Jaki mini PC wybrać? Ranking najlepszych mini komputerów

Komputery maleją, ale mają do zaoferowania coraz więcej w stosunku do swoich rozmiarów. Od dość długiego już czasu na rynku kupić można mini komputer stacjonarny, czyli tak zwany mini PC. To po prostu mniejsza wersja „tradycyjnego” komputera stacjonarnego, która co do zasady, wyposażona jest w ten sam rodzaj podzespołów.

Kryteria dotyczące tego jaki mini PC kupić są więc takie same jak w przypadku innych rodzajów komputerów. Warto zatem zajrzeć do naszego poradnika, w którym podpowiadamy jaki komputer wybrać. Znajdziecie tam informacje, które warto znać bez względu na to, jaki typ komputera Was interesuje. Najważniejsza zasada to dobranie go do indywidualnych potrzeb, która została tam szeroko opisana.

W tym poradniku skupiamy się na tym, jaki mini komputer wybrać i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu. Już teraz zdradzimy, że można spodziewać się zaskakująco dużej wydajności i funkcjonalności jak na urządzenia, które zajmują tak mało miejsca.

Spis treści:


Popularne komputery mini PC w Komputronik.pl


Jaki mini PC wybrać? – ranking najlepszych modeli


Co to jest Mini PC? Gdzie sprawdzają się najlepiej?

Mini PC to po prostu miniaturowy komputer osobisty. Ma wszystkie elementy klasycznego peceta (procesor główny, procesor graficzny, pamięć RAM, nośnik danych…), ale jest zamknięty w znacznie mniejszej obudowie. To alternatywa zarówno dla „blaszaka”, jak i laptopa. Kiedy warto się nią zainteresować?

Komputer mini PC dobrze sprawdza się jako centrum multimedialne. Może na przykład łączyć się z Internetem i z telewizorem, dając dostęp do niezliczenie wielu treści wyświetlanych na dużym ekranie. Może też zastąpić klasycznego peceta w małym pokoju u osoby, która nie ma szczególnie dużych wymagań.

To także bardzo dobre rozwiązanie do biura i innych zastosowań profesjonalnych – np. do obsługi systemu monitoringu czy wyświetlania treści reklamowych na ekranach wielkoformatowych.

Na pewno nie będzie najlepszym pomysłem wybór mini PC do gier. Współczesne tytuły wymagają dużej mocy obliczeniowej, więc w przypadku braku miejsca lepiej już postawić na konsolę lub choćby przystawkę smart TV.

Jak wybrać mały komputer PC?

Przejdźmy teraz do konkretnych cech specyfikacji, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze mini PC:

  • Procesor – serce każdego komputera. W przypadku mini PC najczęściej mamy do czynienia z modelami energooszczędnymi, ale to nie znaczy, że nie mogą być wydajne. Optymalnym rozwiązaniem są obecnie procesory Intel Core i3 oraz i5. Najbardziej wymagający użytkownicy powinni wybrać czip serii i7.
  • Pamięć RAM – aby aktualne systemy operacyjne działały bez zarzutu, komputer powinien mieć minimum 8 GB pamięci operacyjnej. Należy zwrócić uwagę też na to, czy mini PC w ogóle ma na pokładzie RAM (czy jest w cenie). W innym przypadku trzeba go dokupić oddzielnie.
  • System operacyjny – podobnie jak w przypadku RAM, może być, a może go nie być. Jeśli decydujemy się na mini PC z zainstalowanym systemem, to najlepiej, gdy jest to Windows 11 Home (do domu) lub Windows 11 Pro (do firmy) – zapewnia bowiem najszerszą funkcjonalność i kompatybilność.
  • Opcje łączności – o funkcjonalności komputera świadczy też ilość i rodzaj złączy. Mini PC powinien mieć kilka portów USB, co najmniej 1 port HDMI (do podłączenia monitora lub telewizora) oraz gniazdo LAN lub moduł Wi-Fi (do Internetu). Tak naprawdę im jest ich więcej, tym lepiej.
  • Magazyn danych – niektóre małe komputery mają na pokładzie magazyny danych i najczęściej jest to SSD. Pojemność należy dostosować do swoich potrzeb. Zdarza się też, że mini PC ma czytnik kart pamięci.

Gdy podstawowe wymagania zostaną już spełnione, można także zwrócić uwagę na kulturę pracy – czyli przede wszystkim poziom generowanego hałasu oraz wygląd – jeżeli mini PC ma pozostawać na widoku.

Czy warto kupić komputer mini PC?

Co do jednego nie można mieć wątpliwości – komputer mini PC nie jest sprzętem dla każdego. Jeżeli jednak oszczędność miejsca to absolutny priorytet, to warto postawić właśnie na niego. Jest subtelny, dlatego dobrze sprawdza się w salonie, gdzie wraz z telewizorem może pełnić funkcję domowego centrum rozrywki.

To też godne uwagi rozwiązanie do rozmaitych zastosowań profesjonalnych i biurowych. W takim przypadku istotne są szerokie opcje łączności, ale w nowoczesnych mini komputerach jest to już właściwie standard.


Popularne komputery mini PC w Komputronik.pl


Wszystkie komputery mini PC

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Joanna Skornowicz
Wiecznie uśmiechnięta tatromaniaczka. Wkręcona w niedoceniane nowoczesne technologie w sprzętach AGD. Wybredna i szukająca dziury w całym. Z zaangażowaniem testuje urządzenia ułatwiające codzienne obowiązki. Niestała w związkach z myszkami i klawiaturami gamingowymi – ma słabość do nowszych modeli.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (8 głosów)

Czytaj więcej