Z roku na rok wyświetlacze w smartfonach stają się coraz większe. Jeszcze niedawno pojęcie “mały smartfon” odnosiło się do urządzeń z ekranem mniejszym, niż 5 cali. Dziś za kompaktowe musimy uznać telefony z wyświetlaczem około 6-6,2”. Trzeba jednak przyznać, że dzięki niewielkim ramką takie urządzenie może być całkiem niewielkie i świetnie leżeć w dłoni. W naszym rankingu małych smartfonów szukamy modeli o niedużych gabarytach, ale w pełni funkcjonalnych. Możesz liczyć na obecność wydajnego procesora, dobry aparat i zestaw wszystkich przydatnych funkcji. Poza podpowiedzią, jaki mały smartfon kupić w 2025 roku, postaramy się przedstawić także składane smartfony – to ciekawa alternatywa dla kompaktowych modeli.
Przed ostateczną decyzją warto zajrzeć także do naszego poradnika Jaki smartfon wybrać, a jeśli jednak zdecydujecie się na coś innego, to sprawdźcie nasz Ranking smartfonów, w którym znajdziecie najlepsze modele na rynku.
Najlepszy mały smartfon – ranking
W naszym rankingu z pewnością każdy znajdzie dobry mały smartfon dla siebie. Jest w nim aż 8 modeli, które są w stanie zaspokoić potrzeby różnego rodzaju użytkowników.
- Miejsce 1: najmniejszy Samsung – Samsung Galaxy S24 5G 8/256GB
- Miejsce 2: mały telefon Apple – iPhone 15 128GB
- Miejsce 3: mały smartfon do 2000 zł – Google Pixel 8A 5G 8/128GB
- Miejsce 4: wytrzymały mały smartfon – Samsung Galaxy S25 5G 12/256GB
- Miejsce 5: najmniejszy smartfon z bardzo dobrym aparatem – Apple iPhone 16 Pro 256GB
- Miejsce 6: mały smartfon z dobrą baterią – Google Pixel 8 5G 8/128G
- Miejsce 7: dobry kompaktowy telefon – Motorola razr 60 Ultra 16/512GB
Miejsce 1: najmniejszy Samsung: Samsung Galaxy S24 5G 8/256GB
Nasz ranking małych smartfonów otwiera Samsung Galaxy S24 5G. Zeszłoroczny flagowiec wciąż jest bardzo dobry pod wieloma względami, a przy tym znacznie tańszy od najnowszego modelu Samsunga. Rozmiary telefonu są kompaktowe, a wrażenie robi smukła obudowa (7,6 mm grubości) wykonana z metalu i szkła. Mały flagowiec Samsunga jest wodoszczelny i ma potrójny aparat. Poza świetnym aparatem głównym 50 MP mamy też teleobiektyw (zoom x3) i aparat szerokokątny. W praktyce oznacza to uniwersalność, także jeśli chodzi o opcje nagrywania wideo. Najmniejszy smartfon koreańskiej marki ma ekran AMOLED 120 Hz o przekątnej 6,2”. Wyświetla płynny obraz wysokiej jakości, z czego zresztą Samsung słynie od lat. Mały telefon z Androidem mimo baterii 4000 mAh bez trudu wytrzymuje cały dzień pracy. Obecnie można zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji Android 15 (wsparcie potrwa jeszcze aż 6 lat). Wśród funkcji trzeba wymienić Galaxy AI – inteligentne narzędzia Samsunga zarezerwowane tylko dla najlepszych modeli tej marki.
Miejsce 2: mały telefon Apple: iPhone 15 128GB
Szukasz małego smartfona Apple w przystępnej cenie? Obecnie dobrym wyborem będzie iPhone 15 zaprezentowany w końcówce 2023 roku. Model ten oferuje ekran 6,1” z wysoką rozdzielczością i efektowną Dynamiczną Wyspą. To całkiem efektowny i nowoczesny sposób na przekazywanie najważniejszych informacji (powiadomienia, status telefonu). Użytkownicy docenią dobry aparat 48+12 MP z dodatkowym obiektywem szerokokątnym. Niestety, zabrakło natomiast aparatu ze zbliżeniem optycznym. Mamy za to takie funkcje, jak świetne głośniki stereo, płatności zbliżeniowe Apple Pay i bezpieczne odblokowanie FaceID. Obudowa kompaktowego smartfona Apple jest wodoszczelna i wytrzymała. Jest i ładowanie bezprzewodowe MagSafe – w praktyce bardzo wygodne rozwiązanie. Mały iPhone 15 jest pierwszą generacją telefonu Apple ze złączem USB typu C. To zmiana na plus – jeden kabel służy teraz do ładowania wielu sprzętów (słuchawki, głośnik BT, smartfon, itp.).
