Jesteś studentem lub uczniem i szukasz idealnego laptopa do pisania? A może tłumaczem dziennikarzem, pracownikiem agencji reklamowej, copywriterem czy też profesjonalnym pisarzem, który potrzebuje czegoś lekkiego i wydajnego? Nie wiesz jaki laptop do pisania kupić? Z naszą pomocą znajdziesz idealnego laptopa, dopasowanego do Twojego budżetu i spełniającego wymagania związane z pisaniem. Laptopy, które wybraliśmy do tego rankingu, doskonale sprawdzą się u osób, które żyją z pisania.
W zależności od budżetu, zadania (praca naukowa, w redakcji, biurze, domu) i osobistych preferencji, przy wyborze laptopa do pisania powinieneś wziąć pod uwagę różne funkcje. Laptop do pracy z tekstem – np. laptop dla tłumacza czy laptop dla dziennikarza/redaktora – powinien mieć odpowiednio duży wyświetlacz (o przekątnej 14” – 15,6”), być lekki (łatwy transport), z matową matrycą (nie odbija światła) oraz z dopasowaną klawiaturą (pełnowymiarową, podświetlaną, wytrzymałą i cichą – to odpowiedź na pytanie jaka klawiatura w laptopie). Zachęcamy też do przeczytania naszego poradnika Jaki laptop wybrać, żebyś wiedział także na jakie inne parametry zwracać uwagę (jak np. dysk, pamięć RAM, wyświetlacz). Zachęcamy także do zajrzenia do naszego Rankingu laptopów, w którym umieściliśmy najlepsze modele na 2024 rok – nie tylko nadadzą się do pisania, ale także do wielu innych rzeczy, jak rozrywki (np. do gier czy filmów) i innej pracy.
Polecane laptopy w sklepie
Jaki laptop do pisania – TOP 7 laptopów
- Apple MacBook Air 13.3” – najlepszy laptop do pisania
- Lenovo ThinkPad E16 – laptop do pisania z TrackPointem
- Lenovo Ideapad 3-15 – laptop do internetu i pisania
- ASUS X515EA – tani laptop do pisania
- Dell Inspiron 15 – laptop dla pisarza
- ASUS ZenBook 14 Pro Duo – laptop dla dziennikarza/redaktora
- LG Gram 16 – lekki laptop do pracy z tekstem
Najlepszy laptop do pisania: Apple MacBook Air 13.3”
Wymagający użytkownicy szukający mobilnego, ale też dobrze wykonanego i wydajnego laptopa nie zawiodą się na Apple MacBook Air 13.3” ze świetnym procesorem Apple M1 oraz systemem macOS Big Sur. Ten ostatni jest nie tylko nienagannie zoptymalizowany, ale też wyposażony w szereg praktycznych funkcji i aplikacji. Udoskonalony mechanizm nożycowy przekłada się na wysoki komfort pisania, oczywiście klawiatura jest też podświetlana i świetnie spasowana z aluminiową obudową. Do pracy z tekstem nie trzeba sięgać po najdroższe warianty, w zupełności wystarczą te z 8 GB RAM i dyskiem SSD 256 GB.
Laptop do pisania z TrackPointem: Lenovo ThinkPad E16
Laptopy z serii Lenovo ThinkPad mają spore grono sympatyków także wśród osób dużo piszących. Wynika to między innymi z oryginalnej klawiatury posiadającej wbudowany TrackPoint, który jest małym, ale funkcjonalnym dodatkiem. Można przypisać mu kilka funkcji, najbardziej podstawowa to przewijanie dokumentu czy strony internetowej. Godny uwagi jest wariant Lenovo ThinkPad E16 z 16-calowym antyrefleksyjnym ekranem IPS, procesorem AMD Ryzen lub Intel Core, 8 GB RAM (lub więcej) i systemem Windows 11 Pro. Trzeba też dodać, że klawiatura jest tu podświetlana, a laptop oferuje również najważniejsze złącza i moduły łączności Bluetooth 5.0 i Wi-Fi 6.
Laptop do internetu i pisania: Lenovo Ideapad 3-15
Lenovo Ideapad 3-15, to podstawowy laptop do pracy z tekstem, który sprosta wymaganiom studentów, uczniów, dziennikarzy czy tłumaczy. Umożliwia wygodne przeglądanie internetu, pisanie lub naukę. Wyświetlacz ma przekątną 15,6”, rozdzielczość Full HD, powłokę antyrefleksyjną oraz głośniki Dolby Audio. Wewnątrz kryje się dobry procesor AMD Ryzen 5 5500U. Bateria może pracować do 7,5 godziny. Tak wyposażone urządzenie jest uniwersalne – dobrze posłuży do pisania, przeglądania internetu i oglądania filmów.
