Jaki laptop do pisania? Ranking laptopów

Laptopy są urządzeniami, które dla wielu osób pozostają niezastąpione. Niektórzy traktują je jako podstawowe narzędzie pracy, inni jako uzupełnienie komputera stacjonarnego. Niezależnie od preferencji ważne, aby wybrać model, na którym praca przebiegać będzie komfortowo. Szczególnie jeśli sięgamy po laptop do pracy z tekstem.

Na co w takim przypadku zwracać największą uwagę? Jaki laptop wybrać? Przedstawiamy TOP 5 laptopów do pisania polecanych przez naszych ekspertów.

Popularne laptopy w Komputronik.pl

Laptop do pisania – co powinien mieć?

Podobnie jak w przypadku laptopów dedykowanych do innych zadań, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech, którymi powinien charakteryzować się laptop do pisania:

  • Klawiatura – powinna mieć odpowiadający nam rozstaw klawiszy, być wygodna i wytrzymała. Dla osób piszących wieczorami lub w nocy wskazany będzie laptop z podświetlaną klawiaturą. Część osób może rozważyć zakup dodatkowej klawiatury
  • Ekran – najlepiej matowy lub z powłoką antyodblaskową, dzięki której wyświetlany obraz będzie bardziej czytelny, warto też wybierać laptop z ekranem o wysokiej jasności
  • Wydajność – jeśli mowa o sprzęcie wykorzystywanym głównie do edycji tekstu, to wydajność nie jest najważniejszą cechą, ale odpowiednio wysoka zapewni płynne działanie systemu i aplikacji, co jest istotne z punktu widzenia komfortu pracy
  • Bateria – pojemny akumulator pozwoli na długie pisanie poza domem lub biurem

TOP 5 laptopów do pisania

  • Mały laptop do pisania: HP ENVY x360 13
  • Laptop dla pisarza: ASUS VivoBook 15 X509
  • Biznesowy laptop z podświetlaną klawiaturą: Dell Latitude
  • Laptop do pisania i Internetu: Huawei MateBook D15
  • Laptop do pisania książek: Apple MacBook Pro 15″

Mały laptop do pisania: HP ENVY x360 13

HP ENVY x360 13-ar0014nw (9CL12EA) to propozycja dla ceniących laptopy smukłe i lekkie, które zachowują swoją funkcjonalność nie tylko przy biurku. Ekran IPS o przekątnej 13.3 cala sprawia, że ten mały laptop do pisania charakteryzuje się doskonałą mobilnością. Tym bardziej, że ekran jest dotykowy i osadzony na zawiasie z kątem otwarcia 360°.

Nad dobrą   wydajnością czuwa tu czterordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 3500U i 8GB RAM, co w pełni wystarcza do płynnej pracy z edytorami tekstu, nie mówiąc już o dysku SSD 512GB. Nie sposób nie wspomnieć o podświetlanej klawiaturze umożliwiającej wygodne przelewanie na dysk nocnej weny twórczej.


Wszystkie laptopy z ekranem 13 cali

Laptop dla pisarza: ASUS VivoBook 15 X509

ASUS VivoBook 15 X509FA-BQ309T wyróżnia się oryginalną klawiaturą, w związku z czym nie mogło zabraknąć go w takim zestawieniu. Producent zastosował tu zawias ErgoLift, który unosi klawiaturę pod kątem 2°. Zapewnia tym najlepszą pozycję do pisania, a jednocześnie dobrze utrzymuje ekran pod wybranym kątem. Jego atutem jest też ekran FullHD o przekątnej 15.6 cali, który jest matowy. Wydajność wystarcza do podstawowych zadań, takich jak właśnie pisanie. Obudowa skrywa między innymi czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8265U, 8GB RAM i dysk SSD 256GB.  Wytrzymałą baterię wspiera technologia ASUS Battery Health Charging.


Sprawdź także Asus VivoBook S15 S532


Biznesowy laptop z podświetlaną klawiaturą: Dell Latitude

W pracy nad tekstem ważne jest to, aby móc skupić się na pisaniu i ograniczyć liczbę rozpraszaczy. Dotyczy to także laptopa, który powinien działać bezproblemowo, nie zwracać na siebie uwagi, lecz bez zbędnej zwłoki wykonywać wszelkie polecenia.

Laptopy biznesowe Dell Latitude zaprojektowano właśnie w taki sposób. Są zamknięte w mocnej, acz mobilnej i lekkiej obudowie, co ułatwia ich przenoszenie. Wyposażone są w dobrej jakości wyświetlacze IPS, wygodną klawiaturę z podświetleniem oraz wydajne podzespoły.

Nie zabrakło także dużej liczby portów, pozwalających na podłączenie niezbędnych w pracy peryferiów jak drukarki, pendrive, czy dodatkowy monitor.


Laptop do pisania i Internetu: Huawei MateBook D15

Osoby przykładające uwagę do wyglądu sprzętu z pewnością nie przejdą obojętnie obok Huawei MateBook D15 53010TUE. Wyróżnia się bardzo atrakcyjną, aluminiową obudową i antyrefleksyjnym ekranem IPS FullView o wąskich ramkach 5,3mm. Chociaż jego przekątna  mierzy 15,6 cala, waga konstrukcji wynosi tylko 1.53kg, co czyni laptopa bardzo mobilnym.

W obudowie jest czterordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 3500U, 8GB RAM i dysk SSD 256GB. Te komponenty sprawiają, że Huawei MateBook D15 53010TUE będzie dobrym laptopem i do pisania i do Internetu. Nad bezpieczeństwem przechowywanych na nim danych, oraz wygodnym logowaniem do systemu Windows 10,   czuwa czytnik linii papilarnych.


Wszystkie laptopy Huawei MateBook


Laptop do pisania książek: Apple MacBook Pro 15″

Osoby, dla których pisanie jest codzienną pracą lub największą pasją, z reguły nie pozwalają sobie na kompromisy. W takim wypadku doskonałym wyborem będzie Apple MacBook Pro 15″. To laptop z absolutnie najwyższej półki, świetnie wykonany, nienagannie wyglądający oraz bardzo wydajny. Został wyposażony w ekran IPS 15.4 cala o bardzo wysokiej rozdzielczości 2880×1800 pikseli.

Ma ośmiordzeniowy procesor Intel Core i9, aż 16GB RAM, dysk SSD 512GB, a nawet dedykowaną kartę graficzną. Dzięki temu radzi sobie ze wszystkim zadaniami, jakie się przed nim postawi. Ma też podświetlaną klawiaturę, wydajną baterię na 10 godzin pracy, a nawet przydatny Touch Bar ze zintegrowanym czytnikiem Touch ID.


Wszystkie laptopy Apple MacBook Pro

Mateusz Tomczak

Mateusz Tomczak

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.