Jaki mały smartfon kupić? Ranking małych telefonów 2023

19.01.2023 | autor: Karolina Wojdała | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Smartfony zastępują nam coraz więcej urządzeń, ale jednocześnie trend na większe  przekątne ekranu zwiększa też gabaryty. Te nowoczesne i superwydajne to w zdecydowanej większości bardzo duże konstrukcje.

Mimo to wiele osób szuka małego, zgrabnego smartfona, który można wepchnąć do kieszeni i czuć się przy tym komfortowo. Chcemy aby był niewielki, ale nie stracił zbyt niewiele ze swoich możliwości i wydajności.

W tym artykule znajdziesz:

Mały smartfon 2023 – czyli właściwie jaki?

Co właściwie oznacza teraz określenie kompaktowy smartfon. Biorąc pod uwagę aktualne standardy i to co przygotowują producenci, można stwierdzić, że są to modele z ekranami w okolicach 6 cali.

Przy takich ekranach wygodniejsza będzie obsługa jedną dłonią, co wbrew pozorom niektórzy bardzo sobie cenią.

Trzeba przy tym pamiętać, że im smuklejsze ramki wokół ekranu, tym większy ekran będzie mieć też mały smartfon.

Co z funkcjonalnością? O tym decyduje przede wszystkim specyfikacja i cena. Małe smartfony (z ekranami poniżej 5-5,5 cali) z reguły nie są przeznaczone do dłuższego oglądania filmów, czy do nowoczesnych gier. Chociaż niektóre z nich nie mają problemów z ich obsługą, bo dorównują wydajnością większym konkurentom.

Sprawdź artykuł Jaki telefon do oglądania filmów i seriali?

Skromniejsze pojemności baterii są z kolei rekompensowane przez mniejsze ekrany, które nie zużywają tyle energii co większe przekątne.

To, na jakie funkcje można liczyć, wiele zależy od tego z jakiej półki cenowej wybierzemy urządzenie. Przygotowaliśmy zestawienie prezentujące warte uwagi małe smartfony w różnych cenach.

Małe smartfony – ranking 2023

Tani mały iPhone: Apple iPhone SE

Kolejny, trzeci już tani iPhone. Użytkownikom spodobała się możliwość sięgania po sprzęt cenionego producenta, który w przeciwieństwie do jego innych propozycji nie kosztuje fortuny. Najnowszy iPhone SE nie przyniósł zmiany gabarytów, nadal mowa o 4,7-calowym ekranie IPS i całkowitych wymiarach 14x6cm. Smartfon mieści się nawet w małej kieszeni, a jego komfortowa obsługa jest możliwa jedną dłonią. Działa świetnie, bo ma topowy procesor A15 Bionic i oczywiście system iOS. Względem poprzednika dodano również moduł do obsługi sieci 5G oraz minimalnie pojemniejszą baterię.


Najlepszy mały iPhone: Apple iPhone 13 mini

iPhone 13 mini to kompaktowy smartfon, który sprawdzi się w rękach wymagających użytkowników. Oferuje bowiem nie tylko topowy procesor A15 Bionic i tym samym najwyższą wydajność, ale jednocześnie kilka innych elementów, których brakuje w tańszej propozycji Apple. Ma ekran wykonany w technologii OLED o przekątnej 5.4 cala. Dzięki smukłym ramkom ogólnie okazuje się jednak jeszcze mniejszy niż  iPhone SE, ma wymiary 13x6cm. Dochodzą do tego dobre aparaty z nagrywaniem 4K/60fps z przodu i z tyłu. Ma szerokie zaplecze komunikacyjne z 5G, głośniki stereo i baterię z bezprzewodowym ładowaniem. Jakość wykonania też najwyższa, obudowa ze szkła i aluminium cechuje się wodoszczelnością IP68.






Poręczny mały telefon: Oukitel WP5 4/32GB Dual SIM

Ten niewielki telefon o przekątnej ekranu 5,5 cala został wyposażony w bardzo wytrzymałą baterię 8000 mAh (akumulator litowo-polimerowy). Waży zaledwie 370 gramów, ale niewielkie rozmiary nie ustępują dużej mocy. Ma czujnik światła, czujnik zbliżeniowy, GPS, GPS+ GLONASS, magnetometr, skaner rozpoznawania twarzy, żyroskop oraz technologię szybkiego ładowania. Ten nowoczesny, niewielki smartfon o pamięci RAM 4 GB oraz pojemności karty pamięci 128 GB sprawdzi się dla każdej osoby, której zależy na modelu wytrzymałym, smart i jednocześnie: małym.



Lekki iPhone: Apple iPhone XS

iPhone XS to flagowiec Apple z 2018 roku, jednak dzięki swoim parametrom jest wciąż niezwykle popularny. Wyróżnia go wodoodporna konstrukcja ze szkła i stali nierdzewnej oraz mały 5.8-calowy wyświetlacz Super Retina z technologią HDR. Sercem tego modelu jest potężny procesor A12 Bionic z systemem Neural Engine nowej generacji, który wykorzystuje technologię samouczenia w czasie rzeczywistym. Smartfon obsługuje bezprzewodowe ładowanie i technologię 4G LTE Advanced. Dwa tylne aparaty 12 MP z obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem sprawiają, że bez problemu zrobisz zdjęcia czy nakręcisz filmy w rozdzielczości 4K. Procesor ISP i system Neural Engine rozpoznają twarze i obiekty w kadrze, a następnie optymalizują jasność, balans bieli i pozostałe parametry.


Mocny mały smartfon: Blackview BV6600 4/64GB

Blackview BV6600 4/64GB to mocny, wytrzymał smartfon z ekranem 5,7 cali. Ma 4 GB pamięci RAM, rozdzielczość ekranu 1440×720 pikseli oraz 16 Mpix rozdzielczości aparatu z tyłu (8 Mpix z przodu). Ekran wykonano w standardzie IPS, co zapewnia jasne, wyraziste kolory. 8 rdzeni i procesor MediaTek Helio A25 zapewniają płynne chodzenie systemu, a akumulator 8500 mAh umożliwia długi czas pracy na jednym ładowaniu. Blackview wyposażono w czujnik geometryczny, czujnik światła, czytnik linii papilarnych, GPS, GPS+ Beidou, GPS+ GLONASS, kompas cyfrowy, obsługę Galileo oraz żyroskop.

To smartfon, który będzie doskonały dla każdej osoby, której zależy na lekkim aparacie, który jednocześnie nie traci na odporności i mocy.


 

Może Cię zainteresować ranking: Jaki telefon z czystym Androidem? TOP 5

A może składany smartfon?

Ciekawą alternatywą dla małych smartfonów, których nie ma wiele, okazują się coraz popularniejsze składane konstrukcje. Producenci mają tutaj rożne wizje. Samsung dla przykładu preferuje rozwiązania łączące smartfon i tablet, takie jak Galaxy Z Fold 2 5G czy Galaxy Z Fold 3 5G.

Z kolei Motorola na początku zdecydowała się na ukłon w stronę osób pamiętających modne przed laty telefony z klapką, bo Motorola RAZR 5G to nowoczesne podejście do tej koncepcji. Podobnie może być przedstawiany Huawei P50 Pocket i Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Ten ostatni to obecnie najpopularniejszy i najlepiej oceniany składany smartfon na rynku. Złożony ma wymiary zaledwie 86x72x17mm, a więc bezsprzecznie jest kompaktowy.

Póki co, składane smartfony są drogie, ale widać w nich potencjał i wszystko wskazuje, że będą coraz popularniejsze. Być może również przystępniejsze cenowo.

Zobacz więcej: Składany smartfon – przyszłość czy chwilowy trend?


Może Cię zainteresować:

Autor
Karolina Wojdała
Miłośniczka tekstowych gier RPG i dobrego jedzenia. Fanka fantastyki oraz kryminałów. Kocha zwierzęta, w szczególności swojego psa i kota. Jej trudny związek ze sportem podtrzymują najnowsze zegarki sportowe i gadżety fitness.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj więcej