Tani laptop do pisania: ASUS X515EA
Rozsądna cena nie jest jedynym atutem tego laptopa. Co w nim znajdziesz? Wyświetlacz IPS-Level o optymalnej przekątnej 15,6”, nowoczesny procesor Intel Core i3, 8 GB pamięci RAM i szybki dysk o pojemności 512 GB. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do pracy stacjonarnej, choć wzmocnione boki pokrywy i obudowa z metalowym wspornikiem zwiększają jego wytrzymałość w podróży. Asus X515EA z pełnowymiarową klawiaturą to dobry laptop dla pisarza, tłumacza i innych profesjonalistów żyjących z pisania.
Laptop dla pisarza: Dell Inspiron 15
Przekątna ekranu 15,6”, silny procesor AMD Ryzen 5 seria 5000, system operacyjny Windows 11, podświetlana i wytrzymała klawiatura, antyrefleksyjna powłoka matrycy – to wszystko posiada Dell Inspiron 15, świetny sprzęt do produktywnej pracy dla pisarza, redaktora, tłumacza, który oprócz pisania lubi obejrzeć film w dobrej jakości (wyświetlacz Full HD). Dodaj do tego cichy wiatrak oraz baterię, która pozwoli na 5-6 godzin pracy bez ładowania i masz warte uwagi urządzenie do codziennej pracy.
Laptop dla dziennikarza/redaktora: ASUS ZenBook Pro 14 Duo
Bardzo lekki i jednocześnie wydajny laptop dla osób, które pracują w różnych miejscach. Posiada matrycę OLED, rozdzielczość 2880 x 1800 oraz procesor Intel Core i9. Piszący docenią jego dużą klawiaturę o ergonomicznej konstrukcji “od krawędzi do krawędzi” oraz mechanizm AAS Ultra, który po otwarciu pokrywy automatycznie unosi tylną część laptopa i ułatwia pracę. Kolejną zaletą Asus ZenBook jest jego wszechstronność – urządzenie ma liczne złącza oraz czytnik kart microSD. Laptop jest wytrzymały, jak przystało na sprzęt, który ma służyć w różnych warunkach, a waży zaledwie 1,75 kg.
Lekki laptop do pracy z tekstem: LG Gram 16
LG Gram 16 może sprawdzić się jako laptop dla dziennikarza / redaktora, który często pracuje poza domem. Uwagę przyciąga tutaj wyjątkowo lekka obudowa – laptop waży zaledwie 1,19 kg, co przy ekranie o przekątnej 16 cali jest niebywałym osiągnięciem. Dodatkową zaletą tego wyświetlacza są proporcje ekranu 16:10, które zwiększają powierzchnię roboczą, tak potrzebną w pracy na aplikacjach biurowych (i nie tylko) oraz rozdzielczość 2560×1600 gwarantująca szczegółowy obraz. Oczywiście nie mogło zabraknąć w laptopie do pisania wygodnej i podświetlanej klawiatury. Mamy tutaj nawet wydzielony blok numeryczny.
Laptop do pisania – co powinien mieć?
Podobnie jak w przypadku laptopów dedykowanych do innych zadań, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech. Jaka klawiatura w laptopie dobrze sprawdzi się podczas pisania, a także jakimi dodatkowymi cechami powinien charakteryzować się laptop do pracy z tekstem.
- Klawiatura – powinna mieć klasyczny rozstaw klawiszy, być wygodna i wytrzymała. (niektóre małe laptopy mają pomniejszone klawisze, na których niekoniecznie wygodnie się piszę). Dla osób piszących wieczorami lub w nocy wskazany będzie laptop z podświetlaną klawiaturą. Alternatywnie część osób może rozważyć zakup dodatkowej klawiatury
- Ekran – najlepiej matowy lub z powłoką antyrefleksyjną, dzięki temu wyświetlany obraz będzie bardziej czytelny w świetle dziennym (w słońcu już tylko matowy). Warto też wybierać laptop z ekranem o wysokiej jasności, szczególnie gdy chcemy pisać w dzień, w ogrodzie lub na tarasie (wówczas już tylko matowy).
- Wydajność – jeśli mowa o sprzęcie wykorzystywanym głównie do edycji tekstu, to wydajność nie jest najważniejszą cechą, ale odpowiednio wysoka zapewni płynne działanie systemu i aplikacji, co jest istotne z punktu widzenia komfortu pracy.
- Bateria – pojemny akumulator pozwoli na długie pisanie poza domem lub biurem
Mogą Cię zainteresować: