Największym źródłem wiedzy jest dziś Internet. Rodzice mają tego świadomość i coraz częściej decydują się na zakup laptopa, który okazuje się pomocny przy odrabianiu zadań domowych, przygotowywaniu prezentacji do szkoły czy utrzymywaniu kontaktu z kolegami i koleżankami. Podczas tworzenia projektów czy pisania wypracowań z pewnością przydadzą się narzędzia z pakietu Microsoft Office, takie jak Word czy PowerPoint. Jakie laptopy dadzą sobie radę z tymi wszystkimi zadaniami?
Taki sprzęt jest również niesamowicie istotny w wypadku potrzeby nauki zdalnej czy szkoły w chmurze, a Ty lub Twoje dziecko może łączyć się ze szkołą z każdego miejsca na ziemi. Jest to niewątpliwie duży plus, którym nie mogą poszczycić się komputery stacjonarne. Nie wiesz jaki laptop dla ucznia kupić? Zapraszamy do przeczytania tego artykułu: przedstawiamy w nim najlepsze laptopy do nauki zdalnej z różnych półek cenowych. A jeśli szukasz porad jak wybrać laptopa domowego, zachęcamy do przeczytania artykułu Jaki laptop wybrać, w którym poruszamy ważne dla całego domu kwestie, jak liczbę użytkowników, prędkość łącza a także elementy, wpływające na prędkość działania aplikacji czy odtwarzania filmów dla całej rodziny. Zachęcamy także do zerknięcia na nasz Ranking laptopów, w którym wybraliśmy różne notebooki o różnych parametrach – do gier, do domu i do szkoły.
Spis treści:
- Ranking laptopów do szkoły 2024
- Najważniejsze cechy laptopa dla ucznia
- Laptop do nauki zdalnej – co powinien mieć?
Tanie laptopy dla ucznia
Ranking laptopów do szkoły – 2024
- HP Victus 16 Ryzen 5 – laptop do szkoły z Windows 11
- ASUS ZenBook – bardzo lekki laptop dla ucznia
- Lenovo Ideapad 3-15 Slim – dobry laptop do szkoły
- HP 15s – laptop do szkoły do 3000 zł
- Lenovo Ideapad 3-15 – laptop do nauki zdalnej do 3000 zł
- ASUS VivoBook GO 15 – tani laptop do szkoły
- Lenovo Ideapad 3-15 Gaming – laptop do nauki i do gier do 4000 zł
- Acer Nitro 5 – gamingowy laptop do nauki i rozrywki
- Apple MacBook Air M1 – mały laptop dla studenta
- DELL Inspiron – uniwersalny 14-calowy laptop dla ucznia
- Lenovo YOGA – wydajny i lekki laptop do szkoły
Laptop do szkoły z Windows 11: HP Victus 16 Ryzen 5
Nie samą nauką żyje uczeń – dlatego w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć HP Victus 16 Ryzen 5, laptopa stworzonego do rozrywki i nauki. AMD Ryzen 5 w połączeniu z 16 GB RAM oraz 512 GB dysku SSD poradzi sobie zarówno z najnowszym Baldurem, jak i z nieco starszym tytułami. Co najważniejsze jednak – ten model umożliwia użytkownikom łatwe przeglądanie zasobów w pamięci podręcznej, a także szybkie otwieranie i korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie. To doskonały laptop dla ucznia szkoły podstawowej oraz liceum. Ekran o przekątnej 16 cali zapewnia dużą przestrzeń roboczą; możesz go podzielić, ściągać aplikacje do notatek czy po prostu pracować wygodnie na kilku oknach. Gry? Filmy? Prezentacje? A może wymagający projekt do technikum? HP Victus 16 Ryzen 5 poradzi sobie z każdym zadaniem.
Lekki laptop dla ucznia: ASUS ZenBook
Mobilny, mały laptop z Windows 11 dla dziecka do nauki . Wydajność i płynność działania zapewnia mu procesor AMD Ryzen 5. Wewnątrz kryje się pojemny dysk SSD 512 GB, a pamięć RAM – 16 GB – zapewnia odpowiednią moc obliczeniową. Ekran dotykowy 14-15 cali oferuje doskonałą jakość obrazu, a karta graficzna AMD Radeon Graphics zapewnia wydajne i płynne renderowanie grafiki. Czytnik linii papilarnych, wbudowana kamera FHD, czytnik kart pamięci microSD to niektóre przydatne funkcje. Uczniowie docenią lekkość tego laptopa.
Tani laptop do szkoły: Lenovo Ideapad 3-15 Slim
Ten laptop dla ucznia w atrakcyjnej cenie zapewnia duży ekran (15,6 cala) z wąską ramką, pojemny dysk SSD (512 GB) oraz pamięć RAM 8 GB. Co więcej, wydajny procesor Intel Core i5 zapewnia płynne działanie aplikacji. Sprawdzi się dzięki temu do odrabiania prac domowych, przeglądania Internetu oraz na zajęciach pozaszkolnych. Laptop ma wydzieloną klawiaturę numeryczną, ma także wbudowany czytnik kart pamięci SD oraz ma 1 złącze USB typu C i 2 USB 3.2. Sprzęt jest lekki (1,62 kg) i bardzo mobilny – dzięki swojej baterii wytrzymuje kilka godzin na pełnym naładowaniu.
Laptop do szkoły do 3000 zł: HP 15s
Najczęściej kupowane laptopy do szkoły mieszczą się w przedziale cenowym do 3000 zł. To słuszny wybór, gdyż w większości przypadków takie laptopy w zupełności wystarczą do komfortowej nauki, obsługi aplikacji i przeglądania internetu. Zazwyczaj są także solidnie wykonane i wyposażone w wygodną klawiaturę i dobrej jakości ekran. Przykładem takiego laptopa jest HP 15s-fq2404nw.
Dostępny jest w wielu wariantach, ale szczególnie opłacalny wydaje się model wyposażony w procesor Intel Core i5, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256 GB. Laptop bardzo szybko się uruchamia, posiada technologię HP Fast Charge, która naładuje urządzenie do minimum 50% w zaledwie 30 minut. Mimo dużego ekranu (15,6 cala Full HD) zdołano zachować smukłą konstrukcję obudowy i niską wagę (1,69 kg). Zaletą laptopa HP jest panel antyodblaskowy o niskim połysku, który pozwala korzystać z laptopa w ogródku. Dzięki temu dziecko jednocześnie może się uczyć, cieszyć się słońcem i korzystać ze świeżego powietrza.
Laptop do nauki zdalnej do 3000 zł: Lenovo Ideapad 3-15IIL
Atrakcyjną propozycją jest także laptop Lenovo Ideapad 3-15IIL, na którego pokładzie znalazły się procesory Intel lub AMD Ryzen. Nie zabrakło także szybkiego dysku SSD, co sprawia, że laptop działać będzie płynnie i szybko. Bez problemu poradzi sobie z obsługą aplikacji biurowych, edukacyjnych oraz komunikatorów internetowych.
Oprócz tego laptop dysponuje dużym ekranem Full HD z powłoką antyrefleksyjną, wygodną klawiaturą oraz solidną obudowę z licznymi portami. Słowem, Lenovo Ideapad 3-15IIL bardzo dobrze sprawdzi się jako uniwersalny laptop do nauki zdalnej.
Laptop do nauki i do gier do 4000 zł: Lenovo Ideapad 3-15 Gaming
Chyba nikt nie będzie zaskoczony, że laptop do nauki w chwilach wolnych będzie pełnić rolę również komputera do grania. Szczególnie jeśli nasze dziecko nie ma konsoli do gier. Jeśli decydujemy się połączyć w jednym urządzeniu naukę i relaks, to komputer przenośny musi mieć dodatkowo wydajną kartę graficzną, która umożliwi komfortową grę przynajmniej w trybie HD.
Wśród bardzo wielu laptopów gamingowych warto zwrócić uwagę na przykład serię Lenovo Ideapad 3-15 Gaming. W cenie do 3000 zł otrzymujemy bardzo wydajny procesor Ryzen 5 4600H (6 rdzeni), mocną kartę graficzną Nvidia Geforce GTX 1650 z 4 GB pamięci własnej, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD 256GB. Ekran Full HD jest matowy, a gamingowa klawiatura podświetlana, co gwarantuje przyjemność użytkowania o każdej porze dnia. Nie ma jedynie systemu operacyjnego.
Dostępne są także inne konfiguracje laptopa, z nawet mocniejszymi podzespołami (np. większą ilością pamięci RAM, bardziej pojemnym dyskiem, czy ekranem 120 Hz, czy preinstalowanym systemem Windows). Lenovo Ideapad 3-15ARH Gaming pozwala także na samodzielną modernizację podzespołów w przyszłości i dołożenie np. dodatkowej pamięci RAM czy wymianę dysku.
Laptop do grania i nauki: Acer Nitro 5
Dla wymagających uczniów, którzy po wytężonej nauce lub trudnym sprawdzianie chcą się zrelaksować grając w najnowsze gry, świetnie sprawdzi się laptop Acer Nitro 5. Laptop do gier został wyposażony w procesor Intel Core i5 11. Generacji, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB i co najważniejsze, potężną kartę graficzną GeForce RTX 3050 Ti. Taki laptop do nauki i rozrywki to dobra inwestycja, ponieważ przez długie lata nie straci na wydajności. Acer Nitro, jak na laptop gamingowy przystało, wyróżnia się agresywnym designem, w którym zamknięty jest ekran o przekątnej 15,3-cala.
Nawet pod obciążeniem wielu wymagających aplikacji dwa wentylatory świetnie poradzą sobie z rozproszeniem ciepła, a technologia NitroSense umożliwia monitorowanie temperatury i prędkości obrotu w czasie rzeczywistym. Dwa 2-watowe głośniki sprawią, że przeciwnik będzie słyszalny już zza rogu, natomiast podczas nauki zdalnej nie będą potrzebne słuchawki.
Mały laptop dla studenta: Apple MacBook Air M1
Smukły i lekki Apple MacBook Air M1 to wybór dla osób, które doceniają wysoką jakość oraz solidne wykonanie. Laptop oferuje wydajną baterię, wyświetlacz 13 cali o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli oraz technologię Wi-Fi 6. Zastosowany w ergonomicznej klawiaturze mechanizm nożycowy oraz wstępnie zaprogramowane skróty pozwalają na wygodne pisanie, co z pewnością doceni zarówno student, jak i uczeń szkoły średniej. Dużym atutem tego laptopa jest mnóstwo wbudowanych, przydatnych aplikacji.
Uniwersalny 14-calowy laptop dla ucznia: DELL Inspiron
Te nowoczesne laptopy z procesorem Intel Core i5-1135G7 11. generacji, i wyżej pracują szybko i cicho. Przy odrabianiu lekcji sprawdzi się wygodna klawiatura numeryczna, duży touchpad, antyrefleksyjny wyświetlacz i wbudowana kamera HD. Urządzenia mają 14-15-calowy ekran FHD, który oferuje doskonałą jakość obrazu oraz 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB z możliwością rozszerzenia przy zakupie konkretnego modelu, czyli elementy gwarantujące płynne działanie i dużo miejsca na dane. Zintegrowana karta graficzna Intel Iris Xe Graphics umożliwia wyświetlanie grafiki w dobrej jakości. Laptop działa pod kontrolą Windows 11 Home.
Wydajny i lekki laptop do szkoły: Lenovo YOGA
Smukłe laptopy, w tym także 2 w 1, w większości z procesorem AMD Ryzen 5, 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 1 TB. Te urządzenia są lekkie, szybkie i wydajne. Wyświetlacz o rozdzielczości FHD zapewnia doskonałą jakość obrazu i umożliwia intuicyjne korzystanie z urządzenia nawet najmłodszym użytkownikom. Laptop posiada również zintegrowaną kartę graficzną, np. w przypadku YOGA 7: AMD Radeon Graphics. Dodatkowe funkcje to m.in. obsługa rysika w YOGA 7, podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych i wbudowane głośniki Dolby Atmos. Seria Lenovo YOGA to dobry wybór na pierwszy laptop dla dziecka, laptop dla 6 latka, 7 latka czy starszego ucznia.
Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy
Wybierając laptop dla dziecka, zwykle myślimy jedynie o nauce, przeglądaniu zadań domowych z e-dziennika i tworzeniu prezentacji na zajęcia. Jednak pandemia koronawirusa pokazała, że laptop przydaje się także do nauki zdalnej, a programy do obsługi wideokonferencji znacznie obciążają urządzenia i nie każde sobie z nimi poradzi. Kolejną kwestią jest kamera, zdarzają się jeszcze laptopy, które jej nie posiadają (choć są one rzadkością).
Zalecamy zatem, żeby laptop dla Ciebie lub Twojego dziecka był jak najbardziej funkcjonalny, ponieważ nigdy nie wiesz, jakim nieoczekiwanym zadaniom będzie musiał stawić czoła. Lepiej mieć sprzęt na długie lata, niż wymieniać go po kilku miesiącach użytkowania. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najważniejszych cech, które powinien posiadać dobry, uniwersalny laptop.
Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, kupując laptop do nauki zdalnej.
- Rozmiar ekranu – dziecko nie potrzebuje olbrzymiego wyświetlacza. Jeśli jednak ma problemy ze wzrokiem lub chcemy zapewnić mu większy obszar roboczy, to warto wybrać model 15,6-calowy. Jeśli urządzenie będzie często zabierane do szkoły albo na uczelnie, warto wybrać ekran 13,3 lub 14-calowy. Pozwala on na komfortową pracę, a jednocześnie jest znacznie lżejszy i bardziej poręczny.
- Rodzaj matrycy – materiały dla dzieci są zawsze kolorowe i pełne życia. Dlatego dobrym wyborem jest matryca IPS lub matryca OLED, chociaż ta druga jest droższa i znacznie rzadziej spotykana. Wybierając rozdzielczość, postawmy minimum na Full HD, dzięki czemu wyświetlane treści będą ostre.
- Powłoka na matrycy – laptopy występują z dwiema powłokami na matrycach. Matową cechuje słabsze odwzorowanie kolorów i niższa głębia czerni, jednak obraz pozostaje czytelny, nawet jeśli na ekran pada mocne światło. Błyszcząca natomiast dostarcza świetne kolory, jednak korzystanie z laptopa przy świetle padającym zza pleców jest męczące.
- Procesor – jest to tzw. serce komputera. To on odpowiada za wykonywanie rozbudowanych obliczeń. Do podstawowych czynności, jak nauka lub przeglądanie internetu, w zupełności wystarczy laptop z procesorem Intel Core i3 lub laptop z AMD Ryzen 3. Jeśli Twoje dziecko chce także grać w gry, to warto zastanowić się nad laptopem z Intel Core i5 lub laptopem z AMD Ryzen 5.
- Karta graficzna – tu sporo zależy od zastosowania laptopa i wieku dziecka. Dla młodszych uczniów powinna wystarczyć zintegrowana karta graficzna. Dla starszych lepszym wyborem będzie laptop z dedykowaną kartą graficzną– na przykład NVIDIA GeForce RTX lub GeForce GTX.
- Pamięć RAM – odgrywa dużą rolę w szybkości i płynności działania. Zaleca się żeby wynosiła ona od 8 do 16 GB. Większa pojemność przeznaczona jest dla profesjonalistów.
- Dysk twardy – warto kupić laptop z dyskiem SSD. Są one szybsze, ciche i bardziej odporne na uszkodzenia. Najlepiej żeby pojemność dysku wynosiła minimum 512 GB. Pozwoli ona na przechowywanie większej ilości plików, programów i gier, a także zdjęć lub filmów z wakacji.
- Obudowa – zamawiając przez Internet, ciężko jest sprawdzić jakość wykonania. Producenci starają się jednak stosować jak najlepsze materiały, aby ich urządzenia nie ulegały zniszczeniom. Zwykle obudowy są stworzone z mocnego tworzywa sztucznego lub aluminium. Warto wybrać model z solidnymi zawiasami, tak aby dziecko przypadkowo nie oderwało ekranu od podstawy.
- Bateria – jeśli uczeń będzie zabierał swojego laptopa do szkoły, to warto zadbać, żeby bateria wystarczała na wszystkie godziny lekcyjne. W klasach nie zawsze mamy możliwość podłączenia urządzenia do gniazdka, a kabel zajmie dodatkowe miejsce w plecaku i dołoży trochę wagi.
- Porty – laptop służący do pracy i nauki powinien mieć różnorodne porty i w odpowiedniej ilości. Niektóre modele mają ich za mało, więc może pojawić się problem z podłączeniem wszystkich potrzebnych urządzeń. Jeśli wybrany laptop nie posiada odpowiednich wejść, zawsze można skorzystać z replikatora portów. Producenci coraz częściej rezygnują z napędów optycznych, dzięki czemu laptopy są smuklejsze.
- System operacyjny – podczas wyboru laptopa warto zwrócić uwagę na zainstalowany system operacyjny. Nie trzeba będzie go później dokupywać osobno i instalować. Najpopularniejszymi systemami są Windows 10 Home lub Windows 11 – ten drugi jest najnowszy i cieszyć się będzie najdłuższym wsparciem.
- Wbudowana kamera – przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, czy wybrany model posiada wbudowaną kamerkę. Jeśli chcesz uzyskać najlepszą jakość obrazu, możesz doposażyć się w dedykowaną kamerę internetową. Niektóre laptopy posiadają także zintegrowaną zaślepkę kamery, która gwarantuje bezpieczeństwo.
Poradnik jak wybrać laptopa do nauki?
Chcesz zdobyć więcej informacji o tym, co powinien mieć laptop dla ucznia? Rozwinęliśmy najważniejsze kwestie wymienione powyżej. Teoretycznie laptop do 2000 zł w zupełności wystarczyłby do szkoły, ale warto przemyśleć wybór, by nasze dziecko dzięki niemu mogło się nie tylko uczyć, ale i odprężyć po pracowitym dniu. Dodatkowo może w przyszłości zainteresuje się montażem czy tworzeniem grafiki, a do tych zadań niezbędna będzie dedykowana karta graficzna i wydajniejszy procesor. Jeśli więc dopłacimy do lepszego sprzętu już teraz, dziecko będzie mogło w przyszłości realizować swoją pasję, a wymiana urządzenia nie będzie konieczna.
Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?
Laptop do nauki powinien być wyposażony w ekran o rozdzielczości Full HD (1920×1080 pikseli). Zapewni on szczegółowy obraz wysokiej jakości. Tańsze modele z niższej półki mogą oferować rozdzielczość 1366×768 pikseli, bez rażących w oczy pikseli. Coraz częściej laptopy z dedykowaną kartą graficzną są wyposażone w ekrany QHD (2560×1440). Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w laptopie, to najlepszym wyborem będzie:
Jeśli chodzi o rozmiar ekranu w laptopie, to najlepszym wyborem będzie:
- laptop z ekranem 15,6 cala – najczęściej stosowany rozmiar wyświetlacza. Duża matryca może się też przydać do oglądania filmów, czy grania (oczywiście już po odrobieniu lekcji)
- laptop z ekranem o przekątnej 13 oraz laptop z ekranem 14 cali – jeśli dziecko będzie często nosić laptop do szkoły, możemy rozważyć zakup mniejszego modelu. Będzie wyraźnie lżejszy i bardziej poręczny. Bez problemu zmieści się w plecaku i nie obciąży zbytnio naszej pociechy.
Wielkość matrycy nie jest jednak jedyną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy jej wyborze. Wielkość matrycy nie jest jednak jedyną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa. Oprócz wspomnianej wcześniej powłoki matrycy należy rozważyć częstotliwość odświeżania ekranu. Odpowiada ona za płynność poruszania się obrazu po ekranie, co zauważalne jest podczas oglądania filmów lub grania w gry.
To właśnie podczas dynamicznych rozgrywek wysoka częstotliwość odświeżania jest najważniejsza. Jeśli laptop będzie przeznaczony także do gier, lepiej żeby odświeżanie wynosiło minimum 144 Hz, jeśli nie – wystarczy standardowe 60 Hz. Wybrany laptop nie posiada takiego odświeżania? Nic straconego, zawsze można doposażyć się w zewnętrzny monitor 144 Hz.
Propozycje, jaki laptop dla ucznia wybrać znajdziesz w rankingach:
- Jaki laptop 17 cali wybrać?
- Jaki laptop 15 cali wybrać?
- Jaki laptop 14 cali wybrać?
- Jaki laptop 13 cali wybrać?
Na rynku są dostępne także laptopy z ekranem dotykowym. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą połączyć ze sobą dwie możliwości – tradycyjne korzystanie z laptopa i klawiatury oraz użytkowanie za pomocą dotyku niczym w tablecie. Ułatwia on przeglądanie Internetu czy pomaga w zadaniach i pracach kreatywnych.
Dobra karta graficzna, czyli jaka?
Wyróżniamy dwa rodzaje kart graficznych w laptopach. W zależności od potrzeb i zastosowań wybrać powinniśmy jedno z nich:
- zintegrowana karta graficzna – do zadań szkolnych w zupełności wystarczy tańszy laptop ze zintegrowaną grafiką. Wśród kart zintegrowanych przez długi czas stosowano wyłącznie różne warianty układów Intel UHD Graphics oraz mocniejsze Intel Iris Xe, ale obecnie są dostępne także laptopy z podzespołami AMD Ryzen i wbudowanymi kartami graficznymi AMD Radeon. Jeśli laptop ma służyć także do mniej wymagających gier, to warto zdecydować się na rozwiązanie AMD.
- dedykowana karta graficzna – jeśli jednak zależy nam, by dziecko poza nauką miało możliwość korzystania z laptopa do uruchamiania nowszych gier, montażu filmów lub obróbki grafiki, to dobrze będzie dopłacić do sprzętu wyposażonego w kartę dedykowaną. Najpopularniejsze są produkty marki Nvidia (GeForce) oraz AMD (Radeon).
Szybki procesor
Procesor ma kluczowy wpływ na wydajność i możliwości laptopa. Wybór odpowiedniego decyduje więc o tym, do czego będziemy mogli notebooka wykorzystać:
- Podstawowe zastosowania – do prostych zadań zdecydowanie wystarczy procesor z niższej półki – do takich dzisiaj zaliczyć można procesory dwurdzeniowe z czterema wątkami. Wystarczą do przeglądania internetu oraz uruchamiania podstawowych aplikacji. Przykładem takich układów są procesory Intel Core i3 i AMD Ryzen 3. Zaletą laptopów wyposażonych w takie podzespoły jest zdecydowanie niższa cena.
- Uniwersalny laptop do nauki i gier – jeśli dysponujemy nieco większą kwotą i szukamy laptop do szkoły, który będzie sprawny przez długie lata, to warto zainwestować w model wyposażony w procesor Intel Core 11. lub 12. generacji. Łatwo rozpoznać ją po pierwszej cyfrze w nazwie procesora (np. Intel Core i5-1135G7 to jedenasta generacja a Intel Core i5-12500H to dwunasta generacja). Alternatywą są laptopy z procesorami AMD Ryzen, tutaj zalecamy serię 4000 lub 5000.
- Gry i wymagające programy – aby otrzymać laptopa do bardziej wymagających zadań, jak grafika, projektowanie czy najnowsze gry komputerowe z otwartym światem, warto dopłacić do modelu z procesorem w wersji i7 lub nawet i9. Analogią w AMD będzie Ryzen 7 oraz Ryzen 9. Parametry na które należy zwrócić uwagę to ilość rdzeni i częstotliwość taktowania procesora. Generalna zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wyborze laptopa? Przeczytaj poradnik: Jaki laptop kupić?
Laptop do nauki zdalnej
Choć zdecydowana większość szkół prowadzi lekcje dla uczniów w sposób tradycyjny, a więc stacjonarnie, to pandemia COVID-19 nauczyła nas, że szkoły muszą być gotowe na nauczanie zdalne. Poza tym coraz częściej korzystać możemy z dodatkowych zajęć online dla dzieci – jak choćby korepetycje z języka obcego. We wszystkich tych przypadkach, konieczny jest odpowiedni sprzęt dla ucznia. A więc jakie laptopy do nauki zdalnej będą dobrym wyborem?
Laptop dla ucznia do lekcji on-line powinien być wyposażony w dobrej jakości kamerkę internetową i wbudowany mikrofon (nie trzeba wówczas dokupować dodatkowych akcesoriów), wygodną klawiaturę i duży ekran – najlepiej 15,6 cala. Przydatny będzie też wydajny procesor (AMD Ryzen 5, Intel Core i5 lub mocniejsze) i co najmniej 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD. Takie parametry zapewnią sprawne działanie kilku aplikacji jednocześnie.
Jaki laptop kupić do szkoły podstawowej, a jaki do szkoły średniej w przypadku nauki online? Niezależnie od etapu edukacji, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jeden parametr – sprzęt powinien zapewnić stabilne połączenie z internetem. Laptop do nauki zdalnej powinien więc obsługiwać standard łączności bezprzewodowej WiFi 5 (lub najlepiej WiFi 6). Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest podłączyć laptopa do internetu na stałe przewodem ethernet. Jeśli laptop nie posiada takiego złącza RJ45, można zaopatrzyć się w odpowiednią przejściówkę.
Wiemy już, jaki laptop do szkoły w przypadku nauki zdalnej warto kupić. Poniżej znajdziesz konkretne propozycje na laptopy dla uczniów i studentów, które sprawdzą się w każdej sytuacji.
Mogą Cię zainteresować: