Jaki mikrofon do komputera? Jak wybrać?

12.03.2021 | autor: Wojciech Kulik | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Dziś mikrofony do komputera są niemal niezbędnym urządzeniem, które pozwala na nawiązanie komunikacji głosowej z innymi użytkownikami zarówno w obrębie sieci lokalnej, jak i w Internecie.

Niezależnie od tego czy potrzebny nam mikrofon do Skype, czy może do profesjonalnej rejestracji dźwięku, zanim podejmiemy decyzję, jaki mikrofon do komputera wybrać, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem.

W tym artykule znajdziesz:

Najczęściej kupowane mikrofony w Komputronik.pl

Rodzaje mikrofonów do komputera

Mikrofony dostępne na rynku można podzielić na łączność oraz na technologię.

 • ze względu na rodzaj łączności: mikrofony przewodowe oraz mikrofony bezprzewodowe,
 • ze względu na rodzaj technologii: mikrofony dynamiczne i pojemnościowe.

Mikrofony komputerowe – przewodowe i bezprzewodowe

Mikrofony podzielić można ze względu na łączność – na urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Choć mikrofon do komputera bezprzewodowy zapewnia większą mobilność, nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem.

Przewodowe mikrofony

Mikrofony przewodowe podłączane są do komputera za pomocą kabla. Istnieją również modele o całkowitej długości do kilkunastu centymetrów, przeznaczone przede wszystkim dla laptopów – takie mikrofony nie posiadają kabla, a jedynie krótki pałąk.

Mikrofony tego typu cechują się wysoką niezawodnością – nie ma więc obaw, że dźwięk urwie się w trakcie rozmowy. Ponadto, prosty mikrofon do komputera USB nie wymaga dodatkowego zasilania. Mikrofony przewodowe najczęściej posiadają wtyk USB, mini-jack 3.5mm, lub 3-pinowy XLR.

Mikrofon do komputera

Bezprzewodowe mikrofony

Mikrofony bezprzewodowe najczęściej łączą się z komputerem za pomocą bluetooth. O ile w laptopach przeważnie adapter bluetooth jest już wbudowany w domyślnej konfiguracji, to w PC może być konieczne jego dokupienie. Zwróćmy na to uwagę, jeśli nie chcemy dokładać sobie kosztów.

Mikrofon do komputera bluetooth oferuje znacznie większą swobodę, wygodę i mobilność, jednak wymaga regularnego ładowania akumulatora lub wymiany baterii.

Mikrofony do komputera – dynamiczne i pojemnościowe

Chcąc zdecydować, jaki mikrofon do komputera kupić, warto wziąć pod uwagę również to jaka zastosowana jest w nim technologia (sposób przetwarzania energii). Wyróżnić tu można przede wszystkim mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe.

Dynamiczne mikrofony

Mikrofony dynamiczne działają dzięki drgającej membranie, której ruch powodowany jest falą akustyczną rozchodzącą się w powietrzu. Działają zatem jak głośniki, tylko w drugą stronę. Membrana połączona jest z cewką, która znajduje się w polu magnetycznym – drgania cewki powodują zmianę napięcia, które reprezentuje odebrany sygnał dźwiękowy. Mikrofony dynamiczne lepiej znoszą głośne dźwięki, są również bardziej odporne na sprzężenia, szumy oraz wilgoć.

Pojemnościowe mikrofony

Mikrofony pojemnościowe działają zupełnie inaczej. Posiadają dwie elektrody, z których jedna pozostaje nieruchoma, a druga – membrana – drga pod wpływem fali akustycznej. Różnica w odległości między elektrodami powoduje zmiany w pojemności kondensatora. Zmiany te są zamieniane za pomocą zaawansowanych układów elektronicznych na dźwięk.

Mikrofon pojemnościowy tego typu wymaga zasilania Phantom. W rezultacie zapewniają lepszą jakość rejestrowanego dźwięku, przez co mikrofony pojemnościowe są chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów w studiach nagraniowych.

Pozostałe rodzaje mikrofonów

Poza mikrofonami dynamicznymi i pojemnościowymi istnieją jeszcze chociażby mikrofony laserowe czy wstęgowe. Nie będziemy ich jednak omawiać, gdyż próżno ich szukać na rynku mikrofonów przeznaczonych do zwykłej pracy z komputerem.

Jaki mikrofon do komputera będzie najlepszy?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać mikrofon do laptopa lub komputera, warto poza rodzajem mikrofonu zwrócić jeszcze uwagę na kilka istotnych cech:

 • Złącze mikrofonu
 • Kierunkowość mikrofonu
 • Jakość dźwięku mikrofonu
 • Mocowanie mikrofonu

Jakie złącze mikrofonu wybrać?

Przede wszystkim mikrofon przewodowy powinien być wyposażony w odpowiedni wtyk. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie mikrofon do komputera USB lub z wtykiem mini-jack, w bardziej profesjonalnych zastosowaniach znajdziemy też wtyczkę XLR 3.

Nie wszystkie komputery są wyposażone we wspomniane gniazda – przed nabyciem mikrofonu warto zatem przyjrzeć się dostępnym w komputerze gniazdom, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupem odpowiednich przejściówek.

mikrofon do laptopa lub komputera

Zdjecie: Jabra

Kierunkowość mikrofonu – co oznacza?

Kierunkowość to nic innego jak zdolność mikrofonu do rejestrowania dźwięku płynącego z różnych kierunków.

 • jednokierunkowy – mikrofon jednokierunkowy będzie wyraźnie nagrywać dźwięki dochodzące tylko z jednego kierunku – inne, ze względu na konstrukcję mikrofonu będą tłumione,
 • dwukierunkowy – mikrofon dwukierunkowy może nagrywać z dwóch kierunków (frontalnie i od tyłu, zasięg przypomina zatem ósemkę),
 • wielokierunkowy (dookólny) -mikrofon dookólny to dobry wybór, gdy istnieje konieczność rejestracji dźwięku z całego otoczenia – pozwoli to chociażby na wygodną rozmowę internetową, gdy przed komputerem znajdzie się kilka osób jednocześnie. Jeśli nie potrzebujemy takiego komfortu, wybierzmy mikrofon jednokierunkowy, który wytłumi szumy otoczenia, co wpłynie pozytywnie na jakość dźwięku.

Jakość dźwięku mikrofonu

Na jakość dźwięku w mikrofonach wpływają między innymi parametry impedancji, czułości, pasma przenoszenia, skuteczności, czy charakterystyki częstotliwości, jednak jeśli potrzebny nam prosty mikrofon do rozmów internetowych, nie będzie trzeba zaprzątać sobie nimi głowy.

Rodzaje mocowania mikrofonu

W przypadku mikrofonów do komputera znaczenie może mieć również konstrukcja – mikrofony mogą być umieszczone na sztywnym lub regulowanym statywie, mogą mieć postać krążka lub krótkiego pałąka, mogą być również wpinane w koszulę za pomocą klipsu. Tu o wyborze decydują już indywidualne preferencje.

Do czego można wykorzystać mikrofon komputerowy?

Mikrofon do laptopa lub komputera może być wykorzystywany wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba nagrania lub przesłania jakiegoś dźwięku, przykładowo do:

 • Rozmów i wideokonferencji – nawiązuje połączenia audio za pośrednictwem aplikacji,
 • Gier – pozwala na pozostanie w kontakcie z członkami swojej drużyny w rozgrywkach sieciowych,
 • Notatek głosowych – notatki głosowe skutecznie przypominają o ważnych wydarzeniach,
 • Nagrywania śpiewu lub gry na instrumentach – jeśli posiadasz odpowiednio wytłumione pomieszczenie i wydajną kartę dźwiękową, możesz uzyskać brzmienie studyjne we własnym domu.

Mikrofon do laptopa lub komputera – dodatkowe funkcje

 • moduł sterujący – mikrofon z modułem sterującym może pozwolić na wygodne włączanie i wyłączanie urządzenia, czy na zmianę poziomu głośności dźwięku przesyłanego do komputera.
 • redukcja szumu – funkcja redukcji szumu sprawia, że rejestrowany dźwięk jest znacznie wyraźniejszy i czystszy – nasi rozmówcy nie będą mieli problemu ze zrozumieniem nas podczas połączenia,

Dobry mikrofon do komputera – Ranking

 • Dobry mikrofon do 100 zł: Genesis Radium 100
 • Mikrofon komputerowy: TRACER Digital USB PRO
 • Dobry mikrofon do laptopa: KRUX Prana USB
 • Mikrofon do gier: SPC Gear SM950T
 • Dobry mikrofon do streamowania: Trust GXT 256 Exxo Streaming

Zobacz mikrofony do komputera w sklepie

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP Neverstop Laser 1200w Mono USB AirPrint™ WiFi
Cena od 1 199,00zł
HP Ink Tank 315 Kolor Atrament USB
Cena od 599,00zł
HP 652 kolor F6V24AE
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 1.8m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Sprawdź cenę!
HP 650 czarny CZ101AE
Sprawdź cenę!
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 229,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Sprawdź cenę!
Accura Napa ACC-M1204
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Sprawdź cenę!
Accura HDMI 0.9m
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA 0.5m
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.8m czarny
Sprawdź cenę!
Accura VGA - HDMI
Sprawdź cenę!
Accura USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Sprawdź cenę!
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Sprawdź cenę!
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Sprawdź cenę!
Accura micro USB 1.0m czarny
Sprawdź cenę!
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Sprawdź cenę!
CA Office Skytop CA-1208
Sprawdź cenę!
HP 650 kolor CZ102AE
Sprawdź cenę!
Accura Premium kat5 5.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Premium 2.0m szary
Sprawdź cenę!
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Sprawdź cenę!
Accura Premium miniJack 1.2m
Sprawdź cenę!
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Vista ACC-K1411
Sprawdź cenę!
HP 301 czarny CH561EE
Sprawdź cenę!
Accura Triple 17W AccuQuick
Sprawdź cenę!
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Sprawdź cenę!
Accura Premium VGA
Sprawdź cenę!
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W AccuQuick 3.0
Sprawdź cenę!
Accura Premium DVI/D 1.8m
Sprawdź cenę!