coraz więcej w stosunku do swoich rozmiarów. Od dość długiego już czasu na rynku kupić można mini komputer stacjonarny, czyli tak zwany mini PC. To po prostu mniejsza wersja „tradycyjnego” komputera stacjonarnego, która co do zasady, wyposażona jest w ten sam rodzaj podzespołów.
Kryteria dotyczące tego jaki mini PC kupić są więc takie same jak w przypadku innych rodzajów komputerów. Warto zatem zajrzeć do naszego poradnika, w którym podpowiadamy jaki komputer wybrać. Znajdziecie tam informacje, które warto znać bez względu na to, jaki typ komputera Was interesuje. Najważniejsza zasada to dobranie go do indywidualnych potrzeb, która została tam szeroko opisana.
W tym poradniku skupiamy się na tym, jaki mini komputer wybrać i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu. Już teraz zdradzimy, że można spodziewać się zaskakująco dużej wydajności i funkcjonalności jak na urządzenia, które zajmują tak mało miejsca.
Spis treści:
- Jaki mini PC wybrać? Ranking
- Co to jest mini PC?
- Jak wybrać komputer mini PC?
- Czy warto kupić komputer mini PC?
Popularne komputery mini PC w Komputronik.pl
Jaki mini PC wybrać? – ranking najlepszych modeli
- Komputer mini PC do 1000 zł: Intel NUC Atlas Canyon
- Mini komputer stacjonarny do biura: Intel NUC Arena Canyon
- Mały komputer biznesowy: MSI Cubi 5 12M-002EU
- Wydajny mini PC dla profesjonalistów: Intel NUC Wall Street Canyon
Komputer mini PC do 1000 zł: Intel NUC Atlas Canyon
Za dodatkowe 500 złotych można kupić już całkiem niezły sprzęt. Proponowany przez nas mini komputer w cenie około 1500 złotych to Intel NUC Arena Canyon z najnowszym procesorem Intel Core 13. generacji, który wyposażony został w 6 rdzeni. Ten model sprawdzi się zarówno jako przystawka do telewizora oraz jako komputer do domowego użytku, czyli przeglądania Internetu, zakupów online czy przelewów. Warto także zwrócić uwagę na dużą liczbę portów, w tym dwa Thunderbolt 4 oraz obsługę Wi-Fi 6E, która zapewni szybkie połączenie bezprzewodowe z Internetem.
Mini komputer stacjonarny do biura: Intel NUC Arena Canyon
To już kolejna, wyższa półka. Za nieco ponad 2000 złotych kupić można mini komputer stacjonarny z 12-rdzeniowym procesorem Intel Core i5-1340P. Zapewnia on wydajność, która pozwoli na sprawną realizację zadań takich jak na przykład praca z pakietem aplikacji biurowych czy podstawowa edycja zdjęć oraz filmów. Pracownicy biur z pewnością docenią fakt, że komputer wyposażono w złącze RJ45, dzięki któremu podłączyć można go do Internetu za pomocą tradycyjnego kabla, co nadal jest popularną praktyką w biurach.
Mały komputer biznesowy: MSI Cubi 5 12M-002EU
Najdroższy w naszym zestawieniu mini komputer stacjonarny. Tak jak wyżej proponowany model, ten komputer także posiada procesor Intel Core i5 12. generacji, ale z 10 a nie 12 rdzeniami. Warto jednak zauważyć, że komputer MSI Cubi wyposażony został przez producenta także w 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz szybki dysk SSD o pojemności 512 GB. Co więcej, zainstalowano na nim także system operacyjny Windows 11 Pro, więc komputer jest gotowy do pracy od razu po wyjęciu z pudełka.
Wydajny mini PC dla profesjonalistów: Intel NUC Wall Street Canyon
Ostatnia propozycja to znowu przeskok na następny poziom. Ten komputer wyposażony jest w 12-rdzeniowy procesor Intel Core i7-1260P ze zintegrowaną kartą graficzną Intel Iris Xe Graphics. Świetnie sprawdzi się we wszystkich wyżej opisanych zastosowaniach, a dzięki bardziej wydajnym podzespołom realizacja zadań będzie przebiegać jeszcze sprawniej. To sprzęt dla zaawansowanych użytkowników, który wyposażony został w dużą liczbę portów – trzy USB 3.2, USB 2.0, dwa HDMI 2.1, dwa porty Thunderbolt 4 oraz Gigabit Ethernet. W przypadku łączności bezprzewodowej mamy do czynienia z WiFi-6E oraz Bluetooth.
Co to jest Mini PC? Gdzie sprawdzają się najlepiej?
Mini PC to po prostu miniaturowy komputer osobisty. Ma wszystkie elementy klasycznego peceta (procesor główny, procesor graficzny, pamięć RAM, nośnik danych…), ale jest zamknięty w znacznie mniejszej obudowie. To alternatywa zarówno dla „blaszaka”, jak i laptopa. Kiedy warto się nią zainteresować?
Komputer mini PC dobrze sprawdza się jako centrum multimedialne. Może na przykład łączyć się z Internetem i z telewizorem, dając dostęp do niezliczenie wielu treści wyświetlanych na dużym ekranie. Może też zastąpić klasycznego peceta w małym pokoju u osoby, która nie ma szczególnie dużych wymagań.
To także bardzo dobre rozwiązanie do biura i innych zastosowań profesjonalnych – np. do obsługi systemu monitoringu czy wyświetlania treści reklamowych na ekranach wielkoformatowych.
Na pewno nie będzie najlepszym pomysłem wybór mini PC do gier. Współczesne tytuły wymagają dużej mocy obliczeniowej, więc w przypadku braku miejsca lepiej już postawić na konsolę lub choćby przystawkę smart TV.
Jak wybrać mały komputer PC?
Przejdźmy teraz do konkretnych cech specyfikacji, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze mini PC:
- Procesor – serce każdego komputera. W przypadku mini PC najczęściej mamy do czynienia z modelami energooszczędnymi, ale to nie znaczy, że nie mogą być wydajne. Optymalnym rozwiązaniem są obecnie procesory Intel Core i3 oraz i5. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni wybrać czip serii i7.
- Pamięć RAM – aby aktualne systemy operacyjne działały bez zarzutu, komputer powinien mieć minimum 8 GB pamięci operacyjnej. Należy zwrócić uwagę też na to, czy mini PC w ogóle ma na pokładzie RAM (czy jest w cenie). W innym przypadku trzeba go dokupić oddzielnie.
- System operacyjny – podobnie jak w przypadku RAM, może być, a może go nie być. Jeśli decydujemy się na mini PC z zainstalowanym systemem, to najlepiej, gdy jest to Windows 11 Home (do domu) lub Windows 11 Pro (do firmy) – zapewnia bowiem najszerszą funkcjonalność i kompatybilność.
- Opcje łączności – o funkcjonalności komputera świadczy też ilość i rodzaj złączy. Mini PC powinien mieć kilka portów USB, co najmniej 1 port HDMI (do podłączenia monitora lub telewizora) oraz gniazdo LAN lub moduł Wi-Fi (do Internetu). Tak naprawdę im jest ich więcej, tym lepiej.
- Magazyn danych – niektóre małe komputery mają na pokładzie magazyny danych i najczęściej jest to SSD. Pojemność należy dostosować do swoich potrzeb. Zdarza się też, że mini PC ma czytnik kart pamięci.
Gdy podstawowe wymagania zostaną już spełnione, można także zwrócić uwagę na kulturę pracy – czyli przede wszystkim poziom generowanego hałasu oraz wygląd – jeżeli mini PC ma pozostawać na widoku.
Czy warto kupić komputer mini PC?
Co do jednego nie można mieć wątpliwości – komputer mini PC nie jest sprzętem dla każdego. Jeżeli jednak oszczędność miejsca to absolutny priorytet, to warto postawić właśnie na niego. Jest subtelny, dlatego dobrze sprawdza się w salonie, gdzie wraz z telewizorem może pełnić funkcję domowego centrum rozrywki.
To też godne uwagi rozwiązanie do rozmaitych zastosowań profesjonalnych i biurowych. W takim przypadku istotne są szerokie opcje łączności, ale w nowoczesnych mini komputerach jest to już właściwie standard.
Popularne komputery mini PC w Komputronik.pl
Mogą Cię zainteresować: