Jaki mikrofon do komputera? Jak wybrać?

Mikrofony do komputera nie są przeznaczone wyłącznie dla graczy. Dziś tego typu urządzenia są powszechne w biurach – umożliwiają one prowadzenie rozmów zarówno w obrębie sieci lokalnej, jak i w Internecie. Popularnym wyborem są również mikrofony do streamingu oraz mikrofony studyjne, dzięki którym można profesjonalnie zarejestrować dźwięk. Jaki mikrofon do komputera wybrać, w zależności od potrzeb? Czym się kierować? Zapraszamy do sprawdzenia naszego rankingu najlepszych mikrofonów do nagrywania na YT, pracy, rozrywki i nie tylko. Na końcu znajdziecie także poradnik w pigułce, który wyjaśnia, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Warto przeczytać także Jakie słuchawki z mikrofonem do pracy wybrać.

Spis treści:


Najczęściej kupowane mikrofony


Najlepsze  mikrofony do komputera – ranking 2025











Rodzaje mikrofonów do komputera

Skoro już poznaliśmy polecane mikrofony do komputera, ranking warto uzupełnić kilkoma poradami związanymi z tym, czym się kierować podczas zakupu tego typu urządzeń. Zacznijmy od rodzajów mikrofonów do komputera, spośród których możemy wybierać. Mikrofony dostępne na rynku można podzielić na łączność, sposób rejestrowania dźwięku oraz na technologię.

  • Ze względu na rodzaj łączności: mikrofony przewodowe oraz mikrofony bezprzewodowe
  • Ze względu na rodzaj technologii: mikrofony dynamiczne i pojemnościowe
  • Ze względu na sposób zbierania dźwięku z wybranego kierunku: mikrofony jednokierunkowe, mikrofony dwukierunkowe oraz mikrofony dookólne

Mikrofony komputerowe – przewodowe i bezprzewodowe

Mikrofony podzielić można ze względu na łączność – na urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Choć mikrofon do komputera bezprzewodowy zapewnia większą mobilność, nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem.

Przewodowe mikrofony



Mikrofony przewodowe podłączane są do komputera za pomocą kabla. Istnieją również modele o całkowitej długości do kilkunastu centymetrów, przeznaczone przede wszystkim dla laptopów – takie mikrofony nie posiadają kabla, a jedynie krótki pałąk.

Mikrofony tego typu cechują się wysoką niezawodnością – nie ma więc obaw, że dźwięk urwie się w trakcie rozmowy. Ponadto, prosty mikrofon do komputera USB nie wymaga dodatkowego zasilania. Mikrofony przewodowe najczęściej posiadają wtyk USB, mini-jack 3.5mm, lub 3-pinowy XLR.

Bezprzewodowe mikrofony



Mikrofony bezprzewodowe najczęściej łączą się z komputerem za pomocą Bluetooth. O ile w laptopach przeważnie adapter Bluetooth jest już wbudowany w domyślnej konfiguracji, to w PC może być konieczne jego dokupienie. Zwróćmy na to uwagę, jeśli nie chcemy dokładać sobie kosztów.

Mikrofon do komputera bluetooth oferuje znacznie większą swobodę, wygodę i mobilność, jednak wymaga regularnego ładowania akumulatora lub wymiany baterii.

Mikrofony do komputera – dynamiczne i pojemnościowe

Chcąc zdecydować, jaki mikrofon do komputera kupić, warto wziąć pod uwagę również to jaka zastosowana jest w nim technologia (sposób przetwarzania energii oraz zdolność do minimalizowania sprzężeń). Wyróżnić tu można przede wszystkim mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe.

Dynamiczne mikrofony



Mikrofony dynamiczne działają dzięki drgającej membranie, której ruch powodowany jest falą akustyczną rozchodzącą się w powietrzu. Działają zatem jak głośniki, tylko w drugą stronę. Membrana połączona jest z cewką, która znajduje się w polu magnetycznym – drgania cewki powodują zmianę napięcia, które reprezentuje odebrany sygnał dźwiękowy. Mikrofony dynamiczne lepiej znoszą głośne dźwięki, są również bardziej odporne na sprzężenia, szumy oraz wilgoć.

Pojemnościowe mikrofony



Mikrofony pojemnościowe działają zupełnie inaczej. Posiadają dwie elektrody, z których jedna pozostaje nieruchoma, a druga – membrana – drga pod wpływem fali akustycznej. Różnica w odległości między elektrodami powoduje zmiany w pojemności kondensatora. Zmiany te są zamieniane za pomocą zaawansowanych układów elektronicznych na dźwięk.

Mikrofon pojemnościowy zapewnia lepszą jakość rejestrowanego dźwięku, przez co jest on chętnie wykorzystywany przez profesjonalistów w studiach nagraniowych. Minusy tego rozwiązania to: konieczność zasilania, większa podatność na uszkodzenia spowodowane wilgocią, wyższa wrażliwość na zmiany temperatury oraz czułość tak wysoka, że w niesprzyjających akustycznie warunkach może dojść do rejestrowania niepożądanych hałasów.

Mikrofony do streamingu – jednokierunkowe, dwukierunkowe i dookólne

Mikrofony podzielić można ze względu na sposób zbierania dźwięku – na urządzenia jednokierunkowe (kardioidalne), dwukierunkowe oraz dookólne.

Jednokierunkowe mikrofony (inaczej kardioidalne)



Mikrofony jednokierunkowe (kardioidalne) są najbardziej czułe na dźwięki dochodzące z przodu mikrofonu, natomiast w mniejszym stopniu zbierają one dźwięki z boków i dźwięki dochodzące z tyłu. Tego typu mikrofonów często używają wokaliści, ponieważ nie rejestrują one niepożądanego hałasu otoczenia. Minusem jest konieczność przyzwyczajenia się do takiej pozycji przy mikrofonie, która zapewnia najlepszy dźwięk.

Dwukierunkowe mikrofony



Mikrofony dwukierunkowe są czułe na dźwięki dochodzące z przodu i z tyłu mikrofonu, natomiast w mniejszym stopniu odbierają one dźwięki dochodzące z boków. Taki sprzęt jest przydatny podczas przeprowadzania wywiadów, kiedy dwie osoby siadają naprzeciwko siebie i urządzenie powinno rejestrować dobrze słowa wypowiadane przez każdego z rozmówców.

Dookólne mikrofony



Mikrofony dookólne są wrażliwe na dźwięki dochodzące z każdego kierunku – z przodu, z tyłu oraz z boków. Tego typu urządzenia przydają się podczas grupowych połączeń konferencyjnych oraz prowadzenia podcastów z kilkoma gośćmi naraz.

Pozostałe rodzaje mikrofonów

Poza mikrofonami dynamicznymi i pojemnościowymi istnieją jeszcze chociażby mikrofony laserowe czy wstęgowe. Nie będziemy ich jednak omawiać, gdyż próżno ich szukać na rynku mikrofonów przeznaczonych do zwykłej pracy z komputerem.

Jaki  mikrofon do komputera będzie najlepszy?

Jak wybrać najlepszy mikrofon do komputera? Na co zwrócić uwagę, poza rodzajem mikrofonu? Inne istotne kwestie to:

  • Jakość dźwięku mikrofonu
  • Sposób mocowania mikrofonu
  • Rodzaj złączy, w jakie wyposażono mikrofon
  • Kierunkowość mikrofonu

Jakość dźwięku mikrofonu

Na jakość dźwięku w mikrofonach wpływają takie parametry, jak:

  • Czułość, czyli zdolność do przekształcania dźwięku w sygnał elektryczny, wyrażana w miliwoltach na paskal (mV/Pa) lub w decybelach (dBV/Pa). Im wyższa jest czułość, tym większa jest precyzja rejestrowania przez mikrofon cichych dźwięków, co jest istotne dla nagrywania studyjnego
  • Impedancja, czyli oporność elektryczna mikrofonu na przepływ prądu zmiennego, mierzona w omach (Ω). Niska, średnia lub wysoka impedancja ma znaczenie w kontekście tego, w jaki sposób mikrofon współpracuje z innymi urządzeniami audio. Mikrofony o wysokim parametrze impedancji mogą tracić na jakości po podłączeniu do długich kabli
  • Pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości dźwięku, które mikrofon może rejestrować i przetwarzać, wyrażany w hercach (Hz). Szerokie pasmo przenoszenia oznacza, że mikrofon jest w stanie rejestrować zarówno niskie, jak i wysokie częstotliwości, dzięki czemu dźwięk jest pełny i brzmi naturalnie

Rodzaje mocowania mikrofonu

W przypadku mikrofonów do komputera znaczenie może mieć również konstrukcja – mikrofony mogą być umieszczone na sztywnym lub regulowanym statywie, mogą mieć postać krążka lub krótkiego pałąka, mogą być również wpinane w koszulę za pomocą klipsu. Tu o wyborze decydują już indywidualne preferencje.

Jakie złącze mikrofonu wybrać?

Przedostatni z aspektów, na który warto zwrócić uwagę, gdy decydujemy, jaki jest najlepszy mikrofon do komputera, to rodzaj złącza. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie mikrofon do komputera podłączany przez USB lub przy pomocy wtyczki mini-jack. W bardziej profesjonalnych zestawach znajdziemy także wtyczkę XLR, która zapewnia lepszą jakość dźwięku oraz umożliwia podłączanie do innych sprzętów audio (np. miksera lub interfejsu audio).

Nie wszystkie komputery są wyposażone we wspomniane gniazda – przed nabyciem mikrofonu warto się temu przyjrzeć, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupem odpowiednich przejściówek.

Jaki mikrofon do komputera?

Kierunkowość mikrofonu – co oznacza?

Kierunkowość to nic innego jak zdolność mikrofonu do rejestrowania dźwięku płynącego z różnych kierunków.

  • Jednokierunkowy – mikrofon jednokierunkowy będzie wyraźnie nagrywać dźwięki dochodzące tylko z jednego kierunku – inne, ze względu na konstrukcję mikrofonu będą tłumione,
  • Dwukierunkowy – mikrofon dwukierunkowy może nagrywać z dwóch kierunków (frontalnie i od tyłu, zasięg przypomina zatem ósemkę),
  • wielokierunkowy (dookólny) -mikrofon dookólny to dobry wybór, gdy istnieje konieczność rejestracji dźwięku z całego otoczenia – pozwoli to chociażby na wygodną rozmowę internetową, gdy przed komputerem znajdzie się kilka osób jednocześnie. Jeśli nie potrzebujemy takiego komfortu, wybierzmy mikrofon jednokierunkowy, który wytłumi szumy otoczenia, co wpłynie pozytywnie na jakość dźwięku.

Mikrofon do laptopa lub komputera – dodatkowe funkcje

Dobre mikrofony do komputera wyposażono w szereg funkcji, które zapewniają jeszcze wyższą jakość dźwięku lub zwiększają komfort podczas użytkowania tego typu urządzeń. Podczas zakupu warto zwrócić na nie uwagę. Rozwiązania, których zwykle próżno szukać w tanich mikrofonach do komputera i znajdziemy je dopiero w sprzętach z wyższej półki to np.:

  • Filtr przeciwwietrzny zakładany na mikrofon
  • Funkcja odsłuchu w czasie rzeczywistym
  • Kompatybilność z popularnymi platformami, takimi jak Discord czy XSplit
  • Konfiguracja Plug&Play, dzięki której mikrofon jest gotowy do użycia od razu po wyjęciu z opakowania i podłączeniu do komputera
  • Kosz antywstrząsowy
  • Magnetyczny filtr mechaniczny
  • Moduł sterujący – mikrofon z modułem sterującym może pozwolić na wygodne włączanie i wyłączanie urządzenia, czy na zmianę poziomu głośności dźwięku przesyłanego do komputera
  • Oświetlenie LED lub podświetlenie RGB, które sygnalizuje stan mikrofonu
  • Pop-filtr na „gęsiej szyjce”, który tłumi powstawanie tzw. zgłosek wybuchowych
  • Ramię wysięgnikowe przykręcane do blatu, z szerokim zakresem ruchów
  • Redukcja szumu – funkcja redukcji szumu sprawia, że rejestrowany dźwięk jest znacznie wyraźniejszy i czystszy – nasi rozmówcy nie będą mieli problemu ze zrozumieniem nas podczas połączenia
  • Specjalny przycisk wyciszenia lub nawet funkcja wyciszania aktywowana gestem
  • Więcej niż jedna charakterystyka kierunkowa, dzięki czemu użytkownik może przełączać różne tryby nagrywania zgodnie z potrzebami

Do  czego można wykorzystać mikrofon komputerowy?

Na koniec kilka inspiracji związanych z wykorzystywaniem mikrofonów do komputera. Tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba nagrania lub przesłania jakiegoś dźwięku, przykładowo do:

  • Grania drużynowego
  • Nagrywania podcastów
  • Nagrywania wokalu, w celach hobbystycznych lub profesjonalnych
  • Prowadzenia rozmów podczas spotkań służbowych online
  • Prowadzenia streamów na żywo
  • Przeprowadzania wywiadów
  • Rejestrowania gry na instrumentach, amatorsko lub profesjonalnie
  • Sporządzania notatek głosowych
  • Wideokonferencji z udziałem wielu osób

Mogą Cię zainteresować:


Zobacz mikrofony do komputera w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

zdjęcie autora
Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 (4 głosy)

Czytaj więcej