Miejsce 3: mały smartfon do 2000 zł: Google Pixel 8A 5G 8/128GB
Najtańszą propozycją w dzisiejszym rankingu małych smartfonów jest Google Pixel 8A. Niedroga seria tego producenta oferuje sporo cech znacznie droższych flagowców. Nieduży smartfon z Androidem ma niezły ekran OLED 120 Hz, wodoszczelną obudowę i mocny, dziewięciordzeniowy procesor. Pod względem możliwości fotograficznych Pixel 8A należy do najlepszych w swojej klasie. Główny aparat 64 MP ma optyczną stabilizację, jest też drugi aparat – szerokokątny z matrycą 13 MP. Ten mały smartfon z dobrą baterią 4500 mAh obsługuje niezbyt szybkie, choć również bezprzewodowe ładowanie. Na liście przydatnych funkcji są choćby NFC do płatności smartfonem, głośniki stereo i czysty system Android z długimi aktualizacjami. Najważniejsze jest jednak to, jak działa smartfon Google w wersji mini. W praktyce okazuje się sprawny i szybki, najczęściej oferując więcej, niż wskazują na to same parametry.
Miejsce 4: wytrzymały mały smartfon: Samsung Galaxy S25 5G 12/256GB
Galaxy S25 5G to aktualnie najmniejszy Samsung z flagowej serii. Mimo kompaktowej obudowy i grubości zaledwie 6,9 mm znajdziemy w nim najlepszy dziś procesor Snapdragon 8 Elite i topowy zestaw aparatów. Nieduży smartfon zrobi zdjęcia i filmy (również 8K) z 3-krotnym zbliżeniem, przy szerokim kącie widzenia, a nawet w nocy. O wysoką jakość dba sztuczna inteligencja i dodatkowy silnik graficzny. To obecnie – obok propozycji Apple i Google – najlepszy mały smartfon z dobrym aparatem.W porównaniu do poprzednika ekran nieco urósł, teraz ma 6,2”. Rozmiary telefonu nie zmieniły się jednak na niekorzyść – zmniejszenie ramek sprawiło, że to wciąż bardzo poręczny, kompaktowy telefon. Jeżeli wciąż nie wiesz, jaki mały smartfon wybrać w 2025 roku, Galaxy S25 to jeden z “pewniaków”. Pozytywne recenzje i opinie użytkowników wskazują na to, że to dobry zakup. Spory wpływ na korzystne wrażenia z użytkowania ma dopracowane oprogramowanie z inteligentnymi funkcjami Galaxi AI na czele.
Miejsce 5: najmniejszy smartfon z bardzo dobrym aparatem: Apple iPhone 16 Pro 256GB
Nowy iPhone 16 Pro to obecnie najlepszy mały smartfon do 5000 złotych. Nieduże rozmiary (ekran 120 Hz, 6,3”) idą w parze ze świetnym wykonaniem. Dostępna w wielu kolorach obudowa jest wodoszczelna i posiada ramkę z prawdziwego tytanu. Najmniejszy smartfon Apple z serii “Pro” w 2025 roku zachwyca możliwościami fotograficznymi. Świetne oprogramowanie sprawia, że nawet amator poradzi sobie z wykonaniem efektownych i nieporuszonych zdjęć. Mały smartfon z dobrym aparatem 48+12+12 MP ma m.in. nawet 10-krotne zbliżenie optyczne i opcję nagrywania filmów 4K w czterokrotnie zwolnionym tempie (120 kl./s). Zdjęcia i filmy wychodzą dobrze w każdych warunkach, nawet przy słabym świetle. Nic dziwnego, że wielu vloggerów używa właśnie tego modelu podczas codziennej pracy. Na tym nie kończą się jednak zalety kompaktowego flagowca Apple. Mały iPhone 16 Pro ma mocny procesor Apple A18 Pro, a także najnowsze oprogramowanie iOS z wieloletnimi aktualizacjami. Wybierając ten model zapewniasz sobie spokój i bezpieczeństwo na długie lata.
Miejsce 6: mały smartfon z dobrą baterią: Google Pixel 8 5G 8/128G
Kompaktowy telefon Google Pixel 8 to konkurent małego Samsunga Galaxy S24 i podstawowej wersji iPhone 15. Jest zdecydowanie najtańszy z tej trójki, oferując podobne możliwości. Mały telefon z Androidem 15 (najnowsza wersja) ma “czyste” i dopracowane oprogramowanie. Google jest w końcu twórcą zarówno kompaktowego telefonu, jak i systemu Android. Dla użytkownika oznacza to stały dostęp do nowych funkcji, liczne dodatki AI (np. w edycji zdjęć, czy podczas zarządzania smartfonem) oraz niezwykle sprawne działanie. Dużą zaletą jest podwójny aparat fotograficzny z optyczną stabilizacją obrazu i celnym autofocusem. Zdjęcia i filmy zrobione Pixelem 8 należą do najlepszych. Poprzedni model flagowego minitelefonu Google niewiele ustępuje aktualnej wersji Pixel 9, jest natomiast zdecydowanie tańszy. Plusem jest duża bateria 4575 mAh z opcją ładowania bezprzewodowego, natomiast wadami: dość wolne ładowanie i spora grubość 8,9 mm.
Miejsce 7: dobry kompaktowy telefon: Motorola razr 60 Ultra 16/512GB
Nasz ranking małych smartfonów zamyka Motorola razr 60 Ultra. Najnowszy model pokazuje zupełnie odmienne podejście do projektowania kompaktowego telefonu. Zamiast zmniejszać rozmiar wyświetlacza, Motorola ma składaną wpół konstrukcję. Oznacza to, że w kieszeni masz wygodny smartfon z małym ekranem 4”, który możesz jednak rozłożyć. Wtedy do dyspozycji mamy wielki wyświetlacz OLED o przekątnej 7”, czyli największy na rynku (większy choćby, niż w nowym Samsungu Galaxy S25 Ultra lub iPhone 16 Pro Max). Nawet wyświetlacz zewnętrzny jest jednak w pełni funkcjonalny – obsłużysz na nim wszystkie aplikacje. Może choćby pełnić rolę podglądu aparatu, czyli pozwoli na robienie zdjęć selfie głównym aparatem (jest znacznie lepszy, niż przednia kamera w dowolnym telefonie o klasycznej konstrukcji). Składana i przez to super-kompaktowa Motorola razr 60 Ultra ma wydajny procesor Snapdragon 8 Elite, dużo pamięci (512 GB) i trwałą, wodoszczelną obudowę. Nie zabrakło też funkcji AI i wszystkich niezbędnych dodatków (głośniki stereo, NFC i obsługa najszybszych sieci Wi-Fi 7). Poza efektowną, składaną obudową, małą Motorola wyróżnia się dzięki modnym kolorom z palety Pantone.
A może składany smartfon?
Dlaczego użytkownicy decydują się na kupno małego smartfona? Zwykle chodzi o poręczność – zajmuje mniej miejsca w kieszeni lub torebce. W naszym rankingu małych smartfonów znalazła się jedna propozycja telefonu ze składanym ekranem (typu flip). Takie rozwiązanie oznacza pozornie niemożliwe do połączenia zalety – kompaktową konstrukcję i dużą przekątną wyświetlacza.
Małe smartfony ze składaną konstrukcją mają dziś w swojej ofercie tacy giganci, jak Samsung, Xiaomi, Huawei i Motorola. Podobne modele powstają od lat, nie powinniśmy się już obawiać o trwałość zawiasu lub wytrzymałość ekranu (to główne problemy pierwszych generacji takich kompaktowych urządzeń).
Z kompaktowego, składanego telefonu korzystamy po rozłożeniu tak, jak z tradycyjnych urządzeń. Wystarczy jednak jeden ruch dłoni, aby zamienić go w nieduży smartfon. Minusem pozostaje spora grubość – na jej redukcję musimy jeszcze poczekać. Składane smartfony oferują dziś takie możliwości (wydajność, aparat, jakość ekranu, bateria), jak ich klasyczne odpowiedniki.
Zobacz nasz poradnik, jaki składany smartfon kupić?
Ranking małych smartfonów – podsumowanie
Tworząc niniejszy ranking małych smartfonów eksperci Komputronika brali pod uwagę kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim zależało nam oczywiście na wyborze małych telefonów, czyli z ekranem o niedużej przekątnej. Trzeba natomiast zwrócić też uwagę na rozmiar obramowania wokół ekranu. Jeśli jest spore, nawet smartfon z małym ekranem może w praktyce okazać się całkiem spory.
Przy wyborze modeli do naszego rankingu niewielkich smartfonów braliśmy pod uwagę:
- rozmiar ekranu – najlepiej około 6 cali
- możliwie cienkie ramki wokół wyświetlacza
- smukłość obudowy
- nowoczesność – najnowsze oprogramowanie z możliwością aktualizacji jeszcze przez jakiś czas
- wydajność – mini smartfon nie musi być przecież powolny
- możliwości fotograficzne – mały smartfon z dobrym aparatem pozwoli uwiecznić każdą chwilę. Najlepiej, jeśli aparat ma optyczną stabilizację i dodatkowe obiektywy (zbliżenie optyczne, szerokie pole widzenia)
- bateria – akumulator w małym smartfonie może być nieco mniejszy, niż w odpowiednikach z większymi wyświetlaczami. Niektóre kompaktowe smartfony oferują natomiast bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu, co zawsze jest plusem
- funkcjonalność – mniejsze gabaryty smartfona nie powinny jej ograniczyć. Patrzymy na obecność nowoczesnych standardów łączności (Wi-Fi, Bluetooth, NFC do płatności telefonem), dobrych głośników stereo i innych dodatków
- jakość wykonania – wszystkie niewielkie telefony w powyższym zestawieniu są naprawdę dobrze wykonane: wodoszczelne i z metalową ramką konstrukcji
Najważniejsze są natomiast odczucia z korzystania z małego smartfona. Modele z dzisiejszego rankingu kompaktowych telefonów działają płynnie i szybko. Potwierdzają to liczne testy i opinie użytkowników.
Może Cię zainteresować: