Jaki laptop kupić? Doradzamy, jak dobrze wybrać laptopa

03.12.2020 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 15 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Laptopy znajdują zastosowanie zarówno w pracy, jak i w domu, a z racji swojej mobilności pozwalają na pracę w podróży. Laptopy, zależnie od zainstalowanych komponentów, mogą być przeznaczone do zadań biurowych, do gier, oglądania filmów, czy obróbki wideo i obrazu.

Dla niezorientowanego użytkownika odnalezienie się w gąszczu bogatych ofert producentów może stanowić duże wyzwanie i trzeba temu poświęcić sporo czasu. Dlatego w artykule omawiamy kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego laptopa i podpowiadamy, jak wybrać laptop, który spełni pokładane w nim oczekiwania.

Oto lista tematów, które poruszamy w naszym poradniku:

Rodzaje laptopów – podział ze względu na zastosowanie

Przymierzając się do zakupu nowego laptopa, jednym z pierwszych pytań, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest jego przeznaczenie, czyli do czego głównie zamierzamy laptopa używać. W zależności od tego, czy potrzebujemy notebooka do pracy biurowej, do oglądania filmów, do gier, czy głównie zależy nam na jego mobilności, wybór będzie bowiem inny.

Oto najczęściej stosowane rozróżnienie laptopów:

 • Do domu – uniwersalne, przeznaczone do użytku domowego, umożliwią wygodne obejrzenie filmu w HD, mogą odtwarzać muzykę, pozwolą na uruchomienie prostszych gier i na surfowanie w internecie, sprawdzą się też w roli laptopa na studia.
 • Do gier – wyposażone w dobry procesor i mocną, dedykowaną kartę graficzną, zapewniają wysoką wydajność i pozwalają na płynną rozgrywkę w najbardziej wymagających grach komputerowych. Cechują je też: duża ilość pamięci RAM, pojemne dyski oraz efektywne układy chłodzenia.
  Informacje o tym, co konkretnie należy brać pod uwagę przy ich wyborze, znajdziesz natomiast w poradniku Jak wybrać laptop do gier? Jaki laptop gamingowy? 
 • Biznesowe – są wśród nich zarówno tanie w eksploatacji modele do pracy biurowej, jak i wysokiej klasy laptopy klasy premium o najnowszych podzespołach, wzmocnionej obudowie i szerokiej funkcjonalności. Często są wyposażone w liczne porty przydatne w pracy i pozwalające na wygodne podłączanie peryferiów (np. drukarki, dysku zewnętrznego, monitora, myszy), moduł TPM, czytnik linii papilarnych, modem LTE, czy złącze stacji dokującej.
  O tym, jak wybrać laptop do pracy dowiesz się z poradnika Jaki laptop biznesowy? Wybieramy laptop do pracy
 • Konwertowalne – nazywane często zamiennie laptopami 2 w 1 lub laptopami hybrydowymi. Laptopy konwertowalne to obok laptopów hybrydowych podkategoria laptopów 2w1. Podczas gdy, laptopy konwertowalne wyposażone są w zawiasy umożliwiające obrót ekranu, laptopy hybrydowe pozwalają na całkowite odłączenie ekranu od klawiatury, a w  ten sposób urządzenie zamienia się w klasyczny tablet.
  Więcej o laptopach konwertowalnych, 2 w 1 i hybrydowych przeczytasz w Jaki laptop 2 w 1 wybrać?
 • Ultrabooki – to specyficzna grupa laptopów, których kluczowymi cechami charakterystycznymi są: smukłość i niska waga, wysoka wydajność, szybka łączność, oraz energooszczędność i długi czas pracy na baterii. Ze względu na swoją charakterystykę ultrabooki często są wybierane przez profesjonalistów: grafików, programistów, analityków czy osoby zajmujące się obróbką dźwięku i obrazu, a także biznesmenów, którzy często pracują poza domem lub biurem.
  Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w poradniku Ultrabook – co to jest? Najważniejsze cechy ultrabooków.

Jaki laptop

Laptop z systemem, czy bez? Rodzaje systemów

Laptopy mogą być sprzedawane z zainstalowanym systemem operacyjnym, lub bez niego. Dla zwykłego użytkownika lepszą opcją będzie wybór laptopa z systemem – dzięki temu ma pewność, że wszystko będzie działało jak należy.

 • Windows 10 – zadba o wygodę i bezpieczeństwo. Najczęściej wystarczy wykonać prostą, intuicyjną konfigurację wstępną, po której możemy już bez przeszkód korzystać z urządzenia. Minusem – poza wyższą ceną laptopa – jest często obecność tzw. bloatware, a więc zbędnego oprogramowania instalowanego przez producentów. Programy tego typu mogą spowalniać działanie komputera. Porównanie wersji systemu operacyjnego Microsoftu znajdziesz w artykule Jaki Windows wybrać? Windows 10 Home czy Pro?
 • Mac OS – w ten system operacyjny wyposażone są wyłącznie laptopy Apple. Jest on ceniony ze względu na optymalizację, przejrzystość oraz stabilność. Komfort pracy na MacBookach jest powszechnie ceniony, dlatego często wybierane są przez profesjonalistów, grafików i biznesmenów.
 • Laptopy bez systemu operacyjnego – jest to rozwiązanie tańsze, ale niezalecane mniej doświadczonym użytkownikom, ponieważ wymaga późniejszej samodzielnej instalacji systemu. Może to być Windows 10 (lub starszy) kupiony oddzielnie albo też jakiś inny system, na przykład któraś z dystrybucji Linux. Oprócz oszczędności plusem jest to, że mamy pełną kontrolę nad tym, co znajduje się na dysku. By dowiedzieć się więcej, sprawdź również artykuł Laptop z systemem operacyjnym, czy bez? Co wybrać?

Jaki laptop

Wielkość laptopa – jaki rozmiar obudowy wybrać?

Mierzona przede wszystkim przekątną ekranu i wagą obudowy. W zależności od tego, jak często zamierzamy korzystać z laptopa poza domem, czy biurem, te cechy nabierają odpowiednio większego znaczenia.

Przekątna ekranu w laptopie

Na rozmiar notebooka bezpośrednio przekłada się przekątna ekranu. Najpopularniejsze wielkości ekranów to 13,3 cala, 14 cali, 15,6 cala i 17,3 cala, ale występują również mniejsze np.: 11,6 cali, zapewniające większą mobilność.

 • 11,6 cala i mniejsze – lekkie i mobilne konstrukcje do podstawowych zastosowań, tj. szybkie sporządzenie notatek, czy surfowanie po internecie
 • 13,3 lub 14 cali –  sprawdzą się najlepiej jeśli planujemy częste podróże lub korzystanie z laptopa poza domem, np. na uczelni, czy w kawiarni
 • 15,6 cali lub 17 cali – polecany jeśli komputer służyć ma głównie do oglądania filmów, przeglądania internetu, czy pracy z grafiką komputerową
 • Laptopy do gier – tutaj także słusznym wyborem będzie laptop o przekątnej 15,6 lub 17,3 cala, co zapewnia największy komfort rozgrywki.

Waga obudowy laptopa

Drugi aspekt to waga laptopa i tzw. smukłość obudowy. Im mniejsze te parametry, tym laptopy są bardziej mobilne. Wybierając laptopa warto przyjąć następujące wytyczne:

 • Waga poniżej 1 kg– tak mało potrafią ważyć najlżejsze modele dostępne na rynku, dzięki czemu idealnie sprawdzają się jako sprzęt, który można zabierać ze sobą. Z tego powodu są najczęściej wybierane przez osoby często podróżujące i korzystające z komputera poza domem, czy pracą.
 • Waga między 1 – 1,6 kg – tyle zazwyczaj wynosi waga ultrabooków i laptopów z ekranami o przekątnej 13,3-14 cala
 • Waga między 1,7 – 2,5 kg – w tym przedziale mieści się zdecydowana większość najpopularniejszych na rynku laptopów o przekątnej 15,6 cala
 • Waga powyżej 3 kg – zdecydowanie najcięższymi modelami są laptopy do gier. Jest to spowodowane obecnością najmocniejszych podzespołów, które generują dużą ilość ciepła. Aby zapobiec ich przegrzewaniu konieczne jest zapewnienie im wydajnych układów chłodzenia i odpowiedniej przestrzeni wewnątrz obudowy, co przekłada się na zwiększenie rozmiarów obudowy. Z oczywistych względów zmniejsza to mobilność takiego urządzenia. Postęp technologiczny umożliwia na szczęście stopniową miniaturyzację, czego efektem są także wydajne laptopy do gier, które mogą pochwalić się smukłą obudową i wagą poniżej 3 kg.

Rozdzielczość ekranu laptopa

Rozdzielczość ekranu informuje jak wiele pikseli mieści się na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym obraz jest wyraźniejszy i pozwala na przedstawienie większej ilości szczegółów. Ma również wpływ na komfort pracy, ponieważ od niej zależy, jak dużą przestrzeń roboczą mamy do dyspozycji.

 • 4K (3840×2160) – najwyższa rozdzielczość stosowana obecnie w laptopach. Cechuje się najwyższą jakością obrazu, wyjątkową szczegółowością detali, przez co idealnie sprawdzi się do edycji grafiki, pracy oraz oglądania filmów i grania.
 • Full HD (1920×1080) – najczęściej spotykana rozdzielczość w nowoczesnych laptopach. Gwarantuje wysoką szczegółowość obrazu oraz dużą przestrzeń roboczą. Polecana zarówno do rozrywki jak i do pracy.
 • HD (1366×768) – nieco tańsze laptopy wyposażone są w ekrany o rozdzielczości HD. W zupełności wystarczy do przeglądania internetu, obsługi aplikacji biurowych, czy podstawowych zastosowań.
 • HD+ (1600×900) – stosowana w laptopach uniwersalnych laptopach o przekątnej 17,3 cala. Zapewnia dobrej jakości obraz, więc sprawdzi się bardzo dobrze do oglądania filmów i grania w proste gry.

Wszystkie wymienione wyżej rozdzielczości stosowane są w laptopach o ekranach w proporcjach 16:9, czyli panoramicznych. Stanowią one zdecydowaną większość na rynku, ale dostępne są także alternatywy.

Najpopularniejszymi przykładami są komputery Microsoft Surface i Huawei Matebook z wyświetlaczami o proporcjach 3:2. Ich zaletą jest efektywnie większa przestrzeń robocza. W praktyce oznacza to, że laptop w danym momencie jest w stanie wyświetlić więcej strony internetowej bez konieczności jej przewijania. Zwiększa to komfort pracy.

Jaki laptop

Rodzaj matrycy – matowa, błyszcząca czy dotykowa?

Poza rozdzielczością i przekątną ekranu, bardzo ważnym parametrem jest rodzaj matrycy. Dzielą się one na błyszczące (glare), matowe (non-glare lub anti-glare) lub antyrefleksyjne. Do tego podziału doliczamy również ekrany dotykowe.

 • błyszczące – matryce typu glare charakteryzują się nasyconymi kolorami, żywymi barwami i głębszą czernią, przez co jakość obrazu jest wysoka. Wadą jest natomiast odbijanie się otoczenia na powierzchni wyświetlacza, co utrudnia efektywną pracę w mocno oświetlonym pomieszczeniu lub na zewnątrz w słonecznym świetle
 • matowe – skutecznie pochłaniają światło, eliminując tym samym refleksy i odbicia, ale kosztem nieco niższej jakości prezentowanych kolorów. Niepodważalnym atutem jest natomiast większa ich uniwersalność i większy komfort korzystania z laptopa w każdym otoczeniu
 • z powłoką antyrefleksyjną – matryce tego typu łączą cechy obu wcześniej wymienionych. Pozwalają na zachowanie stosunkowo dobrej jakości obrazu, a jednocześnie eliminuje część odbić.
 • laptopy z ekranem dotykowym – cieszą się sporą popularnością, wyposażone są w niego przede wszystkim laptopy konwertowalne 2w1, ale także klasyczne laptopy. Dotykowy ekran ułatwia przeglądanie internetu, zdjęć i jest jak najbardziej pożądaną funkcjonalnością. Warto jednak pamiętać, że na tę chwilę każdy laptop z ekranem dotykowym oznacza obecność błyszczącej matrycy, a więc niedogodności w postaci odbijającego się otoczenia. Decydując się na wybór takiego modelu, trzeba mieć tego świadomość.

Matryce w laptopach mogą być wykonane w różnych technologiach, które znacząco różnią się parametrami. Najczęściej spotykane matryce to TN i IPS.

 • Matryce TN (Twisted Nematic) – w większości przypadków są tanie, dlatego często stosowane w tańszych laptopach. Cechują się dość wąskimi kątami widzenia i niższą jakością odwzorowania kolorów, ale mają jedną istotną zaletę. Jest niż niski czas reakcji i wysoka częstotliwość odświeżania obrazu. Dlatego jej potencjał najlepiej wykorzystuje się w grach, gdzie dobrze radzą sobie z wyświetlaniem dynamicznych obrazów.
 • Matryce IPS (In-Plane Switching) – zapewniają lepszą jakość obrazu, a także oferują szerokie kąty widzenia – sprawdzą się w zastosowaniach związanych z grafiką. Laptop matrycą IPS lepiej sprawdzi się też jako laptop na studia, do pracy, ale także do rozrywki w formie wspólnego oglądania filmów.

Więcej o matrycach w laptopie dowiesz się z poradnika Jaka matryca w laptopie? Matowa, czy błyszcząca?

Jaki laptop

Procesor w laptopie – oznaczenia i zastosowanie

Wydajność laptopa to rzecz jasna kluczowy parametr. W zależności od tego, do czego będziemy go używać, tak mocnego procesora będziemy więc potrzebować. To właśnie procesor (a także ilość pamięci RAM, o czym więcej piszemy niżej) decyduje jakich z programów czy aplikacji będziemy mogli komfortowo korzystać, jak szybko będą się one uruchamiać oraz czy laptop poradzi sobie z jednoczesną obsługą wielu z nich.

Obecnie w laptopach stosowane są procesory AMD oraz Intel.

Do prostych zadań, jak przeglądanie stron internetowych, sprawdzanie poczty czy oglądanie filmów, wystarczy podstawowy model procesora. Do zadań wymagających większej mocy obliczeniowej – gry, obróbka obrazu, analiza danych – potrzebna będzie mocniejsza jednostka.

Jak czytać oznaczenia procesorów Intel?

Najpopularniejszymi procesorami w laptopach są procesory Intel. W kwestii oznaczeń, najprościej sprawa wygląda z procesorami Intel Core. Oznaczenie modelu procesora Intel Core może wyglądać następująco: Intel Core i5-8250U.

 • pierwsza cyfra – mówi o generacji procesora – im wyżej tym lepiej. W przykładzie mamy zatem najnowszy procesor 8-generacji
 • kolejne 3 cyfry – informują o wydajności układu, im wyższe tym lepiej
 • litera na końcu – dodatkowa informacja (w niektórych standardowych procesorach nie ma żadnej litery). Litery U i Y oznaczają energooszczędność procesora (są to najczęściej stosowane układy w laptopach), H lub HQ przypisane są do bardzo wydajnych procesorów do gier, litera K oznacza natomiast odblokowany mnożnik (pozwala na podkręcenie procesora) i dotyczy najmocniejszych procesorów.

Rodzaje procesorów Intel w laptopach

Zdecydowanie najpopularniejszymi procesorami stosowanymi w laptopach są układy Intel. Jest ich naprawdę sporo, dlatego tutaj omawiamy ich możliwości i przeznaczenie:

 • Intel Celeron i Intel Atom – instalowane w laptopach z najniższej półki cenowej oraz niewielkich notebooków hybrydowych, przeznaczonych do najprostszych zadań, np. pisania maili, czy przeglądania internetu.
 • Intel Pentium – wydajność tych układów jest już wyraźnie wyższa. W połączeniu z dyskiem SSD i co najmniej 4 GB pamięci, wystarczą jednak do podstawowych zastosowań laptopa, oferując większy komfort pracy niż w laptopach z Intel Celeron, a jednocześnie wciąż cechują się niską ceną.
 • Intel Core i3 – stosowane w uniwersalnych laptopach przeznaczonych do pracy biurowej, komfortowego surfowania po internecie, czy podstawowej edycji zdjęć.
 • Intel Core i5 – procesory do wszechstronnych zastosowań, ich wydajność pozwala na pracę wielozadaniową, obsługę wymagających aplikacji i gier
 • Intel Core i7 – bardzo wydajne procesory, których moc obliczeniowa umożliwia obsługę zaawansowanych programów, gier i aplikacji. Sprawdzą się zarówno do rozrywki, edycji filmów, grafiki oraz projektowania.
 • Intel Core i9 – najmocniejsze układy firmy Intel. Najdroższe, ale za cechujące się zdecydowanie największą wydajnością i przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników.

Rodzaje procesorów AMD w laptopach:

Alternatywą dla procesów Intel są układy firmy AMD. Najnowsza generacja procesorów AMD Ryzen oferuje bardzo dobrą relację ceny do możliwości. Szczególnie dobrze wypadają zintegrowane z procesorem układy graficzne AMD Vega, które w testach wydajności wypadają w większości przypadków lepiej niż analogiczne układy Intel HD.

 • AMD Ryzen 3 3200U – instalowany w niedrogich laptopach do podstawowych zastosowań – takich jak przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy nauka, cechują się niskim zużyciem energii
 • AMD Ryzen 5 3500U – uniwersalne procesory, które sprawdzą się w bardziej wymagających zadaniach, takich jak praca na wielu aplikacjach, granie w gry komputerowe, podstawowa edycja grafiki i wideo
 • AMD Ryzen 7 3700U – najbardziej wydajne procesory, które poradzą sobie zarówno z nowymi grami jak i edycją filmów oraz pracą na zaawansowanych aplikacjach i programach.

Więcej o procesorach AMD przeczytasz w artykule Jaki laptop z AMD Ryzen? Ranking laptopów

Ile pamięci RAM w laptopie?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta i jednoznaczna – im więcej tym lepiej. Większa ilość pamięci RAM w laptopie przekłada się na jego płynniejsze działanie, efektywniejszą pracę w wymagających programach i grach, pozwala także na uruchamianie wielu aplikacji jednocześnie. Ma również znaczenie przy otwieraniu wielu kart w przeglądarce internetowej – niewystarczająca ilość pamięci może prowadzić do zawieszania się laptopa i utraty niezapisanych plików.

O ile laptopy ciężko jest modernizować i wymieniać w nich części na lepsze, o tyle pamięć RAM w niektórych modelach można zwiększyć (jedynie ultrabooki i ultramobilne laptopy zazwyczaj są pozbawione takiej możliwości). Wystarczy wcześniej zorientować się, ile wolnych gniazd pamięci posiada laptop. Najczęstsze warianty to 1 lub 2. Maksymalna ilość pamięci RAM obsługiwana przez laptopy to 64 GB.

 • minimum 4 GB RAM – ilość pamięci niezbędna do poprawnego działania współczesnego laptopa. Wystarczy do podstawowych zastosowań, takich jak praca z pakietem biurowym, przeglądanie stron internetowych, czy oglądanie filmów.
 • zalecane 8 GB RAM – standardowa ilość pamięci RAM zapewniająca wysoki komfort pracy na komputerze, jego płynne działanie także w wymagających programach oraz jednoczesną obsługę wielu aplikacji
 • 12 GB RAM i więcej – większa ilość pamięci jest wskazana, jeśli laptopa używamy do pracy na bardzo wymagających aplikacjach graficznych, do edycji filmów, czy gier.

Jaki laptop

Rodzaje kart graficznych w laptopach – która do pracy, do gier, a która do edycji wideo

Oprócz procesora i pamięci RAM, o możliwościach i wydajności komputera decyduje także karta graficzna. Wszystkie laptopy posiadają przynajmniej jedną kartę graficzną – zintegrowaną z procesorem. Bardziej wydajne modele laptopów do gier lub pracy związanej z renderowaniem grafiki posiadają także dodatkową, dedykowaną kartę graficzną.

 • zintegrowana karta graficzna – jeśli laptop będzie wykorzystywany jedynie do przeglądania internetu, oglądania filmów czy korzystania z aplikacji biurowych, w zupełności wystarczy karta zintegrowana, czyli Intel HD lub AMD
 • dedykowana karta graficzna – jeśli notebook służyć ma jako sprzęt do gier oraz narzędzie do pracy na wymagających programach i aplikacjach, dodatkowy układ graficzny jest niezbędny

Najpopularniejszymi firmami zajmującymi się tworzeniem kart graficznych są Nvidia (GeForce) i AMD (Radeon).

Jaka karta graficzna w laptopie do gier?

Jeśli zamierzamy laptopa wykorzystać do grania, to warto wiedzieć, którą kartę graficzną wybrać. Oto szybkie zestawienie dające rozeznanie w możliwościach poszczególnych układów:

 • starsze i mało wymagające tytuły – do grania w rozdzielczości HD wystarczyć powinna karta Nvidia Geforce MX250 (często stosowana w ultrabookach)
 • płynna animacja w Full HD w 30 kl./s. – tutaj konieczne jest już wybranie co najmniej GeForce GTX 1050 lub GeForce GTX 1050Ti lub AMD RX560. Te karty pozwolą na zachowanie płynnej animacji, ale nie zawsze w najwyższych ustawieniach graficznych
 • granie w Full HD w wysokich ustawieniach – bardziej wymagający gracze powinni sięgnąć po laptopy z kartą Geforce GTX 1060 lub układem z najnowszej generacji, czyli Geforce RTX 2060
 • granie w Full HD w najwyższych ustawieniach – aby w pełni cieszyć się płynną grafiką w najwyższych detalach warto zainwestować w laptopy z RTX 2070. Kupując takiego laptopa otrzymujemy sprzęt, który poradzi sobie z każdym aktualnym tytułem, czasem nawet w wyższych rozdzielczościach niż FHD
 • granie w 4K – tutaj niezbędne będzie sięgnięcie po najnowsze RTX 2070 oraz RTX 2080. Trzeba się tutaj liczyć jednak z solidnym wydatkiem. W zamian otrzymujemy jednak sprzęt, który jest w stanie obsłużyć rozdzielczość 4K, a przy rozgrywce w Full HD uzyskać więcej niż 60 klatek na sekundę. Nowe karty graficzne Nvidia RTX obsługują ponadto technologie Ray Tracing oraz Nvidia DLSS, zwiększającą płynność animacji.

Polecamy również artykuł Jak wybrać laptop do gier? Jaki laptop gamingowy?

Jaki laptop

Jaka karta graficzna w laptopie do edycji wideo?

Do podstawowej edycji filmów i grafiki wystarczająco wydajne są nawet najnowsze zintegrowane karty graficzne oraz podstawowe karty: Nvidia Geforce MX250 oraz AMD Radeon Vega 8. Jeśli jednak potrzebujemy więcej mocy obliczeniowej i chcemy przyspieszyć proces renderowania, to mocna dedykowana karta graficzna będzie bardzo pomocna.

Ponieważ Nvidia stosuje w swoich układach graficznych GeForce GTX 1050 (i mocniejszych) technologię CUDA (znacząco przyspieszającą procesy obliczeniowe), śmiało można przyjąć, że każda z tych kart graficznych będzie sprawnie obsługiwać programy graficzne.

Najmocniejsze układy, czyli GTX 1070, GTX 1080 oraz RTX 2070 i RTX 2080, w połączeniu z wydajnym procesorem i dużą ilością pamięci RAM, są w stanie w błyskawicznym tempie renderować pliki w jakości 4K.

Rodzaje dysków twardych w laptopach. SSD, HDD, hybrydowy – różnice

Zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych można znaleźć 3 główne typy dysków. Oto najważniejsze różnice pomiędzy nimi:

 • HDD (magnetyczne) – cechują się najlepszym stosunkiem pojemności do ceny. Oferują bardzo dużą pojemność, ale potrafią być hałaśliwe, a przede wszystkim są wolniejsze niż dyski SSD i hybrydowe. Dostępne w dwóch wersjach: o prędkości obrotowej 5400 RPM i 7200 RPM (im wyższa prędkość, tym lepiej)
 • SSD – najlepszy aktualnie wybór. Dyski SSD są pozbawione mechanicznych części, zapewniają kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do plików niż w tradycyjnych dyskach HDD. Są przy tym bezgłośne podczas pracy, odporne na wstrząsy i posiadają szerszą tolerancję temperatur. Są jednak droższe. Laptop z dyskiem SSD kosztuje zatem więcej, ale jest lżejszy, dużo i bardziej niezawodny.
 • hybrydowe SSHD – łączące zalety dysków HDD i SSD. Posiada zarówno talerz HDD, jak i pamięć SSD. Dysk hybrydowy niejako „uczy się” pracy z użytkownikiem. Najczęściej wykorzystywane pliki trafiają na SSD, co umożliwia szybki dostęp do nich. Pliki większe i rzadziej używane trafiają na HDD, gdzie szybkość dostępu do nich nie jest tak istotna. Laptop z dyskiem hybrydowym pozwala zatem na korzystanie z dobrodziejstw SSD, a jednocześnie pozwala na oszczędzenie pieniędzy.

Jeśli laptop wyposażony jest w możliwość instalowania dwóch dysków twardych, bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie jednego dysku SSD (na którym zainstalowany jest system operacyjny) oraz drugiego HDD (gdzie można przechowywać pliki, zdjęcia, wideo, czy gry).

Naturalnie poza typem i szybkością należy zwrócić uwagę również na pojemność dysku. W laptopie do codziennych zastosowań, czy nauki wystarczy dysk SSD o pojemności 256 GB (lub dysk HDD o pojemności 500 GB /1000 GB).

W pracy i w laptopach do gier przyda się więcej przestrzeni – w takich przypadkach warto wybrać model z dyskiem minimum 1000 GB.

Zobacz również artykuły Jak wybrać laptop z dyskiem SSD? oraz Jaki dysk do laptopa? SSD, HHD, czy SSHD?

Jaki laptop

Rodzaje złącz w laptopie

Ilość portów w laptopie jest istotna, gdyż to za ich pomocą możemy podłączyć do komputera dodatkowe urządzenia. Dlatego przed zakupem laptopa warto sprawdzić, w które z poniższych złączy jest on wyposażony. Ultrabooki i laptopy konwertowalne ze względu na smukłą obudowę mają ich ograniczoną liczbę. Najwięcej portów znajdziemy w laptopach do gier oraz laptopach biznesowych.

Oto lista najważniejszych złączy w laptopie:

 • USB typ A – podstawowe złącze, za którego pomocą podłączamy do laptopa zewnętrzne peryferia (klawiaturę, mysz, dysk zewnętrzny, pendrive etc.), występuje w dwóch standardach: USB 2.0 i nowszy USB 3.0 lub 3.1 (oznaczony zazwyczaj kolorem niebieskim). Ten drugi oferuje znacznie szybszy transfer danych (nawet 10-krotnie)
 • USB typ C – nowoczesna wersja standardu USB z symetryczną końcówką. Coraz częściej wykorzystywany także w smartfonach. Cechuje się szybkim transferem danych oraz przesyłem obrazu. Coraz częściej USB-C wykorzystywane jest także do ładowania noteboooka
 • Thunderbolt 3 – wykorzystuje standard USB-C (z tym, że oznaczone jest ikonką błyskawicy), najszybszy standard przesyłu danych, obsługujący także przesył obrazu w rozdzielczości 4K i odświeżaniu 60 Hz
 • HDMI, Display Port – służą do podłączania laptopa do monitora, projektora i telewizora, mogą występować w wersji micro HDMI i mini DisplayPort
 • D-Sub – analogowe wyjście wideo, wciąż można je spotkać w niektórych laptopach, przydatne w sytuacji, kiedy chcemy podłączyć laptopa do np. do starszego modelu projektora
 • RJ45/Ethernet – służy do podłączania laptopa do internetu, jeśli laptop nie jest w nie wyposażony, konieczne będzie skorzystanie z przejściówki USB-RJ45
 • czytnik kart pamięci SD/microSD – ułatwia kopiowanie zdjęć z telefonu i aparatu fotograficznego
 • gniazdo słuchawkowe – za jego pomocą można podłączyć zarówno słuchawki, jak i zewnętrzne głośniki

Jaki laptop

Jakość wykonania obudowy

Laptop ze swej definicji jest komputerem mobilnym, a więc przeznaczonym do pracy nie tylko w biurze, czy domu, ale także poza nim. Dlatego jakość wykonania obudowy i zastosowanych materiałów ma wpływ na to, jak bardzo będzie ona wytrzymała, trwała i odporna na przypadkowe uszkodzenia, upadki, zmiany temperatur, a nawet przypadkowe rozlanie wody.

Materiały stosowane w obudowach laptopów:

 • tworzywo sztuczne – zdecydowanie najczęściej stosowany materiał, szczególnie w laptopach z średniej półki, laptopach uniwersalnych do domu i pracy
 • aluminium – obudowa ze stopu metalu jest bardzie odporna na uszkodzenia, trwalsza, a przy tym prezentuje się bardziej elegancko i stylowo, często stosowana w ultrabookach i laptopach do gier
 • włókno węglowe – znacząco zwiększa wytrzymałość obudowy, jednocześnie zachowując niską wagę laptopa. Stosowane najczęściej w wysokiej klasy laptopach biznesowych
 • włókno szklane – także stosowane do wzmacniania obudowy, ze względu na cenę materiału, spotykane wyłącznie w laptopach premium

Cechy dodatkowe laptopów

Laptopy posiadają szereg cech dodatkowych, na które warto zwrócić uwagę, a które zwiększają komfort pracy i korzystania z niego. Oto najważniejsze z nich:

 • podświetlana klawiatura – bardzo ułatwia pracę wieczorami i po zmroku, zwiększając czytelność klawiszy, w laptopach dla graczy stosowane jest dodatkowo wielokolorowe podświetlenie RGB
 • wydzielona klawiatura numeryczna – sprawdza się w pracy z arkuszami kalkulacyjnymi, w biurze i na studiach
 • czytnik linii papilarnych – zwiększa bezpieczeństwo laptopa, a jednocześnie ułatwia logowanie bez konieczności wpisywania hasła
 • modem 4G LTE – zapewnia stały dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej, co jest bardzo przydatne osobom często podróżującym
 • czytnik Smart Card – obsługuje inteligentne karty przypominające karty płatnicze, których zadaniem jest identyfikacja i weryfikacja użytkownika, najczęściej stosowane w laptopach biznesowych
 • napęd optyczny – wciąż stosowany (chociaż coraz rzadziej), przydaje się jeśli mamy dostęp do filmów i oprogramowania na płytach
 • złącze Kensington – służące zabezpieczeniu laptopa przed kradzieżą za pomocą specjalnej linki
 • Nvidia G-Sync – stosowana w laptopach gamingowych, odpowiedzialna za eliminację tearingu („rozrywanie” obrazu) i stutteringu (zacięcia), przekłada się na płynniejszą rozgrywkę

Najpopularniejsze akcesoria do laptopów:

Jeśli już udało nam się wybrać idealnego laptopa, dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań, warto jeszcze zerknąć na popularne, a przede wszystkim przydatne akcesoria do laptopa.

Polecane laptopy w sklepie Komputronik

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mariusz Ignar
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?

Czytaj więcej


Polecane produkty

HP 652 kolor F6V24AE
Cena od 53,90zł
Accura HDMI 1.8m
Cena od 29,90zł
Accura micro USB 1.5m czarny
Cena od 19,90zł
HP 652 czarny F6V25AE
Cena od 58,90zł
HP 650 czarny CZ101AE
Cena od 62,90zł
Kingston SSD A400 480GB
Cena od 239,00zł
Accura Tule ACC-M1015
Cena od 59,90zł
Accura Napa ACC-M1204
Cena od 49,90zł
Accura Premium USB-B 1.8m czarny
Cena od 24,90zł
Accura ToledoPro ACC-K1414
Cena od 59,90zł
Accura HDMI 0.9m
Cena od 19,90zł
Accura Premium SATA 0.5m
Cena od 19,90zł
Accura micro USB 1.8m czarny
Cena od 9,90zł
Accura VGA - HDMI
Cena od 49,90zł
Accura USB-C czarny
Cena od 4,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 14,90zł
Accura USB 3.0 - USB-C czarny
Cena od 19,90zł
Accura Ring ACC5115 black
Cena od 9,90zł
Accura HDMI 3.0m
Cena od 39,90zł
Kingston DataTraveler 100 G3 32GB USB 3.0
Cena od 23,90zł
Accura micro USB 1.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Premium SATA III 0.5m metalowe zatrzaski
Cena od 24,90zł
HP 650 kolor CZ102AE
Cena od 52,90zł
Accura Premium 5.0m szary
Cena od 19,90zł
Accura Premium 2.0m szary
Cena od 15,90zł
Accura Zion ACC-M1009 Silent
Cena od 59,90zł
Accura Premium miniJack 1.2m
Cena od 16,90zł
Kingston microSDHC Canvas Select Plus 32GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 25,90zł
Accura Vista ACC-K1411
Cena od 29,90zł
HP 301 czarny CH561EE
Cena od 81,90zł
Accura Triple 17W AccuQuick
Cena od 39,90zł
Kingston microSDXC Canvas Select Plus 128GB 100R Class 10 UHS-I
Cena od 59,90zł
Accura Premium VGA
Cena od 19,90zł
Accura Premium USB-B 3.0m czarny
Cena od 29,90zł
Accura Light 30W Quick Charge 3.0
Cena od 39,90zł
Accura Premium DVI/D 1.8m
Cena od 34,90zł
Accura Premium DisplayPort 1.8m
Cena od 79,90zł
Papier HP Home & Office
Cena od 21,90zł